ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,306 έως 1,320 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #418850

    Τα επανιέλ μπρετόν γνωρίζει κανείς σε ποια κατηγορία έρευνας ανήκουν: ανοικτή, μεσαία κτλ…; Οι απόψεις των κατόχων διίστανται σε μεγάλο βαθμό όπως και αρκετά άρθρα τα οποία έχω κατά καιρούς διαβάσει.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #418853

    Τα επανιέλ μπρετόν γνωρίζει κανείς σε ποια κατηγορία έρευνας ανήκουν: ανοικτή, μεσαία κτλ…; Οι απόψεις των κατόχων διίστανται σε μεγάλο βαθμό όπως και αρκετά άρθρα τα οποία έχω κατά καιρούς διαβάσει.

    Κωνσταντίνος http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    η αποψη μου ειναι πως ειναι σκυλια μεσαιας ερευνας κωσταντινε.  βεβαια εχω δει και ατομα της φυλης και ποιο ανοιχτα αλλα και και ποιο κοντινα.. ειναι αναλογως και το κυνηγαει το καθε σκυλι και τον τοπο τον οποιο κυνηγαει. δεν ειμαι κατοχος επανιελ αλλα εχω πολυ αδυναμια σε αυτα τα διαολακια..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #418854

    Λευτέρη την ίδια άποψη έχω και εγώ, δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά με την μικρή μου εμπειρία αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι είναι μεσαίας έρευνας όμως όταν δεν βρίσκουν θήραμα εξαφανίζονται…

    Περισσότερο με ενδιαφέρει η απόσταση έρευνας στο πυκνό, εκεί δείχνει το κυνηγόσκυλο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #418855

    Κωστα τα επανιελ ηταν εξ απ ανεκαθεν σκυλια κλειστης-μεσαιας ερευνα…. με πολυ μεθοδικοτητα στην ερευνα η οποια ηταν αργη και βαρια….. απο τη στιγμη ομως που αρχισαν να ασχολουνται ιταλοι με αυτη τη φιλη αρχισαν να αλλαζουν τα σκυλια με ιταλικα αιματα….. αρχισαν να γινονται πιο μικροσωμα…. πιο σπυρτοζικα…. και πιο ανοιχτα στην ερευνα τους…

    κατα τη γνωμη μου ενα επανιελ πρεπει να ειναι αργο και μεθοδικο στην ερευνα του η οποια δεν πρεπει να ξεπερνα τα 200 μετρα… (μεσαια)…πρεπει να εχει αμεση επαφη δλδ με τον κυνηαγογο του και οχι να τρεχει σαν παλαβο 600 μετρα και 700 μακρια….. μην ξεχνας οτι οσο πιο μεθοδικο και αργο ειναι το ψαξιμο δεν θα αφεινεις θυραμα πισο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #418874

    Τα επανιέλ μπρετόν γνωρίζει κανείς σε ποια κατηγορία έρευνας ανήκουν: ανοικτή, μεσαία κτλ…; Οι απόψεις των κατόχων διίστανται σε μεγάλο βαθμό όπως και αρκετά άρθρα τα οποία έχω κατά καιρούς διαβάσει.

     

    Κωνσταντίνε,

    παίζει ρόλο η εκπαίδευση.

    Παίζουν ρόλο οι γεννήτορες.

    Παίζει ρόλο το άτομο (ιδιοσυγκρασία, δυνατότητες, κατάσταση, μύτη κλπ.).

    Παίζουν ρόλο οι κυνηγετικές του εμπειρίες.

    Παίζει ρόλο η φύση του εδάφους.

    Παίζει ρόλο ο αριθμός των θηραμάτων που συναντάει. Δλδ. αν υπάρχουν πουλιά σε κοντινές αποστάσεις ή αντίθετα αν δε βρίσκει ντορό θα πρέπει να προσαρμόσει την έρευνά του ανάλογα και αυτή να είναι είτε κοντινή είτε να επεκτείνει την ακτίνα δράσης του (πάντα με μεθοδικότητα όπως θα πρέπει να συμβαίνει με όλα τα σκυλιά φέρμας). Εάν παρακολουθήσεις τις κυνηγετικές ταινίες που έχουν κυκλοφορήσει με θέμα το επανιέλ όπως αυτές του Γ. Χριστογιαννη, του Π. Μουσούλη αλλά και κάποιες Ιταλικές, θα παρατηρήσεις πως διαφορετικά λειτουργούν στον κάμπο και διαφορετικά στο δάσος. Επίσης θα δεις ότι προσαρμόζουν την έρευνά τους ανάλογα με την “ημέρα”. Πχ.: Στους τελευταίους αγώνες του Σχιστού, την 1η μέρα (30/3), ένα επανιέλ (νομίζω του κ. Μπεχράκη) καθώς δεν έβρισκε πουλιά στο τερέν του (μια και είχαν περάσει πριν αρκετά σκυλιά), κατόπιν παρότρυνσης του κυναγωγού του, άνοιξε “λίγο” την έρευνά του και “πετάχτηκε”  στην απέναντι βουνοπλαγιά όπου και πήρε έναν πολύ όμορφο πόντο…

    Τέλος, παίζει ρόλο ο ιδιοκτήτης και ο τρόπος που αυτός κυνηγάει.

     

    Ελπίζω να μη μου διαφεύγει κάτι… 

     

     

    Υγ. Αν διαβάσεις προηγούμενα post μου που αναφέρονται στα 2 δικά μου επανιελάκια, θα διαπιστώσεις κάποιες από αυτές τις διαφορές.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #418906

    ….. στην ερευνα η οποια ηταν αργη και βαρια….. απο τη στιγμη ομως που αρχισαν να ασχολουνται ιταλοι με αυτη τη φιλη αρχισαν να αλλαζουν τα σκυλια με ιταλικα αιματα….. αρχισαν να γινονται πιο μικροσωμα…. πιο σπυρτοζικα…. και πιο ανοιχτα στην ερευνα τους…

    Μάλλον θέλεις να πεις πως ήταν βαρύτερη και αργότερη σε σύγκριση με  την σημερινή, γιατί ποτέ δεν υπήρξε αργό, και αυτό λόγω της σωματικής του κατασκευής (κέντρο βάρους μπροστά, κόμπακτ, χαμηλό, γωνιώσεις κλπ) Ανέκαθεν ο καλπασμός του ήταν συγκρατημένος δηλαδή γρήγορα εναλλασσόμενος και roulant δηλαδή χωρίς έκταση (ιδίως των πίσω ποδιών που δίνουν την κύρια ώθηση αφού τα μπροστινά κατά κύριο λόγο λειτουργούν για να αποσβέσουν την πρόσκρουση με το έδαφος επειδή το κέντρο βάρους του σώματος  στα Μπρετόν είναι πολύ μπροστά)  Και αφού μιλάμε για καλπασμό. η μικρή έκταση αντισταθμίζεται (και αντισταθμιζόταν στο παρελθόν) από την ταχύτητα εναλλαγής των πατημάτων. Βέβαια το πρότυπο της φυλής έχει αλλάξει 5 φορές, λογικό… με την τελευταία, αν θυμάμαι καλά, το 2001 που όλα αυτά που αναφέρεις για τους Ιταλούς έχουν συνυπολογιστεί.

    Εν ολίγοις: ήταν και είναι γρήγορο καλπαστικό σκυλί. Νομίζω όμως πως αυτό που ζητά ο Κωνσταντίνος είναι αυτό που έγραψες “μεσαίας έρευνας” και αυτό αν και δεν αναφέρεται στο Γαλλικό πρότυπο εργασίας γραπτώς (αριθμητικώς δεν αναφέρεται σε καμία φυλή) συμπεραίνεται όμως από την πρόταση:  
    ‘Έρευνα: Οφείλει να είναι έξυπνη μεθοδική χωρίς να είναι μηχανική, δείχνοντας συνεχώς ένα κυνηγετικό σκύλο, προσαρμοσμένη στην φύση και στην ιδιομορφία του τερρέν με τρόπο που να βρίσκετε σε συνεχή επαφή με τον κυναγωγό του.

    Η όποια παρατήρησή σας πως και οι Βρετανικές φυλές οφείλουν  να έχουν επαφή με τον κυναγωγό τους, θα συμφωνήσω, είναι σωστή…. αλλά αυτό το συνεχή δεν είναι τυχαίο, είναι προσδιοριστικό και άκρως επεξηγηματικό. Ούτε είναι αποκλειστικά δική μου άποψη…. Εδώ αρχίζει ο προβληματισμός του Κωνσταντίνου που γράφει πως οι γνώμες διίστανται… αμ δε, στην πραγματικότητα  “τριίστανται και τετρακιίστανται” αφού όσοι έχουν ένα εξαίρετο κυνηγόσκυλο με διάρκεια αντοχής υποστηρίζουν το ” Μεσαίας έρευνας”. Όσοι ασχολούνται με αγώνες βλέπουν πως υπάρχουν δείγματα που ανοίγονται σε αποστάσεις σχεδόν Βρετανικών, οπότε δικαίως πιστεύουν πως είναι “Μακρινής έρευνας”, όμως αυτά δεν είναι ο κανόνας. Το κακό χειροτερεύει όταν θεωρήσουν πως τα προαναφερθέντα “μεσαίας” είναι…. ελαττωματικά… υποδεέστερα. Όσοι είναι ράθυμοι και κάνουν και το σκυλάκι τους το ίδιο πιστεύουν πως είναι μέσης -κοντινής έρευνας. Το μέσης το κολλούν για να μη τους το κακοχαρακτηρίσουν αλλά ψάχνει στα 50 μ. Τέλος όσοι έχουν ένα υποτυπώδες “πανελάκι” για μερικά τσιχλοκότσυφα άντε και κανένα ορτύκι το θεωρούν “κοντινής έρευνας” και ας ψάχνει στα 10-15 μ. τύπου Σπάνιελ.

    Κωνσταντίνε, όπως καταλαβαίνεις….. Διαλιέχτεε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #418908

    …λόγω της σωματικής του κατασκευής (κέντρο βάρους μπροστά… αφού τα μπροστινά κατά κύριο λόγο λειτουργούν για να αποσβέσουν την πρόσκρουση με το έδαφος επειδή το κέντρο βάρους του σώματος στα Μπρετόν είναι πολύ μπροστά.

    (άσχετο με το θέμα των αποστάσεων αλλά σημαντικό:) Εξ ου και τα αμορτισέρ στα μπροστινά του πόδια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #418911

    Εδώ αρχίζει ο προβληματισμός του Κωνσταντίνου που γράφει πως οι γνώμες διίστανται… αμ δε, στην πραγματικότητα  »τριίστανται και τετρακιίστανται» αφού όσοι έχουν ένα εξαίρετο κυνηγόσκυλο με διάρκεια αντοχής υποστηρίζουν το » Μεσαίας έρευνας». Όσοι ασχολούνται με αγώνες βλέπουν πως υπάρχουν δείγματα που ανοίγονται σε αποστάσεις σχεδόν Βρετανικών, οπότε δικαίως πιστεύουν πως είναι «Μακρινής έρευνας», όμως αυτά δεν είναι ο κανόνας. Το κακό χειροτερεύει όταν θεωρήσουν πως τα προαναφερθέντα «μεσαίας» είναι…. ελαττωματικά… υποδεέστερα. Όσοι είναι ράθυμοι και κάνουν και το σκυλάκι τους το ίδιο πιστεύουν πως είναι μέσης -κοντινής έρευνας. Το μέσης το κολλούν για να μη τους το κακοχαρακτηρίσουν αλλά ψάχνει στα 50 μ. Τέλος όσοι έχουν ένα υποτυπώδες «πανελάκι» για μερικά τσιχλοκότσυφα άντε και κανένα ορτύκι το θεωρούν «κοντινής έρευνας» και ας ψάχνει στα 10-15 μ. τύπου Σπάνιελ.

    Κάπως έτσι ξεκίνησε ο προβληματισμός. Έχω παραδείγματα προσωπικά και όχι μόνο από αυτά που αναφέρατε κύριε Γιάννη και σε κανένα δεν διαπίστωσα μια λογική συνέχεια που προϊδεάζει τα στάνταρ μιας φυλής, μέσα σε αυτούς τους σκύλους υπήρχαν περιπτώσεις με ένα εντυπωσιακό πεντιγκρί, όπως και το αντίθετο.

    Σίγουρα η εξέλιξη και η απόδοση επηρεάζεται από πάρα πολλούς παράγοντες, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις τα πράγματα φαίνονται πάρα πολύ γρήγορα, για παράδειγμα αν κάποιος αποφασίσει συνειδητά να κυνηγήσει με πόιντερ πρέπει να αναμένει μεγάλη έρευνα, καλπασμό και αντοχή. ΑΝ ο σκύλος δεν φεύγει από τα πόδια του τότε δεν είναι πόιντερ και ούτε μπορεί να διδάξεις αυτό σε έναν σκύλο, είναι στα γονίδια του και πρέπει να το έχει μέσα του ή να πάρεις έναν σκύλο φέρμας και να μην φερμάρει…

    Χρήστο όλα αυτά που αναφέρεις παίζουν ρόλο δεν αντιλέγω και μάλιστα τον ποιον καθοριστικό, αλλά το ερώτημα παραμένει… Τι πρέπει να αναμένεις από ένα επανιέλ; Νομίζω πως στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουν οι “κυνοτρόφοι” μπερδέψει τα μπούτια τους… 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    Μπλεκ στις #418937

    το ερώτημα παραμένει… Τι πρέπει να αναμένεις από ένα επανιέλ; Νομίζω πως στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουν οι «κυνοτρόφοι» μπερδέψει τα μπούτια τους…

    Zed παρατηρω οτι εχεις ενδιαφερον για τα επανιελ εκφραζοντας τον προβληματισμο σου.

    το ενδιαφερον σου εγκειτε στην επιλογη ιδανικης φυλης για τον νεο σου σκυλο ?

    γιατι λες οτι εχουν μπερδεψει τα μπουτια τους οι κυνοτροφοι?

    αν και με καλυψαν οι προηγουμενοι με τα γραφομενα τους

    θελω να τοποθετηθω και εγω σαν ιδιοκτητης επανιελ

    απο ενα επανιελ μπορεις να περιμενεις τα παντα.

    μπορεις να στηριχτεις στον ανθρωποκεντρικο χαρακτηρα τους

    και να κερδιζεις ενα ‘κυνηγο’ που θα ψαχνει για σενα

    πανω απο τα ωφελιμα  30 μετρα ενος οπλου. 

    αυτη ειναι η βαση.

    αναλογος το ‘ατομο επανιελ’  και τα ‘προικια’ που εχει

    (μορφολογια, ενστικτο,μυτη, εφυια )ανακαλυπτει κανεις και την αποσταση ερευνας, ταχυτητα .

    η μηχανικη κινησης του επανιελ που ανεφερe o Kalliston εξηγει αριστα το γιατι το επανιελ ειναι ενας ακουραστος και αποδοτικος κυνηγος .

    η δε ερευνα στο δασος ενος επανιελ που σε ενδιαφερει εχει πολλες παραμετρους.

    αποψη μου εξαρταται κυριως απο τι κυνηγι θελει κανεις να κανει.

    να λυσει ενα επανιελ και να τα περιμενει ολα ετοιμα μονο γιατι ειναι επανιελ δεν γινεται .

    για να βγει επανιελ στο δασος να το σκουπισει και να σου σερβιρει τισ μπεκατσες θελει πρωτα δουλεια μαζι του στον καμπο.

    το λεω απο δικη μου πειρα.

    αρα επιστρεφουμε στην βασικη αρχη που τονιζει και ο Kalliston κατεπαναληψη

    εκπαιδευεται το σκυλι πρωτα στην υπακοη και στην ερευνα κτλ και μετα εχουμε απαιτησεις να κυνηγησει σωστα.

    (να λυθει ενα ανεκπαιδευτο επανιελ με ενα κουδουνι στο λαιμο στο δασος σαν το ‘γιδι’ και να περιμενουμε να παρουμε την μπεκατσα .ειναι ουτοπια )

    το συμπερασμα λοιπον ειναι οτι ενα εκπαιδευμενο

    τουλαχιστον στην βασικη υπακοη επανιελ με καλη μορφολογια,

    (για να εχει σωστη μηχανικη κινησης =αντοχη =αποδοση)

    εχει υψηλες πιθανοτητες να ειναι ενας αποδοτικος κυνηγος που ειναι το ζητουμενο.

     ιστοριες για φανταστικα ‘ατομα-επανιελ’

    που κυνηγουν χωρις εκπαιδευση

    εκ γενετης κυνηγοι κτλ ανοικουν στην κυνηγετικη μυθοπλασια

    και συγκαταλεγονται στο marketing της πωλησης μονο

    Μπλεκ

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    Μπλεκ στις #418940

    Zed σου αφιερωνω το παρακατω βιντεο

    (που τραβηχτηκε ενα μηνα πριν στην Σερβια κατα την διαρκεια των αγωνων παγκοσμιου για  επανιελ )

    ο σκυλος που τρεχει

    κερδισε προχτες το Γαλλικο Open de France τον πιο σημαντικο αγωνα field trial για τα επανιελ

    μετα απο barrage

    ειναι ο CH.Tr Drakula mas de eyraud

    (ιδιοκτησιας του εκτροφεα της σκυλας μου που μου το ελεγε ολο χαρα προχθες )

    Normal
    0

    false
    false
    false

    EL
    X-NONE
    X-NONE

    MicrosoftInternetExplorer4

    /* Style Definitions */
    table.MsoNormalTable
    {mso-style-name:”Κανονικός πίνακας”;
    mso-tstyle-rowband-size:0;
    mso-tstyle-colband-size:0;
    mso-style-noshow:yes;
    mso-style-priority:99;
    mso-style-qformat:yes;
    mso-style-parent:””;
    mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
    mso-para-margin:0cm;
    mso-para-margin-bottom:.0001pt;
    mso-pagination:widow-orphan;
    font-size:11.0pt;
    font-family:”Arial”,”sans-serif”;
    mso-ascii-font-family:Arial;
    mso-ascii-theme-font:minor-latin;
    mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
    mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
    mso-hansi-font-family:Arial;
    mso-hansi-theme-font:minor-latin;
    mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
    mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}


     

    Μπλεκ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #418946

    Όχι εκφράζω κάποιες απορίες, που ίσως στο μέλλον αποτελέσουν και κριτήριο επιλογής. Φίλε Μπλέκ συμφωνώ με αυτά που λες… Ότι ισχύει για τα επανιέλ, ισχύει και για τις υπόλοιπες φυλές. Αναφέρθηκα στους κυνοτρόφους με εισαγωγικά συμπεριλαμβάνοντας και τους ιδιώτες-ερασιτέχνες. Από ότι κατάλαβα η ανθρωποκεντρικότητα του και ο χαρακτήρας έχουν κάνει το επανιέλ μια ράτσα για όλες τις δουλειές. Θέλει τσίχλες ο άλλος θα πάρει επανιέλ, θέλει κοντινή έρευνα επανιέλ και επειδή είναι πιο υπάκουο μπορεί να το καταφέρει πιο εύκολα. Αυτός είναι ο συλλογισμός και δεν νομίζω ότι έχω κάνει λάθος. Όλα αυτά όμως έχουν επίπτωση στα χαρακτηριστικά της φυλής.

    Η απορία μου ήταν η εξής τι πρέπει να περιμένει κανείς από ένα επανιέλ μπρεττόν…; Δεν ψάχνουμε το τέλειο κυνηγόσκυλο, ούτε το έτοιμο το ταλέντο, ψάχνουμε κάποια ποιοτικά χαρακτηριστικά που να ταιριάζουν στις ανάγκες μας.

    Πάρα πολλοί έχουν επανιέλ και πάρα πολλοί είναι ευχαριστημένοι με τον τρόπο έρευνας και κυνηγιού, το θέμα είναι ότι αν τους ρωτήσεις θα ακούσεις 10 διαφορετικές απόψεις… Δεν περιμένω ένας σκύλος να βγει στο δάσος να μου σερβίρει μπεκάτσες, ούτε όμως να προσπαθήσω να του διδάξω πράγματα τα οποία θα έπρεπε να έχει έμφυτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    Μπλεκ στις #418966

    Όχι εκφράζω κάποιες απορίες, που ίσως στο μέλλον αποτελέσουν και κριτήριο επιλογής.

    η ερευνα και μελετη μιας φυλης μονο οφελος  μπορει να σου φερουν .και καλυτερα αποτελεσματα

                                σε τυχον μελοντικη αγορα σου .γιατι θα μπορεις να αξιολογησεις καλυτερα

    Αναφέρθηκα στους κυνοτρόφους με εισαγωγικά συμπεριλαμβάνοντας και τους ιδιώτες-ερασιτέχνες.

    πρεπει να φαει ‘πολλα καρβελια’ καποιος για να λεγεται κυνοτροφος η εκτροφεας.

                               απο το 90 και μετα ολοι οσοι μπορουσαν και διαβαζαν τα 2-3 κυνηγετικα περιοδικα 

                               πιαστηκαν  στην ‘φακα’ καποια στιγμη εγιναν ‘ερασιτεχνες η επαγγελματιες κυνοτροφοι’

                               εξου και τα αντιστοιχα αποτελεσματα στην αγορα κυνηγοσκυλων 

     

    Από ότι κατάλαβα η ανθρωποκεντρικότητα του και ο χαρακτήρας έχουν κάνει το επανιέλ μια ράτσα για όλες τις δουλειές. Θέλει τσίχλες ο άλλος θα πάρει επανιέλ, θέλει κοντινή έρευνα επανιέλ και επειδή είναι πιο υπάκουο μπορεί να το καταφέρει πιο εύκολα. Αυτός είναι ο συλλογισμός και δεν νομίζω ότι έχω κάνει λάθος. Όλα αυτά όμως έχουν επίπτωση στα χαρακτηριστικά της φυλής.

    νομιζω κανεις λαθος .το επανιελ στην Ελλαδα το περνουν για κυνηγι φερμας.

    (σε αλλες χωρες το ριχνουν για απαναφορα στον βαλτο στην παπια κτλ.εξου και οι δοκιμασιες επαναφορας απο το νερο θηραματος που τα περνουν.)

    τα μη σταθερα επανιελ τα δινουν χαριζουν κτλ για τσιχλες.απο οσο ξερω

    δεν αγοραζεις επανιελ να πας για τσιχλες εχει αλλες φυλες γιαυτο.

    (βεβαια στην Ελλαδα λογω φτωχειας και ευκολιας κυνηγανε μπεκατσα μεχρι και με γκεκας )

    τα χαρακτηριστικα της φυλης τα εχουν χαλασει η αλιως ριξει τα στανταρτ αυτοι που  εχουν κερδος απο αυτο.

    αλλο πραμα ειναι να παρεις ενα Σερβικο -Βουλγαρικο κουταβι αγνωστου πατρος μητρος  με 50 ευρω

    να το φερεις Ελλαδα και να το πουλησεις οσο θες

    η να το χαζεψεις στις γεννες

    και αλλο να αγοραζεις συντηρεις και αναπαραγεις γενητορες που ξερεις απο που κρατα η σκουφια τους ,

    ξερεις τι κυνηγετικη αξια εχουν , και τι δινουν μορφολογικα και κυνηγετικα στους απογονους .

    ούτε όμως να προσπαθήσω να του διδάξω πράγματα τα οποία θα έπρεπε να έχει έμφυτα.

    αμα δεν εχει εμφυτη την φερμα δεν μπορεις να διδαξεις τιποτα.

    αλλο να αργησει να ωριμασει για να φερμαρει

    και αλλο να μην φερμαρει ποτε .εξου και η χρηση τους σε απορτ στις τσιχλες οπως εγραψες.

    Μπλεκ

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #418971

    νομιζω κανεις λαθος .το επανιελ στην Ελλαδα το περνουν για κυνηγι φερμας. (σε αλλες χωρες το ριχνουν για απαναφορα στον βαλτο στην παπια κτλ.εξου και οι δοκιμασιες επαναφορας απο το νερο θηραματος που τα περνουν.) τα μη σταθερα επανιελ τα δινουν χαριζουν κτλ για τσιχλες.απο οσο ξερω δεν αγοραζεις επανιελ να πας για τσιχλες εχει αλλες φυλες γιαυτο.

    Μην το λές… τα πάντα έχουν δει τα μάτια μου, σκύλοι με πάρα πολύ καλά ποιοτικά χαρακτηριστικά να καταστρέφονται σε χέρια ανθρώπων και να καταλήγουν στην τσίχλα.

    και αλλο να αγοραζεις συντηρεις και αναπαραγεις γενητορες που ξερεις απο που κρατα η σκουφια τους , ξερεις τι κυνηγετικη αξια εχουν , και τι δινουν μορφολογικα και κυνηγετικα στους απογονους .

    Και όμως ουκ ολίγες περιπτώσεις κατέληξαν σε αστοχία… όχι γιατί δεν ήταν καλοί οι γεννήτορες, απλά διότι άλλα περίμενε ο ιδιοκτήτης και άλλα έκανε ο σκύλος πχ μια τρομερή σκύλα με πολύ καλό pentigri και εξαίρετη μορφολογικά στο κάμπο έβγαζε μάτια, στο βουνό όμως τίποτα γύρω γύρω όλοι στην μέση ο κυνηγός… και πάρα πολλές περιπτώσεις που δεν έχει νόημα να αναφερθούν.

    αμα δεν εχει εμφυτη την φερμα δεν μπορεις να διδαξεις τιποτα. αλλο να αργησει να ωριμασει για να φερμαρει

    Δεν μιλάω αποκλειστικά για την φέρμα, αναφέρθηκα στην έρευνα (και όλα γύρω από αυτό γυρίζουν).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    Μπλεκ στις #418976

    Μην το λές… τα πάντα έχουν δει τα μάτια μου, σκύλοι με πάρα πολύ καλά ποιοτικά χαρακτηριστικά να καταστρέφονται σε χέρια ανθρώπων και να καταλήγουν στην τσίχλα.

    αρα συμπεραινεις οτι σε μεγαλο ποσοστο φταινε οι ιδιοκτητες .

    Zed δεν φταει το σκυλι αμα εγω η εσυ παμε να το παιξουμε ξερολες και μεγαλοι εκπαιδευτες με πειραματα

    αμα το σκυλι το πλακωσεις στα ηλεκτροσοκ και γινει φοβικο εμ μονο για τσιχλες θα κανει .

    Και όμως ουκ ολίγες περιπτώσεις κατέληξαν σε αστοχία… όχι γιατί δεν ήταν καλοί οι γεννήτορες, απλά διότι άλλα περίμενε ο ιδιοκτήτης και άλλα έκανε ο σκύλος πχ μια τρομερή σκύλα με πολύ καλό pentigri και εξαίρετη μορφολογικά στο κάμπο έβγαζε μάτια, στο βουνό όμως τίποτα γύρω γύρω όλοι στην μέση ο κυνηγός… και πάρα πολλές περιπτώσεις που δεν έχει νόημα να αναφερθούν.

    με την φυση δεν μπορουμε να τα βαζουμε .

    μονο αμα εχεις   πρωταθλητες αναπαραγωγους εχεις πιθανοτηξτες υψηλες .

    τα αλλα ειναι μαγειρεμα της φυσης με σεφ τον ανθρωπο.

    αντε βγαλε ακρη που θα ‘χτυπησει πισω’ το πετιγκρι (εαν ειναι γνησιο )

    γιαυτο πανε στα γενετιστες στο εξωτερικο οι εκτροφεις αλογων αγελαδων κτλ και εχουν βοηθεια

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #418997

    Κατά της άποψή μου δεν πρέπει να εγκλωβίζουμε τις σκέψεις μας στα παραδείγματα που έχουμε στο νου μας.  Όταν μιλάμε για τρόπο εργασίας (μέσα στον τρόπο είναι και η έρευνα) πρέπει να σκεφτόμαστε σύμφωνα με τους κανονισμούς (και δη της χώρας προέλευσης). Έχοντας τους υπόψη μας και ανασύροντας τους, πρέπει να αφήνουμε το μυαλό μας ανοιχτό, να μην εστιάζουμε σε μεμονωμένα δείγματα αλλά στο σύνολο της φυλής. Γιαυτό ο Zan Mari Pillar (πρώην πρόεδρος του Γαλλικού Σέττερ κλαμπ) μας είχε πει σε ένα σεμινάριο γεμίστε τους τοίχους σας με ωραίες και σωστές εικόνες της φυλής. Πηγαίνετε σε εκθέσεις και αγώνες και αποστηθίστε με τα μάτια σας το σωστό. Δείτε όσους περισσότερους σκύλους μπορείτε στην πραγματικότητα ή από βίντεο…. Πω πω!!! έχουν περάσει 20 χρόνια από τότε, πιθανόν να μη θυμάμαι την σειρά που τα έλεγε, αλλά θυμάμαι σαν να το βλέπω τώρα, την ικανοποίηση, την γλυκύτητα, την χαρά που εξέπεμπε το πρόσωπό του όταν μας το έλεγε.

    Το θέμα σου Κωνσταντίνε το καλύπτει απόλυτα το Γαλλικό στάνταρτ (που επικόλλησα στο προηγούμενο ποστ).

    Αφήστε λοιπόν τι κάνουν τα κακά δείγματα και ασχοληθείτε με τα σωστά. Αυτά όσον αφορά τους σκύλους. Όσον αφορά τους ανθρώπους και τις νοοτροπίες των καλά κάνετε και τα σχολιάζεται

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,306 έως 1,320 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων