Γνώμη για αεροβόλα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,771 έως 1,785 (από 1,819 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Αεροβόλα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #430199

    H Diana είναι κορυφαία μου αρέσει και το DIANA 31 PANTHER που είναι εκεί γύρω στα 300 από Καλκατζάκο. Σκοπεύω να πάω να το δω..

    Παρτα με τη σειρα,πρωτα το Βαιραουχ,γιατι ειναι επενδυση,στα λεφτα που μπορεις,και μετα το Ντιανα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #430220

    Παρε ενα HW90 σε 4,5 η 5,5 και θα με θυμιθεις.Καλα και τα ντιανα εχω το 52 το 350 σε 5,5 και το 31 σε 4,5(πολυ ευστοχο οπλο) αλλα σιδερια σαν το 90αρι δεν ειναι.Τι θελεις δυναμη εχει να φανε και οι κοτες,αλλγη δυναμης για χαμηλωμα και περισσοτερη ευστοχια ? επισεις εχει.Σιδερικο που βλεπεις μονο σε γερμανικες κατασκευες ? Εκει να δεις.Ψαξτο και μου λες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #430238

    Βαιραουχ και ξερο ψωμι φιλε αμα ειναι για ελατηριο,,δεν σπαει δεν χαλαει,το μοντελο ειναι δικη σου υποθεση

    τα ντιανα ειναι πολυ υπερτιμημενα και σαφος χαμηλοτερης αξιας απο τα βαιραουχ [για μενα]

    μπες στο aerobolo gr και μπορει να βρεις ενα μεταχειρο σαν καινουριο με τα λεφτα που θελεις

    και το πουλας μετα και οτι ωρα θελεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #430260

    Στα 300€ με κλειστά μάτια ένα HW95 Smile

    Και δε θα το πουλήσεις ποτέ…δε θα θες !!!

    Πάρε τηλ. τον Μηλιδόνη και κοίτα και από Κύπρο,από ΟΠΛΟΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΕΠ.

    Σε 4.5 ή οριακά 5.5,θα προτιμούσα το 4.5

    Ζήτα όπλο με τα παλιά εναλλάξιμα σκοπευτικά και όχι τα καινούργια truglo.

    To 95 μπορεί να χρειαστεί λίγη φροντίδα σαν καινούργιο αλλά είναι ίσως το καλύτερο ελατηρίου μαζί με το

    πανάκριβο (και θεόβαρο) diana 56.Προσωπική μου γνώμη πάντα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    Sabo στις #430413

    Θα προτιμούσατε αεροβόλο με ελατήριο ή με το σύστημα πιστονιού που λειτουργεί με πίεση?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #430425

    Θα προτιμούσατε αεροβόλο με ελατήριο ή με το σύστημα πιστονιού που λειτουργεί με πίεση?

    Αυτά με το σύστημα του πιστονιού που λειτουργεί υπό πίεση, όπως λές τα λεγόμενα GAS- RAM έχουν το πλεονέκτημα ότι μπορούν να μείνουν οπλισμένα θεωρητικά γιά απεριόριστο χρόνο ( απ’ ότι λένε οι γνώστες του αντικειμένου) και έχεις τη δυνατότητα να αυξομειώνεις τη δύναμη του όπλου προσθέτοντας η αφαιρόντας πίεση στο θάλαμο.  Αντίθετα τα ελατηρίου δεν μπορούν να μείνουν πολύ χρόνο οπλισμένα γιατί αδυνατίζει το ελατήριο. Υπάρχουν ακόμη και τα PCP τα λεγόμενα προσυμπιεσμένα που γιά μένα είναι τα top με μόνο αρνητικό ότι πρέπει να έχεις και καταδυτική φιάλη να τα γεμίζεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    mannissan στις #430452

    Θα προτιμούσατε αεροβόλο με ελατήριο ή με το σύστημα πιστονιού που λειτουργεί με πίεση?

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΕΡΟΒΟΛΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΩΧΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ MAGTECH AR 1000 5.5 ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ GAS RAM ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΟ ΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΜΕ 305 ΜΕΤΡΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ! ΤΟ ΚΟΒΩ ΓΙΑ 260-270, ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΓΚΡΟΥΠΑΡΙΣΜΑ ΣΤΑ 40 ΜΕΤΡΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΛΩΤΣΙΜΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΑ ΕΛΛΑΤΙΡΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ Ι ΠΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ 420 ΕΥΡΟ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    mannissan στις #430453

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Sabo wrote:</div>
    Θα προτιμούσατε αεροβόλο με ελατήριο ή με το σύστημα πιστονιού που λειτουργεί με πίεση?

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΕΡΟΒΟΛΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΩΧΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ MAGTECH AR 1000 5.5 ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ GAS RAM ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΟ ΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΜΕ 305 ΜΕΤΡΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ! ΤΟ ΚΟΒΩ ΓΙΑ 260-270, ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΓΚΡΟΥΠΑΡΙΣΜΑ ΣΤΑ 40 ΜΕΤΡΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΛΩΤΣΙΜΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΑ ΕΛΛΑΤΙΡΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ Ι ΠΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ 420 ΕΥΡΟ

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #430695

    Γειάσας φίλοι του φόρουμ και του αεροβόλου.Θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε στο εξής: Έχω ένα γιο 12 χρονών με κάποια ευτυχώς πρόσκαιρα κινητικά προβλήματα. Θέλω να του πάρω ένα αεροβόλο ελατηρίου, με παλιά σκοπευτικά και γύρω στα 2.5 κιλά.Το ποσό που διαθέτω είναι από 150 έως 250 ευρώ. Δεν το θέλω για μεγάλες αποστάς αλλά να μπορώ να βρώ στόχο αξιοπρεπώς στα 2ο μέτρα. 4.5 ή 5.5 δεν ξέρω αλλά ένα ποντίκι αγρού να μπορώ να το εξουδετερώσω από τα κηπευτικά της γιαγιάς μου στο χωριό. Αυτά και περιμένω τις εμπειρίες σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #431184

    Φίλε Διόνυσε η απάντηση στο ερώτημα σου είναι πολύ εύκολη εκ πρώτης όψης,

    το καλύτερο όπλο με τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις είναι το HW 30 με τιμή γύρω στα 200€

    από την Ελληνική αντιπροσωπεία.Διαθέτει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής,

    πολύ καλή κάνη και το κυριότερο άριστη σκανδάλη,μια από τις καλύτερες που κυκλοφορούν σε αεροβόλα.

    Αλλά….υπάρχει πάντα ένα αλλά Smile

    Συνηθίζουμε να διαλέγουμε ή να προτείνουμε όπλα για παιδιά με τη λογική που θα τα αγοράζαμε εμείς

    και όχι τα ίδια τα παιδιά…

    Στο γιο μου 7 ετών (πριν τρία χρόνια) του αγόρασα το πρώτο δικό του αεροβόλο,ένα ΒΑΜ Β 15,

    ένα πάμφθηνο οπλάκι που σε αποστάσεις έως τα 30 μέτρα δεν έχανε (ο πιτσιρικάς) βολή,

    είχε ρημάξει τα πάσης φύσεως τενεκεδομπουκαλάκια.

    Είχα ανεβάσει βίντεο στο greektube αλλά έκλεισε…

    Το όπλο πάνω στο χρόνο πουλήθηκε μια και δεν του έμοιαζε αρκετά “όπλο”,

    στα μάτια του ένα πιστόλι crosman 1377 μετατροπή σε τουφεκάκι ήταν καλύτερο και πιο βολικό,

    πανάλαφρο αλλά κυρίως έμοιαζε “όπλο”….

    Η κόρη (6 ετών πέρσι) βολεύτηκε με ένα slavia 630 στο οποίο έκοψα κοντάκι και κάνη ώστε να μπορεί να το επωμίζει.

    Μπορείς να τα δείς και τα δύο να ρίχνουν εδώ με τα όπλα τους

    https://www.youtube.com/watch?v=EmmjnSoXiso

    Θέλω δηλαδή να σου πώ πως θα πρέπει το όπλο να κεντρίζει το ενδιαφέρον του παιδιού,

    να το βλέπει σα διασκέδαση να ρίχνει,το αεροβόλο πρώτα απ’ όλα είναι διασκέδαση και μετά όλα τα άλλα.

    Κάθε φορά θα μου ζητήσουν να έχουμε ένα αεροβόλο μαζί για να παίξουν,

    οι κανόνες ασφαλείας βέβαια τηρούνται στο έπακρο χωρίς ιδιαίτερη πλέον προσπάθεια

    https://www.youtube.com/watch?v=Swb5WOAmHJA

    Ο πιτσιρικάς στα 10 πλέον έχει δικό του pcp 4.5 και ελατηρίου 6.35 ενώ καμμιά φορά ρίχνει και με το δικό μου

    https://www.youtube.com/watch?v=iZYCUYWrkEQ

    Τα παιδιά δε νοιάζονται για μάρκες ή για λεφτά στα όπλα…

    Το πρώτο που τους νοιάζει είναι η “μούρη” Wink

    Να του το δείξεις λοιπόν ή καλύτερα να τον πάς να το πιάσει πριν το πάρεις,

    εκτός και το θες για σένα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #431574

    Σ’ευχαριστώ πολύ για την αππαντηση

    Φίλε Διόνυσε η απάντηση στο ερώτημα σου είναι πολύ εύκολη εκ πρώτης όψης,

     

    το καλύτερο όπλο με τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις είναι το HW 30 με τιμή γύρω στα 200€

    από την Ελληνική αντιπροσωπεία.Διαθέτει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής,

    πολύ καλή κάνη και το κυριότερο άριστη σκανδάλη,μια από τις καλύτερες που κυκλοφορούν σε αεροβόλα.

    Αλλά….υπάρχει πάντα ένα αλλά Smile

    Συνηθίζουμε να διαλέγουμε ή να προτείνουμε όπλα για παιδιά με τη λογική που θα τα αγοράζαμε εμείς

    και όχι τα ίδια τα παιδιά…

    Στο γιο μου 7 ετών (πριν τρία χρόνια) του αγόρασα το πρώτο δικό του αεροβόλο,ένα ΒΑΜ Β 15,

    ένα πάμφθηνο οπλάκι που σε αποστάσεις έως τα 30 μέτρα δεν έχανε (ο πιτσιρικάς) βολή,

    είχε ρημάξει τα πάσης φύσεως τενεκεδομπουκαλάκια.

    Είχα ανεβάσει βίντεο στο greektube αλλά έκλεισε…

    Το όπλο πάνω στο χρόνο πουλήθηκε μια και δεν του έμοιαζε αρκετά «όπλο»,

    στα μάτια του ένα πιστόλι crosman 1377 μετατροπή σε τουφεκάκι ήταν καλύτερο και πιο βολικό,

    πανάλαφρο αλλά κυρίως έμοιαζε «όπλο»….

    Η κόρη (6 ετών πέρσι) βολεύτηκε με ένα slavia 630 στο οποίο έκοψα κοντάκι και κάνη ώστε να μπορεί να το επωμίζει.

    Μπορείς να τα δείς και τα δύο να ρίχνουν εδώ με τα όπλα τους

    https://www.youtube.com/watch?v=EmmjnSoXiso

    Θέλω δηλαδή να σου πώ πως θα πρέπει το όπλο να κεντρίζει το ενδιαφέρον του παιδιού,

    να το βλέπει σα διασκέδαση να ρίχνει,το αεροβόλο πρώτα απ” όλα είναι διασκέδαση και μετά όλα τα άλλα.

    Κάθε φορά θα μου ζητήσουν να έχουμε ένα αεροβόλο μαζί για να παίξουν,

    οι κανόνες ασφαλείας βέβαια τηρούνται στο έπακρο χωρίς ιδιαίτερη πλέον προσπάθεια

    https://www.youtube.com/watch?v=Swb5WOAmHJA

    Ο πιτσιρικάς στα 10 πλέον έχει δικό του pcp 4.5 και ελατηρίου 6.35 ενώ καμμιά φορά ρίχνει και με το δικό μου

    https://www.youtube.com/watch?v=iZYCUYWrkEQ

    Τα παιδιά δε νοιάζονται για μάρκες ή για λεφτά στα όπλα…

    Το πρώτο που τους νοιάζει είναι η «μούρη» Wink

    Να του το δείξεις λοιπόν ή καλύτερα να τον πάς να το πιάσει πριν το πάρεις,

    εκτός και το θες για σένα…

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>

    WFKS (World Federation of Kalikakia Shooting)

    http://www.wfks.gr

    </div>

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε. Και να χέρεσαι τα παιδιά σου. Να είναι καλά και να περνάτε καλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #433515

    Ρε κωστα τι εκανες στο αεροβολο μου,χαλια μαυρα μου το εκανες ρε γαμωτο,Too Sad

    ολα καλα φιλε,μια χαρα παει τωρα,πρωτα εριχνε οπου γουσταρε,τωρα τις παει καλα τις βολες

    απο σκανδαλη οντος εχει δυο σταδια,,αλλα καλομαθα ρε φιλε με τις καλες σκανδαλες και πρεπει να την συνηθισω λιγο

    ευχαριστω για ολα και επιφυλασσομαι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #433518

    Λιάκο δεν τρέχει τίποτα Laughing

    Ρίξε περίπου 500 σφαιράκια και θα δεις άλλο όπλο,

    θα στρώσει δηλαδή καλά και θα ανέβει και λίγο.

    Η σκανδάλη μαλακώνει και άλλο και δεν έχει κάτι να ζηλέψει απλά είναι θεοκαίνουργια και δεν ήθελα

    να τη φέρω στο όριο για να μην κάνει πατούρα στη σχαστηρία.

    Όταν θα βολευτείς θα κατέβεις για έναν καφέ και σε μισή ώρα θα πάμε στο δεύτερο στάδιο

    όπου και το όπλο θα γίνει τούμπανο…Big Boss

    Ανάλογα την εποχή θα σε πάω και για ορτύκια ή αν αργήσεις πολύ για μπεκάτσες…Cool

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #433555

    ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #433556

    Μαλον για μπεκατσα θα παμε γιατι το ορτυκι δεν το κυνηγαω πια,εχει ακομα πευκοτα εκει η τα καψανε ολα

    οποτε θες ελα και εδω να παμε για μπεκατσα το χειμωνα φιλε,,ειναι λιγο πυκνα αλλα παντα κατι βρισκουμε

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,771 έως 1,785 (από 1,819 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων