ΜΠΕΚΑΤΣΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #147387

    Δεν ειδα το θεμα γιατι δεν εχω pc αυτες τις μερες .Αν θελεις Γιωργο την αποψη μου για να μεινεις στον τιτλο αλλα και στην τιμη που θελεις ξεχνα τα ολα και παρε την beccaccia.
    Απο τοτε που την πηρα τα s/p καθονται σπιτι και κλαινε …


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #147394

    βασικα αυτη τη στιγμη εχω μια breda altair αρκετα καλη για το κυνηγι της μπεκατσας(2,800γρ 66εκ. καννη).μπορει επισης να βελτιωθει με την αγορα μιας καννης στα 61εκ.αυτος ειναι κ ο λογος που δεν σκεφτομαι για καραμπινα.καραμπινα θα επαιρνα δευτερη μονο καποιο μοντελο για πιο βαρια κυνηγια(παπια,φασσα κτλ).επισης εχω ενα πλαγιοκαννο baikal 6 ετων το οποιο καλλιστα θα μπορουσα να μετατρεψω σε ιδανικο μπεκατσοντουφεκο αλλα οπως ειπα κ πριν δε με βολευουν τα πλαγια κ δεν θελω να ρισκαρω ξοδευοντας χρηματα για αυτο.απλα μου λειπει ενα ποζε για αυτο κ το συζηταω.την καραμπινα δεν την αλλαζω στα καρτερια οποτε αν επαιρνα ποζε θα ηταν για την μπεκατσα κ μονο.πριν καιρο ειχα δει ενα betinsoli που ειχε ολα τα χαρακτηριστικα που θελω αλλα δεν εχω ακουσει καλα λογια για την μαρκα αυτη οποτε το αφησα.ισχυει οτι εχει κλεισει το εργοστασιο της?
    γιωργο(vardeos) καλα τα λες ρε αλλα πολυ μου τα ανεβασες τα λεφτα…δεν βγαινω…!
    οσο για τα τροποποιημενα baikal που οι περισσοτεροι προτεινετε μου αρεσουν πολυ στις φωτο αλλα καπου κολλαω…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #147397

    Γιώργη

    Ψάχνοντας τις Αγγελίες έπεσα επάνω σε αυτό http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=5708 ίσως σε καλύψει και σε ποιότητα και σε λεφτά και σε προδιαγραφές…
    Ίσως να υπάρχει ακόμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    tzenos στις #147400

    Να κανω και εγω μια προταση στο φιλο…….. BRNO, Moz ZH 301, διαμετρημα 12/70, 2 ζευγαρια καννες DEMIBLOCK απο χαλυβα "POLDI ELEKTRO". Α' καννη 66 εκατοστα, αυλοι 18,35 & συσφιξεις κυλινδροι. Β' καννη 74 εκατοστα, αυλοι 18,35 & συσφιξεις 1* & 2*. Μονοσκαλδαλλο & δισκανδαλλο ταυτοχρονα αφου η δευτερη σκανδαλλη λειτουργει ως μονη. Κοντακι μηκους 37 εκατοστων με πιστολαβη, απο καλη καρυδια. Βαρρος 3,07 κιλα. Αψογη κατασταση ! ! ! 750 ευρω. http://www.fineguns.gr

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #147403

    Προδρομε,το οπλο το αγοραζες με δυο ζευγη κανων!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #147445

    Off-topic αλλά πάντα ήθελα να ρωτήσω:
    Με το Brno Skeet με τις φλογοκρύπτες, έχει ρίξει κανείς σας; Έχουν κάποια επιπλέον χρηστικότητα ή απλώς έτσι βλέπουν το porting στην Τσεχία; Γιατί είναι επιεικώς υπερβολικές κατά την γνώμη μου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #147452

    Αληθεια ρε παιδια που βρισκεται-ποιος το εχει το fineguns ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    803
    camelg4 στις #147509

    α και που εισαι Φιλε Μακη η υπογραφη σου ειναι ολα τα λεφτα!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #147657

    για τα LAURONA τι ξερουμε?εχει κανεις εμπειρια απο την μαρκα?αν κ απο οτι βλεπω εχουν υψηλο προφιλ φαινονται στυλατα οπλα.ειναι τησ χρηματικης κατηγοριας των betinsoli αλλα αναρωτιεμαι αν θα παρουσιαζουν παρομοια προβληματα που κατα καιρους ακουγαμε αυτα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #147662

    Κατοχος, χρηστης και λατρης για χρονια.
    Οπλα για τον μεσης χρηματικης δυνατοτητας κυνηγο….με προτερηματα ανωτερης κλασης σε χαμηλοτερη τιμη.(δεν πληρωνεις καθολου ονομα η διαφημιση)

    Στην Κυπρο εχουν φανατικους χρηστες και ειναι πολυ γνωστη φιρμα…..μετα τα μπερεττα και browning.

    Ελαττωματα…….καπως ακομψη εμφανιση……και απουσια πολλων διακοσμησεων, χρυσων ενθετων κλπ…….για τα προσωπικα γουστα του καθε ενος φυσικα.¨

    Επισης δεν βρισκεται στην Κυπρο τουλαχιστον ευκολ δισκανδαλη εκδοση.

    Κατεχω το μοντελλο ultimo……συλλεκτικη εκδοση του 2005,

    Εκδοση……66 εκατοστα καννες, αεριζομενες, πλατια σκοπευτικη ριγα, ρυθμιζομενη σκανδαλη, αυτοματοι εξολκεις,ατσαλινη βαση, απολυτο(ελεγμενο) ζυγισμα, ενισχυσεις στα πλαινα της βασεις, ομορφα ξυλα,αυλοι 18.6 χιλ, 5 τσοκακια, χρωμιωμενο εσσωτερικα ΚΑΙ Εξωτερικα………..βαρος 3 κιλα.

    Πολλα απο τα πιο πανω……..δινεις πολυ περισσοτερα για να τα παρεις……..τιμη αγορα για μενα το 2007, καινουργιο,850 Λιρες Κυπρου…..δηλαδη 1450 Ευρω( απο τα πιο φτηνα στην αγορα πλην του Μπαικαλ που ειναι φτηνο αλλα αριστο)

    Περισσοτερα , οπως και τι πρεπει να προσεξεις εαν θες να το ελεξεις με προσωπικο μυνημα.

    Υ.Σ η Εταιρεια εχει αγοραστει απο την Norica.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Ανώνυμος στις #147674

    ενα σοβαρο Μπεκατσοντουφεκο!!60cm κανη και αυλο 18,8 Fabarm max lux σχεδον συλλεκτικο

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Ανώνυμος στις #147675

    και φανταστικο κοντακι απο ριζα καρυδιας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #147676

    βρισκω στον επισημο καταλογο της εταιρειας ενα μοντελο με ονομα BECASSE το οποιο μου αρεσει αρκετα.βεβαια εχει μια σκανδαλη κ οχι αγγλε κοντακι…ποιος ειναι αντιπροσωπος σε Ελλαδα?απλα για να μαθω τιμη…
    σε ευχαριστω πολυ φιλε Kurzthaar.αν χρειαστω πληροφοριες θα επικοινωνησω με pm

    ενα σοβαρο Μπεκατσοντουφεκο!!60cm κανη και αυλο 18,8 Fabarm max lux σχεδον συλλεκτικο

    πολυ ομορφο το οπλο της φωτο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #147710

    Για να το κάνω λίγο ποιο περίεργο το θέμα –
    Γράψτε τα τεχνικά χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει το μπεκατσοντούφεκο, ΟΤΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ σκεφτείτε και πάνω στην πράξη έχετε δει ότι βολεύει και εξυπηρετει στο κυνήγι της μπεκάτσας.
    Να κάνουμε μια στατιστική και έρευνα (LEO βοήθεια) και στο τέλος να καταλήξουμε στο τι είναι καταληλότερο σαν όπλο γενικά μετά ας ψάξουμε ποια προσφέρουν τα περισσότερα.
    Να ξεκινήσω εγώ.
    1ον Δικαννο 3η ντουφεκιά με 2 σωστές είναι εντελώς περιττη στην μπεκάτσα, επίσης δυνατότητα διαφορετικών τσοκαρισμάτων εντελώς απαράιτητη.
    2ον ΔΙΣΚΑΝΔΑΛΟ είναι απίστευτα ποιο γρήγορο στην επιλογή διαφορετικών καννών, στα σηκώματα πολλές φορές είτε δεν έχουμε εκτιμήσει σωστά την θέση του πουλιού ήτε προλαβάινει να βάλει κατι στην κοντίνη και το βλέπουμε κάπως καλά λίγο μακρύτερα. Επίσης στην μπεκάτσα έχουμε συναντήσεις με λαγό και κάποιες φάσσες -προσωπικά λατρεύω και τα 2 σαν φαί.
    3ον τσοκ 0,18 (βελτιωμένος) / 4 έω 6/10 η δεύτερη, θεωρώ ότι ο κύλλινδρος και τα bell, υπερβολικά και μια και την μπεκάτσα την κυνηγάμε σε διαφορετικούς βιότοπους, συν το ότι "διαλέγουν" φυσίγγια,
    Κοντάκι ντεμι πιστολε. Ο λόγος το πιστολέ δεν ενδείκτειται για δισκάνδαλα, το αγγλε έχει προβλήματα στα ψηλά στριψίματα και στον έλενχο, ξεκουμπώνει από τον ώμο ποιο εύκολα, καλή και βαθιά ψάθα, πολλές φορές κυνηγαμε με βροχή υγρασία, τα γάντια στο δεξί δεν βοηθάνε την γρήγορη και σωστή ενεργεια κλπ.
    Pitsch το έχω ψάξει αρκετά ενώ θέλουμε ένα όπλο που να ψηλωντουφεκάει, ταυτόχρονα είναι ντουφεκιά "μπουκαδόρικη" σε κοντινές αποστάσεις σε αργό στόχο, ισως είναι καλύτερα να ρίχνει ελάχιστα ψηλα,
    Αφησα τελευταίο το μηκος των καννών, γιατί αυτό εξαρτάται αμεσα από που θα ζυγίζει το όπλο, πράγμα που έχει να κάνει με την σωματική διάπλαση του καθενός μας, είμαι 1,87 δύσκολα μπορώ να πέσω κάτω από 65 cm. ώστε να ζυγίσει καλά και να έχει μια ικανοποιητική αδράνεια.
    ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ—————- πολλοί το θεωρών αυτονόητο 12αρι. ΓΙΑΤΙ??????
    Εχοντας κυνηγήσει χρόνια με μικρό. ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ μονόδρομο, Είναι βεβαια ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ από ένα 20αρι σε βάση από 12αρι, ή ένα 28αρι σε βάση από 20αρι.
    Θεωρώ ότι ΤΑ ΜΙΚΡΑ λόγω μικρότερου όγκου έχουν απίστευτα ταχύτερη επώμιση και σωστότερη κατάδειξη στόχου από το 12αρι.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #147714

    Συμφωνω στα μικρα διαμετρηματα ακομη και το 410 θα μπορουσε να καλυψει την μπεκατσα μεχρι 25 μετρα.Εχω ενα B.Rizzini Artemis 36αρι με διακοσμητικες πλακες σκετο μπιμπελο,εχει και τσοκακια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων