Browning Maxus vs. Beretta A400 vs. Benelli Vinci

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 232 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #292404

    οχι παιζουμε! :lol:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #292391

    ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙΑ ΜΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΝΤΑΙ…. ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΕΒΕΙ LEVEL…. :lol: :) :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #177316

    Οι βερεττες με συστημα φρανκι(βλεπε εχτρεμα-χπλορ) εχουν προβληματα με τον σιδηροδρομο αφου οι κολλησεις εχουν γινει στο χερι και δεν προερχονται απο μασιφ κομματι ατσαλιου.Αρα μονο και μονο απο αξιοπιστια δεν συζηταμε μεταξυ των δυο ποια ειναι καλυτερη.Τωρα απο ζυγισμα εχω πιασει και τα δυο η μπερεττα μου φανηκε βαρια ενω η μαξους ειναι πιο μοντερνο και πιο καλα ζυγισμενο τουφεκι.Για μενα η μαξους εχει βηματα μπροστα απο τα συνηθισμενα οπλα αεριων.Επισεις εντυπωση μου εχει κανει η καινουργια ρεμινγκτον μετις τρυπες στην καννη(δεν θυμαμαι τωρα πως λεφγεται,την εχει ο Μανος νομιζω).Γενικα η ποιοτητα των μπερεττα εχει πεσει τα τελαυταια χρονια με εξαιρεση ωε προς τον μηχανισμο την 391 γιατι ως προς τα στολιδια αστα να πανε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #292387

    Οι βερεττες με συστημα φρανκι(βλεπε εχτρεμα-χπλορ) εχουν προβληματα με τον σιδηροδρομο αφου οι κολλησεις εχουν γινει στο χερι και δεν προερχονται απο μασιφ κομματι ατσαλιου.Αρα μονο και μονο απο αξιοπιστια δεν συζηταμε μεταξυ των δυο ποια ειναι καλυτερη.Τωρα απο ζυγισμα εχω πιασει και τα δυο η μπερεττα μου φανηκε βαρια ενω η μαξους ειναι πιο μοντερνο και πιο καλα ζυγισμενο τουφεκι.Για μενα η μαξους εχει βηματα μπροστα απο τα συνηθισμενα οπλα αεριων.Επισεις εντυπωση μου εχει κανει η καινουργια ρεμινγκτον μετις τρυπες στην καννη(δεν θυμαμαι τωρα πως λεφγεται,την εχει ο Μανος νομιζω).Γενικα η ποιοτητα των μπερεττα εχει πεσει τα τελαυταια χρονια με εξαιρεση ωε προς τον μηχανισμο την 391 γιατι ως προς τα στολιδια αστα να πανε.

    Αυτό παρατήρησα και εγώ ότι αν και πιο ελαφριά η α400 στην επωμιση σου φαίνεται πιο βαριά, ίσως το κικ οφ λόγο βάρους χαλάει κάπως το ζύγισμα , και η σχ3 είχε ωραίο ζύγισμα αλλά με χάλαγε η χοντρή πάπια, δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί φανατικοί μπερετακιδες πέρνουν ακόμα και σήμερα urica2 ,

    όσο για την ποιότητά της maxus πιστεύω έπρεπε να ήταν ένα σκαλί πιο πάνω για να έχει το όπλο διαχρονική αξία.

    for the record έχουμε ρίξει 20 κουτιά 28-30-32 γραμμάρια σφαίρες με maxus kai urica2 , h maxus καμία εμπλοκή(την καθάριζα μετά από κάθε τουφεκίδι), και η urica μια εμπλοκή εντελώς ακαθάριστη όμως για καμιά 5-6 κουτιά, εντυπωσιάστηκα!. Από αυτά που διάβαζα για τις αερίων περίμενα 4-5 εμπλοκές ας πούμε στα τόσα φυσσιγγια.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    9371
    blanco στις #292382

    από όταν κυκλοφόρησαν αρκετές xplor ανάμεσα στούς μπερετάκηδες εξαφανήστικαν οι αγγελίες για μεταχειρισμένες urica,κανείς δεν τις πουλάει :)
    τυχαίο;;;;;; δεν νομίζω :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #292381

    Αυτό παρατήρησα και εγώ ότι αν και πιο ελαφριά η α400 στην επωμιση σου φαίνεται πιο βαριά, ίσως το κικ οφ λόγο βάρους χαλάει κάπως το ζύγισμα , και η σχ3 είχε ωραίο ζύγισμα αλλά με χάλαγε η χοντρή πάπια, δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί φανατικοί μπερετακιδες πέρνουν ακόμα και σήμερα urica2 ,

    όσο για την ποιότητά της maxus πιστεύω έπρεπε να ήταν ένα σκαλί πιο πάνω για να έχει το όπλο διαχρονική αξία.

    for the record έχουμε ρίξει 20 κουτιά 28-30-32 γραμμάρια σφαίρες με maxus kai urica2 , h maxus καμία εμπλοκή(την καθάριζα μετά από κάθε τουφεκίδι), και η urica μια εμπλοκή εντελώς ακαθάριστη όμως για καμιά 5-6 κουτιά, εντυπωσιάστηκα!. Από αυτά που διάβαζα για τις αερίων περίμενα 4-5 εμπλοκές ας πούμε στα τόσα φυσσιγγια.

    Μην περιμανεις πια απο καμια εταιρεια <πολυ> καλη δουλεια σε οπλα που βγαινουν στο εμποριο με σκοπο να γινουν οπλα μαζικης χρησης και που αλλαζονται ως μοντελα πολυ γρηγορα.Τωρα παιρνεις ενα οπλο καθε χρονο και το πουλας σε δυο χρονια.Ετσι εχει γινει η αγορα(πριν την κριση τουλαχιστον) με αποτελεσμα να μην υπαρχει λογος να αυξανει το κοστος αφου το προιονδεν εχει σκοπο την τοπ ποιοτητα για μακροζωια και διαχρονικη εμπορικη αξια.Παντως μην παιρνεις στα σοβαρα την συγκεκριμενη εμπλοκη που μπορει να εχει πολλες αιτιες και να μην φταιει το οπλο.Ολα τα αυτογεμη καπιοα στιγμη θα μπλοκαρουν αυτο ειναι δεδομενο,το προβλημα ειναι να το κανουν συχνα και να εχεις ενδοιασμους για την αξιοπιστια και ευχρηστεια του οπλου σου.Εγω θαυμαζω τις μπενελλι για την απλοτητα και στιβαροτητα του μηχανισμου ενω μ'αρεσει να ριχνω με αεριων γισ το ξεκουραστο της βολης τους.Βεβαια δεν μ'αρεσει το επομενο σταδιο που ειναι το καθαρισμα.Οσο για την σχ3 ειναι ενα πολυ καλο και αξιοπιστο οπλο που ομως δεν εχει στην χωρα μας μεγαλο μεριδιο αγορας εξαιτιας της μανιας μας με τα μεγαλα ονοματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #292380

    Αυτό παρατήρησα και εγώ ότι αν και πιο ελαφριά η α400 στην επωμιση σου φαίνεται πιο βαριά, ίσως το κικ οφ λόγο βάρους χαλάει κάπως το ζύγισμα , και η σχ3 είχε ωραίο ζύγισμα αλλά με χάλαγε η χοντρή πάπια, δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί φανατικοί μπερετακιδες πέρνουν ακόμα και σήμερα urica2 ,

    όσο για την ποιότητά της maxus πιστεύω έπρεπε να ήταν ένα σκαλί πιο πάνω για να έχει το όπλο διαχρονική αξία.

    for the record έχουμε ρίξει 20 κουτιά 28-30-32 γραμμάρια σφαίρες με maxus kai urica2 , h maxus καμία εμπλοκή(την καθάριζα μετά από κάθε τουφεκίδι), και η urica μια εμπλοκή εντελώς ακαθάριστη όμως για καμιά 5-6 κουτιά, εντυπωσιάστηκα!. Από αυτά που διάβαζα για τις αερίων περίμενα 4-5 εμπλοκές ας πούμε στα τόσα φυσσιγγια.

    Εγώ έκανα ένα σιχαμερό πείραμα: Άφησα την 391 μου ακαθάριστη από το Δεκέμβριο, με συνεχή χρήση στο κυνήγι και το σκοπευτήριο, με σκοπό να δω πόσο αντέχει μέχρι να αρχίσει να μπλοκάρει. Το αποτέλεσμα ήταν να την καθαρίσω χθες από σιχαμάρα (δεν μπλόκαρε όμως ούτε μια φορά). Τη δίνω και σε μαθητές μου που δεν έχουν όπλο για να ρίξουν και ντρεπόμουν έτσι όπως ήταν μες στη βρώμα. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #292379

    Εγώ έκανα ένα σιχαμερό πείραμα: Άφησα την 391 μου ακαθάριστη από το Δεκέμβριο, με συνεχή χρήση στο κυνήγι και το σκοπευτήριο, με σκοπό να δω πόσο αντέχει μέχρι να αρχίσει να μπλοκάρει. Το αποτέλεσμα ήταν να την καθαρίσω χθες από σιχαμάρα (δεν μπλόκαρε όμως ούτε μια φορά). Τη δίνω και σε μαθητές μου που δεν έχουν όπλο για να ρίξουν και ντρεπόμουν έτσι όπως ήταν μες στη βρώμα. :lol:

    το πιστευω! στην μια αυτή εμπλοκή που μας έκανε μάλλον έφταιγε το φυσσιγγι αφού επί τόπου ρίξαμε ακόμα καμιά 30αρια και δεν έκανε άλλη εμπλοκή

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #292378

    THN MAXUS THN ΑΓΟΡΑΣΕ ΦΕΤΟΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΕΠΩΜΙΣΗ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΖΥΓΙΣΜΑ ΟΝΤΩΣ.ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΟΥΜΠΩΝΕΙ ΟΠΩΣ Η XLR5 MOY ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΕΛΜΑΤΟΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΨΟ ΟΠΛΟ ΜΕ ΩΡΑΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑΚΙΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ…ΜΑΛΙΣΤΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΗΝ XLR5 ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΟΛΕΥΤΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΙΑΛΥΣΕΙ :lol: .

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΝΩΣΗΣ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΝΗ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΚΑΛΟΠΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΡΑΤΟ ΣΕ ΘΕΣΗ ΕΠΩΜΙΣΗΣ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #292376

    THN MAXUS THN ΑΓΟΡΑΣΕ ΦΕΤΟΣ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΕΠΩΜΙΣΗ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΛΟ ΖΥΓΙΣΜΑ ΟΝΤΩΣ.ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΟΥΜΠΩΝΕΙ ΟΠΩΣ Η XLR5 MOY ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΕΛΜΑΤΟΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΨΟ ΟΠΛΟ ΜΕ ΩΡΑΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑΚΙΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ…ΜΑΛΙΣΤΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΗΝ XLR5 ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΒΟΛΕΥΤΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΙΑΛΥΣΕΙ :) .

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΝΩΣΗΣ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΝΗ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΚΑΛΟΠΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΡΑΤΟ ΣΕ ΘΕΣΗ ΕΠΩΜΙΣΗΣ…

    :lol: όντως η ριγα βγαίνει 1 χιλ πάνω …. δεν το είχα παρατηρήσει ούτε μου δημιούργησε πρόβλημα, πάντως είναι παράξενο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #292375

    :) όντως η ριγα βγαίνει 1 χιλ πάνω …. δεν το είχα παρατηρήσει ούτε μου δημιούργησε πρόβλημα, πάντως είναι παράξενο

    ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΑ ΕΠΙΤΟΠΟΥ ΒΛΕΠΩ :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #292373

    εδώ δίπλα τα έχω τα μωρά μου και τα χαϊδέβω! μαζι με την αυτο5 και την 1100 :lol: ¨

    πάντως ομολογώ ότι είχα τρομοκρατηθεί λίγο για την αγορά του νέου όπλου με διάφορα ελαττωματικά που κυκλοφορήσαν από όλες τις μάρκες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1545
    SpyrosBenelli στις #292343

    εδώ δίπλα τα έχω τα μωρά μου και τα χαϊδέβω! μαζι με την αυτο5 και την 1100 :lol: ¨

    πάντως ομολογώ ότι είχα τρομοκρατηθεί λίγο για την αγορά του νέου όπλου με διάφορα ελαττωματικά που κυκλοφορήσαν από όλες τις μάρκες

    Νίκο πλαστική έχεις πάρει ή ξύλινη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #292322

    Νίκο πλαστική έχεις πάρει ή ξύλινη?

    ξύλινη Σπυρο την hunter

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #292318

    Εγώ έκανα ένα σιχαμερό πείραμα: Άφησα την 391 μου ακαθάριστη από το Δεκέμβριο, με συνεχή χρήση στο κυνήγι και το σκοπευτήριο, με σκοπό να δω πόσο αντέχει μέχρι να αρχίσει να μπλοκάρει. Το αποτέλεσμα ήταν να την καθαρίσω χθες από σιχαμάρα (δεν μπλόκαρε όμως ούτε μια φορά). Τη δίνω και σε μαθητές μου που δεν έχουν όπλο για να ρίξουν και ντρεπόμουν έτσι όπως ήταν μες στη βρώμα. :)

    Κατα γενικη ομολογια τα 391 εχουν εξαιρετικο μηχανισμο.. συνεχεια και κορυφωση των 301,302..
    Εμενα βεβαι η λιγητ που εχω φετος μου κανε 2 εμπλοκες (λογω προβληματικου φισυγγιου) καθως και ενα κολημα στη σκανδαλη που ενω την πατησα μια φορα φυγανε δυο σμπαρα σαν κατα ρυπας ενα πραγμα… :lol:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 211 έως 225 (από 232 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων