WINCHESTER SX3

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 192 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Winchester

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #487886

    Σε ένα περιβάλλον που επιτάσσει εφαρμογή της μεθόδου της Οικονομίας Κλίμακας παντού, δεν θα μπορούσαν να διαφέρουν μεταξύ τους αυτά τα 2 όπλα. Οι διαφορές είναι πραγματικά ελάχιστες σε βάση/κλείστρο/διαστάσεις/ξύλα/τάπα πάπιας, το δε πιστόνι είναι ακριβώς ίδιο.

    Σήμερα επιτέλους βλέπω και τις τιμές των SX3 πλέον στα επίπεδα των 1000€-1300€, που θα έπρεπε εξαρχής να κοστίζουν (φίλος την είχε πάρει πλαστική -χωρίς speed load/bluing/σύστημα αφαίρεσης πάπιας της Maxus- αν θυμάμαι καλά στα 1600€… επειδή επηρεάστηκε από το youtube και τα 9+ πιατάκια σε 10”…).

    Φίλε kostasmac ναι είναι το gun treatment. Εγώ (καθότι και αεροβολάς) το πήρα τελευταία φορά από airgunshop.gr στη συσκευασία των 4.5oz στα 12€. Έλεγξε σε παρακαλώ την κατάσταση του εξωλκέα και αν δεν βαριέσαι πολύ κάνε ένα έλεγχο στα φυσίγγια που έχεις ρίξει (με ένα παχύμετρο), για τον αν έχουν την ίδια διάμετρο στη βάση τους (εκεί που πατάει το νύχι του εξωλκέα) -αν και αφού πρόκειται για νέα καραμπίνα, δύσκολα θα δεις εκεί φθορά. Έλεγξε επίσης τα 2 gas ports (επισυνάπτονται για διευκόλυνση σου) για το αν έχουν πιάσει κατάλοιπα και δεν αφήνουν σωστή ποσότητα αερίων να περάσει προς το πιστόνι (θέλουν λίγο καθάρισμα και αυτά).

    Θεωρώ ότι πολύ δύσκολα θα έχει κάποιο δομικό πρόβλημα το όπλο σου, με αυτό τον τόσο αξιόπιστο μηχανισμό και πιστεύω ότι είναι απλώς θέμα συντήρησης/ποιότητας φυσιγγίου (τα 32gr+ που χρησιμοποιείς είναι επαρκή για να κάνει κύκλο το σύστημα).

     

     


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    Δημητρης 97 στις #488009

    Είμαι και επίσημα πλέον μέλος στο club με την sx3 field black shadow σε τιμή 880€. Για όσους ξερουνε το όπλο να το καθαρισω από το γράσο και να το λιπανω μόνος μου ξανά ή να το εργοστασιακό γράσο κάνει δουλειά;; Θέλω να το πάρω την Τέταρτη στο κυνήγι πιστεύω δεν υπάρχει προβλημα με το ότι θα ναι ατουφεκιστη;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    kartsas στις #488089

    Καλησπερα θα ηθελα να καμω μια ερωτηση βρηκα μεταχειρισμενη μιa sx3 field ειναι με ξυλα και η βαση και η κανη ειναι γκρι το οπλο ειναι σε πολυ καλη κατασταση και θα το παρω… Η ερωτηαη μου ειναι η εξης εχει ενα τζογακι το ξυστο ειναι φυσιολογικο? Οταν λεω τζογακι απλο τζογακι οχι κατι τρελο ειναι σωστο? και η κανη. Ειναι χρωμιομενη τουλάχιστον ετσι μου φανηκε….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    7
    vstromer στις #488143

    Καλημέρα φίλε, έχω το ίδιο όπλο,και το δικό μου έχει έναν μικρό τζόγο στην πάπια,δεν είναι κάτι ανησυχητικό ούτε θα σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. Η κάννη ίσως να είναι αχρωμίωτη όπως είναι και η δική μου,με το μάτι δεν μπορείς να το καταλάβεις,νομίζω τα μοντέλα από το 2012 και μετά είναι με χρωμιωμένες κάννες. Εγώ είμαι ευχαριστημένος από το όπλο, μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #488169

    Συνάδελφε kartsas η SX3 Field Edition που απέκτησα καινούργια τον Φλεβάρη είναι με χρωμιωμένη κάνη και δεν έχει εμφανίσει ακόμα κανένα τζόγο σε κανένα μέρος. Μεν έχει ρίξει λίγο περισσότερα από 250 φυσίγγια συνολικά και δεν το έχω λύσει-δέσει πάνω από 10 φορές, οπότε το δείγμα μπορεί να μην είναι αντιπροσωπευτικό.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #488170

    Θεωρώ ότι πολύ δύσκολα θα έχει κάποιο δομικό πρόβλημα το όπλο σου, με αυτό τον τόσο αξιόπιστο μηχανισμό και πιστεύω ότι είναι απλώς θέμα συντήρησης/ποιότητας φυσιγγίου (τα 32gr+ που χρησιμοποιείς είναι επαρκή για να κάνει κύκλο το σύστημα).

    Το όπλο μου αν και όχι πλήρως “στρωμένο” ρίχνει απροβλημάτιστα τα sporting των 28γρ. ενώ και σε μια τριάρα που έριξα δοκιμαστικά με skeet 24 γρ. στην έναρξη φέτος επίσης δεν έκανε κάποια εμπλοκή. Με βάση την αξιοπιστία και την ευελιξία του μηχανισμού και εγώ πιστεύω πως ίσως κάτι κάνεις εσύ λάθος συνάδελφε kostasmac

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    kostasmac στις #488205

    Φίλε tsakalos ελπίζω να κάνω κάτι λάθος εγώ και το όπλο να μην έχει τίποτε. Άυριο πρώτα ο Θεός, κανόνισα με τον δάσκαλο της πρακτικής και κάποια άλλα παιδιά από το σύλλογο με πολύ περισσότερες γνώσεις απο εμένα (μαζί και οπλουργός), να κάνουμε γενικές δοκιμές σε 8 λειόκανα μαζί με το δικό μου(από συγκεντρώσεις, μέχρι διάτρηση, ταχύτητες στομίου κλπ). Οπότε πιστεύω θα βγεί και η ετυμηγορία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #488213

    Φίλε kostasmac περιμένω με αγωνία τις εντυπώσεις σου, αφού σε 3-4 μήνες (πρώτα ο Θεός) θα αγοράσω κι εγώ την 1η μου αερίων… : )

    Φίλε vstromer οι συγκεκριμένες καραμπίνες εμφανίζουν ένα ελάχιστο τζόγο στην πάπια επειδή το σημείο που συναντά τη βάση δεν έχει κάποιο εσωτερικό ”χείλος” που εφάπτεται μαζί της για να εξαλείψει την όποια μικροκίνηση (όπως π.χ. η Maxus). Δεν είναι πρόβλημα. Έτσι κι αλλιώς το ίδιο χαρακτηριστικό εμφανίζουν και άλλα όπλα.

    Το λάδι συντήρησης που έχουν τα όπλα κατά την αγορά τους πρέπει να απομακρύνεται και να βάζουμε λάδι όπλων (π.χ. RemOil) στα εξωτερικά μέρη και κάποιο λίγο πιο εξειδικευμένο λιπαντικό σε κλείστρο-πιστόνι-τσοκ. Τέλος ”στεγνώνουμε” το όπλο από την περιττή λίπανση πριν τη χρήση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    woodman73 στις #488214

    φιλε μιχαλη, δεν λες ομως ποια? να υποθεσω….V3? :good:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #488227

    Χα χα!! Άντε να έρθει επιτέλους στην Ελλάδα να τη δούμε!

    Διαβάζω τα άρθρα του Wakeman και ξεροσταλιάζω… :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    kostasmac στις #488400

    Το Σ/Κ που πέρασε έγιναν οι δοκιμές που προανέφερα κάτω από άσχημες συνθήκες (βροχή και αέρας). Τα αποτελέσματα ευτυχώς ήταν πολύ θετικά. Το όπλο έριξε χωρίς πρόβλημα ότι το τάισα (περίπου 110 φυσίγγια από 28 – 42 gr, σκάγια – δράμια και μονόβολα). Σε μια οχτάρα με διάφορα σκάγια 28 γρ  ήταν απλώς απολαυστικό. Στο χαρτόνι οι συγκεντρώσεις πολύ καλές (35m με FC , 28gr Winchester no 8) όπως μου είπε φίλος κυνηγός. Πάθαμε όλοι πλάκα με τη συγκέντρωση των Winchester supreme (12 βολα μαύρα) που στα 87 μέτρα (μετρημένα με lazer αποστασιόμετρο) έκαναν μέταλλο διαμέτρου 50cm και πάχους 5mm να χοροπηδάει σαν τρελό. Φυσικά χωρίς διάτρηση (σε αυτήν την απόσταση μόνο ραβδωτό τυφέκιο 308  διαπέρασε το μέταλλο). Τέλος ο οπλουργός μου πρότεινε να αφαιρέσω το πρόσθετο πρίν το πέλμα (το έκανα και το δάχτυλο έρχεται καλύτερα στη σκανδάλη, οριζόντια)  και μου είπε “σκανδάλη , πιστόνι στεγνά και λίγο λάδι μόνο στο κλείστρο και στις ράγες της βάσης”. Άρα η βλακεία ήταν δικιά μου. Οι δοκιμές συνεχίζονται …..winchester sx3 practical.

    http://www.frfrogspad.com/homemade.htm   (εδώ τα σπιτικά καθαριστικά)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #488414

    Τελικά φίλε kostasmac τι λάδια χρησιμοποίησες για τη συντήρηση του όπλου;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    kostasmac στις #488457

    Φίλε Μιχάλη είχα καθαρίσει το πιστόνι με λάδι αυτοκινήτου 10-40, και το άφησα επάνω. Κάπου είχα διαβάσει οτι κάνει δουλειά στα δύσκολα (δεν έκανε) αλλά δεν σκέφτηκα οτι πρέπει μετά να καθαρίσω εντελώς το πιστόνι απο το παχύρευστο λάδι. Εγώ απλά το σκούπισα και το έβαλα στο όπλο. Για να καταλάβεις άγνοια.

    Και κάτι άσχετο. Τσοκ ραβδωτό έχει δοκιμάσει κανείς;

    Συγκεκριμένα αυτό : Carlson’s Browning Invector Plus Rifled Choke Tube
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    kostasmac στις #489465

    Παιδιά καλημέρα . Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει “εύκολος” τρόπος να βελτιώσω το ζύγισμα του όπλου winchester sx3 practical. Είναι αρκετά μπροστόβαρο, λόγω μεγάλης αποθήκης, και με βάρος 3.715 γρ.  άδειο.  Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1278
    vagos-benelli1 στις #489566

    Παιδιά καλημέρα . Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει “εύκολος” τρόπος να βελτιώσω το ζύγισμα του όπλου winchester sx3 practical. Είναι αρκετά μπροστόβαρο, λόγω μεγάλης αποθήκης, και με βάρος 3.715 γρ. άδειο. Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.

     Κωστα καλημερα το ποιο σωστο ειναι να αλλαξεις αποθηκη και να βαλεις την κανονικη το κοστος ομως ειναι μεγαλο πιστευω οτι ετσι θα το <<μαζεψεις>>ποιο καλα  Το  καλο ειναι οτι το κοντακι εχει χωρο  εσωτερικα για να κανεις καποια πατεντα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 166 έως 180 (από 192 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων