ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω ΤΩΝ ΙΔΙΟΓΩΜΟΣΕΩΝ CIP

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,786 έως 1,800 (από 1,820 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Iδιογόμωση

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #258690

    Δημήτρη επειδ'η στα μπεκατσίνια προχτές είχες το όπλο σου που το ξέρεις με κλειστά μάτια,πως παρατήρησες ότι υπάρχει χρονοκαθυστερηση από 10άδα σε 10αδα?Δηλαδή θέλω να πώ στα 1-2 φυσίγια της "αργής" 10αδας ας την ονομάσουμε έτσι χάρη λόγου είχες αποτυχία?Αλλαξες προσκόπευση και έβαλες μεγαλύτερη?

    Υ.γ Πήρα με τον αδερφό μου σήμερα στο χωράφι τα ντουφέκια και στο διάλειμμα βάλαμε ένα ντενεκέ πάνω σε ένα τελάρο αυτά τα μεγάλα τα πλαστικά και ντουφεκίσαμε με 32γρ DIANA και με τα δικά σου.Στα DIANA και στα 2 όπλα ο ντενεκές κουνήθηκε λίγο…με τα δικά σου στη ντουφεκιά του αδερφού μου έφυγε 30 πόντους πίσω από το τελάρο…και μένα ο ντενεκές έφυγε μισό μέτρο πίσω από το τελάρο και είχε και 4 τρύπες :lol: Η απόσταση περί τα 32-35 μέτρα…!!!

    Μήτσοοοοοοοοοοοοοοοοο
    ΥΠΟΚΛΕΙΝΟΜΑΙ…
    Πές μου τώρα τη συνταγή του φυσιγγιού… :lol:
    Πρίν λίγη 'ωρα στη στροφυλιά στο κεντρικό κανάλι σηκώνω με τη φασαρία που έκανα περπατώντας ένα μπέχρο και μέχρι να πάρω χαμπάρι τι είναι και που είναι έχει φτάσει καμιά 15αριά μέτρα πάνω από τα πρώτα πεύκα τα ψηλά δλδ σε κανα 40αρια μέτρα ύψος και άλλα τόσα μακριά…πρώτη φορά είδα σε μένα τέτοιου μεγέθους θήραμα να διπλώνει έτσι με την ντουφεκιά και να πέφτει πατσαβούρι…μιλάμε για κεραυνοβόλημα :lol:
    Όταν το μάζεψα και πήγαινα να φύγω ντουφεκάνε κάτι παιδιά ένα μπεκατσίνι, πετάει χαμηλά στα 7 μέτρα και περνάει από μπροστά μου..όταν του ριξα ήταν πίσω από το ρύκι και βλέπω την κλάρα από το ρύκι και το μπεκατσίνι κάτω και τα 2…χαχαχαχαχαχα
    Ρε φίλε είσαι άπεχτος!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #191152

    Μερικες ερωτησεις θελω να κανω ,ποια θεωρειτε ιδανικη αρχικη ταχυτητα για το κυνυγι της τσιχλας ? ποιο το ιδανικο βαρος γομωσης ?και σε ποια διαμετρο σκαγιων ? Υπαρχει καποια αλλη καλη ιδεα ?.πχ εμενα μου αρεσουν τα αναμικτα σκαγια ,ποιες θεωρειτε ιδανικες πυριτιδες για το συγκεκριμενο κυνυγι ,πχ οι Ιταλοι θεωρουν την S4 ως την βασιλισσα , προσωπικα θεωρω καποια ισπανικη ως κορυφαια για το συγκεκριμενο κυνυγι , θα θελα να γραψετε την γνωμη σας ,απλα και ξεκαθαρα !

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #258396

    Μερικες ερωτησεις θελω να κανω ,ποια θεωρειτε ιδανικη αρχικη ταχυτητα για το κυνυγι της τσιχλας ? ποιο το ιδανικο βαρος γομωσης ?και σε ποια διαμετρο σκαγιων ? Υπαρχει καποια αλλη καλη ιδεα ?.πχ εμενα μου αρεσουν τα αναμικτα σκαγια ,ποιες θεωρειτε ιδανικες πυριτιδες για το συγκεκριμενο κυνυγι ,πχ οι Ιταλοι θεωρουν την S4 ως την βασιλισσα , προσωπικα θεωρω καποια ισπανικη ως κορυφαια για το συγκεκριμενο κυνυγι , θα θελα να γραψετε την γνωμη σας ,απλα και ξεκαθαρα !

    OK, για να δούμε… Ιδανική αρχική ταχύτητα… Χμμ, εξαρτάται από τη θερμοκρασία. Ας πούμε ότι θέλω στις κλιματικές συνθήκες που θα κυνηγήσω να βγάλει τουλάχιστον 400 μ/δ. Ιδανικό βάρος γόμωσης. Και πάλι εξαρτάται. Στα ιταλικά όπλα τα 31 γραμμάρια. Σε όπλα διευρυμένου αυλού, 33-34. Ιδανική διάμετρος σκαγιών. Αυτό είναι εύκολο. 2 έως 2,2 χιλ. Αλλά στα μπασίματα ρίχνω πιο χοντρά, λόγω μεγάλων αποστάσεων και ύπαρξης γερακότσιχλων, δεντρότσιχλων και φασσών στο μενού. Ιδανική πυρίτιδα η GM3, λόγω σταθερότητας και μόνο. Αν έπρεπε να χρησιμοποιώ μόνο μία, αυτή θα διάλεγα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #258353

    Μερικες ερωτησεις θελω να κανω ,ποια θεωρειτε ιδανικη αρχικη ταχυτητα για το κυνυγι της τσιχλας ? ποιο το ιδανικο βαρος γομωσης ?και σε ποια διαμετρο σκαγιων ? Υπαρχει καποια αλλη καλη ιδεα ?.πχ εμενα μου αρεσουν τα αναμικτα σκαγια ,ποιες θεωρειτε ιδανικες πυριτιδες για το συγκεκριμενο κυνυγι ,πχ οι Ιταλοι θεωρουν την S4 ως την βασιλισσα , προσωπικα θεωρω καποια ισπανικη ως κορυφαια για το συγκεκριμενο κυνυγι , θα θελα να γραψετε την γνωμη σας ,απλα και ξεκαθαρα !

    ιδανικη αρχικη ταχυτητα: 410+m/s
    γομωση: 34 γραμμαριων
    σκαγια: No8
    πυριτιδα:(S4+SIPE)-MB32

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skopeytis στις #258337

    Μερικες ερωτησεις θελω να κανω ,ποια θεωρειτε ιδανικη αρχικη ταχυτητα για το κυνυγι της τσιχλας ? ποιο το ιδανικο βαρος γομωσης ?και σε ποια διαμετρο σκαγιων ? Υπαρχει καποια αλλη καλη ιδεα ?.πχ εμενα μου αρεσουν τα αναμικτα σκαγια ,ποιες θεωρειτε ιδανικες πυριτιδες για το συγκεκριμενο κυνυγι ,πχ οι Ιταλοι θεωρουν την S4 ως την βασιλισσα , προσωπικα θεωρω καποια ισπανικη ως κορυφαια για το συγκεκριμενο κυνυγι , θα θελα να γραψετε την γνωμη σας ,απλα και ξεκαθαρα !

    ΙΔΑΝΙΚΗ ΑΡΧΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ:400m/s
    ΙΔΑΝΙΚΟ ΒΑΡΟΣ:32-33gr
    ΣΚΑΓΙΑ: Νο8-9
    ΠΥΡΙΤΙΔΑ:ΜΒ32 ΚΑΙ G3000

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #191193

    ΙΔΑΝΙΚΗ ΑΡΧΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ:400m/s
    ΙΔΑΝΙΚΟ ΒΑΡΟΣ:30-32gr
    ΣΚΑΓΙΑ: Νο8-9
    ΠΥΡΙΤΙΔΑ:G3000 κ S4

    να προσθεσω οτι παντα γεμιζω με συγκεντρωτηρα εκτος αν προκειται για περπατητο σε πυκνο οποτε **** με μισοταπα 30-31γρ κ αν εχω σκαγια νο10

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #258298

    ιδανικη αρχικη ταχυτητα: 410+m/s
    γομωση: 34 γραμμαριων
    σκαγια: No8
    πυριτιδα:(S4+SIPE)-MB32

    Κωστα τις αναμιγνυεις 100 γρ + 100γρ ,για να πετυχεις ακριβως την ιδια αναλογια ? και μια ερωτηση επειδη δουλευεις ΜΒ 32 τι διαφορες εχεις παρατηρησει με την F2 32 ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #191201

    ΙΔΑΝΙΚΗ ΑΡΧΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ: Δεν εχω μετρησει ποτε τα φυσιγγια μου. Υποπτευομαι ομως οτι θα ειναι λιγο πιο κατω απο 400m/s
    ΙΔΑΝΙΚΟ ΒΑΡΟΣ:30-32gr
    ΣΚΑΓΙΑ: Νο8-9
    ΠΥΡΙΤΙΔΑ:MB32 και G3000

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #258291

    Κωστα τις αναμιγνυεις 100 γρ + 100γρ ,για να πετυχεις ακριβως την ιδια αναλογια ? και μια ερωτηση επειδη δουλευεις ΜΒ 32 τι διαφορες εχεις παρατηρησει με την F2 32 ?

    ναι αυτο κανω δημητρη αλλα η ποσοτητα ειναι λιγο παραπανω (200γρ+200γρ)
    οσο για την f2 ειναι η mb αλλα με διαφορετικο χρωμα ειναι ακριβως η ιδια πυριτιδα.αυτο ισχυει μονο για τις χ32 και οχι για τις χ36 που εχουν διαφορετικη προοδευτικοτητα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    667
    zador στις #258282

    ναι αυτο κανω δημητρη αλλα η ποσοτητα ειναι λιγο παραπανω (200γρ+200γρ)
    οσο για την f2 ειναι η mb αλλα με διαφορετικο χρωμα ειναι ακριβως η ιδια πυριτιδα.αυτο ισχυει μονο για τις χ32 και οχι για τις χ36 που εχουν διαφορετικη προοδευτικοτητα

    MBX32 BROWN MODIFIED ROLLED NITROCELLULOSE
    AVERAGE GRAVIMETRIC DENSITY 480 G/L GRAIN SHAPE: SQUARE MM.1,4X1,4
    SPESSORE DEL GRANO: MM 0,11

    ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????

    F2X32 GREEN MODIFIED ROLLED NITROCELLULOSE ( WITH YELLOW DOT)
    AVERAGE GRAVIMETRIC DENSITY 530 G/L GRAIN SHAPE: SQUARE MM.1,4X1,4
    GRAIN THICKNESS: MM 0,12

    ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
    DEN NOMIZO OTI EINE IDIES

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1007
    reload79 στις #258267

    MBX32 BROWN MODIFIED ROLLED NITROCELLULOSE
    AVERAGE GRAVIMETRIC DENSITY 480 G/L GRAIN SHAPE: SQUARE MM.1,4X1,4
    SPESSORE DEL GRANO: MM 0,11

    ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????

    F2X32 GREEN MODIFIED ROLLED NITROCELLULOSE ( WITH YELLOW DOT)
    AVERAGE GRAVIMETRIC DENSITY 530 G/L GRAIN SHAPE: SQUARE MM.1,4X1,4
    GRAIN THICKNESS: MM 0,12

    ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
    DEN NOMIZO OTI EINE IDIES

    φιλε zador ειναι ακριβως η ιδια πυριτιδα με διαφορετικο χρωμα οι πληροφοριες που εχω ειναι 100% εγκυρες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #191225

    Παντως ειλικρινα αναρωτιεμαι γιατι η B&P βγαζει τοσες πυριτιδες, ορισμενες μαλιστα για τα ιδια βαρη γομωσεων. Ειδικα στα 30-32 γρ βγαζει ή 4 ή 5 διαφορετικες.

    Ισως βεβαια – οπως και η Nobelsport – να προεκυψαν απο την εξαγορα μικροτερων εταιριων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #258145

    φιλε zador ειναι ακριβως η ιδια πυριτιδα με διαφορετικο χρωμα οι πληροφοριες που εχω ειναι 100% εγκυρες

    Κωστα προσωπικη μου γνωμη ειναι πως η F2 ειναι λιγο πιο ζωηρη απο την ΜΒ , και ειναι F2 X 32 KAI F2 X36 σε αντιθεση με την MB που ειναι στην πραγματικοτητα ΜΒ Χ 34 και ΜΒ Χ 38

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    667
    zador στις #258130

    XM EINE KATI POU DEN MPOROUME NA APODIKSOUME EYKOLA
    TO MONO POU MPOROUME NA TSEKAROUME EFKOLA EINE TO EIDIKO BAROS POU ANAGRAFETE
    OPOTE PAME GIA ALLA ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    797
    angelo40 στις #191311

    ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΧΙ GREEKLISH

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,786 έως 1,800 (από 1,820 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων