ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,111 έως 1,125 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #396650

    betor255 wrote:
    Γειά σας θα ήθελα να κάνω μιά ερώτηση για το πως θα κάνω ένα κουτάβι 7 μηνών (επανιελ μπρετον) να σταματίσει να πηδά πάνω μου για να παίξει. μέχρι τώρα διαβάζοντας αυτό το θέμα, το βιβλίο του Νικολαράκου και διάφορα αμερικάνικα DVD του έχω μάθει το «σπιτι» (μπένει στο κλουβί), το «κάτσε» και το «έλα». παρόλα αυτά συνεχίζει να πηδά πάνω μου όταν με βλέπει στην αρχή, μετά ηρεμεί κατά την εκπαίδευση. προσπάθησα να του γυρνώ την πλάτη και να απομακρύνομαι αλλά δεν πιάνει, συνεχίζει ούτε το «μη» πιάνει, περνάνε 3-4 λεπτά με λερώνει και μετά ηρεμεί και δέχετε την εκπαίδευση. έχει κανείς καμιά ιδέα; Ευχαριστώ.

    Το ότι πηδά ένα κουτάβι πάνω στον ιδιοκτήτη του είναι ότι καλύτερο. Σημαίνει πως είναι ανθρωποκεντρικό, πως έχει καλή επαφή και σχέσεις με τον κυναγωγό του και κατ’ επέκταση πως θα είναι συνεργάσιμο στην εκπαίδευση αλλά κα στον κυνηγότοπο. Κάθε επαγγελματίας εκπαιδευτής το πρώτο που επιζητά είναι αυτό ακριβώς που θεωρείς πρόβλημα. Η λύση δεν είναι μόνο να γυρνάς την πλάτη όποτε δεν πρέπει να ανέβει απάνω σου αλλά να το συνδυάσεις με εντολή. Η εντολή με νόημα δίνεται κτυπώντας ελαφρά το στήθος μας με την παλάμη μας, λεκτικά άλλοι λένε «πήδα» άλλοι «χάδια» και άλλοι απλώς του λένε επαινετικά λόγια. Όποτε καταλάβεις πως θα πηδήξει πάνω σου δώσε την εντολή, έτσι θα το συνηθίσει και αν δεν παίρνει εντολή δεν θα πηδά. Η αρνητική σου στάση είναι, εντολή ΜΗ, συγχρόνως ανασηκώνεις το γόνατο προς το στήθος οπότε ο σκύλος πέφτει απάνω του και δεν καταφέρνει να επιτύχει την επαφή με το σώμα σου ή του γυρνάς την πλάτη (αν δεν πιάσει την πρώτη φορά θα πιάσει την δέκατη ή την εκατοστή αρκεί να καταλάβει πως θα μπορεί να το κάνει όποτε του το επιτρέπεις με εντολή. Φυσικά όταν ασχολούμαστε με τον σκύλο μας φοράμε και τα κατάλληλα ρούχα οπότε δεν μας ενδιαφέρει αν θα μας λερώσει. Σε κάθε φάση κατά την ώρα των μαθημάτων που ο σκύλος «κλείνεται» (δυσκολεύεται – στρεσάρεται) τον «ανοίγουμε» τον αποφορτίζουμε καλώντας με εντολή να πηδήξει στο στήθος μας και αμέσως του πετάμε και ένα μπαλάκι σαν παιχνίδι. Πολύ σωστά τα είπε και ο EFKLIDIS, στο μόνο που διαφωνώ είναι στην προτροπή του να μην πολυδιαβάζεις…. Αυτή την στιγμή αυτό κάνεις. Η γνώση δεν είναι επιφοίτηση, αν δεν έχεις έναν δάσκαλο δίπλα σου αναγκαστικά θα διαβάσεις. Αν περιμένεις να μάθεις μέσα από τα λάθη σου θα περάσουν πολλά χρόνια μέχρι να «φτιάξεις» έναν σκύλο που να σε ικανοποιεί.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Καλησπερα κυριε Νικολακοπουλε η γνωμη μου να  μην  πολυδιαβαζει εκπαιδευτικα  βιβλια και  να  μην  βλεπει  dvd ειναι μια  συμβουλη για  να  μην κανη ζημια .Εμεις οι  κυνηγοι μπορει  να  εχουμε  καποιες δυνατοτητες εκπαιδευσεις αλλα οχι  σαν  αυτες  του  εκπαιδευτη σκυλων που εχει αντιμετωπισει εκαντοταδες χαρακτηρες σκυλιων με  διαφορετικη αντιληψη ακομα και  σε το  πιο  υποτακτικο σκυλι.Καποτε πριν  17  χρονια ειχα  μια  σετερινα που  οταν  εβλεπε γυδοπροβατα  πηγαινε κοντα τους τα  κυνηγουσε και  τα γαβγιζε οταν  τα  στριμωχνε  χωρις να  επιτιθεται. ενας  φιλος  μου που ειχε διαβασει εκπαιδευτικο βιβλιο και ειχαμε ρωτησει  και  ενα  κτηνιατρο και  συμφωνησαμε  να του  βαλουμε  ηλεκτ κολλαρο .Πραγματι πηγαμε κοτα  σε  προβατα  αφησα τη  σκυλα και την  στιγμη  που  αρχισε να  τρεχει προσ  τα προβατα  την  καλεσα αυτη  δεν  γυρισε και  πατησα  μια φορα  σε  μεσαια ενταση πονεσε  φοβερα . απο  κεινη την  μερα  ησκυλα οποτε  πηγαινα για  κυνηγι δεν  απομακρυνοταν πανω  απο  15  μετρα τουλαχιστον για  2  μηνες με  συνεχεις εξοδους .οποτε πλησιαζα προβατα επεφτε στην  αγκαλια  μου  και  δεν  εφευγε . Αναγκαστικα να  αποφευγω τα  τσοπαναρια για  μια  περιοδο και  σιγα σιγα η  σετερινα ανοιχτηκε . Θελω  να πω  ο χρηστης [ κυνηγος] των  εκπαιδευτικων οδηγιων  δεν  εχει την  ικανοτητα του  εκπαιδευτη να βλεπει ενα σκυλο και  να  καταλαβαινει  πως θα  του  φερθει. Δεν υπαρχει  κυνηγος που  θα  φιαξει μονος του σκυλι εκπαιδευμενο πανω απο 60%.Ειμαι κοντα  στα  εξηντα εχουν  περασει 7 σκυλια ,εχω τεσσερα τωρα ,το  μονο που  μπορω  να  πω ειναι  οτι ο  σκυλος ειναι καιροσκοπος και  οι  εκπαιδευτες ειναι οι  μονοι που  τον  χειριζονται καταλληλα αναλογα  τον  χαρακτηρα  του.  εχεις εκτοφειο με σπριγκερ σπανιελ εγω τα  ονομαζω για  την  μυτη τους [σκουπα] ,καταλαβαινεις τι  γινεται  με  μας  τους κυνηγους.  φιλικα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #396714

    Ενώ με το “έλα εδώ¨ τα πηγαίναμε περίφημα, παρατηρώ πως τις δύο τελευταίες ημέρες το κουταβάκι μου (setter 5,5 μηνών) αρχίζει να μην υπακούει αμέσως στο “έλα εδώ” και αρχίζει σιγά-σιγά να ανοίγεται. Επιστρέφει μετά από πολλά “έλα εδώ” και νοιώθω ότι αρχίζει να “με γράφει” όλο και περισσότερο… Τί πρέπει να κάνω;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #396771

    Καλησπερα κυριε Νικολακοπουλε η γνωμη μου να μην πολυδιαβαζει εκπαιδευτικα βιβλια και να μην βλεπει dvd ειναι μια συμβουλη για να μην κανη ζημια .Εμεις οι κυνηγοι μπορει να εχουμε καποιες δυνατοτητες εκπαιδευσεις αλλα οχι σαν αυτες του εκπαιδευτη σκυλων που εχει αντιμετωπισει εκαντοταδες χαρακτηρες σκυλιων με διαφορετικη αντιληψη ακομα και σε το πιο υποτακτικο σκυλι.Καποτε πριν 17 χρονια ειχα μια σετερινα που οταν εβλεπε γυδοπροβατα πηγαινε κοντα τους τα κυνηγουσε και τα γαβγιζε οταν τα στριμωχνε χωρις να επιτιθεται. ενας φιλος μου που ειχε διαβασει εκπαιδευτικο βιβλιο και ειχαμε ρωτησει και ενα κτηνιατρο και συμφωνησαμε να του βαλουμε ηλεκτ κολλαρο .Πραγματι πηγαμε κοτα σε προβατα αφησα τη σκυλα και την στιγμη που αρχισε να τρεχει προσ τα προβατα την καλεσα αυτη δεν γυρισε και πατησα μια φορα σε μεσαια ενταση πονεσε φοβερα . απο κεινη την μερα ησκυλα οποτε πηγαινα για κυνηγι δεν απομακρυνοταν πανω απο 15 μετρα τουλαχιστον για 2 μηνες με συνεχεις εξοδους .οποτε πλησιαζα προβατα επεφτε στην αγκαλια μου και δεν εφευγε . Αναγκαστικα να αποφευγω τα τσοπαναρια για μια περιοδο και σιγα σιγα η σετερινα ανοιχτηκε . Θελω να πω ο χρηστης [ κυνηγος] των εκπαιδευτικων οδηγιων δεν εχει την ικανοτητα του εκπαιδευτη να βλεπει ενα σκυλο και να καταλαβαινει πως θα του φερθει. Δεν υπαρχει κυνηγος που θα φιαξει μονος του σκυλι εκπαιδευμενο πανω απο 60%.Ειμαι κοντα στα εξηντα εχουν περασει 7 σκυλια ,εχω τεσσερα τωρα ,το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ο σκυλος ειναι καιροσκοπος και οι εκπαιδευτες ειναι οι μονοι που τον χειριζονται καταλληλα αναλογα τον χαρακτηρα του. εχεις εκτοφειο με σπριγκερ σπανιελ εγω τα ονομαζω για την μυτη τους [σκουπα] ,καταλαβαινεις τι γινεται με μας τους κυνηγους. φιλικα

    Καλησπέρα EFKLIDIS, ναι, σε διαβεβαιώνω πως από την αρχή κατάλαβα πως η συμβουλή σου δεν ήταν για κακό αλλά για να μη μπερδεύεται ο μέσος κυνηγός που προσπαθεί να εκπαιδεύσει τον σκύλο του. Προσωπικά έχω διαφορετική γνώμη, πιστεύω ακράδαντα πως κανείς με αυτόν τον τρόπο δεν φτάνει το 65% των ικανοτήτων του σκύλου του, αντιθέτως του κάνει κακό και κατεβάζει και αυτές τις αταβιστικές ικανότητές του (όπως έκανες εσύ από άγνοια στον σκύλο σου). Η γνώση από όπου και αν προέρχεται (βιβλία, DVD’s, σεμινάρια, διαδίκτυο, συμβουλές από κάποιον γνώστη, παρατηρώντας τα λάθη μας -δηλαδή εμπειρίες-) προσθέτουν στην δική μας ικανότητα για να τον εκπαιδεύσουν. Βεβαίως η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας αλλά ποτέ δεν μπορούμε να γίνουμε με μιας “σοφοί” γιαυτό εξάλλου λέμε πως ο πρώτος μας σκύλος είναι ο πιο αδικημένος, ο δεύτερος πάει καλύτερα και από τον τρίτο βλέπουμε διαφορά, αν δεν έχουμε αποκτήσει γνώση και ο 2ος και ο 3ος κα ο 100ος θα είναι του ίδιου επιπέδου. Όταν σκέφτομαι με απόλυτο τρόπο (που δυστυχώς δεν το κάνω πάντα) λέω πως αν δεν γνωρίζει κάποιος τον τρόπο που σκέπτονται οι σκύλοι, τον τρόπο που εκφράζονται, τον τρόπο που εκπαιδεύονται δεν δικαιούνται να είναι κάτοχοι σκύλου. Όπως ο κάτοχος όπλου θα έπρεπε να περνά από επισταμένο έλεγχο γνώσεων πριν πάρει την άδεια, έτσι θα έπρεπε να γίνεται και με τους σκύλους. Είμαι όμως προσγειωμένος στην πραγματικότητα και δη την Ελληνική, θεωρώ πως όποιος αποφάσισε να πάρει σκύλο ας φροντίσει να μάθει όσα περισσότερα μπορεί. Ένας από τους τρόπους είναι και το διάβασμα. Θα μου πεις πως διαβάζοντας μόνο θα γίνεις εκπαιδευτής; όχι αλλά θα είσαι καλύτερος από το τίποτα. Ο καλύτερος, φυσικά, τρόπος είναι να παρακολουθείς τα μαθήματα κάποιου σωστού εκπαιδευτή που έχει την διάθεση και την ικανότητα να σε διδάξει αλλά…… λιγάκι δύσκολο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #396777

    γεια σας ! θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας για το επανιελ του φίλου μου. θα ξεκινήσει την εκπαίδευση από την αρχή και ελπίζω να πάνε καλά .να με συγχωρήσουν οι  αναγνώστες του φόρουμ αλλά θέλω να ρωτήσω τον κ. γιάννη .λοιπόν, κ γιάννη σε ένα DVD  που είχατε γυρίσει στον  έβρο όλοι θαυμάσαμε την μεγάλη υπομονή που δείχνει ο σκύλος σας .εγώ έχω ένα ημίαιμο σπρινγκερ με επανιέλ  και στο καρτέρι δεν μένει απόλυτα ακίνητο αλλά όταν ντουφεκάω κάνει 1με 2 βηματακια ,σηκώνει λίγο τα οπίσθια του και περιμένει εντολή ,”φέρτο”.ο σκύλος μου είναι 6 χρόνων και δεν θέλω να αλλάξω κάτι τώρα αλλά σύλλεγω πληροφορίες γιατί ο επόμενος σκύλος μου σίγουρα θα είναι ένα σπρίνγκερ και ελπίζω να τα εκτρέφετε ακόμα.πως μάθατε τον σκύλος αυτήν την υπομονή???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #396782

    Ενώ με το «έλα εδώ¨ τα πηγαίναμε περίφημα, παρατηρώ πως τις δύο τελευταίες ημέρες το κουταβάκι μου (setter 5,5 μηνών) αρχίζει να μην υπακούει αμέσως στο «έλα εδώ» και αρχίζει σιγά-σιγά να ανοίγεται. Επιστρέφει μετά από πολλά «έλα εδώ» και νοιώθω ότι αρχίζει να «με γράφει» όλο και περισσότερο… Τί πρέπει να κάνω;

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Χρήστο, δεν είσαι ο πρώτος που διαπιστώνει το «γράψιμο» του κουταβιού όταν αρχίζει να μπαίνει στην εφηβεία (και ξανά όταν θα ενηλικιώνεται). Τώρα είναι ο καιρός να κάνεις την αυτοκριτική σου, να δεις πόσα και που έχεις κάνει λάθη. Και σίγουρα έχεις κάνει γιαυτό το κουτάβι αρχίζει να σε αγνοεί. Οι περισσότεροι πιστεύουν πως επειδή το κουτάβι των 4-5 μηνών συμμορφώνεται προς κάποιες βασικές λέξεις  νομίζουν πως τις εκτελεί συνειδητά ως «εντολές». Λάθος. Αυτό που διδάξαμε στο κουτάβι πρώτα πρέπει να βεβαιωθούμε πως  έχει καταλάβει τι του ζητάμε, δεύτερο πρέπει να του δώσουμε να καταλάβει πως όταν το ζητάμε πρέπει πάντα να το εκτελεί  με οποιεσδήποτε συνθήκες και τρίτον θα επιλέξουμε τον τρόπο που θα το πετύχουμε αυτό (είτε με τις συνεχείς επαναλήψεις είτε με πειθώ δηλαδή κάποιας μορφής βία). Συχνά διαβάζω ή ακούω από συναδέλφους πως το κουταβάκι τους 3-4 μηνών εκτελεί τις βασικές εντολές, το πρώτο που σκέφτομαι είναι «πίσω έχει η αχλάδα την ουρά»  και μετά από λίγο καιρό ακούω τα προβλήματα. Συνέχισε απτόητος την εκπαίδευση γυρνώντας μερικά σκαλοπάτια πίσω, διόρθωνε την κάθε παρατυπία και αντάμειβε την κάθε σωστή εκτέλεση.

    Υ.Γ. Δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε εντολές με δύο λέξεις αλλά μόνο με μία, ή ΕΔΩ ή ΕΛΑ αλλά όχι ΕΛΑ ΕΔΩ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #396783

    Kalliston Hellas wrote:
    Δεν είναι στάση ετοιμότητας, είναι στάση επιφυλακτικής και συγχρόνως επιβλητικής προσέγγισης.

    Η προσέγγιση δεν υποδηλώνει κίνηση;;;;Το »πλησιάσμα» το »ανέβασμα» πριν την φέρμα;Φέρμα δεν σημαίνει »στασιμότητα» για αυτο και η λέξη στάση;

    Λάθη δεν κάνουν μόνο όσοι δεν προσπαθούν!!!!!

    Προσεγγίζω το θέμα με την έννοια του αντιμετωπίζω το θέμα.

    Εξ άλλου αν το θήραμα πάει να κινηθεί ο σκύλος δεν θα κάνει την δική του επιβλητική κίνηση για να του αναστείλει τις προθέσεις;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #396784

    γεια σας ! θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας για το επανιελ του φίλου μου. θα ξεκινήσει την εκπαίδευση από την αρχή και ελπίζω να πάνε καλά .να με συγχωρήσουν οι αναγνώστες του φόρουμ αλλά θέλω να ρωτήσω τον κ. γιάννη .λοιπόν, κ γιάννη σε ένα DVD που είχατε γυρίσει στον έβρο όλοι θαυμάσαμε την μεγάλη υπομονή που δείχνει ο σκύλος σας .εγώ έχω ένα ημίαιμο σπρινγκερ με επανιέλ και στο καρτέρι δεν μένει απόλυτα ακίνητο αλλά όταν ντουφεκάω κάνει 1με 2 βηματακια ,σηκώνει λίγο τα οπίσθια του και περιμένει εντολή ,»φέρτο».ο σκύλος μου είναι 6 χρόνων και δεν θέλω να αλλάξω κάτι τώρα αλλά σύλλεγω πληροφορίες γιατί ο επόμενος σκύλος μου σίγουρα θα είναι ένα σπρίνγκερ και ελπίζω να τα εκτρέφετε ακόμα.πως μάθατε τον σκύλος αυτήν την υπομονή???[/quote]

     

    Μα… με υπομονή. Στα βιντεάκια pvstv.com θα δεις τον τρόπο, σύντομα θα ανέβει και το τελευταίο, τουλάχιστον έτσι με διαβεβαίωσε ο Μ. Κατσίπης που το διαχειρίζεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #396813

    Chris-Kaz wrote:
    Ενώ με το «έλα εδώ¨ τα πηγαίναμε περίφημα, παρατηρώ πως τις δύο τελευταίες ημέρες το κουταβάκι μου (setter 5,5 μηνών) αρχίζει να μην υπακούει αμέσως στο «έλα εδώ» και αρχίζει σιγά-σιγά να ανοίγεται. Επιστρέφει μετά από πολλά «έλα εδώ» και νοιώθω ότι αρχίζει να «με γράφει» όλο και περισσότερο… Τί πρέπει να κάνω; Χρήστος
    Κομοτηνή

    Χρήστο, δεν είσαι ο πρώτος που διαπιστώνει το «γράψιμο» του κουταβιού όταν αρχίζει να μπαίνει στην εφηβεία (και ξανά όταν θα ενηλικιώνεται). Τώρα είναι ο καιρός να κάνεις την αυτοκριτική σου, να δεις πόσα και που έχεις κάνει λάθη. Και σίγουρα έχεις κάνει γιαυτό το κουτάβι αρχίζει να σε αγνοεί. Οι περισσότεροι πιστεύουν πως επειδή το κουτάβι των 4-5 μηνών συμμορφώνεται προς κάποιες βασικές λέξεις νομίζουν πως τις εκτελεί συνειδητά ως «εντολές». Λάθος. Αυτό που διδάξαμε στο κουτάβι πρώτα πρέπει να βεβαιωθούμε πως έχει καταλάβει τι του ζητάμε, δεύτερο πρέπει να του δώσουμε να καταλάβει πως όταν το ζητάμε πρέπει πάντα να το εκτελεί με οποιεσδήποτε συνθήκες και τρίτον θα επιλέξουμε τον τρόπο που θα το πετύχουμε αυτό (είτε με τις συνεχείς επαναλήψεις είτε με πειθώ δηλαδή κάποιας μορφής βία). Συχνά διαβάζω ή ακούω από συναδέλφους πως το κουταβάκι τους 3-4 μηνών εκτελεί τις βασικές εντολές, το πρώτο που σκέφτομαι είναι «πίσω έχει η αχλάδα την ουρά» και μετά από λίγο καιρό ακούω τα προβλήματα. Συνέχισε απτόητος την εκπαίδευση γυρνώντας μερικά σκαλοπάτια πίσω, διόρθωνε την κάθε παρατυπία και αντάμειβε την κάθε σωστή εκτέλεση. Υ.Γ. Δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε εντολές με δύο λέξεις αλλά μόνο με μία, ή ΕΔΩ ή ΕΛΑ αλλά όχι ΕΛΑ ΕΔΩ.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Το μειονέκτημα για τη συμπεριφορά του κουταβιού στο “έλα εδώ” που από εδώ και πέρα θα είναι το “έλα” 😉 είναι ότι μένω σε προάστιο της Κομοτηνής και σε όλα τα σπίτια της γειτονιάς μου υπάρχει τουλάχιστον ένας σκύλος στο καθένα. Τη στιγμή που δεν ακούει αμέσως το “έλα” θέλει να πλησιάσει σπίτι που έχει στην αυλή του σκύλο… Φοβάμαι μήπως η τιμωρία βγει σε βάρος μου αφού αυτή θα γίνει όταν έρθει κοντά μου με αποτέλεσμα αντίθετο. Πως μπορώ να τον τιμωρήσω σ’ αυτή την περίπτωση;

    Να σημειώσω ότι ήδη απέτυχα μία φορά με το μεγάλο μου setter (6 χρονών) και εδώ και 3 χρόνια το βγάζω μόνο με το λουρί. Πάντως αυτό συμβαίνει μόνο στη γειτονιά όπου όπως είπα πριν, υπάρχουν σκυλιά στις αυλές των σπιτιών. Μακριά από τη γειτονιά και στο κυνήγι δεν έχω πρόβλημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #396836

    Το μειονέκτημα για τη συμπεριφορά του κουταβιού στο «έλα εδώ» που από εδώ και πέρα θα είναι το «έλα» είναι ότι μένω σε προάστιο της Κομοτηνής και σε όλα τα σπίτια της γειτονιάς μου υπάρχει τουλάχιστον ένας σκύλος στο καθένα. Τη στιγμή που δεν ακούει αμέσως το «έλα» θέλει να πλησιάσει σπίτι που έχει στην αυλή του σκύλο… Φοβάμαι μήπως η τιμωρία βγει σε βάρος μου αφού αυτή θα γίνει όταν έρθει κοντά μου με αποτέλεσμα αντίθετο. Πως μπορώ να τον τιμωρήσω σ” αυτή την περίπτωση;

    Να σημειώσω ότι ήδη απέτυχα μία φορά με το μεγάλο μου setter (6 χρονών) και εδώ και 3 χρόνια το βγάζω μόνο με το λουρί. Πάντως αυτό συμβαίνει μόνο στη γειτονιά όπου όπως είπα πριν, υπάρχουν σκυλιά στις αυλές των σπιτιών. Μακριά από τη γειτονιά και στο κυνήγι δεν έχω πρόβλημα.

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 1 ώρα, 19 λεπτά πριν από τον Chris-Kaz.

    Για να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους, το κουτάβι σου (5,5 μηνών) είναι ακόμη τόσο μικρό που αποκλείεται με τις ερασιτεχνικές σου γνώσεις να έχει εμπεδώσει τόσο καλά την εντολή ΕΛΑ (που εκτελείται από απόσταση) και να την εκτελεί ακόμη και σε περιβάλλον με αντιπερισπασμούς, η συνάντηση με άλλους σκύλους ή ζώα είναι ισχυρός αντιπερισπασμός. Θέλει ακόμη πολύ δουλειά, με επαναλήψεις που σταδιακά θα προστίθενται αντιπερισπασμοί από τα εύκολα στα δύσκολα και από τα απλά στα σύνθετα. Δες τα βιντεάκια μου, είναι πολύ ξεκάθαρη η μέθοδος, μόνο που θέλει υπομονή και χρόνο για επαναλήψεις.

    Τι τιμωρία μπορείς να χρησιμοποιήσεις; Λίγο πιο πάνω αναφέρω τι πρέπει να κάνουμε για να μη φτάνουμε στην επιβολή ποινής, αναφέρω και όλες τις ποινές. Αν δεν θέλεις να ακολουθήσεις την μέθοδο των επαναλήψεων και να πας αμέσως «στο δια ταύτα» θα σου υπενθυμίσω το πάθημα με τον προηγούμενο σκύλο σου. Ένας επαγγελματίας δεσμεύεται από την πίεση του χρόνου προκειμένου να μην επιβαρύνει οικονομικά τον πελάτη του, αυτός ξέρει ακριβώς πότε και ποια ποινή πρέπει να επιβληθεί. Για σένα προτείνω «αρνητική ποινή» όπως π.χ. μόλις επιστρέψει του φοράμε τ ο λουράκι και τον βάζουμε στο κάτω για ένα 5λεπτο. Μπορείς ακόμη να χρησιμοποιήσεις την αλλαγή του τόνου (όχι της έντασης) της φωνής σου μιμούμενος  το προειδοποιητικό/απειλητικό ε-ε-ε-ε την στιγμή που κάνει πως δεν ακούει την εντολή σου ή/και να του αποσπάσεις την προσοχή του από τον άλλο σκύλο π.χ.  δείχνοντας του ένα μπαλάκι.

    Θα μπορούσα να σου πω πως πρέπει πάντα σε κατοικημένες περιοχές ή κοντά σε επαρχιακούς δρόμους οι σκύλοι να είναι πάντα στο λουρί (το λέει και ο νόμος 4039) άρα δεν έχεις πρόβλημα όπως γράφεις, στην πραγματικότητα όμως τ ο έχεις το πρόβλημα και το βρεις μπροστά σου και στον κυνηγότοπο όταν ο σκύλος περάσει στην ενηλικίωση.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #396863

    Chris-Kaz wrote:
    Το μειονέκτημα για τη συμπεριφορά του κουταβιού στο «έλα εδώ» που από εδώ και πέρα θα είναι το «έλα» είναι ότι μένω σε προάστιο της Κομοτηνής και σε όλα τα σπίτια της γειτονιάς μου υπάρχει τουλάχιστον ένας σκύλος στο καθένα. Τη στιγμή που δεν ακούει αμέσως το «έλα» θέλει να πλησιάσει σπίτι που έχει στην αυλή του σκύλο… Φοβάμαι μήπως η τιμωρία βγει σε βάρος μου αφού αυτή θα γίνει όταν έρθει κοντά μου με αποτέλεσμα αντίθετο. Πως μπορώ να τον τιμωρήσω σ” αυτή την περίπτωση; Να σημειώσω ότι ήδη απέτυχα μία φορά με το μεγάλο μου setter (6 χρονών) και εδώ και 3 χρόνια το βγάζω μόνο με το λουρί. Πάντως αυτό συμβαίνει μόνο στη γειτονιά όπου όπως είπα πριν, υπάρχουν σκυλιά στις αυλές των σπιτιών. Μακριά από τη γειτονιά και στο κυνήγι δεν έχω πρόβλημα. Χρήστος
    Κομοτηνή Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 1 ώρα, 19 λεπτά πριν από τον Chris-Kaz.

    Για να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους, το κουτάβι σου (5,5 μηνών) είναι ακόμη τόσο μικρό που αποκλείεται με τις ερασιτεχνικές σου γνώσεις να έχει εμπεδώσει τόσο καλά την εντολή ΕΛΑ (που εκτελείται από απόσταση) και να την εκτελεί ακόμη και σε περιβάλλον με αντιπερισπασμούς, η συνάντηση με άλλους σκύλους ή ζώα είναι ισχυρός αντιπερισπασμός. Θέλει ακόμη πολύ δουλειά, με επαναλήψεις που σταδιακά θα προστίθενται αντιπερισπασμοί από τα εύκολα στα δύσκολα και από τα απλά στα σύνθετα. Δες τα βιντεάκια μου, είναι πολύ ξεκάθαρη η μέθοδος, μόνο που θέλει υπομονή και χρόνο για επαναλήψεις. Τι τιμωρία μπορείς να χρησιμοποιήσεις; Λίγο πιο πάνω αναφέρω τι πρέπει να κάνουμε για να μη φτάνουμε στην επιβολή ποινής, αναφέρω και όλες τις ποινές. Αν δεν θέλεις να ακολουθήσεις την μέθοδο των επαναλήψεων και να πας αμέσως «στο δια ταύτα» θα σου υπενθυμίσω το πάθημα με τον προηγούμενο σκύλο σου. Ένας επαγγελματίας δεσμεύεται από την πίεση του χρόνου προκειμένου να μην επιβαρύνει οικονομικά τον πελάτη του, αυτός ξέρει ακριβώς πότε και ποια ποινή πρέπει να επιβληθεί. Για σένα προτείνω «αρνητική ποινή» όπως π.χ. μόλις επιστρέψει του φοράμε τ ο λουράκι και τον βάζουμε στο κάτω για ένα 5λεπτο. Μπορείς ακόμη να χρησιμοποιήσεις την αλλαγή του τόνου (όχι της έντασης) της φωνής σου μιμούμενος το προειδοποιητικό/απειλητικό ε-ε-ε-ε την στιγμή που κάνει πως δεν ακούει την εντολή σου ή/και να του αποσπάσεις την προσοχή του από τον άλλο σκύλο π.χ. δείχνοντας του ένα μπαλάκι. Θα μπορούσα να σου πω πως πρέπει πάντα σε κατοικημένες περιοχές ή κοντά σε επαρχιακούς δρόμους οι σκύλοι να είναι πάντα στο λουρί (το λέει και ο νόμος 4039) άρα δεν έχεις πρόβλημα όπως γράφεις, στην πραγματικότητα όμως τ ο έχεις το πρόβλημα και το βρεις μπροστά σου και στον κυνηγότοπο όταν ο σκύλος περάσει στην ενηλικίωση.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Ευχαριστώ πολύ κύριε Γιάννη. Όσον αφορά το λουρί (γνωρίζω για το Νόμο) δεν υπάρχει πρόβλημα αφού όλοι στη γειτονιά αποδεχόμαστε να αφήνουμε τα σκυλιά να κάνουν τη βόλτα τους ελεύθερα… Και πάλι ευχαριστώ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #396872

    Kalliston Hellas wrote:

    Chris-Kaz wrote:
    Το μειονέκτημα για τη συμπεριφορά του κουταβιού στο «έλα εδώ» που από εδώ και πέρα θα είναι το «έλα» είναι ότι μένω σε προάστιο της Κομοτηνής και σε όλα τα σπίτια της γειτονιάς μου υπάρχει τουλάχιστον ένας σκύλος στο καθένα. Τη στιγμή που δεν ακούει αμέσως το «έλα» θέλει να πλησιάσει σπίτι που έχει στην αυλή του σκύλο… Φοβάμαι μήπως η τιμωρία βγει σε βάρος μου αφού αυτή θα γίνει όταν έρθει κοντά μου με αποτέλεσμα αντίθετο. Πως μπορώ να τον τιμωρήσω σ” αυτή την περίπτωση; Να σημειώσω ότι ήδη απέτυχα μία φορά με το μεγάλο μου setter (6 χρονών) και εδώ και 3 χρόνια το βγάζω μόνο με το λουρί. Πάντως αυτό συμβαίνει μόνο στη γειτονιά όπου όπως είπα πριν, υπάρχουν σκυλιά στις αυλές των σπιτιών. Μακριά από τη γειτονιά και στο κυνήγι δεν έχω πρόβλημα. Χρήστος
    Κομοτηνή Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 1 ώρα, 19 λεπτά πριν από τον Chris-Kaz.

    Για να πούμε τα πράγματα με το όνομα τους, το κουτάβι σου (5,5 μηνών) είναι ακόμη τόσο μικρό που αποκλείεται με τις ερασιτεχνικές σου γνώσεις να έχει εμπεδώσει τόσο καλά την εντολή ΕΛΑ (που εκτελείται από απόσταση) και να την εκτελεί ακόμη και σε περιβάλλον με αντιπερισπασμούς, η συνάντηση με άλλους σκύλους ή ζώα είναι ισχυρός αντιπερισπασμός. Θέλει ακόμη πολύ δουλειά, με επαναλήψεις που σταδιακά θα προστίθενται αντιπερισπασμοί από τα εύκολα στα δύσκολα και από τα απλά στα σύνθετα. Δες τα βιντεάκια μου, είναι πολύ ξεκάθαρη η μέθοδος, μόνο που θέλει υπομονή και χρόνο για επαναλήψεις. Τι τιμωρία μπορείς να χρησιμοποιήσεις; Λίγο πιο πάνω αναφέρω τι πρέπει να κάνουμε για να μη φτάνουμε στην επιβολή ποινής, αναφέρω και όλες τις ποινές. Αν δεν θέλεις να ακολουθήσεις την μέθοδο των επαναλήψεων και να πας αμέσως «στο δια ταύτα» θα σου υπενθυμίσω το πάθημα με τον προηγούμενο σκύλο σου. Ένας επαγγελματίας δεσμεύεται από την πίεση του χρόνου προκειμένου να μην επιβαρύνει οικονομικά τον πελάτη του, αυτός ξέρει ακριβώς πότε και ποια ποινή πρέπει να επιβληθεί. Για σένα προτείνω «αρνητική ποινή» όπως π.χ. μόλις επιστρέψει του φοράμε τ ο λουράκι και τον βάζουμε στο κάτω για ένα 5λεπτο. Μπορείς ακόμη να χρησιμοποιήσεις την αλλαγή του τόνου (όχι της έντασης) της φωνής σου μιμούμενος το προειδοποιητικό/απειλητικό ε-ε-ε-ε την στιγμή που κάνει πως δεν ακούει την εντολή σου ή/και να του αποσπάσεις την προσοχή του από τον άλλο σκύλο π.χ. δείχνοντας του ένα μπαλάκι. Θα μπορούσα να σου πω πως πρέπει πάντα σε κατοικημένες περιοχές ή κοντά σε επαρχιακούς δρόμους οι σκύλοι να είναι πάντα στο λουρί (το λέει και ο νόμος 4039) άρα δεν έχεις πρόβλημα όπως γράφεις, στην πραγματικότητα όμως τ ο έχεις το πρόβλημα και το βρεις μπροστά σου και στον κυνηγότοπο όταν ο σκύλος περάσει στην ενηλικίωση.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Ευχαριστώ πολύ κύριε Γιάννη. Όσον αφορά το λουρί (γνωρίζω για το Νόμο) δεν υπάρχει πρόβλημα αφού όλοι στη γειτονιά αποδεχόμαστε να αφήνουμε τα σκυλιά να κάνουν τη βόλτα τους ελεύθερα… Και πάλι ευχαριστώ

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Παρακαλώ  και καλή συνέχεια.

     Η αναφορά μου σ το λουρί έγινε για την πρόληψη ατυχήματος του σκύλου και για να τονίσω πως το πρόβλημα θα το συναντούσες αργότερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #396874

    EFKLIDIS wrote:
    Καλησπερα κυριε Νικολακοπουλε η γνωμη μου να μην πολυδιαβαζει εκπαιδευτικα βιβλια και να μην βλεπει dvd ειναι μια συμβουλη για να μην κανη ζημια .Εμεις οι κυνηγοι μπορει να εχουμε καποιες δυνατοτητες εκπαιδευσεις αλλα οχι σαν αυτες του εκπαιδευτη σκυλων που εχει αντιμετωπισει εκαντοταδες χαρακτηρες σκυλιων με διαφορετικη αντιληψη ακομα και σε το πιο υποτακτικο σκυλι.Καποτε πριν 17 χρονια ειχα μια σετερινα που οταν εβλεπε γυδοπροβατα πηγαινε κοντα τους τα κυνηγουσε και τα γαβγιζε οταν τα στριμωχνε χωρις να επιτιθεται. ενας φιλος μου που ειχε διαβασει εκπαιδευτικο βιβλιο και ειχαμε ρωτησει και ενα κτηνιατρο και συμφωνησαμε να του βαλουμε ηλεκτ κολλαρο .Πραγματι πηγαμε κοτα σε προβατα αφησα τη σκυλα και την στιγμη που αρχισε να τρεχει προσ τα προβατα την καλεσα αυτη δεν γυρισε και πατησα μια φορα σε μεσαια ενταση πονεσε φοβερα . απο κεινη την μερα ησκυλα οποτε πηγαινα για κυνηγι δεν απομακρυνοταν πανω απο 15 μετρα τουλαχιστον για 2 μηνες με συνεχεις εξοδους .οποτε πλησιαζα προβατα επεφτε στην αγκαλια μου και δεν εφευγε . Αναγκαστικα να αποφευγω τα τσοπαναρια για μια περιοδο και σιγα σιγα η σετερινα ανοιχτηκε . Θελω να πω ο χρηστης [ κυνηγος] των εκπαιδευτικων οδηγιων δεν εχει την ικανοτητα του εκπαιδευτη να βλεπει ενα σκυλο και να καταλαβαινει πως θα του φερθει. Δεν υπαρχει κυνηγος που θα φιαξει μονος του σκυλι εκπαιδευμενο πανω απο 60%.Ειμαι κοντα στα εξηντα εχουν περασει 7 σκυλια ,εχω τεσσερα τωρα ,το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ο σκυλος ειναι καιροσκοπος και οι εκπαιδευτες ειναι οι μονοι που τον χειριζονται καταλληλα αναλογα τον χαρακτηρα του. εχεις εκτοφειο με σπριγκερ σπανιελ εγω τα ονομαζω για την μυτη τους [σκουπα] ,καταλαβαινεις τι γινεται με μας τους κυνηγους. φιλικα

    Καλησπέρα EFKLIDIS, ναι, σε διαβεβαιώνω πως από την αρχή κατάλαβα πως η συμβουλή σου δεν ήταν για κακό αλλά για να μη μπερδεύεται ο μέσος κυνηγός που προσπαθεί να εκπαιδεύσει τον σκύλο του. Προσωπικά έχω διαφορετική γνώμη, πιστεύω ακράδαντα πως κανείς με αυτόν τον τρόπο δεν φτάνει το 65% των ικανοτήτων του σκύλου του, αντιθέτως του κάνει κακό και κατεβάζει και αυτές τις αταβιστικές ικανότητές του (όπως έκανες εσύ από άγνοια στον σκύλο σου). Η γνώση από όπου και αν προέρχεται (βιβλία, DVD’s, σεμινάρια, διαδίκτυο, συμβουλές από κάποιον γνώστη, παρατηρώντας τα λάθη μας -δηλαδή εμπειρίες-) προσθέτουν στην δική μας ικανότητα για να τον εκπαιδεύσουν. Βεβαίως η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας αλλά ποτέ δεν μπορούμε να γίνουμε με μιας «σοφοί» γιαυτό εξάλλου λέμε πως ο πρώτος μας σκύλος είναι ο πιο αδικημένος, ο δεύτερος πάει καλύτερα και από τον τρίτο βλέπουμε διαφορά, αν δεν έχουμε αποκτήσει γνώση και ο 2ος και ο 3ος κα ο 100ος θα είναι του ίδιου επιπέδου. Όταν σκέφτομαι με απόλυτο τρόπο (που δυστυχώς δεν το κάνω πάντα) λέω πως αν δεν γνωρίζει κάποιος τον τρόπο που σκέπτονται οι σκύλοι, τον τρόπο που εκφράζονται, τον τρόπο που εκπαιδεύονται δεν δικαιούνται να είναι κάτοχοι σκύλου. Όπως ο κάτοχος όπλου θα έπρεπε να περνά από επισταμένο έλεγχο γνώσεων πριν πάρει την άδεια, έτσι θα έπρεπε να γίνεται και με τους σκύλους. Είμαι όμως προσγειωμένος στην πραγματικότητα και δη την Ελληνική, θεωρώ πως όποιος αποφάσισε να πάρει σκύλο ας φροντίσει να μάθει όσα περισσότερα μπορεί. Ένας από τους τρόπους είναι και το διάβασμα. Θα μου πεις πως διαβάζοντας μόνο θα γίνεις εκπαιδευτής; όχι αλλά θα είσαι καλύτερος από το τίποτα. Ο καλύτερος, φυσικά, τρόπος είναι να παρακολουθείς τα μαθήματα κάποιου σωστού εκπαιδευτή που έχει την διάθεση και την ικανότητα να σε διδάξει αλλά…… λιγάκι δύσκολο.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Kαλησπερα  κυριε Νικολακοπουλε .  Τι λαθος εκανα ? Το μονο που  ξερω  τη  χρηση κολαρου την αποδεχονται . Εκανα λαθος στο  τροπο  εκτελεσης ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #396881

    Προς του Βορειοελλαδίτες συναδέλφους…
    Σας κοινοποιώ μήνυμα που έλαβε η γυναίκα μου στο facebook, μήπως και το συγκεκριμένο σετεράκι ανήκει σε κάποιο μέλος του forum ή σε κάποιο γνωστό του…

    Ο χρήστης We are all Greeks : Merci-Thank you-Ευχαριστούμε κοινοποίησε φωτογραφία από Eftichia Poulouktsi.

    Το συγκεκριμένο αγγλικό Setter της φωτογραφίας, βρήκα τη Δευτέρα 10/12 στην οδό Ανδριανουπόλεως Καλαμαριάς (ανατολική Θεσσαλονίκη).

    Είναι θηλυκό και δεν έχει
    τσιπάκι. Νεαρή σε ηλικία, υπάκουη και χαδιάρα!

    Προσπαθώ να βρω τον ιδιοτήτη. Αλλιώς θα το χαρίσω.

    Help!

    Ευχαριστώ πολύ !

    Γιάννης Μητσόπουλος

    6934.422.885

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #396884

    Και δύο φωτο που συνοδεύουν το παραπάνω μήνυμα…

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    480
    kokerkost 64 στις #396893

    Διαπίστωσα ότι τα μηνύματά μου είναι σε λάθος topic, αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω πως να το σβήσω…

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,111 έως 1,125 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων