ΠΟΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΚΥΝΗΓΙ?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #139826

    Faruk,μην το αγριευεις το ζητημα,αρκετους καυγαδες εχουμε εδω,δεν ειναι αναγκη να εχουμε αλλον εναν,δεν μπορεις να αποδιδεις τετοιους χαρακτηρισμους για ατομα τα οποια δεν γνωριζεις.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    nixtovios στις #139832

    αυτος αρχισε να λεει για ληστες των βουνων για καρτεριτζηδες για λαθροθηρες οχι εγω ας τους πιασει ολους και να του πουμε και μπραβο .εγω εγραψα για μια κατασταση που ζω και κυνηγω και οπως ολοι μας εδω κυνηγαμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #139836

    391 teknys. Κ.Σ.ΖΑΚΥΝΘΟΥ!
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ!
    "Το μεγαλο προβλημα του κοσμου,ειναι οτι οι βλακες ειναι γεματοι αυτοπεποιθηση και οι εξυπνοι γεματοι αμφιβολιες"

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    nixtovios στις #139879

    391 teknys. Κ.Σ.ΖΑΚΥΝΘΟΥ!
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ!
    "Το μεγαλο προβλημα του κοσμου,ειναι οτι οι βλακες ειναι γεματοι αυτοπεποιθηση και οι εξυπνοι γεματοι αμφιβολιες

    ΣΥμφωνω με σενα karma ειδες που συμφωνουμε και σε κατι ειναι τα ιδιωτικα βιωματα που ζεις οταν οι αλοι που σε εβαλαν στο κυνηγι ειδαν στον καφε σου οτι θα διαβεις πορτα μεγαλη στην ανοιξαν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    nixtovios στις #139904

    "Το μεγαλο προβλημα του κοσμου,ειναι οτι οι βλακες ειναι γεματοι αυτοπεποιθηση και οι εξυπνοι γεματοι αμφιβολιες"

    ειναι Sector η αυτοψυχαναλυση του karma γιατι ειδε οτι ανακαλειται στην ταξη και ειπε να δανειστει κατι μηπως τωρα πει κατι εξυπνογια να μην τον βαλετε τιμωρια και να κοιταει το τοιχο με το ενα ποδι ψηλα και του πειτε ανακαλεσε παλι

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #139905

    Aφηστε ησυχο το ρητο μου και οι δυο,faruk,ο karma σταματησε,ωρα να σταματησεις και εσυ,αρκετα με αυτο το θεμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #139943

    Μαλλον ειναι ωρα η διαχειριση να καθαρισει , ο βοθρος γεμισε παλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    nixtovios στις #139966

    Μαλλον ειναι ωρα η διαχειριση να καθαρισει , ο βοθρος γεμισε παλι.

    karma τωρα καταλαβα γιατι αυτοι που σε βαλαν στο κυνηγι σε διωξαν γιατι ειδαν και αποειδαν οι ανθρωποι καλυτερα να μιλανε με ενα 10 χρονων παιδι στο νηπιαγωγειο παρα με σενα σου λενε εμεις δεν μπορουμε να κανωμε τιποτα αλλο αυτος λεει ξελεει αναιρει ας φυγει και απο εμας και ας τον φορτωθουν οι αλλοι στην καμπουρα τους.Και να εσυ καμαρι μπηκες εδω γραφεις οτι θες λες ξελες αρες μαρες κουκουναρες και οπιον παρει ο χαρος.Και οι αλλοι που σε διωξαν λενε -καλα που εφυγε ξεβρωμισαμε απο αυτον.για αυτο αναφερεις βοθρους γιατι εκει τους βρωμισες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    243
    kinigos67 στις #139970

    Λοπον να παρω και εγω μια θεση.
    Πρωτα απο ολα ηρεμια απο ολους,δεν αρμοζει να λογομαχουμε για κανα λογο,σε σχεση με το κυνηγι.
    Θα συμφωνησω με τον φαρουκ,στο οτι εχει ξεφυγει ο ορος ''Παραδοσιακο κυνηγι'' και πια πισω απο αυτο κρυβονται οι βιομηχανιες που εχουν σχεση με αυτο,οπως: καταλληλο φυσιγγγι-καταλληλος ρουχισμος-καταλληλος εξοπλισμος κλπ.
    Δεν θελω να το αναλυσω το θεμα,γιατι θα κουρασει και πανω κατω ειναι ολα γνωστα.Και εγω απο χωριο καταγομαι,ειμαι 43 χρονων και εχω δει κυνηγια και κυνηγους,με ολη τη σημασια της λεξης,πουλιαααααααα!!,διαλεγαμε που θα ριξουμε και πηγαιναμε με ενα παντελονι του στρατου,αρβυλα ή μποτακια απλα και με τη ζωνη φυσιγγιων με το κρεμασταρι και αργοτερα το γιλεκο.
    Καταλαβαινω τον Φαρουκ,εχει καποια πικρα ή ας πω καλυτερα μια νοσταλγια των παλιων καλων χρονων κυνηγιων,οπως και εγω και προφανως και αλλων φιλων,αλλα τι να κανουμε;
    η ζωη και ολα εξελισσονται,οπως το κυνηγι και ο εξοπλισμος του και απο κει και περα,καθεις διαλεγει τι του αρμοζει και προχωραει.
    Οπως βλεπετε,ο γραπτος λογος ευκολα παρεξηγειται,οποτε ας σταματησουμε εδω φιλοι και αν αυτα τα λεγαμε απο κοντα,μπορει και να πιναμε τσιπουρα αντι να λογομαχουσαμε.
    Για μενα το ''Παραδοσιακο Κυνηγι'' ειναι: ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ,ΚΑΛΟ ΣΚΥΛΙ,ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΚΑΙ του χρονου να μπουν πιο πολλα θηραματα.
    Ολα τα αλλα περι καταλληλοτητας στο κυνηγι και το τι χρειαζομαι περι εξοπλισμου, ειναι παπαριες.
    Να εχουμε ολοι υγεια και του χρονου με πιο πολλα κυνηγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #139975

    Αν οι κυνηγοι ως ανθρωποι ηταν λιγοτερο ραθυμοι ,αρχομανεις ,αυταρχικοι και μιζεροι , περισσοτερο ευγενεις και δεν θεωρουσαν οτι εχουν πιασει τον παπα απο τα αρ$#%#ια, ολα θα ηταν καλυτερα. Καθε κουβεντα ,καθε διαφωνια εδω μεσα θα ηταν πιο ανθρωπινη, και μεσα στα ορια του κοσμιου και επιτρεπτου, χωρις συνεχεις παρεκτροπες.
    Δυστυχως επανειλημενα αποδεικνυουμε το ποσο κακοτροποι ειμαστε, βγαζοντας απωθημενα με καθε ευκαιρια.
    Σιγουρα και ευτυχως δεν ειμαστε ολοι το αυτο, ή τουλαχιστον μονο οταν ειναι απολυτως αναποφευκτο ή απαραιτητο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #139996

    Οσοι ανεχονται τους λαθροθηρες βρισκουν και δικηγορους λαθροθηρες …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    liapis_team στις #139997

    Παροδοσιακο κυνηγι είναι να μαζευεται η παρεα την προηγουμενη στο καφενειο και να βγαζει σχεδια για το που θα παει την επομενη μερα και το σχεδιο που θα ακολουθησει!με πολλα πειραγματα και φαγητο και ταυτοχρονα αναπολωντας παλιες κυνηγετικες στιγμες και λεγοντας ιστοριες οι πιο παλιοι!!

    Την επομενη ολοι μαζι αγαπημενοι, η παρεα να ξεκιναει το κυνηγι της ανταλαζοντας πειραγματα και μικροστοιχηματα για το ποιος θα πιασει τελικα το θηραμα και μετα το τελος ολοι μαζι ξεγνοιαστοι να καθονται στο καφενειο και να πειραζει ο ενας τον άλλο για τα σκυλια του και τις αστοχιες του!!!

    Πανω από όλα παραδοσιακο κυνηγι στην Ελλαδα είναι να μπορω να παω να κυνηγησω οπου θελω ρε γαμωτο γιατι ειμαι Ελληνας και να μην με πιανει η καρδια μου να μην μου κλεψουν τα σκυλια ή να φανε φολες ή να βρω κανενα νταη που νομιζει ότι το βουνο είναι δικο του και να μαλωνω γι΄αυτό που ειχαν σκοτωθει οι προγονοι μου!!ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ!!!!

    Δυστυχως στις μερες μας εχει χαθει ένα μικρο μερος αυτου!!δεν προλαβαινουμε να βρεθουμε με την παρεα γιατι δουλευαμε μεχρι αργα για τα χρεη του σπιτιου και απλα πηραμε τηλεφωνο ένα λεπτο και κανονισαμε την ωρα και το σημειο συναντησης!!

    Την επομενη στο βουνο ενώ το σωμα μας είναι εκει το μυαλο ταξιδευει το που θα βρουμε δουλεια γιατι εχουμε να δουλεψουμε ένα χρονο ή που θα βρουμε λεφτα για το δανειο του σπιτιου και κοιταμε συνεχεια το ρολοϊ για να φυγουμε γρηγορα και να παμε πισω στην καθημερινοτητα μας!!ουτε παρεες, ουτε πειραγματα, ουτε τιποτα!!!
    Και το πιο σημαντικο από όλα κανουμε 200 χιλιομετρα να παμε καπου και είναι ο τοπος γεματο φολες ή είναι εκει καμια παρεα και μας λεει ότι απαγορευεται να κυνηγησουμε εκει και αν τους παρακουσουμε βρισκουμε σκισμενα τα λαστιχα των αυτοκινητων!!!

    Η τεχνολογια που εχει αναπτυχθει πανω στο κυνηγι δεν εχει καμια σχεδον επιπτωση στο παραδοσιακο κυνηγι!ποσες ζωες δεν εχουν σωσει και θα σωσουν ακομη τα πορτοκαλι γιλεκα,τα προστατευτικα γυαλια,οι ασυρματοι,το καλο αρβυλο που την κρισιμη στιγμη επιασε καλα πανω στην πετρα ενώ από κατω ηταν ενας γκρεμος;;;επισης το καλο φυσιγγι και το καλο οπλο που δεν εσκασε πανω στα χερια μας ώστε να τα χασουμε και κανενα ματι ακομα;;;

    Αντιθετα η τεχνολογια γενικοτερα όπως δρομοι παντου,αυτοκινητα που πανε παντου,κραχτες κ.τ.λ εχουν δωσει σοβαρο πληγμα!!

    FARUK ενας κυνηγος θα βαρεσει τα παντα χωρις να τον νοιαξουν τα σκυλια του γιατι δεν χαλανε ,γιατι πολύ απλα κυνηγαει τα παντα!!
    ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΣ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΣ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΡΕΣΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΛΑΓΟ,ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΜΟΝΟ ΛΑΓΟ!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #140002

    Θα συμφωνησω liapis με τα λεγομενα σου. Προσθετοντας οτι ο σεβασμος στις συνηθειες,και στις κυνηγετικες επιλογες νομιζω οτι πρεπει να τυγχανει σεβασμου.
    Οκαθενας κανει τις οποιες επιλογες του ,οπως αυτος αγαπα και συγκινειται.
    Δεν ειναι απαραιτητα κατι σωστο ή λαθος. Διαφορετικα θηραματα ,ωρες ,ρατσες περπατητα ,καρτερια. Ο καθενας εχει τον δικο του τροπο να χαρει την φυση.
    Καλα κυνηγια να ευχηθω,μακαρι να μην στερηθουμε ποτε αυτο που αγαπαμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    nixtovios στις #140418

    karma ο καθενας εκφραζει αυτο που πιστευει και το υποστηριζει με επιχειρηματα.Εσυ ομως εισαι 3 λαλουν και 2 χορευουνγιατι
    1-μιλαμε για το κυνηγι στην ΕΛΛΑΔΑ εσυ μας πηγες στους ουγγρους και στην ΟΥΓΓΑΡΙΑ και μετα ανακαλεις οταν σε βαλαν σε ταξη
    2- τα εβαλες με αυτους που σε βαλαν στο κυνηγι και συ ταχα μου ταχα μου εφυγες γιατι ειδες φως στην πορτα εδω στο forum και μπηκες αλλα δεν μας λες -μηπως σε διωξαν οι αλλοι γιατι ειπαν με αυτον δεν ξεμπλεκομαι με τιποτα
    3-Αρχισες το παραμυθι με λαθροθηρια.Μονο εσυ εισαι νομιμος και οι αλλοι λαθροθηρες Αυτα λες και οι αλλοι βρισκουν επιχειρηματα και λενε να οι κυνηγοι λενε οτι υπαρχουν λαθροθηρες και ο μονος σωστος ειναι ο karma εισαι επικυνδυνος γιατι εγω βλεπω την θηροφυλακη που εμεις πληρωνομαι στην περιοχη μας να τρεχουν νυχτα -μερα αμα θες να λες παραμυθια να τα λες το βραδυ στο τζακι και ασε εμας να κυνηγαμε στην πραξη και εσυ εδω και μην ανησυχεις εδω αυτοι που σε βαλαν ενω σε ανακαλουν στην ταξη και γραφεις τιμωρια 100 φορες δεν θα πω……… το ξανακανεις
    νασαι καλα
    στο liapis team ο καλος λαγοκυνηγος δεν θα βαρεσει τιποτα αλλο εκτος απο λαγο για να μην χαλασει το σκυλι. οπως και στα γουρουνια που αποφευγω και εγω και οι αλλοι να χτυπησωμε τιποτα αλλο ειδικα μαρω για να μην πανε τα σκυλια.Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το ζαγαρι αμα δεν βρει λαγο και βρει γουρουνι δεν θα το κυνηγησει κυνηγοσκυλο ειναι αλλα το καλο σκυλι θα ξεφωλιασει και περδικα γιατι εχουν τον ιδιο ντορο.Τωρα βγαζω ενα σκυλι λαγοσκυλο εβγαλε 4 λαγους αλλα κυνηγησε και γουρουνι
    Αυτο εγω θελω και οι απλιοι αυτο θελαν ΖΑΓΑΡΙ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΘΗΡΑΜΑΤΟς.Ετσι που το πανε θα εχωμε σκυλι για λαγο αλλο για γουρουνι αλλο για περδικα.ΤΑ οικονομικα μας θα τιναχτουνε στον αερα ενω τα δικα μας και λαγο κυνηγανε και γουρουνι κυνηγανε ΑΥΤΟ ΜΑΘΑΜΕ ΑΥΤΟ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ

    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    15/04/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    474
    tsamis στις #140486

    Αν θέλετε να συνεχιστεί η συζήτηση, φροντίστε να είστε κόσμιοι, χωρίς υπονοούμενα και προσβολές.
    Σε διαφορετική περίπτωση η συζήτηση θα κλείσει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 34 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων