Σκοπευτηριο Μαλακασας

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 451 έως 465 (από 510 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #478479

    Να τα παρουμε απο την αρχη.Θα πρεπει να εχεις γιαλια και ωτοασπιδες.
    Στα αγωνισματα skeet & trap θα πρεπει να εχεις δελτιο σκοπευτη ενω στο sporting το δελτιο κατοχης οπλου.
    Εκανο,ειτε με καραμπινα,τα δυο φυσιγγια ειναι στσνταρτ.Ειτε βρισκεσαι στο βατηρα ειτε οχι τα δικανα πρεει να εινα ανοιχτα και τα αυτογεμη με το κλειστρο ανοιχτο.Αυτα για αρχη.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #478489

    Τα Σ/κ έχει περισσότερο κόσμο, αλλά μη σε αγχώνει αυτό. Όλοι μας είχαμε την πρώτη μας φορά 🙂 . Κάτσε λίγο στην αρχή και παρατήρησε τους άλλους να ρίχνουν, που έχουν τα δίκαννα ανοιχτά με τα φυσίγγια στις θαλάμες ή καραμπίνες με κλείστρο ανοιχτό και τα κλείνουν μόνο όταν είναι η σειρά τους να ρίξουν. Φυσίγγια αγοράζεις από κεί των 28 γραμμαρίων sporting, αλλά μπορείς να φέρεις και δικά σου. Κάποιες καραμπίνες παθαίνουν εμπλοκές με αυτά τα ελαφρά φυσίγγια των 28γρ, αλλά μη φέρεις και τίποτα semi-magnum, αφού ο δυνατός κρότος θα ξενίσει τους υπόλοιπους και πιθανόν θα σε στραβοκοιτάξουν :wacko: . Νο σκαγιων 7,5-8,8,5-9 με επικρατέστερο το Νο 8.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/10/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    μανος στις #478497

    Οκ ευχαριστώ για αρχή θα πάω με το δίκαννο που έχω και κυνηγάω (betissoli Diamond).
    Μόλις φτιάξει λίγο ο καιρός θα ανέβω αναγνωριστικά στην αρχή και μετά βλέπουμε,ακόμα μια σκέψη είναι και η επίσκεψη σε σχολή κυνηγετικής σκοποβολής,
    Θα ρωτήσω κόστος και αν είναι βατο τότε θα πάω πιστεύω ότι η εμπειρία και η γνώσης που θα αποκτήσω θα αξίζουν μιας και μέχρι τώρα ότι έχω μάθει είναι εμπειρικό και ίσως όχι πάντα σωστό 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #478520

    Οκ ευχαριστώ για αρχή θα πάω με το δίκαννο που έχω και κυνηγάω (betissoli Diamond).
    Μόλις φτιάξει λίγο ο καιρός θα ανέβω αναγνωριστικά στην αρχή και μετά βλέπουμε,ακόμα μια σκέψη είναι και η επίσκεψη σε σχολή κυνηγετικής σκοποβολής,
    Θα ρωτήσω κόστος και αν είναι βατο τότε θα πάω πιστεύω ότι η εμπειρία και η γνώσης που θα αποκτήσω θα αξίζουν μιας και μέχρι τώρα ότι έχω μάθει είναι εμπειρικό και ίσως όχι πάντα σωστό 🙂

    Νομίζω είναι βατό: 5 ευρώ η πούλα. 1 πούλα= 25 πήλινοι δίσκοι (πιατάκια)
    και φυσικά το κόστος στα φυσίγγια που για μιά πούλα να υπολογίζεις καμμιά 35 φυσίγγια για αρχάριο (sporting). Εξαρτάται από το πόσες φορές σπας το πιάτο με τη πρώτη ή χρειάζεσαι και δεύτερη τουφεκιά στο ίδιο πιάτο. Φυσίγγια μπορείς να φέρεις δικά σου (28 γραμ) ή να αγοράσεις από το σκοπευτήριο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #478581

    1η του Μαρτη ξεκινα το Πανελληνιο Πρωταθλημα Compak Sporting.Οποιος επιθυμει μπορει να παει και να δει τον αγωνα (100 πιατα)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #478603

    Θα σου προτεινα να ανεβεις και να κανονισεις με καποιους απο δω μεσα που εχουν ξαναριξει. Δε ξερω εκει, τι φορτο εργασιας εχει, σε μας εδω ομως μπορεις να βρεις καποια στιγμη που δεν ειναι κοσμος, οποτε μπαινεις σε βατηρα μονος σου και ενας καπως πιο εμπειρος ριχνει πριν απο σενα. Σου εξηγει τις τροχιες, τι πρεπει να κανεις, το οπλο απαραιτητως σπασμενο αν ειναι δικανο, η με ανοιχτο κλειστρο αν ειναι αυτογεμες, και κλεινει μονο πριν δωσεις το παραγγελμα για το δισκο σου.

    Επισης μη το σκεφτεσαι, ο δασκαλος σκοποβολης, ειναι επιβεβλημενος. Αν ειναι να ξεκινησεις, καντο σωστα. Ωτοασπιδες οπωσδηποτε, αν δεν εχεις, κοιταξε μηπως μπορει να σε δανειζει καποιος μεχρι να παρεις. Ομοιως για τα γυαλια, αν δε φορας διορθωτικα, το κοστος ειναι σχετικα μικρο, αν φορας διορθωτικα εχεις θεματακι γιατι ειναι πιο ακριβο το κοστος. Επισης και καπελο, και για τον ηλιο, αλλα και για τα κομματακια που πεφτουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #478604

    ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ: Ο αγωνας ειναι 8/3/2015 στη Μαλακασα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1423
    Τάκης GTS στις #479498

    Τα αποτελέσματα του σημερινού αγώνα για το
    Περιφερειακό Κύπελλο COMPAK SPORTING που έγινε σήμερα
    στο σκοπευτήριο της Μαλακάσας……
    Συγχαρητήρια στους νικητές και καλή συνέχεια σε όλους!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    ASSOS67 στις #480252

    Φίλοι εχω καιρο να γράψω αλλά θα ήθελα την αποψή σας γι αυτό που θα σας περιγράψω πιο κάτω.
    Την προηγούμενη Κυριακή αποφασίσαμε με τον γιο μου ,απο την στιγμή που το Σχιστο είναι κλειστό να πάμε στην Μαλακάσα για πρώτη φορά στο συγκεκριμένο σκοπευτήριο να προπονηθουμε.
    Πρώτα τηλεφωνήσαμε και μια κοπέλα που απαντησε στο τηλέφωνο μάς ενημέρωσε οτι δεν γινόταν προπόνηση και οτι μπορούσαμε να προπονηθούμε στο σπορτινγκ.
    Αφου πήραμε τα όπλα μας με τα νομιμα δελτία κατοχής φτάσαμε στην Μαλακάσα.
    Οταν συναντήσαμε την κοπέλα που προφανώς απηντησε στο τηλέφωνο προς εκπληξή μας δεν μας άφησε να ρίξουμε με επιχειρήματα του τυπου ναι μεν δεν εχει αγώνες αλλα ελάτε καθημερινή καλύτερα να σας υποδείξει καποιος τι θα κανετε κ.λ.π.
    Εντάξει δελτιο σκοπευτή δεν διαθέτουμε αλλα εχουμε ρίξει σε άλλα σκοπευτήρια
    χωρις να μας τα ζητήσουν.
    Φυγαμε αξιοπρεπώς χωρίς έριδες, χρήματα θα τους δίναμε δεν θα τους παρακαλέσουμε άλλωστε.
    Είναι λυπηρό όμως η Αττική να μην διαθέτει εναλλακτικες λυσεις για αυτούς που δεν είναι σκοπευτές αλλα απλοί κυνηγοί που θέλουν να προπονηθούν οι ιδιοι αλλα και να εκπαιδεύσουν τα παιδια τους. :wacko:
    Δεν εχω διάθεση να καταγγείλω κάτι αν άλλος συνάδερφος εχει αντιστοιχη εμπειρία η και αντίθετη απο την δική μου ας την αναφέρει . :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #480254

    Φίλοι εχω καιρο να γράψω αλλά θα ήθελα την αποψή σας γι αυτό που θα σας περιγράψω πιο κάτω.
    Την προηγούμενη Κυριακή αποφασίσαμε με τον γιο μου ,απο την στιγμή που το Σχιστο είναι κλειστό να πάμε στην Μαλακάσα για πρώτη φορά στο συγκεκριμένο σκοπευτήριο να προπονηθουμε.
    Πρώτα τηλεφωνήσαμε και μια κοπέλα που απαντησε στο τηλέφωνο μάς ενημέρωσε οτι δεν γινόταν προπόνηση και οτι μπορούσαμε να προπονηθούμε στο σπορτινγκ.
    Αφου πήραμε τα όπλα μας με τα νομιμα δελτία κατοχής φτάσαμε στην Μαλακάσα.
    Οταν συναντήσαμε την κοπέλα που προφανώς απηντησε στο τηλέφωνο προς εκπληξή μας δεν μας άφησε να ρίξουμε με επιχειρήματα του τυπου ναι μεν δεν εχει αγώνες αλλα ελάτε καθημερινή καλύτερα να σας υποδείξει καποιος τι θα κανετε κ.λ.π.
    Εντάξει δελτιο σκοπευτή δεν διαθέτουμε αλλα εχουμε ρίξει σε άλλα σκοπευτήρια
    χωρις να μας τα ζητήσουν.
    Φυγαμε αξιοπρεπώς χωρίς έριδες, χρήματα θα τους δίναμε δεν θα τους παρακαλέσουμε άλλωστε.
    Είναι λυπηρό όμως η Αττική να μην διαθέτει εναλλακτικες λυσεις για αυτούς που δεν είναι σκοπευτές αλλα απλοί κυνηγοί που θέλουν να προπονηθούν οι ιδιοι αλλα και να εκπαιδεύσουν τα παιδια τους. :wacko:
    Δεν εχω διάθεση να καταγγείλω κάτι αν άλλος συνάδερφος εχει αντιστοιχη εμπειρία η και αντίθετη απο την δική μου ας την αναφέρει . :bye:

    Φωτη δεν αξιζει να ασχολεισαι η συγκεκριμενη κυρια εχει καταντησει γραφικη κανει οτι της κατεβει στο κεφαλι δεν εισαι ο μονος με παραπονα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #480255

    Παιδιά εγώ προσωπικά με τη συγκεκριμένη κυρία που λέτε δεν έχω πρόβλημα. Μπορεί να κάνει καμμιά φορά λάθη και να μπερδεύεται, αλλά σχεδόν πάντα είναι ευγενική και εξυπηρετική. ‘Ισως με τον κύριο που πήγε με το γιό του να τους είδε πρώτη φορά εκεί και να έκανε λάθος εκτίμηση. Δηλαδή να νόμισε ότι πάνε για πρώτη φορά σε σκοπευτήριο και να σκέφτηκε ότι θα χρειαζόνταν κάποια βοήθεια και κάποιες εξηγήσεις για την πρώτη επαφή και μάλλον δεν ήταν εκείνη την ώρα κάποιος διαθέσιμος να κάνει αυτή τη δουλειά. Το παιδί που ήταν τις άλλες φορές για το σκοπό αυτό, δεν τον βλέπω φέτος.
    Βέβαια και ο φίλος πιο πάνω με το γιό του έχει δίκιο να παραπονιέται αφού θα έκανε αρκετά χιλιόμετρα για να φτάσει ως εκεί και είχε πάρει και τηλέφωνο πριν ξεκινήσει.
    Το θέμα είναι ότι στη Μαλακάσα είναι η μοναδική λύση και σήμερα γινόνταν ο κακός χαμός. Πολύ κόσμος. Είχε αγώνες skeet και πολύ κόσμο που περίμενε να ρίξει sporting στη μιά και μοναδική πίστα. Ημουν εκεί 09:30 και ήδη είχε καμμιά 30ριά άτομα μόνο στο sporting.
    Για να τελειώνουν γρήγορα οι πούλες είχε στο σχήμα ένα μονό και 2 ντουμπλέδες, πράγμα όχι και τόσο ευχάριστο, αλλά απ΄τη στιγμή που είχε μαζευτεί τόσος λαός, δεν ήταν και άσχημη ιδέα.
    Η αποκλειστικότητα της Μαλακάσας σίγουρα δεν κάνει καλό στους πελάτες. Δεν υπάρχει ο με τη καλή έννοια ανταγωνισμός. Ας ελπίσουμε ότι τουλάχιστον θα μπορέσει να επαναλειτουργήσει η Πάρνηθα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    ASSOS67 στις #480260

    Παιδιά εγώ προσωπικά με τη συγκεκριμένη κυρία που λέτε δεν έχω πρόβλημα. Μπορεί να κάνει καμμιά φορά λάθη και να μπερδεύεται, αλλά σχεδόν πάντα είναι ευγενική και εξυπηρετική. “Ισως με τον κύριο που πήγε με το γιό του να τους είδε πρώτη φορά εκεί και να έκανε λάθος εκτίμηση. Δηλαδή να νόμισε ότι πάνε για πρώτη φορά σε σκοπευτήριο και να σκέφτηκε ότι θα χρειαζόνταν κάποια βοήθεια και κάποιες εξηγήσεις για την πρώτη επαφή και μάλλον δεν ήταν εκείνη την ώρα κάποιος διαθέσιμος να κάνει αυτή τη δουλειά. Το παιδί που ήταν τις άλλες φορές για το σκοπό αυτό, δεν τον βλέπω φέτος.
    Βέβαια και ο φίλος πιο πάνω με το γιό του έχει δίκιο να παραπονιέται αφού θα έκανε αρκετά χιλιόμετρα για να φτάσει ως εκεί και είχε πάρει και τηλέφωνο πριν ξεκινήσει.
    Το θέμα είναι ότι στη Μαλακάσα είναι η μοναδική λύση και σήμερα γινόνταν ο κακός χαμός. Πολύ κόσμος. Είχε αγώνες skeet και πολύ κόσμο που περίμενε να ρίξει sporting στη μιά και μοναδική πίστα. Ημουν εκεί 09:30 και ήδη είχε καμμιά 30ριά άτομα μόνο στο sporting.
    Για να τελειώνουν γρήγορα οι πούλες είχε στο σχήμα ένα μονό και 2 ντουμπλέδες, πράγμα όχι και τόσο ευχάριστο, αλλά απ΄τη στιγμή που είχε μαζευτεί τόσος λαός, δεν ήταν και άσχημη ιδέα.
    Η αποκλειστικότητα της Μαλακάσας σίγουρα δεν κάνει καλό στους πελάτες. Δεν υπάρχει ο με τη καλή έννοια ανταγωνισμός. Ας ελπίσουμε ότι τουλάχιστον θα μπορέσει να επαναλειτουργήσει η Πάρνηθα.
    Δεν θα διαφωνησω ειναι πολυ πιθανό να έγιναν έτσι τα πράγματα, το μονο που με προβλημτίζει ιδιαίτερα είναι το ότι μονοπωλείται το θεμα σκοποβολής στην Αττική και ότι μονοπωλείται σε αυτη την χώρα αυτομάτως γίνεται προβληματικό
    Αυτο που περίεγραψες σημερα είναι τραγικό .
    Εαν δεν ανοίξει άλλο σκοπευτήριο στην Αττικη εγώ τουλαχιστον θα ρίχνω μόνο στην περιφέρεια όταν μπορω να ειμαι εκει φυσικα.
    <hr>

    FABARM ELOS C SPORTING (76cm)
    BENELLI 123 (1η Benelli * 70cm, 2η Manufrance *** 65cm)
    WINCHESTER SX3 BLACK SHADOW composite (66 cm)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #480281

    Φωτη δεν αξιζει να ασχολεισαι η συγκεκριμενη κυρια εχει καταντησει γραφικη κανει οτι της κατεβει στο κεφαλι δεν εισαι ο μονος με παραπονα

    πραγματι αυτη η κυρια ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #480286

    Φωτη δεν αξιζει να ασχολεισαι η συγκεκριμενη κυρια εχει καταντησει γραφικη κανει οτι της κατεβει στο κεφαλι δεν εισαι ο μονος με παραπονα

    πραγματι αυτη η κυρια ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!!!!

    <hr>

    “οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει…..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!”

    Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!!

    ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!
    Μανος

    εσύ δεν πρέπει να μιλάς για τι σου ρίχνω στο κεφάλι στο σκοπευτήριο χαχαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    68
    seaman12 στις #480440

    Γρηγόρη έχεις απόλυτο δίκιο.
    Το μονοπώλειο της Μαλακάσσας δεν κάνει καλό σε κανέναν απο μας που έχουμε ενα χόμπυ που λατρέυουμε. Όντως την Κυριακή ήταν δύσκολα τα πράγματα. Με ένα μόνο πεδίο για sporting και τρια για αγώνες trap ήταν λογικό οτι θα υπήρχε μέχρι και λίστα αναμονής για να ρίξεις. Εμείς με τον φίλο μου πήραμε τον καφέ μας και χαζέψαμε λίγο. Δεν μπήκαμε καν στη διαδικασία να ”δέσουμε” τα όπλα και να μπούμε στην αναμονή. Η Μαλακάσσα έχει φορτηστεί αρκετά πλέον (χωρίς υπευθυνότητα φυσικά των σκοπευτών/κηνυγών) και η μόνη λύση είναι να υπάρχουν εναλλακτικές, βλέπε Σχιστό/Πάρνηθα για να μην ανοίξουμε το θέμα του Μαρκόπουλου. Δεν νοείται η Αττική να έχει μόνο ένα σκοπευτήριο ανοιχτό για πήλινο στόχο. Ο κόσμος που ασχολείται είναι αρκετός (είτε έχουν δελτίο σκοπευτή είτε όχι) και πρέπει άμεσα να βρεθεί μια λύση. Υπάρχουν οι αγωνιζόμενοι, οι ερασιτέχνες σκοπευτές (όπως εγώ) και οι κυνηγοί που δεν μπορούν να μένουν σε απραξία σχεδόν 6 μήνες μέχρι την έναρξη της περιόδου.
    Όταν πάω σκοπευτήριο θέλω να περάσω καλά, χωρίς άγχος χρόνου, να ρίξω, να μιλήσω με άλλους σκοπευτές, να βελτιωθώ σε αυτό που κάνω και να γυρίσω ”γεμάτος” σπίτι μου.
    Το να πάω και να περιμένω με τις ώρες για να ρίξω μια πούλα και αν, να μου λείπει.
    Τα αθλήματα της σκοποβολής θέλουν ηρεμία και συγκέντρωση. Δυστυχώς (κατά τη γνώμη μου) το περιβάλλον της Μαλακάσσας την Κυριακή (15/3) δεν πρόσφερε τίποτε απο τα δυο.

    Φιλικά Γιώργος

    Φιλικά Γιώργος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 451 έως 465 (από 510 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων