Browning Maxus vs. Beretta A400 vs. Benelli Vinci

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 232 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #147089

    Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι μονο αν εισαι ευαισθητος στην ανακρουση (λογω συνηθειας η και λογω υγειας- ηλικιας) ειναι χρησιμες αυτες οι παταντες (ΚΟ, ΤSA και Comfort), και με γνωμονα οτι τα περισσοτερα ελληνικα κυνηγια γινονται με μικρου βαρους γομωσεις (28 με 40 γραμμαρια), τα θεωρω περιττα. Η super magnum θαλαμη δεν σημαινει και οτι το οπλο ανακρουει περισσοτερο. (ακομα και σε γομωσεις μολυβιου και 64 γραμμαρια ειναι τοσο μειωμενες οι ταχυτητες που μοιαζουν στην ανακρουση με magnum 50 γραμμαριων, ασε που τα super magnum φυσσιγγια σε ατσαλι δεν ξεπερνουν τα 45 γραμμαρια και προσωπικα μου ειναι πιο ευχαριστα στην βολη απο πολλα 38αρια που βαραω στις φασσες). Μοναδικη εξαιρεση θα ελεγα οτι αποτελει ενα αμορτισερ που ειχε ενα τυφεκιο ελευθερου σκοπευτη σε διαμετρημα .50 BMG που βαρεσα περσι και χωρις το οποιο μαλλον η βολη θα ηταν αρκετα δυσαρεστη.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    506
    panosk27 στις #147143

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΠΟΙΟ ΠΑΝΩ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΙΣΧΎΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΠΙΜΙΚΙΜΕΝΩ ΚΟΝΟ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ ΕΧΕΙ Η ΜΠΕΡΕΤΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΙΣΟ ΑΝ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟ ΜΕ ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ ΦΛΑΤΣΕΣ ΚΛΗΣΗΣ ΑΝ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΩΤΕΡΟ ΑΛΑΖΗΣ ΤΟ ΠΙΣΟ ΠΕΛΜΑ ΕΙΠΑΡΧΟΥΝ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΕΤΣΙ ΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΕΡΙΑΖΕΙ ΣΤΟ 80% ΤΟΝ ΣΟΜΑΤΟΤΙΠΩΝ ΤΟΡΑ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΟΜΑΤΟΤΙΠΟ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΚΟΝΤΑΚΙ ΧΩΡΗΣ Κ.Ο. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΩΡΕΙΣ ΝΑΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΙΑΖΕΤΑΙ. ΑΝ ΚΥΝΙΓΙΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΥΔΡΟΒΙΑ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ ΣΕ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΕ ΠΑΓΩΝΙΆ ΚΑΙ ΡΙΧΝΕΙΣ ΑΣΤΑΜΑΤΙΤΑ ΚΑΝΕΝΑ 4 ΩΡΟ ΣΕΜΙ-ΜΑΓΚ. ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΟΣΟ ΧΡΉΣΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Κ.Ο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #169186

    ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΕΝΑ ΕΚ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ,ΔΗΛΑΔΗ Α 400 ΤΗΝ LIGHT ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΕ KICK OFF, ΤΗΝ VINCI, H THN MAXUS HUNTER, AN ΡΙΧΝΑΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΤΣΙΧΛΟΚΥΝΗΓΙΑ? ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ 3 Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ. ΕΧΕΙ ΕΠΩΜΙΣΕΙ ΤΗΝ ΜΑXUS KAI ΤΗΝ Α400. ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η MAXUS ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΠΕΛΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΚΟΛΛΑΓΕ ΛΙΓΟ ΣΤΑ ΡΟΥΧΑ. THN VINCI ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΕΠΩΜΙΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗΣ.ΟΣΟΙ ΤΙΣ ΕΧΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    geo winchester στις #312531

    ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΑΝ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΕΝΑ ΕΚ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ,ΔΗΛΑΔΗ Α 400 ΤΗΝ LIGHT ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΕ KICK OFF, ΤΗΝ VINCI, H THN MAXUS HUNTER, AN ΡΙΧΝΑΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΤΣΙΧΛΟΚΥΝΗΓΙΑ? ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ 3 Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ. ΕΧΕΙ ΕΠΩΜΙΣΕΙ ΤΗΝ ΜΑXUS KAI ΤΗΝ Α400. ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ Η MAXUS ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΠΕΛΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΚΟΛΛΑΓΕ ΛΙΓΟ ΣΤΑ ΡΟΥΧΑ. THN VINCI ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΕΠΩΜΙΣΕΙ, ΑΛΛΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΑΠΛΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗΣ.ΟΣΟΙ ΤΙΣ ΕΧΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ..

    A400 μακραν γιαυτο που το θελεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #312529

    Τασο, για κυνηγι τσιχλας και αναμεσα στα 3 οπλα…προσωπικα θα διαλεγα την A400 Light χωρις Kick Off για γομωσεις των 28gr/N.10, 30gr/N.9,5 και 32gr/N.9…όχι για παραπανω!

    Να σου προτεινω κατι που θεωρω καλυτερο; Comfort με συμβατικη καννη 70 εκατοστα με 70αρα θαλαμη και σταθερο τσοκ 3*, πιο φτηνη απο τα 3 οπλα και δεν σπαει δεν χαλαει, αρκει να της βρεις το σωστο φυσιγγιο και να παρακαλας να μην σου βγει ελαττωματικο το οπλο, πραγμα που ισχυει για ολα τα οπλα της αγορας!

    Φιλικα Νικος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    929
    geo-benelli στις #312517

    Τασο, για κυνηγι τσιχλας και αναμεσα στα 3 οπλα…προσωπικα θα διαλεγα την A400 Light χωρις Kick Off για γομωσεις των 28gr/N.10, 30gr/N.9,5 και 32gr/N.9…όχι για παραπανω!

    Να σου προτεινω κατι που θεωρω καλυτερο; Comfort με συμβατικη καννη 70 εκατοστα με 70αρα θαλαμη και σταθερο τσοκ 3*, πιο φτηνη απο τα 3 οπλα και δεν σπαει δεν χαλαει, αρκει να της βρεις το σωστο φυσιγγιο και να παρακαλας να μην σου βγει ελαττωματικο το οπλο, πραγμα που ισχυει για ολα τα οπλα της αγορας!

    Φιλικα Νικος :D

    θα συνφωνισω με τον νικο αλλα με τσοκακια!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #312508

    θα συνφωνισω με τον νικο αλλα με τσοκακια!!

    και την 71 ποντους καννη καντην 66αρα χα χα

    Φανης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1590
    Nikos77 στις #312505

    Παιδια, εκτιμω οτι ειναι εντελως ανωφελο να παει στα τσοκακια, αφου θα χασει το οποιο ενδεχωμενο πλεονεκτημα προσφερει η 70αρα θαλαμη σε συνδυασμο με το σταθερο τσοκαρισμα…απο κει και περα ισως θα ηταν καλυτερα να παραμεινει στην A400 Light…

    Φιλικα Νικος :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #312503

    Παιδια, εκτιμω οτι ειναι εντελως ανωφελο να παει στα τσοκακια, αφου θα χασει το οποιο ενδεχωμενο πλεονεκτημα προσφερει η 70αρα θαλαμη σε συνδυασμο με το σταθερο τσοκαρισμα…απο κει και περα ισως θα ηταν καλυτερα να παραμεινει στην A400 Light…

    Φιλικα Νικος :D

    Μας τα χαλασες ρε Νικολα, καλα το πηγαινες με την comfort :D .Τωρα χωρις πλακα επειδη την σημερον δεν ειναι να αλλαζεις οπλο για ψυλλου πηδημα η 76αρα θαλαμη ειναι αφενος κατα εσενα μειονεκτημα κατα πολλους ομως και ενα συν στο ενδεχομενο χρησης 42+ γραμμαριων η και μελλοντικα ατσαλινων (αν θα επιτρεπεται καθολου το παπι). Για τα τσοκακια αν και μπελας ειναι και αυτα ενα + (οχι οτι τα χρησιμοποιουμε ολα αλλα πως να το κανεις αλλο 1 αστρο και αλλο 4).Τελος η comfort θεωρω αυτη τη στιγμη οτι ειναι η πιο τιμια αγορα που μπορει να κανει καποιος σε οπλο.

    Φανης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #169229

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΣΤΗΝ Α400 ΤΕΛΙΚΑ. ΤΟΥ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ CENTRO MOY ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΗΣΕ 3 ΦΟΡΕΣ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΟΛΕΥΤΗΚΕ(ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΠΡΟΣ ΠΩΛΗΣΗ), ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΑ BENELLI (ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ Η VINCI EINAI ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ)ΑΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ MAXUS KAI Α400 LIGHT ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΩΣ ΠΙΟ ΒΟΛΙΚΗ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #312408

    Απο οτι ξερω και εχω διαβασει μεχρι τωρα για την σχεδιαση-μηχανισμους αεριων των δυο οπλων (Μαξους-μπερετα) νομιζω οτι η μαξους θα αποδειχθει πιο αξιοπιστη. :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    472
    apsel στις #312356

    Επειδή κι εγώ κοιτάζω αυτά τα όπλα (όπως κ πολλοί άλλοι υποθέτω), καλό θα ήταν οι φίλοι που τα έχουν ήδη δοκιμάσει να μας πουν τα συν και πλην αναλυτικά, για να βοηθήσουν.
    :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #169246

    Και εγώ θα πάρω ένα από τα μαξους – α400 (ίσως και σχ3 λόγο αχρωμιωτης κάννης) εν οψη νέας κυν περιόδου (πέρδικα μπεκάτσα τσίχλα κυνηγάω με σειρά προτεραιότητας )

    έχω διαβάσει άπυρα ποστ και στα αγγλικά, άκρη δεν βγάζεις…

    θα ανέβω στην έκθεση 1-2 Απριλίου να τις επομίσω και τις 3 και όποια μου έρχεται καλύτερα θα πάρω

    αυτά που έχω διασταυρώσει από διάφορες απόψεις είναι

    1) η μαξους έχει την μικρότερη ανάκρουση όπως επίσης και το χειρότερο πέλμα που ενδεχομένως πρέπει να το αλλάξουμε αμέσως.

    2) η sχ3 είναι η μόνη με αχρωμίοτη κάννη, με ότι αυτό συνεπάγεται βλητικά, και ίσως αν προδίδει την κάπως καλύτερη ποιότητά στα μέταλλα από τις υπόλοιπες.

    εν τέλη και τα 3 όπλα είναι τοπ και την δουλειά σου θα την κάνεις, πιο σημαντικό είναι να μην σου τύχει ελαττωματικό όποιο τελικά και αν διαλέξουμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    353
    maxus staf στις #169264

    paidia h maxus den exh antagonhsmo apo kanena oplo ths agoras thn kynhgao 6 mhnes.exo thn duck blid megalh antoxh sta nera kynhgao papia mpekatsinia kai kyxles me poles ntoufekes kathe sezon,apisteytes ntoyfekes kai me 28gr.?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #169320

    Αν και βαμμένος μπενελακιας…………… MAXUS δαγκωτό μακράν το καλύτερο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 232 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων