ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,291 έως 1,305 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Γιωργος στις #415443

    τερμα τα μπεκατσινια γιατι δν πιανει ντιπ μυρωδια (θα τν ξαναπαω μεγαλυτερο τ χρονου μπας κ παρει πρεφα τοτε) , αλλα επειδη το μερος εχει κ γλιτσες μαυροκοτες χωνεται στα πυκνα καλαμια οπου αν δν μπω να τν μαζεψω δν βγαινει με τιποτε σφηνωνει μες τα καλαμια κ προγκαει καμια μαυροκοτα αλλα για τ ντουφεκι θα ταν αχρηστο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #415538

    τερμα τα μπεκατσινια γιατι δν πιανει ντιπ μυρωδια (θα τν ξαναπαω μεγαλυτερο τ χρονου μπας κ παρει πρεφα τοτε) , αλλα επειδη το μερος εχει κ γλιτσες μαυροκοτες χωνεται στα πυκνα καλαμια οπου αν δν μπω να τν μαζεψω δν βγαινει με τιποτε σφηνωνει μες τα καλαμια κ προγκαει καμια μαυροκοτα αλλα για τ ντουφεκι θα ταν αχρηστο.

         Φιλε  συνεχισε τα  μπεκατσινια  θελειι  υπομονη  και εσυ  να  μην  πλησιαζεις πολυ  το  σκυλι   [κοντρα  τον  αερα το  σκυλι]  και  να  θυμασαι  οτι  η  μπεκατσα και το  μπεκατσινι ανυσηχουν για  τη  δικια  μα ς παρουσια  και  θεση  ενω  η  περδικα  ενοχλειται  απο  τον  σκυλο  και οχι τον  κυνηγο .  φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #415539

    Καλησπέρα σε όλους,

    θα ήθελα τα φώτα για κάποιες σκέψεις που έχω για την εκπαίδευση του σκύλου μου.
    Έχω ένα πόιντερ αρσενικό γύρω στα 2 χρονών. Το πείρα πέρσι το καλοκαίρι ξεκινημένο απο εκπαιδετή-εκτροφέα ο οποίος το είχε βγάλει εκπαιδευτικά σε πέρδικα, και του είχε δωσει την ευκαιρία να “δαγκώσει” κάποια θηράματα στα Βαλκάνια. Ο σκύλος τότε έψαχνε πολύ καλύτερα .. και ήταν λίγο πιο “προσεκτικός” ας το πούμε στη έρευνα του (εννοώ πως μου φενόταν ότι έπιανε καλύτερα μικρομυρουδιές κλπ.)
    Ωστόσο το σκυλί παρόλο που είχε αρκετές εξόδους σε ορτύκια αλλά και μπεκάτσα συνάντησε ελάχιστα έως ανύπαρκτα θηράματα (λίγα φέτος τα πουλιά και δεν υπήρχε και παρέα με έμπειρα σκυλιά για να πάμε από κοντά, επίσης δεν κυνήγαγα και στα “καλύτερα” μέρη). Δηλαδή εκτός απο μερικά πονταρίσματα και μερικές λευκές φέρμες δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο. Δεν υπήρξε και κάποια ολοκληρωμένη κυνηγετική σκηνή “φέρμα-τουφεκια-απορτ” οπότε το σκυλί πείγε πολύ πίσω.

    Έκανα 3-4 εξόδους στο Σχιστό μετά το τέλος της σεζόν, όπου τα συμπεράσματα ήταν λίγο μπερδεμένα δηλαδή την πρώτη φορά το σκυλί βρήκε ένα ζευγάρι και φέρμαρε πολύ καλά,  τις επόμενες 2 φορές ενώ το σκυλί έψαχνε παραπέρα σύκωσα εγώ 2 πουλιά με τα πόδια και πείρα και μια λευκή φέρμα.  Ενώ στο τέλος “κουτούλησε” μια πέρδικα και ούτε φέρμα ούτε τιποτα.

    Επειδή βλέπω ότι δεν έχω και τις ιδιαίτερες γνώσεις στην εκπαίδευση σκέφτομαι να στείλω το σκυλί σε εκπαιδευτή να το βγάλει σε άγριο θήραμα (π.χ. πεδινή ή άγριο ορτύκι, όχι ιταλικό – αυτά τα φέρμαρε αγαλματένια και όταν πήγα να το πάρω αλλά στα άγρια δεν έπερνε χαμπάρι). Έχω στο μυαλό μου να το πάω κανά 2-3 μήνες πριν την έναρξη με σκοπό τον Αύγουστο να το ρείξω κατευθείαν στα ορτύκια. Το σκυλί είναι μαλακός χαρακτήρας και καθόλου ξεροκέφαλο (εξαίρεση για πόιντερ :P) . Πιστέβω ότι κάποιος που έχει γνώσεις και το βγάλει σε αρκετό θήραμα θα το κάνει να πάρει μπρος. Τώρα πιστεύω ότι πλέον το σκυλί βγαίνει και δεν ξέρει τι ψάχνουμε.

    Είναι δυνατό να δώσεις το σκυλί σε εκπαιδευτή σε τέτοια κατάσταση και όταν αυτός τελειώσει τη δουλιά του, να το πάρεις και να κυνηγάς ? Επιμένω στο ορτύκι τον Αύγουστο γιατί το θεωρώ δύσκολο θύραμαπου σημαίνει ότι το σκυλί πάει καλά αν τα καταφέρνει εκεί.
    Πόσο κρατάει μια τέτοια διαδικασία? 1 – 2 – 3 μήνες ? Και ποιό είναι το κόστος στο περίπου ?
    Πιστεύετε  ότι είναι καλύτερο να στείλω το σκυλί σε κάποιον σχετικά κοντά στην Αθήνα (για να πηγαίνω να το βλέπω συχνά) ή να το στείλω σε κάποιους που είναι μόνιμα βόρεια Ελλάδα για να έχει περισσότερες συναντήσεις με άγριο θύραμα?
    Επίσης όποιος έχει να προτίνει κάποιον επαγγελματία αν μπορεί ας μου στείλει σε π.μ. μη φανεί διαφήμιση. Δεν έχω σκοπό να πάω το σκύλο στον ίδιο από τον οποίο τον αγόρασα καθώς δεν έμεινα ευχαριστημένος και δεν είχα  δώσει και λίγα λεφτά.
    Ρωτάω πολλά αλλά όποιος μπορεί να μου δώσει κάποιες απαντήσεις, θα με βοηθούσε πολύ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #415545

    Καλησπέρα στην παρεα παιδια προσφατα αγορασα ενα σκυλο σεττερ ο οποιοσ ειναι πολυ ανοιχτος οταν λεμε πολυ εννοω στον λαγκαδα στις πεδινες 1 χιλιομετρο (1 φορά) και 5 χλμ την αλλη ο σκυλοσ ειναι στην κατοχη μου εδω και 50 μερες ειναι αρσενικος 15 μηνων ο σκυλος ενω ακουει γενικα (οταν τον ταιζω κσι του μιλαω με κοιταει στα ματια) με αλυσιδα (του εμαθα το κατσε σε 2-3 μερες) ειναι πολυ εξυπνος αλλα πολυ νευρο καταφερε και βγηκε απο το χωρο που τον κραταγα (κτημα περιφραγμενο) και εκανε να γυρισει μιση ωρα βεβαια γυρισε το οποιο σημαινει πως δεν εχει τασεισ φυγης αλλα εχει και αισθηση προσανατολισμου. Φερμαρει αλλα ακομα δεν εχει βγει στο κυνηγι δειχνει να μην με αναγνωριζει ακομα σαν αφεντικο του απλα με ακουει μονο και μονο επειδη τον ταιζω.Φοβαμαι να τον λυσω εξω μην μου χαθει τι να κανω. Σφυριχτρα δυστυχως ακομα δεν τον εχω ξεκινησει αλλα εχω σκοπο πρωτα αυτο και υστερα βασικη πως να τιθασευσω το παθος του ωστε να μην φοβαμαι να τον βγαζω εξω βολτες???

    Ο θάνατος έρχεται από ψηλά

       Σκυλαρος για  μενα  με κοντινα  αιματα απο  αγωνοσκυλα , χρειαζεσαι  επαφη  με  το  σκυλο  αν  και  αρσενικο  ειναι  λιγο  κυριαρχο θελει  χρονο  και δεσιμο  μαζι  του .  οταν  απομακρυνεται πανω απο  150-200 μετρα  στο  καμπο  σφυρα  του . επιστρεφει ? καθε  ποτε  γυριζει  σε  σενα ? τον  ακολουθεις  οταν  κινειται η καθεσαι  και  τον  θαυμαζεις  και  αυτος  ολο  φευγει μακρια?  . Τα  ισχυρα κυνηγητικα ενστικτα  κυριαρχουν  πολυ στο  σκυλο  σου  [ φευγει  απο  το  κτημα ] .  αλλαξε  του μερος  εκπαιδευτικων  [  βουνο] ποσο θα  ανοιχτει ? Εαν εισαι νεος και  γρηγορος  στα  ποδια  θα  μπορεσεις  να  το   κυνηγησης  αλλα  θελει δουλεια .   φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #415546

    Γιώργο από την μικρή μου εμπειρία όσοι πήγαν τον σκύλο τους σε εκπαιδευτή σε τέτοια ηλικία και για συγκεκριμένα θηράματα (αποκλειστικά για φέρμα) πολλοί λίγοι έμειναν ευχαριστημένοι. Και όχι γιατί ο εκπαιδευτής δεν έκανε σωστή δουλειά, ίσα ίσα. Απλά αναζητώντας την εύκολη λύση χάνεις και εσύ τις εμπειρίες που θα σου προσφέρει η εκπαίδευση. Μην ξεχνάς πως ο σκύλος εκπαιδεύει εμάς και εμείς τον σκύλο. Ύστερα, είσαι σε θέση να εφαρμόσεις ή να ακολουθήσεις την εκπαίδευση που θα προσφέρει ο επαγγελματίας?

    Και αν επόμενη χρονιά είναι ίδια τι θα κάνεις θα τον ξαναπάς σε εκπαιδευτή. Από την στιγμή που έχει δείξει καλά χαρακτηριστικά δούλεψε τον μόνος σου. Πολλές εξορμήσεις στο σχιστό (εκεί μην έχεις τρελές απαιτήσεις, τα πουλιά είναι πάρα πολύ κυνηγημένα και σηκώνονται πολλές φορές σαν τσίχλες, ίσως και πιο μακριά). Σε λίγο θα έχουμε και ντοπιάρικα ορτύκια που θα δώσουν αρκετά μαθήματα στα νεαρά κουτάβια.

    Επίσης, θεωρώ ότι συμπεριφέρθηκε στο πρώτο σας εκπαιδευτικό πάρα πολύ καλά, ξέρεις πόσα κουτάβια, που εξελίχθηκαν σε πάρα πολύ καλά κυνηγόσκυλα, στις πρώτες εξορμήσεις στο σχιστό δεν πήραν χαμπάρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #415554

    georg pap   για  μενα συνεχισε τα  εκπαιδευτικα  στο  σχιστο  τα  πουλια ειναι νευρικα την  περιοδο των  εκπαιδευτικων απο  κυνηγους και  σκυλια .  Στο σχιστο εχω δει  φερμα να  περναει δεξια σε  μονοπατι και  σε αποσταση  10  μετρων να  περναει αριστερα κοπαδακι  περδικες . Θελει κυνηγια  το  σκυλι  σου  τιποτε  αλλο .   αλλιως συμπεριφερονται  οι  περδικες  του  σχιστου , αλλιως  στην  Ευβοια [  βουνησια ]  πχ . Στα ορτυκια  να  μην  πηγαινεις και  πολυ  [ αλλη  συμπεριφορα  , δεχονται πολυ  κοντινες  φερμες .  για  μενα  χαλας τις  μακρυνες φερμες  του  ποιντερ . Οσον αφορα  τους  εκπαιδευτες , υπαρχουν καλοι και  ευσυνειδητοι  αλλα  αλλα να  θυμασαι οτι  ο  καλυτερος  εκπαιδευτης  του  σκυλου  ειναι  το  αφεντικο  του  και  μετα   οι  επαγγελματιες  .  φιλικα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #415613

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.
    Συμφωνώ ότι αυτό που χρειάζεται κατά κύριο λόγο το σκυλί μου είναι συναντήσεις  με θήραμα, όπως επίσης συμφωνώ και το γεγονός ότι ιδιοκτήτης του σκύλου είναι αυτός που μπορεί να του προσφέρει περισσότερα.

    Αλλά, εγώ δουλεύω 10 ώρες κάθε μέρα και για εκπαιδευτικό μπορώ να βγώ μόνο ένα Σάββατο..Άμα το σκυλί βγαίνει με έναν άπειρο  μια φορά τη βδομάδα τι ελπίδες έχει να καταλάβει τι ψάχνουμε ?Επίσης όπως είπα δεν έχω κάποιο φίλο με έμπειρα πουλόσκυλα να το βάλω κοντά να πάρει χαμπάρι γιατί το σκυλί κάνει και συναίνεση.  Έκανα τη σκέψη του εκπαιδευτή που θα του δείξει λίγο τι ψάχνουμε. Φίλε EFKLIDIS ανέφερα ορτύκια-μπεκάτσα γιατί εγώ πέρδικα δεν κυνηγάω (άντε ίσως μια φορά το χρόνο).  Οπότε δεν θα ήταν καλύτερο το σκυλί να βγαίνει σε θήραμα που θα κυνηγήσει ? Π.χ. εάν ένας εκπαιδευτής το βάλει λίγο σε ορτύκια ή πεδινές μετά θα μπορούσα να δώσω το σκυλί στον πατέρα μου που θα είναι από μέσα ιουλίου στο Δομοκό και να το βγάζει να συναντά ορτύκια. Πέρσι πάλι το έβγαζε το σκυλί (ορτύκια ελάχιστα – ένα-δύο-κανένα σε κάθε έξοδο) και το σκυλί έτρεχε όλο τον τόπο (σταύρωνε τον τόπο σαν να ψάχνει) αλλά τα πουλιά τα προσπέρναγε και τα σύκωνε με τα πόδια ο πατέρας μου (εκτός από ελάχιστες πόντες πρίν το σύκωμα, και κάτι λευκές φέρμες).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #415639

    Αλλά, εγώ δουλεύω 10 ώρες κάθε μέρα και για εκπαιδευτικό μπορώ να βγώ μόνο ένα Σάββατο..Άμα το σκυλί βγαίνει με έναν άπειρο  μια φορά τη βδομάδα τι ελπίδες έχει να καταλάβει τι ψάχνουμε ?Επίσης όπως είπα δεν έχω κάποιο φίλο με έμπειρα πουλόσκυλα να το βάλω κοντά να πάρει χαμπάρι γιατί το σκυλί κάνει και συναίνεση.

    Γιώργο στα πουλόσκυλα ο έμπειρος σκύλος δεν είναι πανάκεια, στα λαγόσκυλα ισχύει αυτό περισσότερο αυτό. Στην περίπτωση σου χρειάζεται ο σκύλος αποκλειστικά εξόδους και συναντήσεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    470
    xxpetros στις #416332

    Σαν νεος ιδιοκτητης σκυλου θα ηθελε να σας ρωτησω ποιους μηνες επιτρεπονται τα εκπαιδευτικα ??

    Φιλικα Πετρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #416336

    Σαν νεος ιδιοκτητης σκυλου θα ηθελε να σας ρωτησω ποιους μηνες επιτρεπονται τα εκπαιδευτικα ?? Φιλικα Πετρος

    Στις ζώνες εκγύμνασης κυνηγετικών σκύλων επιτρέπονται όλο τον χρόνο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Γιωργος στις #417201

    ξαναέβγαλα το σεττεράκι στις πεδινές, μεσο ορο 3προγκες /1 φέρμα της προκοπης και κανα 2 λευκές κάθε φορα βέβαια καποιες λευκες βεβαια ειδα την περδικα π πεταξε δν την ειδε το σκυλι ηταν λιγο πθιο πισω και καπακι κοκαλωσε ειχε 2 δευτερα π εφυγε το ζευγαρι. Παθιασμενο οπου βρει ντορους ψαχνει αντοχη ταχυτητα αλλα πολυ επιπολαιοτητα αρκετες προγκες επισης οτι μικροπουλι δει εκει π τν βαζω σε ενα οργωμα π ξερω οτι εχει πεδινες αυτο χανεται 1 χλμ δεξια αριστερα.Αν δεν ηταν η αντοχη και το παθος του θα τα ειχα παρατρησει ηδη να ασχολουμαι μαζι του.Ειναι μικρο λεω και προσπαθω να μην δινω σημασια οσο μπορω οταν κυνηγαει μικροπουλια στον αερα αλλα χαλαει αυτο ολη την σειρα απο την αλλη σκεφτομαι να του βαλω ρευμα η να κανω υπομονη κανα χρονο ακομα βεβαια αν φτασει  2 ετων ειναι ετσι αυτο το σκυλι δεν κυνηγιεται με τιποτα ειδικα στα ορτυκια.Μετανιωσα που δεν πηρα ενα κουρτσχααρ η ενα επανιελ και εμπλεξα με σεττερ το σκυλι συμπεριφερεται λες και περνει εκστασι ειχα ενα επανιελακι και ηταν ανθρωπος βεβαια εκει ειχα αρκετα κοντινη ερευνα προσπαθουσα να το ξεμακρυνω αλλα απο αυτο το χαλι να εχεις το χωραφι με τις πεδινες μεσα να χανεται δεξια αριστερα το σκυλι και να το περιμενεις να γυρισει μπας και παρει καμια φερμα δεν το ειχα με το επανιελ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #417206

    Μην αγχωνεσαι  το  σετερακι σου  φαινεται γρηγορο μα  πρεπει να  το  ακολουθεις , τα μικροπουλια  ολες οι  φερμες τα κυνηγουν , αναλογα με  τις εμπειριες  σε  θηραματα [ περδικα  μπεκατσα] θα σταματησουν στα 3-4 χρονια να  ασχολουνται . Επειδη αναφερεις τα  ορτυκια , πρεπει να  ξερεις οτι τα  σεττερ και  ποιντερ λογω  ανοιγματος δεν εχουν για  μενα  αποδοση ,θελει πολυ  κοντινο σκυλακι το ορτυκι .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #417211

    υπομονη και επιμονη θελει το σκυλι.

    σε αυτες τις περιπτωσεις οπως το σκυλι σου, βλεπουμε ποσο σημαντικη ειναι η βασικη υπακοη.

    αν την ειχε, θα μπορουσες να το οδηγησεις.

    το οτι δειχνει παθος ειναι πολυ σημαντικο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    53
    Γιωργος στις #417225

    οντως δεν εδωσα παρα πολυ σημασια και τωρα το πληρωνω αλλα ηταν εκ φυσεως τζαναμπετικο και νευρικο , το επανιελακι που ειχα δν χρειαστηκε τιποτα μονο με χαδια κ φροντιδα οπου πηγαινα ερχοτανε ακολουθουσε αν εφευγε με ενα σφυριγμα αντε 2 γυρνουσε. εδω μπλεξαμε ασχημα με το σεττερ αλλα επειδη δν μαρεσει να αλλαζω τα σκυλια γρηγορα και σαν πουκαμισα θα το προσπαθησω οσο μπορω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #417315

    οντως δεν εδωσα παρα πολυ σημασια και τωρα το πληρωνω αλλα ηταν εκ φυσεως τζαναμπετικο και νευρικο , το επανιελακι που ειχα δν χρειαστηκε τιποτα μονο με χαδια κ φροντιδα οπου πηγαινα ερχοτανε ακολουθουσε αν εφευγε με ενα σφυριγμα αντε 2 γυρνουσε. εδω μπλεξαμε ασχημα με το σεττερ αλλα επειδη δν μαρεσει να αλλαζω τα σκυλια γρηγορα και σαν πουκαμισα θα το προσπαθησω οσο μπορω.

    Γιώργο αν το πουλάς στείλε μου με π.μ. το πεντιγκρί του και που τον έχεις για να τον δω από κοντά.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,291 έως 1,305 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων