Οπλο made in Greese

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 33 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #148826

    Παιδια το τι μπορουμε να κανουμε σαν ελληνες το ξερουμε πολυ καλα..αλλα δεν μας αφηνουν..γιατι στο εξωτερικο ελληνες ειναι Ν.1 κορυφες
    σιγα μη δεν μπορουμε να φτιαξουμε τουφεκια αφου εξω ο ελληνας φτιαχνει διαστημοπλια τι να λεμε λετε τωρα,,απλα δεν μας αφηνουν, γιατι μας φοβουντε
    γιατι ειμαστε ο μονος λαος στην ευρωπη που δεν εχουμε αδεια για ραβδωτα οεο; αμα μαθετε να μου πειτε και εμενα

    Στην ΝΑΣΑ τα πιο μεγαλα κεφαλια ειναι ελληνες..Σταματης κριμιτζης-θανασης οικονομου-ιωανα βερνικιου..γιατι ολα τα προγραματα και τα σκαφη τους
    εχουνε ελληνικα ονοματα;γιατι τα βαφτισανε ελληνες αφου εμεις τα φτιαξαμε σχεδον ολα..ενα θα σας πω μονο οτι η ΝΑΣΑ εδωσε βραβειο στον 17χρονο ελληνα
    μανωλη βλατακι, για τον σχεδιασμο παρακαλω υπερηχητικου αεροπλανου [με λιγα λογια τους αφησε μαλακες ο 17χρονος του αμερικλανους]
    Να μην πουμε για το CERN που εχουμε 25 ατομα τωρα μεσα στην ΜΕΚΑ της επιστημης. να αναφερω 3 απο τους τοπ οπως ο γιαννης παπαδοπουλος- μαρια δημου- μιχαλης καρατζινος
    Να μην πουμε για της πατεντες που εκλεψαν απο ελληνες και εγειναν μαγκες στο εξωτερικο, και ειναι παρα πολλες και θα γραφω μια ωρα
    Βρε παρτε χαμπαρι οτι αμα δεν ειχαμε τον οβραιο πανω απο το κεφαλι μας θα ημασταν κορυφη..[για τον γκιολβα τι να πουμε προδοσια μεγαλη με το ΑΡΤΕΜΙΣ]
    Δυστυχος καποιοι ξεχασαν τα λογια των σοφωτερον προγονων, με αποτελεσμα να γινουν υποχειρια των μασονων..ροδα ειναι ομως και θα γυριση


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    626
    dimoik στις #148829

    Οσον αφορα το το θεμα για το αν θα αγοραζα Ελληνικο οπλο(για να επανελθουμε στο θεμα)…
    Εαν πληρουσε τις διεθνεις προδιαγραφες και τα στανταρ τα δικα μου εννοειτε οτι θα το αγοραζα!!!

    (να ηταν και δοκιμασμενο και απο πολλους,να μην την "φαω"απο τους πρωτους…)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    500
    ΝΙΚΟΣ στις #148831

    Φίλοι μου καλημέρα,

    Και μόνο για να δοθεί άδεια κατασκευής όπλων, έστω και κυνηγητικών (λειοκανα) θα αγόραζα ότι και να ήταν αυτό.

    Αυτό το θέμα είναι άλλη μια πονεμένη ιστορία της Ελλάδας, σκεφτείτε μόνο ότι όπλα που υπάρχουν κατασκευασμένα από τον Ντίνο Παπατσαρουχα είναι σπάνια και μάλλον ακριβά!!!

    Από όσο έχω διαβάσει παλιότερα από άρθρα των περιοδικών και των δασκάλων του χώρου έχουν κατατεθεί κατά καιρούς σχέδια για κατασκευή κυνηγητικών όπλων στην ΕΛΒΟ και στην ΠΥΡΚΑΛ, αλλά …. Τίποτα.

    Σίγουρα δεν θα συναγωνιζόμαστε τους μεγάλους οίκους, αλλά σκεφτείτε κάνουμε εισαγωγή από την Τουρκία ;;;;

    Μακάρι να γινόταν – μακάρι να έμπαινε και η Ελλάδα σε μια άλλη τροχιά, να μην έχει οπλοφοβια, το κράτος να αντιμετωπίζει αλλιώς τους οπλοφιλους αλλά και στο τέλος να μην εισάγουμε τα πάντα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    TZAVELAKIS στις #148832

    Οι πολιτικοί δεν ήρθαν από τον Άρη, προέρχονται από την κοινωνία. Εμείς τους έχομε αναδείξει με την ψήφο μας, κατευθυνόμενοι απο τα ΜΜΕ. Η Δημοκρατία είναι μακράν το καλύτερο πολιτικό συστημα, αλλά για να λειτουργήσει σωστά χρειάζεται ενημερωμένους ενεργούς πολίτες που συμμετέχουν στα κοινά. Εμείς τα τελευταία χρόνια την πατήσαμε από την πολύ ενημέρωση, γιατί δεν έχομε σωστή κρίση ώστε να διαχειριστούμε τις πληροφορίες που πήραμε. Αυτό είναι θέμα παιδείας με την ευρύτερη έννοια. Μέχρι πριν από μερικούς μήνες που χτύπησε την πόρτα μας η οικονομική κρίση τα λαμόγια τα θεωρούσαμε και μάγγες γιατί έκαναν περιουσίες εις βάρος του κράτους, αλλά το κράτος είμαστε όλοι, δηλαδή έκλεβαν από εμάς. Νομίζω ότι ήρθε ο καιρός να μην τρώμε ότι μας σερβίρουν, να το ψάχνομε λιγο περισσότερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #148834

    Κια ποιος φταίει ρε παιδιά για την όλη μας ανυπαρξία, μήπως λέω μήπως έχουμε όλοι εμείς ποσοστό συμμετοχής σε ότι έχει γίνει ??
    ετσι απλά σαν ερώτηση. Και όταν λέω όλοι εμείς εννοώ όλους εμάς και τους καταναλωτές και τους παραγωγούς και ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ τους πωλητές.
    Να θέσω μερικές ερωτήσεις και έτσι με το χέρι στην καρδια να απαντήσουμε σε μερικά απλά πράγματα για να δούμε τα γιατί και πώς.
    Δεν θα σταθώ στην τεχνολογία του κυνηγετικού όπλου γιατί Υπάρχει και παραυπάρχει και τεχνογνωσία και στο φινάλε σιγά την τεχνολογία. και ιδεές έρχονται γιατί ο Ελληνας το στρίβει το μυαλό του.
    Ας αρχίσω από τα απλά, Υπάρχει καλύτερο κράτημα από το ελληνικό στρατιωτικό άρβυλο στο στεγνό η βρεγμένο βράχο, την ανθεκτικότητα του στις ραφές και στην σχάρα, μακράν καλύτερο. Ναι θα συμφωνήσω έχει ενα σωρό άλλα κουσούρια, όπως μας θυμίζει στρατό, δεν είναι επενδευμενο και μας ζορίζει στην γλώσσα, αλλά όλα αυτά είναι πράγματα που εαν βγεί στο εμπόριο είναι σίγουρο ότι θα φτιαχτούν χωρίς κανενα ανεβασμα τρελλο του κόστους, και μην ακούσω για βάρος γιατί το 90% των επωνύμων αρβύλων που φοράμε είναι βαρύτερα, και άντε και εβγαινε ένα τέτοιο αρβυλο σε καφέ, με το μαλακό δερματάκι για φόδρα από μεσα και λίγο ποιο σωστό στην γλώσσα. Ενα προιον που έχει αποδείξει την αντοχή του την καταλληλότητα του περάν από οποιοδήποτε για τον τόπο μας, κλπ. θα αρχίσω από τους μαγαζάτορες?? σιγά μην το έβαζαν στο μαγαζί τους, ο λόγος δεν θα μπορούσαν να δικαιολογήσουν μεγάλο κέρδος, μια και οι τιμές εργοστασίου θα γινόταν γενικά γνωστές. Εαν το προιον έτσι και αλλιώς τσουλούσε θα άρχιζαν τις συγκρίσεις, όχι όμως με τα αρβυλα της παρόμοιας οικονομικής κατηγορίας αλλά με αρβυλα 3πλης τιμής, και μάλιστα από ανθρώπους που δεν έχουν πατήσει βουνό. και πάρε τα περιοδικά κλπ. Το προιόν δεν θα έφευγε.
    Ακόμα και εγώ που ξέρω πολύ καλά τι προσφέρουν και τα χρησιμοποιω στις προπονήσεις και στα χαμηλά παραθαλάσια βουνά, θέλω να πέρνω τζάμα, όχι με την φυσιολογική τους αξία, κλπ. Είμαστε καταναλωτικά λάθος, και από την στιγμή που είμαστε σαν καταναλώτες λάθος και μικρή χώρα δεν μπορεί να σταθεί κάτι με την ενχώρια κατανάλωση. και τις παρούσες εργασιακές συνθήκες. υψηλή φορόλογία επιχειρήσεων, αισχρή δημόσια διοίκηση όχι μόνο σαν αρχή αλλά και υπαλληλικά, βλεπε εφοριακοί, μόλις κάτι πάει να γίνει λίγο μεγαλύτερο έρχονται οι δήθεν συνδικαλιστές είναι τυχαίο ότι δεν ακμάζουν οι μεγάλες επιχειρήσεις στην Ελλάδα??? εαν αυτό το θέμα το ανοίγαμε πριν 5 χρόνια σιγά μην έπερνε κανένας Ελληνικό όπλο,
    Για να βγεις στην διεθνή αγορά ή θα πρέπει να έχεις κάτι που δεν έχουν οι εκεί αγορές ή να έχεις σχέση ποιότητας/τιμής εξαιρετικη, Που θα εξάγεις κυνηγετικά όπλα στην Ιταλία – ισπανία – μην πώ για Γερμανία και γελάω μέχρι αυρίο. Ουσιαστικά για την διαφήμηση σου πρώτα πρέπει να γίνεις αποδεκτός στην Ελληνικη αγορά και μετά στο εξωτερικό, αλλά είπαμε την 1η σφαλιάρα θα την εισπραξει ο κάθε κατασκευαστης από την πατρίδα του, και όχι τις υπηρεσίεςκλπ από την ίδια του την αγορά,
    Εαν ξέρατε πόσες επιχειρήσεις φασόν υπερσυνχρονες λειτουργούσαν στην Μακεδονία Θράκη, και έραβαν ιταλικών οίκων ρούχα, που το μόνο ίταλικό ήταν το σχέδιο και η ετικέτα. αλλά όταν έβγαζε η επιχείρηση το ίδιο ρούχο με διαφορετική ετικέτα για να το πουλήσει έπρεπε να το δώσει στο 20% της τιμής του εισαγώμενου πολλές φορές φτηνότερο και από κινέζικο, γιατί γιατί ΕΜΕΙΣ όλοι μαζί τους κατατρέχουμε.
    Κάντε μια έρευνα αγοράς να δείτε τι φυσιγγια καταναλώνεται, όσο περνάει ο καιρός περισσότερα εισαγωγής, και έαν δεν έχουμε εταιρείες, ποσο πιθανό θεωρείται να καταναλώνεται ιταλικά φυσίγγια με ελληνικά σκάγια???
    Γιατί τι παραπών έχουν τα εισαγωγής ??? ρε ότι κατιμά καταναλώνουμε αρκεί να γράφει κάτι άλλο εκτός από mde in Greece.
    Μεταξύ μας κοροιδευόμαστε, εφτιαχνε Ελληνας custoum όπλα ποιοτικά , πόσοι από εμας πήραμε ???που να σταθεί ο άνθρωπος, Από τον ίδιο οπλουργό εισαγωγής μεταποιημένα ανάρπαστα.
    Στα σκυλιά τα ίδια, φτάνει το κουτάβι 1100+ € τελική τιμή εισαγώμενο 95% δεν μπορεί να σταθεί σε σοβαρή κριτική αλλά αντίστοιχο ελληνικό που και αποδεδειγμένα κυνηγάει προσαρμοσμένο στον τόπο μας κλπ κλπ 400€ και θα τον γαμήσουμε στα παζάρια. Πως να κρατήση κάποιος ποιότητα ???
    Δεν τρώει η Ελλάδα τα παιδιά της οι ελλήνες τρώνε τους Ελληνες.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #148835

    Να ρωτησω ομως κατι απλο; Εχετε σκεφτει αν η επενδυση που θα γινει για να φτιαχτουν οπλα, αξιζει το κοπο της; Ας αφησουμε στην ακρη τα οποια (μεγαλα) προσκομματα προβαλλει το Ελληνικο Κρατος, και ας σκεφτουμε αν η επενδυση αυτη θα ειναι βιωσιμη η οχι. Ας πουμε οτι υπαρχει μια Ελληνικη εταιρια που φτιαχνει οπλα, ποσα νομιζετε οτι θα πρεπει να πουλιουνται ωστε να ειναι βιωσιμη, και να υπαρξει αναπτυξη;

    Προσωπικα θα προτιμουσα αυτην την εταιρια να ασχοληθει πχ, φτιαχνοντας υπηρεσιακα πιστολια για την Αστυνομια ειτε μεσω αγορας καποιας πατεντας ειτε σχεδιασμου ενος νεου. Παραλληλα θα μπορουσε να σχεδιασει εξ' ολοκληρου ενα οπλο μονης βολης, για διαμετρημα 12, το οποιο ομως με αλλαγη κανης θα μπορουσε ανετα να γινει ραβδωτο, για σκοπευτικη χρηση.

    Δυστυχως φοβαμαι την πονηρια του Ελληνα, και την εκπτωση στην ποιοτητα που πιθανον να γινει αργοτερα. Μην υπαρχοντας μια Τραπεζα Δοκιμων (αλλο μεγαλο αγκαθι) δεν ειμαι καθολου σιγουρος για το ποσο μια βιοτεχνια θα κρατησει την ποιοτητα της σταθερη.

    Εν πασει περιπτωσει παντως, νομιζω οτι αν αυριο φτιαχνοταν μια τετοια εταιρια, θα προτιμουσα να περασουν καποια χρονια πριν δουμε ενα οπλο καλο, εστω και φτωχο σε φινιρισμα, απο το να βγαλει αμεσως μια γκαμα οπλων, με στολιδια ενα σωρο, αλλα με οχι καλη ποιοτητα.

    Παντελη, χειμαρος οπως παντα. Και, δυστυχως, ολοσωστος σ'αυτα που γραφεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    TZAVELAKIS στις #148838

    θα συμφωνήσω απολύτως με τον steel. Όσον αφορά τα φυσίγγια εγώ αγοράζω μόνο Ελληνικά φυσίγγια ΠΥΡΚΑΛ και το κάνω για τον εξής απλό λόγο, έχει iso που σημαίνει ότι τα φυσίγγια που παράγει πληρούν κάποιες προυποθέσεις για να βγουν στην αγορά. έχει δικό της βλητικό σταθμό κλπ. Αν μια Ελλήνική εταιρία είναι σοβαρή και παράγει κυνηγετικά όπλα που πληρουν τα διεθνη στανταρ δεν βρίσκω λόγο να μην αγοράσω ένα τέτοιο όπλο.
    Υ.Γ. Ένας Έλληνας που είχε υπηρετήσει ως μισθοφόρος στην Ν. Αφρική έλεγε ότι εκει αντάλλαζαν 1 σφαίρα 45αρα της πυρκαλ με 5 ίδιου διαμετρηματος της winchester. Σκεφτειτε το λίγο, μιλάμε για επαγγελματίες στρατιώτες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #148842

    Καταρχην φιλε Δημητρη τωρα που το ειπαις το πρωσεξα για το CREE[C]E (οταν μικρος μου φωναζε η μητερα μου για τα Αγγλικα ,εγω της ελεγα δεν παω σε ξενη χωρα να ζησο)

    1)Βικτωρα δεν μπωρουμε να μηλαμε για αποτηχια πρην το δοκιμασουμε (καπιοι ζητισαν να δοκιμασουν με οτι αυτο σηνεπαγεται ).Τωρα εγω θα τη πρωτιμουσα κατι σαν το εργωστασιο της RECTA που εδηξα στο αλλο topic :Οπλα για το στρατο μας (το πονεμενο Αρτεμις 30)σηναρμολογιση για χαρη μεγαλων αιτεριων και καποιο δηκομας λιοκανο.

    2)Αν και θα φηγο απο το θεμα κ. ΘΕΩΔΟΡΕ γι το τοτε NISSAN που ειχατε τα υφασματα για τις ταπετσαριες ηταν καθαρα Ελληνικα περα τη σηναρμολογιση που ειπαται

    3)Σηνεχεια για τα μεγαλα μιαλα : ο πατερας των MPV (πολυμορφικων) αυτοκινητων http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_artic…/05/2008_232961

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    93
    Άδμητος στις #148894

    Η ΠΥΡΚΑΛ (αν δεν κάνω λάθος μπορεί να είναι και η ΕΒΟ) βγάζει εκτός από πυρομαχικά και πολεμικά όπλα, το μεγαλύτερο μέρος της παραγωγής εξάγεται εκτός Ελλάδας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/06/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    44
    fondas στις #148899

    Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ . Ελλάδα είμαστε όλοι εμείς που καταντήσαμε μοιρολάτρες και καθόμαστε πίσω από μια οθόνη, μπροστά σε ένα πληκτρολόγιο και αναθεματίσουμε τούς πάντες και τα πάντα . Το λέω για όλους ,βάζοντας πρώτο εμένα .Για το θέμα των ελληνικών λειόκαννων το έχω ξαναπεί .Υπάρχουν όπλα τού Ζιγλίνα πού χρησιμοποιούνται ακόμα στο κυνήγι (αν κάποιος γνωρίζει τέτοιο όπλο ας το καταθέσει ),όπλα είχε κατασκευάσει ο Δεστέφανι (ΜΑΡΙΟΣ τα έλεγε νομίζω ) και σίγουρα και άλλοι που δεν γνωρίζω .Εμείς αναθεματίσαμε μόνοι μας την περίπτωση της παραγωγής .Ας ξεκινήσει πρώτα και μετά βλέπουμε ασφάλεια ,ποιότητα ,τιμή .ΝΑΙ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΑ ΠΡΩΤΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΠΛΟ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    giorgos82 στις #148905

    κι εγω θα αγοραζα ελληνικο οπλο χωρις δευτερη σκεψη αν ηταν κατι που δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα υπολοιπα οπλα γιατι οχι?
    να στηριξουμε τουλαχιστον καποιον ελληνα και οχι να δινουμε τα λεφτα μας στους αλλους συνεχως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #148908

    Εγώ θα έλεγα ας ξεκινήσουμε πρωτα να καταναλώνουμε τα υπόλοιπα προιόντα που παραγόνται στην Ελλάδα και χρησιμοποιούμε στο κυνήγι, Ας πιέσουμε τους κατασκευαστές να βελτιωθούν γιατί πολύ απλά θα τα "καταναλώνουμε" και βεβαια όχι κατασκευαστές τύπου γνωστής φίρμας που τα φτιάχνει πια με αισχρή ποιότητα στην γείτονα χώρα. Και μετά πάμε στα όπλα, τεχνολογία και τεχνογνωσία υπάρχει, και μάλιστα σε πολύ υψηλό βαθμό,
    Ας δώσουμε τα λεφτά μας σε Ελληνες και δουλειά σε Ελληνες.
    ΚΑΙ ας πάψει πια αυτή η καραμέλα του υψηλά αμειβόμενου Ελληνα, ο Ελληνας Δημόσιος υπάλληλος ΝΑΙ ήταν στο μεγαλύτερο ποσοστό του υπέρογκα αμοιβόμενος για αυτά που πρόσφερε, αλλά ο ιδιωτικός υπάλληλος από που και ώς που έχει υψηλό κόστος ΗΜΑΡΤΟΝ πια, Δηλαδή είναι ανταγωνιστικός σε τιμές ο Γερμανός ο Σουηδός και δεν είναι ο Ελληνας???
    Ημαρτον ρε παιδιά, δηλαδή τι θέλουμε να πούμε ότι τα fason που παράγει η Ελλάδα και δεν μιλαώ μόνο για ρούχα, αλλά για βιομηχανικά προιόντα γρανάζια κλπ με υπερσύνχρονες μεθόδους είναι ανταγωνιστικά αφού εξαχθούν στον εξωτερικό και ξαναέρθουν σαν τελικό προιόν στην Ελλάδα.
    Το προβλημα της Ελλάδας και της παραγωγής ήταν πάντα άλλο, και όχι οι υψηλες αμοιβές του ιδιωτικού χώρου, (απορίας αξιον γιατί εγώ δεν της έχω δεί)
    Το θέμα είναι ότι δεν ήμαστε αρκετά "εθνικιστές" σαν καταναλωτές και ο κύριος λόγος είναι η νοοτροπία του Ελληνα έμπορα, που κοιτάει με το τίποτα να πλουτίσει με αποτέλεσμα να φτάνει το προιόν στην κατανάλωση σε τρελλές τιμές, μη ανταγωνιστικές, αλλά σε αυτό δεν φταίει η τιμή παραγωγής αλλά η κακή εμπορική νοοτροπία,
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #148921

    Καλημέρα

    Διαβάζοντας τον τίτλο αυτού του θέματος, κατ' αρχάς μου έρχεται να απαντήσω "ναι"!!! – με ενθουσιασμό και Εθνική υπερηφάνια. Κατά δεύτερον αρχίζουν οι σκέψεις… :

    * Σίγουρα θα το αγόραζες Παναγιώτη??? …Σίγουρα??? (θα ρώταγα τον εαυτό μου)…

    * Μήπως όταν θα σκεπτόσουνα την προοπτική αγοράς, να άρχιζες τις κρίσεις, συγκρίσεις, υπολογισμούς, για να δεις αν όντως η επιλογή του θα είναι μια συνετή και συμφέρουσα (για εμένα) κίνηση???
    … Και με αυτές τις σκέψεις, προσγειώνομαι στην πραγματικότητα και μου φεύγει ο πρώτος ενθουσιασμός της άμμεσης καταφατικής απάντησης.

    Κάποιοι είπαν εδώ για την Ελληνική γραφεικρατία… για το ότι δεν υπάρχει σύστημα… υποδομή… για το ότι η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της και άλλα πολλά που συμφωνώ ότι είναιεντελώς σωστά.

    Εκείνο όμως που πιστεύω ότι είναι εξ ίσου σωστό,είναι το ότι ΑΝΕΚΑΘΕΝ το ίδιο ίσχυε.
    Ότι έχουμε δημιουργήσει σαν Έλληνες, το δημιουργήσαμε δρώντας σαν εξαιρέσεις, και ποτέ ή…σχεδόν ποτέ βασιζόμενοι σε κάποιο οργανωμένο κράτος.

    Όπου και να κοιτάξουμε στις τόσες χιλιετίες της ύπαρ΄ξής μας αυτό θα δούμε. Καθεστώτα και συνθήκες συφοριασμένες, δυσλειτουργικές, πουλημένες καμμιάφορά, και ξαφνικά, εξαιρέσεις λαμπρές! Πολλές…πάμπολλες εξαιρέσεις! Σοφοί… μαθηματικοί…ποιητές…αστρολόγοι…φυσικοί.
    ..ήρωες… πάντα υπήρξαν εν μέσω αρνητικών καταστάσεων και ΟΧΙ χάρις θετικού πεοιβάλλοντος και θετικών συνθηκών.

    Το ανάποδο συνέβαινε πάντοτε!

    Δυο τρία γρήγορα παραδείγματα… : τον Σωκράτη τον "αυτοκτονήσαμε"… τον Κολοκοτρώνη τον φυλακίσαμε…. η Μαντώ Μαυρογέννους πέθανε ζητιάνα… και τόσοι άλλοι.

    Εξαιρέσεις εν μέσω αν μη τι άλλο όχι θετικού ή προστατευτικού περιβάλλοντος.

    Ένας γιατρός Παπανικολάου…. ο Ελήτης… Χατζηδάκης…Θοδωράκης… τόσοι και τόσοι Έλληνες μεμονωμένα χωρίς υποστήριξη του όποιου κράτους και συνθηκών διέπρεψαν είτε ατομικά είτε ομαδικά ( παράδειγμα – το έπος του'40 -που είναι θυσία και "ΟΧΙ" του απλού κόσμου και στρατιωτικών και όχι της τότε κυβέρνησης και συνθηκών)… !

    Έτσι λοιπόν και γιαυτό – κατά την γνώμη μου πάντοτε – η φάση χρειάζεται την… εξαίρεσή της! Τον έξυπνο / ικανό εκείνον επιχειρηματία που θα θελήσει να επενδύση σε αυτό.

    Ξανακοιτώντας όμως τον τίτλο του θέματος, αρχίζω και σκέπτομαι, αν θα ήταν δυνατόν, με μια υπεύθυνη και σοβαρή απάντηση μου, να έβαζα ένα μικρούλικο, θετικό λιθαράκι, που μπορεί να βοηθήσει – ενδεχομένως και μαζί με άλλα που θα βάλουν κάποιοι από εσάς – αυτόν τον υποθετικό επιχειρηματία.

    Οι 200.000 (περίπου) κυνηγοί της Ελλάδας, δεν είναι άοπλοι. Έχουν όπλα. Συνέχεια βέβαια αγοράζουν καινούργια, αλλά επει σαν σύνολο δεν είναι εκατομυριούχοι αλλά απλοί οικογενειάρχεςς, τα αγοράζουν μετά από σκέψεις, κρίσεις, συγκρίσεις κ.λπ.

    Αν μια υποτιθέμενη Ελληνική Βιομηχανία όπλων, αποφάσιζε να παράγη ένα κυνηγετικό (είτε δικό της, είτε για λογαριασμό μιας όποιαδήποτε άλλης εταιρείας) θα έπρεπε το όπλο αυτό να αντέχει συγκρίσεις ΟΛΩΝ των τύπων, για να ευελπιστεί η εταιρεία ότι αν μη τι άλλο δεν θα.."έμπαινε μέσα" !

    Αυτό είναι δύσκολο. Δυσκολώτατο.

    Τι – κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να κάνει : θα 'επρεπε (σε πρώτη φάση βέβαια) να παράγει ένα όπλο που να είχε 4 στοιχεία. 1) Να το θέλανε όλοι οι κυνηγοί, ασχέτως του αν και πόσα όπλα έχουν. 2) να είναι ποιοτικής κατασκευής και απροβλημάτιστης λειτουργίας. 3) να είναι φτηνό!!! 4) να προσπαθούσε με οργανωμένο μάρκετινγκ να επιτύχει το μάξιμουμ διαφήμισης / πωλήσεων.

    Καλό ευχολόγιο δεν είναι????

    Καλό, αλλά λείπει κάτι. Ο τύπος του΄θαυματουργού' αυτού όπλου…..

    Φανταστείτε λοιπόν ένα ποιοτικό και σε ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ τιμή, μονόκανο, μεταβλητού διαμετρήματος. Από την μέση και κάτω να άλλαζε και να γινότανε 12, 16, 20, 28, 36. Να πουλιώτανε μεμονωμένο μόνο το όποιο διαμέτρημα ήθελε ο κάθε ένας, και από εκεί και μετά …ο κάθε ένας να μπορούσε να αγοράσει ότι ήθελε… .ισως – για δυστυχώς εκτός Ελλάδας πελάτες – μέχρι και ραβδωτό.

    Αν πήγαινε καλά σε πωλήσεις, (εγώ πιστεύω ότι σίγουρα με το κατάλληλο μάρκετινγ, ποιότητα, τιμή) θα μπορούσε να βγάλει άλλα μοντέλα του ιδίου όπλου με καλύτερο κοντάκι… μέταλα.. κ.λπ. έτσι για να ικανοποίηθούν και κάποιοι εύποροι κυνηγοί… ή απλά χομπίστες.

    Αυτά ήθελα να πω .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #149267

    Αυτό το θέμα ποιότητας των ξένων και μη ποιότητας των δικών μας ειλικρινα πολύ θα ήθελα να το δώ. Γιατί σε πολλά μα πάρα πολλά πράγματα τα Ελληνικά υπερεχουν ποιοτικά από αντιστοιχα εισαγώμενα 2πλασιας τιμής.
    Και το ξαναλέω ότι η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ υπάρχει, η τεχνογνωσία υπάρχει, και στο φινάλε δεν είπαμε να πάμε να κάνουμε με την μία μία Beretta ή μια Μερκελ. Αλήθεια ποιές ήταν οι τιμές των Μέρκελ όταν έχτιζαν το όνομά τους λόγω χαμηλού κόστους στην Ανατολική Γερμανία??? Γιατί τότε το Μερκελ δεν πλησιάζε στην τιμή τα Beretta, Για να μην ξεχνάμε.
    Οταν εψαχνα για επιπλά παλιά η "κυρα" με έσερνε από ιταλικό οικο σε ιταλικό οίκο, να αγοράσω καρέκλες (μεταξύ άλλων) από MDF, όταν το ίδιο ακριβώς σχέδιο κατω από το μίσο της τιμής το είχε Ελληνική βιοτεχνία από μασσιφ Οξυα, τώρα οποίος ξέρει από διαφορα στην αντοχή μεταξύ των 2 υλικών ας μας το πεί γιατί εγώ από τις ελάχιστες γνώσεις στην χρήση ξύλου η μηχανική αντοχή του MDF δεν έχει καμμία σχέση με την οξυα σε χρόνο ζωής. Το θέμα ήταν τι θα έγραφε το κουτί και όχι το πράγμα αυτό καθ΄αυτό.
    Μπορώ να ναφέρω ένα σωρό χρήσεις στο κυνήγι που πάιρνουμε χαμηλής ποιότητας εισαγώμενα σε τιμές ακριβότερες των Ελληνικών γιατί είναι εισαγώμενα και οδηγήσαμε κατασκευαστές στην εμπορία από την κατασκευή.
    Εχω πετάξει 2 ζευγάρια meintl island, ούτε χρονια δεν έβγαλαν, ούτε τα ξαναπιάνω στα χέρια μου.
    Ακούω επίσης για την μεταλλοβιομηχανία ΚΑΠΟΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΠΟΤΕ αυτά ισχύανε, που ΠΟΥ ΠΟΤΕ δηλαδή ότι το κόστος του οπλού έχει να κάνει με την τιμή του μετάλλου, Το μέταλο είναι το τελευταίο στο κόστος, 2,5 κιλά είναι, ότι και να βαλεις το κόστος είναι ελάχιστο. Εξαλλου ήδη στην Ελλάδα χαλυβουργίες επαναλειτουργησαν συνχρονες με ρεύμα (χαλυβουργικη) και όχι κάρβουνο, καλύτερη ποιότητα μεταλλου. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα στο θέμα κόστος.
    Δεν είναι ανάγκη ούτε κάθετη παραγωγή να γίνει, μπορεί να γίνει σε στυλ bresia – kardone klp. Οι βιοτεχνίες υπάρχουν τεχνολογικά για άλλους λόγους, τα CNC υπάρχουν δεκαετία τώρα και ευρέως διαδομένα. μηχανήματα ψυχρής σφυράλατησης υπάρχουν, αλλά κάνουν αλλα πράγματα. δεν είναι ανάγκη να τρώμε κόλλημα με την ΕΒΟ, κρατική είναι τα κερατά της δηλαδή παραγωγικά.
    Εχεται δεί να δουλευει ψυχρή σφυρηλάτηση?? επειδή εγώ το έχω δεί σε κάποια αλλη κατασκευή πολλά χρόνια πριν, τρελλάθηκα που δεν το εφάρμοζαν οι βιομηχανίες κυνηγετικών. Ενα αρσενικό καλουπι και σε ελάχιστα λεπτά έτοιμη η κάννη.
    Τέλος πάντων το ξαναλέω ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΕΣΕΣΤΕ με την τεχνολογία, τα όπλα είναι εξαιρετικά απλά πράγματα, δεν χρειάζεται τίποτα τρελλο για να γίνουν.
    εαν υπήρχε στηριξη στην Ελληνική αγορά στην αρχή για την μαγιά τότε θα υπήρχαν επενδύσεις, δυστυχώς όμως δεν υπάρχει ισα ισα που υπάρχει πόλεμος.
    Βλέπε φυσίγγια, προτιμάμε τα τουρκικά, που είναι για κλάματα, Εβγαλε ποτέ η Λαμπρο τέτοια χάλια φυσίγγια, Εχει να ζηλέψει τίποτα η Λαμπρο (προσωπικά δεν τα χρησιμοποιώ) – ο στοκας – η Πυρκαλ από τα αυτής τιμής εισαγόμενα ??? Προσωπικά θεώρω τίποτα- έχει να ζηλέψει από τα ελαφρώς ακριβότερα εισαγώμενα, ούτε εκεί νομίζω. Παρ΄όλα αυτά από το ράφι θα φύγει το εισαγώμενο.
    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    90
    luders στις #226478

    Α

    Εχεται δεί να δουλευει ψυχρή σφυρηλάτηση?? επειδή εγώ το έχω δεί σε κάποια αλλη κατασκευή πολλά χρόνια πριν, τρελλάθηκα που δεν το εφάρμοζαν οι βιομηχανίες κυνηγετικών. Ενα αρσενικό καλουπι και σε ελάχιστα λεπτά έτοιμη η κάννη.
    Τέλος πάντων το ξαναλέω ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΕΣΕΣΤΕ με την τεχνολογία, τα όπλα είναι εξαιρετικά απλά πράγματα, δεν χρειάζεται τίποτα τρελλο για να γίνουν.
    εαν υπήρχε στηριξη στην Ελληνική αγορά στην αρχή για την μαγιά τότε θα υπήρχαν επενδύσεις, δυστυχώς όμως δεν υπάρχει ισα ισα που υπάρχει πόλεμος.
    Βλέπε φυσίγγια, προτιμάμε τα τουρκικά, που είναι για κλάματα, Εβγαλε ποτέ η Λαμπρο τέτοια χάλια φυσίγγια, Εχει να ζηλέψει τίποτα η Λαμπρο (προσωπικά δεν τα χρησιμοποιώ) – ο στοκας – η Πυρκαλ από τα αυτής τιμής εισαγόμενα ??? Προσωπικά θεώρω τίποτα- έχει να ζηλέψει από τα ελαφρώς ακριβότερα εισαγώμενα, ούτε εκεί νομίζω. Παρ΄όλα αυτά από το ράφι θα φύγει το εισαγώμενο.
    Παντελής

    δυστυχως ολα τα υλικα για κατασκευη φυσιγγιων ειναι εισαγωγης απο σκαγια μεχρι μπαρουτι.
    ΟΜΩΣ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ.Τελευται εχω αγορασει και ισπανικα αλλα και ελληνικα φυσσιγια
    δυστυχως τα ελληνικα παθαινουν εμπαργκο απο τους εμπορους και καλα οτι τα ξενα ειναι καλυτερα
    και πιο ποιοτικα
    Ασ βρεθει καπιος να κανει ενα ΣΟΥΠΕΡ ΠΟΖΕ Η ΔΙΚΑΝΟ οχι τιποτα εξεζητιμενο απλα ενα τιμιο
    για τα λεφτα του οπλο και με την διαδοση μεσω ιντερνετ θα γινει μεσα σε μια μερα γνωστο
    δεν εχω γνωσεις για να μπορουσα να το κανω εγω αλλα σιγουρα θα αγοραζα ενα για την προσπαθεια
    δεν ειναι δυνατον να γινει το τελειο οπλο αμεσως αλλα ενα γαμοσουπερ ποζε τοσο δυσκολο μπορει να ειναι…
    Δεν υπαρχει κανεις που να θελει να βγαλει λεφτα και να δουλεψει ολο εισαγωγης και να πεταμε φελους οπωσ
    στο Τενεσι…
    Πανε αυτα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 33 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων