ΑΓΟΡΑ ΟΠΛΟΚΙΒΩΤΙΟΥ…

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #153619

    Γιωργο δε το συζητω για τα μεταφορικα φιλε δε συμφαιρει.Απλα συγκρινω τι πληρωνουμε σε σχεση με τον πολιτη που ζει εκει.
    Θα μου πειτε τι συζητηση αρχιζω τωρα αλλα δειτε:

    223 δολλαρια!!!

    244 δολλαρια

    520 δολλαρια και πολυ καλυτερο πιστευω απο τα εδω των 1000 ευρω

    1140 δολλαρια ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ με πυροπροστασια 1400 βαθμων φαρεναιτ

    Και ολα με δωρεαν αποστολη!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #153850

    Δηλαδη, ας κάνουμε την παρακάτω υπόθεση…

    Είσαι μέσα στο σπίτι σου και μπουκάρει ένας κλέφτης.

    Η μία επιλογή είναι να του σκάσεις ένα Remington Sabot Slug στη μάπα και να ψάχνει να βρει το κεφάλι του (μαζί με το υπόλοιπο σύστημα που το στηρίζει κτλ). Βέβαια σε αυτή την περίπτωση θα πάς μέσα για καμιά 10ετία και βάλε, οπότε δεν αξίζει να σκεφτείς έτσι.

    Η άλλη επιλογή είναι να τον αφήσεις να στα πάρει όλα, και αν έχει κέφια και είναι καλός άνθρωπος (sic), ίσως να μη σε μαχαιρώσει, εσένα μαζί με την γυναίκα σου, τα παιδιά σου, το σκύλο σου κτλ. Βέβαια μαζί με τα όλα, θα είναι και τα όπλα σου (σιγά μη σου τα άφηνε, αν εσύ τα χρησιμοποιείς στο κυνήγι αυτός έχει μακράν αποδοτικότερο προορισμό για αυτά). Βέβαια ΚΑΙ σε αυτή την περίπτωση, δεν το γλυτώνεις το δικαστήριο. Και όχι μόνο αυτό, αλλά αν (λέμε αν), ο μάγκας ξέχασε να σου ξαφρίσει κάποιο, τότε θα σου το πάρει το κράτος κατηγορώντας σε για πλημελή φύλαξη των υπολοίπων.

    Τελικά ζούμε σε πραγματικά ΚΟΡΥΦΑΙΑ χώρα. Ήθελα να ήξερα (και όποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει), τι ακριβώς σκεφτόταν ο νομοθέτης (?) όταν έβγαζε τέτοιους νόμους.

    Μήπως (λέω μήπως) τα slugs θα έπρεπε να έχουν άλλους αποδέκτες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #153853

    Ναι ρε συ, εντάξει… Για να μην παρεξηγηθώ, το παράδειγμα ήταν ακραίο, απλά και μόνο για να αναδείξω ένα υπαρκτό (και δυστυχώς γνωστό σε όλους μας) πρόβλημα…

    Απλά θά πρέπει επιτέλους να καταλάβουν ότι δεν είμαστε ούτε εν δυνάμει δολοφόνοι, ούτε χαβαλέδες που παρατάνε γεμάτα όπλα πάνω στα κρεβάτια τους. Είμαστε (και πραγματικά δεσμέυομαι για αρκετούς από τους συναδέλφους, όπως τους έχω ζήσει στα κατά τόπους σκοπευτήρια), άνθρωποι οι οποίοι έχουν ένα χόμπυ και οι οποίοι έχοντας επίγνωση της ιδιαιτερότητας αυτού του χόμπυ είναι αρκετά υπεύθυνοι και στην διαχείριση και στην φύλαξη και των όπλων και των πυρομαχικών.

    Δηλαδή εντάξει, δε φτάνει που μια μεγάλη μερίδα της κοινότητάς μας έχει δώσει αρκετά μεγάλα ποσά για να αποκτήσει τα όπλα που έχει αποκτήσει. Δε φτάνει που αρκετοί έχουν χρυσοπληρώσει, πόρτες ασφαλείας, συναγερμούς, χρηματοκιβώτια και οπλοκιβώτια κτλ, για να διαφυλάξουν την περιουσία τους και την αξιοπρέπειά τους και μαζί με αυτά και τα πολύτιμα (για αυτούς) όπλα. Πρέπει να μας τραβολογάνε και στα δικαστήρια σαν εγκληματίες (τη στιγμή που οι κλέφτες θα είναι έξω και θα αρμενίζουν), για να αποδείξουμε τί; Ότι δεν είμαστε ελέφαντες; Ότι δεν είμαστε εμείς υπεύθυνοι, που ο τάδε ανεπρόκοπος, πρεζάκιας, λαθροπανίβλακας και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, μπήκε μέσα στο σπίτι και άρχισε να ρημάζει και να κλέβει; ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ! ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ! ΕΛΕΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    niksoul στις #153894

    Αν, λεω αν τον παρεις ειδηση και δεν κοιμασαι….τοτε υπαρχουν και αλλες λυσεις….αθορυβες…..αποτελεσματικες και σιγουρες. rolleyes.gif

    Απο την λιγη νομοθεσια που εχω διαβασει , ο ν ομος σε καλυπτει για χρηση οποιουδηποτε "οπλου"(μαχαιρια,οπλα),μονο αφου βρεθεις σε αυτοαμυνα.
    Αυτοαμυνα εινια η κατασταση στην οποια βρισκεται καποιος αφου του επιτεθει ο εγκληματιας.Δηλαδη για να κανεις χρηση οπλου , πρπει να εχει ηδη πυροβολησει ο κακοποιος και μετα να απαντησεις αναλογα , να εχει ηδη προσπαθησει να σε μαχαιρωσει , και εσυ σαν ενας αλλος νιτζα να αποφυγεις την μαχαιρια και να ανταποδοσεις..σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση η χρηση αντικειμενου απο μερους μας απαγορευεται γιατι πολυ απλα δεν μπορεις να αποδειξεις οτι ο κακοποιος θα το χρησιμοποιουσε και οτι δεν το ειχε για απλα εκφοβισμο.
    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:
    Συμφωνα με την καλομελετημενη νομοθεσια μας αν καποιος μπει στο σπιτι μας δεν τον ακουμπαμε(δεν κανει -αμαρτια το παιδι),περιμενουμε πρωτα να μας μαχαιρωσει πυροβολησει κτλ και μετα βλεπουμε(αν μπορουμε να δουμε ακομα )και πρατουμε αντιστοιχα.Τωρα σε περιπτωση που εχει ερθει για να βιασει,τοτε περιμενουμε να κανει οτι κανει και ανταποδηδουμε τα ιδια.–μην εχουμε και μπλεξηματα με τον νομο–

    συμφωνοι???

    Μπεεε και συγνωμη για το offtopic

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #153934

    Νικο γιατι να τον πληρωνεις?
    Το προβλεπει η συλλογικη τους συμβαση????
    Δε το καταλαβαινω αυτο.
    Εχουμε καποιο δικηγορο εδω που να γνωριζει ναμας πει???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    niksoul στις #153977

    Αν του αφησεις καποιο μονιμο κουσουρι, πχ του ριχνεις στο γονατο, εχω ακουσει για υποθεσεις οπου οι αποφασεις βγηκαν υπερ του κλεφτη.
    Τωρα αν καποιος εχει πιο συγκεκριμενες γνωσεις(δικηγορος -αστυνομικος(λεμε τωρα)-η δικαστικος) και μπορουσε να μας βοηθησει θα του ημασταν υποχρεοι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #153981

    Υπηρχαν στο εμποριο κατι [10βολα μαλον] φυσιγγια με πλαστικες μπαλες μεσα, εχω μερικα απο τοτε που τα πηρα
    αμα ψαξετε καπου θα βρειτε, του ριχνεται 2 απο αυτα και την ακουη στερεο ο μαγκας
    εγω παντος εχω λυση για το προβλημα[γιατι δεν μπορει ο καθε μαλακας να με κλεβει με την αδεια του μπουρδελοκρατους που ζουμε ]
    τον κανω μπουρδελο με τιποτα 9αρακια στα ποδια τον πεταω σε μια ακρη και του λεω. τωρα αμα θες τραβα και κανε μου καταγγελια οτι σε τουφεκισα παλιοπουστα
    γιατι μια μερα παιδια γυρισα σπιτι μου απο 3μερο κυνηγι και δεν βρηκα ουτε ποτιρη να πιο νερο, και εγω ξερω τι τραβηξα με το μεροκαματο κουτσα κουτσα να παρω παλι αυτα που μου πηρανε
    οποιος το εζησε αυτο ξερει, απο τοτε ειπα οτι οποιος ερθη εδω να κλεψει και ειμαι μεσα θα βγαζει σκαγια απο τα ποδια μια βδομαδα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    niksoul στις #153983

    Υπηρχαν στο εμποριο κατι [10βολα μαλον] φυσιγγια με πλαστικες μπαλες μεσα, εχω μερικα απο τοτε που τα πηρα
    αμα ψαξετε καπου θα βρειτε, του ριχνεται 2 απο αυτα και την ακουη στερεο ο μαγκας
    εγω παντος εχω λυση για το προβλημα[γιατι δεν μπορει ο καθε μαλακας να με κλεβει με την αδεια του μπουρδελοκρατους που ζουμε ]
    τον κανω μπουρδελο με τιποτα 9αρακια στα ποδια τον πεταω σε μια ακρη και του λεω. τωρα αμα θες τραβα και κανε μου καταγγελια οτι σε τουφεκισα παλιοπουστα
    γιατι μια μερα παιδια γυρισα σπιτι μου απο 3μερο κυνηγι και δεν βρηκα ουτε ποτιρη να πιο νερο, και εγω ξερω τι τραβηξα με το μεροκαματο κουτσα κουτσα να παρω παλι αυτα που μου πηρανε
    οποιος το εζησε αυτο ξερει, απο τοτε ειπα οτι οποιος ερθη εδω να κλεψει και ειμαι μεσα θα βγαζει σκαγια απο τα ποδια μια βδομαδα

    Σωστος..

    Με τις πλαστικεσ μπαλες , ειναι πιο ευκολο να αποδειξεις στο δικαστηριο οτι δεν υπηρχε προθεση για ανθρωποκτονια.Αλλα πιστευω οτι θα κατηγορηθεις για οπλοχρησια..
    Τεσπα ειναι μπερδεμενα τα πραγματα..
    Μαλλον ειναι καλυτερα να εισαι ο κλεφτης παρα ο νοικοκυρης…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    325
    Praetorian στις #154050

    Άν κι έχουμε ξεφύγει εντελώς από το θέμα συζήτησης, ρίξτε μια ματιά σε αυτά :

    http://www.deltaforce.com/catalog/lesslethalammo.html

    Αν και στην Ελλάδα δεν κυκλοφορούν (φαντάζομαι ότι θα απαγορεύονται) έχω την αίσθηση ότι ένας ιδιογομώτης με εμπειρία θα μπορούσε να κατασκευάσει κάτι αντίστοιχο. Τώρα το τι θα συμβεί αν τα χρησιμοποιήσει σε περίπτωση ανάγκης, είναι άλλο κεφάλαιο…

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων