ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,276 έως 1,290 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #413322

    Ωπ, τι έχουμε εδώ; δύο κουρτσχαράδες με το ίδιο όνομα στο φόρουμ;

    Ενα t ειναι που κανει την διαφορα γιαννη


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #413340

    Σας ευχαριστώ καταρχήν όλους για την αμεσότητα των απαντήσεων και το ενδιαφέρον σας. Από ότι κατάλαβα από τις συμβουλές σας και τις γνώμες σας, το θέμα είναι η πείρα και η συνάντηση με θηράματα με ταυτόχρονη εκπαίδευση πέραν των ενστικτωδών αντιδράσεων του. Αν όντως αυτό χρειάζεται, σας “υπόσχομαι” σαν σχετικά νέος κυνηγός, να φτιάξω ένα πολύ καλό σκυλί, μιας και έχω απίστευτη όρεξη να δουλέψω με τον σκύλο  και απίστευτο δέσιμο μαζί του… Ήδη έχουμε κάνει αρκετά χιλιόμετρα στο βουνό από πέρσι το πάσχα ως φέτος, είτε κυνηγώντας, είτε ξεμουδιάζοντας, είτε σε “εκπαιδευτικά”…

    Το να τον βγάλω σε πεδινές αυτήν την εποχή  και στη συνέχεια σε ντόπια ορτύκια θα του κάνει καλό??? και αν ναι με πόσο μέτρο να το κάνω  μιας και δε θα κυνηγάμε αλλά απλά θα συναντάμε πουλια….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #413354

    Αν όντως αυτό χρειάζεται, σας »υπόσχομαι» σαν σχετικά νέος κυνηγός, να φτιάξω ένα πολύ καλό σκυλί, μιας και έχω απίστευτη όρεξη να δουλέψω με τον σκύλο  και απίστευτο δέσιμο μαζί του…

    Μπράβο, μπράβο για αυτό το “σας υπόσχομαι” και για τα “απίστευτη όρεξη και δέσιμο”. Έχεις τα πρώτα υλικά για τη συνταγή μιας υπέροχης εξέλιξης, τα υπόλοιπα υλικά είναι η γνώση.

    Το να τον βγάλω σε πεδινές αυτήν την εποχή  και στη συνέχεια σε ντόπια ορτύκια θα του κάνει καλό???

    Καλό θα του κάνει, για λίγες μέρες ακόμη. Τα κοπάδια ήδη έχουν σπάσει σε ζευγάρια προκειμένου να αρχίσει η αναπαραγωγή, ας τους το επιτρέψουμε.

    ….με πόσο μέτρο να το κάνω  μιας και δε θα κυνηγάμε αλλά απλά θα συναντάμε πουλια….

    Το μέτρο ποικίλει από φυλή σε φυλή και από άτομο σε άτομο. Αυτό που θα στο προσδιορίσει είναι το ενδιαφέρον του σκύλου, δηλαδή λίγο πριν αρχίσει να το βαριέται πρέπει να σταματάμε.  Χρειάζεται προσοχή και στο να μη γίνει ο σκύλος θεατρίνος, δηλαδή να εκτελεί υποδειγματικά χωρίς να ξέρει περί τίνος πρόκειται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #413362

      Κ. Γιάννη ήσασταν όπως πάντα αναλυτικότατος και οι συμβουλές σας είναι θησαυρός. Εγώ θα τονίσω από αυτά που έχετε γράψει σχετικά με το άγριο θήραμα που πρέπει να δαγκώσει ο σκύλος. Πάρα πολύ βασικό το όχι μόνο να βρίσκει αλλα και το να δαγκώνει.

     

      ΥΓ. Φίλε με το κούτσχαρ και η σκύλα 1 γνωστού έκανε τσαλιμάκια στην αρχή με το θέμα της φέρμας, του τύπου φέρμαρε οπτικά ή πλησίαζε πολύ κοντά. Με τον καιρό και τις εμπειρίες της τα έκοψε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Γιωργος στις #414194

    εβγαλα το σεττερακι σε κατι πλημμυρησμενα π κρατανε μπεκατσινια.τα κουτουαει κ τα προγκαει ολα. και στις πεδινες κ στα ορτυκια προγκηξε θηραματα αλλα εκει επιανβε αναθυμιαση προσπαθουσε εκοβε ταχυτητα καταφερε κ μερικες φερμες. Στα μπεκατσινια δν πηρε καν μυρωδια. σαν να μην τ πιανει για θηραμα. κ το ερωτημα ειναι το φερμαρουν το μπεκατσινι λιγα μονο σκυλια ??? και αν αξιζει να τν βγαζω στα μπεκατσινια εκπαιδευτικα η μονο πεδινες???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #414204

    Τα μπεκατσίνια είναι θήραμα για φτασμένους σκύλους, αφ’ ενός δεν έχουν πολύ μυρωδιά, ειδικά αυτή την εποχή, και αφ’ εταίρου γιατί εκεί που ζουν η μυρωδιά τους καλύπτεται από τον βάλτο και τα νερά. Βγάζε το περισσότερο στις πεδινές και όταν αρχίσει να στρώνει βγάζε το που και που και στα μπεκατσίνια. Όσο περισσότερα θηράματα γνωρίσει τόσο καλύτερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #414317

    Φιλε   Γιωργο  να το  πηγαινεις οσο μπορεις στα  μπεκατσινια  θα  μαθη  πολλα  το  σεττερακι  και  μπορει να  γινη πολυ  καλος  [ εαν  εχεις ενδειξεις  για  πολυ  καλη μυτη ] ειναι παρα  πολυ  δυσκολο το  μπεκατσινι ,αλλα για  μενα οτι καλυτερο  για  εκπαιδευτικα  βεβαια οχι  συνεχεια [ αλλαζε ειδος θηραματων]  . Μ εταξυ  μας φιλε εαν  ειχα τοπο για  εκπαιδευτικα με  μπεκατσινια  70 % θα  πηγαινα εκει και  30% σε  πεδινη . Οταν μαθει καλα  μυρωδια  και  φερμα  σ’  αυτο  το  πουλι  ,  περδικα μπεκατσα ορτυκι θα  του  ειναι  παιχνιδι . Μια μυτη  στο  μπεκατσινι δειχνει  τη  μαγκια  του.    φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Γιωργος στις #414336

    θα τν βγαζω αλλα αμφιβαλλω αν δεχονται ολες τις μερες φερμα ενα θορυβο  κανω κ προγκανε απο μακρια βεβαια ξεμενουν κ λουφαζουν λιγα εκει θελει τν σκυλο να ναι εργαλειο .  θα τν βγαζω 2 πεδινη/1 μπεκατσινια την βδομαδα κ ελπιζω να προκοψη κ να μειωσει αυτη την χαζη ορμητικοτητα  π εχουν τ σεττερ κ οδηγει σε προγκες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ΠΕΤΡΟΣ στις #414340

    θα τν βγαζω αλλα αμφιβαλλω αν δεχονται ολες τις μερες φερμα ενα θορυβο κανω κ προγκανε απο μακρια βεβαια ξεμενουν κ λουφαζουν λιγα εκει θελει τν σκυλο να ναι εργαλειο . θα τν βγαζω 2 πεδινη/1 μπεκατσινια την βδομαδα κ ελπιζω να προκοψη κ να μειωσει αυτη την χαζη ορμητικοτητα π εχουν τ σεττερ κ οδηγει σε προγκες.

    αν εχεις δυνατοτητα να εχεις πλημυρισμενα χωραφια για καιρο και να εχεις μπεκατσινια μη το σκεφτεσαι για περδικιες, κατα τη γνωμη μου το μπεκατσινι κανει τα καλυτερα εκπαιδευτικα και βγαζει τα καλυτερα σκυλια, ασε που ο σκυλος (αν διαθετει λιγη εξυπναδα εστω) θα αυτοδιορθωσει ολα τα λαθη του και τυχον λαθη σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    34
    kurzhaar στις #414354

    Καλησπέρα στην παρέα και παλι. Είμαι αυτός με το κούρτσχααρ (οπτική φέρμα κλπ)

    Λοιπόν φίλοι τις προάλλες μπορεί να έγραψα αναλυτικό κείμενο, αλλά είχα στο μυαλό μου το βουνό και τις εξόδους,και ξέχασα κάτι που συμβαίνει στο σπίτι , όταν τον αφήνω  να ξεμουδιάσει…

    Στο μπροστινό μέρος του σπιτιού  καθαρίζω κάτι καναρινάκια που έχω και μένουν μες στα παρτέρια σποριά κούσιτο κλπ από τα καναρίνια.  Εκεί λοιπόν,μια δυο μέρες μετά το καθάρισμα  γίνετε πάρτι από σπουργίτια και δεκαοχτούρεσ,που κατεβαίνουν και τρώνε ότι περίσσεψε.

    Όταν λοιπόν ο σκύλος είναι λυμένος,και το κάνει από μικρός(5-6 μηνών), μπορεί να τα φτάσει στα 2 μέτρα και να είναι εκεί κοκαλωμένος και με στυλ κ με όλα, ως τα πουλάκια να τρομάξουν από κάποιο αμάξι και να σηκωθούν.

    Τη συμπεριφορά του αυτή την κατάλαβα τυχαία πριν κανένα χρόνο, όταν ακόμη ήταν κουτάβι,που τον είδα να κάνει βήματα αργά και προσεκτικά και να σταματάει, και πλησιάζοντας  εγώ είδα τα σπουργίτια να σηκώνονται…

    Για κάποιο καιρό όταν το έκανε τον επιβράβευα, πλέον δε του δίνω σημασία,αν και πολλές φορές που τα φερμάρει, όχι από απόσταση αναπνοής, αλλά από απόσταση “ασφαλείας”, γυρνάει και με κοιτάει περιμένοντας να πλησιάσω η’ να του δώσω εντολή,να σπάσει ίσως τη φέρμα και να ποντάρει,,η’ να τον επιβραβεύσω…

    Επίσης πλέον στο συγκεκριμένο μέρος,αν κάνει 2-3 φορές φέρμα, τις επόμενες 2-3 μέρες πάντα πλησιάζει επιφυλακτικά, μήπως και έχει πούλια και τα τρομάξει…

    Εγώ όταν σας έγραφα για οπτική φέρμα είχα και αυτό στο νου μου,και εκ παραδρομής το θεωρούσα και γνωστό και δεδομένο για σας λες και σας έχω κάθε μέρα στο σπίτι μου και ξέρετε το σκυλί…Και επειδή σήμερα μου το κανε,και έφαγα τη φλασιά ότι δε το είχα αναφέρει εδώ, σας το καταθέτω και αυτό…

    Το θέμα είναι τώρα  τι να του κάνω, να μη τον αφήνω να φερμάρει? Να του δίνω σημασία? Να μη του δίνω?? (όπως και κάνω εδώ και κάνα 6μηνο)

    Και αν υπάρχει κάποιο τρικ, κάποιος τρόπος εκπαίδευσης,να πάψει αυτό το οπτικό και να γίνει επιφυλακτικός στη μύτη !! (πλην τον εξόδων και των συναντήσεων με άγρια θηράματα, και της εμπειρίας που σίγουρα θα του κάνουν καλό)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #414503

    Καλησπέρα στην παρέα και παλι. Είμαι αυτός με το κούρτσχααρ …

    … Το θέμα είναι τώρα τι να του κάνω, να μη τον αφήνω να φερμάρει? Να του δίνω σημασία? Να μη του δίνω?? (όπως και κάνω εδώ και κάνα 6μηνο) Και αν υπάρχει κάποιο τρικ, κάποιος τρόπος εκπαίδευσης,να πάψει αυτό το οπτικό και να γίνει επιφυλακτικός στη μύτη !! (πλην τον εξόδων και των συναντήσεων με άγρια θηράματα, και της εμπειρίας που σίγουρα θα του κάνουν καλό)

    Επιβραβεύουμε τις καλές ενέργειες του σκύλου μας και αγνοούμε τις κακές, αυτός ο κανόνας είναι η αρχή της θετικής εκπαίδευσης. Αγνόησε αυτή την ενέργεια, αγνόησε σημαίνει μη δίνεις σημασία, ούτε να τον βλέπεις.

    Ναι υπάρχει και τρυκ για αυτή την συγκεκριμένη οπτική φέρμα. Να καθαρίζεις τα κλουβιά σε εφημερίδες για να μη σκορπίζονται σπόρια που προσελκύουν τα σπουργίτια. Άλλα τρυκς δεν υπάρχουν εκτός της εμπειρίας, η εμπειρία μπορεί να έρθει με εκπαιδευτικά σε άγριο θήραμα ή με τεχνητά μέσα (κριμένο θήραμα με την μέθοδο “ζαλίσματος” ή σε καταπέλτη).

    Καλή δουλειά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #414509

    Σκέφτηκα πως ίσως διαβάσει και κάποιος άλλος συνάδελφος με παρόμοιο πρόβλημα την προηγούμενη άποψή μου. Για έναν σκύλο που φερμάρει με την μύτη και έχει κάποιες εμπειρίες αλλά φερμάρει και μικρόπουλα με το μάτι θα προτιμούσα να του δείξω την δυσαρέσκιά μου με υποτιμητικό ύφος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #414511

    Φιλε kurzhaar μην δινεις σημασια καθολου,,και να τα κυνηγα και να τα φερμαρη και οτι και να  κανη στα σπουργητια

    απλα μην αγχωνεσε καθολου,,οσο γνωριζει  το πραγματικο κυνηγι ολα αυτα απλα θα τα ξεχαση

    ειναι σαν να βλεπω το δικο μου κουρτσχααρ κουταβι,,και αυτο τα ιδια εκανε,,και πολλα σκυλακια

    που μενουν σε χωρους με πουλακια η δεκαοχτουρες τα ιδια κανουν,,το σκυλι σου ειναι εξυπνο και συνεργασιμο

    να ξερεις οτι οσο δουλευεις το σκυλι σου [δηλαδη οσο του μαθαινεις πραγματα] τοσο καλητερη σχεση χτιζεις μεταξυ σας

    σαν κουρτσχαρας θα σου πω και κατι αλλο και να το θυμασε,, οσο και να τα βλεπεις οτι δεν μασανε απο ερεθισματα

    και ειναι τσαμπουκαδες σκυλια,δηλαδη εχουν τσαγανο μεσα τους,,αλλο τοσο ειναι και ευαισθητα στη σχεση τους

    με το αφεντικο τους,,με μαλακους τροπους θα το μαθης οτι κανεις κεφι,,και τα κουρτσχααρ ειναι σκυλια

    που μαθαινουν ευκολα,,και μπορεις να τους μαθης καινουρια πραματα σε οποια ηληκια θελεις

    μην αγχωνεσε καθολου φιλε,,βημα βημα και θα πας μια χαρα

    ΥΣ

    δες και ενα ωραιο βιντεακι απο ενα κουρτχααρ στην αμερικη,το σκυλι κυνηγαει

    και τα κολπα που κανει του τα εμαθε σε δυο μηνες το παλικαρι

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    tzein στις #415317

    Καλησπέρα στην παρεα παιδια προσφατα αγορασα ενα σκυλο σεττερ ο οποιοσ ειναι πολυ ανοιχτος οταν λεμε πολυ εννοω στον λαγκαδα στις πεδινες 1 χιλιομετρο (1 φορά) και 5 χλμ την αλλη ο σκυλοσ ειναι στην κατοχη μου εδω και 50 μερες ειναι αρσενικος 15 μηνων ο σκυλος ενω ακουει γενικα (οταν τον ταιζω κσι του μιλαω με κοιταει στα ματια)  με αλυσιδα (του εμαθα το κατσε σε 2-3 μερες) ειναι πολυ εξυπνος αλλα πολυ νευρο καταφερε και βγηκε απο το χωρο που τον κραταγα (κτημα περιφραγμενο) και εκανε να γυρισει μιση ωρα βεβαια γυρισε το οποιο σημαινει πως δεν εχει τασεισ φυγης αλλα εχει και αισθηση προσανατολισμου. Φερμαρει αλλα ακομα δεν εχει βγει στο κυνηγι δειχνει να μην με αναγνωριζει ακομα σαν αφεντικο του απλα με ακουει μονο και μονο επειδη τον ταιζω.Φοβαμαι να τον λυσω εξω μην μου χαθει τι  να κανω. Σφυριχτρα δυστυχως ακομα δεν τον εχω ξεκινησει αλλα εχω σκοπο πρωτα αυτο και υστερα βασικη πως να τιθασευσω το παθος του ωστε να μην φοβαμαι να τον βγαζω εξω βολτες???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Γιωργος στις #415399

    σεττερ ειναι?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,276 έως 1,290 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων