Τόξο & Τοξοβολία

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    75
    snipAIR στις #150665

    προσωπικα θα προτιμουσα σκανδαλη καρπου γιατι ετσι η ταση απο την ελξη της χορδης μεταφερεται στον καρπο και οχι στη λαβη με αποτελεσμα πιο σταθερη σκοπευση αλλα και μεγαλυτερη διαρκεια σκοπευσης.μονοδρομος για compound πολλων λιβρων


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    164
    SteliosP στις #150667

    Πάντως αν ξανάρχιζα θα έπερνα ένα Takedown γύρω στις 55/60 lbs χωρίς σκοπευτικά ρυθμίσεις και βίδες. Θέλει περισσότερη δουλειά αλλά όταν το μάθεις είναι άλλη η αίσθηση. Και μια συμβουλή σε όσους σκέπτονται να αγοράσουν τόξο για να ξεκινήσουν, να μήν κοιτάνε την δύναμη, όσο ποιο δυνατό είναι το πρώτο τόξο τόσο ποιο δύσκολα ένας θα μάθει τη σωστή θέση για σκόπευση και εκεί είναι όλο το μυστικό για τις βολές ακριβείας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    MichalisH στις #326979

    Φίλοι μου,
    σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ασχοληθώ με τη τοξοβολία ως χόμπυ.
    Θέλω να παραγγείλω λοιπόν ένα τόξο από το εξωτερικό αλλά θα με βοηθούσε πολύ αν μπορούσατε να μου ξεδιαλύνετε στο μυαλό κάποια ίσως απλά πράγματα…

    1) Το μήκος του τόξου (έχει να κάνει με το δικό μου ύψος; Πληροφοριακά είμαι ένα 1,80 και το τόξο που μου αρέσει είναι 60 ίντσες)
    2) Η δύναμη (έχει επιλογές από 35 έως 60 ποδόλιβρες, κατευθύνομαι μεταξύ 50 ή 55, έχετε κάτι να πείτε πάνω σε αυτό<_<
    3) Μου αρέσουν περισσότερο τα recurve και τα παραπάνω στοιχεία αφορούν τέτοιο και όχι compound.
    4) πως επιλέγω τα κατάλληλα βέλη (μήκος; βάρος; υλικό:lol:
    5) Κατά τη διαδικασία της παραγγελίας από το interneto-μάγαζο πρέπει να επιλέξεις δεξί-αριστερό χέρι (εννοεί όμως από θέμα λαβής; διότι αν είμαι δεξιόχειρας κρατάω το τόξο με το αριστερό και τη χορδή με το δεξί, άρα η λαβή είναι για το αριστερό χέρι, το παρατήρησα σε όλα τα interneto-μάγαζα. Έγω καταλαβαίνω πως η ερώτηση είναι αν είμαι δεξιόχειρας ή αριστερόχειρας και όχι για τη λαβή, αν δηλάδή επιλέξω δεξιό σημαίνει πως θα έρθει τόξο για αριστερό πιάσιμο.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όσες απαντήσεις δώσετε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #326916


    1) Το μήκος του τόξου (έχει να κάνει με το δικό μου ύψος; Πληροφοριακά είμαι ένα 1,80 και το τόξο που μου αρέσει είναι 60 ίντσες)
    2) Η δύναμη (έχει επιλογές από 35 έως 60 ποδόλιβρες, κατευθύνομαι μεταξύ 50 ή 55, έχετε κάτι να πείτε πάνω σε αυτό<_<
    4) πως επιλέγω τα κατάλληλα βέλη (μήκος; βάρος; υλικό:lol:
    5) Κατά τη διαδικασία της παραγγελίας από το interneto-μάγαζο πρέπει να επιλέξεις δεξί-αριστερό χέρι (εννοεί όμως από θέμα λαβής; διότι αν είμαι δεξιόχειρας κρατάω το τόξο με το αριστερό και τη χορδή με το δεξί, άρα η λαβή είναι για το αριστερό χέρι, το παρατήρησα σε όλα τα interneto-μάγαζα. Έγω καταλαβαίνω πως η ερώτηση είναι αν είμαι δεξιόχειρας ή αριστερόχειρας και όχι για τη λαβή, αν δηλάδή επιλέξω δεξιό σημαίνει πως θα έρθει τόξο για αριστερό πιάσιμο

    καλημέρα,

    1) το μήκος του τόξου δεν έχει σχέση με το ύψος σου. Το άνοιγμα του τόξου είναι αυτό που έχει να κάνει με τη σωματική διάπλαση. Αυτό θα το βρεις με δοκιμή, όπου δλδ σε βολεύει. Τα τόξα με μικρότερο μήκος είναι ευκολότερα στο χειρισμό,οπότε ίσως καλύτερα για ξεκίνημα.

    2) Για αρχαρίους είναι καλύτερα τα πιο "ελαφριά" τόξα, για να μάθεις την τεχνική. Αφού την αφομοιώσεις, μπορείς να προχωρήσεις σε πιο δυνατά τόξα. Ίσως είναι πιο φρόνιμο να προσανατολιστείς σε ένα τόξο με 40 λίβρες στις 28 ιντσες άνοιγμα. Μπορέις να πάρεις ένα τόξο τύπου takedown recurve (μιας και οσυ αρέσουν) και μετά να αλλάξεις μόνο τα Limbs, με κάποια πιο σκληρά. Είναι πιο οικονομικό και δίνει δυνατότητες για περεταίρω πειραματισμούς.

    4) το μήκος του βέλους το βρίσκεις με πειραματισμό. Αφού πρώτα βρείς το πόσο τραβάς το τόξο, προσθέτεις 1,5 ιντσες και βρίσκεις το μήκος του βέλους. Το βάρος είναι θέμα προτίμησης, το υλικό είναι θέμα προτίμησης και βαλαντίου.

    Σε περίπτωση που σαν βάρος εννοείς το spine weight που περιγράφει τα βέλη, αυτό είναι ανάλογο του τόξου. Όσο draw weight έχει το τόξο, περίπου ίδιο spine weight πρέπει να έχιε το βέλος.

    5) επιλέγεις right handed αν είσαι δεξιόχειρας και left handed αν είσαι αριστερόχειρας.

    Ελπίζω να σε διαφώτισα κάπως, ο κόσμος του τόξου φαίνεται λίγο κικεώνας… Θα σε βοηθήσουν και οι πιο έμπειροι.

    Επειδή κι εγώ σκέπτομαι να πάρω τόξο, ψάχνοντας κατέληξα σε αυτό http://www.3riversarchery.com/Bows+Recurve…0X_product.html . Το τόξο αυτό είναι της Samick, γνωστής, Κορεάτικης εταιρίας.

    Είναι φτηνό, αλλά έχει πολύ καλές κριτικές και πολλοί λένε ότι έχει ποιότητα πολύ ακριβότερων τόξων. Δε χρειάζεται εργαλεία για λύσιμο/δέσιμο, έχει εξκατεστημένους οδηγούς για σκοπευτικά, σύνεργα ψαρέματος, σταθεροποιητές κτλ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    MichalisH στις #162928

    Κατ' αρχάς να σε ευχαριστήσω και ιδιαιτέρως που μπήκες στο κόπο να απαντήσεις τόσο αναλυτικά!

    Λίγες απορίες που προέκυψαν από την απάντηση σου τώρα…

    Όταν λες άνοιγμα του τόξου στις 28 ίντσες εννοείς το άνοιγμα που δημιουργελιται τραβώντας τη χορδή; Γιατί αν εννοείς το ύψος του τόξου από τις 28 μέχρι τις 60-62 ίντσεςπου είναι τα περισσότερα υπάρχει τεράστια διαφορά… Μήπως κατάλαβα λάθος;

    Μια μίνι ανάλυση του spine weight και του draw weight θα βοηθούσε πολύ!

    Πράγματι το Samick έχει πολύ καλή τιμή (το στέλνουν άραγε με USPS;) και είναι και όμορφο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #326873

    Κατ' αρχάς να σε ευχαριστήσω και ιδιαιτέρως που μπήκες στο κόπο να απαντήσεις τόσο αναλυτικά!

    Λίγες απορίες που προέκυψαν από την απάντηση σου τώρα…

    Όταν λες άνοιγμα του τόξου στις 28 ίντσες εννοείς το άνοιγμα που δημιουργελιται τραβώντας τη χορδή; Γιατί αν εννοείς το ύψος του τόξου από τις 28 μέχρι τις 60-62 ίντσεςπου είναι τα περισσότερα υπάρχει τεράστια διαφορά… Μήπως κατάλαβα λάθος;

    Μια μίνι ανάλυση του spine weight και του draw weight θα βοηθούσε πολύ!

    Πράγματι το Samick έχει πολύ καλή τιμή (το στέλνουν άραγε με USPS;) και είναι και όμορφο!

    Γεια σου φιλε και απο εμενα.

    Το ανοιγμα του τοξου δεν ειναι το υψος του.
    Ειναι απο κατασταση ηρεμιας μεχρι την πληρη εκταση-οπλιση του.

    Χαιρομαι που σε ενδιαφερει η τοξοβολια!

    Προσεξε κατα την αποστολη απο το εξωτερικο γιατι θελει καλη συνεννοηση με τον πωλητη καθως μπορει να μεινει τελωνειο το τοξο.
    Τα Samic ειναι πολυ καλα τοξα.
    Εισαι Αθηνα?
    Αν ναι περνα μια βολτα απο την Τοξοσπορτ να σου πει και εκει μια γνωμη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #162940

    ναι, άνοιγμα του τόξου είναι το πόσο τραβάς τη χορδή. Η δύναμη του τόξου μετριέται κατά συνθήκη στις 28 ίντσες άνοιγμα. Δλδ για να τραβήξεις 28 ίντσες τη χορδή χρειάζεσαι "τόσες" λίβρες. Αυτό είναι το draw weight (που λένε δλδ αυτό το τόξο είναι 40 – 50 – 60 λίβρες, εννοείται στις 28 ιντσες)

    Αυτό που λες 60, 62 ίντσες είναι το μήκος που έχει το κάθε τόξο.

    το spine weight είναι μια σταθερά που χαρακτηρίζει τα βέλη και έχει να κάνει με την ευκαμψία τους, με πόση δύναμη λυγίζουν. Επειδή τα βέλη κάμπτονται όταν τα πιέζει η χορδή προς τα εμπρός, η ευκαμψία του βέλους πρέπει να είναι ανάλογη με τη δύναμη του τόξου. Αν το βέλος έχει μικρό spine weight και το τόξο είναι δυνατό (μεγάλο draw weight) ή αν το βέλος έχει μεγάλο spine weight και το τόξο είναι αδύνατο (μικρό draw weight), τότε το βέλος εκτρέπεται από τη σκοπευτική γραμμή. Αυτά τα δύο μεγέθη πρέπει να είναι σύμφωνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    MichalisH στις #162945

    Με βοηθήσατε πολύ φίλοι μου, μακάρι να αποκτήσουμε τα τόξα μας και να ικανοποιήσουμε άλλο ένα όμορφο χόμπυ.
    Ποιός ξέρει ίσως βρεθούμε και κάπου και ανταλλάξουμε γνώμες και να περάσουμε καλά! Οι εποχές έχουν γίνει πολύ δύσκολες και ολιγοέξοδα χόμπυ και μορφές διασκέδασης είναι απαραίτητα για την ψυχική μας ισοροπία!

    Να'στε όλοι καλά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    304
    nsigr στις #163041

    Από ότι είδα το κυνήγι με τόξο επιτρέπετε…
    Αρκετά ενδιαφέρον

    Μέσα ασκήσεως θήρας: 'Aρθρον 252.
    (Ως ετροποποιήθη δι' αρθρ. 2 ν. 177/1975)

    1. Η θήρα άσκείται μόνον διά συνήθους κυνηγετκού επωμιζομένου πυροβόλου όπλου, ώς και δια τόξου καί κυνηγετικού μαχαιρίου, μετά ή άνευ κυνός. Ως συνήθη κυνηγετικά όπλα νοούνται τά επωμιζόμενα μονόκαννα, δίκαννα, επαναληπτικά ή αυτογεμή (αυτόματα) τοιαύτα, έχοντα το εσωτερικόν τής κάννης λείov καί ουχί ραβδωτόν. Η διά πυροβόλου πολεμικού όπλου ή αεροβόλου ή άλλου είδους όπλου άσκησις της θήρας απαγορεύεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    569
    tiohunter στις #163044

    Βρήκα ένα πολύ ωραίο βιντεάκι.

    http://www.youtube.com/watch?v=MWVrNbEMqRg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #163070

    [quote name='nsigr' date

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #326602

    Από ότι είδα το κυνήγι με τόξο επιτρέπετε…
    Αρκετά ενδιαφέρον

    Μέσα ασκήσεως θήρας: 'Aρθρον 252.
    (Ως ετροποποιήθη δι' αρθρ. 2 ν. 177/1975)

    1. Η θήρα άσκείται μόνον διά συνήθους κυνηγετκού επωμιζομένου πυροβόλου όπλου, ώς και δια τόξου καί κυνηγετικού μαχαιρίου, μετά ή άνευ κυνός. Ως συνήθη κυνηγετικά όπλα νοούνται τά επωμιζόμενα μονόκαννα, δίκαννα, επαναληπτικά ή αυτογεμή (αυτόματα) τοιαύτα, έχοντα το εσωτερικόν τής κάννης λείov καί ουχί ραβδωτόν. Η διά πυροβόλου πολεμικού όπλου ή αεροβόλου ή άλλου είδους όπλου άσκησις της θήρας απαγορεύεται.

    Καλησπέρα,
    φίλε nsigr, αν και θα μου άρεσε πολύ να ασχοληθώ και εγώ με την τοξοβολία, μέχρι στιγμής δεν… Τέλος πάντων γράφω επειδή διάβασα το μήνυμά σου. Στην Ελλάδα μας λοιπόν πέραν των άλλων 'θαυμάτων" συμβαίνει και το εξής : βγάζουν ένα νόμο και μετά από "χ" καιρό αρχίζουν τις τροποποιήσεις μέσω υπουργικών αποφάσεων, τροποποιήσεων και προσθαφαιρέσεων με αποτέλεσμα πολύ απλά να τον καταστούν ένα χαοτικό ακαταλαβίστικο νομομπέρδεμα. Έτσι για να βρεί κανείς το τι ισχύει χρειάζεται λαγωνικό. Κάπου κατά την διάρκεια της δεκαετίας του '90 ο νόμος που αναφέρεις τροποποιήθηκε -νομίζω μέσω μιάς υπουργικής απόφασης- με αποτέλεσμα το τωρινό ισχύον 'νομομπέρδεμα' να απαγορεύει την χρήση το τόξου για την άσκηση της θήρας.
    Αυτό το γράφω μόνο και μόνο για να μην το διαβάσει κανείς, πάρει το τόξο του και διακινδυνέψει να συληφθεί.
    Φιλικά Παναγιώτης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    MichalisH στις #325845

    ναι, άνοιγμα του τόξου είναι το πόσο τραβάς τη χορδή. Η δύναμη του τόξου μετριέται κατά συνθήκη στις 28 ίντσες άνοιγμα. Δλδ για να τραβήξεις 28 ίντσες τη χορδή χρειάζεσαι "τόσες" λίβρες. Αυτό είναι το draw weight (που λένε δλδ αυτό το τόξο είναι 40 – 50 – 60 λίβρες, εννοείται στις 28 ιντσες)

    Αυτό που λες 60, 62 ίντσες είναι το μήκος που έχει το κάθε τόξο.

    το spine weight είναι μια σταθερά που χαρακτηρίζει τα βέλη και έχει να κάνει με την ευκαμψία τους, με πόση δύναμη λυγίζουν. Επειδή τα βέλη κάμπτονται όταν τα πιέζει η χορδή προς τα εμπρός, η ευκαμψία του βέλους πρέπει να είναι ανάλογη με τη δύναμη του τόξου. Αν το βέλος έχει μικρό spine weight και το τόξο είναι δυνατό (μεγάλο draw weight) ή αν το βέλος έχει μεγάλο spine weight και το τόξο είναι αδύνατο (μικρό draw weight), τότε το βέλος εκτρέπεται από τη σκοπευτική γραμμή. Αυτά τα δύο μεγέθη πρέπει να είναι σύμφωνα.

    Κάτι τελευταίο…
    αν και ασχολήθηκα αρκετά αυτές τις μέρες διαβάζοντας γύρω από τα recurve τόξα, τελικα δε βρήκα κάπου μια απάντηση για το αν η δύναμη ενός τόξου εξαρτάται από την ελαστικότητα των στερεών μερών του ή από τη χορδή. Δηλαδή ένα τόξο 40 λιβρών είναι αποτόλεσμα του ίδιου του τόξου ή της χορδής, ή να το πω αλλιώς: μπορώ να δυναμώσω ή να αποδυναμώσω ένα τόξο αλλάζοντας απλώς τη χορδή του;
    Πιστεύω πως όχι αλλά αν έχεται κάποια επιπλέον πληροφόρηση…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #325834

    Κάτι τελευταίο…
    αν και ασχολήθηκα αρκετά αυτές τις μέρες διαβάζοντας γύρω από τα recurve τόξα, τελικα δε βρήκα κάπου μια απάντηση για το αν η δύναμη ενός τόξου εξαρτάται από την ελαστικότητα των στερεών μερών του ή από τη χορδή. Δηλαδή ένα τόξο 40 λιβρών είναι αποτόλεσμα του ίδιου του τόξου ή της χορδής, ή να το πω αλλιώς: μπορώ να δυναμώσω ή να αποδυναμώσω ένα τόξο αλλάζοντας απλώς τη χορδή του;
    Πιστεύω πως όχι αλλά αν έχεται κάποια επιπλέον πληροφόρηση…

    φίλε Μιχάλη καλησπέρα

    Η χορδή είναι το μέσο επιμήκυνσης των μπράτσων του τόξου η ίδια έχει μηδαμινή ελαστικότητα … πιστεύω πως δε παίζει σχεδόν κανένα ρόλο πέρα από το πάχος και το υλικό κατασκευής.

    Έχω ένα κυνηγετικού τύπου samic sht ξύλινο παραδοσιακό 30λιβρών (3 συναρμολογούμενων μερών σώμα και 2 μπράτσα) … αν θέλω να αυξήσω τη δύναμη από 30 σε 60 lbs απλα΄ θα αλλάξω τα μπράτσα και θα βάλω 60 λιβρα και η χορδή θα παραμείνει η ίδια.

    το θέμα είναι να μπορείς να εκμεταλλευτείς όλη την δύναμη του τόξου …οι 40lbs είναι πολλές και δύσκολες για αρχή ιδιαίτερα σε τόξα που η χορδή είναι μονοκόμματα συνδεδεμένη στα μπράτσα.
    Ενώ η χορδή που κυλά σε τροχαλίες όπως στα αθλητικά τόξα απαιτεί πολύ μικρότερη σωματική δύναμη για να αποδώσει δυναμικά στο όριο του τόξου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    MichalisH στις #325820

    [size=3]φίλε Μιχάλη καλησπέρα

    Η χορδή είναι το μέσο επιμήκυνσης των μπράτσων του τόξου η ίδια έχει μηδαμινή ελαστικότητα … πιστεύω πως δε παίζει σχεδόν κανένα ρόλο πέρα από το πάχος και το υλικό κατασκευής.

    Έχω ένα κυνηγετικού τύπου samic sht ξύλινο παραδοσιακό 30λιβρών (3 συναρμολογούμενων μερών σώμα και 2 μπράτσα) … αν θέλω να αυξήσω τη δύναμη από 30 σε 60 lbs απλα΄ θα αλλάξω τα μπράτσα και θα βάλω 60 λιβρα και η χορδή θα παραμείνει η ίδια.

    το θέμα είναι να μπορείς να εκμεταλλευτείς όλη την δύναμη του τόξου …οι 40lbs είναι πολλές και δύσκολες για αρχή ιδιαίτερα σε τόξα που η χορδή είναι μονοκόμματα συνδεδεμένη στα μπράτσα.
    Ενώ η χορδή που κυλά σε τροχαλίες όπως στα αθλητικά τόξα απαιτεί πολύ μικρότερη σωματική δύναμη για να αποδώσει δυναμικά στο όριο του τόξου.[/size]

    Ναι φίλε Samael αυτό φανταζόμουνα κι εγώ αλλά παρ'όλο που έβλεπα να πωλούνται μπράτσα ΚΑΙ ξεχωριστά, δε κατάφερα να εντοπίσω κάπου οτι ευθύνονται απόλυτα για το μέγεθος της δύναμης. Τελικά αυτό είναι!

    Έχω διαβάσει αρκετούς να αναφέρονται στην επιλογή μικρότερης δύναμης για αρχικό τόξο αλλά αυτό έχει να κάνει με την εξοικειωση μιας δύσκολης έλξης, έχει να κάνει με τη δύναμη που ασκείται στο αριστερό χέρι που κρατά το τόξο κατά την έλξη ή έχει να κάνει με κάτι άλλο που δε μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή;

    Νομίζω πως οι ερωτ-απαντήσεις που υπάρχουν στις τελευταίες σελίδες του παρόντος θέματος ενδιφέρουν αρκετούς που έστω τους αρέσει απλώς το τόξο και δε γνωρίζουν τα μυστικά του.

    Σημειώνω πως (καλώς ή κακώς) επέλεξα την αγορά ενός Samick Sage στις 50 λίβρες ευτυχώς με ένα σχετικά χαμηλό κόστος που μου στοίχισε 120€ μαζί με τα ταχυδρομικά. Ελπίζω να μπορέσω να διαχειριστώ αυτη μου την επιλογή, ειδάλως θα προμηθευτώ άλλα μπράτσα που όπως σαφώς κατάλαβα πλέον θα κάνει τη διαφορά. Ευχαριστώ όλους για τα φώτα σας και όταν παραλάβω θα σας πω τις ενυτπώσεις μου αν και υποπτεύομαι πως θα καθυστερήσω λίγο καθώς για να κάνω σωστές επιλογές δεν έχω παραγγείλει βέλη περμένοντας να μετρήσω το τόξο πάνω μου για να μπορέσω να κάνω -τουλάχιστο- εκεί την σωστή επιλογή.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων