ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,081 έως 1,095 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    Odisseas στις #392284

    δεθηκαμε αρκετα απο την πρωτη στιγμη οταν την φωναζω ερχεται με προθυμια  καλυτερΑ να βαλω ορτυκι ή περιστερι μολις σηκωθουν να τα τουφεκισω?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #392360

    δεθηκαμε αρκετα απο την πρωτη στιγμη οταν την φωναζω ερχεται με προθυμια καλυτερΑ να βαλω ορτυκι ή περιστερι μολις σηκωθουν να τα τουφεκισω?

    Στην αρχή μπορείς να βάλεις ορτύκι δεμένο στο καλάμι για να τεστάρεις την φέρμα χωρίς να το πιάσει ποτέ βέβαια, θα το πιάνεις εσύ προσπαθώντας να μην ορμάει αλλιώς θα την βάζεις πάλι στην θέση της!μετά μπορείς να περάσεις στο ορτύκι σε ελέυθερο χώρο και μετά σε περιστέρι χωρίς να τα σκοτώσεις!Βέβαια ταυτόχρονα μπορείς να δουλεύεις ασκήσεις υπακοής και επαναφοράς με κάποιο ομοίωμα!Ποτέ τα πρώτα μαθήματα επαναφοράς όταν περάσουμε σε θήραμα με περιστέρι γιατί κολλάνε πολλά πούπουλα στο στόμα του και ”αηδιάζει”!

    Όταν έχουν φτάσει όλα αυτά σε ικανοποιητικό επίπεδο τότε τα ταιριάζουμε ολα αυτά μαζί!

    Βέβαια όλα αυτά αν ο σκύλος δεν έχει ιδέα εκπαίδευση,τώρα με την σκυλίτσα την δικιά σου δεν ξέρουμε πολλά πράγματα γιατί αν είχε μια εκαίδευση την πήγες σε μπεκάτσες και τώρα την ξαναγυριζουμε πίσω περιπλάκονται τα πράγματα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #392450

    Φίλε Γιάννη, Οσο ….  ………….. θα σταματήσει απο μόνος του;)

    Όπως έγραψε και ο Γιώργος μη δίνεις προσοχή στα μικρόπουλα, αγνόησε την ενέργεια του αυτή. Αγνοώ σημαίνει ούτε ΜΗ ούτε ΟΧΙ, όσο ωριμάζει τόσο θα τα εγκαταλείπει.

    Προσωπικά, θα έδινα περισσότερο χρόνο για την τελειοποίηση της έρευνας. Επειδή το κυνήγι δεν γίνεται σε ομαλά εδάφη και είναι επόμενο να μην ψάχνει με  τυπικό τρόπο, επιδιώκω πριν αρχίσω να κυνηγώ να έχω μία πολύ ρυθμισμένη έρευνα σε κάμπο, έτσι το «χάλασμά» της στο βουνό, θα έχει την λιγότερο δυνατή απόκλιση. Βέβαια περί ορέξεως… ότι επιθυμεί ο καθένας.

    Αποφεύγω να χρησιμοποιώ στην εκπαίδευση πολλά αξεσουάρ. Όσο γίνεται πιο απλά, έτσι αποφεύγω τα μπερδέματα και τις αδεξιότητες αλλά και το να κουβαλώ πράγματα. Ο καταπέλτης βέβαια (και μάλιστα ο τηλεκατευθυνόμενος) είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο αλλά κοστίζει, οπότε το θεωρό απαραίτητο για έναν επαγγελματία που θα το χρησιμοποιεί τακτικά και για πολλά χρόνια.

    Χρησιμοποιώ την μέθοδο dizzy  (ζαλισμένο, σαστισμένο), την έχω ξαναπεριγράψει στο παρελθόν…και ναι, η αναζήτηση του φόρουμ δουλεύει μια χαρά… να το:

    ***Dizzy: Πιάνουμε το περιστέρι με τα δυο μας χέρια από τις κλειστές φτερούγες. Προς το σώμα μας είναι η ουρά του. Σηκώνουμε την μία φτερούγα και βάζουμε με τον δείκτη του ίδιου χεριού το κεφάλι κάτω από την φτερούγα. Το τρίβουμε ελαφρά με τις φούχτες μας από εμπρός προς τα πίσω 2-3 φορές σαν να του στρώνουμε τα φτερά. Το κουνάμε 4-5 φορές αριστερά δεξιά με το ένα χέρι μας, περιστρέφοντας μόνο τον καρπό μας ( σαν να κουνάμε απαγορευτικά το δάκτυλο μας, η σαν να κάνουμε αέρα με βεντάλια) Το ακουμπάμε στο έδαφος. Αν θέλουμε να φύγει αμέσως μόλις το πλησιάσει ο σκύλος (δείκτες και σπάνιελ) το ακουμπάμε γερμένο ελαφρά προς την φτερούγα που σκεπάζει το κεφάλι, αν θέλουμε να μείνει μέχρι να το «σπρώξουμε» (εκπαίδευση φέρμας) το ακουμπάμε στο πλάι με την φτερούγα που σκεπάζει το κεφάλι να είναι στο έδαφος.***

    Αν δεν έχεις περιστέρια που πετούν εύκολα και χρησιμοποιήσεις πέρδικα εκτροφής που ίσως δεν πετάξει αμέσως, τύλιξε (απλά χωρίς κόμπους) 2 φορές το σώμα της με ένα σπάγκο, τέντωσε τον καλά και την άλλη άκρη του πιάσε την όταν πλησιάζει ο σκύλος. Τραβώντας το απότομα η πέρδικα θα ελευθερώσει το κεφάλι της και θα πετάξει αμέσως.

    Το περιστέρι το τοποθετείς στο τέλος της έρευνας ενός μεγάλου χωραφιού, αν θέλεις να ρυθμίσεις το πλάτος της έρευνα το βάζεις στα άκρα.

    Αυτό μπορεί να γίνει μερικές φορές π.χ. 4-5 με ένα ή δύο πουλιά σε κάθε έξοδο. Μετά μόνο σε άγριο.

    Την ίδια μέθοδο χρησιμοποιούμε και σε σκύλους που δεν έχουν αναδείξει επαρκώς το ένστικτο της φέρμας ή έχουν πρόβλημα με την σταθεροποίηση της. Τότε και μόνο τότε χρησιμοποιούμε το σχοινάκι. Εσύ δεν έχεις κανένα λόγο να το χρησιμοποιήσεις.

    Κάτι που δεν μπορώ τόσα χρόνια να καταλάβω είναι γιατί ο κόσμος αγοράζει σκύλους φέρμας και από την ημέρα που θα πάρουν το κουταβάκι προσπαθούν να διαπιστώσουν το ένστικτό του, να το κάνουν να φερμάρει με οποιαδήποτε ανοησία, να το βγάλουν από 4-5 μηνών…. Γιατί όλα αυτά; προφανώς γιατί δεν ξέρουν τι υποδηλώνει η φέρμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #392457

    Στην αρχή μπορείς να βάλεις ορτύκι δεμένο στο καλάμι για να τεστάρεις την φέρμα χωρίς να το πιάσει ποτέ βέβαια, θα το πιάνεις εσύ προσπαθώντας να μην ορμάει αλλιώς θα την βάζεις πάλι στην θέση της!μετά μπορείς να περάσεις στο ορτύκι σε ελέυθερο χώρο και μετά σε περιστέρι χωρίς να τα σκοτώσεις!Βέβαια ταυτόχρονα μπορείς να δουλεύεις ασκήσεις υπακοής και επαναφοράς με κάποιο ομοίωμα!Ποτέ τα πρώτα μαθήματα επαναφοράς όταν περάσουμε σε θήραμα με περιστέρι γιατί κολλάνε πολλά πούπουλα στο στόμα του και »αηδιάζει»! Όταν έχουν φτάσει όλα αυτά σε ικανοποιητικό επίπεδο τότε τα ταιριάζουμε ολα αυτά μαζί! Βέβαια όλα αυτά αν ο σκύλος δεν έχει ιδέα εκπαίδευση,τώρα με την σκυλίτσα την δικιά σου δεν ξέρουμε πολλά πράγματα γιατί αν είχε μια εκαίδευση την πήγες σε μπεκάτσες και τώρα την ξαναγυριζουμε πίσω περιπλάκονται τα πράγματα 

    Νομίζω πως η τελευταία σου πρόταση είναι και η πιο σωστή. Αφού η σκύλα φερμάρει γιατί να κάνει τεστ φέρμας; είναι και άπειρος ο άνθρωπος, μάλλον θα γίνουν πιο πολλά λάθη.

    Οδυσσέα κατά την άποψή μου καλύτερα να πηγαίνεις στα θηράματα που κυνηγάς όσο περισσότερο μπορείς. Προς το παρόν αγνόησε τις λευκές φέρμες, και ακολούθησε την συμβουλή του Γιώργου να της μάθεις 3-4 εντολές όπως έλα, κάτσε, μείνε, φέρτο, φύγε ή ψάξε κλπ. Αν σε ενδιαφέρει το απόρτ άστο για 1-2 μήνες και ασχολήσου μετά. Όταν σου γράφει ο Γιώργος “να δεθείς” με την σκύλα το επεξηγεί: “μίλα του παίξε μαζί του να σε αγαπήσει να νιώθει χαρούμενος που σου προσφέρει τις υπηρεσίες του και μετά προχώρα σιγά σιγά!” Το ότι έρχεται όταν την φωνάζεις σημαίνει πως είναι φιλική ή/και υπάκουη, όχι απαραίτητα πως σε αναγνωρίζει ως αρχηγό και συνεργάτη στο κυνήγι, αυτό θέλει χρόνο εκτός και αν ήταν μαθημένη να κυνηγά με διαφορετικούς ανθρώπους όπως οι σκύλοι στις ρεζέρβες.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    Odisseas στις #392471

    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

    Με την ποιντερινα μου περναω πολλες παιζοντας μαζι της ταιζοντας την και γενικα προσπαθω να την κανω να με εμπιστευτει.Στο κυνηγι πηγαινουμε 3-4 φορες την εβδομαδα κυριως τα πρωινα αλλα και καποιες φορες απογευμα προσπαθω να πηγαινω σε τοπους που εχει θηραματα ωστε να ερθει σε επαφη με αυτα .Ομως το σκυλακι μου διαγνωστικε οτι εχει ψωρα να σταματησω να την βγαζω στο κυνηγι ή να συνεχισω να την περνω μαζι μου (το σκυλακι θα κανει θεραπεια )?αλλη μια ερωτηση μου ειναι:τις λευκες φερμες θα τις κοψει απο μονη της?

    Και παλι σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #392874

    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας Με την ποιντερινα μου περναω πολλες παιζοντας μαζι της ταιζοντας την και γενικα προσπαθω να την κανω να με εμπιστευτει.Στο κυνηγι πηγαινουμε 3-4 φορες την εβδομαδα κυριως τα πρωινα αλλα και καποιες φορες απογευμα προσπαθω να πηγαινω σε τοπους που εχει θηραματα ωστε να ερθει σε επαφη με αυτα .Ομως το σκυλακι μου διαγνωστικε οτι εχει ψωρα να σταματησω να την βγαζω στο κυνηγι ή να συνεχισω να την περνω μαζι μου (το σκυλακι θα κανει θεραπεια )?αλλη μια ερωτηση μου ειναι:τις λευκες φερμες θα τις κοψει απο μονη της? Και παλι σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

     

    Υποθέτω πως έχεις έρθει σε επαφή με τον γιατρό μετά το τηλεφώνημα που σου έκανε, οπότε θα σε έχει ενημερώσει πλήρως για το ποια μορφή ψώρας έχει ο σκύλος σου και όλα τα σχετικά, υποθέτω πάλι πως θα σου εξήγησε πως μία από τις αιτίες της πάθησης είναι ίσως ψυχοσωματική. Αν στο κυνήγι δεν στρεσάρετε δεν υπάρχει άλλος λόγος να μην κυνηγά.

    Για να έχεις σαφή απάντηση για τις λευκές φέρμες θα πρέπει να γνώριζες πολλά για την προηγούμενη εκπαίδευση, συναντήσεις με θηράματα, “ποιότητα της μύτης” της, αν είναι νευρική ή επιφυλακτική, αν έχει εμπιστοσύνη στον ευτό της και πολλά άλλα. Θα σου έλεγα προς το παρόν να μην δίνεις σημασία, δηλαδή να μην την μαλώνεις ή τις φωνάζεις, απλά λέγε τις να συνεχίσει. Αν οι ψευτοφέρμες αυτές έχουν διάρκεια, δηλαδή προλαβαίνεις και πηγαίνεις για να σερβίρεις τότε μπορείς να την αποδοκιμάζεις λεκτικά, δεν έχει σημασία τι θα λες αλλά ο τόνος που τα λες να είναι αποδοκιμαστικός  σαν να λέμε: “άντε παράτα τις βλακείες, τι είναι αυτές οι κουταμάρες που κάνεις κλπ”. Μετά από μερικούς μήνες που θα έχεις πάρει μερικά φερμαρισμένα πουλιά τα ξαναλέμε.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #393342

    Εχω ενα σεττεράκι 8 μηνων τωρα . Το προβλημα μου ειναι οτι εκτος του οτι αρχισε να ανοιγεται παρα πολυ (ισως αυτο να ειναι και στα αιματα βεβαια) ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ το ΕΛΑ με κοιτάει και με γραφει στα τετοια του !! Βασικη υπακουη δεν πολυ ασχοληθηκα ειναι η αληθεια αλλα το ΕΛα και το ΣΦΥριγμα τα ειχα δωσει βαση και τα ακουγε οταν τον εβγαζα στο καμπο. Στα περασματα φερμαρε και 2-3 ορτυκακια και γενικα εψαχνε το σκυλι ελεγνχομενα και οπως ηθελα και οταν το φωναζα παντα ερχοτανε κοντα μου. Τωρα με γραφει κανονικα και σα να μην φτανει αυτο οτι μιρκοπουλι δει να πεταει το κυνηγαει περα δωθε σε ολο τον καμπο μεχρι που τον χανω και οπτικα. Επειδη τον εχω απο πολυ μικροκαι δεν θελω να τον δωσω η να τον εχω δεμενο στην αλυσιδα απλα οποιος μπορει να μου δωσει καποια συμβουλη ευπροσδεκτη και ειδικα ο Γιαννης που ειναι γνωστης !!!

    .Καλημερα συναδελφε θα σου πω την  γνωμη  μου για  να  μην  στυναχωριεσαι. Τα σκυλακια σ’ αυτη την  ηλικια κυνηγουν μικροπουλια . σιγα  σιγα με  τα  κυνηγια δεν  τα  κυνηγα. εαν  το  φωναζεις και  δεν  γυριζει  αμεσως μη  σε  απασχολει ,σκεψου  ενα  μικρο  παιδι  σε παιδικη  χαρα να  το  φωναζει η  μαμα του δεν  ακουει.Με  τον  καιρο το  συνολο των  εμπειριων θα το  σοβαρεψει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #393369

    Να πω και εγώ την απορία μου. Σταματάμε ποτέ την ανταμοιβή με μεζεδάκι όταν νοιώσουμε ότι έχει μάθει ο σκύλος το εκάστοτε στάδιο εκπαίδευσης;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #393422

    ναι χρηστο σταματο εφοσον ανταποκρινετε καλα στην εντολη σου ,που και που μονο μετα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #393451

    Να πω και εγώ την απορία μου. Σταματάμε ποτέ την ανταμοιβή με μεζεδάκι όταν νοιώσουμε ότι έχει μάθει ο σκύλος το εκάστοτε στάδιο εκπαίδευσης;

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Χρήστο, όπως σου τα είπε ο Βασίλης. Αν θες να μάθεις το γιατί και το πως διάβασε  το ακόλουθο απόσπασμα από το άρθρο μου.
    5. ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
     
    α) ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΗ
     

    Οι σκύλοι δε διαθέτουν συνειρμική μνήμη, οπότε κάθε σωστή ενέργεια από το σκύλο μας θα πρέπει να επιβραβεύεται άμεσα. Μετά από 3-5 δευτερόλεπτα δεν μπορεί να συνδυάσει την πράξη του με τον έπαινο μας ( ή την επίπληξή μας, αφού το ίδιο ισχύει και για τη λανθασμένη ενέργεια του).

    Ο έπαινος έρχεται ως ανταμοιβή που τη διακρίνουμε σε:

     

    Πρωτογενή ανταμοιβή (Primary positive reinforce) δηλαδή προσφέρουμε μία άμεση ευχαρίστηση που δε χρειάζεται να την έχουμε “διδάξει” στο σκύλο, όπως είναι η τροφή και το νερό που καλύπτουν ένστικτα και το χάδι*.

    Η τροφή / λιχουδιά είναι από τα κυριότερα μέσα εκπαίδευσης όλων των ζώων, ως δέλεαρ (ενίσχυση) ή ως ανταμοιβή, π.χ. δελεάζουμε ένα κουτάβι κρατώντας ένα μεζεδάκι μπροστά από τη μύτη του, για να κάνει τα πρώτα του βήματα με τον οδηγό. Το ανταμείβουμε βάζοντας στο στόμα το μεζεδάκι αμέσως μόλις εκτελέσει σωστά το «Κάτω».

    Tο χάδι: Πολλοί το κατατάσσουν στη Δευτερογενή, θεωρώ πως αν και δεν έχει σχέση με τα ένστικτα είναι πρωτογενής αμοιβή, γιατί από τη γέννηση του το κουτάβι αποζητά στενή επαφή με τα αδέλφια του, η δε μάνα τα γλύφει συνεχώς. Τους αρέσει το χάδι ιδιαίτερα γύρω από τις βάσεις των αυτιών και κάτω από το σαγόνι προς τον τράχηλο και στέρνο.

    Απεχθάνονται και εκλαμβάνουν ως απειλή την εκτίναξη του χεριού μας προς τα μάτια τους για να χαϊδέψουμε το κρανίο τους, ιδίως αν γίνεται με αβέβαιες κινήσεις, όπως παιδιών ή ενηλίκων που δεν έχουν οικειότητα με τους σκύλους ή φοβούνται. Το ίδιο απειλητικά αισθάνονται όταν σκύβουμε πάνω από το σώμα τους ή όταν τα κοιτάμε κατ΄ ευθείαν στα μάτια καθώς και το σφιχτό αγκάλιασμα.

    Η εντονότερη και ισχυρότερη πρωτογενής αμοιβή, που είναι η τροφή, είναι χρήσιμη στα πρώτα στάδια εκπαίδευσης, σταδιακά θα πρέπει να μειώνεται αντικαθιστώντας την με ηπιότερης μορφής αμοιβή, όπως το χάδι ή ο λεκτικός έπαινος.

    Στην αρχή της εκμάθησης μίας εντολής είναι προτιμότερη η συνεχής επιβράβευση, γιατί ενισχύει το ενδιαφέρον του σκύλου, αργότερα ανταμείβουμε μία φορά για κάθε τρεις επιτυχείς εκτελέσεις, μία για κάθε πέντε κ.ο.κ. μέχρι να γίνεται σποραδικά.

     

    Δευτερογενή  ανταμοιβή (secondary positive reinforce), αυτή μπορεί να είναι λέξη, σινιάλο, σφύριγμα ή ήχος που την έχουμε συσχετίσει με μία πρωτογενή, π.χ. κάθε φορά που ο σκύλος έρχεται κοντά μας του δίνουμε μία λιχουδιά (πρωτογενής αμοιβή). Όταν αυτό το συνδέσει καλά στο μυαλό του, θα κάνουμε το εξής: κάθε φορά που θα έρχεται προς το μέρος μας, πριν πάρει τη λιχουδιά, θα σφυρίζουμε ή θα λέμε μία λέξη κλειδί (έλα ή εδώ), μετά από αρκετές φορές ο σκύλος με το άκουσμα της σφυρίχτρας θα έρχεται (δευτερογενής).

    Ο τόνος της φωνής μας: είναι ένα από τα καλύτερα εργαλεία, γιατί μπορούμε να επαινέσουμε ακόμη και όταν ο σκύλος είναι μακριά μας. Με την εναλλαγή του τόνου μπορούμε εύκολα να εκφράσουμε όλη την κλίμακα της ικανοποίησης  μας και των αισθημάτων μας. Δεν έχει σημασία το τι λέμε, αλλά το πως το λέμε. Θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τυποποιημένες λέξεις και φράσεις.

    Το παιχνίδι: όταν ο σκύλος έχει μάθει να παίζει από μικρός με ένα αντικείμενο (μπαλάκι, ντάμυ), μετά από την επιτυχή άσκηση του επιτρέπουμε να παίξει. Είναι μεγαλύτερη η ευχαρίστησή του, όταν συμμετέχουμε στο παιχνίδι του. Οι σκύλοι που ερευνούν π.χ. για εκρηκτικά, μόλις μυρίσουν υλικό, κάθονται ή γαβγίζουν ή και τα δύο, περιμένοντας τι; Το συνοδό να τους δώσει το ντάμυ τους για να παίξουν. Είναι σημαντικό να τελειώνουμε τα καθημερινά μαθήματα με παιχνίδι. Έτσι ελευθερώνεται ο σκύλος από οποιοδήποτε στρες.

     

    Το Operant Conditioning αφορά το συσχετισμό μιας απλής ενέργειας μας που ουσιαστικά δεν έχει κανένα νόημα για το σκύλο (όπως π.χ. η λέξη “Μπράβο”) με κάτι που έχει ουσιαστική και διαχρονική αξία π.χ. τροφή (ένστικτο επιβίωσης). Ο συσχετισμός αυτός θα χρησιμοποιηθεί για να διδάξουμε το σκύλο να ανταποκρίνεται σε εντολές ανταμείβοντας στην αρχή με τροφή και “μπράβο” και αργότερα μόνο με “μπράβο”.  Η τροφή ονομάζεται “Πρωτεύον Ενισχυτής” γιατί ο σκύλος θα δουλέψει για να την πάρει και είναι αξιόλογη από μόνη της.  Αφότου η λέξη “Μπράβο” συνταιριαστεί με το θετικό ενισχυτή, η λέξη γίνεται ενισχυτική για το σκύλο.  Τη λέξη “Μπράβο” την ονομάζουμε “Γέφυρα” ή “Δευτερεύοντα Ενισχυτή”, ενώ συχνά, τη λέμε και “Σήμανση Ανταμοιβής” γιατί σημαίνει (σηματοδοτεί) το γεγονός που κέρδισε την ανταμοιβή για το σκύλο.  Ο σκύλος πλέον, θα δουλεύει πολύ σκληρά προσπαθώντας να κερδίσει πολλά “Μπράβο”, καθώς συνδυάζουν την ανταμοιβή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #393567

    Βίκτωρα και κ. Γιάννη σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Νομίζω πως βαδίζω σε καλό δρόμο …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #394020

    ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ!!παρακαλώ οποιος μπορεί να βοηθήσει! έχει ένας φίλος ένα επανιελάκι 17 μηνών ,με χαρτιά και γενεολογία απο θεσσαλονίκη και γνωστό εκτροφέα ,δηλαδή γεμάτο υποσχέσεις.

    έχει βγει 10 φορές στο σχιστό ,έχει πάει 3 φορές για κυνήγι σε αγριο ορτύκι στην Μάνη ,έχει πάει σε ελεγχόμενη  κυνηγετική περιοχή ,ακούει στις εντολές ,έλα ,κάτσε, ψάξε.δεν έχει γίνει εκπαίδευση  για έρευνα,με ορτύκι εκτροφείου .το πρόβλημα είναι ότι ο σκύλος δείχνει φοβίες,τον παρατήρησα να τρέχει σε μονοπάτι  και από δεξια και αριστερά έπεφταν κλαδάκια από θαμνάκια και ο σκύλος σταματαγε και μετά από παροτρυνση πήδαγε το εμπόδιο.μετά εκεί που έχει σταματήσει και λες ότι θα φερμάρει ξαφνικά πετάγεται προς τα πίσω σαν κάτι να το φοβισε,το σκυλακι ήρθε 5 μηνών με αεροπλάνο από θασσαλονίκη και παρατήρησα ότι μελη τηςοικογένειας του φίλου μου πήγαιναν νατο χαιδέψουν και αυτό φοβόταν και έκανε πίσω.

    κάτι άλλο που κάνει στο κυνήγι είναι ότι δεν απομακρύνεται πάνω από 15 μέτρα και σταματάει και ψάχνει τον φίλο μου ,γυρνάει και περπατάει πίσω του και μετά από παρότρυνση ξαναφέυγει.

    σήμερα του βάλαμε καλό ιταλικό ορτύκι ,έδειξε πάθος να το κυνήγίσει .τον είχαμε δέσει με σχοινάκι και σήκωσε το ορτύκι χωρίς να φερμάρει και επειδή δεν είχαμε κουτάκι να το κρύψουμε σταματήσαμε ,ήταν και η βλαστηση κοντή και φοβηθήκαμε μην το δει.

    επειδή ο φίλος δεν έχει πρόσβαση σε ιντερνετ για αυτό τα μεταφέρω εγώ. περισσότερο προβληματίζομαστε για τις φοβίες  και αν με ολοκληρωμένη  εκπαίδευση  γίνει ένα επανιέλ. ο φίλος  έιχε κατα καιρούς 2 σέτερς και ένα ποιντερ  και δεν αντιμετώπισε τέτοια προβλήματα . ευχαριστώ εκ των προτέρων.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #394115

    mixalis77, αν διαβάσεις τις 3-4 τελευταίες σελίδες νομίζω πως θα καλυφθείς, αν όχι μπορείς να επανέλθεις με περισσότερες λεπτομέρειες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #394524

    mixalis77, αν διαβάσεις τις 3-4 τελευταίες σελίδες νομίζω πως θα καλυφθείς, αν όχι μπορείς να επανέλθεις με περισσότερες λεπτομέρειες.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!! όπως είπα σε προηγουμενο ποστ το επανιελάκι είναι του φίλου μου και εγώ μεταφέρω τις απορίες του σε σας ! καταλαβαίνω ότι το σκυλάκι θέλει βασικήνεκπαίδευση  και όλο το πακέτο της εκπαίδευσης.επειδή είναι 17 μηνών θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα ?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #394528

    …κάτι άλλο που κάνει στο κυνήγι είναι ότι δεν απομακρύνεται πάνω από 15 μέτρα και σταματάει και ψάχνει τον φίλο μου ,γυρνάει και περπατάει πίσω του και μετά από παρότρυνση ξαναφέυγει…

    Όσο γι’ αυτό, μην ανησυχείς. Θά’ ρθει ο καιρός (μέσω των συναντήσεων με θηράματα και χρησιμοποιώντας εμπειρία, μυαλό και ένστικτο) που θα σου χρειαστεί η βασική εκπαίδευση για να μπορείς να το επαναφέρεις.  🙂

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,081 έως 1,095 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων