Αεροβόλα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 5,562 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Αεροβόλα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40466

    Φίλε Xiro,

    τελικά το πιστόλι αεροβόλο είναι το DAISY ( μέσα έπεσες ), και τελικά ο μύλος του είναι εξάσφαιρος.

    Πάντως ειναι βαρύ πιστόλι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #40482

    Φίλε XIRO

    το πιστόλι CO2 που είχα χρησιμοποιήσει (μάλλον Crossman), μου έδινε την εντύπωση ότι στις γρήγορες βολές έπεφτε η δύναμή του. Σαν να μειωνόταν η πίεση της αμπούλας. Ενώ αν ήταν κάπως πιο αργές οι βολές τότε ήταν ομοιόμορφη η πίεση. Αυτό το αντιλαμβανόμουν ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    ΣΑΜ3 στις #40497

    XIRO καλημερα , εχω και εγω ενα αεροβολο διανα το μικρο ειναι περιπου 30 χρονων αλλα εχει αδυνατησει το παιτσακι του αραγε να υπαρχουν ανταλλακτικα δεν ξερω ? επισης εχω ενα με 5,5 mm θα κοιταξω αν δουλευει. φιλικα γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #40503

    καλημέρα σε όλους,
    συγνωμη για τοπαραπανω προβλημα

    είμαι νέος στο site και το βρίσκω τρομερά ενδιαφέρον

    διάβασα τι αεροβολο να αγορασετε και τα σχολια, πολυ μεγαλη παραλειψη τα weihrauch

    εξαιρετικη ποιοτητα (πολυ πανω απο Diana), σκανδαλη μετρο συγκρισης, τρομερη ευθυβολια

    και καλες αρχικες ταχυτητες (πραγματικες ,τις μετραω εγω)

    ειμαι κατοχος diana 36 και 52, HW 80-97-95,Αir Arms και αλλων

    best buy HW 95 με κλειστα τα ματια-και φτηνοτερο απο το 36

    θα χαρω να βοηθησω οπου και οσο μπορω

    Α.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #336140

    Φίλε old timer καλωσόρισες. Αν θες γράψε μερικά πράγματα για εσένα στο θέμα ΓΚΑΛΟΠ.

    Σε ακούω πολύ κατηγορηματικό για τα weihrauch (πως διαβάζετε αυτό το πράγμα ρε παιδιά;;;;;)

    Όντας κάτοχος και αυτού αλλά και Diana πρέπει να έχεις διαπιστώσει πολλές διαφορές. Ποιές;;;;;

    Τις αρχικές ταχύτητες πως τις μετράς;

    Το HW 95 που προτείνεις τι “επιδόσεις” έχει;

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #40523

    Βρήκα στο δίκτυο το HW 80.

    Δίνει αρχική ταχύτητα 1020 ft/sec. Αν υπολογίζω σωστά είναι 326 m/sec.

    Και δίνει τιμή στα 454 $.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40556


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από XIRO στίς 09 Ιούνιος 2004


    Είναι αξιόπιστα,αλλά έχουν μικρές ταχύτητες και παίρνουν ΒΒ των 4,5 cal όχι βολίδες.


    [/indent]Τα ΒΒ ποιά είναι τα στρογγυλά ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #40566

    φιλε stratri1

    δες http://www.straightshooters.com/ 

    το βάιράουχ 95 θα το βρεις σαν Beeman R-9,του δινουν 930 ft/sec, λιγο αισιοδοξο

    το HW 80 ειναι αρκετα πιο δυνατο,πιο βαρυ,πιο ακριβο, ηταν το οπλο συγκρισης για τα αεροβολα σπαστης κανης για χρονια.Ισως ειναι υπερβολικο για την χρηση (επιπεδο δυναμης ας πουμε Diana 52)

    Ας μην μιλαμε για ταχυτητα καλυτερα , αλλα για δυναμη (ποδολιβρες για τους αγγλοσαξωνες-δυστυχως ολοι μετρανε με ποδια και λιβρες)

    Εννοω οτι ελαφρυ σφαιρακι-μεγαλη ταχυτητα και βαρυ σφαιρακι -μικροτερη ταχυτητα αλλα η δυνατοτητα του μηχανισμου ,η αποδοση αν θες ειναι σχεδον η ιδια και στις δυο περιπτωσεις.

    Με ενδιαφερει η ακριβεια, οπως σε ολα τα ραβδωτα δεν ριχνεις στο περιπου σαν λειοκανο, και η συμπεριφορα κατα την βολη (κλωτσαει- πηδαει ).Το δικο μου ριχνει 860ποδια/sec πραγματικα σε 4,5 δηλ. περιπου 13 πδλ., αλλα το δουλευω σε 5,5 που δινει 685 ποδια περιπου 15 πδλ.

    Επειδη εχω μεγαλη λοξα, πριν χρονια τα εσκασα και πηρα χρονογραφο (chronograph το λενε αγγλικα)και μετραω αρχικες ταχυτητες και στα φυσιγγια μου

    δες με και στο ΓΚΑΛΟΠ, 5 ωρες διαβαζα και μετα εψαχνα ηλεκτρολογο Μαστορα για την μηχανη μου

    ηρθα για να μαθω,καλως σας βρηκα

    Α.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #336152

    Αγαπητέ “old-timer”, σε καλωσορίζω στο φόρουμ και ευχαρίστως θα θέλαμε να μοιραστείς τις γνώσεις σου μαζί μας.

    Προσωπικά με ενδιαφέρει το θέμα του χρονογράφου για τις μετρήσεις των φυσιγγίων μου.

    Αν θες γράψε κάποια πράγματα γι’ αυτόν. Αξιοπιστία μετρήσεων, λειτουργία, κόστος κ.λ.π. Μετρά μόνο V1?


    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #40572

    αγαπητε kostask

    για να λεμε την αληθεια εσυ ησουν η αιτια που μπηκα

    σε διαβασα και ξαναζησα την δικια μου ιστορια. κανεις δεν ηξερε να μου πει τιποτα, οσοι ηξεραν απεδειχθη οτι ελεγαν μ..κιες και ολοι ελεγαν “..παρε ενα κουτι, ολα καλα ειναι” Φωτεινες εξαιρεσεις ο Μαπακης στην Ερυθραια που μου διεθεσε πολυ χρονο και υπομονή,αλλα ειναι και κουφος απο τις ντουφεκιες οπως λεει και η συνεννοηση ειναι κομματακι δυσκολη, και ο Ασπρογερακας που προσφερθηκε να βοηθησει μα δεν βολεψε.

    κυνηγαω χρονια με δικανα και εψαχνα γλυκεια ντουφεκια και αριστη κατανομη . τα αλλα σου τα λεω αλλη ωρα

    Χρονογραφος CED millenium, τον θεωρουν αξιοπιστο. μετρα οτιδηποτε περασει απο τους αισθητηρες (βλημα, βελος, σκαγια) σε οτι αποσταση θελεις.οι αισθητηρες ειναι αναποδα Λ οποτε αν θελεις να μετρησεις V20 ή V35 ας πουμε, θελει μια πατεντα για να τους προφυλαξεις απο τα σκαγια ( η ντουφεκια δεν θα περασει ολη απο μεσα, εχει ανοιξει πια πολυ)

    αν θελησεις μετρηση με χαρα να το κανονισουμε

    Αλκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #40573

    Το ρωτάς? και βέβαια θέλω, για να μην σε κουράζω με την πληκτρολόγηση το κινητό μου είναι 6944340087. Θα έχουμε πολλά να πούμε για τις ιδιογομώσεις.

    Ένα από τα καλά του φόρουμ είναι οτι σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα γίνεσαι άσσος στο γράψιμο!!!!
    <SCRIPT language=javascript>postamble();

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40579

    Aλκη,

    σε καλοσορίζω και εγώ στο φόρουμ. Μπορεί να συναντηθούμε μιάς και μένεις κοντά ( εγω ΜΑΡΟΥΣΙ), έχεις την ίδια με μένα τρελλα με τα δίκαννα, ψώνιζα και εγώ όταν γέμιζα μονος μου από τον Μαπάκη και απότι είδα είμαστε και κοντοσυνομίληκοι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #40580

    Aντωνη

    ευχαριστω για το καλοσωρισμα, ευχαριστως να τα πουμε

    Αλκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #40589

    ’λκη, καλωσόρισες κι από μένα. Είναι πολύ ευχάριστο να γνωρίζεις ανθρώπους με μεράκι και γνώσεις για αυτό που κάνουν, πρόθυμους να τις μοιραστούν. Το forum έχει πια αποκτήσει φήμη για αυτό.

    Τα αεροβόλα δεν μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσουν, απλά τα λειόκαννα και η βλητική τους, με έχουν κερδίσει ολοκληρωτικά. Νεότερος πάντως, είχα μούρλα με τα αεροβόλα ντουφέκια, ρίχνοντας καθημερινά 200 με 300 βλήματα, με τα περισσότερα σε κινητό στόχο. (πέταγα ντενεκεδάκια στον αέρα, κομμάτια κάρβουνο κλπ., μέχρι σε κέρματα είχα φτάσει!!!). Δυστυχώς από τότε, αν δεν πέταγε, δεν ήταν ενδιαφέρων στόχος για μένα. Τι να πεις; Ο άνθρωπος γεννιέται με μία τάση!

    Φιλικά,

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #40629

    αν δεν πέταγε, δεν ήταν ενδιαφέρων στόχος για μένα.

    αυτο μου θυμισε το …πεταει-πεταει ο γαιδαρος;

    νασαι καλα

    Αλκης

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 5,562 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων