Γνώμη για αεροβόλα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,711 έως 1,725 (από 1,819 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Αεροβόλα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #423721

    Και ένα φρέσκο Ελληνικό στα 170 μέτρα (169 για την ακρίβεια…) http://www.youtube.com/watch?v=5xz73nQFhbU

    WFKS (World Federation of Kalikakia Shooting) http://www.wfks.gr

    Πρέπει να είναι φοβερός σκοπευτής ο τύπος!!! 😀


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #423741

    Αποδείχτηκε όμως κατώτερος από μένα… 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #423762

    Να πω και γω την κακια μου ? το δεντρακι που μπαινει μεσα στα κουτακια του σταυρου της διοπτρας παιζουν καποιο ρολο ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #423765

    Να πω και γω την κακια μου ? το δεντρακι που μπαινει μεσα στα κουτακια του σταυρου της διοπτρας παιζουν καποιο ρολο ?

    ΑΠΑΝΩ ΣΟΥ…

     

    Δεν νομίζω ότι κατάλαβα την ερώτηση…

    Όταν έγινε η βολή ο άνεμος ήταν από δεξιά με ταχύτητα περίπου 25km/h.

    Υπολογίζοντας το windage (δεξιά – αριστερά) βρίσκεις το σημείο κρούσης της βολίδας.Το elevation (πάνω- κάτω) είναι πολύ πιο εύκολο χάρη στα βαλλιστικά προγράμματα (chairgunPro στην περίπτωση αυτή).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #423790

    ΜΠΕΦ wrote:
    Να πω και γω την κακια μου ? το δεντρακι που μπαινει μεσα στα κουτακια του σταυρου της διοπτρας παιζουν καποιο ρολο ? ΑΠΑΝΩ ΣΟΥ…

    Δεν νομίζω ότι κατάλαβα την ερώτηση… Όταν έγινε η βολή ο άνεμος ήταν από δεξιά με ταχύτητα περίπου 25km/h. Υπολογίζοντας το windage (δεξιά – αριστερά) βρίσκεις το σημείο κρούσης της βολίδας.Το elevation (πάνω- κάτω) είναι πολύ πιο εύκολο χάρη στα βαλλιστικά προγράμματα (chairgunPro στην περίπτωση αυτή).

    Το πρόγραμμα chairgun-Pro υπολογίζει και το windage αρκεί να γνωρίζεις την διεύθυνση και την ένταση του ανέμου .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #423802

    Σαφώς και μπορεί να υπολογίσει το windage, όμως στην περίπτωση του βίντεο, με μηδενισμό στα 107 m, και άνεμο στα 25 km/h η τροχιά της βολίδας βγαίνει εκτός παραθύρου στο Visualisation View του προγράμματος. Οπότε αφήνεις τον άνεμο στο μηδέν για να δεις το drop και εμπειρικά ψάχνεις το drift της βολίδας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #423824

    Σαφώς και μπορεί να υπολογίσει το windage, όμως στην περίπτωση του βίντεο, με μηδενισμό στα 107 m, και άνεμο στα 25 km/h η τροχιά της βολίδας βγαίνει εκτός παραθύρου στο Visualisation View του προγράμματος. Οπότε αφήνεις τον άνεμο στο μηδέν για να δεις το drop και εμπειρικά ψάχνεις το drift της βολίδας.

    Ή θα πρέπει να μικρύνεις την μεγένθυση στο 4Χ για να μη βγαίνει εκτός παραθύρου, αλλά με 4Χ δεν θα φαίνεται καν ο στόχος στα 170 μ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    ssbk23 στις #423866

    ssbk23 wrote:
    Σαφώς και μπορεί να υπολογίσει το windage, όμως στην περίπτωση του βίντεο, με μηδενισμό στα 107 m, και άνεμο στα 25 km/h η τροχιά της βολίδας βγαίνει εκτός παραθύρου στο Visualisation View του προγράμματος. Οπότε αφήνεις τον άνεμο στο μηδέν για να δεις το drop και εμπειρικά ψάχνεις το drift της βολίδας.

    Ή θα πρέπει να μικρύνεις την μεγένθυση στο 4Χ για να μη βγαίνει εκτός παραθύρου, αλλά με 4Χ δεν θα φαίνεται καν ο στόχος στα 170 μ.

     

    Ακριβώς, οπότε το αφήνεις στο 10χ και ψάχνεις… έχει την πλάκα του και αυτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #423874

    O στόχος θα φαίνεται μια χαρά στο 4Χ,για κουτάκι μπύρας μιλάμε όχι για κέρμα.

    Μέσα από την κάμερα δε θα βλέπεις τίποτα.

    Τέτοια βίντεο απαιτούν μεγάλη μεγένθυνση από το οπτικό,

    κυρίως για να βλέπεις που ακριβώς ρίχνεις αλλά και για να δούν οι άλλοι  μετά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #423939

    Piperman, θέλω να σε ρωτήσω γιά την κάμερα που έχεις τοποθετήσει επάνω στη διόπτρα, προφανώς είναι με την βάση SEBEN DKA2 , η κάμερα έχει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά γιατί μια ψηφιακή που έχω εγώ όταν την βάζω στον προσοφθάλμιο δεν μπορώ να δώ ούτε πολύ καλά ούτε και το σταυρόνημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #424067

    Βαγγέλη μια sony έχω,με οπτικό zoom 5Χ και δυνατότητα για βίντεο 1080p,

    τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή.

    Θέλει όμως πολύ μανούρα στο κεντράρισμα και καλό είναι να ξεβιδώνεις λίγο τον προσοφθάλμιο

    για να χοντραίνει λίγο το σταυρόνημα.

    Επίσης το parallax πρέεπι να είναι ρυθμισμένο στην εντέλεια.

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #424165

    Θα συνεχίσω τις προσπάθειες γιά το κεντράρισμά της και ελπίζω να καταφέρω κάτι καλύτερο, αλλιώς θα δοκιμάσω με καμιά άλλη δανεικιά κάμερα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    mannissan στις #424288

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΛΟΥΣ! ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΕΝΑ DIANA MOD 54 ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΟΥΝ ΚΟΨΕΙ ΤΗΝ ΚΑΝΗ ΑΠΟ 43 CM ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΣΤΑ 21CM ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΟΥ ΕΧΩ ARGON ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΩ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ? Η ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ? Η ΚΑΝΗ ΑΛΛΑΖΕΙ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΣΤΗ! ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΑΙ ΟΠΛΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΙ! ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΟΨΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΦΕΡΑΝ ΕΠΗΔΕΙ ΕΧΩ ARGON ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #424291

    Μάστορά μου ακόμα και να την ποντάρεις θα πετσικάρει ,

    άμα πείς να την κολλήσεις (με 0.8 σύρμα ας πούμε) και να την τροχίσεις μετά κλάφτα…

    Άσε που δεν υπάρχει περίπτωση να πετύχεις συνέχεια των ραβδώσεων και άσε που από μέσα

    ότι και να γίνει θα υπάρχει σκαλοπάτι.Το 34 είναι όπλο που ακόμα και μεταχειρισμένο έχει σεβαστή

    χρηματική αξία,μόνη λύση η αγορά και τοποθέτηση νέας κάνης στο διαμέτρημα που θές,λογικά .22/5.5mm

    Άλλη λύση είναι να γίνει μια σωστή κορώνα στην κάνη και να μείνει ως έχει αφαιρώντας γενναίο μήκος από το ελατήριο,

    το όπλο θα είναι μεν αδύναμο αλλά θα δουλεύει σωστά και υπάρχει η πιθανότητα να γκρουπάρει.

    Το κόλλημα πάντως ξέχνα το.

    Και για να μην παρεξηγηθώ εκφράζω αποκλειστικά την ταπεινή μου γνώμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    mannissan στις #424292

    ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΝ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ! ΚΑΝΗ ΑΛΛΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ? ΑΝ ΝΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ? ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,711 έως 1,725 (από 1,819 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων