Αεροβόλα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,476 έως 5,490 (από 5,562 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Αεροβόλα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #447260

    Με μεγάλη έκπληξη είδα ότι ξανάνοιξε το Θέμα “αεροβόλα”! Εύχομαι να επανεμφανιστούν σιγά σιγά όλα εκείνα τα παιδιά/γνώστες του θέματος που του έδιναν κάποτε την μοναδικότητά του!
    Καλημέρα σε όλους
    Παναγιώτης.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    24
    Human στις #451910

    … και ιδού το πρωτοχρονιάτικο δώρο μου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #451934

    Με γειά και καλές βολές! Για δώσε καμιά λεπτομέρια? Μοντέλο, διαμέτρημα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    Kostas στις #459687

    παιδιά γνωρίζει κανείς αν θα μπορούσα να τραυματίσω η και σκοτώσω λαγούς με ένα αεροβόλο ελατηρίου παρόμοιας δύναμης με diana 48 με βλήματα διαμετρήματος 4,5;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #459700

    παιδιά γνωρίζει κανείς αν θα μπορούσα να τραυματίσω η και σκοτώσω λαγούς με ένα αεροβόλο ελατηρίου παρόμοιας δύναμης με diana 48 με βλήματα διαμετρήματος 4,5;

    Κώστα κατ’ αρχήν χρόνια πολλά για την εορτή σου. Κατά δεύτερον το κυνήγι εδώ στην Ελλάδα με αεροβόλα και γενικά με ραβδωτά όπλα απαγορεύεται. Τώρα εάν κυνηγάς στο εξωτερικό ναί το συγκεκριμένο όπλο θα μπορούσε να σκοτώσει λαγό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    Kostas στις #459701

    Φίλε Βαγγέλη καταρχήν ευχαριστώ. Δεύτερον το γνωρίζω ότι είναι παράνομο το κυνήγι στην Ελλάδα και δεν κυνηγάω,απλά ο πατέρας μου έχει κάποια χωράφια και υπάρχουν λαγοί που καταστρέφουν τα σπαρτά, όχι ότι θέλω να κυνηγήσω.Απλά ρώτησα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    534
    Νίκος Σάμος στις #459745

    κωστα ασ βαλει κανονακι για να διωχνει τους λαγους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    Kostas στις #459794

    παιδιά ξέρει κανείς πως καταλαβαίνουμε στις διόπτρες την απόσταση που μπορείς να δεις;δηλαδή μια δίοπτρα 4χ20 πόσο μακριά βλέπει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #459800

    ‘Ο πρώτος αριθμός ή ζεύγος αριθμών δηλώνει την μεγέθυνση (Χ). Ο δεύτερος την διάμετρο του μπροστινού φακού της διόπτρας. Έτσι το \”4Χ20\” μας πληροφορεί ότι η διόπτρα κάνει στάνταρ μεγέθυνση 4 φορές και ο μπροστινός της φακός έχει διάμετρο 20 χιλιοστά. Αν έγραφε κάτι άλλο πχ. 4-12Χ50 θα σήμαινε ότι η μεγέθυνσή της είναι μεταβλητή από 4Χ έως 12Χ και ότι ο μπροστινός της φακός έχει διάμετρο 50 χιλιοστά. Όλες διόπτρες (όπως και όλοι οι φακοί) βλέπουν μέχρι το άπειρο.’

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    Kostas στις #459802

    ευχαριστώ πολύ τάκη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    Kostas στις #459823

    παιδιά έχω ένα αεροβόλο ελατηρίου Bam 19-18 cal 4.5mm/.177 με ράγες 11 χιλιοστών, έχετε να προτείνεται καμιά καλή δίοπτρα?με το αεροβόλο θέλω να πυροβολώ και κοντά (20-40 μέτρα) αλλά και μακριά (80-100 μέτρα).δίνω μέχρι 50 euro.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/08/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    esprit στις #462506

    Καλησπέρα!
    Δεδομένων των πολλών σελίδων αυτής της ενότητας δεν κατάφερα να τις διαβάσω όλες για να βρω πληροφορίες οπότε αν είχατε την καλοσύνη να με διαφωτίσετε θα το εκτιμούσα πολύ! 🙂

    Ζω στην Αγγλία αλλά σύντομα θα μετακομίσουμε στην Ελλάδα.
    Ο φίλος μου έχει ένα αεροβόλο με διόπτρα το οποίο θέλει να φέρει μαζί του. Απ ότι βρήκαμε στον ίντερνετ λένε οτί χρειάζεται ειδική άδεια για να φέρει ένα όπλο διόπτρα. Ισχύει αυτό; Γνωρίζει κάποιος τι διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσουμε ωστέ να μην αντιμετωπίσουμε προβλήματα κατά την μεταφορά;
    Το αεροβόλο το χρησιμοποιεί μόνο για σκοποβολή και όχι για κυνήγι και η μεταφορά θα γίνει με μεταφορική εταιρεία και όχι αεροπλάνο(δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό).

    Οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε θα ήταν πολύτιμη!

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας! 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    diaolakos στις #472409

    για σας παιδια να ρωτησω εχω δει μια διοπτρα αλλα δεν ξερω αν τεριαζει και κανει για το αεροβολο μου αυτο θελω να ρωτησω ολες οι διοπτρες κανουν για ολα τα αεροβολα ελατηριου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    234
    vagelis61 στις #472411

    για σας παιδια να ρωτησω εχω δει μια διοπτρα αλλα δεν ξερω αν τεριαζει και κανει για το αεροβολο μου αυτο θελω να ρωτησω ολες οι διοπτρες κανουν για ολα τα αεροβολα ελατηριου

    Δεν μας είπες όμως τι αεροβόλο έχεις. Είναι ορισμένα αεροβόλα ελατηρίου που είναι διοπτροφάγα λόγω υπερβολικών κραδασμών, που μαζί με το σταυρόνημα της διόπτρας σου φεύγει και κανένα σφράγισμα. Πάντως εάν είναι γιά αεροβόλο ελατηρίου θα πρέπει να τοποθετηθεί και διόπτρα πιστοποιημένη γιά κραδασμούς και αν είναι δυνατό το αεροβόλο οπωσδήποτε και μιά αντικραδασμική βάση damba.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    grigoris στις #489836

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ,ΕΧΩ ΕΝΑ baikal 512 θα ηθελα αν ξερει καποιοςΤι βολιδες ταιριαζουν ?τις ριχνει καλα?ευχαριστω πολυ!

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 5,476 έως 5,490 (από 5,562 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων