ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,186 έως 1,200 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #402043

    Χρηστο, χαλαρωσε λιγο, και ολα θα πανε καλα.

    στο λεω αυτο γιατι βλεπω οτι βιαζεσαι και κανεις λαθος κινησεις οπως η σημερινη.

    πηγες να κανεις ενα εκπαιδευτικο με  κουταβι φερμας με καποιον ο οποιος αρχισε να τουφεκαει κοτσυφια?

    και κατι αλλο.δεν χρειαζεται παρεα το κουταβι στις εξοδους του.αστο να ανακαλυψει την φυση και τις μυρωδιες της μονο του χωρις να τρεχει πισω απο το μεγαλο σκυλι.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #402242

    Έχοντας μεγάλη αγωνία σήμερα πήγα με φίλο μου μια βόλτα με το κουτάβι και τον μεγάλο (για να έχει παρέα) για να δούμε την αντίδρασή του στην τουφεκιά. Αφού έφυγε ο φίλος μου μακριά και προς τη φορά του αέρα ώστε να μην ακουστεί τόσο πολύ έριξε μία τουφεκιά και το κουτάβι δεν κατάλαβε τίποτα. Το ίδιο κάναμε λίγη ώρα αργότερα και πάλι το ίδιο αποτέλεσμα. Χάρηκα πολύ. Εκεί που έφτιαξε η διάθεση ο μ@λ@κ@ς ο φίλος μου με εκνεύρισε. Άρχισε να ρίχνει σε κάτι κοτσύφια. Εκεί είδα ότι το κουτάβι τρόμαξε και έφυγε λίγα μέτρα αλλά ξαναγύρισε ευδιάθετο. Αλλά ο παπάρας το ξαναέκανε και το είδα πάλι να τρομάζει χωρίς όμως να διακρίνω φόβο στο σκυλάκι. Ήμουν στα όρια να τον βρίσω πατόκορφα αλλά ευτυχώς κρατήθηκα γιατί θα του τα έχωνα χοντρά και θα είχαμε παρεξηγήσεις. Βέβαια το κουτάβι δεν θα το ξαναβγάλω για φέτος με όπλο. Η εντύπωση που αποκόμισα είναι ότι μάλλον δεν έχω πρόβλημα κροτοφοβίας αλλά απλά σε όσες τουφεκιές τρόμαξε το κουτάβι έγινε γιατί δεν ήξερε τι να κάνει και για ποιο λόγο τουφέκισε ο φίλος μου. Εσείς τι λέτε είναι σωστό το συμπέρασμά μου ή θα έχω πρόβλημα; Πως πρέπει να δουλέψω το συγκεκριμένο θέμα;

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Γεια σου Χρήστο, χρόνια πολλά.

    Αν διαβάσεις όσα έχεις γράψει θα δεις πως ξέρεις ακριβώς τα λάθη προς το κουτάβι σου, αλλά…  εξακολουθείς να βιάζεσαι. Προσωπικά δεν βγάζω για θήραμα τους σκύλους μου σε αυτή την ηλικία, αφενός δεν θέλω να γίνονται λάθη πάνω στα θηράματα και αφετέρου  δεν έχω τελειώσει με την εκπαίδευσή του οπότε ούτε να το καθοδηγώ μπορώ ούτε μετά (από επαφή με θήραμα) έχει διάθεση να κάνει  μαθήματα. Και φυσικά ο ψυχισμός των κουταβιών δεν αντέχει και πολλά πολλά. Ναι υπάρχει και αυτή η μέθοδος (να πάρεις το νεαρό κουτάβι στον κυνηγότοπο και να το διδάξεις επί τόπου) αλλά αυτή η μέθοδος πρέπει να γίνεται από εξαιρετικούς και προικισμένους εκπαιδευτές που ξέρουν να ερμηνεύουν τα κουτάβια, είναι σε θέση να κάνουν μία διόρθωσή τόσο τεχνικά που το λάθος να βγει προς όφελος του κουταβιού και πάλι περπατούν στην κόψη του ξυραφιού δηλαδή η θα βγάλουν έναν σκύλο «βαρβάτο» ή θα κλατάρει. Αυτό δεν τους απασχολεί, σε εμάς, όμως, που με τα χίλια βάσανα και οικονομικές θυσίες προσπαθούμε να αποκτήσουμε ένα άξιο κουτάβι, θα μας στοιχίσει. Θα μας στοιχίσει όχι μόνο το να το αχρηστέψουμε αλλά ακόμη και η κάθε μικρή ή μεγάλη ζημιά στην κυνηγητική του απόδοση από τα δικά μας λάθη. Η μέθοδός μου είναι τέτοια που προχωρώντας με μικρά βήματα αποφεύγω τα μεγάλα λάθη και κάνοντας επαναλήψεις «κλειδώνω» τις γνώσεις που εγώ μπορώ να προσφέρω στο κουτάβι. Από εκεί και πέρα τα γονίδια και οι ευκαιρίες που θα έχει στα θηράματα θα του «κλειδώσουν» τις δικές του γνώσεις που η συσσώρευσή των είναι η εμπειρία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #402249

    Πότε και πως θα μπορούσα πλέον να τσεκάρω αν το κουτάβι μου ξεπέρασε το τρόμαγμα της τουφεκιάς;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    maso στις #402271

    Πότε και πως θα μπορούσα πλέον να τσεκάρω αν το κουτάβι μου ξεπέρασε το τρόμαγμα της τουφεκιάς;

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Δηλαδή και στην χειρότερη περίπτωση να μην το έχει ξεπεράσει τι θα κάνεις? Γι’αυτό τώρα κάνε αυτά που σου λένε πάιξε με το κουτάβι σου κοινωνικοποίησέ το και άσε τους πειραματισμούς. Ότι είναι θα φανεί στο μέλλον. Και να κόψεις τους συκυνηγούς παπάρες άσχετους τυφεκιοφόρους ειδικά με τα σκυλιά σου… αυτό έχω κάνει εγώ μου στοιχίζει κάτι παραπάνω αλλά το ευχαριστιέμαι.

    Μάρκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    AleKout στις #402358

    Πότε και πως θα μπορούσα πλέον να τσεκάρω αν το κουτάβι μου ξεπέρασε το τρόμαγμα της τουφεκιάς;

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Γειά σας παιδιά και χρόνια πολλά , καλή χρονιά .

    Φίλε μου γι αυτό που ρωτάς θα σου πω τι κάνω εγώ σε κουτάβια που βλέπω ότι είναι “φοβισμένα” . Νομίζω ότι το έχει περιγράψει και ο κ. Γιάννης ή άλλος συνάδελφος (δεν είμαι σίγουρος) και έχει να κάνει με τη δημιουργία θορύβου ( κρότου ) κατα τη διάρκεια του φαγητού . Μάλιστα το είχα διαβάσει σ’ ένα βιβλίο του κ. Νικολαράκου πριν 15 χρόνια , που άρχισε η ενασχόλησή μου με τα σκυλιά , ότι πρέπει να το κάνεις σε κάθε σκυλί ανεξαρτήτως φοβιών . Όταν λοιπόν του βάζεις φαί , απομακρύνσου λίγα μέτρα από το σκυλί ( να το βλέπεις) και χτύπα κάτι να κάνει θόρυβο , βλέποντας την αντίδραση του σκύλου . Θα ξεκινήσεις με μικρής έντασης θόρυβο και θα αυξάνεις σταδιακά όσο ο σκύλος δεν έχει πρόβλημα . Αν δεις ότι ο σκύλος “προβληματίζεται” , σταματάς για λίγο και μόλις συνεχίσει το φαί , μετά από λίγο συνεχίζεις λίγο με χαμηλότερο θόρυβο και μετά σταματάς . Την άλλη μέρα το ίδιο και προσπαθείς , ΟΤΑΝ ο σκύλος δεν έχει πρόβλημα , να αυξήσεις τον θόρυβο ή και να μειώσεις την απόσταση . Όταν καταφέρεις να είσαι δίπλα του και να κοπανάς και αυτός να μη δίνει σημασία , έχεις λύσει το πρόβλημα . Το πότε θα είναι αυτό εξαρτάται από το σκύλο . Για την ιστορία να σου πώ ότι στον πρώτο μου σκύλο που το έκανα , ήταν 3 μηνών και την ίδια μέρα έφτασα από πάνω του χτυπόντας και αυτός συνέχιζε το φαί του . Φυσικά δεν το επανέλαβα και δεν είχα και πρόβλημα τουφεκιάς εννοείται . Το έχω κάνει επίσης και σε σκύλο που από λάθος χειρισμό (περίπου σαν τη δική σου περίπτωση αλλά πολύ χειρότερη ) ο σκύλος έφυγε και πήγε στο αμάξι 500 μ μακριά . Χρειάστηκε περίπου 2 βδομάδες για να φτάσω να χτυπάω από πάνω του και το επαναλάμβανα μετά μία φορά κάθε 2-3 βδομάδες . Και βέβαια όταν άρχισε το κυνήγι βγήκαμε μόνο οι δυό μας , χωρίς άλλα σκυλιά και μακριά από άλλους κυνηγούς και από την πρώτη φέρμα – τουφεκιά πρόβλημα δεν υπήρχε . Αν το εφαρμόσεις καλή επιτυχία .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #402472

    Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον. AleKout πότε λες να ξεκινήσω τη μέθοδό σου λαμβάνοντας υπόψη ότι το περιστατικό είναι πολύ πρόσφατο (Κυριακή 6-1-2013). Από βασική εκπαίδευση πιστεύω πως τα πάμε καλά  (“έλα”, απόρτ με μπαλάκι και το “κάτσε”).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    AleKout στις #402572

    Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον. AleKout πότε λες να ξεκινήσω τη μέθοδό σου λαμβάνοντας υπόψη ότι το περιστατικό είναι πολύ πρόσφατο (Κυριακή 6-1-2013). Από βασική εκπαίδευση πιστεύω πως τα πάμε καλά («έλα», απόρτ με μπαλάκι και το «κάτσε»).

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Εντάξει , όχι και μέθοδός μου . 🙂

    Νομίζω ξεκίνα τώρα . Μόνο μη βιάζεσαι στην πορεία .

    Ενημέρωσε για την εξέλιξη .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #402573

    Chris-Kaz wrote:
    Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον. AleKout πότε λες να ξεκινήσω τη μέθοδό σου λαμβάνοντας υπόψη ότι το περιστατικό είναι πολύ πρόσφατο (Κυριακή 6-1-2013). Από βασική εκπαίδευση πιστεύω πως τα πάμε καλά («έλα», απόρτ με μπαλάκι και το «κάτσε»).

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Εντάξει , όχι και μέθοδός μου .

    Νομίζω ξεκίνα τώρα . Μόνο μη βιάζεσαι στην πορεία .

    Ενημέρωσε για την εξέλιξη .

    Εννοούσα τη μέθοδο που πρότεινες… 🙂 θα ενημερώσω..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #402591

    AleKout wrote:

    Chris-Kaz wrote:
    Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον. AleKout πότε λες να ξεκινήσω τη μέθοδό σου λαμβάνοντας υπόψη ότι το περιστατικό είναι πολύ πρόσφατο (Κυριακή 6-1-2013). Από βασική εκπαίδευση πιστεύω πως τα πάμε καλά («έλα», απόρτ με μπαλάκι και το «κάτσε»).

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Εντάξει , όχι και μέθοδός μου .

    Νομίζω ξεκίνα τώρα . Μόνο μη βιάζεσαι στην πορεία .

    Ενημέρωσε για την εξέλιξη .

    Εννοούσα τη μέθοδο που πρότεινες… θα ενημερώσω..

    Χρήστος
    Κομοτηνή

     

     Χρήστο επειδή βλέπω πως “τρώγεσαι” με το θέμα σου παραθέτω το μήνυμα προς άλλον συνάδελφο προ ημερών. Προτίθεσαι να ξεκινήσεις μία μέθοδο ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ της κροτοφοβίας, είναι κροτόφοβο το σκυλάκι σου;;; Η άποψη μου είναι, όχι. Απλά τρόμαξε από τις αδεξιότητές σας, αυτή την στιγμή είναι επιρρεπές στους ξαφνικούς θορύβους, μη παρατραβάς το θέμα για να διαπιστώσεις αν είναι φοβικό ή όχι, άσε 2-3 εβδομάδες και μετά κάνε την εισαγωγή στον κρότο σταδιακά κλπ κλπ. Και κάτι ακόμη, όταν διαπιστώσουμε πως το κουτάβι των 3-4 μηνών δεν φοβάται τις τουφεκιές ακόμη και αυτές που ρίχνονται “εξ επαφής”, δεν το αφήνουμε μέχρι να βρεθεί σε “μάχη” στο πρώτο του κυνήγι αλλά κατά καιρούς επαναλαμβάνουμε μέχρι πλήρους εξοικείωσης.


    Kalliston Hellas
    Μέλος

    Ημ. εγγραφής: 20/5/2003
    Αρ. μηνυμάτων: 3126

    Kyrmi tsos, δεν θυμάμαι αν έχω αναφέρει προσφάτως σε κάτι που αφορά όλους μας, αλλά ας το έχεις και στα υπόψη σου, δεν λέω πως σε αφορά άμεσα. 

     Όποιος φοβάται πως ο σκύλος του μπορεί να παρουσιάσει ένα πρόβλημα συμπεριφοράς π.χ. ασταθή φέρμα, κροτοφοβία, ανυπακοή κλπ , κατά πολύ μεγάλο ποσοστό θα του συμβεί. Φυσικά δεν πρόκειται για βασκανίες ή μεταφυσικές καταστάσεις, πρόκειται απλά για μία ικανότητα που έχουν οι σκύλοι να μας «διαβάζουν», δηλαδή να ερμηνεύουν την στάση του σώματός μας, την παραμικρή σύσπαση του προσώπου μας, τον τρόπο που τους ρίχνουμε έστω και μία ματιά, την χροιά της φωνής μας και ότι άλλο εκδηλώνει την ψυχική μας κατάσταση.  Επί πλέον συμπεριφερόμαστε πολλές φορές πρόωρα άκαιρα ή υπερβολικά έτσι που δημιουργούμε μόνοι μας κάποιο πρόβλημα. Δυο παραδείγματα:

    1) Όταν κάποιος έχει κακές εμπειρίες από κροτοφοβία και αποκτήσει ένα κουτάβι το πρώτο και μεγαλύτερο μέλημα του θα είναι να μην είναι κροτοφοβικό. Βρίσκει, λοιπόν, ένα γόνο υψηλών προδιαγραφών από εκτροφέα που έχει κάνει ότι έπρεπε για να διατηρηθούν τα σωστά του γονίδια, το δοκιμάζουν κατ΄ επανάληψη και όχι μόνο δεν φοβάται αλλά αντιθέτως ενθουσιάζεται όταν ακούει πυροβολισμό. Ο ίδιος όμως «τρώγεται» ρωτά και ξαναρωτά, όποτε ακουστεί ένας  τυχαίως δυνατός θόρυβος κοιτά μ ε ανησυχία το κουτάβι για να δει τις αντιδράσεις του, παίρνει μέτρα για να το προστατεύσει ή αρπάζει κάποια στιγμή την καραμπίνα και αρχίζει να ρίχνει 5άρες …. Ε, σίγουρα, κάποια στιγμή,  θα δημιουργήσει πρόβλημα στο κουτάβι, μπορεί να μην γίνει κροτόφοβο αλλά να γίνει ευαίσθητο, δηλαδή να τρομάζει.

    2) Παρόμοια λάθη κάνουμε και για την φέρμα. Θα μου πείτε μα αφού πρόκειται για ένστικτο μπορούμε να το χαλάσουμε;   Κατ΄ αρχήν αυτό το ένστικτο σε άλλους σκύλους είναι δυνατό και σε άλλους υποβόσκει, σε άλλους παρουσιάζεται νωρίς και σε άλλους αργότερα.  Οι δικές μας ανησυχίες και ενέργειες μπορεί να δυσκολέψουν το θέμα.   Από πολύ μικρή ηλικία προσπαθούμε να δούμε αν φερμάρει,  ο τρόπος και οι πολλές φορές που το επιδιώκουμε ακόμη και  το πώς θα πλησιάσουμε το κουτάβι στις πρώτες του φέρμες, ακόμη και το άγγιγμά μας στην πλάτη του μπορούν να του μεταφέρουν το άγχος και την αγωνία μας, οπότε….. αυτό που εισπράττει, αυτό θα του βγει.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #402595

     

    Χρήστο επειδή βλέπω πως «τρώγεσαι» με το θέμα σου παραθέτω το μήνυμα προς άλλον συνάδελφο προ ημερών. Προτίθεσαι να ξεκινήσεις μία μέθοδο ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ της κροτοφοβίας, είναι κροτόφοβο το σκυλάκι σου;;; Η άποψη μου είναι, όχι. Απλά τρόμαξε από τις αδεξιότητές σας, αυτή την στιγμή είναι επιρρεπές στους ξαφνικούς θορύβους, μη παρατραβάς το θέμα για να διαπιστώσεις αν είναι φοβικό ή όχι, άσε 2-3 εβδομάδες και μετά κάνε την εισαγωγή στον κρότο σταδιακά κλπ κλπ. Και κάτι ακόμη, όταν διαπιστώσουμε πως το κουτάβι των 3-4 μηνών δεν φοβάται τις τουφεκιές ακόμη και αυτές που ρίχνονται «εξ επαφής», δεν το αφήνουμε μέχρι να βρεθεί σε «μάχη» στο πρώτο του κυνήγι αλλά κατά καιρούς επαναλαμβάνουμε μέχρι πλήρους εξοικείωσης.

    Κ. Γιάννη μου αναπτερώσατε το ηθικό με τη φράση σας που έβαλα με έντονα γράμματα! Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας κατά γράμμα. Μετά από 3 εβδομάδες θα ξεκινήσω τη μέθοδο που περιέγραψε ο AleKout. Σας ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #402615

    Μην φοβασε χρησο,το κροτοφοβο σκυλι δεν εχει την συμπεριφορα που εδειξε ο σκυλος σου στις τουφεκιες

    απλα οπως λεει και ο γιαννης τρομαξε απο λαθος χειρισμους που κανατε,,αυτο με τον σταδιακο θορυβο το εκανα σε ολα μου τα σκυλια

    ακομα και οταν ειχα γεννα με κουταβια στους 3 μηνες βαρουσα τουμπερλεκια για να ερθουν τα κουταβια για φαι

    και κανενα δεν βγηκε ποτε κροτοφοβο,,αφου συνδυαζουν τον θορυβο με κατι καλο οπως ειναι το φαι

    μετα στο κυνηγι αφου τουφεκαμε παντα και μονο μετα απο την φερμα του σκυλου μας αυτα συνδυαζουν την τουφεκια

    με την ολοκληρωση της φασης και την καρποση του θηραματος,,ετσι δεν εχεις ποτε προβλημα

    ειναι απολυτα φυσικο ενα σκυλι που θα ακουση ξαφνικα τουφεκιες χωρις να ξερει τι ειναι αυτο,και γιατι το κανουμε

    να φοβηθει και να δεις αυτα που ειδες,,που ειναι φυσικη αντιδραση του σκυλου,οποτε μην ανχεσε φιλε μου

    οπως λεει και ο γιαννης το σκυλι μας διαβαζει καλητερα και απο την μανα μας,,και αντιδρα αναλογα

    οποτε ξεκολα απο το οτι θα εχει προβλημα το σκυλι,,[γιατι δεν εχει] και προχωρα κανονικα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #402702

    Μην φοβασε χρησο,το κροτοφοβο σκυλι δεν εχει την συμπεριφορα που εδειξε ο σκυλος σου στις τουφεκιες απλα οπως λεει και ο γιαννης τρομαξε απο λαθος χειρισμους που κανατε,,αυτο με τον σταδιακο θορυβο το εκανα σε ολα μου τα σκυλια ακομα και οταν ειχα γεννα με κουταβια στους 3 μηνες βαρουσα τουμπερλεκια για να ερθουν τα κουταβια για φαι και κανενα δεν βγηκε ποτε κροτοφοβο,,αφου συνδυαζουν τον θορυβο με κατι καλο οπως ειναι το φαι μετα στο κυνηγι αφου τουφεκαμε παντα και μονο μετα απο την φερμα του σκυλου μας αυτα συνδυαζουν την τουφεκια με την ολοκληρωση της φασης και την καρποση του θηραματος,,ετσι δεν εχεις ποτε προβλημα ειναι απολυτα φυσικο ενα σκυλι που θα ακουση ξαφνικα τουφεκιες χωρις να ξερει τι ειναι αυτο,και γιατι το κανουμε να φοβηθει και να δεις αυτα που ειδες,,που ειναι φυσικη αντιδραση του σκυλου,οποτε μην ανχεσε φιλε μου οπως λεει και ο γιαννης το σκυλι μας διαβαζει καλητερα και απο την μανα μας,,και αντιδρα αναλογα οποτε ξεκολα απο το οτι θα εχει προβλημα το σκυλι,,[γιατι δεν εχει] και προχωρα κανονικα

    ΟΚ Ηλία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #402718

    χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους τους συναδέλφους , έυχομαι σκοτωμένα πουλιά και σπασμένους δίσκους!!!

    νιώθω υποχρεωμένος να αναφέρω την πρόοδο που έχει κάνει το άπειρο επανιέλ του φίλου μου που φερμάρει ιταλικό ορτύκι από 10 μέτρα και με λίγα λόγια του έλλειπαν οι εμπειρίες και όσο βγαινει ακόμα και στο σχιστό γίνεται όλο και καλύτερο(παραγραφος 74)

    επίσης ο δικός μου σκύλος που είναι σπρινγκερ-επανιελ  μετά από υποδείξεις του κ.Γιάννη (με την ευκαιρία χρόνια πόλλα!!!) σε εκπαίδευση σε ότι αφορά το καρτέρι και την παρακολούθηση του πουλιού  έχει βελτιωθεί πάρα  πολύ και πραγματικά το αναφέρω γιατί κάτι που δοκιμαστήκε θα πιάσει κια σε άλλους σκύλους.

    θα ήθελα να ρωτήσω όποιον συνάδελφο ξέρει ότι παρατήρησα στον 6 χρόνο σκύλο μου ότι αν περάσει πάνω ή δίπλά από σκοτωμένη τσίχλα που έχει κάτσει μπρούμητα με ανοιγμένα φτερά  δυσκολέυεται να την βρει,ενώ αν είναι ζωντανή ή ανάσκελα τις βρίσκεις έυκολα.το έχει παρατήρήσει κάποιος άλλος? είναι φυσιολογικό?υπάρχει κάποιο πρακτικό τεστ για την όσφρηση του σκύλου αφού δεν έχω καποιο άλλο έμπειρο σκύλο για να τα συγκρίνω?

    ευχαριστώ πολύ

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #402721

    χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους τους συναδέλφους , έυχομαι σκοτωμένα πουλιά και σπασμένους δίσκους!!! νιώθω υποχρεωμένος να αναφέρω την πρόοδο που έχει κάνει το άπειρο επανιέλ του φίλου μου που φερμάρει ιταλικό ορτύκι από 10 μέτρα και με λίγα λόγια του έλλειπαν οι εμπειρίες και όσο βγαινει ακόμα και στο σχιστό γίνεται όλο και καλύτερο(παραγραφος 74) επίσης ο δικός μου σκύλος που είναι σπρινγκερ-επανιελ μετά από υποδείξεις του κ.Γιάννη (με την ευκαιρία χρόνια πόλλα!!!) σε εκπαίδευση σε ότι αφορά το καρτέρι και την παρακολούθηση του πουλιού έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και πραγματικά το αναφέρω γιατί κάτι που δοκιμαστήκε θα πιάσει κια σε άλλους σκύλους. θα ήθελα να ρωτήσω όποιον συνάδελφο ξέρει ότι παρατήρησα στον 6 χρόνο σκύλο μου ότι αν περάσει πάνω ή δίπλά από σκοτωμένη τσίχλα που έχει κάτσει μπρούμητα με ανοιγμένα φτερά δυσκολέυεται να την βρει,ενώ αν είναι ζωντανή ή ανάσκελα τις βρίσκεις έυκολα.το έχει παρατήρήσει κάποιος άλλος? είναι φυσιολογικό?υπάρχει κάποιο πρακτικό τεστ για την όσφρηση του σκύλου αφού δεν έχω καποιο άλλο έμπειρο σκύλο για να τα συγκρίνω? ευχαριστώ πολύ

    . Μην ανυσηχεις μπρουμητα δεν  βγαζει  μυρωδια το  μικροπουλι .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    Odisseas στις #402734

    Kαλημερα σε ολους

    Μιας και αναφερει ο Μιχαλης την προοδο των συντροφων του θα ηθελα και εγω να σας πω για την προοδο της ποιντερινας μου που ειχα ανναφερει στην Σελ. 73 . Λοιπον απο τοτε εβγαζα το σκυλι απο 3-5 μερες την εβδομαδα αλλα δεν ημασταν τυχεροι στο θεμα συναντηση με την βελουδοματα Την προηγουμενη Τεταρτη ομως εγινε το αναπαντεχο βλεπω την Ριτα να τρελενετε μπαινει σε ενα πουρναρι και μενει καγκελο λεω απο μεσα μου καμια λαλακια κανει και δεν εδωσα σημασια ελα ομως που μετα απο φερμα 2 λεπτων πεταγετε μια μπεκατσα με τα πολλα οι συνθηκες δεν επετρεψαν τουφεκια (εγω απο την χαρα μου κατουρησα πανω μου) αφηνω το οπλο και παω να την χαιδεψω αλλα κανει λιγο δεξια παλι φερμα (μεσα στο ιδιο πουρναρι) πεταγετε αλλη μια απο εκει.Για να μην τα πολυλογω εκεινη την μερα φερμαρε 4 μπεκατσες αλλα εκανα εγω χαζομαρες και δεν τουφεκισα καμια . Θα επηρεασει αυτο την Ριτα ?

    ΥΓ:Ξεχασα να πω οτι εχει τρελα με τα κοτσυφια  χωρις να εχω τουφεκισει εγω κανενα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,186 έως 1,200 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων