Δικαιώματα Θηροφυλάκων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 86 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #180454

    Εγώ θα έλεγα αφού είναι άνθρωποι του νόμου πρέπει να υπακούσουμε τις εντολές τους χωρίς περιστροφές , διότι εάν πάρουν το 100 πάμε αυτόφωρο , μακριά από εμάς βέβαια αυτά τα προβλήματα , καλό μήνα σε όλους .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #284161

    Φίλοι μου μην ξεχνάτε ότι οι θηροφύλακες είναι από την μεριά των νόμιμων κυνηγών και για αυτό θα πρέπει να τους βοηθάμε στο έργο τους και να τους επικροτούμε.

    Σωστός. Αλλά το να ξέρουμε τα δικαιώματά μας αλλά και τις υποχρεώσεις μας είναι επίσης το σωστό :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    kidonias στις #284131

    Σωστός. Αλλά το να ξέρουμε τα δικαιώματά μας αλλά και τις υποχρεώσεις μας είναι επίσης το σωστό :)

    ξερει καποιος να μου πει αν εχουν το δικαιωμα να ελεγξουν το αυτοκινητο?μεσα αυγουστου τους πετυχα και μου εκαναν ελεγχο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #284130

    τι ειναι ο θηροφυλακας ? :lol:
    δεν εχω δει απο κοντα μονο σε φωτογραφιες :)

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #284063

    Σωστός. Αλλά το να ξέρουμε τα δικαιώματά μας αλλά και τις υποχρεώσεις μας είναι επίσης το σωστό :)

    Και τα δυο σωστα.Αλλα μην ψεχνατε ο νομιμος και σωστος κυνηγος δεν εχει να φοβαται ΤΙΠΟΤΑ..
    Αντιθετος αυτα τα παιδια εχουν ενα δυσκολο εργο,να ελεγχουν και αρκετους αλητες συγνωμη για την εκφραση ,
    που θελουν η νομιζουν οτι ειναι κυνηγοι..
    Αυτο το σωμα ηδη μετραει 2 νεκρους!!και αρκετα παιδια χουν δεχθη επιθεση η εχουν απειληθη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    102
    sokos76 στις #283979

    Ρε παιδία αυτά είναι άκυρα περί δασοφύλακα… που θα τον βρούμε αφού είναι ήδος προς εξαφάνιση… χα χα χα

    αν καποιος φιλος εχει δει ποτε δασοφυλακα ας μας τον περιγραψει για να μαθουμε και εμεις πως ειναι!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #283952

    αν καποιος φιλος εχει δει ποτε δασοφυλακα ας μας τον περιγραψει για να μαθουμε και εμεις πως ειναι!!!!

    Και όμως υπάρχει τουλάχιστον ένας!!! Με σταμάτησε εμένα στο γκιαούραντα, κοντά στο Μοναστηράκι (πριν το φυλάκιο). Κατέβηκε ο κυριούλης από το άσπρο τζιπάκι με την κοιλάρα να σκεπάζει την ζώνη με το πιστόλι, και ακολούθησε ο εξής διάλογος (πρέπει να ήταν γύρω στις 16 ή 17 Αυγούστου)

    Εγώ: -Καλημέρα σας
    -Καλημέρα, για ποιο λόγο βρίσκεστε εδώ;
    -Είχα πάει να δω εάν έχει παπάκια για όταν ανοίξει το κυνήγι
    -Α μάλιστα, μπορώ να δω την άδειά σας;
    -Δεν την έχω μαζί μου!
    -Μα γιατί; Κρίμα είναι να δημιουργούνται προβλήματα
    -Τι προβλήματα; Μα δεν την έχω πάρει ακόμη γιατί είναι στον σύλλογο!
    -Το χαρτάκι το έχετε μαζί σας (το απόκομμα εννοεί)
    -όχι, αλλά γιατί να το έχω μαζί μου; Αφού δεν έχω βγει για κυνήγι!

    Εδώ τρώει σκάλωμα ο τύπος….

    -Ε ναι, ξέρετε κατεβαίνοντας από εδώ αριστερά ανοίγει στις 20 Αυγούστου και από δεξιά ανοίγει μετά
    -Ναι, το ξέρω, είναι ζώνη που ανοίγει τον Σεπτέμβρη
    -Ε πως λέγεστε;

    πήρε κανονικά τα στοιχεία μου και τα στοιχεία του αυτοκινήτου

    -Εεε, έχετε μαζί σας όπλο;
    -όχι βέβαια!
    -Ε ξέρετε, μολις πάρετε την άδειά σας να την κουβαλάτε μαζί σας
    -Ακόμη και εάν δεν έχω βγει για κυνήγι;
    -Ε να ξέρετε, για να μην δημιουργούνται προβλήματα!
    -Ε ναι, καταλαβαίνω.. (τι να έλεγα κι εγώ:lol:

    Αυτή ήταν η πρώτη μου συνάντηση με δασικό υπάλληλο.
    Μήπως να το γράψω και στο θέμα "Συνάντηση με σπάνια είδη" ;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #283951

    αν καποιος φιλος εχει δει ποτε δασοφυλακα ας μας τον περιγραψει για να μαθουμε και εμεις πως ειναι!!!!

    Εμείς πολύ πολύ παλιά (εγώ τότε δεν κυνήγαγα, απλά ακολουθούσα τον πατέρα μου) είχαμε 1 δασοφύλακα που έκανε κάποιους ελέγχους. Από τότε ούτε που έχω ξανακούσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #283949

    Και τα δυο σωστα.Αλλα μην ψεχνατε ο νομιμος και σωστος κυνηγος δεν εχει να φοβαται ΤΙΠΟΤΑ..
    Αντιθετος αυτα τα παιδια εχουν ενα δυσκολο εργο,να ελεγχουν και αρκετους αλητες συγνωμη για την εκφραση ,
    που θελουν η νομιζουν οτι ειναι κυνηγοι..
    Αυτο το σωμα ηδη μετραει 2 νεκρους!!και αρκετα παιδια χουν δεχθη επιθεση η εχουν απειληθη.

    Σωστά και συμφωνώ, όμως αυτό δεν τους δίνει το δικαίωμα να κάνουνε περισσότερα από όσα ο νόμος ορίζει!!!! Και αυτοί πρέπει να λειτουργούνε μέσα σε πλαίσια!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #283945

    ξερει καποιος να μου πει αν εχουν το δικαιωμα να ελεγξουν το αυτοκινητο?μεσα αυγουστου τους πετυχα και μου εκαναν ελεγχο.

    Κοίτα, λέει πως έχουν δικαιώματα ανακριτικού υπαλλήλου και μπορούν να ελέγξουν κάθε σάκο και κάθε μηχανοκίνητο μέσα για εξακρίβωση παραβάσεων περι θήρας (π.χ. μετά από καταγγελία ή μετά από παράβαση που έγινε μποροστά τους) όμως δεν έχουν δικαίωμα προληπτικού ελέγχου (δηλαδή προανακριτικού ελέγχου).

    Το θέμα είναι περίπλοκο και μόνο το νομικό τμήμα του ΥΠΕΚΑ μπορεί να απαντήσει υπεύθυνα :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #180529

    Εγώ τον τελευταίο μου τον είδα στη Χρυσούπολη Καβάλας πριν 5 χρόνια. Είχε λέει καταγγελία ότι χρησιμοποιούσαμε ηλεκτρονικό κράχτη και μας έκανε τη φυλάχτρα άνω κάτω για να τον βρει. Έψαξε γιλέκα, ρούχα, σακίδια, μέχρι στο νερό μπήκε κι έψαχνε μες στα βούρλα!!! Σημειωτέον ήρθε μεταμφιεσμένος σε κυνηγό με δικανάκι κρεμασμένο (και καλά), στολή παραλλαγής κλπ.

    Ομοσπονδιακούς συναντάω πολύ συχνά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #283937

    Τα θεοφανια που ημουν στον εβρο ειχαμε παει για παπια και καμια χηνα κοντα στον νεραιδοτοπο -γκιαουρ αντα.Εκεινη την ημερα ειχε ομιχλη και δεν εβλεπες στα 5 μετρα.Ξαφνικα περναει το τζιπ με 2 θυροφυλακες και μου ζητησαν την αδεια αλλα επειδη την ειχα στο αμαξι μου ειπαν και αυτο ηταν απεναντι μου ειπαν οτι θα ξαναπερασουν.Τελικα ηρθαν μετα απο μιση ωρα τους εδωσα την αδεια με ευχαριστησαν και μαλιστα μου εδειξαν και ενα μερος που ειχε καλυτερο περασμα απο εκει που καθομουν. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #283705

    ξερει καποιος να μου πει αν εχουν το δικαιωμα να ελεγξουν το αυτοκινητο?μεσα αυγουστου τους πετυχα και μου εκαναν ελεγχο.

    Εχουν το δικαιωμα να σου κανουν ελενχο το αυτοκινητο,και τον σακο,και το οπλο,και το δελτιο κατοχης του οπλου.Εισαι υποχρεωμενος να του παραδωσεις το οπλο σου στα χερια του για να το ελενξει.Απλα ο ελενχος του περιοριζεται σε θεματα δασικα και περι θηρας.Σε περιπτωση ομως που κατα τον ελενχο διαπιστωσει καποιο αλλο αδικημα ειναι υποχρεωμενος να καλεσει την αστυνομια.
    Απλα ο προληπτικος ελενχος του δασοφυλακα περιοριζεται μονο οταν βρισκεσαι μεσα σε δασικη περιοχη και οχι μεσα σε πολη χωριο κτλ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #283698

    Εχουν το δικαιωμα να σου κανουν ελενχο το αυτοκινητο,και τον σακο,και το οπλο,και το δελτιο κατοχης του οπλου.Εισαι υποχρεωμενος να του παραδωσεις το οπλο σου στα χερια του για να το ελενξει.Απλα ο ελενχος του περιοριζεται σε θεματα δασικα και περι θηρας.Σε περιπτωση ομως που κατα τον ελενχο διαπιστωσει καποιο αλλο αδικημα ειναι υποχρεωμενος να καλεσει την αστυνομια.
    Απλα ο προληπτικος ελενχος του δασοφυλακα περιοριζεται μονο οταν βρισκεσαι μεσα σε δασικη περιοχη και οχι μεσα σε πολη χωριο κτλ.

    φίλε Δημήτρη ειδικά για την Άδεια Κατοχής Κυνηγετικού Όπλου υπάρχει έγγραφο του υπουργείου γεωργίας που αναφέρει ρητά πως την ακκο μπορεί να την ελέγξει μόνο η αστυνομία και όχι τα δασικά όργανα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #283674

    φίλε Δημήτρη ειδικά για την Άδεια Κατοχής Κυνηγετικού Όπλου υπάρχει έγγραφο του υπουργείου γεωργίας που αναφέρει ρητά πως την ακκο μπορεί να την ελέγξει μόνο η αστυνομία και όχι τα δασικά όργανα!

    Η ΑΚΚΟ απο την υποδιευθυνση ασφαλειας κοινοποιητε και στα δασαρχεια δινοντας τους το δικαιωμα να την ελενξουν.Πιθανως ομως σε περιπτωση προβληματος να επιλαμβανεται μονο για την ασκηση θηρας με παρανομο μεσο και για το παρανομο οπλο η αστυνομια.Θα το τσεκαρω και θα σου πω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 86 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων