S4 ή Sipe;

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 31 έως 43 (από 43 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    203
    anbar56 στις #148737

    Νίκο ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου. Μόλις φτιάξω κάποια φυσίγγια θα σε ενημερώσω και θα ανεβάσω φωτογραφίες.
    Επίσης, είναι ευκαιρία να σε συγχαρώ για την δουλειά που έχεις κάνει στο site και για τον χρόνο που έχεις αφιερώσει.
    Φιλικά Άγγελος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    203
    anbar56 στις #149179

    Νίκο γεια σου
    Έκανα τις πρώτες δοκιμές με την S4n σε κάλυκες 67mm. Συνοπτικά έχουν ως εξής :

    1-CX2000/1,47/συγκ. 27mm /32,5gr/τάπα φελλού 3mm/O/υψ. 62mm ακριβώς
    η σύνθεση είναι ικανοποιητική με αρκετά καλό κλείσιμο. Μένει να δούμε την
    απόδοση του φυσιγγίου στον κυνηγότοπο. Το 1,45/32 που μου πρότεινες δεν μου
    έβγαινε και χρειάστηκε να το τροποποιήσω λίγο για να πετύχω καλύτερο κλείσιμο.

    2-Η δεύτερη σύνθεση δεν μου έβγαινε με κανέναν από τους συγκεντρωτήρες που
    έχω στη διάθεση μου. Αναγκάστηκα να κρατήσω μόνο τη φούστα και το κυάθιο
    του συγκεντρωτήρα και να πετάξω τον κορμό, τον οποίο αντικατέστησα με τάπα
    χαρτοπολτού 15mm και 1 φελλό 5mm . Τελικά κατέληξα στο:

    CX2000/1,40/φούστα, τάπα χαρτοπολτού 15mm, φελλός 5mm, κυάθιο
    /30gr/ χαρτονάκι απλό 1mm/O/υψ. 62mm ακριβώς

    Δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο και δεν ξέρω αν θα αποδώσει, λογικά δεν πρέπει να
    είναι επικίνδυνη η γόμωση.

    Φιλικά Άγγελος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    203
    anbar56 στις #149240

    Νίκο, μου έδωσες αφορμή για την επόμενη δοκιμή.
    Μόλις την κάνω θα σε ενημερώσω.
    Ευχαριστώ και πάλι.
    Φιλικά Άγγελος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #149312

    Έκανα δοκιμές την Κυριακή , εκτός των άλλων και με τα Tortora (τα οποία έχουν παρεμπιπτόντως 1,45 χ 33γρ S4 με τον συγκεντρωτήρα αποσπώμενου πάτου και πολύ βαθύ κλείσιμο) και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά με την greystone και τσοκάκι LM Seminole.

    Στα 35 μ είχε τουφεκιά με πάνω από 85-90% συγκέντρωση , από την κατανομή δεν πέρναγε ούτε σπίνος , ενώ η δύναμη του ήταν εμφανής στον πίνακα. Θα βάλω το βράδυ την φωτό για να την δείτε.
    Κλώτσαγε λίγο βέβαια , αλλά όχι τραγικά πράγματα-κάτι Diana που έριξα πριν ήταν για να σου φύγουν τα σφραγίσματα , όπως και έγινε …

    Πραγματικά πολύ καλό φυσίγγι , αλλά και 12€ είναι εξωφρενική η τιμή του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #149315

    Tα πήγαν 12 ε?
    Είχα κάνει την ίδια δοκιμή με την beccaccia (61cm) κ LM Briley είχε μια παρα πολύ καλή κατανομή , για τα δεδομένα του βαθμού σύσφιξης , αλλά όχι και 85 %……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #149316

    Γιαννη, θεωρω οτι η τοση συγκεντρωση οφειλεται και στο πατενταρισμενο βυσμα αποσπωμενου πατου. Για χρονια χρησιμοποιουσα μονο τα ΑΖ-20, και οσες φορες ειχα δοκιμασει να ριξω σε πινακα, ειχα δει απιστευτες συγκεντρωσεις. Με 3 διαφορετικα οπλα, ομως ολα με αυλο 18.3 – 18.4.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #149398

    Δεν θελω να σας χαλασω το ονειρο ,,,, μα θαθελα να ετσι απλα να σας πω ,πως μια αποσταση 60 μετρων ειναι μια πολυ ΠΟΛΥ μεγαλη αποσταση.. Δοκιμαστε να βαλετε ενα χαρτονι 1χ1μ με ενα λευκο χαρτι Α4 στο κεντρο του,,, μετα μετρηστε με μετροκορδελα 60 μετρα και τοποθετηθητε στο να σκοπευσετε το λευκο χαρτι με την ριγα της καραμπινας.. του ποζε για του δυκαννου… θα δειτε πως ειναι φοβερα δυσκολο να αιστανθητε οτι μπορειτε να το σκοπευσετε…. τωρα αν ολα αυτα μεταραπουν σε ενα πουλι και εσεις στην αποσταση των 60μ μεταξυ πουλιου και της θεσης σας ,,και φυσικα ολα αυτα κινουνται ,,, εεεε τοτε αντε να σκοπευσεις να διατηρισεις την ΠΙΘΑΝΗ σωστη προσκοπευση και να καταβαλλεις το στοχο…. ειναι παρα παρα πλου απιθανο να συμβει….
    ….. ναι θα συμφωνησω με τον φιλο που αναφερετε στην μαγεια της ανακαλυψης στην ιδιογομωση… θα ελεγα δε πως το α και το ω αυτης ειναι το ανακαλυπτω . ειμαι και εγω της εποχης του 80… και πραγματικα τοτε δεν υπηρχαν ετοιμα τα παντα οπως τωρα… που με ενα κλικ νασου ολες οι πυριτιδες,,,και οι δοσεις τους.. με ενα αλλο κλικ νασου ολοι οι συγκ,,ταπες,,καλλυκες και σε 5 μερες ερχοντε στα χερια σου… τοτε ηταν ΑΛΛΑ ΚΟΛΠΑ..
    …..επιγραματικα θα πω… αγαπημενες πυριτιδες.. μουλεριτ.. κουροπατβα,, σοκολ τζι καπα… ζυγαρια αναλογικη με δραμια… πολυ πολυ μαλληνη..συγκεντρωτηρες που και που…και καθε μα καθε κυνηγι κατα το ταξιδι για τον κινηγοτοπο εκανε τ αμαξι να βραζει απο τα ονειρα ,τις σουπερ αναμενομενες προσδοκιες για την καποια νεα του καθενος συνταγουλα… και πειραγματα.. πολα πειραγματα του ενος προς τον αλλο.
    μια γευση μου εμεινε απο τοτε ,, η γευση της περιπετειεας της καλα μπλεγμενης και με το θυραμα και με του φυσιγγιου που εφτιαχνα μονος…. η ιδια γευση με κρατα ακομα στον κυνηγοτοπο και στο εργαστηριο για συνταγουλες,,ερευνα…. δεν ξερω ,, μα μερικες φορες ρωτω τον εαυτο μου,,, αν θα συνεχιζε να κυνηγα χωρις να ασχολειται με την ιδιογομωση… και φοβαμαι πως η απαντηση που παιρνω ειναι ,,-οχι.!!

    φιλικα Mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    667
    zador στις #151091

    tin deytera tha agoraso s4 apo kentayro kai ksekinane h dokimes xaxax

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    kostass στις #151103

    Όσοι δοκιμάζουν τουφεκιές ή κάνουν πειράματα για τουφεκιές στα 60 μέτρα καλό είναι να σκέφτονται την πιθανότητα άσκοπου τραυματισμού ή μη εύρεσης των θηραμάτων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #151127

    Νίκο, με ποια λογική μπήκε και η GM3 στη σύγκριση με τις άλλες δύο;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #151236

    altair lusso να δοκιμασεις τα s4 fast του lambro ειναι και αυτα απο τι σειρα fast τα εριχνα περσι και ειναι και πιο οικονομικα απο τα αλλα δυο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #151266

    η fiochhi εισάγεται στην Ελλαδα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #151271

    Νομιζω οτι η Fiocchi Hellas εχει κλιση .

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 31 έως 43 (από 43 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων