Τόξο & Τοξοβολία

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 31 έως 40 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #325737

    Ναι φίλε Samael αυτό φανταζόμουνα κι εγώ αλλά παρ'όλο που έβλεπα να πωλούνται μπράτσα ΚΑΙ ξεχωριστά, δε κατάφερα να εντοπίσω κάπου οτι ευθύνονται απόλυτα για το μέγεθος της δύναμης. Τελικά αυτό είναι!

    Έχω διαβάσει αρκετούς να αναφέρονται στην επιλογή μικρότερης δύναμης για αρχικό τόξο αλλά αυτό έχει να κάνει με την εξοικειωση μιας δύσκολης έλξης, έχει να κάνει με τη δύναμη που ασκείται στο αριστερό χέρι που κρατά το τόξο κατά την έλξη ή έχει να κάνει με κάτι άλλο που δε μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή;

    Νομίζω πως οι ερωτ-απαντήσεις που υπάρχουν στις τελευταίες σελίδες του παρόντος θέματος ενδιφέρουν αρκετούς που έστω τους αρέσει απλώς το τόξο και δε γνωρίζουν τα μυστικά του.

    Σημειώνω πως (καλώς ή κακώς) επέλεξα την αγορά ενός Samick Sage στις 50 λίβρες ευτυχώς με ένα σχετικά χαμηλό κόστος που μου στοίχισε 120€ μαζί με τα ταχυδρομικά. Ελπίζω να μπορέσω να διαχειριστώ αυτη μου την επιλογή, ειδάλως θα προμηθευτώ άλλα μπράτσα που όπως σαφώς κατάλαβα πλέον θα κάνει τη διαφορά. Ευχαριστώ όλους για τα φώτα σας και όταν παραλάβω θα σας πω τις ενυτπώσεις μου αν και υποπτεύομαι πως θα καθυστερήσω λίγο καθώς για να κάνω σωστές επιλογές δεν έχω παραγγείλει βέλη περμένοντας να μετρήσω το τόξο πάνω μου για να μπορέσω να κάνω -τουλάχιστο- εκεί την σωστή επιλογή.

    Καλημέρα Μιχάλη

    50 lbs είναι πολλές για αρχή.

    Η τοξοβολία χρειάζεται μέγιστη απόδοση από θέμα τεχνικής και την απαιτούμενη σωματική δύναμη.

    Με τις 50lbs θα κουράζεσαι γρήγορα … τα χέρια σου θα “τρέμουν” όλο και περισσότερο όσο περνά η ώρα …και δε θα μπορείς να βελτιωθείς στο θέμα τεχνικής.

    Όσο βελτιωνόμαστε και μεγαλώνουμε την απόσταση μεταξύ βέλους και στόχου …τόσο δυνατότερο τόξο χρειαζόμαστε. Γι΄ αυτό και έπειτα επιλέγουμε τόξο με τροχαλίες για λιγότερη κόπωση , περισσότερη άνεση και μεγαλύτερη συγκέντρωση…(την αναλογία δύναμης-απόδοσης δε τη γνωρίζω)

    Αν βέβαια εξελίξεις την τεχνική σου (βλέπε kyodo)… η σωματική δύναμη δε παίζει κανένα ρόλο …μόνο τεχνική.

    Η γνώμη μου είναι να του “μειώσεις” δύναμη … άλλαξε τα μπράτσα τα οποία δεν είναι τόσο ακριβά.

    Χρήστος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    MichalisH στις #325733

    [size=3]Καλημέρα Μιχάλη

    50 lbs είναι πολλές για αρχή.

    Η τοξοβολία χρειάζεται μέγιστη απόδοση από θέμα τεχνικής και την απαιτούμενη σωματική δύναμη.

    Με τις 50lbs θα κουράζεσαι γρήγορα … τα χέρια σου θα “τρέμουν” όλο και περισσότερο όσο περνά η ώρα …και δε θα μπορείς να βελτιωθείς στο θέμα τεχνικής.

    Όσο βελτιωνόμαστε και μεγαλώνουμε την απόσταση μεταξύ βέλους και στόχου …τόσο δυνατότερο τόξο χρειαζόμαστε. Γι΄ αυτό και έπειτα επιλέγουμε τόξο με τροχαλίες για λιγότερη κόπωση , περισσότερη άνεση και μεγαλύτερη συγκέντρωση…(την αναλογία δύναμης-απόδοσης δε τη γνωρίζω)

    Αν βέβαια εξελίξεις την τεχνική σου (βλέπε kyodo)… η σωματική δύναμη δε παίζει κανένα ρόλο …μόνο τεχνική.

    Η γνώμη μου είναι να του “μειώσεις” δύναμη … άλλαξε τα μπράτσα τα οποία δεν είναι τόσο ακριβά.

    Χρήστος [/size]

    Tο έχω λάβει σοβαρά υπόψη, μη ανησυχείς εχώ μάθει να ακούω τους εμπειρότερους, σε ευχαριστώ και σένα και τα υπόλοιπα παιδιά που ασχοληθήκαν μαζί μου!

    Να'στε καλά και καλές γιορτές να έχετε όλοι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #170053

    Παιδια οποιος μπορει ας βοηθησει.

    Που στην Αθηνα μπορει να ριξει καποιος με τοξο σε οργανωμενο χωρο και Σαββατοκυριακα?????

    Βοηθηστε γιατι καλη η εξοχη αλλα τα ανθρακονηματινα βελη εχουν 9 ευρω το ενα…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    347
    woodman στις #170066

    ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΙ ΛΕΤΕ?
    http://cgi.ebay.co.uk/HUNGARIAN-RECURVE-BO…=item4cf5e860e0

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    976
    enduras1 στις #309747

    ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΙ ΛΕΤΕ?
    [url=”http://cgi.ebay.co.uk/HUNGARIAN-RECURVE-BOW-Kassai-BEAR-110-/330543161568?pt=UK_Archery&hash=item4cf5e860e0″]http://cgi.ebay.co.uk/HUNGARIAN-RECURVE-BO…=item4cf5e860e0[/url]

    110 λιβρες????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Kastis 1 στις #477583

    Γνωρίζει κάποιος να μου πει
    πώς να αγοράσω ένα σύνθετο τόξο απο Αμερική?
    και αν ναι πως θα γίνει χωρίς να έχω θεμα στο τελωνείο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/06/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Antonis Vivaldis στις #506067

    Καλησπερα.

    Ξανανοιγω το θεμα μετα απο καποια χρονια, διοτι θελω να αγορασω ενα τοξο.

    Σύμφωνα με την τρεχουσα νομοθεσια χρειαζομαι αδεια.

    1. Αν παω δλδ στο μαγαζι χωρις αδεια, δεν μου το πουλάει;

    2. Αν παραγγειλω απο το ιντερνετ τι καθεστως ισχυει; (τελωνειο, αδεια κλπ)

    Ευχαριστω για τη βοηθεια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2020
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    Giorgos στις #521006

    Γεια σας παιδιά με λένε Γιώργο και τον τελευταιο καιρό θέλω να αγοράσω τόξο ή βαλίστρα τα οποία σε κάθε περίπτωση θα χρησιμοποιηθούν για κυνηγι παρακαλώ φωτηστε με

    1)Πως καταλαβαίνω αν και ποσο δυνατο-η είναι

    2)Τι κριτήρια πρεπει να θέσω κατά την επιλογή μου

    3)Μονο οι lbs δείχνουν τη δυναμη

    Είμαι σε θέση να διαθεσω 400-600€

     

    Ευχαριστώ προκαταβολικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #521010

    Γιώργο καλησπέρα. Να σου θυμίσω ότι η χρήση τόξου ή βαλίστρας περισσότερο, στην Ελλάδα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ  ίδιως για την άσκηση θήρας. Έτσι είναι ο νόμος………………

    Δεν πιστεύω λοιπόν ότι εδώ μπορούμε να σε βοηθήσουμε.

    Αν θες να ασχοληθείς αθλητικά, καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο σωματείο που έχει τμήμα τοξοβολίας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2020
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    Giorgos στις #521027

    Σε ευχαριστώ για την πληροφορία ομολογώ πως δεν γνώριζα το οτι απαγορεύεται η χρηση τόξου για κυνήγι.

    Μήπως μπορείτε να με προσανατολισετε στην επιλογή αεροβολου το οποίο είχα επίσης στο νου μου εδώ και καιρό.

     

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 31 έως 40 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων