ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 631 έως 645 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #322776

    [font=”Comic Sans MS”]Γιώργο δεν ξέρω αν καλύφθηκαν οι απορίες σου, οι παραπάνω δικές μου έμειναν ξεκρέμαστες.
    Φιλικά[/font]

    Γιά σας κύριε Γιάννη και χρόνια πολλά για την γιορτή σας πριν μερικές μέρες….
    έλειπα για διακοπες στην Πράγα μέχρι χτές το βράδυ και δεν απάντησα…
    To σκυλάκι είναι γύρω στα 10 μηνών…
    Δεν θα έλεγα ότι πάει με σκοπό να μαλώσει, να επιτεθεί κ.λ.π.
    Αρχικά πλησιάζει θα έλεγα απο περιέργια και μετά φαντάζομαι ότι θέλει να παίξει….
    Π.χ. είχα πάει για κυνήγι και ενώ περπατούσα σε έναν ελαιώνα… κάποιος ήταν πάνω σε μια σκάλα και μάζευε ελιές… αρχικά το σκυλί πήγε προς τα εκεί…. γάβγησε κρατώντας μια απόσταση…. ο άνθρωπος του σφύριξε λίγο και του μήλισε…. Ε μετά αυτό πλησίασε έκανε ένα δυο γύρους και ξαναήρθε προς τα μένα…. μετά ξαναέτρεξε προς τα εκεί γαβγίζοντας και μόλις έφτασε εκεί σταμάτησε και ξαναγύρισε σε μένα…
    Ένα άλλο παράδειγμα…. ήμουν καρτέρι και το σκυλί ήταν εκεί δίπλα… μετα περνάει καμιά 40αριά μέτρα παραπάνω ένας συνάδελφος με 2 επανιέλ…. το σκυλί τρέχει προς τα εκεί….. και αφού αλληλομυρίζεται με τα άλλα σκυλιά… ξεκινάνε ένα κυνηγητό και το σκυλί έρχεται τρέχοντας προς τα μένα σκούζοντας και τα άλλα να το κυνηγάνε….
    Ο άνθρωπος φωνάζει τα σκυλιά του και αυτά ενώ επιστρέφουν προς αυτόν….. τρέχει και το δικό μου από πίσω τους… και επαναλαμβάνεται το παραπάνω σκηνικό….
    μετά έπιασα το σκυλί μέχρι να απομακρινθεί ο συνάδελφος με τα σκυλιά του….. και όταν το άφησα έτρεξε προς την κατεύθυνση που είχε φύγει ο άνθρωπος….. και μετά γύρισε πάλι σε μένα…

    Επίσης, πριν 2 μήνες π.χ. ενώ κυνηγούσα περνάω κοντά από ένα τεράστιο κορμό που βρισκόταν κάτω….. το σκυλί τρέχει προς τα εκεί και ξελιγώνεται στο γαύγισμα…. από απόσταση 15 μέτρων…. μετά πλησιάζω εκεί κοντά… και αφού μύρισε λίγο τον κορμό… ηρέμησε και όλα καλά…

    Ελπίζω με την περιγραφή των παραπάνω περιστατικών να έδωσα μια εικόνα της κατάστασης….
    Εγώ πιστεύω απλά ότι το σκυλί έχει περιέργεια για νέα πράγματα που συναντάει…. καθώς και μεγάλη όρεξη για παιχνίδια…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #322712

    Γιά σας κύριε Γιάννη και χρόνια πολλά για την γιορτή σας πριν μερικές μέρες….
    ….Εγώ πιστεύω απλά ότι το σκυλί έχει περιέργεια για νέα πράγματα που συναντάει…. καθώς και μεγάλη όρεξη για παιχνίδια…

    [font=”Comic Sans MS”]10 μηνών είναι ακόμη κούταβος, δικαιολογείται και η περιέργεια και το παιχνίδι. Ανεξάρτητα όμως με τα δικαιολογητικά του θα πρέπει να εκπαιδευτεί στο ΕΛΑ, ΚΑΤΣΕ (μέχρι να σου πω να φύγεις, πολλοί χρησιμοποιούν και το ΜΕΙΝΕ) Έτσι θα ελέγχεται για να μην απομακρύνεται και να παραμένει καθιστός όσο διαρκεί το καρτέρι.
    Φιλικά[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #165240

    Κύριε Γιαννη θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση? Μόλις απέκτησα ένα κουταβάκι και παρατήρησα ότι εκτός από το ότι είναι πολλή λαίμαργο την ώρα που έτρωγε και το χάιδευα αυτό γρύλιζε και είναι μόλις 50 ημερών αυτό κάτι δείχνει κυριαρχία φόβο δεν ξέρω πάντως δεν μου άρεσε καθόλου γιατί πιστεύω ότι τα κουτάβια με ήπιο χαρακτήρα είναι πολύ ποιο συνεργάσιμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #321923

    Κύριε Γιαννη θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση? Μόλις απέκτησα ένα κουταβάκι και παρατήρησα ότι εκτός από το ότι είναι πολλή λαίμαργο την ώρα που έτρωγε και το χάιδευα αυτό γρύλιζε και είναι μόλις 50 ημερών αυτό κάτι δείχνει κυριαρχία φόβο δεν ξέρω πάντως δεν μου άρεσε καθόλου γιατί πιστεύω ότι τα κουτάβια με ήπιο χαρακτήρα είναι πολύ ποιο συνεργάσιμα.

    [font=”Comic Sans MS”]Ευχαρίστως να σου πω την γνώμη μου αλλά η ερώτηση σου ουσιαστικά απευθύνεται σε όλους τους συναδέλφους του φόρουμ, μπορεί να ξέρουν πολλά περισσότερα.
    Η αντίδραση του κουταβιού σου είναι απόλυτα φυσική. Διεκδικεί ή υπερασπίζεται την τροφή του όπως θα έκανε και ένας κυριαρχικός άγριος σκύλος ή λύκος. Το ότι είναι φυσική δεν πάει να πει πως είναι και επιθυμητή από εμάς. Οι σκύλοι φύλακες (Γερνανικοί ποιμενικοί, Μαλινουά, Ντομπερμαν κλπ.) το δείχνουν περισσότερο και ανάλογα με το προσδοκώμενο επίπεδο εκπαίδευσης του, ο κυναγωγός του θα το χειριστεί έτσι που δεν θα μειώσει την επιθετικότητά του (εννοώ την επιθυμητή επιθετικότητα που πρέπει να έχουν αυτές οι φυλές). Δεν μας ανέφερες τι ράτσα είναι το κουτάβι, αν είναι μικτής εργασίας (και προστάτης χώρου) όπως οι περισσότερες Γερμανικές φυλές (Ντράτχααρ, Κούτσχααρ Βαϊμαράνερ κλπ), κάπως δικαιολογείτε. Αυτή η κυριαρχικότητα είναι συγχρόνως και μία επιβολή θέσεως δηλαδή "ποιος είναι ο αρχηγός". Πρέπει να του το κόψεις αλλά όχι με βία γιατί σε αυτήν την περίπτωση (τροφή = επιβίωση) η βία φέρνει βία. Θα πρέπει την ώρα που δίνεις το φαγητό να αρχίζεις ταΐζοντας το με το χέρι σου, έτσι συνδυάζει δύο πράγματα: 1) πως εσύ είσαι αυτός που δίνει την τροφή (άρα ο αρχηγός) και 2) την δίνεις όποτε θέλεις. Για 2-3 μέρες δώσε όλα τα γεύματα με το χέρι, αυτό θα είναι καλό και στην συνέχεια αν εκπαιδεύσεις με τροφή, μετά δίνε τη μισή ποσότητα με το χέρι και το υπόλοιπο στο μπολ. Όταν αφήνεις το μπολ να εξακολουθείς να είσαι κοντά του, μερικές φορές να τον χαϊδεύεις (στην αρχή στα πλευρά, και αργότερα στο πλάι του λαιμού), να τραβάς το μπολ και να το ξαναδίνεις, αν γρυλίσει του το παίρνεις τελείως, θα φάει την επόμενη φορά. Σε 5-6 ημέρες θα κόψεις το τάισμα με το χέρι και θα συνεχίσεις τα "κολπάκια" σου με το μπολ, όχι υπερβολές 3-4 απομακρύνσεις. 'Οταν αναγκαστεί να μείνει μερικές φορές νηστικός θα καταλάβει πως εσύ "μοιράζεις την τράπουλα".
    Καλή επιτυχία.
    Υ.Γ1. Αν ο σκύλος ανήκει σε πολύ φιλικές φυλές θα πρέπει να μιλήσεις με τον εκτροφέα για να σου πει ποια ήταν η εν γένει συμπεριφορά του κουταβιού.
    Υ.Γ2. "Τα κουτάβια με ήπιο χαρακτήρα είναι πιο συνεργάσιμα" αυτό σηκώνει πολύ συζήτηση, είναι πιο εύκολο να τους επιβληθείς αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι πάντα συνεργάσιμα, εξάλλου υπάρχουν ήπια σκυλάκια που είναι τόσο συνεσταλμένα που ποτέ δεν θα γίνουν εξαιρετικά κυνηγόσκυλα, προσωπικά προτιμώ τα κυριαρχικά που μέσα από την εκπαίδευση δεν θα τα κάνω υποτακτικά αλλά θα στρέψω την ενέργεια τους για να κυνηγούν προς όφελός μου.

    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #165267

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση το κουτάβι είναι γκεκακι, μέχρι στιγμής τα πάμε καλά έκλαψε πολύ λίγο,ελπίζω να κοιμηθούμε σήμερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    tzein στις #166647

    το σκυλι μου ειναι σεττερ θηλυκο 17 μηνων το βγαζω μονο για ορτυκια και μπεκατσα δυστυχως μεχρι τωρα εχει σηκωσει μια μπεκατσα αλλα ακομη δεν εχει δαγκωσει καμμια ειχα προβλημα με το απορτ που με την βοηθεια ενος καλου φιλου το λυσαμε το σκυλι κανει κανονικο απορτ πλεον αν και δεν το αφηνει κατευθειαν το πουλι στην συνεχεια του το παιρνεις χωρις να κανει ουτε σκληρο δοντι ουτε τιποτα το προβλημα μου τωρα ειναι πως κυνηγαει πολυ τα τσιχλοκοτσυφα και τα μικροπουλα εγω βεβαια δεν του δινω σημασια μηπως και σταματησει να το κανει εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο γι αυτο???η φερμα του ειναι σταθερη σε ορτυκι μπεκατσα ακομα δυστυχως δεν ξερω τι κανει αλλα φανταζομαι πως αμα δεχεται φερμα η μπεκατσα θα την φερμαρει σταθερα…τι να κανω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    brokenpromise στις #318725

    το σκυλι μου ειναι σεττερ θηλυκο 17 μηνων το βγαζω μονο για ορτυκια και μπεκατσα δυστυχως μεχρι τωρα εχει σηκωσει μια μπεκατσα αλλα ακομη δεν εχει δαγκωσει καμμια ειχα προβλημα με το απορτ που με την βοηθεια ενος καλου φιλου το λυσαμε το σκυλι κανει κανονικο απορτ πλεον αν και δεν το αφηνει κατευθειαν το πουλι στην συνεχεια του το παιρνεις χωρις να κανει ουτε σκληρο δοντι ουτε τιποτα το προβλημα μου τωρα ειναι πως κυνηγαει πολυ τα τσιχλοκοτσυφα και τα μικροπουλα εγω βεβαια δεν του δινω σημασια μηπως και σταματησει να το κανει εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο γι αυτο???η φερμα του ειναι σταθερη σε ορτυκι μπεκατσα ακομα δυστυχως δεν ξερω τι κανει αλλα φανταζομαι πως αμα δεχεται φερμα η μπεκατσα θα την φερμαρει σταθερα…τι να κανω

    Φίλε μου έχω αντιμετωπίσει κι εγώ ένα ίδιο πρόβλημα και η λύση ήταν αυτή, να μην δίνω σημασία σε ότι δεν με ενδιαφέρει.
    Σιγά σιγά με τον καιρό ο σκύλος έμαθε να τα αγνοεί. Ακόμα θέλω να πω, ότι ένας σκύλος δεν το κάνει μικρός το κάνει μεγάλος….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    tzein στις #318721

    Φίλε μου έχω αντιμετωπίσει κι εγώ ένα ίδιο πρόβλημα και η λύση ήταν αυτή, να μην δίνω σημασία σε ότι δεν με ενδιαφέρει.
    Σιγά σιγά με τον καιρό ο σκύλος έμαθε να τα αγνοεί. Ακόμα θέλω να πω, ότι ένας σκύλος δεν το κάνει μικρός το κάνει μεγάλος….

    τι ενοεις με το : Ακόμα θέλω να πω, ότι ένας σκύλος δεν το κάνει μικρός το κάνει μεγάλος….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    brokenpromise στις #318720

    τι ενοεις με το : Ακόμα θέλω να πω, ότι ένας σκύλος δεν το κάνει μικρός το κάνει μεγάλος….

    Το δικό μου το σκυλί όταν το πηρά ήταν μεγαλούτσικο κοντά στα 2 χρονών. Από ερώτηση στον αρχικό ιδιοκτήτη έμαθα ότι μικρό δεν πολύ έβγαινε και όταν το έβγαζε δεν το άφηνε να παίζει και να χαζολογάει, το μάλωνε συνέχεια. οπότε όταν το πηρά εγώ και άρχισα να το βγάζω στην αρχή το μόνο που έκανε ήταν να του αποσπούν την προσοχή πολύ εύκολα μικρά πουλιά ,κοτσύφια και να παίζει μαζί τους. Με εξόδους και υπομονή το σκυλί κατάφερε να μην δίνει πλέον σημασία. Είναι ενας κύκλος που πρέπει να περάσει μικρό αλλιώς το κάνει μεγάλο, αυτό εννοώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    175
    Karapapinos στις #318710

    Το δικό μου το σκυλί όταν το πηρά ήταν μεγαλούτσικο κοντά στα 2 χρονών. Από ερώτηση στον αρχικό ιδιοκτήτη έμαθα ότι μικρό δεν πολύ έβγαινε και όταν το έβγαζε δεν το άφηνε να παίζει και να χαζολογάει, το μάλωνε συνέχεια. οπότε όταν το πηρά εγώ και άρχισα να το βγάζω στην αρχή το μόνο που έκανε ήταν να του αποσπούν την προσοχή πολύ εύκολα μικρά πουλιά ,κοτσύφια και να παίζει μαζί τους. Με εξόδους και υπομονή το σκυλί κατάφερε να μην δίνει πλέον σημασία. Είναι ενας κύκλος που πρέπει να περάσει μικρό αλλιώς το κάνει μεγάλο, αυτό εννοώ

    Σωστός και θα επισημάνω οτι δώστε εμπειρίες στο σκύλο σας!οτιδίποτε εχει να κάνει με την καθημερινή ζωή σας και οτιδίποτε στι βόλτες και στο κυνήγι!μην καταδικάζετε απο πριν το σκύλο αφήστετον να σας δείξει απο μόνος του ποιος είναι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    tzein στις #166650

    παιδια η αληθεια ειναι πως λογω του οτι δεν εχω πολυ χρονο το σκυλι φετος το εβγαζα περιπου ανα 1 σκ εξω αλλα γενικα ασχολουμαι με το σκυλι αρκετα δυστυχως δεν το εχω στην αθηνα για να ασχοληθω παραπανω.τωρα το σκυλι οπως ειπα εβγαινε εξω ανα 1 σκ επι 3μερες συνεχομενες η αληθεια ειναι πως γενικοτρα δεν το κανει απλα το σκ που μας περασε προσεξα πως το σκυλι αρχισε να το κανει αυτο παρολο που
    1ον)δεν του δινω σημασια το ειχα ακουσει και απο αλλους οτι καποια στιγμη σταματαει να το κανει
    2ον)δεν του φωναζω ουτε του δινω εντολες κατα την συμπεριφορα αυτη που δειχνει απλα οταν δω πως φευγει παρα πολυ μακρια και αργει να γυρισει (ειναι γενικα πολυ ανοιχτο το σκυλι)ενα διπλο σφυριγμα με την σφυριχτρα και ερχεται πισω
    3ον)δεν το βγαζω στα τσιχλοκοτσυφα μονο ορτυκι μπεκατσα και δεν βαραω ποτε κατι αλλο ακομα και φασσες που ειδα δεν της χτυπησα,υπερβολικο ε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    175
    Karapapinos στις #318703

    παιδια η αληθεια ειναι πως λογω του οτι δεν εχω πολυ χρονο το σκυλι φετος το εβγαζα περιπου ανα 1 σκ εξω αλλα γενικα ασχολουμαι με το σκυλι αρκετα δυστυχως δεν το εχω στην αθηνα για να ασχοληθω παραπανω.τωρα το σκυλι οπως ειπα εβγαινε εξω ανα 1 σκ επι 3μερες συνεχομενες η αληθεια ειναι πως γενικοτρα δεν το κανει απλα το σκ που μας περασε προσεξα πως το σκυλι αρχισε να το κανει αυτο παρολο που
    1ον)δεν του δινω σημασια το ειχα ακουσει και απο αλλους οτι καποια στιγμη σταματαει να το κανει
    2ον)δεν του φωναζω ουτε του δινω εντολες κατα την συμπεριφορα αυτη που δειχνει απλα οταν δω πως φευγει παρα πολυ μακρια και αργει να γυρισει (ειναι γενικα πολυ ανοιχτο το σκυλι)ενα διπλο σφυριγμα με την σφυριχτρα και ερχεται πισω
    3ον)δεν το βγαζω στα τσιχλοκοτσυφα μονο ορτυκι μπεκατσα και δεν βαραω ποτε κατι αλλο ακομα και φασσες που ειδα δεν της χτυπησα,υπερβολικο ε?

    τώρα που δεν ξέρει για πιο λόγο το προωρίζεις ακομι καλό του κανει αργότερα που θέ ξερει και αυτο οτι σήμερα θα πατε για μπεκάτσα η ορτύκι τότε και να του το κάνεις μια δυο τρεις δεν θα το επηρεάσει τόσο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    goulias στις #168639

    Γεια σας 1 φορα γραφω σορρυ αμα δεν τηρω καποιους κανονες γτ δεν τους ξερω!
    Πηρα ενα επανιελ με χαρτια απο αιματα λονε κ αλλα γνωστα στην ηλικια των 20 μηνων.
    Το σκυλακι αρσενικο ζουσε με εναν παππου που δεν του εμαθε απολυτος τπτ κ επεσε στα χερια μου,ζουσε σε σαλονι!!!
    Το εχω 2βδομαδες γνοριζω 10 πραματακια κ εχω ορεξη να το βγαζω κ συνεχεια στης περδικες!
    Υπαρχει περιπτωση να μαθει;μεχρι τωρα φοβαμαι να το αφησο ελευθερο εκτος περιφραγμενου χωρου γτ το αφησα μια φορα κ εφυγε πολλη μακρια;
    Τζαμπα χανω τον χρονο μου;να κανω υπομονη;να το βγαζω με αλλα σκυλια;
    Καθε βοηθεια δεκτη..ευχαριστω
    Σταυρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #314110

    ΤΟ σκυλακι 20 μινον και αρσενικο ειναι μια χαρα εχει χασει βεβεα τον χρονο στη βασικη υπακοη αλλα πιστευω οτι αν εχεις υπομονη και του δοσεις χρονο και αγαπη θα ξεδιπλοσει ολατου τα ταλεντα..
    απο τα αιματα που ειπες ειναι μια χαρα αν και εμενα αυτο δεν μου λεει κατι το συμαντικο..
    αφιεροσετου αρκετο χρονο και θα σε ανταμιψει..
    υπομονη και κλαη συνεχεια.. ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #313960

    Γεια σας 1 φορα γραφω σορρυ αμα δεν τηρω καποιους κανονες γτ δεν τους ξερω!
    Πηρα ενα επανιελ με χαρτια απο αιματα λονε κ αλλα γνωστα στην ηλικια των 20 μηνων.
    Το σκυλακι αρσενικο ζουσε με εναν παππου που δεν του εμαθε απολυτος τπτ κ επεσε στα χερια μου,ζουσε σε σαλονι!!!
    Το εχω 2βδομαδες γνοριζω 10 πραματακια κ εχω ορεξη να το βγαζω κ συνεχεια στης περδικες!
    Υπαρχει περιπτωση να μαθει;μεχρι τωρα φοβαμαι να το αφησο ελευθερο εκτος περιφραγμενου χωρου γτ το αφησα μια φορα κ εφυγε πολλη μακρια;
    Τζαμπα χανω τον χρονο μου;να κανω υπομονη;να το βγαζω με αλλα σκυλια;
    Καθε βοηθεια δεκτη..ευχαριστω
    Σταυρος

    Να μάθει περίπτωση υπάρχει και το πιθανότερο είναι αυτό. Δουλειά θέλει και αφού είσαι διατεθημένος όλα θα πάνε καλά. Εξοπλίσου με υπομονή και επιμονή και σιγά σιγά θα δεις αποτελέσματα. Το ότι φεύγει μακριά είναι δείγμα σκυλιού που έχει όρεξη να πάρει τόπο για να βρει θήραμα, εκεί όμως θα πρέπει να επέμβεις μέσω της βασικής υπακοής ώστε να μπορείς να ελέγχεις τον σκύλο σου.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 631 έως 645 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων