Αεροβόλα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 5,562 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Αεροβόλα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #39883

    Κατ΄αρχήν να αναφέρουμε τα όπλα που έχουμε και που τα χρησιμοποιούμε.Εγώ έχω ένα Diana 36 ελατηρίου σε 4,5 cal και ένα Benjamin Sheridan με χειροκίνητη τρόμπα σε 5 cal.

    Τα χρησιμοποιώ για ψυχαγωγική σκοποβολή και για έλεγχο επιβλαβών (ποντίκια,κοράκια,καρακάξες κλπ.) σε ένα κτήμα που έχω στο χωριό μου.

    Το Diana 36 βγάζει (εργοστασιακές τιμές) 280m/sec ενώ το Sheridan 230m/sec.Σε ένα site όμως για αεροβόλα το http://www.airgunexpress.com διάβασα ότι το Diana 36 βγάζει 1000fps (πόδια/sec) που την βρήκα ως μια πολύ αισιόδοξη διαπίστωση.Κατά την αποψή μου μόνο αν πάει το όπλο στον Γκουτή (ειδικός σε βελτιώσεις αεροβόλων) θα μπορέσει να πλησιάσει τα 1000 frs.

    To Diana είναι ακριβέστερο του Sheridan σε αποστάσεις 30-50 μέτρων και με πολύ καλύτερη διάτρηση .Χρησιμοποιώ βολίδες Crosman Coperhead 4,5cal που του ταιριάζουν καταπληκτικά,ενώ για το Sheridan οι 5αρες βολίδες είναι δυσεύρετες και σε ένα τύπο μόνο.

    Το Diana ακόμη και σε βολή 55 μέτρων κάνει διαμπερή τραύματα ενώ το Sheridan τυφλά τραύματα με μεγαλύτερη συνήθως παραμόρφωση της βολίδας.

    Ας μην μακρηγορώ άλλο όμως.Όποιος συνάδελφος ασχολείται με αεροβόλα ας γραψει γι΄αυτά ,που τα χρησιμοποιεί και με τι βολίδες ή ότι θέλει σε σχέση με τα αεροβόλα .Οι ανταλλαγές απόψεων και διαπιστώσεων είναι πάντα εποικοδομητικές και χρήσιμες.Εξ΄ άλλου όσοι ασχολούνται με τα αεροβόλα έχουν πάθος και αφοσίωση σε αυτά όπως περίπου και στο κυνήγι.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #40018

    Λοιπόν, εγώ έχω ένα Baikal το οποίο αγόρασα 20.000 δρχ. πριν από 4-5 χρόνια. Είχε ένα πρόβλημα με την σκανδάλη, το οποίο το διόρθωσα μόνος μου.

    Είχε ευθυβολία στα 50 μέτρα, ίσως και λίγο παραπάνω, αλλά με δυνατό κλώτσημα.

    Τελευταία μου παρουσίασε κάποιο πρόβλημα. Δεν έριχνε όπως παλιά. Πολλές φορές οι βολίδες πήγαιναν μέχρι τα 5!!!!!! μέτρα. Μετά όμως από ένα καλό καθάρισμα ελατηρίου και πιστονιού δούλεψε όπως πρώτα.

    Έχω ρίξει χιλιάδες βολίδες (αγοράζω ότι μάρκα βρω και όχι κάποια συγκεκριμένη) και το έχω καταχαρεί.

    Σκέφτομαι να πάρω ένα καινούριο, πιθανώς DIANA. Η τιμή είναι ανασταλτικός παράγοντας, αλλά κάπως θα τα βολέψω. Έχετε κάποιο να μου προτείνετε; Θέλω να “βαράει” μακριά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #40025

    Από κάποια παλιότερη συζήτηση έχω κρατήσει μια διεύθυνση.

    http://www.glbarnes.com

    Μιλάμε όμως για ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αεροβόλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #40030

    Έχω κι εγώ ένα Feinwerkbau 5,5άρι, πολύ δυνατό αεροβόλο, αγορασμένο από την Γερμανία πριν από 20 περίπου χρόνια. Τώρα τελευταία άρχισε να δείχνει την ηλικία του, και σκοπεύω να το στείλω στον Γκουτή να του κάνει τα “μαγικά” του.

    ’ραγε υπάρχει αντίστοιχος βελτιωτής στην Αθήνα;

    Φιλικά,

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #40165

    Φίλε stratri το Baikal ποιό μοντέλο είναι;Είναι ευθύβολο;Σε ρωτάω γιατί είδα στο http://eaacorp.com ένα Baikal 5,5 με πολύ καλές ταχύτητες και σκέφτομαι (αν είναι σαν τα κυνηγετικά Baikal αξιόπιστο και φθηνό) να το αγοράσω.

    Για αγορά αεροβόλου τώρα που ανέφερες στο μήνυμά σου: Εξαρτάται πόσα χρήματα προτίθεσαι να διαθέσεις.Για μένα τα καλύτερα είναι τα BSA και τα Αγγλικά γενικώς αλλά πανάκριβα.Μετά είναι τα Γερμανικά σε κάπως λογικότερες τιμές και μετά τα Ισπανικά.

    Πάντως μην στέκεσαι στις ταχύτητες .Αρχική ταχύτητα πάνω από 250 m/sec είναι υπεραρκετή για οποιαδήποτε χρήση.Πιο σημαντική είναι η ακρίβεια του όπλου και συνήθως αυτή ,ως ένα σημείο, είναι αντιστρόφως ανάλογη της ταχύτητας.Για μένα αν το όπλο στα 20 μέτρα βάζει 5 βολίδες σε κύκλο διαμέτρου μιας ίντσας (2,5 cm) είναι τέλειο.Διαλέγω την απόσταση των 20 μέτρων ως την ελάχιστη για δοκιμές στα όπλα μου γιατί οι βολές για καταπολέμηση επιβλαβών είναι συνήθως πάνω από 20 μέτρα.Για σκοποβολή τα 15 μέτρα είναι αρκετά.

    Τώρα για τον τύπο των όπλων:Τα προσυμπιεσμένου αέρα είναι πιο ακριβή λόγω απουσίας κραδασμών,έχουν πιο σταθερή απόδοση (ομοιομορφία ταχυτήτων από βολή σε βολή)  και ίσως είναι μακροβιότερα λόγω του απλού μηχανισμού τους.Είναι όμως λίγο δύσχρηστα και εξηγούμαι γιατί:Αν παίρνουν δεξαμενή αέρα (όχι αμπούλα CO2) θέλει κάθε τόσο γέμισμα,κάτι όχι και τόσο εύκολο,αν πάλι είναι με χειροκίνητη τρόμπα σαν το δικό μου το Sheridan ,είναι πολύ κουραστικό να κάνεις 10 τρομπαρισιές για μια αξιοπρεπή βολή.Τα ελατηρίου απαιτούν πολύ λιγότερη δύναμη στην όπλιση και στο γέμισμα.Από την άλλη έχουν κάποιους κραδασμούς λόγω του ελατηρίου,παρουσιάζουν ανομοιομορφίες στην ταχύτητα και μετά από κάποιες χιλιάδες βολές θέλουν και καινούργιο ελατήριο και τσιμούχα.Αλλά αν τα αλλάξεις αυτά σε κάποιο έμπειρο τεχνίτη αεροβόλων (στον εξής ένα και μοναδικό κυριολεκτικά και μεταφορικά: Γκουτή) γίνονται καλύτερα από πριν.(Απάντηση και στην ερώτηση του φίλου leo).

    Για το διαμέτρημα τώρα το καθένα έχει τα θετικά και αρνητικά του:το 4,5 κάνει ταχύτερες βολές και πιο ευθύγραμμες τροχιές ενώ το 5,5 σαν πιο βαρύ έχει μεγαλύτερη ενέργεια (κυνήγι),επηρεάζεται λιγότερο από πλάγιους ανέμους, αλλά έχει μεγαλύτερη οριζόντια πτώση.Το 6,35 για μένα είναι χρήσιμο μόνο αν κάποιος ντουφεκάει ζώα μεγέθους λαγού.Ίσως το 5 να είναι το καλύτερο αλλά ελάχιστα όπλα βγαίνουν σε αυτό το διαμέτρημα.

    Κατά την αποψή μου οποιοδήποτε Diana από το μοντέλο 34 και πάνω είναι ιδανικό για να κάνεις την δουλειά σου με ικανοποιητική ακρίβεια και δύναμη .(Μοναδικό του μειονέκτημα  η …αντιπροσωπεία του). Η απόφαση δική σου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #40168

    Φίλε leo  το όπλο σου είναι ένα από τα καλύτερα αεροβόλα .Δεν ξέρω κάποιον οπλουργό στην Αθήνα που να ασχολείται με αεροβόλα,αλλά και αν ήξερα πάλι τον Γκουτή θα σου συνιστούσα.Πρόσφατα έριξα με ένα Diana 36 ίδιο με το δικό μου,που το είχε ‘πειράξει’ ο Γκουτής’.Ήταν ένα τελείως διαφορετικό όπλο.Καθόλου κραδασμοί και θόρυβοι και η ακρίβειά του πολύ καλύτερη από το δικό μου.Θα το στείλω και εγώ σύντομα.

    Η ποιότητα του αεροβόλου σου είναι τέτοια που θα ήταν κρίμα αν κακόπεφτε..(καταλαβαίνεις τι εννοώ).Στείλτο στον Γκουτή και θα στο κάνει πολύ καλύτερο από ότι ήταν καινούργιο.Τώρα για τα χρήματα που θα απαιτηθούν δεν ξέρω αλλά από ότι μου είπε ο φίλος που προανέφερα δεν θα πρέπει να είναι και πολύ ακριβά. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #40181

    Στείλτο στον Γκουτή και θα στο κάνει πολύ καλύτερο από ότι ήταν καινούργιο.Τώρα για τα χρήματα που θα απαιτηθούν δεν ξέρω αλλά από ότι μου είπε ο φίλος που προανέφερα δεν θα πρέπει να είναι και πολύ ακριβά. 

    Μιά κουβέντα είναι. Εγώ μίλησα με τον Γκουτή στην έκθεση, και όσον αφορά το κόστος, μου απάντησε να περιμένω να πληρώσω 150-200 ευρώ. Δεν είναι και λίγα για αεροβόλο.

    Φιλικά,

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40242

    Παιδιά ,

    έχω και εγω ένα αεροβόλο πιστόλι ( με μήλο για 6 σφαιράκια των 4,5 ) αμερικάνικο ( δεν θυμάμαι τη μάρκα )

    Δουλεύει με αμπούλα CO2. Κάθε μπουκαλάκι είναι περίπου για 40 ριξιές .

    Το πήραμε για να παίζουμε στα κουτάκια της μπύρας με τον αδερφό μου στα 12 μέτρα. Καλη απασχόληση ήταν αλλά κράτησε μιά χρονιά ( εκτός σαιζόν ) το 1999.

    Τι γνώμη έχετε για τα αεροβόλα γενικά με αμπούλα CO2.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #40250

    Φίλε XIRO δεν ξέρω πιο μοντέλο είναι το Baikal που έχω. Όταν πήγα να το αγοράσω υπήρχαν δυο μοντέλα στο μαγαζί. Ένα “μικρό” των 15.000 δρχ. με πλαστικό κοντάκι και το “δυνατό” των 20.000 δρχ με ξύλο, το οποίο και αγόρασα.

    Το μόνο μειονέκτημα που μπορώ να βρω είναι η ανάκρουσή του. Πρέπει να είναι πολύ ευθύβολο, γιατί με την ίδια ρύθμιση στο σκόπευτρο έριχνα στα 10 και στα 30+ μέτρα (δεν έχω κάνει ακριβείς δοκιμές).

    Το DIANA 36 που έχεις τι “επιδόσεις” έχει. Έχει ακρίβεια, διάτρηση, ευθυβολία; Σε ρωτάω γιατί ξέρω ότι κοστίζει.

    Αντώνη, έχω ρίξει πολλές φορές με ένα πιστόλι Crossman αν δεν κάνω λάθος, με μύλο των 8. Τελικά παρουσίασε πρόβλημα στο λαστιχένιο δαχτυλίδι που ακουμπάει στο στόμιο της αμπούλας. Αλλά δεν είχε και ΚΑΘΟΛΟΥ προσοχή από τον ιδιοκτήτη του. Καλό μέχρι τα 10 μέτρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #40373

    Φίλε kritsilis μάλλον έχεις το Crossman η το Daisy.Είναι πολύ καλό για αυτό ακριβώς που το χρησιμοποιείς,δηλαδή ψυχαγωγική σκοποβολή σε κουτάκια αναψυκτικών.Έχω και εγώ ένα αντίστοιχο που σε γρήγορες βολές σε κουτάκια ,είναι πολύ διασκεδαστικό.

    Γενικά τα αεροβόλα με αμπούλα CO2 προορίζονται για αυτήν ακριβώς την χρήση,εκτός κάποιων ακριβών σκοπευτικών μοντέλων και κάποιων άλλων αεροβόλων, πιστολιών κυρίως ,που είναι πιστά αντίγραφα των αντίστοιχων πυροβόλων και χρησιμοποιούνται κυρίως για προσομοίωση-προπόνηση.

    Φίλε stratri το Diana 36 είναι πολύ καλό σε ευθυβολία και άριστο σε διάτρηση και δύναμη σε μακρινές βολές .Είναι καλή αγορά ,αλλά ψάξε λίγο γιατί υπάρχουν διαφορές στις τιμές.’λλες εναλλακτικές λύσεις σε αυτή την κατηγορία είναι και τα Ισπανικά Gamo και Cometa επίσης πολύ καλά, αλλά η ποιότητα του Diana και στα μεταλλικά μέρη και στα ξύλα είναι άλλη… Οι τιμές τους είναι ίδιες σχεδόν με το Diana 36 στα μοντέλα με ταχύτητες 280+m/sec (Μιλάμε πάντα για τις ‘αισιόδοξες’ εργοστασιακές μετρήσεις ταχυτήτων με ελαφριά βλήματα).Πάντως πέρα από την αξιοπιστία οι διαφορές τους δεν είναι ουσιαστικές.Αν δεν κάνεις σκληρή χρήση του όπλου, όποιο και να πάρεις καλό είναι.Στο λέω αυτό γιατί εγώ όταν τελειώνει το κυνήγι ρίχνω κάθε μέρα αρκετές βολές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #40380

    Φίλε leo έχεις δίκιο για τα χρήματα που απαιτούνται.Το τσέκαρα και εγώ.Από την άλλη το αεροβόλο σου θα γίνει καλύτερο από καινούργιο.

    Πάντως αν δεν έχεις λόξα με τα αεροβόλα και αποφασίσεις να μην το επισκευάσεις σκέψου και την λύση της πώλησης.

    Στο λέω αυτό εγώ  που δένομαι τόσο με τα όπλα μου,που δεν μπορώ να πουλήσω κανένα…Θα άξιζε νομίζω να ανοίγαμε ένα θέμα για το συναισθηματικό δεσμό με τα όπλα μας και τις ψυχολογικές του ερμηνείες.Υπάρχουν πολλές και ενδιαφέρουσες ,σχετικά ,απόψεις.(Βλέπε και ‘διαμάχη’ κατόχων Benelli-Βeretta για δυο όπλα που η βλητική απόδοσή τους είναι σχεδόν ίδια ).

    Φιλικά ,Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40392

    Παιδιά , θα ψαξω να το βρώ το πιστόλι και να σας πω κτλ.

    Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι αν είναι γενικά αξιόπιστα τα αεροβόλα με αμπούλα CO2, όχι μόνο τα πιστόλια.

    Μου έχει προτείνει ο οπλουργός μου ένα ισπανικό με αμπούλα CO2, με σύστημα χράπα χρούπας, και σε καλή τιμή. Τώρα αν το κατάλαβα λάθος ας με διορθώσετε, αλλά είδα ότι παίρνει αρκετές των 4,5 και οπλίζει σαν χραπα χρούπα  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #40434

    Είναι αξιόπιστα,αλλά έχουν μικρές ταχύτητες και παίρνουν ΒΒ των 4,5 cal όχι βολίδες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    731
    basil01 στις #40437

    Τα πιστολια ειναι πολυ χρησιμα οταν θελεις να εξασκηθεις και δεν θελεις να χρησιμοποιησεις κανονικο πιστολι…

    Εχω δε μεινει εντυποσιασμενος απο το Walther to CP99 πιστο αντιγραφο του P99 ακομα και στο βαρος…

    Το Grosman που εχω αν και σε χαρακτηριστικα ειναι καλυτερο του Walther αλλα σαν ποιοτητα κατασκευης..πολυ κατωτερο 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #40441

    Έχεις δίκιο φίλε Βασίλη.Όντως αυτά τα όπλα είναι πιστά αντίγραφα των αντίστοιχων πυροβόλων και σε διαστάσεις και σε βάρος.Μερικά μάλιστα όπως το Walther PPK κάνουν και παλινδρόμηση του κλείστρου!!! για πιο ρεαλιστική βολή.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 5,562 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων