ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,336 έως 1,350 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #419261

    Σήμερα έγιναν αγώνες από τον Κυνοφιλικό Όμιλο Κομοτηνής. Μπορούσε να λάβει μέρος όποιος ήθελε (χωρίς χαρτιά σκύλου). Κάποια στιγμή είχα μια συνομιλία με έναν συνάδελφο (από Ορεστιάδα αν δεν κάνω λάθος) ο οποίος ασχολείται συστηματικά με την εκπαίδευση σκύλων και μου έκανε εντύπωση (τουλάχιστον εγώ πρώτη φορά τα άκουγα) ότι για την εκπαίδευση με ζωντανό θήραμα προτιμά τα περιστέρια. Βέβαια όχι με οπτική επαφή αλλά με τη μύτη. Ποια είναι η γνώμη σας;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #419264

    Χρήστο το έχω ξανακούσει από πολλούς… μάλλον οφείλεται στο ότι δεν ποδαρώνει (όπως μου είχε πει ένας φίλος που χρησιμοποιούσε). Δεν ξέρω αν κρύβεται και κάτι άλλο στην μέση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #419265

    Σήμερα έγιναν αγώνες από τον Κυνοφιλικό Όμιλο Κομοτηνής. Μπορούσε να λάβει μέρος όποιος ήθελε (χωρίς χαρτιά σκύλου). Κάποια στιγμή είχα μια συνομιλία με έναν συνάδελφο (από Ορεστιάδα αν δεν κάνω λάθος) ο οποίος ασχολείται συστηματικά με την εκπαίδευση σκύλων και μου έκανε εντύπωση (τουλάχιστον εγώ πρώτη φορά τα άκουγα) ότι για την εκπαίδευση με ζωντανό θήραμα προτιμά τα περιστέρια. Βέβαια όχι με οπτική επαφή αλλά με τη μύτη. Ποια είναι η γνώμη σας;

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Χρήστο το έχω ξανακούσει από πολλούς… μάλλον οφείλεται στο ότι δεν ποδαρώνει (όπως μου είχε πει ένας φίλος που χρησιμοποιούσε). Δεν ξέρω αν κρύβεται και κάτι άλλο στην μέση.

    Κωνσταντίνος http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    Κωνσταντίνε και εγώ από ότι κατάλαβα μάλλον το χρησιμοποιούν για τη φέρμα λόγω ξεπετάγματος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #419281

    γεια σας παιδιά !τα περιστέρια τα χρησιμοποιούν γιατί σίγουρα θα πετάξουν και ο σκύλος δεν μπορεί να τα πιάσει  και στο ξεπέταγμα κάνουν αρκετό “θόρυβο ” ώστε το όλο σκηνικό να κάνει ποιο πολύ εντύπωση στο κουτάβι και να το βοηθήσει να βγάλει ποιο γρήγορα το ενστικτο της φέρμας.

    ενώ αν βάλεις σε ένα κουτάβι ορτύκι εκτροφείου και το ξεπετάξει ,το ορτύκι θα πετάξει καμιά 25 μέτρα το πολύ ,θα κουραστεί και ο σκύλος φέρμας μπορεί να το πιάσει στο στόμα χωρις να φερμάρει και αυτό να δημιουργήσει (ίσως ) καποιο ακόμα προβληματάκι!

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #419303

    …για την εκπαίδευση με ζωντανό θήραμα προτιμά τα περιστέρια. …Ποια είναι η γνώμη σας;

     

    Χρήστο εκτός από αυτά που ανέφεραν τα παιδιά είναι και κάτι άλλο:

    Το όποιο λάθος γίνει (πχ. να βάλει το θήραμα στο στόμα του αντί να το φερμάρει), δεν θα δεσμεύει τη συνέχεια της προσπάθειας στο πραγματικό κυνήγι μια και ποτέ δεν πρόκειται να κυνηγήσει περιστέρια. Άρα δε θα συνδυάσει το λάθος με κάποιο πραγματικό θήραμα.

    …το ορτύκι … μπορεί να το πιάσει στο στόμα χωρις να φερμάρει και αυτό να δημιουργήσει (ίσως ) καποιο ακόμα προβληματάκι!

     

    Ακόμα, πολλοί εκπαιδεύουν δίπλα στις εγκαταστάσεις τους (ή σε σχετικά κοντινή απόσταση) όπου υπάρχει και ο περιστερώνας. Το πουλί μόλις ξεπεταχτεί (και εάν δεν το τουφεκίσουμε), επιστρέφει πάλι στον περιστερώνα κι έτσι μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #419308

    Chris-Kaz wrote:
    …για την εκπαίδευση με ζωντανό θήραμα προτιμά τα περιστέρια. …Ποια είναι η γνώμη σας;

    Χρήστο εκτός από αυτά που ανέφεραν τα παιδιά είναι και κάτι άλλο: Το όποιο λάθος γίνει (πχ. να βάλει το θήραμα στο στόμα του αντί να το φερμάρει), δεν θα δεσμεύει τη συνέχεια της προσπάθειας στο πραγματικό κυνήγι μια και ποτέ δεν πρόκειται να κυνηγήσει περιστέρια. Άρα δε θα συνδυάσει το λάθος με κάποιο πραγματικό θήραμα.

    mixalis77 wrote:
    …το ορτύκι … μπορεί να το πιάσει στο στόμα χωρις να φερμάρει και αυτό να δημιουργήσει (ίσως ) καποιο ακόμα προβληματάκι!

    Ακόμα, πολλοί εκπαιδεύουν δίπλα στις εγκαταστάσεις τους (ή σε σχετικά κοντινή απόσταση) όπου υπάρχει και ο περιστερώνας. Το πουλί μόλις ξεπεταχτεί (και εάν δεν το τουφεκίσουμε), επιστρέφει πάλι στον περιστερώνα κι έτσι μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί.

    Τα Πάντα Είναι Σχετικά

     

    Σωστότατος!!!!

    Προτημούν θήραμα που δεν θα κυνηγήσει ποτέ ο σκύλος για να μην συνδοιάσει την όποια λάθος κήνησή του ο σκύλος με το συγκεκριμένο θήραμα.’Οπως και στην ακινησία “μόνο” περιστέρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #419309

    Χρήστο εκτός από αυτά που ανέφεραν τα παιδιά είναι και κάτι άλλο:

    Το όποιο λάθος γίνει (πχ. να βάλει το θήραμα στο στόμα του αντί να το φερμάρει), δεν θα δεσμεύει τη συνέχεια της προσπάθειας στο πραγματικό κυνήγι μια και ποτέ δεν πρόκειται να κυνηγήσει περιστέρια. Άρα δε θα συνδυάσει το λάθος με κάποιο πραγματικό θήραμα.

     Εκτός από το ξεπέταγμα, αυτό ακριβώς μου είπε και το παλικάρι που εφαρμόζει αυτή τη μέθοδο. Μάλιστα μου είπε ότι χρησιμοποιεί και καταπέλτη χωρίς αυτό να είναι δεσμευτικό γιατί ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιεί τη μέθοδο του περιστεριού με όποιο τρόπο θέλει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #419311

    Μεταξύ των “υπέρ” του περιστεριού είναι το μικρό τους κόστος σε σχέση με άλλα μεσαία/μεγάλα θηράματα (κολίνους, πέρδικες, φασιανούς) και το ότι είναι εύκολα στη μέθοδο “ζαλισμένο” (την έχω περιγράψει 2-3 φορές σε αστάθεια φέρμας).

    Στα “κατά” είναι το ότι φεύγουν εύκολα τα πούπουλα του κατά το απόρτ και μπουκώνουν το στόμα του σκύλου. ΚΥΡΙΩΣ, θέλει προσοχή αυτό που ήδη αναφέρθηκε σαν προσόν: το δυνατό φτεροκόπημα, ευαίσθητα κουτάβια μπορεί να τα αποτρέψει να τα ξαναφερμάρουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    Μπλεκ στις #419312

    οι εκπαιδευτες οταν θελουν να ανοιξουν την ερευνα στον καμπο (πχ για αγωνες )

    χρησιμοποιουν περιστερι

    γιατι το σκυλι το κυνηγα σε μεγαλη αποσταση και αναγκαστικα ανοιγει

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #419313

    … ΚΥΡΙΩΣ, θέλει προσοχή αυτό που ήδη αναφέρθηκε σαν προσόν: το δυνατό φτεροκόπημα, ευαίσθητα κουτάβια μπορεί να τα αποτρέψει να τα ξαναφερμάρουν.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Για το δικό μου κουτάβι, αυτό με προβληματίζει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #422019

    γεια σας φίλοι! με αφορμή το βιντεάκι που ανέβασε ο κ.γιάννης στην ενότητα ” σπρίνγκερ σπανιελς” και παρακολουθώντας τώρα στις μίνι διακοπές του πάσχα τα 6 βιντεάκια από pvs.com μου γεννήθηκε ένα ερώτημα προς τον κ.γιάννη και φυσικά σε όποιον ξέρει να μου απαντήσει .
    θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη σας για εκπαίδευση με κλίκερ όσο αφορά την βασική υπακοή ? και αν αυτός ο τρόπος μπορεί να μας βοηθήσει και σε ποιο ειδικά θέματα για τα κυνηγόσκυλα μας?
    πχ .σε ένα επανιέλ που φερμάρει αντι να του λέμε μπράβο μπορούμε να του κάνουμε κλικ ?
    η σε ένα σπρίνγκερ όταν έχει εκτελέσει άψογα ένα κατευθυνόμενο απόρτ και μας φέρνει το ντάμυ ή το θήραμα
    αντί για μπράβο να του κάνουμε κλίκ ?
    (εννοείται ότι το έχουμε ” φορτίσει ” σωστά το κλίκερ )
    ευχαριστώ πολύ !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #422076

    Μιχάλη γεια, μια και αναφέρεσαι στα εκπαιδευτικά βιντεάκια μου (και ζητάς την γνώμη μου) θα σε προτρέψω να διαβάσεις το εισαγωγικό σημείωμα. Αναφέρω σαφώς πως ναι μεν η θετική μέθοδος είναι χρήσιμη (και αυτήν επιδιώκω να δείξω σε αυτά τα βίντεο) αλλά μόνο με αυτή δεν είναι δυνατόν ούτε χρονικά συμφέρουσα να εκπαιδεύσει κάποιος όλους τους χαρακτήρες κυνηγόσκυλων.

    Το κλίκερ είναι εργαλείο που χρησιμοποιείται με την θετική μέθοδο εκπαίδευσης. Προσωπικά πιστεύω πως μπορεί να είναι χρήσιμο  σε ότι αφορά την εισαγωγή και την βασική υπακοή και ανάλογα με τον χαρακτήρα του σκύλου να βοηθήσει μερικώς στην κυνηγητική εκπαίδευση. Το δοκίμασα κάποτε και το απέρριψα σύντομα γιατί δεν πρόσθετε τίποτα περισσότερο στις μεθόδους μου από πλευράς αποτελεσματικότητας ή χρόνου. Μάλλον το αντίθετο μου δημιουργούσε. Η άποψη μου όμως είναι απολύτως προσωπική και θα πρέπει να επαναλάβω για μία ακόμη φορά πως είμαι ερασιτέχνης, πιθανόν ένας απολύτως εξειδικευμένος στο κλίκερ εκπαιδευτής να κάνει θαύματα…. όμως δεν έχει καθιερωθεί, διεθνώς, μεταξύ των εκπαιδευτών σκύλων κυνηγίου και αυτό κάτι μου λέει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #422129

    κ.γιάννη γεια !για άλλη μια φορά με καλύψατε .διάβασα το εισαγωγικό σημείωμα και θέλω να ρωτήσω κάτι.όταν έχουμε το κουτάβι και είναι 4 μηνών και έχει εμβολιαστεί πλήρως και το βγάζουμε βόλτα στο βουνό ,πόση ώρα είναι καλή για να μην το ” κάψουμε “?είναι μύθος ότι αν κουράζουμε ένα κουτάβι μπορεί να πάθει μεγαλοκαρδία ?

    κάτι άλλο που σκέφτομαι καιρό είναι να ανοίξουμε ένα θέμα που να γράφει ο καθένας τι λάθη έκανε με το σκύλο του έτσι ώστε να μην τα επαναλάβουν άλλοι φίλοι κυνηγοί .εγώ θα είχα 3 με 4 σελίδες για αρχή !
    αν αρέσει η ιδέα να την υλοποιήσουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #422223

    κ.γιάννη γεια !για άλλη μια φορά με καλύψατε .διάβασα το εισαγωγικό σημείωμα και θέλω να ρωτήσω κάτι.όταν έχουμε το κουτάβι και είναι 4 μηνών και έχει εμβολιαστεί πλήρως και το βγάζουμε βόλτα στο βουνό ,πόση ώρα είναι καλή για να μην το » κάψουμε «?είναι μύθος ότι αν κουράζουμε ένα κουτάβι μπορεί να πάθει μεγαλοκαρδία ? κάτι άλλο που σκέφτομαι καιρό είναι να ανοίξουμε ένα θέμα που να γράφει ο καθένας τι λάθη έκανε με το σκύλο του έτσι ώστε να μην τα επαναλάβουν άλλοι φίλοι κυνηγοί .εγώ θα είχα 3 με 4 σελίδες για αρχή !
    αν αρέσει η ιδέα να την υλοποιήσουμε.

    Ναι, όπως συζητείται στα κυνηγητικά πηγαδάκια είναι μύθος. Όταν λέγεται « μη βγάζεις το κουτάβι στον κυνηγότοπο γιατί θα κουραστεί και θα πάθει μεγαλοκαρδία» είναι μια παλιά άποψη που επικρατούσε όταν η επιστήμη δεν είχε προχωρήσει στα γονίδια.

    Με πολύ λίγα λόγια: Η μεγαλοκαρδία (Διατατική μυοκαρδιοπάθεια) οφείλεται σε περίπτωση που ένα γονίδιο που ονομάζεται Ogn είναι «ελαττωματικό». Εμφανίζεται κυρίως σε μεγαλόσωμες φυλές. Είναι, λοιπόν, κατ’ αρχή γενετική  αρρώστια αλλά μπορεί να προκληθεί και από άλλες αιτίες όπως ιογενείς λιμώξεις, κακή διατροφή, δηλητηριάσεις, παχυσαρκία, υπέρταση ή από κάποια φάρμακα. Τα συμπτώματα δεν είναι ορατά στα αρχικά στάδια οπότε το κουτάβι μπορεί να ζει χωρίς να γνωρίζει τίποτα ο ιδιοκτήτης του. Όμως…. αν ένα κουτάβι που ήδη πάσχει από μεγαλοκαρδία για ένα από τους λόγους που προανέφερα…. τύχει να ασκείται κάπως έντονα τότε θα βγει το πρόβλημα στην επιφάνεια. Μέχρι εδώ είναι ο μύθος της μεγάλης καρδιάς.

    Υπάρχει και μία άλλη καρδιακή μεγέθυνση που αφορά την αριστερή μόνο κοιλία, ως προς τον όγκο της και την πάχυνση των τοιχωμάτων της που ονομάζεται «Αθλητική Καρδιά» ακριβώς γιατί συμβαίνει σε αθλητές που ασκούνται εντατικά και συστηματικά. Οι αυξήσεις αυτές είναι μικρές και θεωρούνται φυσιολογικές. Σε λίγες περιπτώσεις βαριά ασκουμένων μοιάζει με την μεγαλοκαρδία. Το μεν φαινόμενο της Αθλητικής Καρδιάς επανέρχεται στα φυσιολογικά μεγέθη μετά την διακοπή των ασκήσεων (τουλάχιστον στο 80%) ενώ η αρρώστια μεγαλοκαρδία θέλει ιατρική αγωγή.

    Η ηλικία εξόδων ενός κουταβιού στο «βουνό» είναι πανάρχαια κουβέντα. Για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους, Όποιος ζει στον κάμπο της Λάρισας δεν είναι ανάγκη να πάει στον Όλυμπο για να εκπαιδεύσει το κουτάβι του και το αντίστροφο. Έχω έναν κανόνα: από τα εύκολα στα δύσκολα και από τα απλά στα σύνθετα. Αν το κουτάβι των 4 μηνών είναι υγειές και σε καλή φυσική κατάσταση μπορούμε να ξεκινήσουμε την επαφή του με την φύση για εξοικείωση / κοινωνικοποίηση σε ισώματα με ήπια βλάστηση. Με τον καιρό και εφόσον το κουτάβι ανταποκρίνεται και δείχνει να κινείται σαν τον φυσικό του χώρο, αυξάνουμε την δυσκολία της βλάστησης (σε πυκνότητα, σκληρότητα και αγκάθια). Ακολουθεί η κλίση του τόπου και το πετρωτό. Όπου το κουτάβι δεν αισθάνεται βολικά το δουλεύουμε περισσότερο μέχρι να «πετά». Ο χρόνος δεν καθορίζεται με λεπτά μια που συμβάλουν και άλλοι λόγοι (ζέστη, κρύο, έλλειψη νερού κλπ) καθορίζεται από την διάθεση και την ταχύτητα που κινείται το κουτάβι. Όταν διαπιστώσουμε πως «κόβει» ή δεν συνεργάζεται το σταματάμε, έστω και αν έχει τρέξει 3-4 λεπτά και επαναλαμβάνουμε αργότερα. Αν το κουτάβι μας ανήκει στα «παθιασμένα», που τα δίνουν όλα, δεν θα του επιτρέπουμε να παραμένει περισσότερο από 15 περίπου λεπτά. Λογικά στον χρόνο αυτό δεν θα έχει αρχίσει να εξαντλείται, αν όμως οι συνθήκες (καιρικές, εδαφικές) είναι δύσκολες μαζέψτε το συντομότερα. Αυτό που επιδιώκουμε είναι να μην καταπονούμε τον οργανισμό του γιατί τότε μπορούν να βλαφτούν πολλά οργανικά συστήματά του και όχι μόνο η καρδιά.

    Υ.Γ. για το θέμα λαθών: δική σου είναι η απόφαση. Προσωπικά θα μπορούσα να γεμίσω εκατοντάδες σελίδες λόγω παλαιότητας. Αν ανοιχθεί θα έπρεπε να ξεπεράσει τις σελίδες του “καφενείου” αλλά ποιος ξέρει πως κάνει λάθος;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #422224

    κάτι άλλο που σκέφτομαι καιρό είναι να ανοίξουμε ένα θέμα που να γράφει ο καθένας τι λάθη έκανε με το σκύλο του έτσι ώστε να μην τα επαναλάβουν άλλοι φίλοι κυνηγοί .εγώ θα είχα 3 με 4 σελίδες για αρχή ! αν αρέσει η ιδέα να την υλοποιήσουμε.

    Μιχάλη πολύ ωραία ιδέα. Δεν χρειάζεται να ρωτάς άνοιξε την άμεσα… Έχω να γράψω χαχαχα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,336 έως 1,350 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων