ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,396 έως 1,410 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #428460

    Σας ευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρον,σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.το σκυλάκι το έχω βγάλει περίπου 20 εκπαιδευτικά σε περδικες κ το κακό ειναι ότι αυτο έγινε τώρα που ειναι 2 χρόνων δηλαδή πέρασε 1 χρόνος αφού σταμάτησα την εκπαίδευση με τα ημέρα.λογο κάποιων προβλημάτων που είχα αργησα να το βγάλω .σεττερ ειναι φίλε.μια μέθοδο με το σαμαρωμα του ορτυκιου με ένα σχοινί,δηλαδή το δενείς από τις δυο φτερούγες κ όταν πλησιάσει ο σκύλος κ παει να το πιάσει το τραβας κ κάνει σαν να πετάει το ξέρετε;κ με την επανάληψη το φερμαρει.μου είχαν πει ότι για κουτάβια κάνει,δε ξέρω για σκύλο 2 χρόνων αν κάνει.

         Bigmike  τι  περιμενες να  κανη  το  σεττερ με περδικες που  περπατανε και  συνεχεια ενοχλουνται .  οι  περδικες  δεν δεχονται οταν  ενοχλουνται πολυ. και  το  σκυλι  κατεβαζει μυτη [ καρφομυτιαζει] και  δεν  παει με  τον  αερα . Επομενο ειναι να  ξυλωνει πουλια  ενα  νεαρο  σκυλι και  ιδιως περδικες [ αγριμια]   . Μη του  στηνεις θηραματα που  βλεπει  [ παει  με  τα  ματια] . Αλλαζε  τοπια πηγαινε σε  χορταρι η  αγκαθι υψους 30ποντους οπως  λεει και  ο  κος Γιαννης . και  κοντρα  στον  αερα . Ολα αυτα που σε  αποσχολουν συμβαινουν σ’ ολουσ  μας .Το σεττερ σου  φερμαρει και  θα  φερμαρει . Στο σχιστο τωρα τελευταια ανεβαζω ενα  αρσενικο που  μου  εμεινε 18 μηνων , αλλες φερμαρει αλλεσ  ξυλωνει ετσι  ειναι η περδικα . Αν θελεις να  δεις   φερμες  σε  περδικα  πηγαινε  απογευματακι και  προσεχε  τη  ζεστη  τοτε δεχεται  καλυτερα .


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    Makis στις #428464

    Σορυ ρε φίλε που δε τα είπα από την αρχή αλλα ρωτάω γιατί δε ξέρω λεπτομέρειες.δε μου είπες όμως,το έχεις ακούσει;κάνει;το έχει δοκιμάσει κανείς;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #428468

    Σορυ ρε φίλε που δε τα είπα από την αρχή αλλα ρωτάω γιατί δε ξέρω λεπτομέρειες.δε μου είπες όμως,το έχεις ακούσει;κάνει;το έχει δοκιμάσει κανείς;

                                                                                  Εχω δει να το  κανουν με  δεμενο στο  ποδι  περιστερι ,αλλα σε  σκυλια  9 μηνων . Σημειωσε κατι που  θα  σου  γραψω ,εδωσα απο  γεννα σε φιλο  ενα  αρσενικο  σεττερ 3 μηνων και μετα  απο  ενα  χρονο μου  λεει οτι  δεν  φερμαρει το  κουταβι  .  Πηγαμε  μαζι  σε  ενα  πολυ  γνωστο εκτροφεα και  εκπαιδευτη να  δη  το  σεττερ . Του  εβγαλε περιστερι [ δεμενο ] με  σχοινακι και  οταν  πηγαινε το  σκυλι να το  μουνταρει το  σταματαγε με το  χερι . το  σκυλι ηταν ελευθερο . Πιστεψα τον  φιλο  μου ,αλλα ο  εκπαιδευτης γυρισε  και  μου  ειπε οτι  το  σκυλι  φερμαρει θελει χρονο και  εμπειριες δεν  εχει  προβλημα ασταθειας φερμας αν  και  εγω δεν  συμφωνουσα με  αυτο  που  εβλεπα [ μουνταρε] ,οντως  το  σκυλι  φερμαρει και  κυνηγαει και  σημερα ειναι 10 χρονων περιπου.       Για μενα μη  δοκιμαζεις τιποτα απ΄’ αυτα  γιατι αυτα  τα  κολπα θελουν  ειδικους και ισως  χαλασεις  το  σκυλι .  Μαθετο να  πηγαινει με τη  μυτη στον  αερα και  οχι με τα  ματια του. δωστου εμπειριες  , αποφευγε να  μη  βλεπει τα  στητα θηραματα  , πρεπει να  δουλεψει  η  μυτη του .   Μη πιστευεις μεχρι να πιστεψεις  φιλε τα  σεττερ αργουν  μερικες  φορες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    Makis στις #428475

    Σε ευχαριστω πολύ για τις συμβουλές σου..έχεις δίκιο θα κάνω υπομονή κ θα του δώσω ευκαιρίες.κ πάλι ευχαριστω που ασχολήθηκες….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #430274

    γεια σας φίλοι !θα ήθελα να ρωτήσω τον κ.γιάννη  μετά από την συνάντηση του ομίλου μας  ,μου γεννήθηκε μία απορία:

    . το σχιστό είναι κατάλληλος χώρος για εκπαίδευση στην έρευνα ενός ενήλικου και ενός κουταβιού σπάνιελ ???

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #430283

    γεια σας φίλοι !θα ήθελα να ρωτήσω τον κ.γιάννη μετά από την συνάντηση του ομίλου μας ,μου γεννήθηκε μία απορία: . το σχιστό είναι κατάλληλος χώρος για εκπαίδευση στην έρευνα ενός ενήλικου και ενός κουταβιού σπάνιελ ???

    Μιχάλη ήσουν απρόσεκτος, την άλλη φορά να έρθεις με τον κηδεμόνα σου.

    Τα κουτάβια δεν τα φέρνουμε σε επαφή με τα θηράματα (και τόσα πολλά όσα στο Σχιστό) πριν τελειώσουν την στοιχειώδη εκπαίδευση. Τον λόγο τον εξήγησα επί τόπου, είδατε (όσοι πρόσεχαν) το κουτάβι μου πως έψαχνε δεξιά αριστερά όπου του έδειχνα, όταν έβγαλε ένα κοτσύφι από την μεγάλη συστάδα θάμνων, πόσες φορές ξαναμπήκε στο ίδιο μέρος ενώ του έδειχνα να πάει στην αντίθετη κατεύθυνση. Αυτό δυσκολεύει την εκπαίδευση και η συχνή επαφή με πολλά θηράματα παθιάζει το κουτάβι τόσο που αδιαφορεί για τα ομοιώματα (ντάμυς) οπότε δεν μπορούμε να τελειώσουμε την εκπαίδευσή του.

    Από την στιγμή που έχουμε ξεμπερδέψει με την στοιχειώδη εκπαίδευση  και έχουμε προχωρήσει ήδη στην κυνηγητική (έρευνα -απόρτ) με απόλυτο έλεγχο του σκύλου ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ να του δείξουμε όσα περισσότερα θηράματα μπορούμε, όλων των ειδών και σε όλα τα εδάφη. Αν υπάρχουν άγρια θηράματα τα προτιμούμε, με εξαίρεση μόνο για τα Σπάνιελς  προκειμένου να κάνουμε τα εκπαιδευτικά μας αν ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ άγρια μπορούμε να βάλουμε ποιοτικά εκτροφής (για να πετούν τουλάχιστον 100-150μ. ) και πολύ σύντομα να στραφούμε στα άγρια. Στο Σχιστό μπορεί να γίνει πολύ καλή δουλειά με σκύλο που ήδη έχει δουλευτεί σε κάμπο και πιο ήπιο (σε πέτρα) βουνό. Ισχύει δηλαδή και εδώ το από τα “εύκολα στα δύσκολα και από τα απλά στα σύνθετα”.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    δημος στις #432656

    ΚΥΡΙΕ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΕ,ΘΑ ΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΣΕΒΑΣΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ ΜΟΥ:ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΕΤΤΕΡ 14ΜΗΝΩΝ,ΕΧΕΙ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΟΡΤΥΚΙ ΑΓΡΙΟ,ΣΕ ΕΚΠΕΔΕΥΤΙΚΟ ΤΟΝ  ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ.ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΔΥΣΚΟΛΕΨΑΝ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ,ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ,ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑ,ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΕ ΑΛΛΟΦΡΟΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ,ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΙΒΩ ΟΤΙ ΑΝΗΣΥΧΩ.ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΡΑΙΩΣΩ,ΑΝ ΟΧΙ ΝΑ ΤΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ,ΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΜΟΥ.ΘΑΑΚΟΥΣΩ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΤΑΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ  ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #433244

    ΚΥΡΙΕ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΕ,ΘΑ ΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΣΕΒΑΣΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ ΜΟΥ:ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΕΤΤΕΡ 14ΜΗΝΩΝ,ΕΧΕΙ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΟΡΤΥΚΙ ΑΓΡΙΟ,ΣΕ ΕΚΠΕΔΕΥΤΙΚΟ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ.ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΔΥΣΚΟΛΕΨΑΝ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ,ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ,ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑ,ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΕ ΑΛΛΟΦΡΟΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ,ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΙΒΩ ΟΤΙ ΑΝΗΣΥΧΩ.ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΑΡΑΙΩΣΩ,ΑΝ ΟΧΙ ΝΑ ΤΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ,ΤΙΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΜΟΥ.ΘΑΑΚΟΥΣΩ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΤΑΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΗΜΟ, δεν είμαι φυσικά ο κ.γιαννης αλλά βλέπω ότι η απορία σου είναι 5 μέρες θα ήθελα να σου πω ότι αν ψάξεις στις προηγουμενες σελίδες αυτού του θέματος όλο και κάτι θα βρεις που θα σε ενδιαφέρει.

    πάντως είναι πολύ δυσκολο να εχει χάσει το ενστικτο τησ φέρμας ο σκύλος σου αφου είναι απο τις πιο σταθερες φυλές !για μένα κάνε υπομονή μέχρι τα ορτύκια τα περασματιαρικα που δεχονται καλύτερα φέρμα και μετά βλέπεις αν φερμάρει η οχι !

    φιλικά μιχάλης !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #433327

    Δημο  φιλε  ειναι υποτιμητικο να  εχεις σεττερ και να το  βαζεις σε  ορτυκια εστω και  αγρια . Αυτα τα  μικροπουλια [ ορτυκια]  πολλες φορες  δεν  δεχονται [ χωραφια καθαρα-νοτιαδες] . να  κοιτας μηπως  η  σκυλιτσα κατεβαζει περισσοτερο  μυτη  στο  χωμα  απ’ οτι  πρεπει ,σαν  σκυλι του  αερα και  ανοιχτο  σαν  σεττερ θα  καβαλαει και  θα  τα  ξυλωνει  τα  περισσοτερα . Αν μουσμουλαει χωμα σταματα  και  πηγαινε στα ταπωμενα [ αποδημητικα] τον  Σεπτεμβρη [ δεχονται  καλυτερα]. Το  ορτυκι φιλε μου θελει σκυλακι μαζεμενο αργο . Τα σεττερ και  ποιντερ για μενα δεν  κανουν για  ορτυκακια.  φιλικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    δημος στις #433343

    ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ.ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ,ΚΑΙ  ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ,ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ..ΔΗΜΟΤΙΚΟ,ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΒΑΘΜΙΔΕΣ,ΕΩΣ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ Ή ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ!ΕΤΣΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ,ΘΕΩΡΩ ΣΑΝ..ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΜΕ ΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ,ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙ ΤΟ ΝΤΟΠΙΟ ΟΡΤΥΚΙ ΕΠΙΠΕΔΟΥ..ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ!!!Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΔΩ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.ΦΥΣΙΚΑ,Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΧΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΒΟΥΝΟ ΣΕ ΟΡΕΙΝΕΣ,ΜΟΛΙΣ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΩΝ ΠΕΡΔΙΚΩΝ,ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ, ΚΑΙ ΟΛΗ ΜΑ ΟΛΗ Η ΣΕΖΟΝ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ,ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ  14ΜΗΝΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ,ΜΕ  ΠΟΛΥ ΚΑΡΤΕΡΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΓΛΥΚΙΑ  ΠΡΟΣΜΟΝΗ,Η ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ  ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΝΕΑΡΟΥ ΣΚΥΛΟΥ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,ΔΕΚΤΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΚΑΘΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ,ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #433351

    Δημο  το  ορτυκι [αγριο] δεν ειναι επιπεδου δημοτικου  θελει εμπειρο  σκυλι να το  κυνηγησης . τα  νεαρα σκυλια μαθαινουν σε  κοντινες φερμες  και επειδη πολυποδαρωνει [ αναλογα το  ντυσιμο του  χωραφιου] εκνευριζει το  νεαρο  σκυλι ,το  ιδιο  συμβαινει με  τη  νησιωτικη περδικα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #433353

    Δήμο, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, όλοι οι αναγνώστες μπορούν να λένε την γνώμη τους γιατί μέσα από την πολυφωνία βγαίνουν περισσότερα συμπεράσματα.

    Με το νέο σύστημα στο φόρουμ έχασα την μπάλα, παλαιά έβλεπα στα φόρα την τελευταία ημερομηνία και ήξερα αν τα είχα διαβάσει, αυτό καλύφτηκε από άλλο, θα πρέπει να αλλάξω το σύστημα ανάγνωσης.

    Για το “υποτιμητικό”  που γράφει ο Κος Ευκλείδης έχω γράψει αρκετές φορές, παλαιότερα, για ένα Σέττερ μου που στα πρώτα του εκπαιδευτικά λίγο πριν την έναρξη την μια μέρα ήταν άψογος και την άλλη μέρα χάλια. Στην πρώτη του κυνηγητική ημέρα πήραμε αρκετά ορτυκάκια αλλά δεν τα έφερνε με ζέση. Το τελευταίο έπεσε μέσα σε καλαμπόκι, όχι βαθιά, 2-3 βραγιές μόνο. Του έδωσα εντολή για απόρτ πήγε, βγήκε χωρίς το ορτύκι, του ξαναδίνω εντολή, με κοίταζε με απλανές βλέμμα. Τον φωνάζω κοντά μου, τον βάζω στο “κάτσε” … νέα εντολή “Φέρτο”… πάει γρήγορα το βγάζει έξω από το καλαμπόκι, το φτύνει στα σύνορα με το τριφύλλι και το κατούρησε. Εκεί τελείωσε η καριέρα του στα ορτύκια αλλά έγινε ένα καλό Σέττερ στις πέρδικες και ακόμη καλύτερο στις μπεκάτσες.   Θα πάω λίγο πιο βαθιά από τους προλαλήσαντες όσον αφορά τα ντοπιάρικα ορτύκια μια που συμφωνώ με τις απόψεις τους .

    Δυστυχώς (κατά την άποψή μου) τα σημερινά Σέττερς και Πόιντερς αν και σε πολλά σημεία έχουν βελτιωθεί αργούν να ωριμάσουν. Αργούν να φτάσουν, δηλαδή, στο κυνηγητικό επίπεδο που παλαιά είχε ένα χρονιάρικο, άντε 14 μηνών, σκυλάκι. Και ΑΝ φτάσουν…

    Όσο περνούν τα χρόνια τόσο περισσότερους σκύλους “θεούς” βλέπω… αλλά συγχρόνως, αυτός ο μεσαίας κατηγορίας σκύλος, που πολλοί τον ονομάζουν (κακώς για μένα) τον “σκύλο του κυνηγού” αποκτά πολλά κουσούρια. Αρκετοί αργούν “να βγουν”, πολλοί έχουν προβλήματα αστάθειας στην φέρμα ή άλλοι κάνουν “λευκές”, το απόρτ σπανίζει κυρίως στα Πόιντερ, πολλά είναι νευρικά ή υπερευαίσθητα.

    Θα διακινδυνέψω να πω, πως τα σημερινά Αγγλικά, αν τα εξετάσεις σημείο – σημείο, δηλαδή μορφολογία, οξύτητα και εκμετάλλευση της όσφρησης,  έρευνα, κίνηση, εντοπισμό, φέρμα κλπ κλπ, υπερτερούν αυτών της εποχής που τα πρωτογνώρισα (τέλος του 1960, αρχές του 1970). Νομίζω, όμως, πως έχουν χάσει κάτι από το άγριο ένστικτο του κυνηγιάρη. Του σκύλου, δηλαδή, που κυνηγά γιατί το γουστάρει, που τα δίνει όλα ασχέτως του βαθμού εκπαίδευσης του. Δεν εννοώ πως τότε δεν χρειάζονταν εκπαίδευση, εννοώ πως στην εκπαίδευση είχαμε να τα μαθαίνουμε και όχι να διορθώνουμε κουσούρια. Δεν ήταν “υπερσκύλοι” ή “θεοί” αλλά το έργο τους το επιτελούσαν…. όχι θεαματικά γρήγορα, όχι θεαματικά σε μεγάλες αποστάσεις, όχι με θεαματικό στυλ… αλλά το επιτελούσαν, κυνήγαγαν. Τότε είχαμε μια άλλη πληγή που μειώνει πολύ τα τότε Αγγλικά που πρωτογνώρισα, την μιγαδοποίηση. Τα λίγα καθαρόαιμα ήταν περιζήτητα. Όταν έφερα το πρώτο μου Σέττερ από την Ιταλία το 1973, είχα πάμπολλες προτάσεις για ζευγαρώματα, Δεν ζευγάρωσε γιατί απαιτούσα καθαρόαιμη σκύλα και καλή κυνηγό… μετά… μου τον έκλεψαν.

    Πάντως, για να είμαι απολύτως σαφής, προτιμάω το σημερινό Σέττερ αλλά θα ψάξω πολύ καλά πριν αγοράσω κουτάβι και είμαι προετοιμασμένος για το πως θα εκπαιδευτεί και πότε θα αρχίσει να κυνηγά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    mixalis77 στις #433488

    γεια σας φίλοι !θα ήθελα να ρωτήσω τον κ.γιάννη μια θεωτητική ερώτηση .κ.γιάννη αν σας έδιναν ένα σεττερ για εκπαίδευση τι θα μαθαίνατε στο σκύλο ώστε να έχει ολοκληρωμένη εκπαίδευση στο κυνηγι ?

    η απόρια μου γεννήθηκε από την αφήγηση σας για το σεττερ που το βάλατε στο κάτσε και το στείλατε να ξανααπορτάρει το ορτύκι,αρκετοι κυνηγοί όταν δουν ότι σταθεροποιηθηκε η φέρμα του σκύλου τους σταματούν την εκπαίδευση και δεν ασχολουντε με απορτ ή ερευνα.νομίζω ότι είναι μια ευκαιρία να μάθουμε τι θα πρέπει να ξέρει ο σκύλος μας για να είναι ένα εργαλείο στο κυνήγι .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #433559

    Είναι μία ερώτηση στην οποία έχω αμέσως ή εμμέσως πει την γνώμη πολλές φορές. Προσφάτως είχε σχέση με κάποιο Σέττερ. Όπως θέτεις την ερώτηση μου δίνεις την αφορμή να θίξω και ένα άλλο θέμα. Εάν μου έδιναν ένα Σέττερ για εκπαίδευση…. Δεν είμαι επαγγελματίας γιαυτό θα σου απαντήσω έτσι που κολύεται ο κάθε επαγγελματίας. Οι τιμές εκπαίδευσης κυμαίνονται από 600 έως 1200, άντε 1400 Ε. και ο χρόνος που κρατά ο εκπαιδευτής τον σκύλο είναι ενάμιση με δυόμιση μήνες και αν κάτι δεν πάει καλά ίσως μερικές μέρες περισσότερο. Αν ο σκύλος μείνει πάρα πάνω χρόνο αρχίζει να γίνεται επιζήμιος για τον όποιο επαγγελματία. Σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα η εκπαίδευση γίνεται με τέτοιες μεθόδους που θα πρέπει αφενός μεν να γίνουν κατανοητές και αποδεκτές από τους σκύλους και αφετέρου (και πολύ σημαντικό) να κλειδωθούν στο μυαλό τους και να μη χρειάζεται κάθε λίγο να επιστρέφουν στον εκπαιδευτή για υπενθυμίσεις /διορθώσεις. Τέτοιοι εκπαιδευτές είναι πολλοί λίγοι στην Ελλάδα. Οι πολλοί, που κυρίως ξεκινούν ως χομπίστες και τυχαίνει να μένουν σε περιοχές με καμπίσιες ή περιοχές που πιάνουν μπεκάτσες, βγάζουν τους σκύλους  στο θήραμα και συγχρόνως τους μαθαίνουν και 2-3 εντολές. Όποιος σκύλος έμαθε, έμαθε… όποιος κατάλαβε, κατάλαβε… και μετά πάλι…εδώ είμαστε να του τα φρεσκάρουμε.

    Η δική μου άποψη δεν βασίζεται σε επαγγελματικά πλαίσια γιατί θα κόστιζε πολλά χρήματα, απαιτεί μάθηση του σκύλου μέσα από τις επαναλήψεις που σημαίνει πως για έναν χρόνο ασχολείσαι με την εκπαίδευση αυτή καθαυτή, και μετά κάποιο χρονικό διάστημα με πρακτική πάνω σε πολλά θηράματα για να κλειδώσουν τα θεωρητικά με την πράξη.  Το αποτέλεσμα;;; έχεις έναν σκύλο σταθερότατο από πλευράς “γνώσεων” αποτελεσματικότατο σε όσα προστάζει η φυλή του και κυρίως καλό συνεργάτη που δεν σου σπάει τα νεύρα.  Επειδή προχωράς με μικρά βήματα και επαναλήψεις έχεις το προτέρημα να διορθώνεις εγκαίρως τα λάθη σου πριν βλάψουν ή κλειδωθούν από τον σκύλο. Έχεις, ακόμη, τα περιθώρια διόρθωσης ελαττωμάτων με ήπιες μεθόδους που απαιτούν χρόνο.

    Ένα κουταβάκι Σέττερ που θα εκπαιδεύσω για τον εαυτό μου θα ξεκινήσω από “γεννησιμιού” του να το κοινωνικοποιήσω, δηλαδή να του γνωρίσω “τον κόσμο”. Να το εκθέτω σε διάφορα ερεθίσματα σταδιακά αρχίζοντας από τα εύκολα και καταλήγοντας στα δύσκολα και από τα απλά στα σύνθετα. Μέσα στην μάθηση του κόσμου είναι και η γνωριμία με την ύπαιθρο, συγχρόνως αρχίζει μία άτυπη εκπαίδευση στη τυπική έρευνα, κατά την βόλτα. Θα αρχίσω την εισαγωγή στην βασική υπακοή από 2-3 μηνών ή στους 6,7,8 μήνες κατευθείαν στην βασική υπακοή αναλόγως της μεθόδου που θα προτιμήσω για το συγκεκριμένο κουτάβι,. Προτιμώ το πρώτο και θα καταλάβεις τι εννοώ αν δεις τα βιντεάκια στο pvstv.com. Βασική εκπαίδευση λέγεται γιατί αυτή οφείλουν να την εκτελούν όλοι οι σκύλοι ανεξαρτήτως εργασίας (συντροφιάς, φύλακες, ποιμενικοί, κυνηγητικοί κλπ) αφού αποτελεί έναν κώδικα επικοινωνίας με τον χειριστή και συγχρόνως τα εργαλεία με τα οποία θα δουλέψει για την περαιτέρω εκπαίδευση (κυνηγητική, επιθέσεων κλπ) Αυτή περιλαμβάνει την εκμάθηση και εκτέλεση, πάντα, με οποιεσδήποτε συνθήκες των εντολών: να περπατά στο πλάι του χειριστή με ή χωρίς λουρί. Να κάθετε στα πίσω πόδια ή /και ξαπλωτός στην κοιλιά του, με λεκτική εντολή, σφυρίχτρα και νόημα. Να έρχεται αμέσως εμπρός στον χειριστή από όπου και αν τον καλέσει, (με τους ίδιους τρόπους). Να παραμένει στην θέση του. Να κατευθύνεται προς τις διευθύνσεις που του υποδεικνύουν. Να μένει ακίνητος (στοπ ή χοουπ). Συγχρόνως, μέσα από το παιχνίδι αρχίζουν τα μαθήματα του απορτ, στην αρχή απλά και μετά σύνθετα δηλαδή να κατευθύνεται από απόσταση, να κάνει επαναφορά από σημείο που δεν γνωρίζει πως έχει πέσει το θήραμα, να απορτάρει κατόπιν εντολής και να μην τρέχει πίσω από τα θηράματα κλπ. Αν ο σκύλος δεν ανταποκρίνεται δοκιμάζω σε λίγες εβδομάδες, αν πάλι δεν.. δοκιμάζω ξανά και ξανά … αν δεν “το έχει” (δεν μου έχει συμβεί ποτέ) και εφόσον είναι σε ηλικία τέτοια που να αντέχει στην πίεση, προχωρώ με το εξαναγκαστικό απόρτ.  Στα τελευταία Σέττερς μου τους μάθαινα και ακινησία στο ξεπέταγμα μια που γίνεται πολύ εύκολα όταν ο σκύλος έχει μάθει να απορτάρει με εντολή. Στην ηλικία των 8-9 μηνών οι βόλτες στην ύπαιθρο αλλάζουν σταδιακά ποιότητα, από άτυποι αρχίζουν να γίνονται τυπικοί, με ρύθμιση πλάτους και βάθους και εναλλαγές με σφυρίχτρα. Μέχρι να τελειώσει η εκπαίδευση η όπως συνηθίζεται να λέγεται “διασταυρωμένη έρευνα” μεταφέρεται από τον κάμπο στο βατό βουνό και μετά στο δύσβατο. Σταδιακά πάντα. Υποθέτω πως όλοι καταλαβαίνουν πως μια τέτοιου είδους έρευνα στο βουνό δεν γίνεται “με μοιρογνωμόνιο” αλλά, ναι, είναι μία τυπική έρευνα προς όλες τις κατευθύνσεις και σε όλες τις ενδιάμεσες αποστάσεις.

    Η φέρμα στην εκπαίδευση έχει μικρό μερίδιο σαν μάθημα αφού δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με σκύλο φέρμας….. που δεν φερμάρει. Μου είναι αδιανόητο. Είναι σαν να λέμε πως το άσπρο άλογο του Κολοκοτρώνη ήταν μαύρο. Να δεχτούμε πως ήταν με λίγες βούλες; ας το δεχτούμε, ήταν άσπρο με βούλες, αλλά ποτέ μαύρο. Φερμάρει αλλά με κάποια προβλήματα. Ο σκύλος φέρμας σπάει την φέρμα πρόωρα; Φτιάχνεται. Φερμάρει από πολύ μακρυά ή πολύ κοντά; Θέλει λίγη δουλίτσα. Δεν παίρνει σωστή θέση; Θα το κάνει αποκτώντας εμπειρίες. Δεν έχει ωραίο στυλ; Διορθώνεται.

    Η φέρμα στην εκπαίδευση έχει μεγάλο μερίδιο σε χρόνο, απαιτεί πολλά και διαφορετικά θηράματα σε διαφορετικά τοπία. Έχει σχέση με τις εμπειρίες που πρέπει να αποκομίσει, να εξοικειωθεί με τον τρόπο που θα τον προσεγγίζουμε εμείς ή άλλος σκύλος, να συναινεί σωστά, και μια πολύ σπουδαία παράμετρο που πολλοί την αντιπαρέρχονται είναι το ποντάρισμα με εντολή.

    Μιχάλη, αρκετά για τώρα… πάω στην θάλασσα για μπάνιο μια και έκοψε λιγάκι ο αέρας.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #433578

    Κε  Γιαννη τι  κυνηγοσκυλο θα  προτιμουσες ? αυτο που  πονταρει η  αυτο που δεν  πονταρει  αλλα φερμαρει ? η ενα που  φερμαρει και  δεν πονταρει η να πονταρει και να  μην  φερμαρει?  και  γιατι? . Αναρωτιεμαι χρονια  ειναι  ωραιο θεμα  για  κυνηγους και τι  κυνηγαμε.   φιλικα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,396 έως 1,410 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων