ΨΑΡΟΝΙΑ Η ΜΑΥΡΟΠΟΥΛΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 176 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #25891

    ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΥΝΗΓΙΑ Κ ΕΠΙΔΟΘΗΚΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΨΑΡΟΝΙΩΝ.
    ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΚΟΠΑΔΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ Κ ΤΟ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ.
    ΧΟΡΤΑΣΑ ΤΟΥΦΕΚΙΔΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΗ ΠΡΑΜΑ,ΠΗΡΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΜΙΑ 70ΑΡΙΑ Κ ΚΑΜΙΑ 200 ΕΧΑΣΑ.
    ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΜΕΡΙΚΑ ΣΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΤΟΥ ΘΩΔΟΡΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΟΥΖΑΚΙ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #135895

    Xαρας το κουραγιο σου φιλε..απο τις φασες στα ψαρονια..Ποσα φυσεκια εριξες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #135900

    Εγω φετος πηρα αρκετα ψαρόνια( στον τοπο μου ειναι γνωστα ως γκαραβέλια) με μια καλη τουφεκια περνεις αρκετα,επερνα ενα μονοκανο επειδη δεν χριαζοταν δευτερη βολη…τα κοπάδια τους ειναι τα μεγαλυτερα που εχω δει,
    +το οτι ειναι απ τις καλυτερες λυχουδιες αν τα τυγανισεις με αλευρι…και για οσους δεν εχουν δοκιμάσει αυτες οι εικονες θα τους πουνε πολλα…
    μην σας ξεγελαει που φαινοντα καμενα..το αλευρι ειναι…απο μεσα ειναι λουκουμι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #135902

    Τρώγονται τα ψαρόνια;;;

    Νομίζω ότι δεν είναι και τα πιο καθαρά πουλιά…

    Πάντως καλή φάση!!! Με 270 πουλιά θα ευχαριστήθηκες σμπάρα. Φαντάζομαι ότι σε τόσο μεγάλο κοπάδι θα άνοιγες τρύπες με κάθε ντουφεκιά!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    toliop στις #135903

    Βροοπούλια ειναι στο χωριό μου μαζεύονται σε μια χωματερή σε μεγάλα κοπάδια. Το τελευταίο θήραμα να ήτανε πάνω στην γη δεν θα πηγαινα να τα κυνηγήσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    393
    Thanasis Sinathas στις #376712

    Τρώγονται τα ψαρόνια;;;

    Νομίζω ότι δεν είναι και τα πιο καθαρά πουλιά……

    +1

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #376713

    Τρώγονται τα ψαρόνια;;;

    Νομίζω ότι δεν είναι και τα πιο καθαρά πουλιά…

    Πάντως καλή φάση!!! Με 270 πουλιά θα ευχαριστήθηκες σμπάρα. Φαντάζομαι ότι σε τόσο μεγάλο κοπάδι θα άνοιγες τρύπες με κάθε ντουφεκιά!!!

    Φυσικα και τρωγονται…οσο για το αν ειναι καθαρα (αν εννοεις την διατροφη τους) δεν εχουν να ζηλεψουν απο κανενα αλλο πουλι,τρεφονται με σπορους,φρουτα και εντομα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #135904

    Και εγω οταν τα βλεπω, ολο και καποιο λιοδεντρο θα ριμαζουν

    Πρεπει να ειναι σκληρα στο φαι

    Εχουν καταντησει και αυτα επιβλαβη..με τετοιο υπερπληθυσμο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #376714

    Βροοπούλια ειναι στο χωριό μου μαζεύονται σε μια χωματερή σε μεγάλα κοπάδια. Το τελευταίο θήραμα να ήτανε πάνω στην γη δεν θα πηγαινα να τα κυνηγήσω.

    εγω ρε παιδια πρωτη φορα ακουω να λενε τετοια για το συγκεκριμενο πουλι…γενικα οσους κυνηγους ξερω απο μακεδονια ολοι τα κυνηγάνε και ποτε δεν ακουσα να τιθεται θεμα βρομιας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #135906

    εχω φαει αρκετα ποιο παλια βεβαια δεν εχω παθει κατι αλλα η αληθεια ειναι οτι με αυτα που εχω ακουσει μου φαινετε λιγο περιεργα αλλα παντος η αληθεια ειναι οτι δεν τα εχω δει και σε βρομιες η ελιες η σε χωραφια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #376717

    εγω ρε παιδια πρωτη φορα ακουω να λενε τετοια για το συγκεκριμενο πουλι…γενικα οσους κυνηγους ξερω απο μακεδονια ολοι τα κυνηγάνε και ποτε δεν ακουσα να τιθεται θεμα βρομιας…

    Παιδία θέμα βρωμίας δεν τίθεται, είναι αστείο, το ψαρόνι τρέφεται με ότι και η τσίχλα… Γενικά εμείς στην Νότια Ελλάδα δεν τα κυνηγάμε, ούτε τα τρώμε. Αυτό όμως δεν λέει κάτι…

    Ωραίο κυνήγι πρέπει να έκανες φίλε πάντως…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #135910

    Παντως επειδη τρογωνται κανονικα κριμαειναι να χανονται και αυτα δλδ να μην τα βρισκουμε αφου τα χτυπαμε.
    Δεν ειναι σαν τα βρωμοπουλα τις καρακαξες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #376724

    Γκαραβέλι, γκάρκουλο , ζαραβέλι , ζβορίγγι, ή χειμώνι ,ειναι καποιες απο τις γνωστες του ονομασιες.
    Ειναι παμφαγο,και ειναι ενα απο τα πιο κοινα ειδη πουλιων. Υπαρχουν 55 ειδη ψαρονιων ανα τον κοσμο, και θεωρειται οτι ειναι ενα απο τα πιο εξυπνα πουλια , με δυνατοτητα μιμησης ηχων αλλων πτηνων, συμπεριλαμβανομενης και της ανθρωπινης φωνης.
    Εξημερωνεται ευκολα, και ζει στην αιχμαλωσια.
    Η υπαρξη τεραστιων κοπαδιων λεγεται οτι οφειλεται στο οτι η μεταναστευση γινεται σε εποχη που δεν γινονται ψεκασμοι, ετσι καθως ειναι κοινωνικο συνανταται σε τεραστια κοπαδια.
    Το ονομα ψαρονι ειναι παραπλανητικο καθως σε καμια περιπτωση δεν τρεφεται με ψαρια, αλλα με καρπους ,σπορους, σαλιγκαρια, με ιδιαιτερη προτιμηση στην ωριμη ελια. ενιοτε επισκεπτεται και σκουπιδοτοπους.
    Νοστιμουλι , αλλα λιγο σκληρο :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2317
    PORTO13 στις #135937

    Το ονομα του το πηρε απο τα χρωματα που εχει δλδ μαυρο με πολλες κ μικρες λευκες βουλες (βλ. ψαρα μαλια,ψαρομαλης),
    ειναι μια εκδοχη που την εχω ακουσει απο παλιους κυνηγους κ μαλλον εχουν δικιο!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Άδμητος στις #376761

    Παιδία θέμα βρωμίας δεν τίθεται, είναι αστείο, το ψαρόνι τρέφεται με ότι και η τσίχλα… Γενικά εμείς στην Νότια Ελλάδα δεν τα κυνηγάμε, ούτε τα τρώμε. Αυτό όμως δεν λέει κάτι…

    Ωραίο κυνήγι πρέπει να έκανες φίλε πάντως…

    Ένα τεράστιο κοπάδι 2000-3000 και πουλιά "έπαιζε" σήμερα μετά τα Μέγαρα στο δρόμο προς Αλεποχώρι. Λογικά και αύριο εκεί πρέπει να είναι. Αν κανείς δεν ρείχνει στο κοπάδι αλλά διαλέγει μεμονομένα πουλιά μπορεί να κάνει εξαιρετικές μακρυνές ντουφεκιές και να το ευχαριστηθεί. Εγώ προσωπικά δε θα έριχνα ποτέ μέσα στο κοπάδι. Θα προτιμούσα να κάνω 10- 20 ντουφεκιές και να τις θυμάμαι παρά να κατεβάσω πολλά πουλιά.

    Στην Κέρκυρα τα λέμε στρούνους και οι τσιχλοκυνηγοί συνήθως τα απαξιούν. Εγώ πάντως δεν τα έχω τουφεκίσει ποτέ, δε μου κάνει καμία αίσθηση, μου αρκεί να τα χαζεύω τους σχηματισμούς που δημμιουργούν στο πέταγμα τους μέσα στην πόλη.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 176 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων