Γνώμη για αεροβόλα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,741 έως 1,755 (από 1,819 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Αεροβόλα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #428980

    Γιωργο ειναι αμαρτια τετοιο οπλο να το τρωι η σκουρια,σιγουρα θα βρης και σκοπευτικα και ελατηρριο καινουργιο,δε ξερω τη τσιμουχα εχει στο εμβολο,στο διαδυκτιο θα βρης τα παντα,αν στην αγορα δε βρης.Που αμα παρεις το ελατηριο και το εμβολο μαζι και ψαξεις θα βρης,αλλα πρωτα παρε τα πραγματα απο την αρχη λυστο και βγαλε το ελατηριο και το εμβολο.Μπορει επισεις να μπεις στο Αεροβολο gr και να βρης καποιο μελοι να το εχουν στη κατοχη τους,επισεις υπαρχη και το φορουμ του Piperman που δεν εχω καταφερει ακομα να γραφτω κατι κανω λαθος χαχαχαχα.Θα μπη και ο Piperman και θα δει,και θα σου πει,παντως το συγκεκριμενο αεροβολο δεν το εχω εγω για να σου πω περισσοτερα,αν δε κανω λαθος προκειται για ενα ποιοτικο 14 ποδολιβρων σε δυναμη αεροβολο ισως και λιγι παραπανω.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #428988

    Σαράντο σ’ευχαριστώ, έχω μαύρα μεσάνυχτα από αεροβόλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #428992

    Φίλε ALTAIR_LUSSO

    το οπλο σου φαίνεται πολύ καλό. Γερμανικό με cal 5,5 και σε καλή κατάσταση απ’ οτι φαίνεται . Ειχα παρόμοια περίπτωση και εγώ . Ξαναβρήκα ενα DIANA 45 που το είχα πάρει καινούριο και το είχα ξεχάσει μετα τον στρατό. Παρ’ όλο που είναι ακόμα σαν καινούριο άλλαξα ελατήριο, τσιμούχα και το περιποιήθηκα εσωτερικά στον κύλινδρο χάρη στις συμβουλές από τα παιδιά του aerovolo.gr μόνο και μόνο για να μου φύγει η ιδέα γιατί μου φαινόταν λίγο πεσμένο . Οπως λέει και ο φίλος ο samgunner  σ’ αυτό το site σίγουρα θα βρείς κάποιον που να το έχει ή να το ξέρει για να σου προτείνει βελτιώσεις. Υλικά θα βρείς στο διαδίκτυο εγω τα πήρα από το airgunshop.  Τώρα το έχω και το απολαμβάνω . Αν πιάνει λίγο το χέρι σου και έχεις όρεξη σε λίγο θα είσαι και συ στο ίδιο στάδιο. Σου προτείνω οτι δουλειές κάνεις να τις κάνεις μόνος γιατί θα μάθεις πολλά πράγματα και θα γλυτώσεις και λεφτά που πιθανό να δόσεις σε οπλουργό. Πάντως εγώ ξεκίνησα σαν και σενα για πλάκα και έφτασα στο σημείο να κάνω ειδικό εργαλείο για να βγάζω ευκολα το ελατήριο, έφαγα  κόλημα.

    Καλή επιτυχία

    Μήτσος

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #428993

    Με προσοχή και με μέτρο γιατί η αεροβολίτιδα είναι ανίατη αρρώστια …!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #428994

    Με Feinwerkbau δεν εχω ριξει,αλλα φανταζομαι οτι θα ακολουθει την ιδια γραμμη και σε ποιοτητα και ευθειβολια,γιαυτο και ειναι κριμα,ειναι βαρυ το ονομα,ειναι μεγαλη σχολη η γερμανικη,μαζι με την αγγλικη στο χωρο.Ειναι σα να εχεις πεταμενο ενα Μερκελ ενα Κρουπ-Εσσεν,το αεροβολο ειναι ωραια ασχολια,και μερος αυτου του χομπι ειναι και η προσωπικοι εργασια πανω στο οπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #428995

    Με προσοχή και με μέτρο γιατί η αεροβολίτιδα είναι ανίατη αρρώστια …!

    Ετσι ειναι και αμα το εχεις απο μικρος προ πυροβολου εποχη αστα,βαριας μορφηςHit with Ball

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #428997

    Ωραίο όπλο φίλε Γιώργο,να το χαίρεσαι Smile

    Σωθικά για το 127 θα βρείς εδώ

    https://www.gunspares.co.uk/products/24038/Feinwerkbau-Sport/

    ελατήριο προτίμησε το ΤΙΤΑΝ ή μέτρα διαστάσεις και σπείρες μήπως βρεθεί κάτι χωρίς χρήματα.

    Για το πίσω σκοπευτικό κοίτα στο ebay αλλά σκέψου και τη λύση ενός μικρομετρικού Wink

    Αν χρειαστείς βοήθεια με τα λύσε – δέσε ευχαρίστως να σε βοηθήσω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #429029

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>vagelis61 wrote:</div>
    Με προσοχή και με μέτρο γιατί η αεροβολίτιδα είναι ανίατη αρρώστια …!

    Ετσι ειναι και αμα το εχεις απο μικρος προ πυροβολου εποχη αστα,βαριας μορφηςHit with Ball

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος</div>

    Ακριβώς έτσι… μιά εμμονή που έχει παραμείνει από την παιδική ηλικία και δεν πρόκειται να περάσει ποτέ, όσα χρόνια και να περάσουν.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #429030

    Παιδιά σας ευχαριστώ, με πείσατε. Θα το φτιάξω. Φίλε Piperman τι διαφορά έχει το απλό σκοπευτικό από το μικρομετρικό; Οι διόπτρες πόσο κοστίζουν;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #429119

    Παιδιά σας ευχαριστώ, με πείσατε. Θα το φτιάξω. Φίλε Piperman τι διαφορά έχει το απλό σκοπευτικό από το μικρομετρικό; Οι διόπτρες πόσο κοστίζουν;

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>http://www.youtube.com/user/AltairLusso</div>

     

    Κάνε ένα κλίκ εδώ   http://wfks.gr/index.php?topic=2093.0

    και θα πάρεις μια ιδέα για τα μικρομετρικά Smile

    Για διόπτρα υπολόγισε min 50€ για μια 4-16×40,

    μιλάω για κάτι τέτοιο

    http://www.youtube.com/watch?v=iZYCUYWrkEQ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    Ost57 στις #429323

    Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους τους φιλους εδω.

    Παρακαλω πολυ, θα ηθελα την γνωμη σας για το Diana mod.45/4,5 (μοντελο δεκαετιας) και
    to Diana 350 magnum/5,5 (τωρινο μοντελο).

    Επισης, εαν η “καταστροφη” του σταυρονηματος συνεπαγεται και την καταστροφη της διοπτρας,
    υπαρχει περιπτωση ευρεσης ανταλλακτικου?

    Φιλε Piperman, μικρομετρικο σκοπευτικο που βρισκουμε?

    Ευχαριστω πολυ, να εχετε μια καλη και “δυνατη” ημερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #429331

    Καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολους τους φιλους εδω. Παρακαλω πολυ, θα ηθελα την γνωμη σας για το Diana mod.45/4,5 (μοντελο δεκαετιας) και
    to Diana 350 magnum/5,5 (τωρινο μοντελο). Επισης, εαν η «καταστροφη» του σταυρονηματος συνεπαγεται και την καταστροφη της διοπτρας,
    υπαρχει περιπτωση ευρεσης ανταλλακτικου? Φιλε Piperman, μικρομετρικο σκοπευτικο που βρισκουμε? Ευχαριστω πολυ, να εχετε μια καλη και «δυνατη» ημερα.

    Καλημερα φιλε,για το ανταλλακτικο σταυρονημα δεν γνωριζω,τα δυο αυτα τα αεροβολα τα γνωριζω,η γνωμη μου ειναι οτι το 45 ειναι αστερι,και το αλλο ευτυχως που ειναι σε 5,5,γιατι σε 4.5 ειναι ακομα χειροτερο, δε θα το ξαναγοραζα,κλοτσαει σα γαιδουρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    mannissan στις #429406

    Σου απάντησα για το 54 αλλά είχα στο μυαλό μου το 34… Στο 54 τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, η κάνη δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να αντικατασταθεί, και μάλλον το κόστος κάνη + εργατικά είναι απογοητευτικό . Στη θέση σου θα έκοβα μια καλή κορώνα στην κάνη και θα τσεκάριζα το όπλο για την πιθανότητα να έχει πλέον πιο πολύ ελατήριο από ότι χρειάζεται.Το σφαιράκι τώρα βγαίνει πολύ γρήγορα από την κοντή και ατσοκάριστη κάνη ενώ το πιστόνι συνεχίζει να σπρώχνει αέρα, με το που βγεί το σφαιράκι το στρώμα αέρα υποχωρεί και το πιστόνι κοπανάει στο τέλος του θαλάμου, κάτι που δεν είναι καλό ούτε για την τσιμούχα ούτε για το αντικραδασμικό που διαθέτει. Θα έψαχνα μετά ένα μέσο-βαρύ σφαιράκι που να πηγαίνει το όπλο και τέλος. Αν είσαι Αθήνα πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω,εντελώς δωρεάν εννοείται.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>WFKS (World Federation of Kalikakia Shooting) http://www.wfks.gr</div>

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΟΝ ΤΟΥ ΕΚΟΨΑ 5 ΣΠΙΡΕς ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΑΤΙΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΤΟΥ ΠΡΟΣΑΡΜΩΣΑ ΤΗΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΗ ΜΟΙΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΑΛΛΗ ΚΩΡΟΝΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΙ Η ΙΔΗ ΥΠΑΡΧΩΝ ΜΟΙΡΑ! ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΓΚΡΟΥΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΤΑ 30 ΜΕΤΡΑ! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΧΡΙΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΒΡΩ ΠΩΣ ΑΝΕΩΑΖΟΥΝ ΦΩΤΟΣ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    Ost57 στις #429420

    Φιλε Σαραντο καλησπερα, σε ευχαριστω και παλι, για πολλοστη φορα, με βοηθας πολυ,
    να εισαι καλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #429443

    Φίλε manissan χαίρομαι που έφτιαξες το όπλο σου,καλόριχτο να είναι και να το χαρείς Smile

    Φίλε Ost57 δυστυχώς άμα σπάσει το σταυρόνημα την κρατάς για ματοκιάλι…

    Μικρομετρικά μπορείς να βρείς σχεδόν σε όλα τα ειδικευμένα σε αεροβόλα καταστήματα,

    ενδεικτικά σου αναφέρω το airgunshop.gr και τον Παπαδάκη από Ελλάδα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,741 έως 1,755 (από 1,819 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων