ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,066 έως 1,080 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #388735

    Καλησπέρα παιδιά έχω πρόβλημα με ένα Σεττερ….. δωστο αλλά εκείνος τίποτα

    Ο θάνατος έρχεται από ψηλά 

    Μήπως αυτός είναι ο λόγος που πουλήθηκε ένας σκύλος πολύ έμπειρος σε πέρδικα και μπεκάτσα;;; Μήπως έχει αυτό το ελλάττωμα… μία στις τόσες να τις τρώει;
    Πάντως ένας σκύλος που αλλάζει ιδιοκτήτη ή άλλες του βασικές συνήθειες μπορεί να εκδηλώσει ασυνήθιστες συμπεριφορές, κανονικά θα έπρεπε να περάσεις 2-3 εβδομάδες μαζί του και μετά να πας για κυνήγι και οπωσδήποτε όχι με άλλο σκυλο, τουλάχιστον για μερικές φορές μέχρι να διαπιστώσεις πως όλα πάνε καλά. Το ότι έβαλες την σκύλα στο ΚΑΤΩ-ΜΕΙΝΕ δεν παύει να υπάρχει ανταγωνισμός (όχι ζήλεια που αναφέρεις) αλλά πάλι θα το έβλεπες σε όλες τις φάσεις του κυνηγίου.
    Επειδή πράγματι είναι απογοητευτικό να συμβαίνει αυτό, ιδίως για όσους μένουμε σε αστικά κέντρα και ξοδεύουμε χρόνο και χρήμα για να βάλουμε στην τσάντα ένα δυο πουλιά, θα σου πρότεινα να το συζητήσεις σοβαρά με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη. Αν επιμένει πως ποτέ δεν είχε ξανασυμβεί να ζητήσεις παράταση της δοκιμαστικής περιόδου και θα σου έλεγα “γραπτά”.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    tzein στις #388736

    Δεν νομίζω πως υποκρινόταν ο σκύλος γενικότερα είναι υπάκουος απλά δεν έχω καταφέρει να τον ελέγχω στο 100%.Δεν διευκρινησα σωστά.Πρότο σήκωμα και φερμα η σκύλα μου ρίχνω παίρνω το ….δεύτερο σήκωμα και φερμα ο αρσενικος ρίχνω πάλι πήρα τα ….τρίτο σήκωμα η σκύλα μου πάλι μου τα έδειξε η μπεκάτσα ήταν αρσενική προφανώς .Τεταρτο και τελευταίο σήκωμα ο αρσενικός φέρμα και ρίχνω και επιτέλους την πήρα τραυματισμένη.Την Παρασκευή πως μου έκανε απορτ κανονικά όμως;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    Odisseas στις #388744

    καλησπερα

    Μηπως επειδη ηταν τραυματισμενη ο σκυλος φοβηθηκε  οτι θα του φυγει για αυτο την εσφυξε λιγο παραπανω ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #388749

    καλησπερα Μηπως επειδη ηταν τραυματισμενη ο σκυλος φοβηθηκε οτι θα του φυγει για αυτο την εσφυξε λιγο παραπανω ?

    Και η πρώτη ήταν τραυματισμένη, το θέμα όμως είναι πως την δεύτερη δεν την έσφιξε λίγο παραπάνω, μόνο τα ποδαράκια έφτυσε, υποθέτω πως αν είχε κομμένα νύχια θα τα έτρωγε και αυτά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #388788

    Καλησπέρα παιδιά έχω πρόβλημα με ένα Σεττερ θα προσπαθήσω να σας το περιγράψωόσο καλύτερα μπορω μήπως βγάλετε άκρη γιατι εγω σηκώνω τα χέρια ψηλά.Την πέμπτη πήρα ένα αρσενικό Σεττερ 3,5 προς 4 χρόνων δοκιμαστικά για κυνήγι.Αφού το δοκίμασα μέσα στο κτήμα μου και είδα πως με ακούει σε αρκετά καλό βαθμό πήρα το ρίσκο και αποφάσισα να το πάω για κυνήγι έτσι ωραία ωραία το έβγαλα παρέα με τη σκύλα μου.Παρασκευή λοιπόν φερμάρει η σκύλα μου μια μπεκάτσα της ρίχνω και πέφτει τραυματισμένη στα 10 μέτρα απόσταση το πολύ την φερμάρει ο σκύλος καθώς ήταν ζωντανή και τελικά μου την κάνει τέλειο υποδειγματικό απόρτ.Έμεινα παρά πολυ ευχαριστημένος απο την απόδοση και των 2.Σημερα λοιπόν μετα από 4 σηκώματα στο τελευταίο την φέρμαρε ο αρσενικός της ρίχνω ένα double και η μπεκάτσα πέφτει τραυματισμήνη πάλι.Παει ο αρσενικός και πάνω που μου έρχεται να μου την κάνει απορτ αρχίζει και την μασάει μέχρι που την έφαγε ολόκληρη.Άφησε μόνο τα πόδια έφαγε μέχρι και τα φτερά!Ο σκύλος είναι παρά πολύ έμπειρος στην μπεκάτσα και την πέρδικα τον δοκιμάσω για να τον αγοράσω.δεν ξέρω τι να κάνω έχετε κάποια απάντηση σε αυτό που έκανε.Για να σας προλάβω θέμα ζήλειας δεν παίζει γιατί όταν την είχε στο στόμα του επίτηδες έβαλα την σκυλιά μου να ξαπλώσει στο ΜΕΙΝΕ περί τα 30 μέτρα μακριά του,αυτός συνέχισε ακάθεκτος να την τρώει.Ο σκύλος είχε φάει κανονικά την προηγούμενη ημέρα.Δεν βιάστηκα να του την πάρω απο το στόμα του πρώτα τον χαιδεψα τον έβαλα να κάτσει να ηρεμήσει και μετα με πολύ γλυκό τροπο του είπα έλα αστήν δωστο αλλά εκείνος τίποτα

    Ο θάνατος έρχεται από ψηλά

    γεια σου φίλε, νομίζω ένα λαθάκι που έκανες ήταν ότι ενώ τηνμασούσε ο σκύλος εσύ όπως λες τον χάιδεψες και του μιλούσες ήρεμα.νομίζω ότι έπρεπε να του δείξεις την δυσφορία σου και πόσο στεναχωήθηκες με μια έντονη φωνή και ένα μεγάλο ¨”ΜΗ!!!!!!!!” ακριβώς την στιγμή που μασούσε. όχι να τον κτυπήσεις  ,αλλά με έντονο τρόπο να δείξει ότι σε χάλασε.εμένα μου φαίνεται σαν παιχνίδι κυριαρχίας από το σκύλο,με λίγα λόγια σε δοκιμάζει γιατί αν τα έτρωγε όλα θα έτρωγε και την πρώτη μπεκάτσα που κτύπησες  και θα την έτρωγε στο σημείο που τηνβρήκε και όχι να την απορτάρει και νατην μασάει μπροστά σου.

    επειδή εμείς οι κυνηγοί έχουμε πάθος και αγάπη για τα σκυλιά μας ,τα όπλα μας και άλλα ,όταν πουλάμε κάτι τις περισσότερες φορές έχει προβλημα.

    εγώ για αρχή θα του έκανα την άσκηση με το φαγτό.θα τον έβαζα να κάτσει ,θα του έβαζα το μπολ το φαγητό και μετά από εντολή θα έτρωγε.ίσως έτσι ξεκινούσα να του δείξωποιος είναι το αφεντικό και για να φάει κάτι πρέπει να του το επιτρέψω.πάντως αν τον κρατήσεις θέλει πολύ εκπαίδευση,δες αν αξίζει ο κόπος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    tzein στις #388798

    Φίλε mixalis77 δεν τον χαίδεψα την ώρα που την μάσαγε στην αρχή την είχε ζωντανή στο στόμα του χωρίς να την πιέζει ιδιαίτερα τοτα τον χαιδεψα και του λέω μπράβο αγόρι μου άστο άστο αλλά αυτός άρχισε να την σφίγγει μετά εγώ του γύρισα πλάτη και έφυγα προς την αντίθετη πλευρά αλλά αυτός ενώ στην αρχή ξεκίνησε να με ακολουθεί ξαφνικά σταμάτησε την έβαλε κάτω και άρχισε να την μασάει του είπα και μη τον πρόλαβα πουστικα και τον έπιασα απ το κολάρο και του φυσηξα μέσα στο αυτί τίποτα δεν την άφηνε την έσφιξε πολύ μέχρι που την ψιλό διέλυσε την μπεκάτσα μετα του τράβηξα το αυτί να την αφήσει πόνεσε αλλά δεν την άφηνε του τράβηξα και μια ξυλια στο κωλο με το χέρι μου και του είπα Μη αλλά είχε ήδη καταστρέψει το πουλί ε μετά ξεκίνησε να το μασάει κ αι την έπαιρνε μακριά απο μένα την μασαγε μέχρι που άρχισε να την τρώει τι κει αν τον φώναζα το πήρα απόφαση δεν έκανα τίποτε άλλο δεν του έδωσα σημασία και έφυγα περπατώντας προς την αντίθετη κατεύθυνση μήπως και την αφήσει δεν άφησε τίποτα μόνο τα πόδια που λέει και ο Κ Γιάννης αυτό το πράγμα δεν το έχω ξαναδεί

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #388825

    Φίλε mixalis77 δεν τον χαίδεψα την ώρα που την μάσαγε στην αρχή την είχε ζωντανή στο στόμα του χωρίς να την πιέζει ιδιαίτερα τοτα τον χαιδεψα και του λέω μπράβο αγόρι μου άστο άστο αλλά αυτός άρχισε να την σφίγγει μετά εγώ του γύρισα πλάτη και έφυγα προς την αντίθετη πλευρά αλλά αυτός ενώ στην αρχή ξεκίνησε να με ακολουθεί ξαφνικά σταμάτησε την έβαλε κάτω και άρχισε να την μασάει του είπα και μη τον πρόλαβα πουστικα και τον έπιασα απ το κολάρο και του φυσηξα μέσα στο αυτί τίποτα δεν την άφηνε την έσφιξε πολύ μέχρι που την ψιλό διέλυσε την μπεκάτσα μετα του τράβηξα το αυτί να την αφήσει πόνεσε αλλά δεν την άφηνε του τράβηξα και μια ξυλια στο κωλο με το χέρι μου και του είπα Μη αλλά είχε ήδη καταστρέψει το πουλί ε μετά ξεκίνησε να το μασάει κ αι την έπαιρνε μακριά απο μένα την μασαγε μέχρι που άρχισε να την τρώει τι κει αν τον φώναζα το πήρα απόφαση δεν έκανα τίποτε άλλο δεν του έδωσα σημασία και έφυγα περπατώντας προς την αντίθετη κατεύθυνση μήπως και την αφήσει δεν άφησε τίποτα μόνο τα πόδια που λέει και ο Κ Γιάννης αυτό το πράγμα δεν το έχω ξαναδεί

     

    Από την στιγμή που αρχίζουμε την αντιπαράθεση με το σκύλο για το θήραμα τότε το έχουμε χάσει το παιχνίδι!Η αλήθεια είναι πως έπρεπε να τον δοκίμαζες μόνο του κ για μεγαλύτερο διάστημα όπως προείπε και ο κύριος Γιάννης!Θα σου δινόταν η ευκαιρία να δουλέψεις μαζί του και να δεις μήπως σου εμφάνιζε αυτήν την συμπεριφορά και μόνος οπότε θα αποκλείαμε την περίπτωση ανταγωνισμού ή ζήλιας και να οφειλόταν σε αγχος στρες απο την αλλαγή ιδιοκτήτη!Ίσως να μην έχει δουλευτεί καλά στην επαναφορά ο σκύλος και να έχει αποκτήσει αυτό το ελάττωμα από φόβο….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    makis στις #391510

    Καλησπέρα σε όλους του φίλους συνκυνηγούς

    Αν και είμαι νέος και οι γνώσεις μου στα θέματα περί εκπαίδευσης σκύλου φέρμας δεν είναι  και τόσο πολλές, θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ να εκπαιδεύσω τον σκύλο μου τώρα που έχει φτάσει την ηλικία 1,5 ετών, Ο Σκύλος είναι Αγγλικό Setter  (Στις Βασικές εντολές λειτουργεί άψογα (sit, stay, down, έλα, και στη σφυρίχτρα). (βλέπετε μου τον είχαν κλέψει όσο ακόμα ήταν κουτάβι 5 μηνών και τον βρήκα μετά από 9 μήνες  ή αν θέλετε μου τον αφήσανε ή ήρθε μόνος του στο εργοστάσιο που δούλευα φέτος).

    Η πρώτη μου προτεραιότητα ήταν να τον υποβάλλω σε αίμοτολογικές εξετάσεις γιατί δεν γνώριζα τις συνθήκες υγιεινής του σκύλου.

    Η 2η προτεραιότητα ήταν να τον βάλω σε πρόγραμμα διατροφής γιατί ήταν σε άσχημη σωματική κατάσταση (είχε φτάσει τα 13Kg )

    Στη Συνέχεια και αφου πέρασε 2 εβδομάδες παρέα μου  στο σπίτι και πήρε λίγο τα πάνω του αποφάσισα οτι ήταν ώρα για να δω πως λειτουργεί ο σκύλος στη Φέρμα του..

    Ετσι λοιπόν ξεκίνησα με τη λογική σαν να είναι κουτάβι και φτού και απο την αρχή  του έκανα τη γνωστή  “Φαρφάρα” με μπεκατσόφτερα  και μου έδειξε καλά στοιχεία.

    Για να μην σας κουράζω,  Να αγοράσω κάποιο ζωντανό θήραμα  (πχ. Ορτυκι) και να δοκιμάσω με αυτό; ή να μείνω στη “φαρφάρα” για 1-2 φορές ακόμα και μετά να τον δοκιμάσω στο βουνό;  ή έιναι πλέον αργά για τον σκύλο και να τον κρατήσω σαν ζώο συντροφιάς;

    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #391758

    Καλησπέρα, αν και νέος  βλέπω πως ακολουθείς πολύ σωστά την σειρά. Την βασική εκπαίδευση που όπως αναφέρεις λειτουργεί άψογα την έχεις κάνει εσύ; αν ναι μπράβο σου! Έτσι όπως έχουν τα δεδομένα, γιατί εστιάζεις στην φέρμα; η φέρμα σε ένα σκύλο φέρμας είναι και πρέπει να θεωρείται δεδομένη, ασχολούμαστε ιδιαιτέρως μόνο αν υπάρχει πρόβλημα (αστάθεια, κουτούλημα κλπ). Τώρα, κατά την δική μου μέθοδο θα πρέπει να ασχοληθείς με δύο άλλες εκπαιδεύσεις που θα έπρεπε να έχουν γίνει σχεδόν συγχρόνως με την βασική εκπαίδευση. Το απόρτ και την έρευνα. Το απόρτ καλλιεργείται ή διδάσκεται βήμα προς βήμα. Η έρευνα αρχίζει σε πεδινά για να ρυθμίσουμε το πλάτος της και το βάθος της και σιγά σιγά την δυσκολεύουμε αλλάζοντας τοπία. Όπως πολές φορές έχω αναφέρει, είναι πολύ βασική η κανονική έρευνα (αυτό που καταχρηστικά αποκαλείται διασταυρωμένη) γιατί ο σκύλος που έχει εκπαιδευτεί εντατικά σε αυτή όταν θα είναι στο βουνό (ακόμη και στα δύσκολα πουρναρωτά ή έλατα ή ρουμάνια) θα ερευνά το κατά το δυνατόν ρυθμισμένη από το να κόβει ευθείες πότε από δω και πότε από εκεί. Το παραμύθι  “ο δικός μου έχει αίσθηση θηράματος και όπου και να είναι το πουλί θα το βρεί” είναι σε επίπεδο καφενείου. Σε όλους μας είναι γνωστό πόσα πουλιά μένουν πίσω, πόσες φορές δεν προλαβαίνουμε να σερβίρουμε μια φέρμα και πόσες φορές δεν ξέρουμε καν που είναι ο σκύλος μας. Η αίσθηση θηράματος είναι χάρισμα αλλά είναι και εμπειρία. Προσωπικά λοιπόν θα ασχολιόμουν με την ρύθμιση της έρευνα και όταν ο σκύλος είχε καταλάβει “το παιχνίδι” θα το πήγαινα σε μέρος πεδινό με καμπίσιες και αν αυτό δεν είναι εφικτό θα έβαζα 3-4 (μάξιμουμ) φορές στητό που να μην πιάνεται (π.χ. περιστέρια) και μετά φούλ έξοδοι να βρει ο σκύλος όσα περισσότερα θηράματα γίνεται, αυτά θα σταθεροποιήσουν την φέρμα και θα διορθώσουν τα μικροπροβλήματα.

    Ενημέρωσε μας για την εξέλιξη του. Καλή συνέχεια

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    Odisseas στις #392187

    Καλημερα παιδια

    Το σαββατο επεκτισα μια ποντερινα δυομιση ετων αν και την ειχα λιγες μονο ωρες αποφασισα να τηνβγαλω στο κυνηγι την κυριακη το πρωι πηγαμε στον κυνηγοτοπο και  παρατηρισα οτι το σκυλι εκανε φερμες απο μονο του στα κουτουρου οταν ημασταν στον καμπο αργοτερα ανεβηκαμε λιγο ψιλοτερα για να βρουμε καμια μπεκατσουλα και οντος βρηκαμε 3 και πηρα τις 2 στην πρωτη μπεκατσα  το σκυλακι καταλαβε οτι κατι παιζει και φερμαρε σε ενα πουρναρι αλλα εγω ειπα ειναι τα κολπα της τελικα σηκωνετε απο πισω της η μπεκατσα την ριχνω μια πεφτει κατω μου την κανει τελειο απορτ την δευτερη σηκωθηκε μονη τησ και την πηρα με 2 σφαιρες αλλα το σκυλι δεν την ειδε που επεσε για να μου κανει απορτ ξαφνικα αρχιζει να χοροπηδα η μπεκατσα μιας και ηταν ζωντανη ακομα τρεχει η ριτα παει απο πανω της την μυριζει αλλα δεν την βαζει στο στομα της .Σε αυτο το σημειο να σας πω οτι το σκυλι ειχε να βγει πανω απο 3 μηνες και πηγαινε πρωτη φορα για μπεκατσα και γενικα δεν ειναι εμπειρη θελω να δουλεψω αυτο το σκυλι γιατι ειναι πολυ ηρεμη , πολυ καλη σαν χαρακτηρας  και απο την προτη στιγμη υπηρξε χημεια μεταξυ μας .Λοιπον απο εσας θελω να μου πειτε πως να συνεχισω την προπονηση του  πως το βλεπετε το σκυλακι ?θα βαλω και μερικες φωτο

    [/URL]

    [/URL]

    [/URL]

     

    Συγνωμη αν σας κουρασα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #392232

    αν και την ειχα λιγες μονο ωρες αποφασισα να τηνβγαλω στο κυνηγι

    αυτά πρέπει να αποφεύγονται…..οι σκύλοι χρειάζονται πολύ παραπάνω χρόνο για προσαρμογή!

    δευτερη σηκωθηκε μονη τησ και την πηρα με 2 σφαιρες αλλα το σκυλι δεν την ειδε που επεσε για να μου κανει απορτ

    Δεν πρέπει ποτέ να πυροβολείς πουλί το οποίο δεν έχει φερμαριστεί αλλιώς δεν έχει νόημα να έχεις σκύλο φέρμας…!Του δημιουργείς ελλατώματα έτσι ακόμα και αν την έβλεπε!

    λλα δεν την βαζει στο στομα της

    Μία πιθανοτητα είναι ότι επειδή ήταν ζωντανη να παραξενεύτηκε ο σκύλος να μην έχει συναντήσει πάλι παρόμοια κατάσταση!Πρέπει να πας εκεί να το δείξεις οτί αυτό σε ενδιαφέρει να του κεντρίσεις λίγο το ενδιαφέρον και να του το ξαναπετάξεις!

    [quote=392187]

    Σε αυτο το σημειο να σας πω οτι το σκυλι ειχε να βγει πανω απο 3 μηνες και πηγαινε πρωτη φορα για μπεκατσα και γενικα δεν ειναι εμπειρη θελω να δουλεψω αυτο το σκυλι γιατι ειναι πολυ ηρεμη , πολυ καλη σαν χαρακτηρας  και απο την προτη στιγμη υπηρξε χημεια μεταξυ μας

    Από που πήρες τον σκύλο και γιατί;εννοώ στον έδωσαν γιατί δεν έκανε σε κάποιον άλλον σο είπαν ότι έχει κάποιο ελλάτωμα,έχει περάσει απο εκπαίδευση;Αν όχι έχεις πολύ δουλεία και πρέπει να αρχίσεις από την αρχή και να αποφεύγονται τα άλματα (όπως αναφέρω πιο πάνω)και να προτιμούνται τα βήματα μικρα μικρά κιόλας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    makis στις #392260

    Φίλε Γιάννη,

    Οσο αναφορά τις βασικές εντολές και τη σφυρίχτρα του τις είχα ξεκινήσει με Θετική εκπαίδευση όσο ακόμα ήταν κουτάβι, απο  3 μηνών που θεώρησα οτι είχε αρχίσει να καταλαβαίνει μέχρι και την τελευταία μέρα που μου τον έκλεψαν.

    Αυτό που με χαροποίησε ιδιαίτερα, αφού τον βρήκα ήταν οτι εκτελούσε όλες εκείνες τις εντολές που του είχα μάθει αν και ο σκύλος είχε περάσει 9 μήνες μακρυά μου και πίστευα οτι θα με έιχε ξεχάσει.

    Το θέμα μου όπως αναφέρεις δεν είναι η φέρμα αλλά η γνωριμία του με τα άγρια φτερωτά.

    Όταν αναφέρεσαι σε στητά θηράματα, όπως περιστέρια θα μπορούσες να με ενημερώσεις σχετικά με το πώς;

    Φαντάζομαι στο μυαλό μου κάποιο μεγάλο χωράφι με στημένα τα περιστέρια .. αλλα πώς θα στήσω τα περιστέρια;  Θα πρέπει να αγοράσω τον ονομαζόμενο “Καταπέλτη”; η υπάρχει κάποιος πιο οικονομικός τρόπος;

     

    Υ.Σ) Θεώρησα αναγκαίο για τον σκύλο, την έξοδο του σε Ημιπεδινή Περιοχή και έτσι έπραξα προχθές. Σίγουρα ο Σκύλος δεν γνώριζε τι πρέπει να κυνηγίσει αλλά είχα και έχω ακόμα την ελπίδα για κάποια τυχαία συνάντηση με τη Βασίλισσα. (Η έρευνα του δεν ήταν ακριβώς σταυρωτή αλλά ήταν αρκετά καλή και δεν απομάκρυνε απο μένα πάνω απο 60-100 μέτρα) πιστέυω πώς αν υπήρχε κάτι στη περιοχή  θα το φέρμαρε.

    Υ.Σ.2) Πως μπορώ να τον κάνω να μην ασχολείτε με τα μικρά πουλάκια που περνάνε, με το “ΟΧΙ σταματάει και συνεχίζει την κανονική  έρευνα αν μπορώ να το πώ έτσι,  αλλά πως θα τον κάνω να μην ασχολείτε καθόλου με τα μικρά πουλάκια;  (Να φανταστώ οτι μόλις βρούμε τη βασίλισσα και επιβραβευτεί για αυτό θα σταματήσει απο μόνος του;)

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #392271

    Όταν αναφέρεσαι σε στητά θηράματα, όπως περιστέρια θα μπορούσες να με ενημερώσεις σχετικά με το πώς; Φαντάζομαι στο μυαλό μου κάποιο μεγάλο χωράφι με στημένα τα περιστέρια .. αλλα πώς θα στήσω τα περιστέρια;  Θα πρέπει να αγοράσω τον ονομαζόμενο «Καταπέλτη»; η υπάρχει κάποιος πιο οικονομικός τρόπος;

    Αν βρεις ένα κλουβάκι μικρό και του κόψεις τον πάτο και χρησιμοποιήσεις μία πετονιά για να το τραβήξεις όχι άσπρη να μην κανει αντίθεση με το χορτάρι κάνεις την δουλεία σου!Βέβαια καλό θα ήταν και χωρίς κλουβάκι να χρησιμοποίησεις περιστέρι ελαφρά ζαλισμένο,να αφήσεις λίγη ώρα να περάσει πηγαίνοτας τον σκύλο δεξιά αριστερά μακρυά από το κλουβί και να κατευθυνθείς προς το μέρος του ύστερα με κόντρα τον αέρα και κατά προτίμηση τον σκύλο δεμένο στο μακρύ λουρί του έτσι ώστε να τον συγκρατήσεις σε περίπτωση που ορμήσει…όχι την πρώτη φορά βέβαια!Έχω δει περιστέρι σε κλουβί να χτυπιέται μόλις ο σκύλος πλησιάζει και είναι καταστροφικό αυτό!Για επιβράβευση αστο να μυρίσει τις αναθυμιάσεις από την θέση του περιστεριού ή προέτρεψε το αν δεν το κάνει στην αρχή!Είναι σημαντικό να μάθεις τον σκύλο να παραμένει στην θέση φέρμας μέχρι εσύ να ξεσηκώσεις το θήραμα!Θα σε βοηθήσει πολύ αυτό μετέπειτα!Στις αρχές είναι δύσκολο αλλά βάζοντας τον πίσω στην θέση που θα έπρεπε να παραμείνει και με επαναλήψεις θα έρθει το αποτέλεσμα!Όλα βήμα βήμα,πρώτα να του τονώσουμε το ένστικτο και μετά να το κοντρολάρουμε βλέπε να σε περιμένει και επιθυμητή και η ακινησία

    Υ.Σ.2) Πως μπορώ να τον κάνω να μην ασχολείτε με τα μικρά πουλάκια που περνάνε, με το «ΟΧΙ σταματάει και συνεχίζει την κανονική  έρευνα αν μπορώ να το πώ έτσι,  αλλά πως θα τον κάνω να μην ασχολείτε καθόλου με τα μικρά πουλάκια;  (Να φανταστώ οτι μόλις βρούμε τη βασίλισσα και επιβραβευτεί για αυτό θα σταματήσει απο μόνος του;)

    Θα σταματήσει μόνο του είναι σχεδόν βέβαιο αυτό αφού κιόλας επηρεάζεται από το όχι!Βέβαια τώρα που είναι αρχή μην τον έχεις πολύ στο όχι άστον  λίγο να ξεδώσει είναι στην φύση του δεν ξέρει ακόμα τι πρέπει να κυνηγήσει….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    Odisseas στις #392272

    επειδη δεν ειχα σκυλο και γυρνα μονος μου ενας φιλος μου το εδωσε  φυσικα με ειχε ενημερωσει για τα ελλατωματα του σκυλου  αλλα απο το να γυρναω μονος μου ειπα να προσπαθησω να κανω ενα σκυλο που θα με κανει να περναω καλα εγω δεν θελω κανενα υπερσκυλο.Στην αρχη το σκευτικα να τουφεκισω αλλα απο την αλλη ειπα να ριξω για να δει ο σκυλος  πως ειναι η μπεκατσα και η μυρωδια της μιας και δεν ειχε ξαναδει.Τωρα σκευτομαι να βαλω κανενα ορτυκι καλη ποιοτητας λετε να το κανω ?να την ξαναπαω για μπεκατσα ? Πως να συνεχισω ?διαφωτηστε με

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #392275

    επειδη δεν ειχα σκυλο και γυρνα μονος μου ενας φιλος μου το εδωσε φυσικα με ειχε ενημερωσει για τα ελλατωματα του σκυλου αλλα απο το να γυρναω μονος μου ειπα να προσπαθησω να κανω ενα σκυλο που θα με κανει να περναω καλα εγω δεν θελω κανενα υπερσκυλο.Στην αρχη το σκευτικα να τουφεκισω αλλα απο την αλλη ειπα να ριξω για να δει ο σκυλος πως ειναι η μπεκατσα και η μυρωδια της μιας και δεν ειχε ξαναδει.Τωρα σκευτομαι να βαλω κανενα ορτυκι καλη ποιοτητας λετε να το κανω ?να την ξαναπαω για μπεκατσα ? Πως να συνεχισω ?διαφωτηστε με

    Πρώτα δέσου με τον σκύλο μίλα του παίξε μαζί του να σε αγαπήσει να νιώθει χαρούμενος που σου προσφέρει τις υπηρεσίες του και μετά προχώρα σιγά σιγά!
    Αν είχαν προηγηθεί τα ορτύκια και κάποια άλλα στάδια εκπαίδευσης τώρα με το προνόμιο να βρίσκεις 3 μπεκάτσες(δεν μας λες και εμας καμία) θα έκανες καλή δουλεία!Αφού όμως αυτα δεν έχουν γίνει και ο σκύλος δείχνει κάποια σημαντικά θετικά,την φέρμαρε,επανέφερε την πρώτη τέλεια αξίζει τον κόπο να δουλέψεις!!!!
    Άρα άρχισε με κάποια ορτυκάκια να ελέγξεις έρευνα φέρμα απόρτ(πρέπει να υπάρχει πρόβλημα εδώ αν κρίνουμε από την δεύτερη φάση) και μετα ξαναδοκίμασε στην μπεκάτσα!Αν ο σκύλος δεν γνωριζει από βασική υπακοή καλό θα ήταν πριν από όλα να ασχοληθείς λίγο μαζί του σε εντολές αλλιως δεν θα μπορέσεις να δουλέψεις σωστά!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,066 έως 1,080 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων