ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ – ΛΑΓΟΤΟΠΟΙ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 625 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ιχνηλάτες

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    ftunos στις #126175

    Γεια σας παιδιά.Εγώ διαβάζω και θέλω να τα ζήσω όλα αυτά, έχω όμως κάποιες απορίες που πρέπει να λύσω.
    Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα λαγόσκυλα( αν παίζει ρόλο), ποιες φυλές είναι καλύτερες στο κυνήγι του λαγού "καβάλα στα σκυλιά". Έχω εντυπωσιαστεί με αυτά που διαβάζω για τον κρητικό ιχνηλάτη αλλά τα μέρη μου δεν μοιάζουν και πολύ με τα κρητικά εδάφη και δεν ξέρω αν θα είναι καλή επιλογή.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    gorgolioxt στις #126277

    Φιλε ftunos δεν μπορω να σου πω ποια ειναι η καλυτερη φυλη στο κυνηγι του λαγου, αλλα μπορω να σου πω πως κατασταλαξα εγω στους Κρητικους Ιχνηλατες και στους ντοπιους Κρητικους.
    Κατ αρχην ηθελα ενα σκυλο που να μπορω να τον ελεγχω δηλαδη να βγαινω για κυνηγι για 1-2 ωρες χωρις το αγχος ΄΄ποτε θα ρθει ο σκυλος να φυγω ΄΄και να του φωναζω -και να του φωναζω και αυτος να με γραφει στα α………….α του.
    Δευτερος σημαντικοτερος λογος ηταν το γαυγισμα.Εγω θελω να βγαινω στο κυνηγι και να ηρεμω, χωρις φωνες και φασαρια ,σκεψου οτι δεν τους βαζω ουτε κουδουνι στο λαιμο.
    Και τελος δεν ηθελα σκυλο με μεγαλη διωξη, μαραθωνοδρομο , το πολυ πολυ ενα να γερο 100αρι και πισω .
    Αυτοι ηταν τα κριτηρια μου στην επιλογη του σκυλου που ηθελα να με συντροφευει στο κυνηγι και να ανταπεξερχεται στις αναγκες μου.Στα κυνηγια που κανουμε παμε παντου απο πυκνα , σε φαραγγια , σε καθαρα μερη και παντου η ιδια αποδοση σε ξεφωλιασματα και η διαφορα οτι σε ομαλα εδαφη πιανουν το λαγο στο ξεφωλιασμα ή στη διωξη.Οταν ακουω οτι αυτα τα σκυλια κανουν μονο στα κρητικα εδαφη λογω πετρας απορω και σκεφτομαι οτι μαλλον δεν εχουν κυνηγησει με τετοια σκυλια για να βγαλουν συμπερασμα σωστο.Υπαρχουν και αλλες ρατσες σκυλων που κυνηγουν στα μερη μας με καλουτσικα αποτελεσματα αλλα παιδια οι Κρητικοι στην πετρα ΠΕΤΑΝΕ ????????????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    liapis_team στις #363927

    καλησπερα σε ολους τους φιλους!!Φιλε ΝΤΟΥΜΑΝΗ τα φαραγγια και τα πυκνα ειναι καπως ετσι οπου στα οποια ο σκυλος χωρις μυρωδια θα πρεπει να κατεβει και να ανοιχτει καμια 500 μετρα για να βρει μυρωδια γιατι οι λαγοι μπορει να μπαινουν απο την κατω πλευρα του βουνου, επισης επειδη ειναι τοσο πυκνα ο κυνηγος δεν μπορει να ακολουθησει τα σκυλια και ουτε εχει οπτικη επαφη μαζι τους με αποτελεσμα το σκυλι θα πρεπει να φωναζει τον ντορο, σωστα βεβαια και οχι φλυαρα, για να μπορει να ξερει ο κυνηγος που βρισκεται το σκυλι και ποσο κοντα ειναι στο λαγο ωστε να κινουνται αναλογα τα καρτερια και φυσικα για να βγει ο λαγος απο το πυκνο θελει τουλαχιστον 15 λεπτα καταδιωξη σε γρηγορο ρυθμο!! επισης το αν ερχεται ο σκυλος οταν το φωναζουμε αμεσως ειναι καθαρα θεμα εκπαιδευσης, αν και ο κρητικος ιχνηλατης ειναι γενικα πιο υπακουος!!τωρα για τις φωνες τα κουδουνακια και ολα τα αλλα ειναι καθαρα θεμα γουστου και τοπου κυνηγιου (περιφραγμενα, ζωα, βοσκοι κτλ) και ειναι απολυτα σεβαστα!!παντως πιστευω και εγω οτι για τα καθαρα μερη με πετρα και δυσκολες καιρικες συνθηκες για ιχνηλασια και καβαλα στα σκυλια ο κρητικος ιχνηλατης με μερικες ακομα ρατσες λογω του τυφλου ψαξιματος που μπορουν να κανουν χωρις μυρωδια ειναι ασυναγωνιστες αλλα αντιθετα σε αλλα μερη οπου το σκυλι θα πρεπει να ακολουθησει τον ντορο μονο του για ενα δυο χιλιομετρα χωρις να μπορουμε να το παμε κοντα εμεις και πολλες φορες χωρις να εχουμε καν οπτικη επαφη μαζι του και μετα θα πρεπει να τον καταδιωξει για αρκετη ωρα για να γυρισει πισω ο λαγος νομιζω οτι υστερουν!!

    φιλε ftouno οτι ρατσα και να διαλεξεις θελει πολυ μεγαλη προσοχη και οτι ειναι να το δεις απο κοντα με τα ματια σου, ωστε να καταλαβεις αν πραγματι σου κανει ο τροπος κυνηγιου της!ειδικα οσο αφορα τον ελληνικο και ειδικοτερα τον κρητικο ιχνηλατη γιατι οπως λενε και οι φιλοι της φυλης ειναι ακομα σε εμβρυικο σταδιο και θελει πολυ αγαπη και προσοχη!ολες οι ρατσες εχουν καλα και κακα σκυλια!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    25
    johnara στις #126548

    Φιλοι μου εγω πιστευω πως πρεπει να διαλεγουμε λαγοσκυλο συμφωνα με το χαρακτηρα μας ,τα μερη που κυνηγαμε και το ποσο υπομονη και χρονο διαθετουμε για να παρουμε ενα κουταβι η ετοιμο σκυλο.
    Το Σ/Κ που περασε πηγαμε στο κυνηγι και βγαλαμε 3 λαγους και πηραμε 2.Ενας λαγος παιδια νομιζω πως ητανε συγγενης του Παλαιοκωστα.Καθομουνα σε ενα βραχο και εβλεπα στην απεναντι πλαγια οπου οι σκυλοι τον εψαχναν .Οταν τον εβγαλαν οι σκυλοι μετα απο 20 μετρα μπηκε σε πυκνα κλαδια και οι σκυλοι μπηκαν και αυτοι και βγηκαν απο την αλλη πλευρα και συνεχισαν καμια 70 μετρα .Ο μαγκας μολις εφυγαν οι σκυλοι βγηκε απο το πυκνο και συνεχισε την πορεια που εκαναν και οι σκυλοι.Ο πατερας μου του εριξε απο μακρια και αρχισε να τρεχει προς τα πισω.Οι σκυλοι γυρισαν πισω και τον πηραν χαμπαρι και ακολουθησε μια κοντινη διωξη απο 2 εως 5 μετρα με φοβερα σκηνικα.Νομιζα οτι εβλεπα αγωνες με μηχανες τοσο στην ταχυτητα οσο και στα πλαναρισματα στις στροφες.Σε ενα σημειο που τον ειχαν μπροστα τους με μια αποτομη στροφη ο λαγος κολησε στο χωμα πισω απο μια πετρα και αφου περασαν οι σκυλοι σηκωθηκε παλι και γυρισε προς το σημειο που τον ειχαμε βγαλει και εκει τον χτυπησε ο αλλος φιλος μας.Ολη αυτη η φαση κρατησε γυρω στο 5λεπτο γεματο υπερενταση .Αρσενικος λαγος και πρεπει να εχει αρκετους γραμμενους,αλλα το καθε πραγμα θελει τον μαστορά του.Κριμα που δεν ειχα την βιντεοκαμερα για να το δειτε.Εχει τυχει σε κανενα συναδελφο κανενα παραξενο σκηνικο ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    280
    Λαβερακ στις #126598

    Ο καθε κυνηγος πρεπει να διαλεγει ενα σκυλι το οποιο ειναι στα μετρα του.Δηλαδη τι εννοω.Δεν ειναι δυνατον να διαλεγει καποιος "ανυπομονος" κυνηγος που αμα δεν σηκωσει λαγο στο μισαωρο(που λεει ο λογος) να επιλεξει για ιχνηλατη εναν Κρητικο ο οποιος ειναι γνωστος για την σχετικη αργοπορεια του σε σχεση παντοτε με τον Ελληνικο που ειναι και ο πιο διαδεμενος.

    Φιλικα Αρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    giorgos k στις #127110

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΥΣ!

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΛΑΓΟΣΚΥΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΠΟΥ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ! ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΡΑΤΣΕΣ! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΕΣ ΡΑΤΣΕΣ ΟΠΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ , ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ EINAI Ο ΙΔΑΝΙΚΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΔΑΦΗ. ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΛΑΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΥΡΝΑΡΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΠΑΘΟΣ , ΕΠΙΜΟΝΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΑ ΒΗΜΑΤΑ ΘΑ ΞΕΦΩΛΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΩΞΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΚΑΙ ΜΕ ΚΛΑΦΟΥΝΗΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΘΕΣΕΙΣ.

    ΦΙΛΕ FTUNOS ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΛΑΓΟΥΣ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟ ΠΕΤΑΜΑ ΜΕ ΓΚΕΚΑΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΔΑΦΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ Η ΥΠΑΚΟΥΗ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΤΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟ ΣΟΥ.
    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ D. LION ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΩΝ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΩΝ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΗΝΙΣΕΙΣ!!!!

    Υ.Γ ΗΚΑΛΗ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΛΑ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #364906

    Φιλε Αρη σε ποια σχετικη αργοπορεια αναφερεσαι ?

    ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΕΙ ΤΗΝ ΑΡΓΟΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ ΣΤΟ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ!!!!!!!! ;) :P :)

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    Ανώνυμος στις #127189

    μου προτιναν να αγορασω ενα μπιγκλης .αν και μικροσωμο λενε πως ειναι καλο λαγοσκυλο
    εσεις τι λετε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    gorgolioxt στις #365232

    ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΟΕΙ ΤΗΝ ΑΡΓΟΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΙΧΝΗΛΑΤΗ ΣΤΟ ΞΕΦΩΛΙΑΣΜΑ!!!!!!!! :P :D :lol:

    Γιαννη μου φαινεται οτι μπερδευτηκε λιγο ο φιλος μας ο Λαβερακ . Συμφωνω μαζι σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #127541

    αργοπορια του Ελληνικού ιχνηλατη στο ξεφώλιασμα? εδω γελαμε… ως γνωστον εχει το ταχυτερο "κοψιμο" απο ολους τους ιχνηλατες και αυτο οφειλεται στο μεγαλο του μυαλο. δηλαδη αν ο Ε.Ι ειναι αργοπορημενος στο ξεφωλιασμα , οι ντοριαρικες φυλες απο γαλλια π.χ τι ειναι? σταματημενες?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #365872

    αργοπορια του Ελληνικού ιχνηλατη στο ξεφώλιασμα? εδω γελαμε… ως γνωστον εχει το ταχυτερο "κοψιμο" απο ολους τους ιχνηλατες και αυτο οφειλεται στο μεγαλο του μυαλο. δηλαδη αν ο Ε.Ι ειναι αργοπορημενος στο ξεφωλιασμα , οι ντοριαρικες φυλες απο γαλλια π.χ τι ειναι? σταματημενες?

    ΜΑΛΛΟΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΜΕ ΚΡΗΤΙΚΟ ΙΧΝΗΛΑΤΗ.ΑΝ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙΣ Η ΕΣΤΩ ΔΕΙΣ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΚΡΗΤΙΚΟ ΙΧΝΗΛΑΤΗ.ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ.!!!!!!

    ΥΓ:ΠΟΣΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΙΧΝΗΛΑΤΗ???????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    313
    ermis στις #128048

    φιλε kryptia μην εισαι τοσο σιγουρος για τις γαλλικες φυλες. Δεν ειναι ολες ιδιες.

    φιλε RIOT θα σε ρωτουσα ποσους λαγους κανει καποιος με κρητικο ιχνηλατη εκτος Κρητης.
    Εκει που χρειαζεται ιχνηλασια. (μιλαμε παντα για τον κανονα, οχι για τις εξαιρεσεις).
    Σιγουρα σε ορισμενα μερη με συγκεκριμενες συνθηκες και πυκνοτητα λαγου, ή με κυνηγο
    που ξερει σχεδον ακριβως που πιανει ο λαγος, ο κρητικος ιχνηλατης ειναι πολυ καλος.
    Απο κει και περα τι γινεται ομως?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    gorgolioxt στις #366116

    φιλε kryptia μην εισαι τοσο σιγουρος για τις γαλλικες φυλες. Δεν ειναι ολες ιδιες.

    φιλε RIOT θα σε ρωτουσα ποσους λαγους κανει καποιος με κρητικο ιχνηλατη εκτος Κρητης.
    Εκει που χρειαζεται ιχνηλασια. (μιλαμε παντα για τον κανονα, οχι για τις εξαιρεσεις).
    Σιγουρα σε ορισμενα μερη με συγκεκριμενες συνθηκες και πυκνοτητα λαγου, ή με κυνηγο
    που ξερει σχεδον ακριβως που πιανει ο λαγος, ο κρητικος ιχνηλατης ειναι πολυ καλος.
    Απο κει και περα τι γινεται ομως?

    Φιλε Εrmis νομιζω οτι εχεις πιασει το νοημα του κυνηγιου.Πιστευω πως δεν φτανει να εχουμε ενα καλο σκυλο και να βγαινουμε στο κυνηγι.Πρεπει να ειμαστε και εμεις καλοι κυνηγοι ,να δουλευει λιγο το μυαλουδακι μας .Πρωτα μαθαινει ο σκυλος απο εμας και μετα θα παρουμε κι εμεις με την σειρα μας τα μαθηματακια μας απο τους σκυλους μας.Δεν μπορουμε να βγαινουμε οπου να ναι ψαχνοντας να βρουμε εναν λαγο. Πρεπει να παρατηρουμε το εδαφος εαν μπορει να θρεψει λαγους ,εαν υπαρχουν κοντινα πυκνα που να εχουν καθαρα μονοπατιαπου θα τα χρησιμοποιησει ο λαγος για τη φυγη του,εαν υπαρχουν μερη ανατολικα και νοτια για να κανει το γιατακι του και να λιαζεται τις περισοτερες ωρες τις ημερας το χειμωνα , τα γυρισματα των βραχων,και πολλα αλλα στοιχεια.Αυτα ομως μπορει να τα μαθει με τα χρονια,με την εμπειρια,με την υπομονη και με την παρατηρηση.Γι αυτο το λογο δεν παμε για κυνηγι ποτε στα τυφλα,και εχουμε καλες και πολλες επιτυχιες.Φετος σε καθε εξοδο φιλε μου μεσο ορο βγαζουμε 3 λαγους αλλα υπαρχουν και φορες που εχουμε βγαλει και 1 και αλλες 6.Με σωστη διαχειρηση παντα αφηνουμε γεματα τα λαγοτοπια.Εχω δωσει στον κουνιαδο μου δυο κρητικους εδω και 3 χρονια στη Θρακη και επειδη ειναι εκει καμπος και καλοβολα μερη τους πιανουν στο τρεξιμο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    liapis_team στις #128101

    Στην φαση του ξεφωλιασματος δεν παιζει σημασια απο ποια φυλη ειναι το σκυλι!!!!, αλλα το μυαλο, η μυτη,η εμπειρια,ο τοπος, ο καιρος και αλλα πολλα!!μαλλον θα εννοειται το ποσο γρηγορο ειναι ενα σκυλι στην φαση της ιχνηλασιας μεχρι να φτασει στην φαση του ξεφωλιασματος, που αυτο φυσικα εχει σχεση με την φυλη!!!

    ο κρητικος εχει ενα ιδιαιτερο τροπο γυρεματος και ιχνηλασιας λογω του τοπου οπου αναπτυχθηκε, αρα ειναι λογικο σε μερη πολυ πυκνα οπου δεν εχουμε οπτικη επαφη με τα σκυλια μονο ακουστικη απο τις φωνες τους, να υστερει, οπως και σε μερη οπου ο σκυλος θα πρεπει να φυγει και 500μετρα απο εμας για να βρει ενα λαγο σε ολη την περιοχη που ειναι ενα απεραντο τοπιο που δεν περπατιεται απο εμας και τον οποιο λαγο μετα το ξεφωλιασμα θα πρεπει να καταδιωξη μεχρι να τον πιασουμε!!αλλα αντιθετα σε μερη τα οποια ειναι ανοιχτα (αλπικα για την πανω ελλαδα) να μην εχει κανενα προβλημα!!το υπερ ομως των αλλων φυλων ειναι οτι μπορουν και στα δυο μερη εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις, φτανει να γεννηθουν εκει!!

    απο εκει και περα ειναι και θεμα γουστου, συνθηκων και νοοτροπιας που επικρατουν (αν δεν θελουμε φωνες,καταδιωξη,βοσκοι,κυνηγι καβαλα κτλ) το θεμα ειναι να βγαινουμε στο βουνο και να ευχαριστιομαστε το σκυλο που εχουμε και κυνηγαμε!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    663
    RIOTDORO στις #366280

    φιλε kryptia μην εισαι τοσο σιγουρος για τις γαλλικες φυλες. Δεν ειναι ολες ιδιες.

    φιλε RIOT θα σε ρωτουσα ποσους λαγους κανει καποιος με κρητικο ιχνηλατη εκτος Κρητης.
    Εκει που χρειαζεται ιχνηλασια. (μιλαμε παντα για τον κανονα, οχι για τις εξαιρεσεις).
    Σιγουρα σε ορισμενα μερη με συγκεκριμενες συνθηκες και πυκνοτητα λαγου, ή με κυνηγο
    που ξερει σχεδον ακριβως που πιανει ο λαγος, ο κρητικος ιχνηλατης ειναι πολυ καλος.
    Απο κει και περα τι γινεται ομως?

    ΦΙΛΕ ΜΟΥ.Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ 2 ΚΡΗΤΙΚΟΥΣ ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ ΣΤΗΝ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΦΟΒΕΡΑ ΣΚΥΛΙΑ!!!!ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ Ο johnnara ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΛΛΟΣ ΣΚΥΛΟ ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΘΩΣ ΟΙ ΛΑΓΟΙ ΣΤΗΝ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΚΙΝΗΤΟΙ.
    ΕΔΩ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ 5 ΛΑΓΟΥΣ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ.ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΛΑΓΟΥΣ.ΑΝ ΠΑΣ ΚΑΠΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 625 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων