ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ – ΛΑΓΟΤΟΠΟΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 625 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ιχνηλάτες

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #123303

    ανε να εχουμε καλές συγκίνησεις & φέτος…!!!!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=–joy04C5fg

    -δεν ειναι δικό μου video-


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    gorgolioxt στις #123383

    Παιδια σε εναν κανονα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.Ορισμενα σκυλια εχουν δεικτη ευφυιας αυξημενο και εαν πεσουν σε χερια καλα γινονται τα αστερια. Με τις συνεχεις εξοδους ο σκυλος παιρνει αλλο αερα και ιδιως αν υπαρχει πληθωρα λαγων . Πιστευω πως στην Κρητη ενας σκυλος μπορει να βγει πιο ευκολα στο κυνηγι παρα στα υπολοιπα μερη ,γιατι σε καθε εξοδο υπαρχει μεγαλο ποσοστο ενας σκυλος να βγαλει το λιγοτερο 1 λαγο Επειδη και εγω κυνηγω με κρητικους ιχνηλατες εδω και 8 χρονια εχω παρατηρησει οτι στην ξερα γαζωνουν και ξηλώνουν αβέρτα αλλα οταν πρωτοβρεξει για 15 περιπου μερες τρωω μια πατατα που δεν μπορω ακομα και μεχρι τωρα να το καταλαβω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    362
    argirishunter στις #123390

    δεν ξερω φιλε μ απο ποια περιοχη και τι χωμα εχετε αλλα κατα κανονα στα πρωτοβροχια τα σκυλια δυσκολευονται πολυ να βρουν και ξεδιαλυνουν τον τορο για το λογο οτι το χωμα βγαζει πολλεσ αναθυμιασεις φαντασου οτι γινονται αισθητεσ ακομα και απο εμασ στα πρωτοβροχια…(ολοι το εχουμε πει "μυρισε βροχη") φαντασου ο σκυλοσ ποσεσ παραπανω οσμεσ και μαλιστα πολυ πιο εντονες απο αυτη του τορου μυριζει …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    johnara στις #123706

    Χθες πηγα το απογευμα εκπαιδευτικο με τον πατερα μου.Βγαλαμε 2 λαγους στις οχθες ενος ρυακιου.
    Λοιπον και οι 2 λαγοι που ειδαμε ειχαν σηκωθει απο μονοι τους τουλαχιστον 30 μετρα πιο μπροστα απο τον σκυλο,και οι σκυλοι δεν πηραν χαμπαρι τιποτα,ουτε τα φρεσκα ιχνη των λαγων
    Γνωριζει κανεις εαν οι θηλυκοι ή οι αρσενικοι φευγουν πιο μπροστα απο τους σκυλους !
    Μηπως ειναι γεννημενες λαγινες και φευγουν για να παραπλανησουν τους σκυλους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    gtsolakis στις #124436

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΟΙ Η ΠΑΡΕΑ ΣΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΤΡΙΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΕΛΛ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΔΥΟ ΚΡΗΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΔΥΟ ΝΤΟΠΙΑ
    ΦΥΣΟΥΣΕ ΒΟΡΙΑΣ ΝΤΟΡΟ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ, ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΜΕ ΚΑΚΗ ΟΡΕΞΗ ΛΟΓΩ ΤΟΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΤΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    johnara στις #124581

    Φιλε Γιωργο ολα αυτα τα σκυλια μπορουν να συγχρονιστουν σε μια αποβολη.Αλλο ψαξιμο ο Ελληνικος ,αλλο ο ντοπιος, αλλο ο Κρητικος.Οταν φωναζει τον ντορό ο Ελληνικος τα αλλα σκυλια δεν ξεσυγχρονιζονται?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    gorgolioxt στις #124584

    Συναδελφοι λαγοκυνηγοι μια μερα συναντηθηκαν ενας κυνηγος και ενας λαγος .
    Και ρωταει ο κυνηγος΄΄ Ρε λαγε γιατι σε κυνηγανε ?
    Και απανταει ο Λαγος ΄΄ Γιατι δε με βρισκουν ????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    gtsolakis στις #124713

    ΦΙΛΕ johnara Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΛΛ ΙΧΝΗΛΑΤΗΣ ΦΩΝΑΖΕΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΩΞΗ
    ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΥΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΙ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΛΙΓΟ ΣΤΗ ΔΙΩΞΗ, ΕΚΤΟΣ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ
    ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΑΡΙΣΤΑ , ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΦΩΝΑΖΕ
    ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΑΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΥΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ,

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    gorgolioxt στις #124721

    Απο την δικη μου εμπειρια μολις ακουσουν γαυγισμα σκυλου καταλαβαινουν οτι εχει βγει ο λαγος και τρεχουν γυρω γυρω κανοντας κυκλους ψαχνοντας να βρουνε τη φυγη του λαγου και πηδανε στα δυο ποδια να δουν προς τα που πηγε .
    Οταν ψαχνουν μεσα στα πυκνα ειναι πολυ καχυποπτοι και με τον παραμικρο θορυβο σταματανε και αμα δεν δουν αλλο σκυλο διπλα τους ξεσηκωνονται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    d.lion στις #125717

    Φιλοι Λαγοκυνηγοι ειμαι καινουριος κυνηγος και καινουριο μελος και σας χαιρετω.
    Σαν πρωτη φορα στο κυνηγι του λαγου σημερα ειχα επιτυχια ,εχω ξετρελαθει και θελω να μοιραστω την χαρα μου μαζι σας.
    Και δεν ειναι οτι πιασαμε λαγο,αλλα ολη η διαδικασια ,απο το ξεκινημα με το αμαξι,το περπατημα , η αναμονη στο ψαξιμο που εκαναν οι σκυλοι, το στρεσαρισμα προτου το σηκωμα ,το τρεμουλο μετα την βολη ,η παρεα , η μετεπειτα αναλυση ολης της φασης.Αυτα δεν τα ειχα ξαναζησει και περιμενω το επομενο σαββατοκυρικο να εχω τις ιδιες εμπειριες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    nikosssss στις #125718

    Φίλε d.lion μόλις γύρισα απο χαλκιδική και ανοίγωντας το forum έψαξα κατευθείαν θέμα για λαγό.Με το που διάβασα αυτό που έγραψες αναρωτήθηκα….Ρε μήπως έγραψα εγώ και δε το ξέρω????!!!!Αυτό που θέλω να πω είναι οτι και εγώ είμαι ακριβώς στην ίδια θέση με τη δικιά σου.Καινούργιος κυνηγός(σχετικά) αλλά λαγό κυνήγησα πρώτη φορά σήμερα.Πήγα με δύο άλλα άτομα παρέα, χρόνια λαγάδες και οι εμπειρία ήταν φανταστική.Όντως και εμείς δε πήραμε σήμερα λαγό αλλά η όλη διαδικασία ήταν φανταστική.Τα σκυλιά έπιασαν αρκετές φορές "βρώμα" αλλά δεν κατάφεραν να βγάλουν το λαγό εκτός απο μια φορά που είχαμε καταδίωξει για κανα 10 λεπτο…Η στιγμή όπου τα σκυλιά καταδιώκουν το λαγό και γαυγίζουν συνεχώς είναι το κάτι άλλο…Η αδρεναλίνη ανεβαίνει στα ύψη.Περιμένω και έγω το άλλο σ/κ να κατέβω πάλι χαλκιδική και να ξαναζήσω την εμπειρία.Και ελπίζω αυτή τη φορά να πάρουμε και κανέναν αυτιά…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    johnara στις #125726

    Φιλε d.lion καλοσωρισες στους λαγοκυνηγους και σου ευχομαι παντα τετοιες συγκινησεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #126024

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!ΚΑΛΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΝΕΟΤΕΡΟΥΣ!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    gorgolioxt στις #126029

    Φετος η χρονια ειναι φοβερη, τοσο απο θεμα καιρου και αλλο τοσο απο πληθωρα λαγων.Πιστευω πως την περσυνη χρονια οι σκυλοι δεν καταφερναν να ξεκοβουν τις περισοτερες φορες τα ιχνη του λαγου με αποτελεσμα να μεινουν αρκετοι λαγοι ωστε να γεμισουν τα λαγοτοπια.Περυσι εχαμε ρεκορ κουφιων εξοδων ,την μια φορα με τα χιλια ζορια να βγει ο λαγος και να φυγει ατουφεκιστος ,την αλλη να μην μπορουμε να βγαλουμε καθολου την αλλη να φευγει λοκατζιδικα,στο τελος μεχρι ξεματιασματα στους σκυλους καναμε ,ματοχαντρα , να μην αφηνουμε τις γυναικες μας να μας πλησιασουν απο την παραμονη του κυνηγιου μονο αγιασμο δεν καναμε .Φετος ακριβως τα αντιθετα, μας εχει χαρει και το σπιτι μας πιο πολυ χαβαλες στην παρεα απο τις πολλες και καλες επιτυχιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    gtsolakis στις #126054

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΟΙ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΙ , ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΗ ΛΑΓΟΧΡΟΝΙΑ
    ΧΑΡΑΣ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ , ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΒΡΕΞΗ
    ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΧΟΡΤΑΡΑΚΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ ,

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΑΝΙΑ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 625 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων