ΨΑΡΟΝΙΑ Η ΜΑΥΡΟΠΟΥΛΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 176 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #376762

    Γκαραβέλι, γκάρκουλο , ζαραβέλι , ζβορίγγι, ή χειμώνι ,ειναι καποιες απο τις γνωστες του ονομασιες.
    Ειναι παμφαγο,και ειναι ενα απο τα πιο κοινα ειδη πουλιων. Υπαρχουν 55 ειδη ψαρονιων ανα τον κοσμο, και θεωρειται οτι ειναι ενα απο τα πιο εξυπνα πουλια , με δυνατοτητα μιμησης ηχων αλλων πτηνων, συμπεριλαμβανομενης και της ανθρωπινης φωνης.
    Εξημερωνεται ευκολα, και ζει στην αιχμαλωσια.
    Η υπαρξη τεραστιων κοπαδιων λεγεται οτι οφειλεται στο οτι η μεταναστευση γινεται σε εποχη που δεν γινονται ψεκασμοι, ετσι καθως ειναι κοινωνικο συνανταται σε τεραστια κοπαδια.
    Το ονομα ψαρονι ειναι παραπλανητικο καθως σε καμια περιπτωση δεν τρεφεται με ψαρια, αλλα με καρπους ,σπορους, σαλιγκαρια, με ιδιαιτερη προτιμηση στην ωριμη ελια. ενιοτε επισκεπτεται και σκουπιδοτοπους.
    Νοστιμουλι , αλλα λιγο σκληρο :lol:

    Ωραίοοοοοοοοοος ο sector!!!

    Εμείς στον Έβρο μαυρόπουλα τα λέμε μόνο, ψαρόνι μόνο στις "ακαδημαϊκές" συζητήσεις. Τα τουφεκάμε μόνο εάν το κοπάδι είναι μεγάλο. Η πιο αποδοτική τεχνική είναι να τα προσεγγίσεις αθόρυβα και να ρίξεις την πρώτη τουφεκιά στο κοπάδι ενώ είναι ακόμη στο έδαφος, την δεύτερη ενώ είναι στο σήκωμα και την τρίτη στον αέρα. Για μέγιστες αποδόσεις νομίζω πως η μαλινόταπα στο πρώτο φυσίγγι θα βοηθήσει. Από άποψη θήρευσης το θεωρώ επιτυχημένο το κυνήγι εάν με τις 3 τουφεκιές μαζέψεις πάνω από 40 πουλιά, εάν είναι λιγότερα τότε κακώς τουφέκισες :lol:

    Σε μια συζήτηση λέγαμε πως το ιδανικό φυσίγγι θα ήταν μάγκνουμ π.χ. 52 γραμμάρια με μαλινόταπα Νο 9 αλλά θα γέμιζε το χωράφι μολύβι!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #135939

    και ξέχασα να προσθέσω πως γίνονται πεντανόστιμα με κόκκινη σάλτσα και ριζάκι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2317
    PORTO13 στις #376763

    ενιοτε επισκεπτεται και σκουπιδοτοπους.

    Σωτηρη,
    Συχνοτατα θα ελεγα για αυτο κ εδω στα Μεσογεια απαξιουμε να τα τουφεκισουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #376768

    Καλησπερα σε ολους τους συναδελφους κυνηγους!!!!
    Ειναι αληθεια οτι προκειται για ενα αμφιλεγομενο θηραμα, που βεβαια δεν εχει και τεραστια θηρευτικη αξια, οση καποια αλλα ειδη.
    Σε καποια μερη κυνηγιεται μανιωδως ,ή τουλαχιστον δεν περνα απαρατηρητο(ιδικα στην βορειο Ελλαδα) σε αλλα μερη παλι δεν το εχουν συνδιασει με το κυνηγι!!!!!!
    Σεβαστα ολα τα γουστα , και ολες οι κυνηγετικες συνηθειες , οπως και ο πτερωτος μας φιλος!!!!!!!!!! :lol:

    Αδμητος……… η επιστημονικη του ονομασσια ειναι Sturnus Vulgaris. Γι αυτο και πολυ σωστα το λετε Στουρνο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #376769

    και ξέχασα να προσθέσω πως γίνονται πεντανόστιμα με κόκκινη σάλτσα και ριζάκι!

    Γεια σου ρε Κωστα μπερκετη!!!!!!! :P Πιλαφι το λενε!!!!!!! :lol: :lol: :angry:
    Ετσι για την ιστορια ηθελα να συμπληρωσω, οτι το αρσενικο ξεχωριζει απο το θηλυκο, καθως στην βαση του ραμφους στο πρωτο ,το χρωμα ειναι ελαφρως μπλε, ενω στο θυληκο ειναι πορτοκαλι!!!!!!
    Στο πιατο……….ιδια γευση!!!!!!!! :P :o :o

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #376773

    Αποτελουν πολυ καλο μεζε για τσιπουρο!!! :lol:
    Ξερετε ομως οτι παλια που μαζευαν τις ελιες στους ελαιωνες πριν τα Χριστουγεννα,τα ψαρονια μαζευοντουσαν στις ελιες κ ετρωγαν οτι σαπιες ελιες υπηρχαν απο κατω κ ετσι εξαφανιζαν τον Δακο της ελιας κ τις προνυμφες του.Τωρα πια ομως δεν ισχυει αυτο με τους ψεκασμους κτλ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    2317
    PORTO13 στις #376794

    ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΑΝΤΙΚΥΝΗΓΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ,ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ Κ ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΣΚΟΠΟ.
    ΑΛΩΣΤΕ ΠΟΙΟΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥΛΙΑ?

    Εγω παλι , τον Οκτωβρη γνωρισα εναν φιλο απο Γρεβενα ο οποιος στους αντικυνηγους εδινε και ετρωγαν καρακαξες λεγοντας τους οτι ειναι Φασσες !!! :lol:
    Και καλα τους εκανε , τους φαινοντουσαν λιγο σκληρες βεβαια αλλα τις ετρωγαν με ευχαριστηση !!

    Υ.Γ. Α ρε Μητσαρα Ταλιμπαν , να νε καλα ο Κωστας που σε γνωρισα ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #135959

    Η Nobel sport μάλιστα έχει εξειδικευμένα φυσίγγια για ψαρόνια , αφού στην Ιταλία τα κυνηγούν συστηματικά.

    Είναι αυτά τα δύο :

    και

    35 γραμμάρια και τα δύο και νούμερα από 9 έως 12!!!!

    Περίεργο γιατί εμένα μου δίνουν την αίσθηση ότι είναι πιο σκληρό θήραμα από την τσίχλα , οπότε ίσως να ήθελε πιο χοντρό σκάγι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #376796

    Η Nobel sport μάλιστα έχει εξειδικευμένα φυσίγγια για ψαρόνια , αφού στην Ιταλία τα κυνηγούν συστηματικά.

    Είναι αυτά τα δύο :

    [img]http://www.nobelsport.it/public/write/pro/464.2.jpg[/img]

    και

    [img]http://www.nobelsport.it/public/write/pro/453.2.jpg[/img]

    35 γραμμάρια και τα δύο και νούμερα από 9 έως 12!!!!

    Περίεργο γιατί εμένα μου δίνουν την αίσθηση ότι είναι πιο σκληρό θήραμα από την τσίχλα , οπότε ίσως να ήθελε πιο χοντρό σκάγι…

    Μήπως επειδή είναι επινικελωμένα τα 9ρια έχουν καλή διάτρηση γιαυτά τα σκληρά πουλιά. Σκληρά σε συγκριση με την τσίχλα πάντα. Τώρα από φαγητό δεν έχω φάει ποτέ μου και όσες φορές στα Σπάτα χτύπαγα κανένα από έλειψη άλλων θηραμάτων πάντα τα έδινα στην παραία να τα γευτεί. Με μεγάλωσε ο πατέρας μου στην Κεφαλονιά με λαγό και τρυγώνια και πέρδικες. Πως να συνηθίσω στα γεράματα αυτά τα παλιόπουλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #376797

    Περίεργο γιατί εμένα μου δίνουν την αίσθηση ότι είναι πιο σκληρό θήραμα από την τσίχλα , οπότε ίσως να ήθελε πιο χοντρό σκάγι…

    Συμφωνώ, και εγώ θεωρώ ότι είναι αρκετά πιο σκληρό από την τσίχλα. Αν δεν πέσει κάτω ξερό και είναι ακόμη ζωντανό, είναι απίθανο να το βρεις… Ίσως η NSI θεωρεί ότι αντισταθμίζεται το μέγεθος των σκαγιών από τη γόμωση αφού τα 35 γρ. είναι κάπως πολλά… Πάντως 10 – 11 – 12 νομίζω είναι υπερβολικά μικρή διάμετρος σκαγιών γι' αυτό το πουλί. Νούμερο 8 οπωσδήποτε, ίσως και 7. Βέβαια, εξαρτάται και από την απόσταση βολής…
    Μια φορά σε καρτέρι τσίχλας, έριξα σε ένα που περνούσε καμιά 15αριά μέτρα πάνω από το κεφάλι μου. Η τουφεκιά φαίνεται ότι δεν το πήρε και πολύ καλά, του έκοψε τη φόρα και σταμάτησε ακριβώς πάνω από το κεφάλι μου στο ίδιο ύψος περίπου πεταρίζοντας γύρω από το ίδιο σημείο σχεδόν. Με τη δεύτερη τουφεκιά έπεσε στα πόδια μου αλλά ήταν ακόμη ζωντανό και αν ήταν μακρύτερα δε θα το έβρισκα. Ακόμη χτυπούσε τα φτερά του παρά το ότι το κεφάλι του είχε ανοίξει σχεδόν στα δύο!
    "Τζουρουβέλια" τα λέμε στην Ήπειρο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #135962

    Γκαραβέλια τα λένε στα δικά μου τα μέρη , πέριξ της Λαμίας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #135966

    Ψαρονια η ζουζουρια τα λενε εδω κατω. Συνηθιζουν να μαζευονται σε ελαιωνες, σε αρκετα μεγαλους αριθμους, και ειναι χαρακτηριστικες οι φωνες και οι κραυγες που κανουν και ακουγονται απο μακρια. Πολυ δυσκολα πλησιαζονται. Ακομα θυμαμαι το οτι καθομουν στο παραθυρο του σπιτιου, περιμενοντας ποτε θα τα δω σε καμμια ελια και να τα πλησιασω ωστε να καταφερω με μια τουφεκια να ριξω πανω απο ενα. Οντως δυσκολο θηραμα, και σκληρο πουλι, πεφτει ανετα με 8αρια ή 9αρια, αλλα δεν ψοφαει ευκολα. Πλεον δεν τα κυνηγαω συστηματικα, αν και πολυ συχνα στα πρωτα μπασιματα της τσιχλας κανουν και κοπαδακια την εμφανιση τους, οποτε δε τους χαριζω.

    Σαν πληγωμενο πουλι τρυπωνει πολυ ευκολα, και περπαταει επισης, οποτε πρεπει να εισαι αρκετα τυχερος για να το βρεις ζωντανο. Βεβαια, σε αντιθεση με τη τσιχλα, αν ανακατευεις το μερος που επεσε και ειναι κοντα, πεταριζει να φυγει και το ανακαλυπτεις. Σαν γευση δεν το καταλαβαινεις απο τσιχλα, αν και καπως σκληροτερο σαν κρεας.

    Αστικος μυθος το οτι ειναι πτωματοφαγα, καθως δεν εχουν τετοιο ραμφος. Προφανως τρεφονται με σκουληκια, εκτος απο ελιες και καρπους, τα οποια ως γνωστων υπαρχουν σε αφθονια σε πτωματα ζωων. Προσωπικα δεν εχω δει παντως κατι τετοιο. Ισως και επειδη ειναι μαυριδερα, καποιοι τα λενε κοροιδευτικα "κορακακια".

    Οι παλιοι ελεγαν οτι οσο μεγαλυτερο το κοπαδι τοσο μεγαλυτερη και η βαρυχειμωνια. Οπως επισης οσο πιο νωρις τα δεις, τοσο πιο νωρις θα χειμωνιασει. Ακομα ειχα ακουσει οτι ειναι εξαιρετικοι μιμοι σε ηχους του περιβαλλοντος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #376801

    Εμεις εδω τα λεμε σβορίτζα.Ουτε εγω τα εχω δει ποτε να τρωνε βρωμιες αλλα δεν το ρισκαρω να φαω.Μια φορα που μου τα ταισαν στον Εβρο λαδοριγανη.Καλα ηταν :lol:

    Μια χαρα προπονηση ειναι,οταν τα πετυχαινω τα ντουφεκαω και τα δινω σε καποιους που τα τρωνε.

    Παναγιωτη13,φιλος ταισε κορακια στιφαδο κατι θηροφυλακες που του ειχαν κανει μυνηση χωρις λογο.Εφαγαν και τις πιατελες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    627
    freeman.1989 στις #376802

    Εδώ στον κάμπο της Θεσ/νίκης έχει παρα πολλά.Παλιά με τον πατέρα μου,όταν βρίσκαμε κανένα καλό κοπάδι ρίχναμε.Αλλά λόγο του ότι είναι αρκετά δύσκολα στο καθάρισμα πλέον δεν τα δίνουμε σημασία.Απο γεύση δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο,και πρέπει να ξέρεις να τα μαγειρέψεις για να τα ευχαριστηθείς. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #135969

    Ναι ρε παιδιά , τον μύθο για το ότι είναι πτωματοφάγα τον ακούω και εγώ συχνά , αν και δεν μου φαίνεται να έχει βάση…

    Πάντως δυο μέρη που βλέπω συνήθως μεγάλα κοπάδια είναι στο ύψος του Σείριου στην Εθνική Αθηνών-Λαμίας και μετά την Χαλκίδα πηγαίνοντας προς Ερέτρια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 176 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων