ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,261 έως 1,275 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #410687

     

    Παρακολουθώντας όλα τα βίντεο του κ. Γιάννη στο http://www.pvstv.com/ μερακλώθηκα και είπα να ψάξω κάποια πράγματα:

    Ψάχνοντας για ντάμυ  βρήκα τα εξής: http://katoikidio.skroutzstore.gr/p.EKPAIDEYTIKO-TSOUVALI-GIA-SKYLOUS-45-cm.215557.html 

    Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο siteγια ντάμυς;

    Επειδή δεν έχω την πολυτέλεια να δοκιμάσω με το σκύλο παρόντα για σφυρίχτρα βρήκα για το σεττεράκι μου αυτές; Κάνουν; http://www.kalkantzakos.com/Product.asp?ID=644 και μια ποιο οικονομική http://katoikidio.skroutzstore.gr/p.Sfyrichtra-Yperichon-60-mm.208398.html

    Τέλος που μπορώ να βρω τον κατάλληλο οδηγό εκπαίδευσης για να περπατά σωστά δίπλα μου;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #410735

    Παρακολουθώντας όλα τα βίντεο του κ. Γιάννη στο http://www.pvstv.com/ μερακλώθηκα και είπα να ψάξω κάποια πράγματα: Ψάχνοντας για ντάμυ βρήκα τα εξής: http://katoikidio.skroutzstore.gr/p.EKPAIDEYTIKO-TSOUVALI-GIA-SKYLOUS-45-cm.215557.html Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο siteγια ντάμυς; Επειδή δεν έχω την πολυτέλεια να δοκιμάσω με το σκύλο παρόντα για σφυρίχτρα βρήκα για το σεττεράκι μου αυτές; Κάνουν; http://www.kalkantzakos.com/Product.asp?ID=644 και μια ποιο οικονομική http://katoikidio.skroutzstore.gr/p.Sfyrichtra-Yperichon-60-mm.208398.html Τέλος που μπορώ να βρω τον κατάλληλο οδηγό εκπαίδευσης για να περπατά σωστά δίπλα μου;

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Γιεια-χαρα-ντάν… μερακλαντάν. Χρήστο η ζωή είναι για τους μερακλήδες.

    Το τσουβαλάκι είναι για χρήση με σκύλους φύλακες, έχει δυο χεράκια για να το τραβά ο εκπαιδευτής και να μάθει το νεαρό σκυλί να δαγκώνει σωστά ή το πετά για να το πιάσει ο σκύλος προκειμένου να τον αποφορτίσει (όπως κάνω με το μπαλάκι του τένις). Το βάρος του το μήκος του και η υφή του δεν είναι κατάλληλα   για το απόρτ. Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν, δες κατά προτίμηση στον Turner (Αγγλία):  www.turnerrichards.co.uk/dog-dummies/ ή στον cabelas (Αμερική):  www.cabelas.com/catalog/browse/hunting-dog-training-supplies-dog-training/_/N-1104238/No-48/Ns-CATEGORY_SEQ_104824980?WTz_l=SBC%3BMMcat104791680%3Bcat104715180&WTz_st=GuidedNav&WTz_stype=GNP&recordsPerPage=48.

    Η σφυρίχτρα είναι Ο.Κ. Η 212 της ACME φημολογήθηκε ως η καλύτερη για τα Σέττερς.

    Τι οδηγό εννοείς; βιβλίο οδηγιών ή οδηγό (αυτό που παλιά λέγαμε λουρί) που προσαρμόζεται σε περιλαίμιο; Ή τους οδηγούς τύπου Χάλτι που δεν επιτρέπουν στον σκύλο να μας τραβά;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #410751

    Κ. Γιάννη ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Αυτό που αν θυμάμαι καλά περιγράφετε στο βίντεο “δερμάτινο που μόλις ο σκύλος σταματήσει να τραβά επανέρχεται εύκολα” . Αν κατάλαβα καλά πρέπει να είναι  σαν τους οδηγούς τύπου Χάλτι που δεν επιτρέπουν στον σκύλο να μας τραβά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Γιωργος στις #411522

    Εβγαλα ενα σεττερακι 11 μηνων στις πεδινες αλλες φορες κατι φερμαρε , τωρα ετρεχε και τις προγκουσε σαν βλαμμενο πηρε 2 λευκες φερμες του φυγαν 30 μετρα ποδαρωμενα μπροστα τα πουλια. το θεμα ειναι οτι οτι μικροπουλι δει του αποσπα την προσοχη και κυνηγαει σαν βλαμμενο. Σκεφτομαι να του κοψω τον καμπο να βγαινει μονο για περδικες βουνο εκπαιδευτικο . Με τα μικρπουλια στο καμπο μου σπασε τα νευρα παθιαζεται τοσο που τα κυνηγαει 500 μετρα. Τι να τον κανω εκει υπομον???? η αλυσιδα δεσιμο και πακετο σπιτι ?????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #411529

    Καλησπερα   Γιωργο μην αγχωνεσαι με  το  κουταβι, κινειται πολυ  καλα, εχει ισχυρα  ενστικτα [κυνηγητικα] εφ΄ οσον κυνηγα μικροπουλια για  500 μετρα [ με τα  ματια] . Για να  δουλεψει με  τη  μυτη θα  το  βαζεις παντοτε [  κοντρα τον  αερα ] και αλλαζε  του κυνηγοτοπους , οχι συνεχεια  στο  ιδιο τοπο ,για να εξοικιωνεται με  τα  διαφορετικα εδαφη  και με διαφορετικες  μυρωδιες  η  μυτη του.        Ειναι  μικρο  ακομα ,πρεπει  να  αποκτηση εμπειριες και η  πεδινη περδικα  το  δυσκολευει ,αλλα οταν μαθει τη  μυρωδια  της καλα [παντοτε κοντρα  τον αερα]   θα  αρχιση να  φερμαρει  σωστα.   Το καθε  σκυλι  θελει το χρονο  του . Να θυμασαι οτι  η  αντιληψη του  σκυλου  σε καποιο ερεθισμα  και  πως θα  αντιδραση εξαρταται αμεσα απο τα  ενστικτα του  και τις προηγουμενες  εμπειριες  του στο  συγκεκριμενο ερεθισμα  πχ πουλια .   Ο σκυλος κινειται  στο  παρων βασει εμπειριων του  παρελθοντος .      Και πανω  απ’ ολλα μην  αγχωνεσαι γιατι  του  το  μεταφερεις .  και  μην του  φωναζεις  οταν  τρεχει το  ονομα  του [ το  ονομα  του δεν  το  θεωρει  εντολη] αστο  να   ξεμανιασει , και οταν  σηκωνει το  κεφαλι  του να  δει  που  εισαι, σφυρα  του  με  το  στομα η  φωνα ξε     με  το  [ελα] . Τα κυνηγητικα  ενστικτα  στο  κυνηγοτοπο  να  σου  αρεσουν .            φιλικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #411569

    Εβγαλα ενα σεττερακι 11 μηνων στις πεδινες αλλες φορες κατι φερμαρε , τωρα ετρεχε και τις προγκουσε σαν βλαμμενο πηρε 2 λευκες φερμες του φυγαν 30 μετρα ποδαρωμενα μπροστα τα πουλια. το θεμα ειναι οτι οτι μικροπουλι δει του αποσπα την προσοχη και κυνηγαει σαν βλαμμενο. Σκεφτομαι να του κοψω τον καμπο να βγαινει μονο για περδικες βουνο εκπαιδευτικο . Με τα μικρπουλια στο καμπο μου σπασε τα νευρα παθιαζεται τοσο που τα κυνηγαει 500 μετρα. Τι να τον κανω εκει υπομον???? η αλυσιδα δεσιμο και πακετο σπιτι ?????

    Γιώργο από τα όσα γνωρίζω θα συμφωνήσω με τον Ευκλείδη. Το κουτάβι σου είναι σε καλό δρόμο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Γιωργος στις #412003

    Τον ξαναεβγαλα παιδια εκανε 2 συντομες φερμες στην αρχη και τα πουλια νευρικα πολυ τα παρατηρησα, σε ζευγαρακια ολα αλλα χωρις να χυθει πανω τους προγκηξανε. Μετα πηρε μια καλη φερμα ξαφνικη το ζευγαρακι οι καμπισιες ηταν στα 5 μετρα πισω του τις προσπερασε και γυρισε αποτομα ηλεκτροσοκ χαρηκα πολυ για αυτη την φερμα καβ”ωσα πως το λενε . Και καπακι στα 100 μετρα πιο περα κοντρα αερα με φερμα στην αρχη κ πονταρισμα μετα ξανα φερμα ακομα ενα ζευγαρακι. Εκει μετα σαν να αναψε ενας διακοπτης αφηνιασε και ετρεχε σαν τρελο ολο τον καμπο ξεσηκωνοντα ςκαιο κουτουλωντας οτι μικρπουλι κ ζευγαρι καμπισιες υπηρχε . Ειδα και επαθα να τον πιασω. Πολλες οι καμπισιες και με δυνατα πεταγματα και πονηρεμενες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #412116

    Κ. Γιάννη ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Αυτό που αν θυμάμαι καλά περιγράφετε στο βίντεο «δερμάτινο που μόλις ο σκύλος σταματήσει να τραβά επανέρχεται εύκολα» . Αν κατάλαβα καλά πρέπει να είναι σαν τους οδηγούς τύπου Χάλτι που δεν επιτρέπουν στον σκύλο να μας τραβά.

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Όχι Χρήστο, αυτό που περιγράφω δεν  έχει καμία σχέση με το Χάλτι (που δεν το συνιστώ για τα κυνηγόσκυλα). Αυτό που περιγράφω είναι δικής μου κατασκευής και είναι ένα ήπιο τσοκ (αλυσίδα με θηλιά). Είναι δερμάτινο και καταλήγει σε ανοξείδωτο “μάτι” (γάσα)  μέσα από το οποίο τσουλά το δέρμα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαλακό σχοινί ιστιοπλοΐας 9mm. και να ράψεις έναν μεταλλικό κρίκο στην μία του άκρη για να σχηματιστεί η θηλιά. Στο άλλο άκρο κάνε έναν μεγάλο κόμπο για να μη σου γλιστρά από το χέρι ή ράψε το έτσι που να σχηματίσει την γνωστή χειρολαβή. Αν δεν το κατάλαβες να σου ανεβάσω φωτογραφίες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #412118

    Τον ξαναεβγαλα παιδια εκανε 2 συντομες φερμες στην αρχη και τα πουλια νευρικα πολυ τα παρατηρησα, σε ζευγαρακια ολα αλλα χωρις να χυθει πανω τους προγκηξανε. Μετα πηρε μια καλη φερμα ξαφνικη το ζευγαρακι οι καμπισιες ηταν στα 5 μετρα πισω του τις προσπερασε και γυρισε αποτομα ηλεκτροσοκ χαρηκα πολυ για αυτη την φερμα καβ»ωσα πως το λενε . Και καπακι στα 100 μετρα πιο περα κοντρα αερα με φερμα στην αρχη κ πονταρισμα μετα ξανα φερμα ακομα ενα ζευγαρακι. Εκει μετα σαν να αναψε ενας διακοπτης αφηνιασε και ετρεχε σαν τρελο ολο τον καμπο ξεσηκωνοντα ςκαιο κουτουλωντας οτι μικρπουλι κ ζευγαρι καμπισιες υπηρχε . Ειδα και επαθα να τον πιασω. Πολλες οι καμπισιες και με δυνατα πεταγματα και πονηρεμενες

    Γιώργο, πιστεύω πως κατάλαβες γιατί αφηνίασε…. έπαθε το ίδιο με σένα: καβ»ωσε. Με τόσα πολλά ζευγάρια και τόσο κοντά, δεν θα άφηνα το σκύλο μου για περισσότερες από 2 φέρμες. Θα τον έβαζα στο αυτοκίνητο και θα το επαναλάμβανα μετά από 3/4 ή 1 ώρα. Δεν είναι ανάγκη να μουρλαίνουμε τους σκύλους στα εκπαιδευτικά. Προτιμώ να διακόψω την εκπαίδευση σε μία καλή φάση, να επαινέσω έντονα τον σκύλο μου για να καταλάβει τι επιθυμώ και να τον αφήσω να χαλαρώσει. Αν δεν χαλαρώσει (στο επίπεδο που βρίσκεται ο σκύλος σου) θα αρχίσει “τα γιούργια” , θα εκνευριστείς και θα κλείσει το εκπαιδευτικό με πλήρη αποτυχία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #412148

    Chris-Kaz wrote:
    Κ. Γιάννη ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Αυτό που αν θυμάμαι καλά περιγράφετε στο βίντεο «δερμάτινο που μόλις ο σκύλος σταματήσει να τραβά επανέρχεται εύκολα» . Αν κατάλαβα καλά πρέπει να είναι σαν τους οδηγούς τύπου Χάλτι που δεν επιτρέπουν στον σκύλο να μας τραβά. Χρήστος
    Κομοτηνή

    Όχι Χρήστο, αυτό που περιγράφω δεν έχει καμία σχέση με το Χάλτι (που δεν το συνιστώ για τα κυνηγόσκυλα). Αυτό που περιγράφω είναι δικής μου κατασκευής και είναι ένα ήπιο τσοκ (αλυσίδα με θηλιά). Είναι δερμάτινο και καταλήγει σε ανοξείδωτο «μάτι» (γάσα) μέσα από το οποίο τσουλά το δέρμα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαλακό σχοινί ιστιοπλοΐας 9mm. και να ράψεις έναν μεταλλικό κρίκο στην μία του άκρη για να σχηματιστεί η θηλιά. Στο άλλο άκρο κάνε έναν μεγάλο κόμπο για να μη σου γλιστρά από το χέρι ή ράψε το έτσι που να σχηματίσει την γνωστή χειρολαβή. Αν δεν το κατάλαβες να σου ανεβάσω φωτογραφίες.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Οκ. Νομίζω πως κατάλαβα κ. Γιάννη.  Ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #413202

    Κ. Γιάννη  καλησπέρα και σε εσάς και σε όλη την παρέα.

    Αφορμή που γράφω είναι ένα κουρτσχααρ που έχω και θα ήθελα πολύ γνώμες και συμβουλές πιο εμπείρων κυνηγών από μένα.

    Ο σκύλος είναι αρσενικός, ακριβώς 1,5 χρονών. Οι γονείς του και οι δυο πολύ καλά κυνηγόσκυλα.

    Τον έχω από 2 μηνών  όταν και τον πήρα από τη μανά του. Σαν σκύλος είναι πολύ κοινωνικώς με ανθρώπους και αλλά σκυλιά, αρίστη μορφολογία, υγιέστατος και περνάω μαζί του καθημερινά τουλάχιστον ένα 2ωρο από όταν τον πήρα.

    Από θέμα βασικής εκπαίδευσης και υπακοής είμαι πλέων αρκετά ευχαριστημένος, καθώς τον έχω μεγαλώσει με πολύ αγάπη και αν και κάπου με ζόριζε γιατί είναι λίγο ξεροκέφαλος από τη φύση του, ήμουν και εγώ λίγο ανεκτικός μαζί του και γενικά μου έκανε κάτι “νερά” (έφευγε σε αλλά σκυλιά και δεν άκουγε να γυρίσει παρά μονό όταν βαριόταν, γενικά αφηνίαζε έξω στο βουνό και δεν είχε την υπάκουη που έχει σε ελεγχόμενο χώρο, όταν καταλάβαινε ότι πάμε στο αμάξι για πίσω άρχιζε πάλι τα δικά του κλπ), όσο μεγαλώνει όμως τον βλέπω ότι ωριμάζει και αν και ακόμη ξεροκέφαλος,με ακούει πολύ περισσότερο και έχει κόψει αυτά τα κουσούρια σε μεγάλο βαθμό.

    Αν δηλαδή στο βουνό είμαστε μόνοι συνεννούμαστε άριστα, είμαι πολύ ικανοποιημένος από την έρευνα του, και τον τρόπο που ψάχνει,αν βέβαια συναντήσουμε άλλο σκύλο η’ κυνηγό, έχουμε θεματάκι στο ότι θέλει να παίξει, αλλά ακούει και ακολουθεί πλέον,και όχι όπως πριν 4-5 μήνες που ήταν ανεξέλεγκτος.

    Σε αυτό τώρα που θα ήθελα τις γνώμες σας και τη βοήθεια σας, είναι το εξής.

    Σεπτέμβρη Οκτώβρη στα ορτύκια τον έβγαζα μαζί με άλλο μεγάλο και έμπειρο σκυλί, και ο δικός μου το μονό που δεν έκανε ειδικά στις αρχές ήταν να ψάχνει, κοιτούσε πως θα παίξει με το άλλο σκυλί, το οποίο δε του δίνε σημασία και κυνηγούσε άριστα. Από την τρίτη τέταρτη φορά και μετά άρχιζε κάπως να αυτονομείτε και να ψάχνει (καμιά σχέση όμως πάλι  με την έρευνα που μου έκανε σε βόλτες στο βουνό που τον έβγαζα το καλοκαίρι μονό του), και αυτό που δε μου άρεσε ήταν ότι δεν έκανε ποτέ συναίνεση, βασικά δεν καταλάβαινε καν τι γινόταν…

    Κάπου εκεί έτυχε σε τουφεκιά να δει τη φάση και να απορτάρει αυτός το ορτύκι  και μάλιστα από κει και πέρα να κάνει απόρτ μονό αυτός σε όλα τα επόμενα ορτύκια για άλλες 2-3 εξόδους κοινές με τον άλλο σκύλο, αλλά κ πάλι να μη κάνει συνναίνεση και να μη καταλαβαίνει τη φάση της φέρμας.

    Έτσι λοιπόν αποφάσισα και τον έβγαζα μονό του για το υπόλοιπο στα ορτύκια  έψαχνε μανιωδώς, άφριζε και μόλις έπιανε ντορό, αντί να γίνεται επιφυλακτικός, σαν τρελός σάρωνε 3-4 τετραγωνικά μέχρι που προγκούσε το πούλι. κατέληξα στο συμπέρασμα ότι φερμάρει με το μάτι, και όχι με τη μύτη….  και κατέληξα εδώ  γιατί μου φέρμαρε μονό ένα ορτύκι από τις 10-15 συναντήσεις που είχε μόνος του, και αυτό που μου φέρμαρε το καημένο φαινότανε και το είχε φτάσει στα 20 εκατοστά,  το ίδιο μου κανε και με λαγό που αρχικά νόμιζα ότι ήταν γατί, γιατί τον είδα ξαφνικά φερμαριστό με σηκωμένο τρίχωμα, και μόλις έφτασα πίσω του είδα τον λαγό μες στο γιατάκι του να κοιτιούντε στα 4-5 μέτρα.Στην μπεκάτσα τον έβγαζα πάντα μόνο του, δυστυχώς ώμος πουλιά εκεί που βγαίναμε δεν είχε, μου σήκωσε 3 μπεκάτσες όλη τη σεζόν, τις 2 με πρόγκιγμα και τη μια με φέρμα… η οποία φέρμα με σιγούρεψε στο ότι φερμάρει με το μάτι,  καθώς όταν φέρμαρε και πήγα κοντά του και του έδωσα εντολή να σπάσει τη φέρμα, όρμηξε σε ένα κομμένο κουτσουράκι στη βάση του πουρναριού  και η μπεκάτσα σηκώθηκε 6-7 μέτρα αριστερά του..( κατά τη γνώμη μου δηλαδή  κατάλαβε την μυρωδιά και του έμοιαζε το κουτσουράκι με μπεκάτσα και γιαυτό φέρμαρε πιστεύοντας πως έβλεπε τη μπεκάτσα)

    Συγνώμη αν κούρασα με το κατεβατό  απλά ήθελα να υπάρχει όσο το δυνατών πληρέστερη εικόνα του σκύλου και της συμπεριφοράς του, και αυτό που θα ήθελα από σας είναι να μου πείτε  πως να το χειριστώ από δω και πέρα ? Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα ηλικίας απλά??Να τον βγάλω εκπαιδεύτηκα??Να περιμένω τα ορτύκια και με υπομονή να περιμένω ποτέ θα αντιληφθεί ότι φερμάρουμε με τη μύτη και όχι με το μάτι?? Είναι κάτι άλλο που εγώ το εξηγώ σα φέρμα με το μάτι??

    Ευχαριστώ εκ των προταίρων!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #413227

    Φιλε ο σκυλος θελει θηραματα και θα δεις οτι θα στρωσει,,ειναι μικρος ακομα μην φοβασε

    η μπεκατσα μπορει να του περπατησε λιγο πιο αριστερα και απλα εκει που μουνταρε ηταν η αρχικη θεσει του πουλιου

    για αυτο και κουτουλησε εκει,,ενα εμπειρο μπορει να κοιταγε προς το πουλι που περπαταγε [η αλλαζε θεση για την φευγα του]

    μην φοβασε και περπατησε το σκυλι σε θηραμα και ολα θα αλλαξουν,,και παντα μονο του το σκυλι

    οχι με αλλα σκυλια,,ουτε με  κοσμο παρεα,,η συμπεριφορα του θα στρωσει και αυτη σε κανα 1,5 χρονο

    και αυτο γιατι απο οτι καταλαβα σου κανει κολπα γιατι ξερει οτι τον παιρνει να στα κανει

    δεν τρεχει τιποτα,,απλα δινε του πιο ταχτηκα εντολες,,και να κανει αυτο που θες εσυ,,μην μασας με τα ναζακια τους

    γιατι απο τα ναζια τους μας καταφερνουν πολλες φορες και τα αφηνουμε λιγο λασκα και κανουν τα δικα τους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #413259

    Φιλε καλα στα λεέι ο Λιακος πιο πανω.

    Θα προσπαθησω να μπω πιο αργα γιατι τωρα ειμαι στην δουλει, να σου πω και γω τι να προσεξεις.

    Μην το φοβασε το σκυλι ομως και θα βγει μια χαρα, τα στοιχεια που λες ειναι καλα, απλα προσεξε λιγο το θεμα οπτικης φερμας, αν και δεν πιστευω οτι θα χεις προβλημα…καποια στιγμη μετα απο πολλα σηκωματα και συναντησεις θα στρωσει.

     

    Μην του βαζεις καθολου ημερο θηραμα, να μαθει σε αυτο, βγαζε το εξω, και φυσικα με τιποτα δεν πρεπει να πιασει θηραμα στο στομα, χωρις πρωτα να εχει φερμαρει και να το εχεις πυροβολησει, εστω και εικονικα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #413266

    Κ. Γιάννη καλησπέρα και σε εσάς και σε όλη την παρέα. Αφορμή που γράφω είναι ένα κουρτσχααρ που έχω και θα ήθελα πολύ γνώμες και συμβουλές πιο εμπείρων κυνηγών από μένα. Ο σκύλος είναι αρσενικός, ακριβώς 1,5 χρονών. Οι γονείς του και οι δυο πολύ καλά κυνηγόσκυλα. Τον έχω από 2 μηνών όταν και τον πήρα από τη μανά του. Σαν σκύλος είναι πολύ κοινωνικώς με ανθρώπους και αλλά σκυλιά, αρίστη μορφολογία, υγιέστατος και περνάω μαζί του καθημερινά τουλάχιστον ένα 2ωρο από όταν τον πήρα. Από θέμα βασικής εκπαίδευσης και υπακοής είμαι πλέων αρκετά ευχαριστημένος, καθώς τον έχω μεγαλώσει με πολύ αγάπη και αν και κάπου με ζόριζε γιατί είναι λίγο ξεροκέφαλος από τη φύση του, ήμουν και εγώ λίγο ανεκτικός μαζί του και γενικά μου έκανε κάτι »νερά» (έφευγε σε αλλά σκυλιά και δεν άκουγε να γυρίσει παρά μονό όταν βαριόταν, γενικά αφηνίαζε έξω στο βουνό και δεν είχε την υπάκουη που έχει σε ελεγχόμενο χώρο, όταν καταλάβαινε ότι πάμε στο αμάξι για πίσω άρχιζε πάλι τα δικά του κλπ), όσο μεγαλώνει όμως τον βλέπω ότι ωριμάζει και αν και ακόμη ξεροκέφαλος,με ακούει πολύ περισσότερο και έχει κόψει αυτά τα κουσούρια σε μεγάλο βαθμό. Αν δηλαδή στο βουνό είμαστε μόνοι συνεννούμαστε άριστα, είμαι πολύ ικανοποιημένος από την έρευνα του, και τον τρόπο που ψάχνει,αν βέβαια συναντήσουμε άλλο σκύλο η’ κυνηγό, έχουμε θεματάκι στο ότι θέλει να παίξει, αλλά ακούει και ακολουθεί πλέον,και όχι όπως πριν 4-5 μήνες που ήταν ανεξέλεγκτος. Σε αυτό τώρα που θα ήθελα τις γνώμες σας και τη βοήθεια σας, είναι το εξής. Σεπτέμβρη Οκτώβρη στα ορτύκια τον έβγαζα μαζί με άλλο μεγάλο και έμπειρο σκυλί, και ο δικός μου το μονό που δεν έκανε ειδικά στις αρχές ήταν να ψάχνει, κοιτούσε πως θα παίξει με το άλλο σκυλί, το οποίο δε του δίνε σημασία και κυνηγούσε άριστα. Από την τρίτη τέταρτη φορά και μετά άρχιζε κάπως να αυτονομείτε και να ψάχνει (καμιά σχέση όμως πάλι με την έρευνα που μου έκανε σε βόλτες στο βουνό που τον έβγαζα το καλοκαίρι μονό του), και αυτό που δε μου άρεσε ήταν ότι δεν έκανε ποτέ συναίνεση, βασικά δεν καταλάβαινε καν τι γινόταν… Κάπου εκεί έτυχε σε τουφεκιά να δει τη φάση και να απορτάρει αυτός το ορτύκι και μάλιστα από κει και πέρα να κάνει απόρτ μονό αυτός σε όλα τα επόμενα ορτύκια για άλλες 2-3 εξόδους κοινές με τον άλλο σκύλο, αλλά κ πάλι να μη κάνει συνναίνεση και να μη καταλαβαίνει τη φάση της φέρμας. Έτσι λοιπόν αποφάσισα και τον έβγαζα μονό του για το υπόλοιπο στα ορτύκια έψαχνε μανιωδώς, άφριζε και μόλις έπιανε ντορό, αντί να γίνεται επιφυλακτικός, σαν τρελός σάρωνε 3-4 τετραγωνικά μέχρι που προγκούσε το πούλι. κατέληξα στο συμπέρασμα ότι φερμάρει με το μάτι, και όχι με τη μύτη…. και κατέληξα εδώ γιατί μου φέρμαρε μονό ένα ορτύκι από τις 10-15 συναντήσεις που είχε μόνος του, και αυτό που μου φέρμαρε το καημένο φαινότανε και το είχε φτάσει στα 20 εκατοστά, το ίδιο μου κανε και με λαγό που αρχικά νόμιζα ότι ήταν γατί, γιατί τον είδα ξαφνικά φερμαριστό με σηκωμένο τρίχωμα, και μόλις έφτασα πίσω του είδα τον λαγό μες στο γιατάκι του να κοιτιούντε στα 4-5 μέτρα.Στην μπεκάτσα τον έβγαζα πάντα μόνο του, δυστυχώς ώμος πουλιά εκεί που βγαίναμε δεν είχε, μου σήκωσε 3 μπεκάτσες όλη τη σεζόν, τις 2 με πρόγκιγμα και τη μια με φέρμα… η οποία φέρμα με σιγούρεψε στο ότι φερμάρει με το μάτι, καθώς όταν φέρμαρε και πήγα κοντά του και του έδωσα εντολή να σπάσει τη φέρμα, όρμηξε σε ένα κομμένο κουτσουράκι στη βάση του πουρναριού και η μπεκάτσα σηκώθηκε 6-7 μέτρα αριστερά του..( κατά τη γνώμη μου δηλαδή κατάλαβε την μυρωδιά και του έμοιαζε το κουτσουράκι με μπεκάτσα και γιαυτό φέρμαρε πιστεύοντας πως έβλεπε τη μπεκάτσα) Συγνώμη αν κούρασα με το κατεβατό απλά ήθελα να υπάρχει όσο το δυνατών πληρέστερη εικόνα του σκύλου και της συμπεριφοράς του, και αυτό που θα ήθελα από σας είναι να μου πείτε πως να το χειριστώ από δω και πέρα ? Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα ηλικίας απλά??Να τον βγάλω εκπαιδεύτηκα??Να περιμένω τα ορτύκια και με υπομονή να περιμένω ποτέ θα αντιληφθεί ότι φερμάρουμε με τη μύτη και όχι με το μάτι?? Είναι κάτι άλλο που εγώ το εξηγώ σα φέρμα με το μάτι?? Ευχαριστώ εκ των προταίρων!!!

     

     

    Καλησπερα φιλε,το σκυλι σου αν δεν εκανες καποιο λαθος στην εκπαιδευση του οπως π.χ. να επιμενεις παρα πολυ στην εκπαιδευση στη φερμα με το καλαμι για μεγαλο χρονικο διαστημα της ζωης του σκυλου ή να του βαζεις στημενο θυραμα οπου να το φερμαρει βλεποντας το αρκετες φορες (δηλαδη στημενο θυραμα κακα τοποθετημενο) δεν φερμαρει οπτικα.Το σκυλι ακομα και αν φερμαρε απο πολυ κοντα το αγριο ορτυκι δεν το εβλεπε,οπως και τον λαγο.Ο σκυλος μετα τα 4-5 μετρα δεν βλεπει τοσο καλα και σιγουρα δεν βλεπει το ακινητο αγριο θυραμα πχ ορτυκι ακομα και αν το φερμαρει απο πολυ κοντα.Μονο αν κινηθει θα το δει το ορτυκι.Ακομα και αν εκανες καποια λαθη δωσε στον σκυλο ευκαιριες αποκλειστικα μονο του χωρις αλλο σκυλο και θα δεις οτι θα στρωσει.Μην τουφεκας αφερμαριστα πουλια απο την στιγμη που τα ξεσηκωνει και μολις κανει προγκα πιαστον και αστον στο κατσε εκει που ειδες οτι αντιληφθηκε το θυραμα και επρεπε να φερμαρει μεχρι να ηρεμησει.Αλλος τροπος ειναι να βαλεις στημενο θυραμα και να οδηγησεις τον σκυλο δεμενο προς αυτο κοντρα στον ανεμο και να τον σταματησεις μολις δεις οτι αντιληφθηκε το θυραμα και δεν φερμαρισε,θα τον χαιδεψεις και θα τον ηρεμησεις με γλυκολογα.Βεβαια αυτο δεν ειναι και απαραιτητο γιατι πιστευω οτι αν του δωσεις τις ευκαιριες του σε αγριο το σκυλι απο την στιγμη που εχει κυνηγετικα γονιδια θα βρει το δρομο του….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #413321

    Ωπ, τι έχουμε εδώ; δύο κουρτσχαράδες με το ίδιο όνομα στο φόρουμ;

    Συνάδελφε μπράβο για την αναλυτική παρουσίαση του θέματός σου. Ποτέ, μα ποτέ, δεν μπορεί κάποιος να αξιολογήσει ή να κατανοήσει μια προβληματική συμπεριφορά ενός σκύλου από περιγραφές, γιαυτό οι απόψεις μας  είναι πάντα στο “περίπου”. Η προσπάθειά σου μας διαφωτίζει κάπως περισσότερο.

    Η άποψή μου είναι η ίδια με τους προλαλήσαντες. Δώσε περισσότερη έμφαση στην τήρηση των εντολών σου (όπου και αν δίνονται). Αγνόησε τα παιδιαρίσματα του. Εκπαιδεύω σημαίνει τον μαθαίνω   (εγώ προσωπικά)  και όχι μέσω άλλου σκύλου. Ο άλλος σκύλος μπορεί να χρησιμοποιηθεί περιστασιακά ως βοηθός μας, για να δημιουργεί αντιπερισπασμούς ή για παρότρυνση (π.χ. για να μπει ο νέος σε νερό) ή όταν πλέον έχουμε τελειώσει με τα βασικά (έρευνα, φέρμα, απόρτ) για την ομαλή συνεργασία με άλλο σκύλο στον κυνηγότοπο και την συναίνεση.

    Και εγώ πιστεύω πως δεν πρόκειται για οπτική φέρμα, τα πουλιά όταν μετακινούνται δεν έχουν καρφωμένη την μύτη του σκύλου πάνω τους, ειδικά των άπειρων.

    Το δια ταύτα…. όλοι ξέρουν πως επιμένω στην σωστή εκπαίδευση του σκύλου πριν δει θηράματα. ΑΛΛΑ  ό,τι μέθοδο εκπαίδευσης και αν έχει  περάσει ένας σκύλος, όσο τέλειος και αν έχει γίνει δεν θα γίνει ποτέ κυνηγός αν όλα όσα έμαθε δεν τα “κλειδώσει” στην πράξη, δηλαδή στο άγριο θήραμα, και εννοώ πολλά θηράματα, πάρα πολλά… και σε σύντομο χρονικό διάστημα. Διάβασα προ ημερών μια πολύ ωραία συμβουλή από τον συνάδελφο Ευκλείδη, έγραψε σε κάποιον: ΠΕΡΠΑΤΑ, τόσο σύντομη και τόσο περιεκτική αλλά και αληθινή. Βέβαια υπάρχουν και αυτοί που μόνο περπατούν πριν εκπαιδεύσουν πρώτα, οπότε κάπου διαπιστώνουν πως το πολλά υποσχόμενο κουτάβι τους “δεν αξίζει” “τους κορόιδεψαν” και πάνε για άλλο σκύλο και άλλο “περπάτημα”. Ή στην καλύτερηπερίπτωση ο σκύλος θα γίνει κυνηγός στα 4 και βάλε χρόνια του, αφού έχουν λιώσει πολλάζευγάρια άρβυλα. Το πρόβλημα είναι που θα βρούμε τα θηράματα, ε να μια αιτία γιατί οι σκύλοι αν και είναι πολύ ανώτεροι γονιδιακά (κυνηγητικά) από τους προ 40κονταετίας δεν είναι τόσο αποτελεσματικοί. Πάμε λοιπόν στα άγονα εκπαιδευτικά (όπου δεν μπορούμε να τουφεκίσουμε) ή στα στημένα ή σε ρεζέρβες (πάνε και αυτές) ή όσοι μπορούν στις γειτονικές χώρες. Ναι είναι πρόβλημα, και νομίζω πως αυτό είναι και το πρόβλημα του σκύλου σου. Ας έπεφτε σε 30-40 μπεκάτσες, ας έβαζε αρκετές στο στόμα του σε μία περίοδο, και 15 – 20 πέρδικες, και 2-3 λαγούς (μια και είναι κούρτσχααρ) ας είχε και μερικά παπιά και τότε να είσαι σίγουρος πως θα ωρίμαζε “πάραυτα”.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,261 έως 1,275 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων