ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 616 έως 630 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #328429

    Παιδιά τη βοήθειά σας…..
    Προχτές πείρα μια 20λεπτη βόλτα το κόκερ, βαράω μια τσίχλα… τη βρίσκει και την κάνει απόρτ.
    σήμερα το πείρα πάλι μαζί στο κυνήγι …
    βαράω την πρώτη τσίχλα… πάει τη βρίσκει και στέκεται από πάνω της…. του λέω "φέρτο" 2-3 φορές και τελικά την πιάνει με το στόμα και την απορτάρει….
    μετά βαράω τη δεύτερη και πεύτει κάτω με σπασμένο φτερό… πάμε προς τα εκεί…. βρίσκει το πουλί (μόνος μου θα το έχανα)… το πουλί ήταν ζωντανό έτρεχε και έσκουζε… το πατάει με το πόδι και καθόταν και το μύριζε…
    του λέω "φέρτο" και μόλις σκύβει μάλλον για να την δαγκώσει.. η τσίχλα προσπαθούσε να το τσιμπίσει :rolleyes: …. το σκυλί έκανε ένα βήμα πίσω..την κοίταγε για ένα λεπτό…. και μετά προχώρησε παρακάτω…. Από τη στιγμή που βρήκε το πουλί..εγώ είχα γονατίσει στα 2-3 μέτρα απόσταση και του έλεγα "φέρτο" .. αλλά αυτό τίποτε…

    Μετά βάρεσα και τρίτο πουλί…. το σκυλί πήγε το βρήκε…το μύριζε για λίγο και μετά συνέχισε ατάραχο … παρόλο που έγω είχα πάει εκεί δίπλα και του έλεγα "φέρτο"…

    Λέτε να φοβήθηκε από το ζωντανό πουλί..? (το σκυλί είναι 8 μηνών περίπου)

    Επίσης…δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το σκυλί δεν έχει και πολύ μεγάλη όρεξη να δαγκώσει το νεκρό θύραμα στη φύση….
    Το λέω αυτό γιατί…. στον κύπο μου….βάζω το σκύλί στο κάτω και κρίβω τσίχλες σε διάφορα σημεία… μέσα σε χορτάρια, κάτω από γλάστρες κ.λ.π. χωρίς να με βλέπει… μετά του λέω "ψάξε" και το σκυλί αμέσως μανιάζει και ψάχνει όλο τον τόπο.. τις βρίσκει όλες και μους τις απορτάρει κανονικά… (βρίσκει τα πουλιά με μύτη και όχι με οπτική επαφή)….

    Στο κυνήγι κάνω το ίδιο…. δηλαδή μόλις πάω προς το μέρος που έχει πέσει το πουλί…του λέω "ψάξε" και αυτό αμέσως μυρίζει μέχρι να βρεί το θύραμα… αλλά μετά
    δεν το βλέπω να έχει πάθος να πιάσει στο στόμα του το θύραμα…

    Τι λέτε να κάνω?…. μήπως να πάρω απόφαση ότι τελικά δεν θα κάνει σωστό απόρτ ???

    Γιωργο,κανε μια δοκιμη,την επομενη φορα που θα πας για κυνηγι και θα τον στειλεις για απορτ,ΜΗΝ πας κοντα του,δωστου απλα την εντολη και μεινε μακρια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    175
    Karapapinos στις #162230

    Γιωργο,κανε μια δοκιμη,την επομενη φορα που θα πας για κυνηγι και θα τον στειλεις για απορτ,ΜΗΝ πας κοντα του,δωστου απλα την εντολη και μεινε μακρια.
    [/quot
    Θα στο πω οσο πιο απλα ¨την επομενη φορα παρε την τσιχλα αφου πεσει μισοζωντανη και προσπαθησε να του κεντρισεις το ενδιαφερον και εννοω κουνα την μπροστα στα νμουτρα του, να κανει προσπαθεια να την πιασει με το στομα ,καντο 5-6 φορες και μετα ριξτην γαι να την απορταρει.πιστευω οτι αν δεις αντιδραση απο το σκυλο τοτε καντο αλλη μερα παλι το ιδια και σιγα σιγα θα στις φερει.προσωπικα εγω πιστευω θα το κανει και θα την φερει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #327849

    Παιδιά..τελικά τα πράγματα πάνε καλά…
    Χτές πήγα Θήβα… ήταν ακόμα αχάραγα…περνάει μια τσίχλα και τη βαράω…. το σκυλάκι έκανε βόλτες γύρω μου… με το μπάμ έρχετε στα πόδια μου… πέρνω ένα βοτσαλάκι το πετάω προς τα εκεί που έπεσε το πουλί και του λέω "πούντο-πούντο"… δεν είχα και πολλές ελπίδες και ξανακοίταξα πρός την ανατολή μπας και έρθει άλλο πουλί.. γυρνάω και βλέπω το σκυλί να έρχεται στα πόδια μου με το πουλί στο στόμα … απόρτ κανονικότατο… :lol:
    μετά από λίγο βαράω άλλη μία πέφτει ζωντανή …. μόλις την έπιανε στο στόμα… αυτή έσκουζε και την ξαναάφηνε… μόλις τελικά ψόφησε την έπιασε και έκανε ζίγκ-ζάγκ μπροστά μου…πήγε παραπέρα και πήγα και του την πείρα….
    Δεν έχασα ούτε μία τσίχλα… τις βρήκε όλες…. με αποκορύφωμα δύο περιπτώσεις… στην πρώτη ενώ είχαμε να τουφεκίσουμε πάνω από 20 λεπτά… το βλέπω χώνεται σε ένα βάτο…. δεν δείνω σημασία… και μετά από ένα λεπτό πάω εκεί δίπλα και το βλέπω να βγαίνει από το βάτο και να τραβάει από το φτερό μια ψόφια τσίχλα…. την παίρνω στο χέρι και ήταν ζεστή..οπότε πρέπει να ήταν πουλί που έιχα τουφεκίσει νωρίτερα, μιας και δεν ήταν κανένας άλλος στην περιοχή….

    Η δεύτερη περίπτωση ήταν όταν βάρεσα μια τσίχλα και έπεσε καταμεσής σε ένα πουρνάρι που ήταν καμία 20αριά τετραγωνικά και 3 μέτρα ψηλό… παίρνω μια πετρούλα την ρίχνω μέσα και του λέω πάλι "πούντο" και το σκυλί χώνεται μέσα στο πικνό ουσιαστικά έρποντας και βγαίνει με την τσίχλα στο στόμα…. :lol:

    Γενικά πείραμε καμια 15αριά πουλιά με τον πατέρα μου…το σκυλί τα βρήκε όλα… και μερικά μου τα έκανε απόρτ στο χέρι και άλλα τα έπαιρνει και ερχόταν κάνοντας ζικ-ζακ προς το μέρος μου και πήγαινα εγώ και του τις έπερνα….

    Θα συνεχίσω λοιπόν την εκπαίδευση ωστε να φέρνει καρφί σε μένα το νεκρό θύραμα και να μην το πηγαίνει βόλτες…. πάντως πιστεύω ότι έχει καταλάβει πια το νόημα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #327672

    Παιδιά..τελικά τα πράγματα πάνε καλά…
    Χτές πήγα Θήβα… ήταν ακόμα αχάραγα…περνάει μια τσίχλα και τη βαράω…. το σκυλάκι έκανε βόλτες γύρω μου… με το μπάμ έρχετε στα πόδια μου… πέρνω ένα βοτσαλάκι το πετάω προς τα εκεί που έπεσε το πουλί και του λέω "πούντο-πούντο"… δεν είχα και πολλές ελπίδες και ξανακοίταξα πρός την ανατολή μπας και έρθει άλλο πουλί.. γυρνάω και βλέπω το σκυλί να έρχεται στα πόδια μου με το πουλί στο στόμα … απόρτ κανονικότατο… :lol:
    μετά από λίγο βαράω άλλη μία πέφτει ζωντανή …. μόλις την έπιανε στο στόμα… αυτή έσκουζε και την ξαναάφηνε… μόλις τελικά ψόφησε την έπιασε και έκανε ζίγκ-ζάγκ μπροστά μου…πήγε παραπέρα και πήγα και του την πείρα….
    Δεν έχασα ούτε μία τσίχλα… τις βρήκε όλες…. με αποκορύφωμα δύο περιπτώσεις… στην πρώτη ενώ είχαμε να τουφεκίσουμε πάνω από 20 λεπτά… το βλέπω χώνεται σε ένα βάτο…. δεν δείνω σημασία… και μετά από ένα λεπτό πάω εκεί δίπλα και το βλέπω να βγαίνει από το βάτο και να τραβάει από το φτερό μια ψόφια τσίχλα…. την παίρνω στο χέρι και ήταν ζεστή..οπότε πρέπει να ήταν πουλί που έιχα τουφεκίσει νωρίτερα, μιας και δεν ήταν κανένας άλλος στην περιοχή….

    Η δεύτερη περίπτωση ήταν όταν βάρεσα μια τσίχλα και έπεσε καταμεσής σε ένα πουρνάρι που ήταν καμία 20αριά τετραγωνικά και 3 μέτρα ψηλό… παίρνω μια πετρούλα την ρίχνω μέσα και του λέω πάλι "πούντο" και το σκυλί χώνεται μέσα στο πικνό ουσιαστικά έρποντας και βγαίνει με την τσίχλα στο στόμα…. :lol:

    Γενικά πείραμε καμια 15αριά πουλιά με τον πατέρα μου…το σκυλί τα βρήκε όλα… και μερικά μου τα έκανε απόρτ στο χέρι και άλλα τα έπαιρνει και ερχόταν κάνοντας ζικ-ζακ προς το μέρος μου και πήγαινα εγώ και του τις έπερνα….

    Θα συνεχίσω λοιπόν την εκπαίδευση ωστε να φέρνει καρφί σε μένα το νεκρό θύραμα και να μην το πηγαίνει βόλτες…. πάντως πιστεύω ότι έχει καταλάβει πια το νόημα…

    Απέφυγε να πηγαίνεις εσύ προς τον σκύλο. Μπορεί να το δει σαν παιχνίδι και με τον που τον πλησιάζεις να συνεχίζει να απομακρύνεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #164134

    Καλησπέρα.. και χρόνια πολλά…
    θα ήθελα να ρωτήσω το εξής…. όταν ένα σκυλί "ακούει" στα καλέσματα του αφεντικού , αλλά αν περάσει δίπλα άλλος συνάδελφος με σκύλο… τρέχει εκεί κοντά σαν τρελό και αρχίζει το κυνηγητό κ.λ.π. τι πρέπει να κάνουμε ?
    Μέχρι τώρα το σκυλί βγαίνει μόνο στο βουνό, για κυνήγι και βόλτα …. λέτε με συχνές βόλτες στο πάρκο με λουρί και συχνή συνάντηση με άλλους σκύλους… να "κοινωνικοποιηθεί" και να ελατώσει αυτό που προανέφερα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #324432

    Καλησπέρα.. και χρόνια πολλά…
    θα ήθελα να ρωτήσω το εξής…. όταν ένα σκυλί "ακούει" στα καλέσματα του αφεντικού , αλλά αν περάσει δίπλα άλλος συνάδελφος με σκύλο… τρέχει εκεί κοντά σαν τρελό και αρχίζει το κυνηγητό κ.λ.π. τι πρέπει να κάνουμε ?
    Μέχρι τώρα το σκυλί βγαίνει μόνο στο βουνό, για κυνήγι και βόλτα …. λέτε με συχνές βόλτες στο πάρκο με λουρί και συχνή συνάντηση με άλλους σκύλους… να "κοινωνικοποιηθεί" και να ελατώσει αυτό που προανέφερα ?

    Γιώργο αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία αυτό που λες νομίζω πως στέκει (αυτό προσπαθώ να κάνω κι εγώ στον δικό μου σκύλο αφου πάσχουμε από τα ίδια συμπτώματα)

    Σίγουρα άλλα μέλη με μεγαλύτερη εμπειρία από την δική μου ίσως μπορούν να μας βοηθήσουν <_<

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #324058

    Καλησπέρα.. και χρόνια πολλά…
    θα ήθελα να ρωτήσω το εξής…. όταν ένα σκυλί "ακούει" στα καλέσματα του αφεντικού , αλλά αν περάσει δίπλα άλλος συνάδελφος με σκύλο… τρέχει εκεί κοντά σαν τρελό και αρχίζει το κυνηγητό κ.λ.π. τι πρέπει να κάνουμε ?
    Μέχρι τώρα το σκυλί βγαίνει μόνο στο βουνό, για κυνήγι και βόλτα …. λέτε με συχνές βόλτες στο πάρκο με λουρί και συχνή συνάντηση με άλλους σκύλους… να "κοινωνικοποιηθεί" και να ελατώσει αυτό που προανέφερα ?

    [font=”Comic Sans MS”]Υποθέτω πως όταν γράφεις "… τρέχει εκεί κοντά σαν τρελό και αρχίζει το κυνηγητό κ.λ.π." εννοείς με διάθεση παιχνιδιού και όχι καυγά. Η κοινωνικοποίηση θα ήταν χρήσιμη εάν ήταν επιθετικό, ενώ για τα παιχνίδια θέλει μεν πολλές επαφές για να "ξεδίνει" αλλά κυρίως χρειάζεται περισσότερο σεβασμό στον κυναγωγό του. Αυτό επιτυγχάνεται με την καλή σχέση μεταξύ τους και με την εκπαίδευση.
    Καλή σχέση δεν είναι τα γούτσου – γούτσου και τα μεζεδάκια (μόνο) αλλά η σωστή ιεραρχική συμβίωση, η αναγνώριση μας ως αρχηγού, η δίκαιη συμπεριφορά μας κλπ.
    Η σωστή εκπαίδευση δεν αφήνει περιθώρια να "…ακούει" στα καλέσματα του αφεντικού , αλλά…" ή ακούει.. οπότε είναι εκπαιδευμένος ή δεν ακούει πάντα.. οπότε είναι μερικώς εκπαιδευμένος…. και το "μερικώς" σε πολλές περιπτώσεις σημαίνει ανεκπαίδευτος.
    Δεν μιλώ μόνο για την δική σου περίπτωση, εξ άλλου δεν γνωρίζω καν την ηλικία του σκύλου, αν είναι 5-6 μηνών φυσικά θα τρέξει να παίξει αφού ούτε η σχέσει θα έχει αναπτυχθεί ούτε θα έχει προλάβει να εκπαιδευτεί. Βλέπω όμως πως είναι αρκετοί που ενδιαφέρονται για το ΕΛΑ. Το θέμα είναι μεγάλο και δεν μπορώ να το πιάσω από όλες τις πλευρές του αφού ανάλογα με το χαρακτήρα κάθε σκύλου μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε άλλη μέθοδο. Θα αναφέρω μία που αρμόζει στις περισσότερες περιπτώσεις αρκεί ο σκύλος να μην είναι χορτάτος.
    Κόβουμε λουκανικάκια σε κομματάκια 7-10χιλ. Στην αρχή τον μαθαίνουμε να τα τρώει παίζοντας και επαινώντας τον κάθε φορά που θα φάει ένα κομματάκι, έτσι τον κάνουμε να τα επιθυμήσει περισσότερο. Μάλιστα η επιθυμία του είναι τόση που λέμε: έμαθε να Κτυπά στο φαΐ. ίσως χρειαστούν μία -δυο μέρες εκτός και αν ήδη γνωρίζει εκπαίδευση με τροφή π.χ. από το περπάτημα στο πόδι μας.
    Ένας βοηθός κρατά τον οδηγό του σκύλου, πάμε κοντά του και δίνουμε στον σκύλο ένα ένα 4-5 κομματάκια για να τον δελεάσουμε, όταν είναι "ανεβασμένος" πάμε 4 μέτρα μακριά, σκύβουμε την μέση μας και προτείνουμε τα χέρια μας προς τον σκύλο έχοντας ενωμένες τις χούφτες μας που μέσα έχουμε 2-3 κομματάκια, όταν ο σκύλος αρχίζει και τραβά για να έρθει να φάει λέμε (το όνομα του σκύλου και) ΕΛΑ και τότε ο βοηθός αφήνει τον οδηγό. Όσο ο σκύλος μας πλησιάζει τόσο σηκώνουμε όρθιο το σώμα μας και φέρνουμε τις χούφτες προς το ύψος περίπου της μέσης μας κολλητά στον κορμό μας , αν ο σκύλος είναι μεγαλόσωμος κρατάμε τις χούφτες λίγο ψηλότερα. Η όλη κίνηση των χεριών μας θα πρέπει να δίνει την αίσθηση πως ο σκύλος είναι δεμένος με ένα κορδόνι από την μύτη και τον κατευθύνουμε τραβώντας τον προς τις χούφτες μας. Το αποτέλεσμα θα είναι να έρθει ο σκύλος τρέχοντας και ακολουθώντας την κίνηση των χεριών μας και προσπαθώντας να φτάσει τις χούφτες μας που εκείνη την στιγμή θα είναι στο ύψος λίγο πάνω από την μύτη του σκύλου, πάντα κολλητά στο σώμα μας, θα αναγκαστεί (χωρίς καμία εντολή) να καθίσει μπροστά μας, αμέσως του επιτρέπουμε να παίρνει ένα ένα τα κομματάκια από τα χέρια μας.
    Αυτό θα γίνεται 5-6 φορές από 2-3 φορές την ημέρα. Σταδιακά θα αυξάνουμε την απόσταση από τον βοηθό μας, δηλαδή θα προχωράμε από τα εύκολα στα δύσκολα. Όταν έχει καταγράψει την εντολή για τα καλά, θα αρχίσουμε να βάζουμε "πειρασμούς" π.χ. να περπατούν άνθρωποι, να κάνουν θόρυβο, να τρέχουν παιδιά, να υπάρχει παρουσία άλλων σκύλων (σε οδηγό) δηλαδή θα περάσουμε από τα απλά στα σύνθετα. Όλα αυτά θα γίνονται αρχικά στον οικείο χώρο εκπαίδευσης και μετά σε ξένους χώρους π.χ. δρόμους, πλατείες, πάρκα, εξοχές κλπ. Όποτε περνάμε σε ένα νέο "πειρασμό" θα ξαναμικραίνουμε την απόσταση έτσι που να αποτρέπουμε την διάθεση του να "δραπετεύσει". Αν συμβεί να το προσπαθήσει τότε βοηθός και κυναγωγός θα προσπαθήσουμε να τον σταματήσουμε είτε πιάνοντας τον ίδιο είτε πατώντας τον οδηγό του που φροντίζουμε σε τέτοια μαθήματα να είναι αρκετά μακρύς. Μέχρι να τον πιάσουμε θα δώσουμε εντολή ΜΗ ή ΚΑΤΣΕ (αν τις γνωρίζει) και αμέσως μετά απειλητικό ήχο με την φωνή μας (χωρίς να φωνάζουμε ή να νευριάζουμε) όταν τον πιάσουμε τον βάζουμε στο ΚΑΤΣΕ (για να καταλάβει πως σταματάμε το παιχνίδι ΕΛΑ και θα σε ανταμείψω). Αν το επαναλάβει διακόπτουμε αποδοκιμαστικά το μάθημα και το αρχίζουμε λίγο αργότερα φροντίζοντας οι παράμετροι να είναι εύκολοι για να κλείσουμε την άσκηση με επιτυχία.
    Είναι δύσκολο με τις λέξεις να περιγράφεις θέματα που αφορούν ήχους και κίνηση, όποιος συνάδελφος διαθέτει ψηφιακή κάμερα που μπορεί να το γράψουμε και να το αναρτήσει εδώ είμαι διαθέσιμος.
    Φιλικά [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    axixatz75 στις #164480

    Εχω και εγω ενα προβλημα με το σκυλακι μου(θηλυκο Κουρτσχααρ) αν μπορει καποιος να βοηθησει!Ειναι 29 μηνων πλεων και εχει μια μανια ,ειδικα με την μπεκατσα, να την δαγκωνει τοσο δυνατα που οταν τις καθαριζω το στηθος της να ειναι κομενο σχεδον στα δυο. Ακομα χειροτερα οταν ειναι ζωντανη!. Στα ορτυκια παλι,εκεινα μελανιαζουν απο το πολυ το ζουλιγμα! Να σημειωσω βεβαια οτι δεν μου εχει φαει κανενα θηραμα και το απορτ γινεται κανονικα. ειπαρχει θαραπεια σε αυτην την ηλικια και πια ειναι? Ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #323501

    Εχω και εγω ενα προβλημα με το σκυλακι μου(θηλυκο Κουρτσχααρ) αν μπορει καποιος να βοηθησει!Ειναι 29 μηνων πλεων και εχει μια μανια ,ειδικα με την μπεκατσα, να την δαγκωνει τοσο δυνατα που οταν τις καθαριζω το στηθος της να ειναι κομενο σχεδον στα δυο. Ακομα χειροτερα οταν ειναι ζωντανη!. Στα ορτυκια παλι,εκεινα μελανιαζουν απο το πολυ το ζουλιγμα! Να σημειωσω βεβαια οτι δεν μου εχει φαει κανενα θηραμα και το απορτ γινεται κανονικα. ειπαρχει θαραπεια σε αυτην την ηλικια και πια ειναι? Ευχαριστω

    [font=”Comic Sans MS”]Το πρόβλημα ονομάζεται "σκληρό δόντι", υπάρχει θεραπεία, πρέπει να αρχίσεις από την αρχή μαθήματα επαναφοράς χρησιμοποιώντας πολύ μαλακά ντάμυς, να αποφεύγεις να παίρνεις απότομα και αμέσως το ντάμυ. Όσο ακόμη το έχει στο στόμα του να τον κρατήσεις κοντά σου και να τον επαινείς με χάδια και λόγια (επειδή ήρθε) μετά από λίγα δευτερόλεπτα πες ΑΣΤΟ και πάρε το μαλακά. Αν δεν δείξει σημάδια βελτίωσης θα πρέπει να απευθυνθείς σε επαγγελματία ο οποίος θα "σπάσει" την εντολή ΑΠΟΡΤ σε επι μέρους εντολές και θα του το μάθει κομμάτι -κομμάτι έτσι θα μπορέσει να ελέγξει το βαθμό του ΠΙΑΣΕ. Μέθοδοι με σύρματα, πρόκες, καλαμάκια από σουβλάκι κλπ κλπ μέσα ή γύρο από το θήραμα που αποτρέπουν τον σκύλο να το σφίγγει, προσωπικά τα αποφεύγω γιατί μερικές φορές (ιδιαίτερα σε ευαίσθητους σκύλους) μπορούν να προκαλέσουν άρνηση στο απόρτ.
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #323499

    [size=3][font=”Comic Sans MS”]Υποθέτω πως όταν γράφεις "… τρέχει εκεί κοντά σαν τρελό και αρχίζει το κυνηγητό κ.λ.π." εννοείς με διάθεση παιχνιδιού και όχι καυγά.
    δεν γνωρίζω καν την ηλικία του σκύλου, αν είναι 5-6 μηνών
    Είναι δύσκολο με τις λέξεις να περιγράφεις θέματα που αφορούν ήχους και κίνηση, όποιος συνάδελφος διαθέτει ψηφιακή κάμερα που μπορεί να το γράψουμε και να το αναρτήσει εδώ είμαι διαθέσιμος.
    Φιλικά [/font][/size]

    [font=”Comic Sans MS”]Γιώργο δεν ξέρω αν καλύφθηκαν οι απορίες σου, οι παραπάνω δικές μου έμειναν ξεκρέμαστες.
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    65
    ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ 5 στις #323432

    Εχω και εγω ενα προβλημα με το σκυλακι μου(θηλυκο Κουρτσχααρ) αν μπορει καποιος να βοηθησει!Ειναι 29 μηνων πλεων και εχει μια μανια ,ειδικα με την μπεκατσα, να την δαγκωνει τοσο δυνατα που οταν τις καθαριζω το στηθος της να ειναι κομενο σχεδον στα δυο. Ακομα χειροτερα οταν ειναι ζωντανη!. Στα ορτυκια παλι,εκεινα μελανιαζουν απο το πολυ το ζουλιγμα! Να σημειωσω βεβαια οτι δεν μου εχει φαει κανενα θηραμα και το απορτ γινεται κανονικα. ειπαρχει θαραπεια σε αυτην την ηλικια και πια ειναι? Ευχαριστω

    ΦΙΛΕ ΑΧΙΛΛΕΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΛΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΠΕΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ.
    ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΒΑΖΩ ΠΟΥΠΟΥΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΑΛΤΣΟΝ ΔΕΝΩ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΝΑ ΟΜΟΙΩΜΑ.ΤΟ ΟΜΟΙΩΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΛΑΚΟ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΔΟΝΤΙ,ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΤΗΣ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΧΑΛΑΣΕΙ ΘΑ ΤΗΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑΜΕΡΑ ΑΠΟ 1-2 ΦΟΡΕΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    axixatz75 στις #164713

    Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Ξεκιναω απο αυριο κιολας την θαραπεια!!! Θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα.Και παλι καλη χρονια και καλα κυνηγια με τους συντροφους τετραποδους μας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #323338

    Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια. Ξεκιναω απο αυριο κιολας την θαραπεια!!! Θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα.Και παλι καλη χρονια και καλα κυνηγια με τους συντροφους τετραποδους μας

    Αν κυνηγάει και με άλλα σκυλιά μαζί τότε όταν κάνει απόρτ απομάκρυνε τα υπόλοιπα και ίσως δεις διαφορά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    citizen στις #164938

    καλησπερα εχω ενα ποιντερ θυληκο 15 μηνων ,το οποιο τα παει αρκετα καλα οσον αφορα τα θηραματα περδικα-ορτυκι ,το τελευταιο καιρο την εχω βγαλει και στην μπεκατσα αλλα με τα ανοιγματα που εχει δεν εχω καν επαφη οπτικη -ακουστικη.υπαρχει καποια λυση σε αυτο να μπορω να την κραταω λιγο ποιο κοντα μου χωρισ να εχει επιπτωσει στο κυνηγι της περδικασ, η θα πρεπει να ξσχασω την μπεκατσα!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    citizen στις #322782

    καλησπερα εχω ενα ποιντερ θυληκο 15 μηνων ,το οποιο τα παει αρκετα καλα οσον αφορα τα θηραματα περδικα-ορτυκι ,το τελευταιο καιρο την εχω βγαλει και στην μπεκατσα αλλα με τα ανοιγματα που εχει δεν εχω καν επαφη οπτικη -ακουστικη.υπαρχει καποια λυση σε αυτο να μπορω να την κραταω λιγο ποιο κοντα μου χωρισ να εχει επιπτωσει στο κυνηγι της περδικασ, η θα πρεπει να ξσχασω την μπεκατσα!!!!!!!!!!!!

    http://img341.imageshack.us/i/dsc00171xo.jpg/

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 616 έως 630 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων