WINCHESTER SX3

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 192 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Winchester

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #487556

    Καλημέρα φίλε. Κοίτα να δεις, αν σου είναι τελείως αδιάφορο το γεγονός ότι στην ουσία η Winchester είναι μία ελαφρώς υποδεέστερη -στα περιφερειακά της- Browning, ότι έχει η Maxus καλύτερο χειρισμό του φυσιγγίου λόγω speed load λειτουργίας και επίσης αφαίρεση της πάπιας με τον ίδιο περίπου μηχανισμό με μοχλό των superpoze σε αντίθεση με την κλασική βίδα/τάπα, ότι η SX3 έχει αυτή την ματ-military βαφή στην κάννη (βλέπε Fusion) σε σχέση με το κλασικό και αγαπημένο bluing της Browning, τότε πάρε την SX3.

    Έτσι κι αλλιώς, στην έκδοση Shadow είναι αρκετά φθηνότερη (950€ μετρητοίς περίπου) από την Standard έκδοση της Maxus (1300€ μετρητοίς περίπου). Προσωπικά, είναι η μόνη έκδοση της SX3 (εξαιρείται η έκδοση Big Game, η οποία έχει συγκεκριμένο προορισμό) που αξίζει τα λεφτά της, αφού στα 1300€-1600€ που τιμώνται οι υπόλοιπες εκδόσεις, είναι απλή κοροϊδία από την πλευρά της μαμάς Browning (έχει αγοράσει την Winchester εδώ και αρκετά χρόνια) που στην ίδια τιμή δίνει την ελαφρώς ανώτερη Maxus. Το κάνει έτσι λοιπόν μόνο για δρέψει τα επιπλέον ευρωπουλά μας, λόγω των 32+ τάχα βολών σε 5,5 δεύτερα στο YouTube!!!

    Μην πέφτετε λοιπόν στην παγίδα, εκτός και αν ο εντυπωσιασμός στο σκοπευτήριο με το Flanigun είναι αυτό που επιδιώκετε. Επωμίζοντας και τα δύο όπλα, η αίσθηση που αποκομίζει κάποιος είναι ακριβώς η ίδια, εκτός ίσως από την λίγο διαφορετική αίσθηση στην πάπια λόγω κωνικότητας αυτής της Maxus. Και κάτι τελευταίο: η SX3 είναι σχεδόν απολύτως όμοια με την Fusion, που πουλούσε η Browning παλιότερα…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    214
    Pashalis88 στις #487576

    Εγώ αυτό που βλέπω είναι ένα όπλο (Maxus) να έρχεται μαζί με 5 τσοκ + 1 έσω έξω Φλάντζες αλλαγής κλίσης  2 ένθετα αύξησης μείωσης του πέλματος  και κάποιες κουκκίδες με οπτική ίνα + speed loading +cut off+πιστόνι με μικρότερη διαδρομή στα μείον του θα έβαζα ότι δεν μπορεί να βγει το πιστόνι από το πλαστικό κορμό για να καθαριστεί από μέσα. Από την άλλη έχεις ένα όπλο (SX3) που κατασκευαζεται στο Βέλγιο (FN) έρχεται με 3 τσοκ αν δεν κάνω λάθος άλλα λένε ότι έχει την γρηγορότερη σκανδάλη (στο κυνήγι κατά πόσο είναι χρήσιμο αυτό δεν ξέρω ) επίσης έχεις άμεση πρόσβαση στο πιστόνι για να το καθαρίσεις τελος και τα 2 όπλα έχουν διευρυμένους αυλούς,ίδιο κλείστρο με διαφορά ίσως η Maxus να έχει καλύτερο πιστόνι .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    Δημητρης 97 στις #487604

    Αυτή η συζήτηση με ενδιέφερε κι εμένα γιατί ψάχνω να πάρω όπλο κι έχω να πω από αυτά που διάβασα κι είδα ότι η maxus κι ή sx3 είναι σχεδόν τα ίδια όπλα με ελάχιστες διαφορες όπως πάπια και speed load αλλά και τα εξαρτήματα με τα οποία έρχεται η maxus, τα οποία όμως άμα θες τα αγοράζεις και για την sx3 και θα σου βγει πάλι πολύ οικονομικά. Εγώ έχω καταληξει στην sx3 καθώς την έχω βρει σε τιμή 870€ και θα παραγγειλω μαζί με το όπλο κάτι τσοκ φλατζες κι ένα πέλμα που μου χρειαζονται και δεν θα μου πάει πάνω από 900. Προσωπική μου άποψη είναι πως τα τουλάχιστον 400€ παραπάνω που θα έδινα για την maxus δεν αξιζουν αν σκεφτεί κανείς ότι μιλάμε για όπλα σχεδόν όμοια όσο αναφορά την τουφεκια.

     

    ΥΓ. Αν δεν κάνω λάθος η FN δεν βγάζει και την κάννη της maxus;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    Δημητρης 97 στις #487605

    Επίσης να συμφωνησω με τον Μιχάλη πως ή μόνη έκδοση της sx3 που αξίζει είναι ή ξύλινη οι άλλες για του Έλληνες κυνηγούς θεωρώ ότι είναι υπερβολικές και δεν προσφέρουν κάτι που να λείπει από την βασική έκδοση και να χρειάζεται στον κυνηγοτοπο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #487606

    Πασχάλη από όσο γνωρίζω, μοντέλα όπως Maxus, SX3 κ.α. δεν κατασκευάζονται στο Βέλγιο αλλά αναφέρεται η FN Herstal πάνω στην κάννη (για την Maxus) και η Olin Corporation για την SX3 (αν θυμάμαι καλά, γιατί έχω να την πιάσω αρκετό καιρό, εδώ θα σε βοηθήσει ο Δημήτρης που την έχει).

    Αν μιλήσουμε καθαρά τελείως οικονομοτεχνικά, η απλή έκδοση Black Shadow της Winchester (Browning), είναι η μόνη που αξίζει τα λεφτά της και τη διαφορά των 350€ από την Maxus (τιμές τιμοκαταλόγου -αν τώρα κάποιος τη βρει με παζάρια στα 850€, φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο μπορεί να κάνει και με άλλα όπλα).

    Γενικά είναι τα ίδια όπλα (η SX3 είναι φτυστή η Fusion), με κάποιες επιμέρους βελτιώσεις: το speed load το κρατάει η Browning για τον εαυτό  της -και μεταξύ μας είναι τόσο έξυπνο και απολαυστικό να φορτώνεις φυσίγγι την αποθήκη, που το επόμενο μου όπλο θα είναι σίγουρα Browning, η πάπια έχει αυτό το λειτουργικό ξεκούμπωμα που πραγματικά σε κάνει να σκέφτεσαι γιατί δεν το χρησιμοποιούν και άλλοι κατασκευαστές και μια overall παραπάνω ποιότητα στην κάννη (bluing είναι αυτό κι όχι αυτή η χαζο-mat military φτηνοδουλειά) και στη συναρμογή της πάπιας με τη βάση, που αν θυμάμαι σωστά σε Fusion και SX3 έχει κάποιους τζόγους.

    Παρόλα αυτά, στα 850€ που αναφέρεις (ή τα 950-990€ τιμή καταλόγου), η SX3 είναι ακόμη μια άριστη αγορά. Με τίποτα όμως δεν είναι καλή αγορά, εκτός αν είσαι φανατικός επιδειξίας ή λεφτάς, αυτή η γκρι-κόκκινη πλαστικούρα των 1300-1500€ των άλλων μοντέλων της Winchester.

    Αν τα όποια προτερήματα της Maxus δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου, η επιλογή είναι μονόδρομος. Φιλικά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    kostasmac στις #487754

    Παιδιά καλημέρα. Πρώτο post και θα αναφέρω απο την αρχή οτι δεν είμαι κυνηγός αλλά ερασιτέχνης σκοπευτής. Πριν κανα εξάμηνο αγόρασα την sx3 practical για χρήση σε σταθερό (ipsc) και κινητό (sporting) στόχο. Στην πρώτη δοκιμή το όπλο ουσιαστικά ακαθάριστο έκανε 25 εμπλοκές σε 30 φυσίγγια. Μου έπεσαν τα αυτιά. Στη συνέχεια το καθαρίζω και ρίχνω απροβλημάτιστα περίπου 200 φυσίγγια.  Προχθές ξαναπάω σκοπευτήριο και μετά το πιστόλι πάω με όρεξη να ρίξω ένα μίγμα απο διάφορα δράμια. Στα 20 φυσίγγια 16 εμπλοκές. Σκ@τ@! Να πω μόνο οτι είχα αφήσει λάδια στο πιστόνι απο άγνοια. Αν κάποιος έχει όρεξη ακούω απόψεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #487775

    Πολύ περίεργο φίλε μου, μιας κι έχω ρίξει με Fusion αρκετά κουτιά φυσίγγια και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το συγκεκριμένο σύστημα αερίων-πιστονιού θεωρείται ένα από τα καλύτερα που έχουν βγει σε παραγωγή, από την εποχή των Gold/Silver κλπ.

    Μήπως υπάρχει πιθανότητα να έχεις καθαρίσει το πιστόνι με το λάδι συντήρησης που χρησιμοποιείς στο υπόλοιπο όπλο; Γιατί αυτά τα λάδια έχουν διαφορετικό ”ιξώδες”, ενώ μαζεύουν εύκολα βρωμιές και κατάλοιπα αφού δημιουργούν μια λιπαντική μεν αλλά ”κολλώδη” κρούστα γύρω από τα μεταλλικά μέρη.

    Φαντάσου ότι η πορεία των αερίων που περνάει από το πιστόνι για να εκτονωθούν, με τη θερμοκρασία που έχουν, μπορεί πολύ εύκολα να ”κολλήσουν” το πιστόνι πάνω στην αποθήκη του και να μην το αφήσουν να ολοκληρώσει τη διαδρομή του ώστε ο εξωλκέας να πετάξει το παλιό και να πάρει το νέο φυσίγγι. Θα ψάξω να βρω στο internet ένα λάδι για πιστόνια που προτείνουν οι Αμερικάνοι. Εγώ παρόλα αυτά, χρησιμοποιώ το G96 για τον καθαρισμό τέτοιων μερών.

    Μπορεί όμως να ευθύνονται και τα φυσίγγια. Ποια χρησιμοποιείς; Τι γόμωση;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #487783

    Λοιπόν, το Break Free CLP είναι η λύση όλα-σε-ένα, αφού δεν αφήνει ”μούργα” και κατάλοιπα, ενώ το πιο σημαντικό είναι ότι δεν ”παγώνει” στις κρύες συνθήκες. Αν θέλεις κάτι ακόμη πιο εξειδικευμένο, πάρε το Μ-7 Pro LPX.

    Πάντως κι εγώ που ήθελα ένα όπλο για πρακτική σκοποβολή, τελικά αγόρασα την προηγούμενη εβδομάδα την Μ2 με το comfort κοντάκι και την μεγάλη αποθήκη στα 1000€, επηρεαζόμενος από την επιτυχημένη της πορεία στα 3gun events. Επειδή ρίχνουμε πολλά φυσίγγια, είναι θεωρώ καλύτερη επιλογή το σύστημα αδρανείας αφού το σύστημα αερίων μαζεύει πολύ κάπνα μετά από μόλις 200-250 φυσίγγια… και καταλαβαίνεις μετά τη φασαρία του καθαρίσματος.

    Σίγουρα παίζει ρόλο και η ποιότητα του φυσιγγίου: όταν πέρσι έπαιρνα αυτές τις no-name 25άδες για πιατάκια, παρατηρούσα μεγάλη επικάθιση κάπνας/άκαυστης μπαρούτης… και κάθε 2 Κυριακές έτριβα με τα βουρτσάκια το πιστόνι λες και ήταν κατσαρόλα :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #487784

    Επειδή είπες παραπάνω ότι είχες ”αφήσει λάδια στο πιστόνι από άγνοια”, την ημέρα του session να θυμάσαι να λιπαίνεις με 2 σταγόνες μόνο τις ”ράγες” στο εσωτερικό μέρος της βάσης, όπου κινείται το κλείστρο και πολύ ελαφρά το σημείο της αποθήκης στο οποίο ολισθαίνει το πιστόνι.

    Πάντα, είτε πρόκειται για κυνήγι είτε για σκοποβολή, τα όπλα πριν τη χρήση πρέπει ”στεγνώνονται” από το λάδι που τους βάλαμε κατά την αποθήκευση τους.

    Ελπίζω να βοήθησα. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    kostasmac στις #487847

    Σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση . Το πιστονι το καθάρισα με kerosene και το στέγνωσα με αέρα . Απο φυσιγγια είχα S&B 9βολα και 15 βολα, Winchester supreme 12βολα, Lambro 12βολα, NSI 67βολα. Ότι είναι θα δείξει το επόμενο Σάββατο στο σκοπευτηριο. Το brasso το χρηςημοποιεί κανείς στον καθαρισμό του πιστονιού;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #487869

    Φίλε kostasmac το Brasso είναι υλικό λείανσης κι όχι λίπανσης. Μην μπερδεύεσαι. Ξεκίνα με ένα G96 στα 10-15€ που μπορείς να βρεις εύκολα σε ελληνικά καταστήματα.

    Παραπάνω εννοούσα με τι γομώσεις ρίχνεις. Φαντάζομαι με πάνω από 32gr ίσως;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    kostasmac στις #487875

    Μιχάλη από 34 εώς 42gr οι γομωσεις αν θυμάμαι καλά . Το G96 είναι το Gun Treatment; Είναι για όλα τα μέρη του όπλου ;

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #487876

    Η fn εχει εξαγορασει εδω και αρκετα χρονια και τις 2 φιρμες.Η winchester κατασκευαζεται εξ ολοκληρου στο βελγιο .Η  fusion  evolve maxus gold κλπ εχουν αρκετες ομοιοτητες αλλα και αρκετες διαφορες στον μηχανισμο σε σχεση με την χ3

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #487877

    Παιδιά καλημέρα. Πρώτο post και θα αναφέρω απο την αρχή οτι δεν είμαι κυνηγός αλλά ερασιτέχνης σκοπευτής. Πριν κανα εξάμηνο αγόρασα την sx3 practical για χρήση σε σταθερό (ipsc) και κινητό (sporting) στόχο. Στην πρώτη δοκιμή το όπλο ουσιαστικά ακαθάριστο έκανε 25 εμπλοκές σε 30 φυσίγγια. Μου έπεσαν τα αυτιά. Στη συνέχεια το καθαρίζω και ρίχνω απροβλημάτιστα περίπου 200 φυσίγγια. Προχθές ξαναπάω σκοπευτήριο και μετά το πιστόλι πάω με όρεξη να ρίξω ένα μίγμα απο διάφορα δράμια. Στα 20 φυσίγγια 16 εμπλοκές. Σκ@τ@! Να πω μόνο οτι είχα αφήσει λάδια στο πιστόνι απο άγνοια. Αν κάποιος έχει όρεξη ακούω απόψεις.

    Καλησπερα κανονικα επρεπε πριν καν ριξεις να κανεις εναν καλο καθαρισμο απο τα εργοστασιακα λαδια  και μετα ενα ελαφρυ λαδωμα επισης εαν θελεις να ριχνεις σκοπευτικα φυσιγγια μπορεις να αγορασεις ενα δευτερο πιστονι για ελαφριες γομωσεις τι ειδους εμπλοκες σου εκανε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    kostasmac στις #487881

    Εννοείς το κόκκινο πιστόνι μάλλον που έξω νομίζω το δίνουν μαζί. Οι εμπλοκές είναι μη εξαγωγή φυσιγγίου.  Το κλείστρο κάνει κίνηση αλλά μένει με το φυσιγγι δαγκωμένο κάθετα . Επίσης να πω ότι άλλαξα και το μοχλό όπλισης με έναν tactical που πήρα.  Ο μοχλός είναι αλήθεια ότι έφαγε λιμάρισμα για κάτσει σωστά . Απο εγγύηση είναι εντάξει ο αντιπρόσωπος ; Αν χρειαστεί λέω .

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 192 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων