Δικαιώματα Θηροφυλάκων

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 76 έως 86 (από 86 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #448442

    Κάποιος που είναι στο συμβούλιο του κυνηγετικού συλλόγου της πόλης μου , μου έχει πει στο παρελθόν , ότι όταν πάνε για ”επικίνδυνες” αποστολές , έχουν και άνδρες της ασφάλειας (Αστυνομία).
    Αν είσαι εντάξει , δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα από ένα τυπικό έλεγχο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    johnvor στις #463488

    θα σας πω και εγω ενα περιστατικο,
    Πατερας κολλητου μου πηγε για εναρξη κυνηγιου χωρις να παρει την αδεια του μαζι.Την ειχε εκδοσει αλλα δεν την ειχε παρει μαζι.
    Του γινεται ελεγχος και του κατασχετουν το οπλο. Ενα benelli m2 καινουργιο. Το κατασχεσαν εγινε η δικη μετα απο 3 χρονια, προσκομισε την αδεια και πηρε το οπλο πισω. Το αποτελεσμα? το οπλο μες την σγουρια και ελειπε το πελμα το comfort απο πισω οσο απιστευτο και αν σας φαινεται.
    Και λεω εγω, πως θα παραδωσω στο θηροφυλακα το οπλο μου χωρις ενα αποδεικτικο οτι το εδωσα. και αν αυτος κανει οτιδηποτε με το οπλο μου(στο φιλο δεν εδωσαν κατι αμεσως, απλα σε 2 μερες του ηρθε καποιο χαρτι)
    Το οπλο εφοσων επεστρεψε πισω, πρεπει να ειναι στην αρχικη του κατασταση. Δεν μπορω να εχω ενα καινουριο οπλο που κανει 5-10000 και να το κτυπησουν σε κανενα οπλοβαστο η να χιλιοσκουριασει.
    Α και κατι αλλο για διευκρινιση
    Μια φορα αφου μας εκαναν ελεγχο στο βουνο ηταν γεναρης και ειμαστε για μπεκατσες και μας καρφωσαν απο το χωριο οτι πηγαιναμε για λαγο, αφου ειδαν οι θηροφυλακες οτι ειχαμε σεττερ μας ειπαν μετα οτι κυνηγαμε περδικες. Επειδη ηταν πολυ εριστικοι τους αρνηθηκαμε τον ελεγχο και ζητησαμε την παρουσια αστυνομιας. Τοτε κατεβηκαμε στο πλησιεστερο χωριο αφου ειχε ειδοποιηθει η αστυνομια στους οποιους φυσικα επιτρεψαμε να ξεσκονησουν το αυτοκινητο πραγμα που εκαναν γιατι ηταν σιγουροι πως κατι κρυβαμε και φυσικα δεν βρηκαν τιποτα. Μας εγινε μυνηση γιατι δεν δεχτηκαμε τον ελεγχο. βεβαια στο δικαστηριο αθωωθηκαμε αλλα ο προεδρος μας ειπε κατι που αγνοουσαμε, ο θυροφυλακας οπως και ο δασικος σε δασικο δρομο, εχουν δικαιωμα ελεκτικου οργανου, να σου ψαξουν δηλ τα παντα χωρις αστυνομια η ενταλμα η κατι αλλο. Για αυτο στην ασφαλτο με παρουσια αστυνομιας. Εξαλλου δεν μπορει ο καθενας να σε σταματαει στο δρομο και να σου ζητα χαρτια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #463500

    κοίτα, από την άλλη οταν είσαι σωστός δεν φοβάσαι τι θα πάθει το 5-10000 ευρώ όπλο σου αν στο κατασχέσουν γιατί είσαι νόμιμος και δεν πρόκειται να στο κατασχέσουν!
    Οπότε μιας και είναι λίγο δύσκολο να κάνουμε το σύστημα σωστότερο και δικαιότερο, ας είμαστε εμείς όπως πρέπει να είμαστε για να μη μπορούν να μας χαλάνε τη διάθεση.

    εγώ πάντως 15 χρόνια μεσα στα βουνά ειτε με ποδήλατο ειτε με τα πόδια ειτε με το τρακτέρ ή για κυνηγι…. μονο στη παρνηθα ειδα θηροφυλακα και εκει σε συγκεκριμένα σημεία. κανένας απολύτως έλεγχος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    makis στις #463579

    εχθες περιστατικο σε φιλο μου με θυροφυλακα οπου τον σταματησε για ελεγχο και παρολο που το παιδι συνεργαστηκε ο θυροφυλακας
    ηταν πολυ ερειστικος και αγενης μαζι του. δεν βρηκε τιποτα και εφυγε .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #463605

    δεν μπορεί να αναφέρει κάπου τη συμπεριφορά του θηροφυλακα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #463672

    καλησπερα. η8ελα να ρωτησω αν ο θηροφυλακας μπορει να σου κανει ελεγχο αυτοκινητου? δλδ αν εχει ασφαλεια πινακηδες κ τετοια?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    263
    alexsot στις #463674

    καλησπερα. η8ελα να ρωτησω αν ο θηροφυλακας μπορει να σου κανει ελεγχο αυτοκινητου? δλδ αν εχει ασφαλεια πινακηδες κ τετοια?

    Όχι, μόνο ό,τι έχει σχέση με το κυνήγι μπορεί να ελέγξει.
    Αλέξανδρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #463777

    ευχαρηστω ΑΛΕΧ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #464864

    κατι με εχει πιασει σημερα και εχω γινει πολυ κακος ….προσφατα ειχα μια κουβεντα με τον θηροφυλακα της περιοχης μου…απαιτουν λοιπον οι αρχες απο ολους εμας να εχουμε πορτοκαλι γιλεκα ,ενημερωμενα βιβλιαρια υγειας σκυλων ακομη και για αντιλυσσικο εμβολιο και τσιπαρισμενα σκυλια …τα 2 πρωτα τα δεχομαι ασχολιαστα…το θεμα ομως του τσιπ μου προκαλεσε απιστευτο γελιο και ειναι σαφεστατο δειγμα οτι ολα αυτα τα μετρα δεν εχουν καμια προθεση προστασιας του κυνηγου και του κυνηγιου αλλα αποτελουν προσκομματα με αλλες επιδιωξεις …ρωτωντας λοιπον το θηροφυλακα πως ταυτοποιεις οτι το σκυλι που εχεις μπροστα σου φορα οντως το τσιπακι που αναγραφεται στο βιβλιαριο του ,ελαβα την εξης απαντηση….με σκανερ λεει ο θηροφυλακας …και ακολουθει η δικη μου ερωτηση ….σκανερ εχετε στον κυνηγετικο συλλογο ;;;;;;;;;;;………………..ΟΧΙ ,μου λεει ….τραβα λοιπον του λεω να αγορασεις σκανερ και μετα να απαιτησεις απο εμενα να φερω τσιπακι στα σκυλια μου…ειναι αδιανοητο η κρατικη αρχη να απαιτει και η ιδια να μη συμμορφωνεται με τις επιταγες του νομου….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #464865

    καλησπερα. η8ελα να ρωτησω αν ο θηροφυλακας μπορει να σου κανει ελεγχο αυτοκινητου? δλδ αν εχει ασφαλεια πινακηδες κ τετοια?

    και σωματικο ελεγχο μπορει να κανει …ειναι προανακριτικος υπαλληλος πλεον ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #494532

    Θέλω να ρωτήσω κάτι.

    Αν και κυνηγώ κάμποσα χρόνια, δεν έχω τύχει ελέγχου από την όποια θηροφυλακή. Μάλιστα σε συγκεκριμένη περιοχή στην Πελοπόνησο από όπου περνώ συχνά τους καλοκαιρινούς μήνες έχω δει πάμπολλες φορές βράδυ, λαθροκυνηγούς με τά “όλα τους”- αν και πάντοτε μου περνά από το μυαλό να τηλεφωνήσω καταγγέλοντας το …δεν μπορώ. Επειδή αυτή η περιοχή είναι αρκετά μεγάλη, είναι φύσει αδύνατον να μην είναι γνωστή η δραστηριότητα αυτή “και” στην θηροφυλακή – που όμως ποτέ μου δεν την έχω δει.

    Τον τελευταίο καιρό, βλέπω πολλές συλλήψεις από την θηροφυλακή… ίσως πάρα πολλές….!

    Ρε τι γίνεται… εμένα δεν με έχουν ελέγξει – οκ -έτυχε! … στην προαναφερόμενη περιοχή που είναι και πολύ πολύ μεγάλη δεν τους έχω δει καν – άντε και αυτό “έτυχε”… σε πάμπολλες παράνομες (πολυάριθμες σε άτομα) παγάνες δεν υπάρχει ίχνος ελέγχου ή σύλληψης… Απόντες οι Θηροφύλακες από παγάνες, ακόμα και αν αυτές κλείνουν περιοχές και διώχνουν “άσχετους με την παγάνα τους κυνηγούς… Εδώ δύσκολα θα ξαναπώ “έτυχε”.

    Πως στο καλό συλλαμβάνουν αυτούς που συλλαμβάνουν?

    Και έχει αρχίσει και μου μπαίνει μια ιδέα στο μυαλό…. “μήπως”…λέω…”μηπως”…. αυτό το προγραμματάκι με τους κυνηγετικούς χάρτες που βάζουμε στο smart phone μας….είναι “λίγο” μαρτυριάρικο??????

    Μήπως λέει την όποια θέση του όποιου κινητού είναι εγκατεστημένο, οποιαδήποτε ώρα και στιγμή? Θέση που…προσφέρεται για “διαχείρηση” από τον όποιον το επιθυμεί?

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 76 έως 86 (από 86 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων