ΜΠΕΚΑΤΣΟΝΤΟΥΦΕΚΟ

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 31 έως 44 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #147715

    Πλαγιοκανο,δισκανδαλο με 66ρες κανες και σταθερα τσοκ 4 και 3*.


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Ανώνυμος στις #147726

    AN ΜΠΟΡΟΥΜΕ ναχουμε τον συνδιασμο στο κυνηγι(οπλο-σκυλος-φυσιγγι)νομιζω οτι και το αποτελεσμα θα ειναι εξ ισου αριστο!

    ολα εχουν την σημασια τους στον καταλληλο τοπο και στην καταλληλη στιγμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    ΔΙΑΣ-ΗΡΑ στις #147730

    Καλημέρα σε όλους!
    Πολλά και σωστά ειπώθηκαν και θα ειπωθούν ακόμη πάνω στο θέμα "κατάλληλο όπλο για το κάθε κυνήγι". Αλλά θα μας επιτρέψετε εμάς τους "σκυλάκηδες" -όπως είναι και ο φίλος Τάκης- να βλέπουμε το θέμα όπως το έθιξε παραπάνω ο Τάκης: όπλο 100 ευρώ, σκυλί 1.000.000 ευρώ! Και πάλι συγγνώμη αν είμαστε κολλημένοι.
    Προσωπικά,πάντως, για την μπεκάτσα προτιμώ το Fabarm Axis Tula 61εκ κάννες και τσοκαρίσματα Tula. Χωρίς ωστόσο να με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα όπλο…
    Φιλικά
    Γιώργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #147735

    στην μπεκατσα σιγουρα τον κυριοτερο λογο τον παιζει ο σκυλος…το οπλο ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση.στην επιλογη οπλου για το συγκεκριμενο κυνηγι παιζει κ μεγαλο ρολο το μερος.εδω στο νησι που τα περισσοτερα καλα μερη ειναι αρκετα πυκνα κ δυσβατα το οπλο πρεπει να ειναι κοντο κ ελαφρυ περισσοτερο για λογους ευελιξιας.για μενα το ιδανικο ειναι
    ποζε με 61-66εκ καννες,
    εσωτερικα τσοκ(αν κ σταθερα 5-3 θα βολευαν μια χαρα),
    με καλο ζυγισμα,
    με βαθια ψαθα στα ξυλα,
    οπωσδηποτε δισκανδαλο για πιο γρηγορη επιλογη,
    ισως οχι πολυ ακριβο(γιατι θα περασει δυσκολες στιγμες στο βουνο κ καλο ειναι να μη βλεπουμε γρατζουνιες κ σημαδακια σαν ευρω κ αντι να προσεχουμε τον σκυλο να προσεχουμε το οπλο),
    αν ψηλοντουφεκαει κ λιγο ακομα καλυτερα,
    η απουσια ριγας αν κ με φοβιζει προσωπικα λιγο ειναι ενα πλεονεκτημα στο θεμα βαρους κ δεν πολυεπηρεαζει μιασ κ μιλαμε για μπηχτες περισσοτερο
    κ οπωσδηποτε ενα κοντακι στα μετρα μας….
    οσο για το ειδος του κοντακιου δεν εκφερω αποψη γιατι δεν εχω εμπειρια εκτος απο πιστολε αλλα ενα οπλο με αγγλε το εχω αχτι.μαλλον εχουν δικιο οι φιλοι που προτεινουν πιστολε αφου οπως το σκεφτομαι προσφερει πιο σιγουρο κρατημα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #159844

    επαναφερω το θεμα αφου μετα απο πολυ ψαξιμο κ σκεψη ειμαι αναμεσα στα

    1)betinsoli artemis X7
    2)breton gaucher baby standard
    3)verney carron SAGITTAIRE BECASSIER
    αυτα ειναι κ οι βασικες επιλογες.τα κυριοτερα κριτηρια ειναι οι δυο σκανδαλες κ το βαρος.επικκρατεστερο αλλα κ πιο ακριβο ειναι το τριτο κ αυτο λογω επιλογης αγγλε κ αριστερου κοντακιου κ δευτερο ερχεται το betinsoli.
    τα παρακατω ειναι καποιες εναλλακτικες που χουν μεινει σαν δευτερες σκεψεις λογω της μιας σκανδαλης.κυριως το franchi θα το επαιρνα με κλειστα ματια…
    FAIR XLIGHT
    FIN CLASIC 512 SD LIGHT
    FRANCHI FALCONET S
    οι γνωμες σας ευπροσδεκτες…ειδικα αν ειστε κατοχοι των πανω οπλων η αν τα κατεχουν φιλοι σας…
    αν προτεινετε κατι σας λεω απο τωρα οτι η τιμη του SAGITTAIRE υπερβαινει αρκετα το budget,δεν θελω ουτε να ακουσω για fabarm axis ή elos,για καραμπινα ή πλαγιοκαννο κ πριν μου το πειτε κ εσεις ξερω οτι το καλυτερο ειναι να επωμισω ενα ενα τα οπλα που ανεφερα κ να καταλληξω αλλα ειμαι στην μυτιληνη κ κανενα απο τα παραπανω δεν υπαρχει σε βιτρινα εδω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    giorgos82 στις #333242

    επαναφερω το θεμα αφου μετα απο πολυ ψαξιμο κ σκεψη ειμαι αναμεσα στα

    1)betinsoli artemis X7
    2)breton gaucher baby standard
    3)verney carron SAGITTAIRE BECASSIER
    αυτα ειναι κ οι βασικες επιλογες.τα κυριοτερα κριτηρια ειναι οι δυο σκανδαλες κ το βαρος.επικκρατεστερο αλλα κ πιο ακριβο ειναι το τριτο κ αυτο λογω επιλογης αγγλε κ αριστερου κοντακιου κ δευτερο ερχεται το betinsoli.
    τα παρακατω ειναι καποιες εναλλακτικες που χουν μεινει σαν δευτερες σκεψεις λογω της μιας σκανδαλης.κυριως το franchi θα το επαιρνα με κλειστα ματια…
    FAIR XLIGHT
    FIN CLASIC 512 SD LIGHT
    FRANCHI FALCONET S
    οι γνωμες σας ευπροσδεκτες…ειδικα αν ειστε κατοχοι των πανω οπλων η αν τα κατεχουν φιλοι σας…
    αν προτεινετε κατι σας λεω απο τωρα οτι η τιμη του SAGITTAIRE υπερβαινει αρκετα το budget,δεν θελω ουτε να ακουσω για fabarm axis ή elos,για καραμπινα ή πλαγιοκαννο κ πριν μου το πειτε κ εσεις ξερω οτι το καλυτερο ειναι να επωμισω ενα ενα τα οπλα που ανεφερα κ να καταλληξω αλλα ειμαι στην μυτιληνη κ κανενα απο τα παραπανω δεν υπαρχει σε βιτρινα εδω.

    καλημερα! εχω το sagitaire 68 εκ με τσοκ 76 θαλαμη ,αγγλε κοντακι ,αριστερο. πολυ καλο οπλο και μου ερχεται κατευθειαν.αν θες να επικοινωνησουμε να το δεις και να το πιασεις πες μου.
    και γω απο μυτιληνη ειμαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #333241

    καλημερα! εχω το sagitaire 68 εκ με τσοκ 76 θαλαμη ,αγγλε κοντακι ,αριστερο. πολυ καλο οπλο και μου ερχεται κατευθειαν.αν θες να επικοινωνησουμε να το δεις και να το πιασεις πες μου.
    και γω απο μυτιληνη ειμαι.

    φιλε με σωζεις…το οπλο μου αρεσει παρα πολυ αλλα μονο απο φωτο το βλεπω.κ σκεφτομουνα οτι ισως ειναι πολυ ακριβο για να το παρω χωρις να μπορω να το δω….
    τι κυνηγια κανεις με το οπλο?τι βαρος εχει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    giorgos82 στις #333238

    φιλε με σωζεις…το οπλο μου αρεσει παρα πολυ αλλα μονο απο φωτο το βλεπω.κ σκεφτομουνα οτι ισως ειναι πολυ ακριβο για να το παρω χωρις να μπορω να το δω….
    τι κυνηγια κανεις με το οπλο?τι βαρος εχει?

    σου εστειλα pm

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    giorgos82 στις #333221

    φιλε με σωζεις…το οπλο μου αρεσει παρα πολυ αλλα μονο απο φωτο το βλεπω.κ σκεφτομουνα οτι ισως ειναι πολυ ακριβο για να το παρω χωρις να μπορω να το δω….
    τι κυνηγια κανεις με το οπλο?τι βαρος εχει?

    το becassier εχει 60 εκ καννη, βαρος 2.500 κιλα με βαση ergal και με ατσαλινη 2800,η κατω καννη ειναι σταθερο τσοκ 5 αστρα και η πανω με τσοκ,2 σκανδαλες με την πρωτη να λειτουργει σαν μονοσκανδαλο εξολκεις απλοι η αυτοματοι ,κοντακι αγγλε η πιστολε ,δεξι η αριστερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    tsaknis στις #159861

    Απο τα τρια αλλα που αναφερεις σου προτεινω ενεπιφυλακτα και με κλειστα ματια που λενε το finn classic.Ειναι οπλο με ξεχωριστο μηχανισμο δοκιμασμενο καιεφαρμοσμενο σε υψιλου επιπεδου οπλα.Πολυ καλη ατσαλη ατσαλινη βαση,(δεχεται και καννες ραβδωτες) υπεροχο φινιρισμα και πολλα αλλα που σε σχεση με την τιμη του το κανουν ενα ξεχωριστο 100% ιταλικο οπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #159896

    ισχυει οτι τα οπλα με ergal βαση κουνανε πιο ευκολα?εννοειται οτι αν παρω οπλο εστω κ ελαφρυ κ το βολευτω θα το δουλεψω λιγο κ στην τσιχλα περπτητο κ καρτερι οποτε προτιμοτερο το ατσαλι κ ας ειναι λιγο πιο βαρυ…
    το καλο με το αλουμινιο ειναι οτι δεν σκουριαζει βεβαια…τωρα μολις βρηκα στο http://www.npapadakis.gr/details2.php?lang…d=215&theq= οτι ετσι που το θελω με απλους εξολκεις κ αριστερο κοντακι θα μου βγει στα 1500…οσο για το αγγλε ειναι +90ευρω αλλα δεν το εχω αποφασισει ακομα…θα δω του γιωργου κ θα κρινω…
    καλη δεν ειναι η τιμη του?το εχει κανενασ αλλοσ το οπλο να πει εντυπωσεις?ξερετε αν τα sagitaire αλλαζουν καννες? δηλαδη αν στο becasier μπορω να βαλω κανη απο αλλο μοντελο μακρυκανο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    730
    Λευτέρης στις #333135

    ισχυει οτι τα οπλα με ergal βαση κουνανε πιο ευκολα?εννοειται οτι αν παρω οπλο εστω κ ελαφρυ κ το βολευτω θα το δουλεψω λιγο κ στην τσιχλα περπτητο κ καρτερι οποτε προτιμοτερο το ατσαλι κ ας ειναι λιγο πιο βαρυ…
    το καλο με το αλουμινιο ειναι οτι δεν σκουριαζει βεβαια…τωρα μολις βρηκα στο [url=”http://www.npapadakis.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=6&the2id=35&the3id=36&theid=36&open1=6&open2=35&open3=36&thepid=215&theq=”]http://www.npapadakis.gr/details2.php?lang…d=215&theq=[/url] οτι ετσι που το θελω με απλους εξολκεις κ αριστερο κοντακι θα μου βγει στα 1500…οσο για το αγγλε ειναι +90ευρω αλλα δεν το εχω αποφασισει ακομα…θα δω του γιωργου κ θα κρινω…
    καλη δεν ειναι η τιμη του?το εχει κανενασ αλλοσ το οπλο να πει εντυπωσεις?ξερετε αν τα sagitaire αλλαζουν καννες? δηλαδη αν στο becasier μπορω να βαλω κανη απο αλλο μοντελο μακρυκανο?

    Γεια σου φιλε μου.
    Ειναι προσωπικη μου αποψη αυτη . Αν ειναι να παρεις δικανο παρε δικανο!
    Ατσαλι και μονο ατσαλι. Το βαρος ειναι θεμα για πολλους. Ομως αλλο η εργονομια και η ευκολια χρησης και αλλο η αντοχη. B)
    Μπορει και να μη σου κουνησει ποτε. Αν κουνησει ομως θα κουνησει γρηγοροτερα απο ενα ατσαλινο (παντα με την ιδια χρηση)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    101
    dines στις #332983

    ισχυει οτι τα οπλα με ergal βαση κουνανε πιο ευκολα?εννοειται οτι αν παρω οπλο εστω κ ελαφρυ κ το βολευτω θα το δουλεψω λιγο κ στην τσιχλα περπτητο κ καρτερι οποτε προτιμοτερο το ατσαλι κ ας ειναι λιγο πιο βαρυ…
    το καλο με το αλουμινιο ειναι οτι δεν σκουριαζει βεβαια…τωρα μολις βρηκα στο [url=”http://www.npapadakis.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=6&the2id=35&the3id=36&theid=36&open1=6&open2=35&open3=36&thepid=215&theq=”]http://www.npapadakis.gr/details2.php?lang…d=215&theq=[/url] οτι ετσι που το θελω με απλους εξολκεις κ αριστερο κοντακι θα μου βγει στα 1500…οσο για το αγγλε ειναι +90ευρω αλλα δεν το εχω αποφασισει ακομα…θα δω του γιωργου κ θα κρινω…
    καλη δεν ειναι η τιμη του?το εχει κανενασ αλλοσ το οπλο να πει εντυπωσεις?ξερετε αν τα sagitaire αλλαζουν καννες? δηλαδη αν στο becasier μπορω να βαλω κανη απο αλλο μοντελο μακρυκανο?

    Αυτο το οπλο δεν απευθυνεται σε καρτερι και σε πολλες τουφεκιες αλλα καθαρα σε κυνηγους φερμας και η ανακρουση σε φυσιγγια 34+
    θα σε ενοχλησει οπωσδηποτε.Με πιο φθηνα αυτογεμη θα κανεις καλυτερα τη δουλεια σου και σε καρτερι και σε κυνηγι φερμας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #332981

    ισχυει οτι τα οπλα με ergal βαση κουνανε πιο ευκολα?εννοειται οτι αν παρω οπλο εστω κ ελαφρυ κ το βολευτω θα το δουλεψω λιγο κ στην τσιχλα περπτητο κ καρτερι οποτε προτιμοτερο το ατσαλι κ ας ειναι λιγο πιο βαρυ…
    το καλο με το αλουμινιο ειναι οτι δεν σκουριαζει βεβαια…τωρα μολις βρηκα στο [url=”http://www.npapadakis.gr/details2.php?lang=1&wh=1&the1id=6&the2id=35&the3id=36&theid=36&open1=6&open2=35&open3=36&thepid=215&theq=”]http://www.npapadakis.gr/details2.php?lang…d=215&theq=[/url] οτι ετσι που το θελω με απλους εξολκεις κ αριστερο κοντακι θα μου βγει στα 1500…οσο για το αγγλε ειναι +90ευρω αλλα δεν το εχω αποφασισει ακομα…θα δω του γιωργου κ θα κρινω…
    καλη δεν ειναι η τιμη του?το εχει κανενασ αλλοσ το οπλο να πει εντυπωσεις?ξερετε αν τα sagitaire αλλαζουν καννες? δηλαδη αν στο becasier μπορω να βαλω κανη απο αλλο μοντελο μακρυκανο?

    Το σαγκιταιρ ηταν το πρωτο μου οπλο,και το ειχα παρει οταν το ειχαν πρωτοφερει με αλουμινενια βαση και χωρις τσοκ πραγματα που με εκαναν να το πουλησω γιατι δεν μπορουσα να παρω τιποτα με το φουλ.Ειναι πολυ καλα οπλα με ιδιοτροπο λιγο αλλα καλο μηχανισμο και πολυ ομορφα.

Επισκόπηση 14 δημοσιεύσεων - 31 έως 44 (από 44 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων