πιστοποιητικα κοε

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 36 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #140513


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #140579

    Καταρχην ολα αυτα ειναι αποψεις μου..δεν καλω κανενα να τις ενστερνιστει.

    Απο εκει και περα. Οποιος πηρε ενα κουταβι χωρις χαρτια, το μεγαλωσε, του βγηκε και τωρα ψαχνει να αγορασει τα χαρτια απο κανενα πεθαμενο, ειναι και ο ιδιος απατεωνας. Αποτε για αυτους ας μην μηιλαμε. Οποιος πηρε κουταβι χωρις χαρτια, το γνωριζε εξ αρχης. Τωρα αν αυτος τωρα του ηρθε η επιθυμια να ασχοληθει με αγωνες και μοργολογιες ή με ζευγαρωματα, ας το δωσει αυτο που εχει και ας ψαξει για καποιο αγιολογο με γενεολογικο χαρτη. Αλλιως ας μεινει με το σκυλακι του να το χαιρεται ο ιδιος στο κυνηγι του. Οπως ουσιαστικα κανουμε η πληθωρα των κυνηγων.

    Ειπαμε οτι οι απατεωνιες, επαγγελματιες και ερασιτεχνες, υπαρχουν και θα υπαρχουν. Κανεις δεν σε ωθει στην απατεωνια. Οποιος το κανει το κανει για να επωφεληθει. Δεν χρειαζεται να μιλαμε για αυτους, αφηστε τους να τα φανε μονοι τους.

    Προσωπικα πιστευω, πως αν αρχισουν παλι αναγνωρισεις ΒΕΑ, θα παει και ο καθε πικραμενος να αναγνωρισει το σκυλο, "να του φτιαξει χαρτια", και η πληθωρα των σκυλιων που θα ειναι κατω του μετριου θα αποκτησουν χαρτια και θα μπουν στην αναπαραγωγη. Θα γεμισει ο τοπος αγγελιες απο περδικοσκυλα και μπεκατσοσκυλα "με χαρτια" και οι κυνηγητικες φυλες θα πανε πισω, η κυνοφιλια θα παει πισω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #140585

    Kαι για να μην ειμαι εντελως απολυτος, θα μπορουσα να δεχτω αναγνωρισεις ΒΕΑ για σκυλους που περνανε μορφολογικα και εργασιακα τεστ. Μιλαμε για κυνηγητικα σκυλια, σκυλους εργασιας.
    Δηλαδη να ειναι μορφολογικα τουλαχιστον στο πολυ καλος και υστερα ο σκυλος να παιρνει μερος σε καποιους αγωνες ΑΚΙ ή πρακτικου κυνηγιου και η να λαμβανει μια βαθμολογια που θα πρεπει να ειναι απο καλος εως πολυ καλος.

    Αλλιως δεν υπαρχει λογος να γινονται αναγνωρισεις αν δεν αναβαθμιζεται η φυλη..μονο και μονο για να παρουν χαρτια σκυλια κατω του μετριου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #140634

    Φιλε αν για σενα μικροδυσπλασιες, προγναθησμοι κτλ ειναι μικροι λογοι αποκλεισμου…τοτε τι να πω? Ειναι δυνατον να εχει δυσπλασια το σκυλι, ακομα και μικρου βαθμου να ειναι, και να το βαλεις στην αναπαραγωγη? Γιατι να του δωσεις χαρτια?

    Αν εχεις εναν σκυλο με χαρτια και εχει αυτες τις μικροδυσπλασιες, θα το κατεβαζες σε αγωνα μορφολογιας?
    Θα εκανε καλα ή δεν θα εκανε που θα σε εδιωχνε ο κριτης με το καλημερα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #140646

    Εφοσον η κατασταση εχει αντιμετωπιστει ειναι ατοπη η συζητηση.Το να αναγνωριστει οτι ο Α σκυλος ειναι καθαροαιμο ποιντερ χωρις εγνωσμενα αιματα τι αξια εχει ?
    Αν θελει καποιος να ξεκινησει μια γραμμη θα βασιστει σε διεθνως αναγνωρισμενες γραμμες και θα πληρωσει φυσικα.
    Δε θα το κανει επειδη ενας κριτης θα βρεθει να βεβαιωσει οτι η Λιζα ειναι καθαροαιμη και κανει για αναπαραγωγος.
    Το τζαμπα με τα υπερσκυλια του φουλη και του σουλη που κυνηγανε απο ολα και συμφερουν ειναι η κατασταση στα λαγοσκυλα και την ξερετε ολοι.
    Εχουμε φυγει απο κει , το ποταμι δε γυριζει πισω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #140649

    Οταν λες πιος ειναι ο εκτροφεας που αξιζει στην Ελλαδα..περιμενεις ονοματα?

    Για μενα καποιος μπορει να αξιζει και για σενα οχι. Και το αντιστροφο. Το καλο σκυλι θελει ψαξιμο. Και η γεννα και ο ανθρωπος που θα το παρεις.

    Τωρα οσον αφορα τα ελληνικα δεδομενα. Καλα σκυλια σε εκτροφεια υπαρχουν, αλλα δυσκολα να στα δωσουν. Και αν πας σαν Τακης κυνηγος δεν προκειτα να παρεις σκυλο πολυ καλο. Ισως να παρεις εναν σκυλο του μετριου.

    Η αγορα ειναι διεθνης. Εκτροφεις δεν υπαρχουν μονο στην Ελλαδα, υπαρχουν και στο εξωτερικο. Και οποιος ενδιαφερεται και πληρωνει,μπορει να παρει καλα σκυλια.

    Τωρα αν καποιος εκτροφεας ή ιδιωτης σου πουλησει σκυλι με δυσπλασια και δεν σου δωσει αλλο ή δεν σου δωσει τα λεφτα σου πισω, τοτε θελει μονοβολο. Ειναι υποχρεωμενος να το κανει. Ειναι βασικο πραγμα η δυσπλασια, δεν μπορει να σου πουλαει σκυλο εργασιας και ο σκυλος να μην μπορει να περπατησει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #140766

    Συνάδελφοι, διακρίνω λανθασμένες απόψεις και θέσεις από πολύ και μεγάλη άγνοια. Η άγνοια αυτή δεν προκύπτει μόνο από έλλειψη θεωρητικών γνώσεων (που αρκετοί έχουμε) αλλά από εμπειρίες για το πως και γιατί άρχισαν κάποτε τα ΒΕΑ, πως πραγματοποιήθηκαν, τι αποτελέσματα έφεραν και τελικά γιατί σταμάτησαν.
    Το θέμα της αξιοπιστίας των εκτροφέων και η εγκυρότητα των γενεαλογικών χαρτών είναι δύο διαφορετικά θέματα που δεν θα πρέπει να συνδέονται με την αναγνώριση.
    Μάριε, με εξέπληξε η γνώμη σου για την υποτιθέμενη αυστηρότητα των κριτών στις αναγνωρίσεις. Έχω κάνει πάνω από 50 φορές υπεύθυνος στίβων και περίπου 10 φορές υπεύθυνος διοργάνωσης όλων των στίβων. Έτσι είχα την ευκαιρία να συνομιλώ με τους κριτές και με πολλούς από αυτούς έχω αποκτήσει στενή φιλία. Τις αναγνωρίσεις τις "ξεφώνιζαν" ήταν κάτι που το θεωρούσαν κυνοφιλικά υποτιμητικό και προσπαθούσαν να το ξεπετάξουν για να κάνουν τις κανονικές κρίσεις των φυλών που είχαν κληθεί να κρίνουν. Ελάχιστοι έδιναν την βαρύτητα που νομίζαμε πως μπορούσαν να δώσουν, συνήθως οι σπεσιαλίστες. Πολλές φορές ρωτούσαν με απορία, μα γιατί το κάνετε αυτό, θέλετε να σας πω πως μοιάζει με …τάδε, ναι μοιάζει, αλλά και ένα ημίαιομο θα μπορούσε να μοιάζει. Έτσι πέρασαν εκατοντάδες ακατάλληλα ΒΕΑ 1, εξ αυτών μερικά κολλούσαν στο ΒΕΑ 2 και ΒΕΑ3, πολλά όμως απέκτησαν ΒΕΚ και….. έχουμε τα σημερινά χάλια.
    Άσε τις εκπλήξεις που πάθαιναν οι κριτές και το έριχναν στην πλάκα, μπαίνει στον στίβο των σέττερς ένα σεττεροειδές για ΒΕΑ 3!!! περίπου 40 πόντους στο ακρόμοιο, το βλέπει ο κριτής και μου λέει, πες στον κύριο με το κόκερ πως εδώ κρίνονται σέττερς. Καραγκιοζιλίκια όσα θέλετε να δουν τα μάτια σας. Αρκετά.
    Πάντως, πίστεψέ με Μάριε, η αναγνώριση δεν έχει καμία μα καμία σχέση με την καλή ή κακή πίστη των εκτροφέων. Οι κακοί θα εξακολουθήσουν να μένουν κακοί και από τους καλούς μερικούς θα καταφέρουμε να τους χαλάσουμε, όχι θα τους αφήσουμε. Ποιος θα φταίει μετά για την ανικανότητά μας να αναθρέψουμε και να εκπαιδεύσουμε έναν σκύλο, εμείς; ε όχι δα, το κωλόσκυλο που μας πούλησε αυτός ο απατεώνας.
    Συγνώμη Μάριε, δεν απευθύνομαι σε σένα, απλώς πήρα πάσα.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #140942

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #140995

    Για σοβαρά θέματα με σωστούς "συνομιλητές" αναγκάζομαι να κόβω (quote) και να ράβω (τοποθέτησή μου), μερικοί το θεωρούν επιθετικό ή εν τέλει άκομψο. Προσωπικά το θεωρώ σαν διάλογο που επισημαίνει τα πλέον σοβαρά

    "Σεττεροειδή" με ΒΕΚ έχω δει κι εγώ μόνο που στο πεντιγκρί τους δεν αναφέρονταν πουθενά πρόγονος με ΒΕΑ! (αλήθεια τι συμβαίνει με τα σέττερ; )

    Προφανώς δεν έτυχε να δεις πολλά προερχόμενα από ΒΕΑ γιατί αναλογικά είναι πολύ λιγότερα. Τι συμβαίνει γενικώς με τα Σέττερς; Γιατί τα Πόιντερς έχουν λεπτότερο σκελετό, ρηχό θώρακα, κυρτή λεκάνη, ευαίσθητο νευρικό σύστημα;;; Γιατί τα κούρτσχαρ "ελάφρυναν" και τρέχουν σαν Αγγλικοί Δείκτες;;; Γιατί τα κόκκερς από αξιαγάπητα ανθρωποκεντρικά φέρονται ως νευρικά και επιθετικά;;; Γιατί τα Ρότυς, τα Λαμπραντόρς…. χάλασαν τον χαρακτήρα τους;;;
    Η απάντηση είναι μία. Κάποια εποχή έγιναν "της μόδας" άρα είχαν μεγάλη ζήτηση, άρα έγινε μαζική παραγωγή και μαζική σημαίνει ανεξέλεγκτη και κερδοσκοπική αδιαφορώντας για την ποιότητα.

    Δεν ξέρω κατά πόσο φταίνε οι αναγνωρίσεις και κατά πόσο η πλαστογράφηση που οφείλεται (κατά την άποψή μου) εν μέρει και στην κατάργησή τους.

    Είναι δύο ασύνδετα θέματα, αν θες… δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη του ενός για την τέλεση του άλλου.
    Οι πλαστογραφίες, δηλαδή η μη αντιστοιχία σκύλου με πιστοποιητικό, μπορούν να γίνουν για πολλούς λόγους, ο κυριότερος είναι η εισαγωγή από πρώην Ανατολικές χώρες που στέλνουν σκύλους από κουταβοπαραγωγικά κέντρα ΠΟΥ ΔΕΝ δικαιολογούν την κατοχή γενεαλογικού χάρτη, έχουν δε πάμπολλες κληρονομικές παθήσεις, κακούς χαρακτήρες μορφολογικά ελαττώματα κπα. Το κόλπο παίζετε, συνήθως, παραδίδοντας κατά την αγορά ένα Εθνικό πιστοποιητικό, ο πωλητής στο δείχνει και σου λέει πως θα το στείλει στην χώρα προελεύσεως για να επιστραφεί ως EXPORT, φυσικά δεν το ξαναβλέπεις, κάπου "χάθηκε". Γιατί αυτό το σκυλάκι που δεν του χορηγεί η χώρα του πιστοποιητικό να το αποκτήσει ως φαινότυπο στην Ελλάδα και να μας κλειδώσει στις επόμενες γενεές τα κουσούρια που κουβαλά στο DNA του; Έσω και αν εργασιακά είναι ανεκτό, γιατί να μιάνει την ήδη φτωχή δεξαμενή γονιδίων μας;
    Οι υπόλοιπες παραποιήσεις, από την ντόπια αγορά, είναι από εκτροφείς όλου του φάσματος για λόγους
    Να πουλήσουν ακριβότερα από καταξιωμένους επιβήτορες ή μάνες.
    Γιατί από ανοργανωσιά ή μη επαγγελματική φροντίδα ζευγάρωσε σκύλα/ος που δεν μπορεί να δηλωθεί η γέννα της π.χ. νεότερος ή μεγαλύτερος από το προβλεπόμενο από τον ΚΟΕ ή τον νόμο 3170 ή είχε ζευγαρώσει στον προηγούμενο οίστρο κλπ, οπότε δηλώνουν ως επιβήτορα ή μάνα κάποιον άλλο σκύλο/α τους που πληρεί τις προϋποθέσεις. Γι΄αυτό έγραψα σήμερα στις ΑΓΟΡΕΣ:
    Η σωστή αγορά ξεκινά από την παρατήρηση στο κυνήγι ή σε αγώνες, εντοπίζουμε τον σκύλο/α που μας ενθουσιάζει, μετά ζητάμε πληροφορίες για τους προγόνους του και μελετάμε τα υπέρ και τα κατά τους. Εντοπίζουμε και άλλους σκύλους/λες. Όταν ακούσουμε πως γίνεται ένα ζευγάρομα από αρσενικά – θηλυκά που είναι στην λίστα μας και αν θεωρούμε πως είναι συμβατά μεταξύ τους, δηλώνουμε ενδιαφέρον. Σε μικρούς ή χομπίστες εκτροφείς που έχουν ένα σκύλο/α άριστο κατά την γνώμη σας και αφού έχετε ζητήσει τον γενεαλογικό του χάρτη, αν εντοπίσετε μόνοι σας ένα αντιθέτου φύλου σκύλο και διαπιστώσετε πως είναι μια πολύ καλή ευκαιρία για ζευγάρωμα (γραμμικά ή φαινοτύπου ή όμοια εργασιακά ή όλα μαζί) τότε μπορείτε να το προτείνεται στον χομπίστα αυτόν και να δηλώσετε ενδιαφέρον.
    Πρέπει, επιτέλους, να καταλάβουμε πως η απόκτηση σκύλου είναι μία σοβαρή υπόθεση που θέλει πολύ ψάξιμο, υπομονή και χρόνο. Δεν αποφασίζουμε πως θέλουμε έναν κουτάβι εδώ και τώρα, βρίσκουμε ένα και ζητάμε να δούμε την φάτσα των γονιών. Εντάξει, όπως λες το είδες ή τα είδες και τα δύο… και τι έγινε, μήπως είναι οι γνώσεις μας τόσο καλές για να διαπιστώσουμε έστω και την μορφολογική τους επάρκεια;;;
    Πέρασε πια η εποχή του νυφοπάζαρου και του προξενιού. Τα τελευταία 50 + χρόνια, οι νέοι επιλέγουν τον σύντροφό τους, εγκρίνουν τα σόγια τους και το αποφασίζουν.
    Στους σκύλους παραμένουμε στο νυφοπάζαρο.
    Φιλικά

    Για όλες αυτές (και όχι μόνο) τις περιπτώσεις δεν είναι λύση το ΒΕΑ. Στην Γ.Σ. του ΚΟΕ οι ψηφίσαντες την αλλαγή του Ε.Κ. θεώρησαν πως θα λυθεί το θέμα των "ατυχημάτων" αυξάνοντας τις γέννες. Κατ' εμέ θα έπρεπε να ανέβει ο πήχης του επαγγελματισμού, της οργάνωσης, την επίβλεψης, της επιμέλειας, της φροντίδας στον εκτροφικό χώρο για να περιοριστούν τα "ατυχήματα".

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #140996

    …αλλά από την άλλη να επιτρέψει τις άνευ ορίου γέννες στα θηλυκά!!!

    Ανακαλέστηκαν με απόφαση του Δ.Σ. τα νέα ψηφίσματα και θα εναρμονισθούν με τον νόμο 3170, δεν είναι δυνατόν να προτείνει η Γ.Σ. του ΚΟΕ άλλα από ότι ορίζει ο νόμος. Δυστυχώς ο νομικός σύμβουλος απουσίαζε από την Γ.Σ.

    Πάντως αυτόν τον σκοπό (του ξεσκαρταρίσματος) εξυπηρετούσαν τα ΒΕΑ2&3

    Εννοείς οι αναγνωρίσεις προς ΒΕΑ 2,3. Ναι, μόνο που αυτό το ξεσκαρτάρισμα αφορά την μορφολογία μόνο, και αυτή σε εύρος κλίμακας από επαρκής έως εξαίρετος γιατί στην αναγνώριση δεν αξιολογείτε ο σκύλος αλλά ανταποκρίνεται ή όχι. Αυτό το μεγάλο εύρος μας έριξε πίσω. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, τότε (όχι πάλι σήμερα), θα έπρεπε να αποδέχονται τα από Πολύ Καλός και πάνω με ΕΦΥΠ και τέστ χαρακτήρα.

    Δεν σου κρύβω πως με προβληματίζει η μαρτυρία σου για την "υποτίμηση" της διαδικασίας από κριτές, υποθέτω πως αναφέρεσαι κατά βάση σε αλλοδαπούς οι οποίοι ασφαλώς θα εκπλήσσονται πως μπορεί να υπάρχουν σκυλιά καθαρόαιμα (τουλάχιστον φαινοτυπικά) χωρίς "χαρτιά.

    Η μαρτυρία πολλές φορές συγκρούεται με τη οφειλόμενη εχεμύθεια, θα πρέπει να αρκεστείς σε αυτά τα λίγα. Οι αλλοδαποί μπορεί να εκπλήσσονταν, μπορεί να σκεπτόντουσαν το λάθος που κάναμε αλλά… έκαναν την δουλειά τους και επέστρεφαν στο σπίτι τους. Όταν βγήκαν οι Έλληνες κριτές… δεν θα είχαν και τις δικές τους "συμπάθειες" ή αντιπαλότητες; Καταλαβαίνεται πως στις κρίσεις φυλής ο κριτής δίνει μία γραπτή αξιολόγηση και κάνει μία φανερή κατάταξη, κρίνει αλλά και κρίνεται από τους παρευρισκομένους οπότε προσπαθεί να δείξει τον καλύτερο εαυτό του. Στις αναγνωρίσεις είναι ένα Ναι ή ένα Όχι, μόνο ο ιδιοκτήτης (άντε και οι φίλοι του) μαθαίνουν τα νέα.

    Μήπως για το πρόβλημα εμφάνισης σκύλων με "ελαττώματα" στα ΒΕΑ2-3 και ΒΕΚ ευθύνονται και όσοι κριτές έβλεπαν την διαδικασία σαν πάρεργο;

    Ναι, σωστά, και αυτό

    Η δικιά μου μικρή εμπειρία… είναι διαφορετική. 2 παραδείγματα: 1ο εξέταση αναγνώρισης Ελληνικού Ιχνηλάτη, ο κριτής τον απορρίπτει διότι "δεν είναι επαρκώς διαχωρισμένο το μαύρο με το πύρινο χρώμα στα σκέλη" ο ίδιος κριτής δήλωσε στον ιδιοκτήτη ότι "ενδεχομένως άλλοι κριτές να το κάνουν δεκτό εγώ όμως το απορρίπτω"!

    Πολύ σωστή η τοποθέτηση του κριτή. Ο Ε.Ι. είναι μαύρος με πύρινες απολήξεις (μερικές φορές με το "ταν" πάνω από τα μάτια) σε αντίθεση με τον Μπάλκαν (νυν Σέρβικο) που είναι κόκκινος (πύρινος) με μαύρη σέλα. οπότε ο διαχωρισμός είναι "καθαρότερος στον δικό μας. Μου μοιάζει με κρίση Α, Γκόπη.

    Σε άλλη έκθεση που παρακολούθησα 1ος εξαίρετος και καλύτερος φυλής βγήκε σκύλος με…. τέτοιο "πρόβλημα"!!!!

    Προφανώς ο κριτής δεν ήταν εξειδικευμένος και εντυπωσιάστηκε από την εξαίρετη σωματοδομή αδιαφορώντας για ένα χρωματικό πρόβλημα, αυτό το πρόβλημα όμως σε μία μη πλήρως σταθεροποιημένη φυλή μπορεί να σημαίνει μιγαδοποίηση. Εδώ πρέπει να δώσουμε προσοχή, στον αποκλεισμό εξωφυλετικών στοιχείων. Πιο ακραίο παράδειγμα είναι το χρώμα των νυχιών, πρέπει να είναι μαύρα ακολουθώντας το βασικό χρώμα του σκύλου ενώ οι κόκκινες απολήξεις ή γραμμές και ακόμη χειρότερο οι λευκές δηλώνουν ξένο αίμα.

    2ο κριτής απορρίπτει αγγλικό σεττερ γιατί είχε μερικώς αποχρωματισμένο ακρορίνιο αλλά και δάχτυλα – νύχια γιατί "αποτελεί ένδειξη εκφυλισμού" και στην ΙΔΙΑ έκθεση άλλος κριτής βαθμολογεί με "πολύ καλός" άλλο σέττερ με μεγαλύτερο αποχρωματισμό ακρορινίου!!!

    Σωστές (κατά την γνώμη μου) και οι δύο αποφάσεις, οι λευκές κηλίδες του ακρορινίου ιδίως σε νεαρά σκυλάκια όταν η χρωστική στις υπόλοιπες χώρες είναι έντονη (σωστή) δεν είναι τίποτα περισσότερο από ακολουθία των στιγμάτων (πιτσιλιές) που υπάρχουν και στο υπόλοιπο ρύγχος. Συνήθως στην ενηλικίωση εξαφανίζονται. Ενώ όταν η χρωστική είναι ελλιπής στους βλεννογόνους στα σαρκώδη στα νύχια ή και στο χρώμα του τριχώματος τότε πρόκειται όντως για εκφυλιστικά φαινόμενα διαφόρων προελεύσεων π.χ. απόγονος συχνών ενδογαμικών ζευγαρωμάτων. Πολλά βλέπουμε από έξω αλλά λίγα μπορούμε να τα δούμε όπως ο κριτής. Η πρώτη μου μοιάζει με κρίση Δ. Ντούλου

    Τώρα ενδεχομένως να έχω δώσει μεγάλη σημασία στα παραπάνω περιστατικά…

    Η παρατήρηση και η σημασία στην λεπτομέρεια είναι η αρχή της βαθύτερης γνώσης. Όταν ο κριτής τελειώσει τις κρίσεις (όλες ή της συγκεκριμένης φυλής) και κάνεις μια σωστή ερώτηση σαν να αποζητάς την γνώμη του για να λύσης την απορία σου (και όχι να νομίσει πως του ζητάς τον λόγο) να είσαι σίγουρος πως θα κολακευτεί και θα σου πει πολλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #140997

    Όπως φαντάζομαι γνωρίζεις καλύτερα και τους λόγους που οδήγησαν τον ΚΟΕ να καταργήσει τις αναγνωρίσεις
    Κατά την ταπεινή μου άποψη αυτά τα 2 όσο και να το θέλω ΔΕΝ μπορώ να τα συνδυάσω σαν πτυχές μιας ΕΝΙΑΙΑΣ ΣΟΒΑΡΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ενός οργανισμού που προάγει την κυνοφιλία! Τα θεωρώ αντιδιαμετρικά αντίθετα στοιχεία!

    Οι αναγνωρίσεις ήταν αναγκαίο κακό από την στιγμή που ιδρύθηκαν τα αρχεία του ΚΟΕ. Άνοιξαν για να εγγραφούν όλα τα υπάρχοντα φαινότυπα και όταν γίνει αυτό να κλείσουν. Ο Σ. Μπασουράκος δεν βρήκε μία λύση να παραδώσει τα δικά του στον ΚΟΕ, εκτός αυτών υπήρχαν πολλοί σκύλοι που είχαν έρθει από το εξωτερικό και δεν είχαν κρατήσει οι ιδιοκτήτες τα "χαρτιά" τους αφού δεν υπήρχε ιδικός φορέας. Έπρεπε λοιπόν να δοθεί μία περίοδος κατά την οποία θα μπορούσαν όλοι να αναγνωρίσουν όσους σκύλους είχαν. Η περίοδος αυτή κράτησε περισσότερο από μία γενεά, έγινε σε πολλές περιοχές της χώρας, δόθηκαν και παρατάσεις. Όσοι ενδιαφερόντουσαν είχαν πολλά χρόνια για να αναγνωρίσουν τους σκύλους τους. Όλοι οφείλουν να γνωρίζουν πως για να εγγράψεις σκύλο εισαγωγής πρέπει να έχει EXPORT pedigree. Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν σήμερα σκύλοι χωρίς χαρτιά; Καλά, ρητορική ερώτηση, βάζω την σκύλα μου που είναι "ολίγη από τάδε" με τον σκύλο του φίλου μου, κρατάμε 2 κουτάβια, το ένα μοιάζει με τάδε, είναι και καλό στο κυνήγι και απαιτώ να ανοίξει ΒΕΑ για να μη μου την λένε στο καφενείο ή μπας και βγάλει όμορφα σκυλάκια σαν και αυτή και πιάσουμε κανένα φράγκο. Υπάρχουν και οι φανατικοί: "με τα χαρτιά θα κυνηγάω" που δεν δηλώνουν τις γέννες των όντως καθαρόαιμων σκύλων τους, όποτε τους έρθει γιατί κάποιοι τους τα ζητούν, επαναστατούν, γιατί να μην μου δίνουν χαρτιά…. το σκυλί μου, το καλό μου, που μπορεί να νικήσει σε αγώνες… Τόσα χρόνια γιατί μας έγραφες όπου δεν πιάνει μελάνη, κύριε;

    Κι εν κατακλείδι αυτό που πιστεύω ότι θα πρεπε να προβληματίσει τον ΚΟΕ είναι η ύπαρξη του φαινομένου πλαστογράφησης "χαρτιών" ή δήλωσης άλλων αντί άλλων σκύλων στις γέννες πράγμα που καταστρέφει την γενεαλογία και δυναμιτίζει την καθαρόαιμη αναπαραγωγή!!!

    Και εγώ το πιστεύω, δεν έχω πρόταση. Ο ΚΟΕ τηρεί το γενεαλόγιο αλλά δεν έχει ικανότητα και δυνατότητα να "αστυνομεύσει" τις γέννες ανά την Ελλάδα. Η λύση είναι οι καταγγελίες, ο ΚΟΕ με δικά του έξοδα ερευνά πλέον με DNA κατόπιν καταγγελίας και αν διαπιστωθεί ασυμφωνία γονιδιακών τύπων τότε καταλογίζονται ποινές και χρηματική αποζημίωση του τεστ.

    Όπως επίσης κύριο μέλημα πρέπει να είναι η προσέλκυση νέων κυνόφιλων, γιατί μετά λύπης παρατηρώ ότι μάλλον είναι περισσότεροι αυτοί που αποχωρούν από αυτούς που έρχονται….. αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο…..

    Ας υπάρξουν πρώτα κυνόφιλοι και ας μην προσελκυστούν από τον ΚΟΕ, αν και θα το ήθελα,
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #141024

    Να είσαι καλά Μάριε,
    Πες μου, έπεσα κοντά στις υποθέσεις μου για τα ονόματα των κριτών; Αν είναι ξένοι έχω δύο άλλους υπόψη μου.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    λαφογιωργης στις #460430

    Το τι κανει ο καθε εκτροφεας και ο καθε ιδιωτης(τα κανουν και ερασιτεχνες αυτα, ετσι?) ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.

    Και κουταβια χωρις χαρτια φορτωνονται σε γεννες με χαρτια, και πλασματικες γεννες γινονται απο το πουθενα χωρις να υπαρχει γεννα, για να πανε τα χαρτια σε συγκεκριμενα σκυλια και οτι φανταζεται ο νους σου.

    Ας αγοραζει ο καθενας απο αυτον που θεωρει εντιμο, ειτε ερασιτεχνη ειτε εκτροφεα. Τους απατεωνες περιθωριοποιηστε τους..να τα φανε μονοι τους τα σκυλια τους.

    Αυτος που ειχε 15-20 χρονια μια γραμμη αιματος και δουλευει με αυτα, ας ειχε φροντισει να τα αναγνωρισει με BEA οταν γινοταν, αφου το ηθελε τοσο.

    Τωρα πιος ο λογος να συνεχιζουν να αναγνωριζονται? Εδω ο ανθρωπος που ανοιξε το τοπικ λεει οτι θελει να αναγνωρισει τα σκυλια του για να μην του λενε οι συγχωριανοι του οτι εχει μπασταρδα. Δηλαδη κουβεντα καφενειου. Για πειτε μου, ειναι λογος αυτος?

    Τι ωφελει να φτιαξω χαρτια ΒΕΑ στα σκυλια μου με ονοματα λιζα(bob x τζινα) dick( jack x souzi). Σιγουρα τα σκυλια ερχονται απο καποια εκτροφεια, εχουν καποια γενεολογια. Αλλα αφου δεν την ξερεις, πως μπορεις να βοηθησεις την εκτροφη?

    Οσοι εχουν σκυλια χωρις χαρτια, το επιλεξανε. Πηρανε κουταβια με σκοπο μονο το κυνηγι. Και εγω το εχω κανει. Δηλαδη τους χαρισαν ενα κουταβι ή δωσαν 100 ευρω και τωρα που τους βγηκε το σκυλι, γιατι θελουν να το βαφτισουν με χαρτια? Τωρα νοιαστηκαν για την κυνοφιλια? Ή μηπως θελουν να το ζευγαρωσουν και να πουλησουν 500 το κουταβι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    λαφογιωργης στις #460431

    Αποκτησα ενα κουταβη Ε.Ι πως θα παρω τα χαρτια απο τον ΚΟΕ η γεννα εχει δειλωθει εγω εκανα αλλαγει στοιχιων στο στιπακη εαν πω τον αριθμο φτανει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #460524

    Αποκτησα ενα κουταβη Ε.Ι πως θα παρω τα χαρτια απο τον ΚΟΕ η γεννα εχει δειλωθει εγω εκανα αλλαγει στοιχιων στο στιπακη εαν πω τον αριθμο φτανει

    Ο πωλητής (εκτροφέας) σου έδωσε ένα έγγραφο μεταβίβασης ιδιοκτησίας, αυτό πρέπει να το στείλεις με Fax στον ΚΟΕ για να γραφτεί το κουτάβι στο όνομα σου. Τα γενεαλογικά πιστοποιητικά εκδίδονται σε 5-7 μήνες. Ο ΚΟΕ κατόπιν αιτήσεως του εκτροφέα του αποστέλλει όλα τα πιστοποιητικά ή πάει ο ίδιος για να τα παραλάβει. Ο ΚΟΕ δεν στέλνει σε κάθε νέο ιδιοκτήτη χωριστά έστω και αν του το ζητήσεις. Αν έχει περάσει ο καιρός και θέλεις να δεις την πορεία τους πρέπει να ρωτήσεις τον εκτροφέα ή να καλέσεις μεσημεριανές ώρες στο τηλ. του ΚΟΕ αλλά θα πρέπει να ξέρεις τον αριθμό πρωτοκόλλου της Δήλωσης Γέννας.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 36 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων