HYPER PORTING

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #147983

    Μήπως τα κλασσικά με μάλλινη (ή από φυτικές ίνες έστω) τάπα – χωρίς συγκεντρωτήρα ή άλλου είδους προστασία των σκαγιών για την αποφυγή της τριβής τους με την κάννη;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #147985

    ΕΠΕΙΔΗ ΕΛΕΙΠΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΓΕΜΙΣΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ,ΑΣ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ.
    1)TO PORTING ΔΕΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΧΡΩΜΙΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ.ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΟΠΛΑ.ΜΟΝΟ ΣΤΟ BAIKAL KAI TH S.B.EAGLE ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΧΡΩΜΙΩΣΗ,ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΕΡΥΝΣΗ ΑΥΛΟΥ ΚΑΙ ΚΩΝΟΥ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ.Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΑ 2 ΑΥΤΑ ΟΠΛΑ ΗΤΑΝ ΤΡΟΜΕΡΗ.Η ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ ΚΑΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ,ΛΕΣ ΚΙ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟ ΟΠΛΟ.ΓΙΑ ΤΗΝ S.B.EAGLE,ΕΠΙΚΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΡΤΥΡΙΑ ΤΟΥ ΛΕΩΝΙΔΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ.ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΡΩΣΟ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕ ΣΥΝΤΡΟΦΕΥΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΛΑΓΟΚΥΝΗΓΙ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ Ο ΛΑΓΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΞΕΜΑΚΡΑΙΝΕΙ.
    2)ΟΙ ΑΧΡΩΜΙΩΤΕΣ ΚΑΝΕΣ,ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΑ ΛΕΙΑΝΣΗ,ΒΓΑΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΑΛΛΙΝΗ ΤΑΠΑ Ή ΧΑΜΗΛΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑ.ΕΚΕΙ,ΕΠΕΙΔΗ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ,ΔΕΝ ΑΝΑΠΤΥΣΟΝΤΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΡΙΒΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΑΛΑ Η ΚΑΤΑΝΟΜΗ,ΟΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΧΡΩΜΙΩΜΕΝΗ ΚΑΝΗ.ΟΤΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΜΕ ΨΗΛΟ,ΚΛΕΙΣΤΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΗΣΙΜΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΑΛΗΑ ΔΙΚΑΝΑ ΕΙΧΑΝ ΣΤΕΝΟΥΣ ΑΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΙΧΑΝ ΕΛΑΦΡΙΕΣ ΓΟΜΩΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ ΜΑΛΛΙΝΗ ΤΑΠΑ.
    3)ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΡΩΤΑ ΓΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΡΗΝ BENELLI.ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ,ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ.ΘΑ ΔΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ,ΟΤΙ Η ΙΔΙΑ Η ΕΤΑΙΡΙΑ,ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΟ PORTING,ΣΤΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΝ SUPERSPORT.ΕΠΙΣΗΣ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ CRIO COMFORT,ΜΟΛΙΣ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ Ο ΝΤΙΝΟΣ.
    4)ΣΤΑ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #147989

    Τι ακριβώς άλλαξε στην Benelli Super Black Eagle φίλε ΛΕΩΝ; Εννοώ την διαφορά στις εσωτερικές διαστάσεις της κάννης πρίν και μετά – από π.χ. 18,3 έγινε 18,5 ή 18,6 ή παραπάνω; Ο δε κώνος πήγε στα πόσα cm ; Να υποθέσω ότι μετά έκανες αργή βαφή στην κάννη; Πόσα € πήγε το συνολικό "πακέτο" για το συγκεκριμένο όπλο;
    Φιλικά,
    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #147992

    Ο ΑΥΛΟΣ ΕΓΙΝΕ 18,55,Ο ΚΩΝΟΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ,ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.ΠΑΝΕ 8 ΧΡΟΝΙΑ.ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΕΝΗ ΜΕ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΓΚΝΟΥΜ,ΚΑΡΑΜΠΙΝΕΣ,ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ Ή ΚΑΙ ΛΙΓΩΤΕΡΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ 18ΒΟΛΑ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΓΚΝΟΥΜ,ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ.ΤΗ ΖΗΛΕΨΑΝ ΠΟΛΛΟΙ.ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΑ ΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑ ΚΑΙ Η ΤΡΙΒΗ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΝΗ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΛΟ.ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΑΓΙΑ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ,ΚΑΤΑΝΟΜΗ,ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ!ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΜΕ ΤΟΝ ΛΕΩΝΙΔΑ ΠΕΡΥΣΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    TZAVELAKIS στις #147998

    όσον αφορά τον Αιγινίτη ο άνθρωπος πέρα από το ότι ασχολείται με το άθλημα πολλά χρόνια, έχει επισκευθεί τα μεγαλύτερα εργοστάσια κατασκευής όπλων έχει μιλήσει με τους τεχνίτες και σίγουρα ξέρει πέντε πράγματα παραπάνω,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #147999

    Η σωστή διαδικασία κατασκευής της κάννης στο λειόκαννο προϋποθέτει την διαμόρφωση του εσωτερικού της με καλή μηχανική λείανση και ακολούθως την επιχρωμίωση για προστασία της από οξειδώσεις, κατάλοιπα κλπ. Μερικές "εταιρείες" χρησιμοποιούν την επιχρωμίωση για να καλύψουν την εσωτερική επιφάνεια της κάννης χωρίς να τις έχουν προηγούμενως διαμορφώσει σε ένα βασικό επίπεδο λειάνσεως (όχι το ανώτερο και ακριβότερο αλλά το βασικό) – εμφανισιακά κι αυτές "γυαλίζουν" τέλεια και "λάμπουν στο φώς". Κάτω από το χρώμιο όμως δεν είναι "κούκλες" αλλά "πανούκλες". Αυτά τα μυστικά των εργοστασίων για συμπίεση του κόστους παραγωγής και αύξηση του κέρδους δεν τα βγάζουν πάντα στη φόρα οι "ειδικοί" (όσοι τα γνωρίζουν) – όταν όμως αρχίζουν τα προβλήματα σε κάποιες παρτίδες όπλων με πρόωρα "ξεφλουδίσματα" του χρωμίου της κάννης (χωρίς να έχει προηγηθεί υπερβολική χρήση ή κατάχρηση των όπλων) τότε αρχίζουν να μπαίνουν οι ψύλλοι στ' αυτιά των ψαγμένων και "ανήσυχων" αγοραστών.
    Φιλικά,
    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #148061

    Αν βλέπω καλα, έχει σαφώς λιγότερα διάκενα αλλά και πιό πυκνό κέντρο.
    Σωστά;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #148063

    Ωστόσο, έχω μιά επιφύλαξη στο πυκνό κέντρο.
    Σίγουρα, μια τέτοια κατανομή θα πάρει περισσότερα μακρινά πουλια στα χέρια ενός καλού σκοπευτή.
    Τον μέσο κυνηγό – σκοπευτή, που στηρίζεται πολύ και στα περιφεριακά σκάγια, πόσο θα τον βοηθήσει;

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #148064

    Aυτο που βλεπω εγω,ειναι οτι βελτιωθηκε θεαματικοτατα η κατανομη, ναι μεν εγινε πιο <κλειστη > η τουφεκια,αλλα η κατανομη ειναι αριστη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #148065

    Αφήστε, μου ήρθε και η απάντηση.
    Θα χρησιμοποιήσει ένα πιό ανοικτό τσόκ και θα έχει ως κέρδος τα λιγότερα διάκενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #148066

    Μόνο θετικά λοιπόν τα αποτελέσματα.
    Εγώ πότε θα αξιωθώ να κάνω μια σωστή δοκιμή σε πίνακα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #148068

    Aυτή δεν είναι "πριν και μετά", είναι μόνο "μετά", αλλά είναι πολύ εντυπωσιακή. Φυσίγγι 36 γρ. 5άρι, γεμισμένο για πολύ κρύο, με 430 μ/δ αρχική, στα 35 μέτρα με το ίδιο τσοκ (ντεμί). Δεν έχει την ομοιογένεια της προηγούμενης, αλλά δεν είναι και φτιαγμένο το φυσίγγι για καλοκαίρι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    171
    ALEXTRAP στις #148073

    αυτο το "οπλακι " σου ΛΕΟ πολυ το γουσταρω εχει προσωπικοτητα σαν εσενα…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #148084

    ΔΗΛΑΔΗ ΔΑΣΚΑΛΕ,ΑΛΛΑΞΕΣ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ PORTING ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ ΚΩΝΟΥ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    520
    mixgik στις #148136

    Σίγουρα λοιπόν βοηθάνε κ η διεύρυνση του κώνου προσαρμογής κ το (hyper)porting , σε άλλες κάνες λίγο κ σε άλλες πολύ περισσότερο αλλά αυτές οι εργασίες πόσο στοιχίζουν ? value for money …..?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 30 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων