ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 601 έως 615 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #331703

    Καλησπέρα!

    Θέλω την συμβουλή σας σε ένα θέμα που έχω με τον σκύλο μου… Έχω ένα επανιέλ μπρετόν αρσενικό ενάμησι χρονών και φέτος τον ξεκίνησα στις τσίχλες… Γενικά είμαι ευχαριστημένος απλά δεν μου τις δίνει… Δηλαδή τις βρίσκει τις βάζει στο στόμα του και μετά έρχεται προς το μέρος μου και πάω να την πάρω και δεν την αφήνει… Δεν πάει να φύγει, αλλά δεν χαλαρώνει με τίποτα το στόμα του για να την πάρω…. Τι μου προτίνετε??

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΦΥΣΑ ΣΤΗΝ ΜΥΤΗ ΤΟΥ.
    ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΕΞ ΕΠΑΦΗΣ :rolleyes: :)
    ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ!!!!
    ΑΝ ΔΕΝ ΠΙΑΣΕΙ ΠΕΣ ΜΟΥ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    MIX στις #160657

    ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ Η ΣΕΤΕΡΙΝΑ ΜΟΥ (6,5ΜΗΝΩΝ)ΤΙΣ ΒΡΗΣΚΕΙ ,ΤΙΣ ΠΙΑΝΕΙ(ΣΚΩΤΩΝΕΙ ΤΙΣ ΖΩΝΤΑΝΕΣ) ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΕΙ ΒΟΛΤΑ ;; ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΦΗΝΕΙ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ,ΣΤΑ ΜΕΣΟΣΤΡΑΤΑ…. ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΓΥΡΟΥΣ ΤΟΥ ΘΡΥΑΜΒΟΥ,ΚΡΑΤΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΑ ,ΤΙΣ ΠΕΤΑΕΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΚΤΛ…ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ,ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΕΙ ΟΠΟΥ ΒΡΕΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!!…
    ΩΡΑΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ …ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΜΕ!

    (ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΩΡΑ ΣΕΤΕΡ ΚΑΙ ΤΣΙΧΛΑ….ΚΑΚΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ!!)

    ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΠΥΚΝΑ ΚΑΘ΄ΥΠΟΔΕΙΞΗ,ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΟΤΙ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ, ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΚΟΥΡΑΣΤΑ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΤΡΕΛΕΣ,ΥΠΑΚΟΥΕΙ ΜΕ ΜΙΑΣ ΟΤΑΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ,ΕΚΞΤΑΣΙΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΝΑ "ΒΡΕΙ" ΚΑΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥΦΕΚΙΣΩ-ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΜΑ ΑΣΤΟΧΗΣΩ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ…-ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΒΕΡΗ ΜΥΤΗ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΚΩΤΟΜΕΝΟ ΘΗΡΑΜΑ ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΒΟΛΤΕΣ…..ΑΓΝΟΟΝΤΑΣ ΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΩ ΞΑΠΛΩΣΕΙ ΚΑΤΩ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    panzer27 στις #331062

    ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ Η ΣΕΤΕΡΙΝΑ ΜΟΥ (6,5ΜΗΝΩΝ)ΤΙΣ ΒΡΗΣΚΕΙ ,ΤΙΣ ΠΙΑΝΕΙ(ΣΚΩΤΩΝΕΙ ΤΙΣ ΖΩΝΤΑΝΕΣ) ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΕΙ ΒΟΛΤΑ ;; ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΦΗΝΕΙ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ,ΣΤΑ ΜΕΣΟΣΤΡΑΤΑ…. ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΓΥΡΟΥΣ ΤΟΥ ΘΡΥΑΜΒΟΥ,ΚΡΑΤΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΑ ,ΤΙΣ ΠΕΤΑΕΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΚΤΛ…ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ,ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΕΙ ΟΠΟΥ ΒΡΕΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!!…
    ΩΡΑΙΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ …ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΜΕ!

    (ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΩΡΑ ΣΕΤΕΡ ΚΑΙ ΤΣΙΧΛΑ….ΚΑΚΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ!!)

    ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΑ ΠΥΚΝΑ ΚΑΘ΄ΥΠΟΔΕΙΞΗ,ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΟΤΙ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ, ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΚΟΥΡΑΣΤΑ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΤΡΕΛΕΣ,ΥΠΑΚΟΥΕΙ ΜΕ ΜΙΑΣ ΟΤΑΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ,ΕΚΞΤΑΣΙΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΝΑ "ΒΡΕΙ" ΚΑΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥΦΕΚΙΣΩ-ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΜΑ ΑΣΤΟΧΗΣΩ ΜΕ ΚΟΙΤΑΕΙ ΚΑΙ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ…-ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΒΕΡΗ ΜΥΤΗ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΚΩΤΟΜΕΝΟ ΘΗΡΑΜΑ ΤΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΒΟΛΤΕΣ…..ΑΓΝΟΟΝΤΑΣ ΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΩ ΞΑΠΛΩΣΕΙ ΚΑΤΩ!!!

    φιλε μου πιστευω πως το λαθος σου ειναι που τουφεκας αφερμαριστα πουλια.(τσιχλες). αν τουφεκισεις φερμαριστο πουλι θα δεις που θα το αντιμετωπισει πολυ πιο σοβαρα και οχι σαν παιχνιδι. πολυ πιθανο να σου κανει κανονικο απορτ χωρις να του τοχεις διδαξει. καντο και θα με θυμηθεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    416
    AlexNtz στις #330782

    Καλησπέρα!

    Θέλω την συμβουλή σας σε ένα θέμα που έχω με τον σκύλο μου… Έχω ένα επανιέλ μπρετόν αρσενικό ενάμησι χρονών και φέτος τον ξεκίνησα στις τσίχλες… Γενικά είμαι ευχαριστημένος απλά δεν μου τις δίνει… Δηλαδή τις βρίσκει τις βάζει στο στόμα του και μετά έρχεται προς το μέρος μου και πάω να την πάρω και δεν την αφήνει… Δεν πάει να φύγει, αλλά δεν χαλαρώνει με τίποτα το στόμα του για να την πάρω…. Τι μου προτίνετε??

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    Φυσα του στο αυτι και θα το ελευθερωσει αμεσως το θυραμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    125
    takos στις #330523

    Φυσα του στο αυτι και θα το ελευθερωσει αμεσως το θυραμα

    Θα τα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε, αλλά πώς θα τον μάθω να μην τα πιέζει τόσο πολύ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #330390

    Θα τα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε, αλλά πώς θα τον μάθω να μην τα πιέζει τόσο πολύ??

    Το φύσημα στην μύτη πιάνει 100% και στο λέω εκ πείρας, το να μην στα σφίγκει υπάρχουν διάφοροι τρόποι αλλά είναι ριψοκύνδηνοι γιατί μπορεί να δημιουργηθεί άρνηση του σκυλιού μετά στο να πιάσει το θήραμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #330264

    Θα τα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε, αλλά πώς θα τον μάθω να μην τα πιέζει τόσο πολύ??

    [font=”Comic Sans MS”]Οι μέθοδοι που σου υπέδειξαν οι συνάδελφοι είναι αποδοτικοί, θα μπορούσα να προσθέσω άλλους 5-6 όπως το πολύ απλό να στύψεις από κάτω προς τα πάνω (μέσα στο στόμα) το θήραμα όταν το παίρνεις ή να πιέσεις με τον αντίχειρα τον ουρανίσκο. ΑΛΛΑ δεν θα λύσεις το πρόβλημά σου, ήδη έχεις "σκληρό δόντι" και πιθανόν να ακολουθήσει το φάγωμα του πουλιού. Το πρόβλημά σου είναι ένα: ανεκπαίδευτος (ή μισο-εκπαιδευμένος, το ίδιο είναι) σκύλος. Η λύση σου είναι μία: άρχισε από το Α και πήγαινε στο Ω. Ο σκύλος σου ξέρει ή έχει έμφυτα κάποια τμήματα της επαναφοράς και εσύ προσπαθείς αποσπασματικά να διορθώσεις μερικά άλλα τμήματα, δεν είναι εφικτό… ακόμη και αν καταφέρεις με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να παίρνεις το πουλί από το στόμα του, κάπου αλλού θα χαλάσει. Η εκπαίδευση του απόρτ είναι ένα ολόκληρο κεφάλαιο αρκετών σελίδων, οπότε καλύτερα θα ήταν να το διαβάσεις από ένα καλό βιβλίο, να ξέρεις πάντως πως για να αρχίσεις μαθήματα θα πρέπει πρώτα ο σκύλος να έχει άριστη επαφή μαζί σου, να έρχεται όποτε το φωνάζεις με οποιεσδήποτε συνθήκες, και να εκτελεί πάντα την εντολή Κάτσε.
    Φιλικά [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #330262

    ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ Η ΣΕΤΕΡΙΝΑ ΜΟΥ (6,5ΜΗΝΩΝ)ΤΙΣ ΒΡΗΣΚΕΙ ,ΤΙΣ ΠΙΑΝΕΙ(ΣΚΩΤΩΝΕΙ ΤΙΣ ΖΩΝΤΑΝΕΣ) ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΑΕΙ ΒΟΛΤΑ ;; ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΦΗΝΕΙ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ,ΣΤΑ ΜΕΣΟΣΤΡΑΤΑ…….ΑΓΝΟΟΝΤΑΣ ΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΩ ΞΑΠΛΩΣΕΙ ΚΑΤΩ!!!

    [font=”Comic Sans MS”]Γλαφυρή και συγχρόνως μεστή περιγραφή του πιο συνηθισμένου τρόπου επαναφοράς που βλέπω στους κυνηγότοπους… και ακολουθούν οι γνωστές αγριοφωνάρες. Συνάδελφε, κατά την άποψή μου ισχύει η ίδια πρόταση που έκανα στο προηγούμενο πόστ.
    Φιλικά [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    125
    takos στις #330199

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Οι μέθοδοι που σου υπέδειξαν οι συνάδελφοι είναι αποδοτικοί, θα μπορούσα να προσθέσω άλλους 5-6 όπως το πολύ απλό να στύψεις από κάτω προς τα πάνω (μέσα στο στόμα) το θήραμα όταν το παίρνεις ή να πιέσεις με τον αντίχειρα τον ουρανίσκο. ΑΛΛΑ δεν θα λύσεις το πρόβλημά σου, ήδη έχεις "σκληρό δόντι" και πιθανόν να ακολουθήσει το φάγωμα του πουλιού. Το πρόβλημά σου είναι ένα: ανεκπαίδευτος (ή μισο-εκπαιδευμένος, το ίδιο είναι) σκύλος. Η λύση σου είναι μία: άρχισε από το Α και πήγαινε στο Ω. Ο σκύλος σου ξέρει ή έχει έμφυτα κάποια τμήματα της επαναφοράς και εσύ προσπαθείς αποσπασματικά να διορθώσεις μερικά άλλα τμήματα, δεν είναι εφικτό… ακόμη και αν καταφέρεις με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να παίρνεις το πουλί από το στόμα του, κάπου αλλού θα χαλάσει. Η εκπαίδευση του απόρτ είναι ένα ολόκληρο κεφάλαιο αρκετών σελίδων, οπότε καλύτερα θα ήταν να το διαβάσεις από ένα καλό βιβλίο, να ξέρεις πάντως πως για να αρχίσεις μαθήματα θα πρέπει πρώτα ο σκύλος να έχει άριστη επαφή μαζί σου, να έρχεται όποτε το φωνάζεις με οποιεσδήποτε συνθήκες, και να εκτελεί πάντα την εντολή Κάτσε.
    Φιλικά [/font][/size]

    Έχω πάρα πολύ καλή σχέση με το σκυλάκι! Όποτε του φωνάξω έρχεται και σε όλα με υπακούει πάρα πολύ!
    Όμως συμφωνώ με αυτά που μου είπες, γιατί σίγουρα το σκυλάκι μου είναι ανεκπαίδευτο και αυτό γιατί είμαι φοιτητής σε άλλη πόλη και ο πατέρας μου δεν πολυασχολείται, οπότε κάνω ότι μπορώ όποτε κατεβαίνω Χανιά… θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα διαβάσω κάποιο βιβλίο!
    Έχεις να μου προτίνεις κάποιο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #161306

    Έχω πάρα πολύ καλή σχέση με το σκυλάκι!

    Μπράβο σου, εκτός από την καλή συμβίωση αυτό βοηθά και πρακτικά μιας και είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της εκπαίδευσης.

    … θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα διαβάσω κάποιο βιβλίο! Έχεις να μου προτίνεις κάποιο?

    Στα Ελληνικά πολύ καλό είναι το βιβλίου του Χρ. Νικολαράκου "Η εκπαίδευση του κυνηγητικού σκύλου" και το συμπληρωματικό βιβλίο του "Αντιμετωπίζοντας προβλήματα στη συμπεριφορά του κυνηγόσκυλου" από τις Κυνηγητικές Εκδόσεις 210 6138049.
    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #328582

    Παιδιά τη βοήθειά σας…..
    Προχτές πείρα μια 20λεπτη βόλτα το κόκερ, βαράω μια τσίχλα… τη βρίσκει και την κάνει απόρτ.
    σήμερα το πείρα πάλι μαζί στο κυνήγι …
    βαράω την πρώτη τσίχλα… πάει τη βρίσκει και στέκεται από πάνω της…. του λέω "φέρτο" 2-3 φορές και τελικά την πιάνει με το στόμα και την απορτάρει….
    μετά βαράω τη δεύτερη και πεύτει κάτω με σπασμένο φτερό… πάμε προς τα εκεί…. βρίσκει το πουλί (μόνος μου θα το έχανα)… το πουλί ήταν ζωντανό έτρεχε και έσκουζε… το πατάει με το πόδι και καθόταν και το μύριζε…
    του λέω "φέρτο" και μόλις σκύβει μάλλον για να την δαγκώσει.. η τσίχλα προσπαθούσε να το τσιμπίσει :rolleyes: …. το σκυλί έκανε ένα βήμα πίσω..την κοίταγε για ένα λεπτό…. και μετά προχώρησε παρακάτω…. Από τη στιγμή που βρήκε το πουλί..εγώ είχα γονατίσει στα 2-3 μέτρα απόσταση και του έλεγα "φέρτο" .. αλλά αυτό τίποτε…

    Μετά βάρεσα και τρίτο πουλί…. το σκυλί πήγε το βρήκε…το μύριζε για λίγο και μετά συνέχισε ατάραχο … παρόλο που έγω είχα πάει εκεί δίπλα και του έλεγα "φέρτο"…

    Λέτε να φοβήθηκε από το ζωντανό πουλί..? (το σκυλί είναι 8 μηνών περίπου)

    Επίσης…δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το σκυλί δεν έχει και πολύ μεγάλη όρεξη να δαγκώσει το νεκρό θύραμα στη φύση….
    Το λέω αυτό γιατί…. στον κύπο μου….βάζω το σκύλί στο κάτω και κρίβω τσίχλες σε διάφορα σημεία… μέσα σε χορτάρια, κάτω από γλάστρες κ.λ.π. χωρίς να με βλέπει… μετά του λέω "ψάξε" και το σκυλί αμέσως μανιάζει και ψάχνει όλο τον τόπο.. τις βρίσκει όλες και μους τις απορτάρει κανονικά… (βρίσκει τα πουλιά με μύτη και όχι με οπτική επαφή)….

    Στο κυνήγι κάνω το ίδιο…. δηλαδή μόλις πάω προς το μέρος που έχει πέσει το πουλί…του λέω "ψάξε" και αυτό αμέσως μυρίζει μέχρι να βρεί το θύραμα… αλλά μετά
    δεν το βλέπω να έχει πάθος να πιάσει στο στόμα του το θύραμα…

    Τι λέτε να κάνω?…. μήπως να πάρω απόφαση ότι τελικά δεν θα κάνει σωστό απόρτ ???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #328542

    Παιδιά τη βοήθειά σας…..
    ……………………………………
    Τι λέτε να κάνω?…. μήπως να πάρω απόφαση ότι τελικά δεν θα κάνει σωστό απόρτ ???

    [font=”Comic Sans MS”]Μένεις κοντά στην Αττική; Αν μπορείς να το φέρεις στην Ν.Μάκρη θα σου έλεγα την γνώμη μου. Από όσα περιγράφεις δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #328497

    Παιδιά τη βοήθειά σας…..
    Προχτές πείρα μια 20λεπτη βόλτα το κόκερ, βαράω μια τσίχλα… τη βρίσκει και την κάνει απόρτ.
    σήμερα το πείρα πάλι μαζί στο κυνήγι …
    βαράω την πρώτη τσίχλα… πάει τη βρίσκει και στέκεται από πάνω της…. του λέω "φέρτο" 2-3 φορές και τελικά την πιάνει με το στόμα και την απορτάρει….
    μετά βαράω τη δεύτερη και πεύτει κάτω με σπασμένο φτερό… πάμε προς τα εκεί…. βρίσκει το πουλί (μόνος μου θα το έχανα)… το πουλί ήταν ζωντανό έτρεχε και έσκουζε… το πατάει με το πόδι και καθόταν και το μύριζε…
    του λέω "φέρτο" και μόλις σκύβει μάλλον για να την δαγκώσει.. η τσίχλα προσπαθούσε να το τσιμπίσει :rolleyes: …. το σκυλί έκανε ένα βήμα πίσω..την κοίταγε για ένα λεπτό…. και μετά προχώρησε παρακάτω…. Από τη στιγμή που βρήκε το πουλί..εγώ είχα γονατίσει στα 2-3 μέτρα απόσταση και του έλεγα "φέρτο" .. αλλά αυτό τίποτε…

    Μετά βάρεσα και τρίτο πουλί…. το σκυλί πήγε το βρήκε…το μύριζε για λίγο και μετά συνέχισε ατάραχο … παρόλο που έγω είχα πάει εκεί δίπλα και του έλεγα "φέρτο"…

    Λέτε να φοβήθηκε από το ζωντανό πουλί..? (το σκυλί είναι 8 μηνών περίπου)

    Επίσης…δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το σκυλί δεν έχει και πολύ μεγάλη όρεξη να δαγκώσει το νεκρό θύραμα στη φύση….
    Το λέω αυτό γιατί…. στον κύπο μου….βάζω το σκύλί στο κάτω και κρίβω τσίχλες σε διάφορα σημεία… μέσα σε χορτάρια, κάτω από γλάστρες κ.λ.π. χωρίς να με βλέπει… μετά του λέω "ψάξε" και το σκυλί αμέσως μανιάζει και ψάχνει όλο τον τόπο.. τις βρίσκει όλες και μους τις απορτάρει κανονικά… (βρίσκει τα πουλιά με μύτη και όχι με οπτική επαφή)….

    Στο κυνήγι κάνω το ίδιο…. δηλαδή μόλις πάω προς το μέρος που έχει πέσει το πουλί…του λέω "ψάξε" και αυτό αμέσως μυρίζει μέχρι να βρεί το θύραμα… αλλά μετά
    δεν το βλέπω να έχει πάθος να πιάσει στο στόμα του το θύραμα…

    Τι λέτε να κάνω?…. μήπως να πάρω απόφαση ότι τελικά δεν θα κάνει σωστό απόρτ ???

    ΙΣΩΣ ΣΟΥ ΕΤΥΧΕ ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΡΓΟ.
    ΣΚΥΛΟΣ ΧΩΡΙΣ ΦΟΝΙΚΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ.
    ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΜΠΕΙΡΟ ΣΚΥΛΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΔΕΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΣΟΥ
    Κ ΕΣΤΩ ΑΠΟ ΖΗΛΕΙΑ ΘΑ ΑΡΠΑΖΕΙ ΤΟ ΘΥΡΑΜΑ ΠΡΩΤΟ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ.
    ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #162209

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις…. θα παρω το σκύλο μερικές φορές μαζί μου στο κυνήγι και αν δω ότι το συνεχίζει… θα τον δώσω σε κάποιο συγκενικό μου πρόσωπο στο οποίο ξέρω ότι θα το φροντίζουν αλλά δεν θα κυνηγά…..
    Falcon έχω ήδη σκέψεις για αγορά σκύλου…. αλλά επειδή Φεβρουάριο μπαίνω φαντάρος…. λέω να αρχίσω να ψάχνω το όλο θέμα μετά την την Άνοιξη.. και θα προσπαθήσω να αγοράσω εκπαιδευμένο σκύλο…. Φίλε Kalliston ευχαριστώ για την προσφορά σου… στην Αθήνα μένω… αν και τον τελευταίο καιρό τρέχω σαν τον Βέγγο και δεν προλαβαίνω και πολλά…. Ωστόσο, επειδή όπως είπα έχω στο μυαλό μου την αγορά εκπαιδευμένου σκύλου… εν καιρό θα ζητήσω την γνώμη σου για αρκετά πράγματα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #328444

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις…. θα παρω το σκύλο μερικές φορές μαζί μου στο κυνήγι και αν δω ότι το συνεχίζει… θα τον δώσω σε κάποιο συγκενικό μου πρόσωπο στο οποίο ξέρω ότι θα το φροντίζουν αλλά δεν θα κυνηγά…..
    Falcon έχω ήδη σκέψεις για αγορά σκύλου…. αλλά επειδή Φεβρουάριο μπαίνω φαντάρος…. λέω να αρχίσω να ψάχνω το όλο θέμα μετά την την Άνοιξη.. και θα προσπαθήσω να αγοράσω εκπαιδευμένο σκύλο…. Φίλε Kalliston ευχαριστώ για την προσφορά σου… στην Αθήνα μένω… αν και τον τελευταίο καιρό τρέχω σαν τον Βέγγο και δεν προλαβαίνω και πολλά…. Ωστόσο, επειδή όπως είπα έχω στο μυαλό μου την αγορά εκπαιδευμένου σκύλου… εν καιρό θα ζητήσω την γνώμη σου για αρκετά πράγματα…

    [font=”Comic Sans MS”]Σωστή η απόφασή σου, μη ψάχνεσαι πριν τελειώσεις το στρατιωτικό σου.[/font]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 601 έως 615 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων