Αεροβόλα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 5,562 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Αεροβόλα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #40644

    Έχω ψάξει λίγο στο δίκτυο και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στον φίλο ’λκη (ή σε όποιον άλλο φίλο).

    Ποιό σύστημα όπλισης είναι πιο αξιόπιστο; Η σπαστή κάνη ή ο μοχλός όπλισης;

    Τι είναι το Theoben Gas system;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #40683

    Συνεχίζω ρωτώντας:

    Πως υπολογίζεται η ακρίβεια βολής και τι σημαίνει το νούμερο που αναφέρεται στον πίνακα

    Model

    Cal.

    Total Wt. Overall Length Velocity fps Muzzle Energy Accuracy c-t-c Cocking Meth. Cocking Effort Power Plant Rifling
    (Grooves)
    R9 .177 7.3 lbs. 43″ 930 13.6FP 0.15″ Break Barrel 40 lbs. Spring Piston 12
    R9 .20 7.3 lbs. 43″ 800 14.0 FP 0.15″ Break Barrel 40 lbs. Spring Piston 12

     

    Όσο για την αλλαγή της ονομασίας από Weihrauch σε Beeman, ακόμα και την αλλαγή κωδικού του μοντέλου δεν μπορώ να την καταλάβω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #336169

    φιλε Τριανταφυλλε

    η αλλαγη της ονομασιας ειναι γιατι το εισαγει ο Beeman (αμερικανικη εταιρεια) και το πουλαει σαν δικο του

    ακριβεια c-t-c (center-to-center) απο κεντρο σε κεντρο. νομιζω σταθερο οπλο (μεγγενη) ,αποσταση 10 μετρα ,μετραμε την μεγαλυτερη αποσταση της τρυπας που κανουν οι βολες και αφαιρουμε την διαμετρο του βληματος.ετσι εχουμε την αποσταση των κεντρων των δυο πιο μακρινων βολων.δηλ. εστω 16 χιλ.η τρυπα μειον 4,5 (το διαμετρημα που ριχνουμε) εχουμε ακριβεια c-t-c 11,5 χιλ. αν ριχναμε με 5,5 θα ειχαμε 10,5 χιλ. c-t-c

    η Theoben εχει πατενταρει το gas-ram. αντι για ελατηριο χρησιμοποιει κλειστο συστημα με πεπιεσμενο αεριο κατι σαν τα αμορτισερ ή τα αεροβολα ψαροτουφεκα. μεγαλυτερο βαρος ταχυτερη εκτονωση,αρα και βολη,χωρις κραδασμους και θορυβο. θελει ετησια ή διετη συντηρηση (τσιμουχες κτλ στην Theoben) και μπορει και να χανει αν και σπανιο.

    θεωρητικα η σταθερη κανη ειναι καλυτερη, η σπαστη μπορει να παρουσιασει τζογους. σε καλες ποιοτητες οπλων πρακτικα δεν υπαρχει διαφορα για μενα το κλειδι στην ακριβεια ειναι να ταιριαζει το σφαιρακι στην κανη-οχι σφιχτο,οχι χαλαρο- και το σφαιρακι κατα την οπλιση να μπαινει απ’ευθειας στη ραβδωση της κανης. σε αρκετες σταθερες κανες βαζεις το σφαιρακι σε στροφιγγα ή σε μυλο και κατα την βολη αυτο μπαινει στην κανη. δεν βοηθα την ακριβεια.

    ελπιζω να σε βοηθησα λιγο. ολα τα παραπανω ειναι “κεντρικη ιδεα”. για το καθε θεμα θα μπορουσαμε να μιλαμε για ωρες για τα υπερ και τα κατα του καθενος (δικανο ή καραμπινα)

    Αλκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40748


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kritsilis στίς 10 Ιούνιος 2004



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από XIRO στίς 09 Ιούνιος 2004


    Είναι αξιόπιστα,αλλά έχουν μικρές ταχύτητες και παίρνουν ΒΒ των 4,5 cal όχι βολίδες.


    [/indent]

    Τα ΒΒ ποιά είναι τα στρογγυλά ??


    Ξέρει κανείς να μου πεί ?

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #336178

    Ναι φίλε kritsilis τα ΒΒ είναι στρογγυλά.Έλειπα για εκπαιδευτικά γι’  αυτό και δεν απάντησα.

    Φίλε old-timer καλώς όρισες στο Forum.Σε ευχαριστώ και εγώ που μοιράζεσαι τις γνώσεις σου μαζί μας.Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που μας έγραψες.Πες μας και για την μέτρηση της ταχύτητας και την τιμή του μηχανήματος.Από τις μετρήσεις σου τι συμπέρασμα βγάζεις για τις εργοστασιακές μετρήσεις των αεροβόλων σου;

    Έχεις δίκιο για την διαφορά της σπαστής κάνης με την σταθερή και ότι είναι καλύτερα να μπαίνει το βλήμα κατ’  ευθείαν στις ραβδώσεις και όχι σε γεμιστήρα ή κάτι ανάλογο.Παράδειγμα το Superten της BSA.’ριστο αεροβόλο αλλά δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου ,και λόγω τιμής και λόγω ποιότητας,ίσως γιατί το βλήμα έμπαινε σε γεμιστήρα-μύλο και έτσι υστερούσε σε ευθυβολία.(Δεν εννοώ ότι το συγκεκριμένο όπλο δεν ήταν ευθύβολο,απλά για τον απαιτητικό χρήστη και για τα χρήματά του δεν θα το χαρακτήριζα best buy.

    Φίλε oldtimer δεν ανέφερα όλα τα αεροβόλα που είναι καλές αγορές γιατί μιλούσαμε για όπλα που ενδείκνυνται για ξεκίνημα και που είναι σχετικά φθηνά.

    ΥΣ: Τι γνώμη έχεις για τα Air Αrms;Αξίζουν τα λεφτά τους; Τα αεροβόλα σου τα χρησιμοποιείς μόνο για σκοποβολή ή και για καταπολέμηση επιβλαβών; Γράψε μας αν θές τις εμπειρίες σου σχετικά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #336179

      Φίλε Leo διάβασα στο ΕΘΝΟΣ-ΚΥΝΗΓΙ ένα άρθρο του Νικήτα Κυπρίδημου για την σκοποβολή με αεροβόλο σε κινητό στόχο.Χρησιμοποιούσε αεροβόλο χαμηλών ταχυτήτων με ΒΒ και στόχο στρογγυλά μπισκότα (Το είχε δημοσιεύσει και παλιότερα στο θρυλικό περιοδικό του:ΚΥΝΗΓΙ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ).Μόλις το διάβασα πήγα σε ένα φίλο μου που διαθέτει ένα παρόμοιο,και παρ’  όλο που κάναμε πλούσιο τον Παπαδόπουλο (μπισκότα), δεν πετύχαμε τίποτα.Εσύ όταν έριχνες σε κινητό στόχο τι τεχνική χρησιμοποιούσες;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #336180


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από stratri1 στίς 10 Ιούνιος 2004


     

    Σε ακούω πολύ κατηγορηματικό για τα weihrauch (πως διαβάζετε αυτό το πράγμα ρε παιδιά;;;;;)

     

    Βαιράουχ νομίζω.Με τα Γερμανικά δεν τα πάω καλά.


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #336181


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από XIRO στίς 13 Ιούνιος 2004


      Φίλε Leo διάβασα στο ΕΘΝΟΣ-ΚΥΝΗΓΙ ένα άρθρο του Νικήτα Κυπρίδημου για την σκοποβολή με αεροβόλο σε κινητό στόχο.Χρησιμοποιούσε αεροβόλο χαμηλών ταχυτήτων με ΒΒ και στόχο στρογγυλά μπισκότα (Το είχε δημοσιεύσει και παλιότερα στο θρυλικό περιοδικό του:ΚΥΝΗΓΙ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ).Μόλις το διάβασα πήγα σε ένα φίλο μου που διαθέτει ένα παρόμοιο,και παρ’  όλο που κάναμε πλούσιο τον Παπαδόπουλο (μπισκότα), δεν πετύχαμε τίποτα.Εσύ όταν έριχνες σε κινητό στόχο τι τεχνική χρησιμοποιούσες;


    [/indent]

     

    Καμμία τεχνική. Κράταγα το όπλο με το ένα χέρι, και πέταγα τον στόχο με το άλλο χέρι στον αέρα. Επώμιση, ενστικτώδες σημάδεμα (χωρίς χρήση σκοπευτικών – κάτι σαν το σημάδι με σφεντόνα) και πάτημα της σκανδάλης. Στα ντενεκεδάκια αναψυκτικών σπάνια αστοχούσα.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #40764

     

    Καμμία τεχνική. Κράταγα το όπλο με το ένα χέρι, και πέταγα τον στόχο με το άλλο χέρι στον αέρα. Επώμιση, ενστικτώδες σημάδεμα (χωρίς χρήση σκοπευτικών – κάτι σαν το σημάδι με σφεντόνα) και πάτημα της σκανδάλης. Στα ντενεκεδάκια αναψυκτικών σπάνια αστοχούσα.

    !!!!!!!!!!!

    Μπράβο Λεωνίδα! Μου έφτιαξες τη μέρα.

     

    Το Σάββατο ανέβηκα στην Αθήνα και πήγα στην Ballistic να πάρω το Seminole spreader. Εκεί είδα και το HW 77. Πραγματικά εντυπωσιακό αεροβόλο. Πολύ βαρύ, με μοχλό όπλισης και τιμή στα 450 €. Ο Σωτηρόπουλος μου είπε ότι είναι το δυνατότερο της εταιρείας.

    Επίσης είχε και ένα Gamo με σκοπευτικά οπτικής ίνας!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #336190


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από XIRO στίς 13 Ιούνιος 2004


    Ναι φίλε kritsilis τα ΒΒ είναι στρογγυλά.Έλειπα για εκπαιδευτικά γι’  αυτό και δεν απάντησα.


    [/indent]Σε ευχαριστώ φίλε Xiro. Mάλλον θα το πάρω για τα χρήματα που το δίνει 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #40786


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από XIRO στίς 13 Ιούνιος 2004


    .Από τις μετρήσεις σου τι συμπέρασμα βγάζεις για τις εργοστασιακές μετρήσεις των αεροβόλων σου;

    μαλλον κλεβουν ολα λιγο. μην ψαχνεις ταχυτητες , ψαξε ακριβεια και ποιοτητα, οι εγγλεζοι κυνηγανε κουνελια στα 30-35μ με΄”κλειστα”αεροβολα λογω νομοθεσιας με αρχικες ταχυτητες γυρω στα 800-850 ft/sec και εχει δυναμη και για πιο μακρυα

    ’ριστο αεροβόλο αλλά δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου …

    μου κανει εντυπωση,ανεφερε τισ προσδοκιες σου. το οπλο δεν το ξερω καλα το εχω δει και εχω ριξει μια φορα σε κλειστο χωρο σε μικρη αποσταση για να το κρινεις, αλλα μου φανηκε εξαιρετικο

    Φίλε oldtimer δεν ανέφερα όλα τα αεροβόλα που είναι καλές αγορές γιατί μιλούσαμε για όπλα που ενδείκνυνται για ξεκίνημα και που είναι σχετικά φθηνά.

    καταλαβα οτι ανεφερες το diana 36. σε αυτη την κατηγορια (34-36, ειναι ιδια το κοντακι αλλαζει μονο) το HW 95 ειναι κλασεις ανωτερο και ο Καλκατζακος το ειχε πιο φθηνα

    ΥΣ: Τι γνώμη έχεις για τα Air Αrms;Αξίζουν τα λεφτά τους;

    πολυ δυσκολη ερωτηση. η γνωμη μου ειναι οτι HW και AA ειναι αλλη κατηγορια ποιοτητας πολυ πανω απο ολα τα αλλα (diana,gamo κλπ). τα ΑΑ πολυ καλυτερα σε φινιρισμα απο τα HW επιπεδο καλου λειοκανου, καμμια σχεση με αυτο που εχεις στο μυαλο σου για αεροβολο. σε επιδοσεις δεν εχω δει τρομερες διαφορες μεταξυ τους. σαν να λεμε σου κανει το Beretta 682 ή Browning Ultra ή θελεις Perazzi;

    Τα αεροβόλα σου τα χρησιμοποιείς μόνο για σκοποβολή ή και για καταπολέμηση επιβλαβών;

    φιλε XIRO επισημα το κυνηγι με αεροβολο στην Ελλαδα απαγορευεται, μετα δε την προσφατη ιστορια του kostask ισως ειναι φρονιμοτερο να μην σου απαντησω δημοσια. κανω πως δεν το διαβασα. θα μπορουσες ισως να μου στειλεις ιδιωτικο μηνυμα

    Αλκης

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #40787


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από stratri1 στίς 13 Ιούνιος 2004


     

    Το Σάββατο ανέβηκα στην Αθήνα και πήγα στην Ballistic να πάρω το Seminole spreader. Εκεί είδα και το HW 77. Πραγματικά εντυπωσιακό αεροβόλο. Πολύ βαρύ, με μοχλό όπλισης και τιμή στα 450 €. Ο Σωτηρόπουλος μου είπε ότι είναι το δυνατότερο της εταιρείας.

    οχι,οχι ειναι το οπλο που ξεκινησε το field target (σκοποβολη ανοικτου πεδιου) στην Αγγλια. εξαιρετικη ποιοτητα ειναι μια κουκλα αλλα οχι το πιο δυνατο.πιο δυνατα τα HW90 με gas ram και HW 80 και τα δυο με σπαστη κανη. βγαζει και το 97 φτιαγμενο για FT πιο σκοπευτικο κοντακι, πιο χοντοκομμενο και τα καινουργια λιγο πιο δυνατα. HW77-97 γυρω στα 850-900 ft/sec τα αλλα μπορουν να περασουν λιγο τα 1000 αλλα δεν προτεινεται. καλυτερη ακριβεια στα 4,5 mm εχεις με ταχυτητα κοντα στα 900ft/sec, αν ειναι πιο γρηγορο αξιζει να δοκιμασεις βαρυτερο σφαιρακι να δεις αν κερδισεις σε ακριβεια ριχνοντας λιγο την ταχυτητα. μην σε νοιαζει για την δυναμη, δεν αλλαζει ( χοντρικα δυναμη ισουται ταχυτητα επι βαρος βληματος)

    Αλκης


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #40789

    Καμμία τεχνική. Κράταγα το όπλο με το ένα χέρι, και πέταγα τον στόχο με το άλλο χέρι στον αέρα. Επώμιση, ενστικτώδες σημάδεμα (χωρίς χρήση σκοπευτικών – κάτι σαν το σημάδι με σφεντόνα) και πάτημα της σκανδάλης. Στα ντενεκεδάκια αναψυκτικών σπάνια αστοχούσα

    Λεωνιδα, μην κοροιδευεις τον κοσμο. η τεχνικη υπαρχει και δουλευει απο πισω χωρις να σκεφτεσαι. οταν οδηγεις σκεφτεσαι να αλλαξεις ταχυτητα;

    Αλκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #40801

    Όταν έκανα αυτά τα κόλπα ήμουν πιτσιρικάς και σκοπό είχα να παίξω, όχι να μάθω. Ανέπτυξα ίσως έναν τρόπο δικό μου, που εμένα τουλάχιστον μου φαινόταν εύκολος. Είπα ότι σημάδευα το αεροβόλο σαν σφεντόνα, χωρίς την χρήση των σκοπευτικών του, αλλά παράλληλα εκείνη την εποχή έκανα καθημερινά και τοξοβολία, στην οποία η σκόπευση ουδεμία σχέση έχει με του όπλου. Εκεί μάλλον “αισθάνεσαι” το σημάδεμα, κοιτώντας από την εξωτερική μεριά του βέλους, και το ίδιο εφάρμοζα με το αεροβόλο επειδή δεν ήθελα να μπαινοβγάζω την διόπτρα. Δεν ξέρω αν θα έχω τα ίδια αποτελέσματα αν δοκιμάσω να το επαναλάβω.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #41066

    Φίλε ’λκη.

    Αναρωτιόμουν αν υπάρχουν βαρύτερα σφαιράκια 4,5. Λες ότι αυξάνουν την ακρίβεια. Μήπως αυξάνουν και την διατρητικότητα; Αναγράφετε το βάρος της βολίδας στην συσκευασία;

    Τα κουνέλια στην Αγγλία τα κυνηγάνε με 4,5 ή μεγαλύτερο διαμέτρημα;

    Το Baikal που έχω είναι το μοντέλο ΜΡ512.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 5,562 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων