Σκοπευτηριο Μαλακασας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 510 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #146511

    Kωστα,οσο αφορα τον αγωνα,ηταν λαθος που σταματησε διοτι μετα την παυση της βροχης (κανα μισαωρο μετα)οι μηχανες λειτουργουσαν αψογα.Τεσσερα με πεντα πιατα (σπασμενα)στα εκατον εικοσι πεντε.
    Τωρα οσο αφορα το σκοπευτηριο,ενω εχει ολες τις προϋποθεσεις,θα μπορουσε να ειναι το διαμαντι της Αττικης.Θελει πολυ δουλεια για την επιτευξη αυτου του στοχου.Παραλληλα θελει και μερακι και αγαπη για το αντικειμενο.Οντως τα δυο σκοπευτηρια που ανεφερες,ηταν εντελως διαφορετικα οταν τα γνωρισα εγω (ειδικα του Σχιστου)και εντελως διαφορετικα τωρα.Και εξυπηρετουν αψογα τους φιλους του αθληματος (με αυτες τις δυναμεις που εχουν).Μερακι και αγαπη θελει.Οσο για εμας τους κυνηγους-"σκοπευτες"(τα " " πανε σε μενα,μην περεξηγηθουμε),εχουμε αποδειξει εμπρακτα οτι ειμαστε στο πλευρο τους.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    98
    C_GRIP στις #146563

    Καλησπέρα σε όλους

    Σήμερα έγιναν στη Μαλακάσα ανάλογα συμβάντα. Μετά από 3 πρωϊνές πούλες μεταξύ 09:30 ~ 11:15 και αφού η βροχή σταμάτησε, μας ανακοινώθηκε ότι το πεδίο Sporting θα κλείσει για σήμερα λόγω ευαισθησίας των μηχανών, οι οποίες χαλάνε σε αυτές τις συνθήκες (…). Στην Πάρνηθα, σε πολύ χειρότερη βροχόπτωση, έχουμε ρίξει πολλές φορές επί ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα (όταν κάποια μηχανή "κόλλαγε", ο φιλότιμος Nasir έφτιαχνε επί τόπου τη δυσλειτουργία).
    Επίσης στη Μαλακάσα είναι χαρακτηριστική η έλλειψη ενός απλού υποστέγου για όσους παρακολουθούν τις βολές αυτών που ρίχνουν αλλά και όσων περιμένουν να ρίξουν στην επόμενη πούλα και αναγκάζονται να συναρμολογούν τα όπλα τους υπό βροχή. Τέλος δεν υπάρχουν ντουμπλέδες και συνεπώς ο ανάλογος βαθμός δυσκολίας που αυτοί προσθέτουν.

    Γενικά τα πράγματα εκεί είναι σχετικά πρόχειρα και δεν νομίζω ότι συγκρίνονται με την Πάρνηθα. Εκτός και κάνουν κάτι έγκαιρα και τραβήξουν το ενδιαφέρον των σκοπευτών Sporting, θα αποτελούν απλά την "εξ ανάγκης" εναλλακτική της Πάρνηθας, που αργά ή γρήγορα θα ανοίξει και πάλι, και τότε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    kostasts στις #146722

    Χρήστο έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτό που προσωπικά με ενοχλεί είναι η υποβάθμιση του sporting με το έτσι θέλω. Και όπως προείπα υποβάθμιση είναι να κάνω αγώνα με κανονισμούς που αλλοιώνουν την ουσία του αθλήματος. Ορισμένοι δεν εννοούν να καταλάβουν ότι είναι άθλημα εξ ίσου δύσκολο και τεχνικό με τα Ολυμπιακά, με πολλές ιδιαιτερότητες και έντονο το στοιχείο του άγνωστου που για το λόγο αυτό το έχει κάνει το δημοφιλέστερο άθλημα πήλινου στόχου στον κόσμο. Το άλλο θέμα που με ενοχλεί είναι η αντιμετώπιση των κυνηγών που αποτελούν τη μεγαλύτερη "δεξαμενή" των σκοπευτών του sporting στην Ελλάδα, ως παρακατιανών που είναι μόνο καλοί για να κάνουμε έναν αγώνα "της πλάκας" να τους τα πάρουμε. Μακάρι να έβλεπαν περισσότεροι κυνηγοί τα πράγματα διαφορετικά, να έβγαζαν ΔΕΣΚ και να είχαν περισσότερες απαιτήσεις από τους όσους τους αντιμετωπίζουν έτσι.

    Κώστα (Sniper) έρχεσαι στα λόγια μου. Δεν γνώριζα αυτή τη λεπτομέρεια. Θα σταματούσε αγώνας στην Πάρνηθα γι' αυτούς τους λόγους? Εδώ είχαμε σε αγώνες προβληματικές μηχανές που είχαν αφήσει κούτες πιάτα σπασμένα κι' όμως ο αγώνας τελείωσε κανονικά κι ας είχε ζημιά ο σύλλογος.

    Οι επίσημοι αγώνες στην Πάρνηθα και οι ανεπίσημοι στο Σχιστό – ειδικά οι πρώτοι – έδειξαν ότι το sporting έχει αποκτήσει το δικό του κοινό, το οποίο ούτε άσχετο είναι, ούτε σκοπευτικά κατώτερο για να συμπεριφέρεται ο καθένας με τον τρόπο που συμπεριφέρθηκε η ΠΣΕ που είναι υπεύθυνη για το σκοπευτήριο της Μαλακάσας.

    Κώστας

    Υ.Γ. Και σε ότι με αφορά Κώστα μου σε θεωρώ σκοπευτή με τα όλα σου χωρίς "". Άλλωστε κάνουν πολλοί τις φάσσες που κάνεις εσύ? κάτι λεέι αυτό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #146742

    Κωστη,μετα απο τους Ολυμπιακους αγωνες του ΄04.θα μπορουσαμε να ειχαμε "απογειωθει".Και απο πλευρας αθληματος και απο πλευρας σκοπευτηριου-ων.Και το λεω ετσι διοτι θα μπορουσε η πολιτεια,μετα την εμπειρια αυτη των αγωνων να βοηθησει ολα τα σκοπευτικα αθληματα,ολυμπιακα και μη.
    Το αντιθετο ομως.Βλεπεις στην Παρνηθα,υπηρξε μια επισκεψη ενος σχολειου,που με την παροτρυνση των καθηγητων τα παιδια ηρθαν σε επαφη με τον χωρο.Ηταν μια ωραια κινηση και επικροτω την πραξη αυτη των καθηγητων.Στην συνεχεια,σε διαφοερες συζητησεις,εμαθα οτι εχουν λαβει προσκληση επισκεψης αλλα 29 σχολεια.Κανενα δεν πατησε τον χωρο του σκοπευτηριου.Εστω απο περιεργεια.Αφου απο το "φυτωριο" αρχιζει η διαστρευλωση του θεματος,τι περιμενεις;
    Τι αλλο να πω;
    Σκοπευτηρια.Θα μπορουσαμε να ειχαμε ΤΑ σκοπευτηρια,αλλα και αυτο που ειχαμε (το καλο)το εφαγε η "μαρμαγκα"!!!
    Να ειναι καλα οι ανθρωποι,και του Σχιστου και τις Παρνηθας (δεν αποκλειω την Μαλακασα φυσικα),που με τις υπαρχουσες δυνατοτητες που εχουν,μας χαριζουν μερικες ωρες ξεγνιασας,συνευρεσης με του φιλου μας και διαφυγης απο την καθημερηνοτητα.
    Ισως,δεν ξερω, η Ουζουμπουρου,να ειναι καλυτερη απο εμας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    249
    gppapetr στις #146745

    Καλημερα στα παιδία μια ερώτησει θέλω φίλοι μου να κάνω είμαι γραμμέννος στο σκοπευτήριο της ΠΑΡΝΗΘΑΣ για να πάω να ρίξω στην μαλακάσα χρείαζεται ρε παιδια κάτι αλλό εκτος απο δελτίο κατοχής όπλου ?πρεπει να γραφτουμε να έχω και εδώ συνδρομέι κ.τ.λ.π κ.τ.λ.π.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #147028

    Tελικά το σκοπευτήριο της Μαλακάσας λειτουργεί ??
    Γενικά στην Αττική ποια λειτουργούν ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #148958

    ΠΟΙΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗ ΜΑΛΑΚΑΣΑ??
    ΤΟ ΠΡΩΙ ΦΥΣΙΚΑ!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    18
    Ithaka XL900 στις #149122

    Έχει 5 μηχανές που δουλεύουν αρκετά καλά επίσης έχουν βάλει φωνοπουλ και ρίχνεις συγκεκριμένες βολές από κάθε βατήρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #150589

    Γνωρίζει κάποιος φίλος να μου πει αν τώρα τον Αύγουστο το σκοπευτήριο θα είναι κλειστό ή θα λειτουργεί;
    Φαντάζομαι ότι θα είναι καλύτερα μιας & είναι μήνας αδειών & δεν θα έχει πολύ κόσμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    116
    valas στις #155365

    και για πες μας Vala επιασες τιποτα ? που πηγες για κυνηγι ?

    φιλικα παντα
    [/quot

    ΦΙΛΕ μου οι ψαράδες "πιανουν", οι κυνηγοί "χτυπάνε" ή "παίρνουν", τα υπόλοιπα που ρωτάς είναι μυστικά για λίγους

    ακόμα πιο φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    Supernova στις #155373

    ΦΙΛΕ μου οι ψαράδες "πιανουν", οι κυνηγοί "χτυπάνε" ή "παίρνουν", τα υπόλοιπα που ρωτάς είναι μυστικά για λίγους

    ακόμα πιο φιλικά
    [/quote]

    δεν μου αρεσε ο τόνος που χρησιμοποίησες για να συντάξεις το κείμενο…

    η ψυχολογία σου φανερώνει ότι μάλλλον δεν ''επιασες'' τίποτα η για να γίνω πιο συγκεκριμένος δεν ΄΄χτύπησες '' κάτι έται ώστε να το ΄΄πάρεις'' μετά…

    πως σου φανηκε αυτό ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #169898

    ΣΗΜΕΡΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ ΣΤΗ ΜΑΛΑΚΑΣΑ ΑΠΟ ΤΗ LAPORTE, ΑΛΛΑΞΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΠΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΩ ΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΚΟΜΑ, ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΝΤΩΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #310475

    ΣΗΜΕΡΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ ΣΤΗ ΜΑΛΑΚΑΣΑ ΑΠΟ ΤΗ LAPORTE, ΑΛΛΑΞΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΠΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΩ ΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΑΚΟΜΑ, ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΝΤΩΣ?

    Δεν ξέρω για όλες, του Skeet είναι σίγουρα ολοκαίνουριες. Έγινε ένας εξαιρετικός αγώνας και τα πιάτα ήταν "λουκούμια". Πάρε ένα τηλέφωνο στο σκοπευτήριο και ζήτα τον Μάρκο. Θα σε ενημερώσει υπεύθυνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    DIMHUNTER στις #302329

    SPOTRING ΣΤΗΝ ΜΑΛΑΚΑΣΑ ΞΑΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ. ΡΙΧΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΤΟΧΗΣ ΟΠΛΟΥ…Η OMAΔA ΤΟΥ S.A.S.T ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΥΠΟ ΤΟ ΑΓΡΥΠΝΩ ΒΛΕΜΑ ΤΟΥ ΛΕΟ ΚΑΙ ΕΣΠΑΓΕ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ. ……….ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΝΤΑΙ,ΓΙΑ ΒΙΑΙΑ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΙΣΚΑΚΙΑ……….. :angry: :blink: :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #302328

    Όμορφα ήταν, ε; :angry:

    Έξυπνο και ενδιαφέρον σχήμα, αν και ευκολότερο από το Σχιστό. Πολύ σχετικό όμως με της Ρόδου, ειδικά το φόντο. Για άλλη μία φορά επιβεβαιώθηκε ότι όσοι έχουν "αντρωθεί" σκοπευτικά στο Σχιστό, δεν δυσκολεύονται σε κανένα σκοπευτήριο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 510 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων