ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΟΥΛΟΣΚΥΛΩΝ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,411 έως 1,425 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #433670

    αυτο που  πονταρει η  αυτο που δεν  πονταρει  αλλα φερμαρει ? η ενα που  φερμαρει και  δεν πονταρει η να πονταρει και να  μην  φερμαρει?

     

    Ωραίο θέμα αλλά για να γίνει αντιληπτό από όλους και για να είναι η απάντηση μου σαφής πρέπει να εξηγήσουμε για ποιο ποντάρισμα μιλάμε. Αφήνουμε ασχολίαστο το ποντάρισμα κατόπιν εντολής ή όταν είμαστε έτοιμοι για πυροβολισμό και ο σκύλος πλησιάζει για να πιέσουμε το πουλί προκειμένου να πετάξει. Επίσης αναφέρομαι σε έναν σκύλο για κυνήγι που ο κυνηγός προσδοκά (πλην του στυλ) και την κάρπωση των θηραμάτων. Ο σκύλος είναι ενήλικος με εμπειρία.

    Συνοψίζω τις περιπτώσεις γιατί κάποια την έθεσες δύο φορές:

    1. Ποντάρει και φερμάρει.
    2. Δεν  ποντάρει  αλλά φερμάρει.
    3. Ποντάρει αλλά  δεν φερμάρει.

     

    1.Μιλάμε για τον σκύλο που κατά την έρευνα “πιάνει” μια αναθυμίαση, την ξεδιαλύνει, ανεβαίνει προς αυτή σταθερά… αλλά αντί να φερμάρει κάνει μερικές πόντες και κάποια στιγμή φερμάρει. Εδώ μπαίνουν άλλες παράμετροι, τι θήραμα εντόπισε, αν ποδαρώνει, αν είναι έμπειρο, αν είναι πρόσφατα κυνηγημένο και νευρικό, τις καιρικές συνθήκες και ότι έχει σχέση με την διάχυση της αναθυμίασης. Εφόσον ο τελικός σκοπός επιτυγχάνεται (καθήλωση του θηράματος) ο σκύλος είναι μια χαρά. Το (μικρό) ποντάρισμά του θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και σαν προτέρημα γιατί με την επιφυλακτική προσέγγιση δεν προγκά κάποια «ευαίσθητα» πουλιά. Εμείς που τον γνωρίζουμε, όμως, και βλέπουμε πόσα από τα πουλιά που συναντάμε μπορούμε, τελικά, να σερβίρουμε, είμαστε οι μόνοι που ξέρουμε αν ο σκύλος μας είναι εσκεμμένα προσεκτικός ή είναι χωρίς επιβολή, διστακτικός, αναποφάσιστος κλπ. Αν Τα πονταρίσματα είναι μακρινά (χωρίς ποδάρωμα) τα θεωρώ ελάττωμα γιατί κυνηγός και σκύλος «ξοδεύουν άσκοπα αδρεναλίνη» και αρκετές φορές δίνει την δυνατότητα στο πουλί να φύγει. Μερικοί καυχώνται πως ο σκύλος τους ποντάρισε 100μ. κάπου κάνουν λάθος.

    2. Αν καταφέρνει να φερμάρει όλα τα πουλιά που θα πιάσει την αναθυμίαση τους και τα καθηλώνει μέχρι το σερβίρισμα, είναι ένα χαρισματικό σκυλί που πολύ θα ήθελα να είχα. Στην πράξη όμως βλέπουμε πως και αυτοί οι σκύλοι μερικές φορές ποντάρουν και ποντάρουν με αποφασιστικότητα και επιθετικότητα και επιβολή αλλά και την πλαστικότητα και το χαμήλωμα του αιλουροειδούς (για τα Σέττερς μιλώ). Τότε δεν έχουμε καμία αμφιβολία για το τι γίνετε μεταξύ σκύλου και πουλιού και ας μη το βλέπουμε. Καταλήγω λοιπόν πως προτιμώ τους σκύλους που κατεξοχήν φερμάρουν κατευθείαν… αλλά αν χρειαστεί, ποντάρουν για να καθηλώσουν το πουλί.

    3. Τα θεωρώ απαράδεκτα, εκτός φυλής. Τέτοιοι σκύλοι όπως και αυτοί που ποντάρουν άσκοπα επί μακρόν πριν φερμάρουν δεν πρέπει να αναπαράγονται. Για όποιους τους αρέσουν θα ήταν καλό να γνωρίσουν τα Σπάνιελς.

    Κε Ευκλείδη, ενδιάμεσα υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, οι γενικές όμως γραμμές πιστεύω πως είναι αυτές. Θα θελα να μάθω και εσύ ποια προτιμάς.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #433687

    Κε Γιαννη καλησπερα . Το πονταρισμα και  η  φερμα εχουν αμεση  σχεση με  τι  μυτη διαθετει το  σκυλακι .  Προτιμω το  σκυλι  που  πονταρει  και  φερμαρει [ παταει τη  μπεκατσα ]  καθηλωνει το  θηραμα οπως λενε  οι  ειδικοι . Αλλα για  ορτυκι  και φασιανο θα  ηθελα ενα που  να μη φερμαρει αλλα να πονταρει σε  μικρες  αποστασεις .   Αν ηξεραν οι  περισσοτεροι κυνηγοι ποιο ειναι το  καταλληλο σκυλι για τα  κυνηγια που  κανουν  δεν θα  εβλεπες ορτυκαδες  με  σεττερ και ποιντερ να τα πουλουν  και  αυτα να  αποδιδουν στη  μπεκατσα και στη  περδικα στα  χερια  αλλων κυνηγων . Τα λεω καλα κε  Γιαννη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #433718

    Το πονταρισμα και  η  φερμα εχουν αμεση  σχεση με  τι  μυτη διαθετει το  σκυλακι .

    Και μύτη και μυαλό και νευρικό σύστημα και κυνηγητικό σθένος. Αυτά, και μερικά πιο επουσιώδη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #433754

    Το τελευταίο διάστημα το μικρό μου σέττερ (13 μηνών) περίπου μισή ώρα πριν τη συνηθισμένη ώρα του πρωινού ταΐσματος και της απογευματινής βόλτας αρχίζει να γαυγίζει περιμένοντας να εμφανιστώ. Μόλις το πρωί φάει ή το απόγευμα βγει βόλτα και μετά φάει είναι οκ. Επειδή δεν θέλω να ενοχλούνται οι γείτονες με το γαύγισμα υπάρχει κάποιος τρόπος να κόψω αυτό το φαινόμενο; Πολλές φορές καταλαβαίνει πότε ξυπνάω και αρχίζει να γαυγίζει. Ίσως φαίνεται παράξενο αλλά συμβαίνει. Το ίδιο ακριβώς ζούσα και με το κοκεράκι που είχα. Μόλις άνοιγα τα μάτια μου από τον ύπνο άρχιζαν τα όργανα. Αντίθετα με το μεγάλο μου σέττερ (7 χρονών) δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    300
    EFKLIDIS στις #433845

    Chris  το  εκανε μοδα και του  εμεινε συνηθεια . Το σκυλι ειναι μεγαλος καιροσκοπος και και  ζωο  της συνηθειας , μην  αλλαζεις τιποτα δεν  αλλαζει  ευκολα .   φιλικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #433849

    Εγω προτιμω το σκυλι που μολις περνει αναθυμιαση κοβει ταχυτητα και παει καταυθειαν στην φερμα

    και μποκαρη το πουλι σε σχετικα κοντινη αποσταση,και το πονταρισμα να γινετε μονο σε πουλια που ποδαρωνουν

    ετσι δεν δινεις την δυνατοτητα στο πουλι να φυγη πονηρα,μιας που ξερει οτι παρακολουθητε στενα απο τον σκυλο

    και ετσι μπορει να το μπλοκαρη ξανα [μιλαω για την μπεκατσα παντα],,σκυλια που πονταρουν απο πολυ μακρια

    αυτοι που τα εχουν τα θεωρουν μυταρολες,ενω ειναι το αντιθετο [για μενα παντα] το σκυλι που πονταρη απο μακρια

    δεν εχει καλη μυτη,αυτο το ξερει και για αυτο πονταρη απο μακρια το θηραμα αφου δεν ξερει που ακριβως ειναι

    και επιδη δεν εχει αμπιστοσυνη στον εαυτο του παει σιγα σιγα στο πουλι φοβουμενο μην το σηκωσει

    ο σκυλος που εχει μυτη εχει εμπιστοσυνη στο εαυτο του και ετσι μετα απο ενα μικρο κοψιμο ταχυτητας παει κατευθειαν στην φερμα

    και μπλοκαρη το πουλι,σε αντιθεση με αλλα που πανε κουτσα κουτσα απο μακρινη αποσταση και απο μεσα τους λενε

    καπου εκει μπροστα ειναι ρε γαμωτο αλλα που,για να παμε σιγουλια σιγουλια προς τα εκει  και βλεπουμε

    και αυτα ειναι που κανουν και παρα πολλες λευκες φερμες σε χλιαρες θεσεις ,τις οποιες λευκες  κρατανε πολυ ωρα

    και εσυ εισαι ετοιμος για εφραγμα απο την ψυχρολουσια τις φερμας και την ταχυκαρδια, και ο σκυλος αγρον αγοραζε

    αυτο το βλεπω σε πολλα σετερ τα τευλευταια χρονια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #433852

    Το τελευταίο διάστημα το μικρό μου σέττερ (13 μηνών) περίπου μισή ώρα πριν τη συνηθισμένη ώρα του πρωινού ταΐσματος και της απογευματινής βόλτας αρχίζει να γαυγίζει περιμένοντας να εμφανιστώ. Μόλις το πρωί φάει ή το απόγευμα βγει βόλτα και μετά φάει είναι οκ. Επειδή δεν θέλω να ενοχλούνται οι γείτονες με το γαύγισμα υπάρχει κάποιος τρόπος να κόψω αυτό το φαινόμενο; Πολλές φορές καταλαβαίνει πότε ξυπνάω και αρχίζει να γαυγίζει. Ίσως φαίνεται παράξενο αλλά συμβαίνει. Το ίδιο ακριβώς ζούσα και με το κοκεράκι που είχα. Μόλις άνοιγα τα μάτια μου από τον ύπνο άρχιζαν τα όργανα. Αντίθετα με το μεγάλο μου σέττερ (7 χρονών) δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Χρήστος
    Κομοτηνή</div>

     

    Φιλε μην σου φενεται περιεργο που το σκυλι καταλαβαινει τι ωρα ξυπνας,,εμενα ο ποιντερας μου οταν τον αφηνα στο χωριο

    στην μητερα μου και πηγενα διακοπες[παλιες καλες εποχες] την ημερα που ξεκειναγα να παω στο χωριο για να παρω το σκυλι

    εκανε σαν τρελος απο το πρωι,,πηγενε στην ακρη του φραχτη στο πανω μερος του κηπου και κοιταγε τον δρομο

    και περημενε να ερθω,,το σκυλι ειναι φοβερος δεκτης φιλε και μπορει να καταλαβει πραγματα που για εμας ειναι περιεργα

    τωρα για το προβλημα σου δεν νομιζω να το κοψει,,απλα κοιτα να πηγενεις την ωρα που εχει κοψει λιγο το γαυγισμα

    και οχι οταν θα ειναι σε εξαρση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    59
    imimathis στις #435908

    Ερώτηση προς Kalliston Hellas:

    Γράφετε σε προηγούμενο ποστ πως αν ένας σκύλος απορτάρει με εντολή είναι εύκολο να μάθει ακινησία στο ξεπέταγμα του θηράματος, μπορείτε να μου πείτε πως το κάνετε αυτό? Όλες οι μέθοδοι που έχω διαβάσει είναι εντελώς ανεφάρμοστες για τον ερασιτέχνη  γιατί χρειάζονται άγρια κουνέλια και κλουβιά και και και…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    59
    imimathis στις #435912

    Μιλάμε για σπάνιελ εννοείται!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    JSIDOROS στις #435926

    Ερώτηση προς Kalliston Hellas: Γράφετε σε προηγούμενο ποστ πως αν ένας σκύλος απορτάρει με εντολή είναι εύκολο να μάθει ακινησία στο ξεπέταγμα του θηράματος, μπορείτε να μου πείτε πως το κάνετε αυτό? Όλες οι μέθοδοι που έχω διαβάσει είναι εντελώς ανεφάρμοστες για τον ερασιτέχνη γιατί χρειάζονται άγρια κουνέλια και κλουβιά και και και…

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Προς το παρόν φέρμα και dry bread. Προς το μέλλον ενθουσιώδης υποστηρικτής του κυνηγίου με σπάνιελ…</div>

    <span style=”text-decoration: underline;”>ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ.</span>

    ΕΓΩ ΤΟ ΚΟΥΡΤΣΧΑΑΡ ΜΟΥ (ΑΡΣΕΝΙΚΟ 14 ΜΗΝΩΝ) ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΩ 4 ΜΗΝΩΝ , ΤΟ ΠΗΓΕΝΑ ΒΟΛΤΑ (ΓΙΑ 15- 30 ΛΕΠΤΑ ΤΗΝ ΦΩΡΑ)  ΣΕ ΒΟΥΝΟ  Η’  ΚΑΜΠΟ (ΣΙΤΟΧΟΡΑΦΑ ‘Η ΤΡΙΦΙΛΟΧΟΡΑΦΑ) ΓΙΑ ΜΑ ΜΑΘΗ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΑΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΩ, ΝΑ ΕΡΧΕΤΕ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ. ΣΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ, ΤΟΥ ΕΜΑΘΑ ΤΟ ΑΠΟΡΤ (ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΕΝΑ ΜΠΑΛΑΚΙ & ΜΕΤΑ ΜΕ ΕΝΑ ΟΜΙΟΜΑ ΠΟΥΛΙΟΥ ΠΟΥ ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΣΗ ΦΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΡΤΥΚΙ) ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΟΥ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΗ  ΜΕ ΕΝΑ ΗΜΕΡΟ ΟΡΤΥΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΓΩΡΑΣΗ. ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 7 ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΕΒΓΑΖΑ ΒΟΛΤΑ (ΣΕ ΒΟΥΝΟ ‘Η ΚΑΜΠΟ,ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ) ΜΕ ΕΝΑ ΕΠΑΝΙΕΛ  ( ΘΗΛΙΚΟ 3 ΕΩΝ). ΟΤΑΝ ΦΕΡΜΑΡΕ ΜΕΓΑΛΟ  ΠΟΥΛΗ ( ΟΡΤΙΚΙ- ΤΡΙΓΟΝΗ- ΜΠΕΚΑΤΣΑ) ΤΟ ΕΠΕΝΟΥΣΑ ( ΧΑΪ ΔΕΒΟΝΑΣ ΤΟ & ΔΗΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΕΝΑ ΜΕΖΕΔΑΚΙ. ΟΤΑΝ ΦΕΡΜΑΡΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΟΥΛΙ (ΜΕΛΙΣΟΥΡΓΟΥΣ- ΣΥΚΟΦΑΓΑ κ.α.) ΑΠΛΑ  ΤΟ ΧΑΪΔΕΥΑ. <span style=”text-decoration: underline;”>ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΙΝΑ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΑΚΟΣΗ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΥΛΙ</span><span style=”color: #000000;”><span style=”text-decoration: underline;”>.</span> </span>

    ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ , ΚΥΝΙΓΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΝ ΑΚΡΟΝΑΥΠΛΙΑΣ (ΜΟΝΟ ΤΟΥ) ΠΙΡΑ ΕΝΑ ΝΤΟΠΙΑΡΙΚΟ ΟΡΤΥΚΙ & ΔΥΟ ΤΡΙΓΟΝΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    59
    imimathis στις #436166

    Φίλε JSIDOROS καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση, να χαίρεσαι τον σκύλο σου και καλά κυνήγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #436276

    Ερώτηση προς Kalliston Hellas: Γράφετε σε προηγούμενο ποστ πως αν ένας σκύλος απορτάρει με εντολή είναι εύκολο να μάθει ακινησία στο ξεπέταγμα του θηράματος, μπορείτε να μου πείτε πως το κάνετε αυτό? Όλες οι μέθοδοι που έχω διαβάσει είναι εντελώς ανεφάρμοστες για τον ερασιτέχνη γιατί χρειάζονται άγρια κουνέλια και κλουβιά και και και…

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Προς το παρόν φέρμα και dry bread. Προς το μέλλον ενθουσιώδης υποστηρικτής του κυνηγίου με σπάνιελ…</div>

    Έχω ξεμείνει από φορτιστή, σου απάντησα από το τηλέφωνο αλλά δεν καταχωρήθηκε στο φόρουμ. Με την πρωτη ευκαιρία θα σου γράψω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    59
    imimathis στις #436293

    Ok! Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην σας έβαλα σε τσάμπα κόπο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    vasani31 στις #445292

    εχω ενα επανιελ μπρετον 15 μηνων δεν εχω κανενα προβλημα με ερευνα και φερμα.
    Αλλα εχω τεραστιο προβλημα με το απορτ το σκυλι βρισκει το θηραμα και μολισ το εχει στο στομα δεν ακουει καμια εντολη δεν πλησιαζεται και σκαβει και το θαβει. αν υπαρχει καποιοσ που μπορει να βοηθησει ασ γραψει καποιοα αποψη!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #445357

    εχω ενα επανιελ μπρετον 15 μηνων δεν εχω κανενα προβλημα με ερευνα και φερμα.<br>
    Αλλα εχω τεραστιο προβλημα με το απορτ το σκυλι βρισκει το θηραμα και μολισ το εχει στο στομα δεν ακουει καμια εντολη δεν πλησιαζεται και σκαβει και το θαβει. αν υπαρχει καποιοσ που μπορει να βοηθησει ασ γραψει καποιοα αποψη!!!

    Γεια σου συνάδελφε. Όταν ο σκύλος δεν ακούει καμία εντολή σημαίνει πως δεν έχει μάθει να τις εκτελεί με οποιεσδήποτε συνθήκες. Δηλαδή η εκπαίδευσή του δεν είναι ολοκληρωμένη. Μία άλλη παράμετρος είναι η συνεργασία που επιθυμεί να έχει μαζί μας, η έρευνα γίνεται κατά το πλείστον από δική του πρωτοβουλία, η φέρμα είναι ένστικτο, οπότε μένει στο απορτ να δείξει το πόσο θέλει να μας ευχαριστεί ή κατά πόσο υπερισχύει εξ αταβισμού η συνήθεια των άγριων σαρκοφάγων να κρύβουν το θήραμα… κάτι που θέλει πολύ συζήτηση.
    Η λύση είναι η εκμάθηση του αναγκαστικού απορτ και αν χρειάζεται η βελτίωση των σχέσεων σας. Το αναγκαστικό απορτ είναι μία δύσκολη τεχνική γιαυτό καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιον γνώστη επαγγελματία. Μερικοί κυνηγοί παρασύρονται από τον λάθος χαρακτηρισμό αυτής της μεθόδου (αναγκαστικό) και νομίζουν πως αν εξασκήσουν βία θα πάνε καλά τα μαθήματα, εκεί είναι που γίνονται τα ανεπανόρθωτα λάθη. Αντιθέτως χρειάζεται τέχνη έτσι που η “πίεση”να μην είναι βία.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,411 έως 1,425 (από 1,425 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων