ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,381 έως 1,395 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #427278

    Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα της απόψεις σας σε ένα θέμα που με απασχολεί. Έχω μία κουτάβα 8 μηνών, την βγάζω στο βουνό τους τελευταίους δύο μήνες μια με δυο φορές την βδομάδα για βόλτα και για γνωριμία με τα εδάφη. Το σκυλάκι όμως δεν ανοίγεται καθόλου και πολλές φορές περπατάει δίπλα μου ή πίσω μου.( όταν έχω το μπαλάκι της μαζί ή το ντάμι όπου και να το πετάξω , σε μεγάλες αποστάσεις ή σε πυκνά χόρτα, θάμνους πάει και το φέρνεις χωρίς καμία σκέψη ). Τι μπορώ να κάνω;

    Θα σου πρότεινα να σταματήσεις για λίγο το βουνό και να πηγαίνεις σε κάμπο με χωράφια περίπου 100 μέτρων πλάτους, δίδαξε στο κουτάβι την έρευνα (αυτή που αποκαλούν διασταυρωμένη) πιέζοντας το να φτάνει τα άκρα. Αν δεν ξέρεις πως γίνεται αυτό μπορείς να μας ρωτήσεις, θυμάμαι πως το έχω ξαναγράψει πριν κάποιους μήνες. Κρύβε στις άκρες  τα μπαλάκια και τα ντάμυς που ξέρει, κανόνισε έτσι που να βρει το πρώτο στο 3 λασέ π.χ.άκρη δεξιά στο 5ο λασέ άκρη αριστερά κ.ο.κ. Άσε προς το παρόν τα ορτύκια.  Ασχολήσου μαζί τους αφού έχεις ρυθμίσει το άνοιγμα που επιθυμείς, μόνο για λίγο, προκειμένου να στήσεις ένα σενάριο που σε ένα χωράφι θα ψάξει σωστά θα βρει 2 – 3 ορτύκια που θα τα ντουφεκίσεις. Αμέσως μετά… μόνο άγριο.

    Για το δικό σου κουτάβι πιστεύω πως συμβάλει η γενικώς συνεσταλμένη συμπεριφορά του, γιαυτό πρέπει να το υποστηρίζεις κάθε φορά που απομακρύνεται έστω και 5 ή 10 μέτρα ενθαρρύνοντας το με πολλά μπράβο και παροτρύνοντας το να απομακρυνθεί και άλλο κινούμενος και εσύ προς την κατεύθυνση που του δείχνεις τρέχοντας.

    Δεν είναι μια επιθυμητή εικόνα/κατάσταση για ένα κυνηγόσκυλο, πολλοί εκπαιδευτές δεν τα αναλαμβάνουν καν. Μπορείς όμως να δώσεις μια ευκαιρία.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    john στις #427281

    Κύριε Γιάννη όταν η σκυλίτσα ξέρει ότι υπάρχει το μπαλάκι της ή το ντάμι  πάει! Τις εντολές τις ακούει. Της έχω μάθει και το ψάξε και μόλις τις το πω « τρελαίνετε»  αλλά ψάχνει λίγο γύρο γύρο και μετά σταματάει  σαν να μου λέει δεν έχει τίποτα… και τις κατευθύνσεις τις έχω μάθει και τις εφαρμόζει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #427283

    Το σκυλάκι είναι ημίαιμο (κουτσχαρ –ποιντερ)! Γενικά δεν τα πάει καλά με τα άλλα σκυλιά. Όταν πηγαίνουμε στο άλσος και βρίσκουμε αλλά σκυλιά δείχνει φοβισμένη και δεν πολύ ασχολείται μαζί τους αν και την βλέπω ότι κάθετε και τα παρατηρεί. Όσο για τα ορτύκια φοβάμαι μην αρπάξει κανένα στο στόμα!

                 Ειναι φοβικο φιλε  μου σιγα  σιγα  θα  βελτωθει καπως αλλα ποτε  δεν θα  κυνηγηση σωστα , αυτη διστακτικοτητα που  βλεπεις  κρυβει  και  αλλα ελλαττωματα . Μου  εχει  μεινει τετοιο σκυλι  απο  τη  καλυτερη  γεννα  , δεν  φοβαται  ντουφεκιες κανει  απορτ   φερμα , αλλα δεν  απλωνεται , μου  λυνει τα  κορδονια στο  βουνο .Προσεχε μην  το  πιεζεις μεγαλοντας ισως και  αν εχει  κυνηγητικα  ενστικτα δυνατα ,να  υπερτερησουν . Πρεπει να  εισαι  κοντα του  πολλες ωρες ισως τα  καταφερεις καλυτερα  απο  μενα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #427285

    Κύριε Γιάννη όταν η σκυλίτσα ξέρει ότι υπάρχει το μπαλάκι της ή το ντάμι πάει! Τις εντολές τις ακούει. Της έχω μάθει και το ψάξε και μόλις τις το πω « τρελαίνετε» αλλά ψάχνει λίγο γύρο γύρο και μετά σταματάει σαν να μου λέει δεν έχει τίποτα… και τις κατευθύνσεις τις έχω μάθει και τις εφαρμόζει.

    Κάτι δεν ταιριάζει σ’ αυτά που διαβάζω. Ξέρει το “ψάξε” και τρελαίνεται και ξέρει και τις κατευθύνσεις… αυτά είναι ιδανικά για Σπάνιελς. Έρευνα μας ενδιαφέρει να τις μάθουμε… η ίδια δεν την κάνει γιατί έχει μάθει να βρίσκει εύκολα το μπαλάκι ή τα ντάμυς που έβλεπε που πήγαιναν… γιαυτό σταματά όπως γράφεις. Το θέμα δεν είναι να της δείξουμε προς τα που να πάει αλλά να την κάνουμε να πάει… γιαυτό γράφω τα περί 5-10 μέτρων και την ενθάρρυνση και τα κριμένα ντάμυς στο τέλος της διαδρομής. Θα μάθει πως για να βρει αυτό που της αρέσει θα πρέπει να φύγει και πως το “ψάξε”σημαίνει ψάξε μέχρι να βρεις.

    Να γιατί δεν εκπαιδεύω με θηράματα: σκεφτείτε να βγει αυτό το σκυλάκι σε χωράφι να του έχουμε στήσει 2-3 φορές ορτύκια, να φεύγει στα 50-100 μέτρα στην ευθεία… και όταν το πάμε για πραγματικό κυνήγι θα κάνει μερικές προσπάθειες, θα αποφανθεί πως δεν υπάρχουν αναθυμιάσεις γιατί όντως δεν θα υπάρχουν εκεί… οπότε θα μαζευτεί στα πόδια μας για το υπόλοιπο της ημέρας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    john στις #427286

    Κύριε Γιάννη αν το μπαλάκι ή το ντάμι δεν είναι  σαλιωμένο ώστε να μυρίζει  με τι να αρωματίσω; Ή πρέπει να είναι σε εμφανή σημείο ώστε να φαίνετε ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #427288

    Κύριε Γιάννη αν το μπαλάκι ή το ντάμι δεν είναι σαλιωμένο ώστε να μυρίζει με τι να αρωματίσω; Ή πρέπει να είναι σε εμφανή σημείο ώστε να φαίνετε ;

    Έχουν αρκετή μυρωδιά από μόνα τους ικανή να να τα βρουν, αν δε, είναι δουλεμένα από τον σκύλο τότε θα τα βρίσκει από 10 μέτρα μακρυά. Δεν χάθηκε ο κόσμος αν την πρώτη -δεύτερη φορά φαίνονται (ούτως ή άλλως δεν θα τα φερμάρει) αλλά καλό είναι να δουλεύει με την μύτη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    john στις #427289

    Ευχαριστώ πολύ. Θα τηρήσω αυτά που είπατε και ελπίζω να στρώσει το σκυλάκι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #427292

    Καλή επιτυχία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    Makis στις #428241

    Καλησπέρα.μπορει κάποιος να μου πει αν ξέρει κάποιο κόλπο η τέχνασμα για να σταθεροποιησω την φερμα σε ένα σκύλο 2 χρόνων.εκτος από το να του δίνω συναντήσεις με άγριο θηράμα που ήδη του δίνω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #428305

    Καλησπέρα.μπορει κάποιος να μου πει αν ξέρει κάποιο κόλπο η τέχνασμα για να σταθεροποιησω την φερμα σε ένα σκύλο 2 χρόνων.εκτος από το να του δίνω συναντήσεις με άγριο θηράμα που ήδη του δίνω.

    Γεια σου συνάδελφε. Το θέμα που αναφέρεις “αστάθεια φέρμας” δεν αντιμετωπίζεται με κόλπα ή τεχνάσματα. Διαπιστώνω καθημερινά πως οι κυνηγοί όταν εντοπίζουν ένα πρόβλημα στο σκύλο τους προσπαθούν να βρουν μία σύντομη λύση αυτού καθαυτού του προβλήματος. Δεν είναι έτσι, όταν υπάρχει “κάτι” πρέπει να ψάξουμε το θέμα σφαιρικά… για παράδειγμα, η αστάθεια μπορεί να προέρχεται από ένα πολύ ευαίσθητο νευρικό σύστημα ή μπορεί να προέρχεται και από κακή δική μας προσέγγιση στις πρώτες του φέρμες. Άλλη μέθοδο χρησιμοποιούμε στην πρώτη περίπτωση που στηρίζεται στην διόρθωση του ν.σ. μέσω της βασικής υπακοής (και ίσως φαρμακευτικής αγωγής) και κατόπιν διορθώνουμε την αστάθεια. Άλλη μέθοδο χρησιμοποιούμε στην δεύτερη περίπτωση, αφού πρώτα διορθώσουμε τα δικά μας λάθη. Υπάρχουν και πολλοί άλλοι λόγοι οπότε και πολλές αντιμετωπίσεις. Η μέθοδος που ακολουθείς (συναντήσεις) μπορεί να βοηθήσει ένα σκύλο που δεν έχει κανένα πρόβλημα εκτός από απειρία ή/και λίγη νευρικότητα/αδημονία μπρος στο θήραμα. Αν συντρέχουν άλλοι λόγοι, του κάνεις κακό γιατί όσο περισσότερα θηράματα συναντά και συμπεριφέρεται το ίδιο, τόσο θα “κλειδώνει” την λάθος συμπεριφορά του.

    Σκέψου τι μπορεί να φταίει, ψάξε το για να το επιβεβαιώσεις και πες μας το για να σου πούμε μια ολοκληρωμένη γνώμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    Makis στις #428320

    Σε ευχαριστω που ασχολήθηκες.το σκυλάκι όταν ήταν μικρό το ορτυκι εκτροφής το φερμαρε κανονικά,κ στις περδικες στο εκπαιδευτικό έχει φερμαρει 2 φορές,τις υπόλοιπες φορές τις ντοριαζει κ τις προγκαει(μέρα με την μερά γίνετε όλο κ καλύτερο)απλά θέλω να κάνω κάτι με την φερμα του να σταθεροποιηθεί.μια φορά σε ένα ιταλικό ορτυκι μετά από 4 πεταγματα κ αφού το φερμαριζε συνέχεια στο τέλος το πρόλαβε κ το έπιασε,αυτο έγινε όταν ήταν 8 μηνών δε νομίζω ότι με μια φορά χάλασε ο σκύλος.επειδη έχει φερμαρει στο παρελθόν πιστεύω ότι δε θα αργήσει να σταθεροποιηθεί,πιστεύω ότι θα υπάρχει κάποιο κόλπο να του την θυμίσω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #428351

    Όχι με μία φορά που έπιασε το Ιταλικό δεν χαλά, χαλά όμως με την κακή εκπαίδευση… και οι 4 συνεχόμενες φορές στο ίδιο ορτύκι δείχνει πως δεν κατέχεις  καλά την εκπαίδευση. Δεν πήρα κάποια απάντηση σχετική με την προσέγγισή μου στο θέμα σου γιαυτό θα σου απαντήσω με τον δικό σου τρόπο προσέγγισις, το κόλπο.

    1) Βάλε σε χαμηλό τριφύλλι ή ανάλογη βλάστηση (περίπου 20εκ. ύψος) έτσι που να αναδύεται η οσμή, αλλά να μην φαίνονται, 3 περιστέρια “ζαλισμένα, μέθοδος dyzzi” σε μία ευθεία σε απόσταση 5 μέτρων το ένα από το άλλο.

    2) Προτίμησε μία ημέρα με λίγο αεράκι.

     

    3) Άφησε στο έδαφος πριν το πρώτο περιστέρι ένα καλάμι 4-5μ.

    4) Βάλε στον σκύλο περιλαίμιο (όχι πνίχτη) και προσάρμοσε ένα σχοινάκι 8-10 μέτρων.

    5) Οδήγησε τον σκύλο κόντρα στην αναθυμίαση κάνοντας μικρά λασέ και κρατώντας την άκρη του σχοινιού. Άλλη εκδοχή, αν ο σκύλος δίνει περιθώρια μικρής φέρμας, άσε το σχοινί να σέρνεται και πιάσ’το στην κατάλληλη θέση/απόσταση αλλά οπωσδήποτε ΠΡΙΝ ξεσηκώσει το πουλί. 

    6) Όταν έχει πάρει την μυρωδιά και έχει πλησιάσει το καλάμι, ακινητοποίησε τον με το σχοινί, μη κουνάς πέρα δώθε το σχοινί, κράτα το τεντωμένο και σταθερό, πλησίασε τον στον δεξί του ώμο μιλώντας του πολύ χαμηλόφωνα και καθησυχαστικά. Αν παραμένει ακίνητος (έστω και ασταθής) θα προχωρήσεις στο επόμενο βήμα 7. Αν χοροπηδά και θέλει να ξεφύγει και να μουντάρει το πουλί,   ανάγκασε τον με το σχοινί να κάνει έναν κύκλο,και ξαναοδήγησε τον στο σημείο που έχεις το καλάμι. Συνήθως μετά τον 2-3 κύκλο είναι πιο συνεργάσιμος, αν όχι βάλτον στο κλουβί του και δοκίμασε αργότερα. Βέβαια αν μιλούσαμε για εκπαιδευμένο σκύλο θα ήταν όλα πιο εύκολα δίνοντας την εντολή “στοπ”.

    7) Ο σκύλος είναι σταθερός και τον συγκρατείς πολύ κοντά στο περιλαίμιο, εξακολουθείς να τον ηρεμείς με την φωνή και τις γρήγορες μεν αλλά ήρεμες κινήσεις σου. Πιάνεις το καλάμι και σκουντάς το περιστέρι που αμέσως πετάγεται με δυνατό φτεροκόπημα που εντυπωσιάζει τον σκύλο. Πυροβολισμός από εσένα ή από κάποιον βοηθό με πιστολάκι, αν και δεν είναι απαραίτητο σε αυτή την φάση. Δεν αφήνεις τον σκύλο, απλά τον χαϊδεύεις και τον επαινείς.

    8 & 9) Τον οδηγείς κατευθείαν τώρα (χωρίς λασέ) κρατώντας πάλι το σχοινί στο δεύτερο πουλί. Επαναλαμβάνεις τα ίδια με τα άλλα δύο περιστέρια. Όσο περισσότερο φερμάρει τόσο περισσότερο επαινείς.

    Επαναλαμβάνεις το σενάριο την επόμενη μέρα, συνήθως είναι αρκετό… άντε και μια τρίτη μέρα, μετά δεν έχει νόημα, κάτι άλλο θα συμβαίνει με τον σκύλο που θα πρέπει να το ανακαλύψεις για να το λύσεις και μάλλον θα πρέπει να αποτανθείς σε επαγγελματία.

    Υ.Γ.1) Αν δεν θέλεις την μέθοδο dyzzi θα πρέπει να βρεις 3 καταπέλτες.

    Υ.Γ.2) Κάνε μερικές δοκιμές με άλλο σκύλο στην χρήση του σχοινιού, μπορεί να αποτύχεις ή να καθυστερήσεις τα καλά αποτελέσματα γιατί θα μπλέκεσαι με το σχοινί.

    Καλή επιτυχία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #428364

    Καλησπέρα.μπορει κάποιος να μου πει αν ξέρει κάποιο κόλπο η τέχνασμα για να σταθεροποιησω την φερμα σε ένα σκύλο 2 χρόνων.εκτος από το να του δίνω συναντήσεις με άγριο θηράμα που ήδη του δίνω.

                Φιλε κυνηγε τι  ρατσα ειναι το  σκυλακι?     Ποσες φορες εχει  συναντηση αγριο  θηραμα  και  πως ειναι ντυμενο  το  μερος  ?  για ποιο  ειδος θηραματος  μιλας ?                      Ευκλειδης  φιλικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    Makis στις #428399

    Σας ευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρον,σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.το σκυλάκι το έχω βγάλει περίπου 20 εκπαιδευτικά σε περδικες κ το κακό ειναι ότι αυτο έγινε τώρα που ειναι 2 χρόνων δηλαδή πέρασε 1 χρόνος αφού σταμάτησα την εκπαίδευση με τα ημέρα.λογο κάποιων προβλημάτων που είχα αργησα να το βγάλω .σεττερ ειναι φίλε.μια μέθοδο με το σαμαρωμα του ορτυκιου με ένα σχοινί,δηλαδή το δενείς από τις δυο φτερούγες κ όταν πλησιάσει ο σκύλος κ παει να το πιάσει το τραβας κ κάνει σαν να πετάει το ξέρετε;κ με την επανάληψη το φερμαρει.μου είχαν πει ότι για κουτάβια κάνει,δε ξέρω για σκύλο 2 χρόνων αν κάνει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #428433

    Σας ευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρον,σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.το σκυλάκι το έχω βγάλει περίπου 20 εκπαιδευτικά σε περδικες κ το κακό ειναι ότι αυτο έγινε τώρα που ειναι 2 χρόνων δηλαδή πέρασε 1 χρόνος αφού σταμάτησα την εκπαίδευση με τα ημέρα.λογο κάποιων προβλημάτων που είχα αργησα να το βγάλω .σεττερ ειναι φίλε.μια μέθοδο με το σαμαρωμα του ορτυκιου με ένα σχοινί,δηλαδή το δενείς από τις δυο φτερούγες κ όταν πλησιάσει ο σκύλος κ παει να το πιάσει το τραβας κ κάνει σαν να πετάει το ξέρετε;κ με την επανάληψη το φερμαρει.μου είχαν πει ότι για κουτάβια κάνει,δε ξέρω για σκύλο 2 χρόνων αν κάνει.

    Γιατί ρε φίλε δεν τα γράφεις αυτά από την αρχή;;;  κάθομαι και σου γράφω μια ώρα τσάμπα, κρίμα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,381 έως 1,395 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων