ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,051 έως 1,065 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    666
    STAVROS GHANIA στις #386958

    φίλε σταύρο αυτό το θέμα υπάρχει σαν ξεχωριστό θέμα. επέλεξε : κυνηγετικές συζητήσεις ,επέλεξε : κυνηγόσκυλα και στην συνέχεια πηγαινε πάνω και δεξιά θα δεις ότι το» κυνηγόσκυλα » έχει από 1.2….. 61 σελίδες .εσύ επιλέγεις το 2 και το δέυτερο θέμα είναι το : ΣΟΣ .ΚΡΟΤΟΦΟΒΙΑ. ελπίζω να σε βοήθησα γιατί δεν είμαι και πολύ εξοικωμένος με το φόρουμ. γενικά πρέπει να συνδέσει ο σκύλος τις ντουφεκιές με κάτι καλό. στην θέση σου θα πήγαινα στο σκοπευτήριο στα χανιά και θα σταμάταγα 100 μέτρα μακρυά .θα έβγαζα το σκύλο και θα έπαιζα μαζί του ,θα του έδινα καμιά λιχουδιά και όλο θα ζύγωνα στο σκοπευτήριο.θα ήμουν άνετος και αν έβλεπα ότι ο σκύλος δεν έχει πρόβλημα όλο και θα ζύγωνα .αν όλα πάνε καλά τον δένεις με το λουρί και πας να κάτσεις 20 μέτρα μακρυά από τους βατήρες, προσπάθησε να κρατάς το ενδιαφέρον του σκύλου σε εσένα και νομίζωοτι δεν θα έχεις πρόβλημα.το σκύλο τον χαιδέυεις και τον ανταμείβεις όταν δεν θα φοβαται και όχι όταν φοβάται γιατί του μεγαλώνεις το πρόβληματάκι.να ξέρεις ότι αν εσύ δεν είσαι χαλαρός δεν θα είναι και ο σκύλος. αυτό έκανα σε κουτάβι επανιέλ 7 μηνών του αδερφού μου γιατί ο μικρός μου ανηψιός που είναι ένα διαολάκι 6 χρόνων είχε κάνει το σκυλάκι να φοβάτε τον παραμικρό ήχο. επίσης ο σκύλος κοινωνικοποιείτε στο σκοπευτηρίο γιατί βλεπει πολύ κόσμο και αρκετοί φέρνουν και τα σκυλάκια τους.εγώ το ανέβαζα στο σκοπευτηριο του σχιστού και τώρα είναι μια χαρά.

    φιλε σε ευχαριστω θα τον παω και εγω στο σχιστο γιατι για τα Χανια ειναι πολλες οι ωρες και τα εισητηρια λιγο ακριβα 😆 μενω κερατσινι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    ΜΗΤΣΟΣ στις #387017

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ.ΓΙΑΝΝΗ.ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΜΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑ ΓΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΛΑΓΟΥ.ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΕΧΩ 2 ΠΟΡΣΕΛΕΝ 14 ΜΗΝΩΝ .ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΟ 20 ΗΜΕΡΕΣ .ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ,ΕΝΩ ΞΙΛΟΨΑΧΝΟΥΝΕ ΔΕΝ ΓΑΒΓΙΖΟΥΝΕ ΣΤΟ ΝΤΟΡΟ.ΤΙ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ;ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝΕ .ΠΩΣ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΤΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΓΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.Α ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΘΗΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ.ΑΜΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #387031

    balou1982 wrote:
    Καλησπερα κ.Γιαννη.Στα πρωτα μαθηματρα εκμαθησης του απορτ εκτος απο το μπαλακι του τεννις τι αλλο μπορουμε να χρησιμοποιησουμε;Σας το ρωταω γιατι δεν μπορω να βρω στην αγορα νταμυ.Μπορω να φτιαξω κατι μονος μου;Μεχρι στιγμης εχω ενα σχοινι χοντρο 10 εκατοστων με 2 κομπους στην ακρη,αλλα παρατηρησα οτι το σκυλακι μου(5 μηνων) οταν το βαζει στο στομα του το τιναζει.Ευχαριστω προκαταβολικα.

    γεια σου φίλε, μπορείς να βρεις μέσω του ebay.com νταμυ σε όλα τα μεγέθοι και χρώματα. σε παρομοια απάντηση του κ γιάννη μου είπε ότι το πορτοκαλί χρώμα το βλέπουν καλύτερα τα σκυλιά και το σχήμα του να είναι κυλινδρικό και όχι στρογγυλό .θες κάτι για μην δυσκολέυεις το σκύλο στα αρχικά απόρτ και δεν θες στρογγυλό γιατί θα κυλάει και πάλι θα δυσκολέυει το κουταβι μας. μετά από πολλα μαθήματα θα αλλάξεις σχήμα και χρώμα. εγώ στο σαιτ που σου είπα τα βρήκα περιπου 10 ε το ένα .

    Όπα, δεν τα είπα έτσι ακριβώς. Κατ’ αρχήν μιλούσαμε για τα ντάμυς που εκτοξεύονται από εκτοξευτή και όχι για ντάμυς που τα πετάμε με το χέρι. Το πορτοκαλί ανέφερα πως το βλέπει καλύτερα ο εκπαιδευτής λόγω της μεγάλης απόστασης που φτάνει, δεν αφορά τον σκύλο. Αυτά που πετάμε με το χέρι βλέπουμε ακριβώς που πέφτουν, το συνηθέστερο χρώμα είναι το χακί και το πράσινο. Το μπαλάκι του τένις που πετάμε με το χέρι δεν δυσκολεύει το κουτάβι, αντιθέτως του είναι βολικότερο να το κουβαλά στο στόμα του γιαυτό όταν περάσουμε σε πιο προχωρημένα μαθήματα χρησιμοποιούμε το ντάμυ που ομοιάζει περισσότερο στο σχήμα του πουλιού ενώ χρησιμοποιούμε το μπαλάκι μόνο σαν παιχνίδι για αποφόρτιση μετά από μία άσκηση. Τα 1/2 λίμπρας είναι για κουτάβια και τα 1 λίμπρας για πιο προχωρημένους σκύλους, κοστίζουν 4,6  και 6,13 Αγγλικές λίρες αντίστοιχα συν τα μεταφορικά, πολύ καλή ποιότητα έχει εδώ: http://www.turnerrichards.co.uk/acatalog/Hand-Throwing_Dummies.html

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #387042

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ.ΓΙΑΝΝΗ.ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΜΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑ ΓΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΛΑΓΟΥ.ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΕΧΩ 2 ΠΟΡΣΕΛΕΝ 14 ΜΗΝΩΝ .ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΟ 20 ΗΜΕΡΕΣ .ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ,ΕΝΩ ΞΙΛΟΨΑΧΝΟΥΝΕ ΔΕΝ ΓΑΒΓΙΖΟΥΝΕ ΣΤΟ ΝΤΟΡΟ.ΤΙ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ;ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝΕ .ΠΩΣ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΤΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΓΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.Α ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΘΗΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ.ΑΜΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Οι ερωτήσεις δεν προορίζονται μόνο προς εμένα αλλά προς όλους τους συναδέλφους, αρκετοί είναι λαγάδες και  (ίσως) κάτοχοι Πορσελέν. Έτσι δεν αποκλείεται να πάρεις γνώμη και από κάποιον με περισσότερη εμπειρία από εμένα στην φυλή αυτή.

    Η γνώμη μου είναι πως 20 επισκέψεις σε εκπαιδευτήριο δεν προσφέρουν τίποτα περισσότερο από τις 5-6 φορές, ειδικά αν υπάρχουν αρκετοί λαγοί σε μικρή έκταση μάλλον κακό κάνουν παρά καλό. Η βαριά και ουρλιαχτή φωνή του Πορεσελέν ποικίλει από φάση σε φάση με κορυφώσεις στο ξεφώλιασμα και στην καταδίωξη. Ίσως λοιπόν όταν ξεφωλιάσει μερικές φορές λαγό μετά από παρακολούθηση του ντορού να “ξεχυθεί” η φωνή του. Όμως η συμπεριφορά του δείχνει να μην έχει πάρει ακόμη σοβαρά τον ρόλο του, πιστεύω πως αν συνεργαστεί με ένα έμπειρο Πορσελέν γρήγορα θα καταλάβει το “παιχνίδι” μια και η φυλή αυτή είναι ιδιαίτερα έξυπνη. Αν σου είναι αδύνατον να βρεις “δάσκαλο” θα πρέπει να βρεις τόπο που να κρατά λαγό/ους και να επιμένεις στα πιο πιθανά σημεία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #387147

    κυριε Γιαννη καλησπερα εχω ενα κουτσχααρ 11 μηνων το οποιο το εδωσα για εκπεδευση διοτι η δουλεια μου  ειναι τετοια που δεν εχω τον χρονο αλλα και τις γνωσεις για να φτιαξω εναν σωστο σκυλο τσπ σημερα τον εβγαλα την πρωτη βολτα για να τον δω  και μου εκανε μια πολυ ωραια φερμα σε μια μπεκατσα αφου λοιπον την τουφεκισα μου εκανε και απορτ ολα καλα μεχρι εκει στην περιοχη ηταν καποιοι που κυνηγουσαν τσιχλες και οι τουφεκιες ηταν πολλες και ειδα οτι το σκυλι τρομαξε και δεν ξεκολαγε απο τα ποδια μου θα ηθελα να μου πειτε τι μπορω να κανω για αυτο;Το σκυλι μετα απο αυτο το μαζεψα δεν ξερω αν εκανα καλα

     

    Ο σκύλος είναι σχετικά μεγάλος για αυτό που κάνω εγώ!Από κουταβάκια μικρά πριν τα ταΐσω ρίχνω απο μακρυά χωρίς να τα κοιτάζω ή γενικά συνηθίζω να κάνω ήπιους θορύβους δήθεν ότι κάτι φτιάχνω χωρίς να κοιτάζω πως θα αντιδράσουν!Με το φαγητό συνδυάζουν ότι ο θόρυβος είναι κάτι καλό,και με τις εργασίες εξοικειώνονται με τη ποικιλία και την ένταση των θορύβων !Αν είναι λίγο ανήσυχα ή ”πιασμένα” τα καθησυχάζω και τα ενθαρρύνω! Όσο περνάει ο καιρός αυξάνεται η ένταση και η πυκνότητα των ερεθισμάτων των σκύλων σε τέτοιους ήχους!ΣΤΑΔΙΑΚΑ!!!! Στην συγκεκριμένη περίπτωση και αφού ο σκύλος στον δικό σου πυροβολισμό δεν τρόμαξε είναι πιο εύκολο θεωρητικά να επανέλθει!Δοκίμασε αυτό με το φαγητο και αν πηγαίνει καλά αφου τρόμαξε στις ομοβροντίες αύξησε λίγο την ποσότητα των πυροβολισμών!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    ΜΗΤΣΟΣ στις #387282

    ΜΗΤΣΟΣ wrote:
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ.ΓΙΑΝΝΗ.ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΜΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑ ΓΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΛΑΓΟΥ.ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΕΧΩ 2 ΠΟΡΣΕΛΕΝ 14 ΜΗΝΩΝ .ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΟ 20 ΗΜΕΡΕΣ .ΟΤΑΝ ΤΑ ΒΓΑΖΩ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ,ΕΝΩ ΞΙΛΟΨΑΧΝΟΥΝΕ ΔΕΝ ΓΑΒΓΙΖΟΥΝΕ ΣΤΟ ΝΤΟΡΟ.ΤΙ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ;ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝΕ .ΠΩΣ ΜΠΟΡΟ ΝΑ ΤΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΓΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.Α ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΜΑΘΗΜΕΝΟ ΣΚΥΛΙ.ΑΜΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Οι ερωτήσεις δεν προορίζονται μόνο προς εμένα αλλά προς όλους τους συναδέλφους, αρκετοί είναι λαγάδες και (ίσως) κάτοχοι Πορσελέν. Έτσι δεν αποκλείεται να πάρεις γνώμη και από κάποιον με περισσότερη εμπειρία από εμένα στην φυλή αυτή. Η γνώμη μου είναι πως 20 επισκέψεις σε εκπαιδευτήριο δεν προσφέρουν τίποτα περισσότερο από τις 5-6 φορές, ειδικά αν υπάρχουν αρκετοί λαγοί σε μικρή έκταση μάλλον κακό κάνουν παρά καλό. Η βαριά και ουρλιαχτή φωνή του Πορεσελέν ποικίλει από φάση σε φάση με κορυφώσεις στο ξεφώλιασμα και στην καταδίωξη. Ίσως λοιπόν όταν ξεφωλιάσει μερικές φορές λαγό μετά από παρακολούθηση του ντορού να «ξεχυθεί» η φωνή του. Όμως η συμπεριφορά του δείχνει να μην έχει πάρει ακόμη σοβαρά τον ρόλο του, πιστεύω πως αν συνεργαστεί με ένα έμπειρο Πορσελέν γρήγορα θα καταλάβει το «παιχνίδι» μια και η φυλή αυτή είναι ιδιαίτερα έξυπνη. Αν σου είναι αδύνατον να βρεις «δάσκαλο» θα πρέπει να βρεις τόπο που να κρατά λαγό/ους και να επιμένεις στα πιο πιθανά σημεία.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ Κ. ΓΙΑΝΝΗ.ΒΕΒΟΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΟΙ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ.ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    ΜΗΤΣΟΣ στις #387287

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΓΙΑΝΝΗ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ 6 ΜΗΝΩΝ ΘΗΛΥΚΟ.ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ .ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 5 ΜΗΝΩΝ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΑ ΥΠΑΚΟΥΕΙ  ΣΕ ΜΕΝΑ.ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ.ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ .ΕΧΩ ΕΝΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΟΡΤΥΚΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #387337

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕ ΓΙΑΝΝΗ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ 6 ΜΗΝΩΝ ΘΗΛΥΚΟ.ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ .ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 5 ΜΗΝΩΝ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΝΑ ΥΠΑΚΟΥΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ.ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ.ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ .ΕΧΩ ΕΝΑ ΖΩΝΤΑΝΟ ΟΡΤΥΚΙ ΤΟ ΒΑΖΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

    Συνάδελφοι παρακαλώ να απευθύνετε τις ερωτήσεις σας προς όλους ή ανώνυμα, η αξία και η δύναμις ενός φόρουμ είναι η πολυφωνία του, η ανταλλαγή απόψεων ακόμη και οι διαφορετικές γνώμες.

    Στο θέμα σου τώρα. Για να μάθει ένας σκύλος να υπακούει στον ιδιοκτήτη του πρέπει πρώτα απ’ όλα ο ιδιοκτήτης να το φροντίζει, να το περιποιείται και να έχει τακτική επαφή μαζί του. Αφού λοιπόν “τακιμιάσουν” θα πρέπει να αρχίσει η βασική εκπαίδευση στην υπακοή (υπακοή δεν σημαίνει υποταγή). Το πως επιτυγχάνεται αυτό είναι μεγάλο κεφάλαιο   για να το αναφέρω με 10 ή και 20 γραμμές. Θα μπορείς να τα διαβάσεις από ένα βιβλίο όπως του Χρ. Νικολαράκου από τις εκδόσεις Χ.Χατζιώτη με τίτλο “Η εκπαίδευση του κυνηγητικού σκύλου”. Μπορούν να σε βοηθήσουν και τα βιντεάκια μου που θα τα βρεις στο: http://www.pvstv.com. Αν διαπιστώσεις πως δεν τα καταφέρνεις το σοφότερο θα ήταν να απευθυνθείς σε έναν εκπαιδευτή.

    Όσο για το ορτύκι, καλύτερα να το αφήσεις προς το παρόν, μπορείς να ξαναδοκιμάσεις αργότερα αφού προχωρήσεις στην εκπαίδευση. Αν ο σκύλος είναι από καλούς γονείς θα δείξει το ενδιαφέρον του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Γιωργος στις #388251

    Εχω ενα σεττεράκι 8 μηνων τωρα . Το προβλημα μου ειναι οτι εκτος του οτι αρχισε να ανοιγεται παρα πολυ (ισως αυτο να ειναι και στα αιματα βεβαια)  ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ το ΕΛΑ με κοιτάει και με γραφει στα τετοια του !! Βασικη υπακουη δεν πολυ ασχοληθηκα ειναι η αληθεια αλλα το ΕΛα και το ΣΦΥριγμα τα ειχα δωσει βαση και τα ακουγε οταν τον εβγαζα στο καμπο. Στα περασματα φερμαρε και 2-3 ορτυκακια και γενικα εψαχνε το σκυλι ελεγνχομενα και οπως ηθελα και οταν το φωναζα παντα ερχοτανε κοντα μου. Τωρα με γραφει κανονικα και σα να μην φτανει αυτο οτι μιρκοπουλι δει να πεταει το κυνηγαει περα δωθε σε ολο τον καμπο μεχρι που τον χανω και οπτικα. Επειδη τον εχω απο πολυ μικροκαι δεν θελω να τον δωσω η να τον εχω δεμενο στην αλυσιδα απλα οποιος μπορει να μου δωσει καποια συμβουλη ευπροσδεκτη και ειδικα ο Γιαννης που ειναι γνωστης !!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #388263

    Εχω ενα σεττεράκι 8 μηνων τωρα . Το προβλημα μου ειναι οτι εκτος του οτι αρχισε να ανοιγεται παρα πολυ (ισως αυτο να ειναι και στα αιματα βεβαια) ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ το ΕΛΑ με κοιτάει και με γραφει στα τετοια του !! Βασικη υπακουη δεν πολυ ασχοληθηκα ειναι η αληθεια αλλα το ΕΛα και το ΣΦΥριγμα τα ειχα δωσει βαση και τα ακουγε οταν τον εβγαζα στο καμπο. Στα περασματα φερμαρε και 2-3 ορτυκακια και γενικα εψαχνε το σκυλι ελεγνχομενα και οπως ηθελα και οταν το φωναζα παντα ερχοτανε κοντα μου. Τωρα με γραφει κανονικα και σα να μην φτανει αυτο οτι μιρκοπουλι δει να πεταει το κυνηγαει περα δωθε σε ολο τον καμπο μεχρι που τον χανω και οπτικα. Επειδη τον εχω απο πολυ μικροκαι δεν θελω να τον δωσω η να τον εχω δεμενο στην αλυσιδα απλα οποιος μπορει να μου δωσει καποια συμβουλη ευπροσδεκτη και ειδικα ο Γιαννης που ειναι γνωστης !!!

    Νομίζω ότι είναι λίγο νωρίς 8 μηνών για να έχε επαφή με θηράματα!Πρώτον όπως λες και εσύ δεν έχεις δώσει βάση στην βασική υπακοή και απο εκεί πηγάζει κατά κύριο λόγο το πρόβλημα!Το να είναι στα ”αίματα ” του το να ανοίγεται δεν παίζει κανένα ρόλο γιατί το σκυλί πρέπει να σε υπακούει ας είναι και 200 μέτρα μακρυά!Άρα για να σε υπακούει πρέπει να σε εμπιστεύεται!Για να σε εμπιστεύεται πρέπει να το έχεις κερδίσει εσύ αυτό!Πράγμα το οποίο χτίζεται με καθημερινή επαφή και με την βασική υπακοή!
    Θα σου πρότεινα όταν καλείς τον σκύλο και δεν έρχεται να του τραβάς την προσοχή έστω και απο μακρυά (παλαμάκια) και να τρέχεις προς την αντίθετη κατεύθυνση ώστε να τον προκαλέσεις να έρθει φοβούμενος ότι φεύγεις και θα μείνει μόνος!Όταν θα το κάνει θα τον χαϊδεύεις θα τον επιβραβεύεις και θα τον επαινείς να συνδυάσει το ότι ήρθε με κάτι θετικό,όχι φωνές όχι μάλωμα και ας έκανε 10 λεπτά να έρθει!το πιο συχνό λάθος είναι να μαλώνουμε τον σκύλο όταν έρχεται τελικά επειδή έχουμε απογοητευτεί και νευριάσει!ΛΑΘΟΣ συνδυάζει ότι έρχεται με κάτι αρνητικό άρα ψυχραιμία!!!!!
    Αν πάλι δεν έρχεται ούτε έτσι επέλεξε να πας κάπου και όταν ξαναεμφανιστεί η συμπεριφορά αυτή (να μηνακούει στο κάλεσμα)φρόντισε να κρυφτείς κάπου για όσο χρειαστεί,οπότε ΟΤΑΝ έρθει να πανικοβληθεί ότι τον εγκατέλειψες(άστον λίγο να ψιλοαγχωθει) και μετά εμφανίσου και συνέχισε σαν να μην συμβαίνει τίποτα!

    Όσο για τα μικρόπουλα η αδιαφορία και το να του δείχνεις ότι δεν σου αρέσει είναι η λύση!Για να το μάθει αυτό πρέπει να μάθει και μία εντολή σε κάτι που δεν σου αρέσει ή δεν θες να κάνει!Σίγουρα στην αρχή θα παρασύρεται ας του δίνεις την εντολή ή αδιαφορείς αλλά σιγά σιγά θα το καταλάβει!

    Αν ο σκύλος δουλευτεί στην βασική υπακοή όλα αυτά λύνονται πιο εύκολα!8 μηνών δεν είναι μεγάλος πάντως για να αρχίσεις και τώρα!Αλλά σίγουρα θα είναι πιο απαιτητικο και δύσκολο το πρόγραμμα!Υπομονή και επιμονή με ψυχραιμία!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #388688

    Εχω ενα σεττεράκι 8 μηνων τωρα . Το προβλημα μου ειναι οτι εκτος του οτι αρχισε να ανοιγεται παρα πολυ (ισως αυτο να ειναι και στα αιματα βεβαια) ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ το ΕΛΑ με κοιτάει και με γραφει στα τετοια του !! Βασικη υπακουη δεν πολυ ασχοληθηκα ειναι η αληθεια αλλα το ΕΛα και το ΣΦΥριγμα τα ειχα δωσει βαση και τα ακουγε οταν τον εβγαζα στο καμπο. Στα περασματα φερμαρε και 2-3 ορτυκακια και γενικα εψαχνε το σκυλι ελεγνχομενα και οπως ηθελα και οταν το φωναζα παντα ερχοτανε κοντα μου. Τωρα με γραφει κανονικα και σα να μην φτανει αυτο οτι μιρκοπουλι δει να πεταει το κυνηγαει περα δωθε σε ολο τον καμπο μεχρι που τον χανω και οπτικα. Επειδη τον εχω απο πολυ μικροκαι δεν θελω να τον δωσω η να τον εχω δεμενο στην αλυσιδα απλα οποιος μπορει να μου δωσει καποια συμβουλη ευπροσδεκτη και ειδικα ο Γιαννης που ειναι γνωστης !!!

    Όταν φτάσεις να τον δώσεις πάρε με τηλέφωνο 😀

    Θέλω να πω πως ο σκυλάκος σου είναι μία χαρά και κάνει ότι προστάζει η φύση του και όσα εσύ του επιτρέπεις. Ανοίγεται γιατί είναι Σέττερ, αν θέλεις κοντινή έρευνα προτίμησε άλλη φυλή, αν χάνεται μάθε του την διασταυρωμένη έρευνα με αλλαγή κατεύθυνσης με σφυρίχτρα, βέβαια αργότερα στον κυνηγότοπο θα πηγαίνει όπως διευκολύνει το τοπίο αλλά θα έχει την απαιτούμενη επαφή με σένα.

    Για το “Ελα” όπως προαναφέρει ο συνάδελφος δεν αρκεί μόνο η προσπάθεια για εκμάθηση μίας εντολής. Θα πρέπει να γίνει ολοκληρωμένη η βασική εκπαίδευση για να έχεις επιτυχία. Το ίδιο γίνεται και στο σχολείο όλοι περνούν από το δημοτικό και γυμνάσιο και κατόπιν ακολουθούν τις κατευθύνσεις. Τώρα  που είναι 8 μηνών μπαίνει στην εφηβεία, είναι η πρώτη φορά που αρχίζει να κάνει ότι θέλει, η δεύτερη θα είναι στην ενηλικίωση οπότε θα προσπαθήσει όχι μόνο να σε “γράφει” αλλά και να σου επιβληθεί, γιαυτό η βασική εκπαίδευση από πολλούς ονομάζεται και βασική υπακοή, μαθαίνει δηλαδή ο σκύλος να υπακούει σε διάφορες εντολές με τις οποίες θα μπορούμε να τον ελέγχουμε. Όταν είναι ολοκληρωμένο το πρόγραμμα της εκπαίδευσης έχει επιτυχία, όταν είναι ελλιπές σε εντολές ή στην εκτέλεση των εντολών τότε είναι σαν να μην έχει γίνει τίποτα.

    Όσο για μικρόπουλα…. να είσαι ευχαριστημένος, δείχνει το πάθος του για κυνήγι, όταν καταλάβει πως όσο και αν τα κυνηγά δεν καταφέρνει τίποτα σιγά σιγά θα το κόψει, αντίθετα όταν πιάσει στο στόμα του τα ντουφεκισμένα μετά από φέρμα θα καταλάβει πως είναι οι όροι του παιχνιδιού.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Γιωργος στις #388689

    το θέμα ειναι οτι μπορει να μην του ειχα δωσει πολυ βαση στην βασικη υπακουη αλλα στο ΕΛΑ ειχα δωσει και μεχρι πριν ενα μηνα παντα με ακουγε το σφυριγμα μου το ελα και μαζευοτανε προς το μερος μου τωρα κανει πως με ακουει με γραφει κ συνεχιζει τρεχει οπου να ναι. δηλαδη αλλαξε τελειως συμπεριφορα μεσα σε 1 μηνα αυτο με προβληματιζει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #388695

    το θέμα ειναι οτι μπορει να μην του ειχα δωσει πολυ βαση στην βασικη υπακουη αλλα στο ΕΛΑ ειχα δωσει και μεχρι πριν ενα μηνα παντα με ακουγε το σφυριγμα μου το ελα και μαζευοτανε προς το μερος μου τωρα κανει πως με ακουει με γραφει κ συνεχιζει τρεχει οπου να ναι. δηλαδη αλλαξε τελειως συμπεριφορα μεσα σε 1 μηνα αυτο με προβληματιζει

    Αυτό ακριβώς προσπάθησα να εξηγήσω παραπάνω, δεν αρκεί να μάθει μόνο το ΕΛΑ, ο σκοπός της ολοκληρωμένης βασικής εκπαίδευσης είναι να διδάξει όχι μόνο τις εντολές αλλά να βάλει τον σκύλο σε μία διαδικασία σκέψεως για συνεργασία και υπακοή. Άσε που δεν νομίζω πως δίδαξες σωστά το ΕΛΑ, γιατί ΕΛΑ δεν σημαίνει “μαζεύεται προς το μέρος μου” σημαίνει τσακίζομαι να έρθω σε ευθεία γραμμή εμπρός σου και να καθίσω κάτω (σχεδόν να σε ακουμπάω) και να σε κοιτάω στα μάτια για να μου πεις τι άλλο να κάνω. Τα ημιτελή μαθήματα πάνε περίπατο στις δύο χρονικές περιόδους που προανέφερα και όποτε υπάρχουν μεγαλύτερα ενδιαφέροντα. Μην εκπλήσσεσαι/προβληματίζεσαι λοιπόν, αναμενόμενο ήταν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    tzein στις #388729

    Καλησπέρα παιδιά έχω πρόβλημα με ένα Σεττερ θα προσπαθήσω να σας το περιγράψωόσο καλύτερα μπορω μήπως βγάλετε άκρη γιατι εγω σηκώνω τα χέρια ψηλά.Την πέμπτη πήρα ένα αρσενικό Σεττερ 3,5 προς 4 χρόνων δοκιμαστικά για κυνήγι.Αφού το δοκίμασα μέσα στο κτήμα μου και είδα πως με ακούει σε αρκετά καλό βαθμό πήρα το ρίσκο και αποφάσισα να το πάω για κυνήγι έτσι ωραία ωραία το έβγαλα παρέα με τη σκύλα μου.Παρασκευή λοιπόν φερμάρει η σκύλα μου μια μπεκάτσα της ρίχνω και πέφτει τραυματισμένη στα 10 μέτρα απόσταση το πολύ την φερμάρει ο σκύλος καθώς ήταν ζωντανή και τελικά μου την κάνει τέλειο υποδειγματικό απόρτ.Έμεινα παρά πολυ ευχαριστημένος απο την απόδοση και των 2.Σημερα λοιπόν μετα από 4 σηκώματα στο τελευταίο την φέρμαρε ο αρσενικός της ρίχνω ένα double και η μπεκάτσα πέφτει τραυματισμήνη πάλι.Παει ο αρσενικός και πάνω που μου έρχεται να μου την κάνει απορτ αρχίζει και την μασάει μέχρι που την έφαγε ολόκληρη.Άφησε μόνο τα πόδια έφαγε μέχρι και τα φτερά!Ο σκύλος είναι παρά πολύ έμπειρος στην μπεκάτσα και την πέρδικα τον δοκιμάσω για να τον αγοράσω.δεν ξέρω τι να κάνω έχετε κάποια απάντηση σε αυτό που έκανε.Για να σας προλάβω θέμα ζήλειας δεν παίζει γιατί όταν την είχε στο στόμα του επίτηδες έβαλα την σκυλιά μου να ξαπλώσει στο ΜΕΙΝΕ περί τα 30 μέτρα μακριά του,αυτός συνέχισε ακάθεκτος να την τρώει.Ο σκύλος είχε φάει κανονικά την προηγούμενη ημέρα.Δεν βιάστηκα να του την πάρω απο το στόμα του πρώτα τον χαιδεψα τον έβαλα να κάτσει να ηρεμήσει και μετα με πολύ γλυκό τροπο του είπα έλα αστήν δωστο αλλά εκείνος τίποτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #388732

    Καλησπέρα παιδιά έχω πρόβλημα με ένα Σεττερ θα προσπαθήσω να σας το περιγράψωόσο καλύτερα μπορω μήπως βγάλετε άκρη γιατι εγω σηκώνω τα χέρια ψηλά.Την πέμπτη πήρα ένα αρσενικό Σεττερ 3,5 προς 4 χρόνων δοκιμαστικά για κυνήγι.Αφού το δοκίμασα μέσα στο κτήμα μου και είδα πως με ακούει σε αρκετά καλό βαθμό πήρα το ρίσκο και αποφάσισα να το πάω για κυνήγι έτσι ωραία ωραία το έβγαλα παρέα με τη σκύλα μου.Παρασκευή λοιπόν φερμάρει η σκύλα μου μια μπεκάτσα της ρίχνω και πέφτει τραυματισμένη στα 10 μέτρα απόσταση το πολύ την φερμάρει ο σκύλος καθώς ήταν ζωντανή και τελικά μου την κάνει τέλειο υποδειγματικό απόρτ.Έμεινα παρά πολυ ευχαριστημένος απο την απόδοση και των 2.Σημερα λοιπόν μετα από 4 σηκώματα στο τελευταίο την φέρμαρε ο αρσενικός της ρίχνω ένα double και η μπεκάτσα πέφτει τραυματισμήνη πάλι.Παει ο αρσενικός και πάνω που μου έρχεται να μου την κάνει απορτ αρχίζει και την μασάει μέχρι που την έφαγε ολόκληρη.Άφησε μόνο τα πόδια έφαγε μέχρι και τα φτερά!Ο σκύλος είναι παρά πολύ έμπειρος στην μπεκάτσα και την πέρδικα τον δοκιμάσω για να τον αγοράσω.δεν ξέρω τι να κάνω έχετε κάποια απάντηση σε αυτό που έκανε.Για να σας προλάβω θέμα ζήλειας δεν παίζει γιατί όταν την είχε στο στόμα του επίτηδες έβαλα την σκυλιά μου να ξαπλώσει στο ΜΕΙΝΕ περί τα 30 μέτρα μακριά του,αυτός συνέχισε ακάθεκτος να την τρώει.Ο σκύλος είχε φάει κανονικά την προηγούμενη ημέρα.Δεν βιάστηκα να του την πάρω απο το στόμα του πρώτα τον χαιδεψα τον έβαλα να κάτσει να ηρεμήσει και μετα με πολύ γλυκό τροπο του είπα έλα αστήν δωστο αλλά εκείνος τίποτα

    Πρώτον ο σκύλος να ξέρεις πως θα αντιλήφθηκε πως ήταν σε περιορισμένο χώρο όταν το δοκίμασες!Μπορεί να έκανε και τον ηθοποιό στην υπακοή!Είπες 4 σηκώματα και αναφέρεσαι στο τελευταίο μόνο,στα προηγούμενα φέρμαρε η σκύλα μόνο;τις βάρεσες και έκανε μόνο η σκύλα απόρτ; Αν διάβαζες την σκέψη ενός σκύλου θα έβλέπες πως λέει ωχ τώρα που έχω στο στόμα την μπεκάτσα ενώ πριν δεν μου δόθηκε η ευκαιρία όλο η σκύλα έπαιρνε την χαρά κάτσε να την χαρώ και εγώ……ή μήπως καλύτερα να την φάω….μην μου την πάρει πάλι αυτή…..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,051 έως 1,065 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων