ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΟΙΝΟΠΟΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 93 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #147489

    Το αμπέλι σαν φυτό, δεν έχει μεγάλες ανάγκες σε νερό για να επιβιώσει.
    Αν και τα αμερικάνικα υποκείμενα πάνω στα οποία είναι εμβολιασμένες οι ευρωπαικές ποικοιλίες ριζοβολούν δυσκολότερα, σε έναν ενήλικο αμπελώνα δεν νομίζω να υπάρχουν εμφανείς διαφορές σε ανάγκες εδαφικής υγρασίας.

    Γενικά, σε φτωχά, ξηρά, χαλικώδη εδάφη έχουμε καλύτερη ποιότητα. Αυξηση του υψομέτρου επίσης δίνει καλύτερη ποιότητα.
    Σε υγρά ή αρδευόμενα εδάφη, έχουμε αύξηση παραγωγής με μείωση ποιότητας από ένα σημείο και μετά.
    Φαίνεται λοιπόν ότι για επιτραπέζιο σταφύλι ή για σταφίδα, το πότισμα αποκτά σημασία, για καλό κρασί όμως όχι.

    Η περίοδος της έντονης βλάστησης απαιτεί επάρκεια υγρασίας, καλύπτεται όμως από τις βροχές του χειμώνα.
    Κρίσιμη είναι η περίοδος μετά την καρπόδεση έως το γυάλισμα της ρόγας, έλειψη νερού μικραίνει το μέγεθος της ρόγας και την παραγωγή.
    Ανάλογα και την περιοχή και τις πρακτικές της, 2 ποτίσματα γίνονται αυτήν την περίοδο στα επιτραπέζια και στην σταφίδα.

    Στα κρασοστάφυλα, τα ποτίσματα μειώνουν την περιεκτικότητα σε ζάχαρα, οι βροχές κοντά στην συγκομιδή επιπλέον προκαλούν σαπίσματα.

    Σε ότι αφορά την ζιζανιοκτονία, το glyphosate (roundup, sinfosate δύο από τίς εμπορικές ονομασίες) αποροφάται μόνο από πράσινα μέρη του φυτού, συνεπώς ραντίζουμε άφοβα πρίν φουσκώσουν τα μάτια, μετά μόνο κατευθυνόμενος ψεκασμός με χαμηλή πίεση και μπέκ σκούπας ανάμεσα στίς γραμμές.

    Εναλακτικά, το επιλεκτικό Fusilade (μια εμπορική ονομασία, η δραστική ουσία μου διαφεύγει αυτήν την στιγμή) πιάνει μόνο στενόφυλλα ζιζάνια και αφήνει το αμπέλι και τα πλατύφυλλα ζιζάνια ανεπηρέαστα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #147546

    Για την χημική λίπανση σε ενήλικο αμπέλι, ενδεικτικά ρίχνουμε 250-300 γρμ λίπασμα τύπου 15-15-15 σε κάθε φυτό, τον Γενάρη.
    Η ιδανική δοσολογία προκύπτει με φυλλοδιαγνωστική και ανάλυση εδάφους, στην πράξη οι παραγωγοί στηρίζονται σε εμπειρικές παρατηρήσεις.
    Ετσι και εσύ, θα κρίνεις από την βλάστηση και την καρποφορία του αμπελιού σου άν η ποσότητα που έριξες ήταν αρκετή ή όχι και ανάλογα θα προσαρμόσεις την ποσότητα για την επόμενη χρονιά (έλλειψη αζώτου προκαλεί μικρή βλάστηση και μικρή καρπόδεση)

    Γιά το άν μπορείς να ρίξεις λίπασμα τώρα, κύριος παράγοντας είναι το νερό. Τα κοκώδη λιπάσματα θέλουν πολύ υγρασία για να λιώσουν και να αποροφηθούν.
    Μόνο υδατοδυαλυτά σε συνδυασμό με ένα γερό πότισμα. Σε ότι αφορά την σύσταση, όσο προχωρούμε πρός την ωρίμανση το κάλιο αυξάνει τα ζάχαρα.

    Η χλωρή λίπανση, στα πλαίσια της βιολογικής καλλιέργειας, προσθέτει άζωτο στο αμπέλι.
    Το κάλι θα πρέπει να το προσθέσουμε με ένα εγκεκριμένο λίπασμα.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #147581

    οσοι ασχολουνται ερασιτεχνικα οπως και εγω και δεν εχουν μεγαλες εκτασεις ,προτεινο για τα χορταρια να παρετε ενα χορτοκοπτικο ,μπετονια το λεμε εμεις ,
    και χλωρη λιπανση θα επιτυχανετε ,και ενα πολυ ωραιο αμπελωνα στο ματι θα εχετε, και το βασικοτερο θα αποφυγετε τα δηλητηρια,roundup ,κ.α.Οι τιμες σε
    αυτα τα μηχανηματα ειναι καλες πλεων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    217
    vagelisb στις #147598

    Μανο υπαρχουν ζιζανιοκτονα που τα ψεκαζεις σε σκαλισμενο εδαφος(προσπαρτικα και προφυτροτικα λεγονται), τα δευτερα μετα την εφαρμογη φρεζαρεις παλι και διαρκουν περιπου ενα χρονο.
    Εμποδιζουν τους σπορους των ζιζανιων να φυτρωσουν.
    Τις εμπορικες ονομασιες των σκευασματων δεν τις θυμαμαι, αν πας σε ενα καταστημα με φυτοφαρμακα θα σου προτηνουν καποια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1288
    PRINCE στις #147618

    ποσο υγιεινα ειναι ολα αυτα ομως ρε παιδια ? με δεδομενο οτι δεν με ενδιαφερει η βιολογικη καλιεργεια αλλα ολη η παραγωγη ειναι για προσωπικη καταναλωση τα προτεινετε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1288
    PRINCE στις #147619

    αααα και την προηγουμενη κυριακη πριν 10 μερες δηλαδη πανω κατω ραντισα για περονοσπορο ωιδιο και για την ευδεμιδα , αλλα απο τοτε και μετα απο 5 μερες αρχησε καθε απογευμα αλλα και κατα την διαρκεια της ημερας να βρεχει και μετα στα καπακια ηλιο.
    οποτε οπως μπορειτε να καταλαβετε εχω προσβολες απο αρκετο περονοσπορο.

    σκευτομαι να ραντισω την τεταρτη αν και νωριτερα απο οτι συνηθως.

    αν εχετε να μου προτεινετε καποιο φαρμακο καλο δοκιμασμενο δεκτο.

    σκευτομουν εγω το coside mazi me to rimidin που εχω απο παλια και κανενα mimic για την ευδεμιδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #147642

    9 στις 10 περιπτώσεις με χαλκό, θειάφι και βάκιλο thurigiensis είσαι καλυμένος και είσαι απόλυτα σίγουρος πως το σταφύλι που τρώει η οικογένειά σου δεν είναι "πειραγμένο" ούτε ψεκασμένο με διάφορα περίεργα σκευάσματα.

    Τσίπουρο βγάζει κανείς σας;; Μονής ή διπλής; Γλυκάνισο ή χωρίς; Προσθήκη φρούτων ή απλώς καρβουνάκι;; Στα πόσα γράδα στην τελική αραίωση;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    stayros2093 στις #147648

    Το κεφαλαιο (τσιπουρο) ειναι μια κουβεντα η μαλον ενα μονοπατι τεραστιων διαστασεων με πολλα στενα μονοπατακια που οδηγουν σε καινουργιες αποκαλυψεις και εμπειριες
    Μοναδικο σκοπο εχει την εξασφαλιση ατομικης ικανοποιησης ειτε το πινουμε ειτε το διαφημιζουμε στο κοινονικο περιβαλον το οποιο απευθηνωμαστε
    Κατ εμε ειναι μια πανεμορφη διαδικασια με παραδοσιακα στοιχεια που δεν θα αφησουν ανεπαφο σηναισθηματικα κανεναν αντρα -τουλαχιστον- γιατι ξερω και πολλες γυναικες που, το δινουν και καταλαβενει
    Ειμαι απο τους λατρεις του και οχι μονο καθε χρονο φτιαχνουμε με τον παπου και τον θειο χρονια τωρα και το απολαμβανουμε με απολυτο σεβασμο
    Ειναι τοσο αρεστο στην κοινωνια που ζω που καποιοι του εχουν δωσει ονομασιες οπως (το δακρι της Παναγιας)-(αγιασμο)-(φαρμακο) και πολλα αλλα
    Απο Σεπτεβρη που ξεκιναει η συγκομιδη μεχρι και Δεκεβρη γινετε χαμος στα καζανια απο παρεες, αυτος που ψηνει καλει και τους φιλους σε τρελα φαγοποτια μεχρι πρωιας με γλεντι που πολλες φορες συμετεχουν ολοκληρες οικογενειες
    Οι αρχαιοτεροι εχουν καποια εξεχουσα θεση στην παρεα παντα και ειναι αυτοι που θα κρινουν το τσιπουρο τελεσιδικα
    Απο προσωπικη μου εμπειρια σε οποια συζητηση κι αν εχω βρεθει αυτος που θα σου προωσφερει το τσιπουρο ειναι για να το δοκιμασεις και να πεις πως ειναι καλο, μην κανεις το λαθος και το συνκρινεις με καποιο αλλο, ο καθενας για το τσιπουρο του λεει πως ειναι το καλητερο, το γευστικοτερο και το αγνοτερο
    Το τσιπουρο εχει την ευγενη καλοσηνη να σου προσφερει ανεπαναλυπτες στιγμες ευχαριστησης, χαρας και σε πολλες φασεις της ζωης οπως παραδιγμα σε εμας τους κυνηγους,ποσες φορες δεν κατσαμε μετα το κυνηγι μας πανω σε μια πετρα να απλωσουμε το μαντηλι με τα ορεκτικα και το τσιπουρακι συντροφια πολλες φορες μα και μοναδικες
    Εμεις εδω στην περιοχη βασικη προηποθεση θεωρουμε το τσιπουρο να εχει γλυκανισο ετσι το βρηκαμε ετσι το παμε, βεβαια υπαρχουν και αλλοι που βαζουν διαφορα φρουτα μεσα στην καζανια οπως κυδωνι, μηλο, δαμασκηνο, μαστιχα κ.α αναλογα την αρεσκια του
    Εμενα μαρεσει το τσιπουρο με πολυ λιγο γλυκανισο ισα να σπαει χωρις φρουτα η αλλες γευσεις, να ειναι γυρω στα 21-22 γραδα διπλοβρασμενο

    Υ.Γ Πινω καθημερηνα και ανεληπως παντα με μεζε και παντα με παρεα(ο μεζες μπωρει να ειναι ελια και τυρι μονο και η παρεα μπωρει να ειναι ο πατερας μου)

    ΠΡΟΣΟΧΗ στην υπερκαταναλωση παιδια εχει στηλει κοσμο θελει αγαπη και σεβασμο

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #147652

    Ο καιρος δεν βοηθα καθολου,βροχη και ηλιος,και μια βολτα που εκανα χτες στο αμπελι ειδα θειαφασθενεια.
    Λεω να να περασω λιγη θειοχαλκινη με το φυσερο,θα κανει τιποτα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #147667

    Από την στιγμή που έχεις ήδη προσβολή, καλύτερα να ραντίσεις με ένα ωιδιοκτόνο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1288
    PRINCE στις #147672

    Και σημερα παλι εβρεξε και παλι ετοιμαζετε εδω σε εμενα , αρα ουτε και σημερα θα ραντισω
    που ειδα ομως τον καιρο απο αυριο παει καλητερα οποτε μαλλον αυριο γιατι στο τελος θα εχω προβλημα .

    η χρονια απο αποψη βροχης μου θυμηζει εντονα την περυσινη ακομη ειναι νωρις βεβαια αλλα αν συνεχισει ετσι η ποιοτητα θα παει περιπατο .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1288
    PRINCE στις #147738

    2 φωτογραφιες απο το αμπελακι μου.

    μια οπως ειναι πριν ενα μηνα και μια περυσινη

    το μαυρο που βλεπετε στην δευτερη φωτογραφια ειναι η γιαγια μαζευει φυλλα για τα σαρμαδακια χεχεχε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #147741

    περιποιημενο το εχεις Μανο…μπραβο!!
    τα λαστιχα για το ποτισμα ποσο σου βγηκαν πανω κατω …μπορει καποιοσ ευκολα εχοντας τα υλικα να τα περασει μονος του…?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    107
    stayros2093 στις #147776

    το μαυρο που βλεπετε στην δευτερη φωτογραφια ειναι η γιαγια μαζευει φυλλα για τα σαρμαδακια χεχεχε

    xaxaxaxaaaxaxa

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1288
    PRINCE στις #147860

    ουτε και σημερα μου επετρεψε ο καιρος (βροχη και αερα )να ραντισω να δουμε που θα παει το θεμα

    να μας τα χαλασει θελει τι να πω
    ευτηχως δεν ειναι πολυ η προσβολη οποτε δεν ανυσηχω αλλα πρεπει να ραντισω να το θεραπευσω οσο καθετε χειροτευρευει

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 93 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων