WINCHESTER SX3

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 181 έως 192 (από 192 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Winchester

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    kostasmac στις #489918

    Βαγγέλη καλημέρα. Το να αλλάξω αποθήκη αποκλείεται αφού το όπλο χρησιμοποιείται μόνο για πρακτική και για αυτό άλλωστε το αγόρασα. Όσον αφορά το κοντάκι τον μόνο που είδα να πουλάει κάτι σχετικό (και ακριβό) είναι ο γνωστός οπλουργός – κατασκευαστής από Λάρισα. Και δεν κατάλαβα αν αυτό είναι υδράργυρος ή σκέτο μέταλλο. Μια πατέντα με ελατήριο και βαρίδι έχω σκεφτεί αλλά φοβάμαι να μην κουδουνάει στη βολή. Θα δοκιμάσω και βλέπουμε….


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #489992

    Φίλε kostasmac κι εγώ παρατήρησα το ίδιο στη δική μου Μ2 με την μεγάλη αποθήκη. Μετά από ”φιλοσοφική” σκέψη και επειδή το πλαστικό τελείωμα στο κοντάκι είναι αποσπώμενο κατά βούληση και το κοντάκι κούφιο εσωτερικά, έδωσα σε φίλο μηχανουργό να μου ετοιμάσει ένα οβάλ κομμάτι-πλάκα αλουμινίου βάρους περίπου 150-200γρ, να το σφηνώσω εκεί μέσα με κανένα πανάκι και να δοκιμάσω… Θα δούμε :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    kostasmac στις #490121

    Φίλε Μιχάλη σε βρίσκω την κατάλληλη στιγμή. Είμαι έτοιμος για αγορά νέας καραμπίνας και στα λεφτά που διαθέτω είμαι ανάμεσα σε Beretta 1301 comp και Benelli M2 comfort TL. Επειδή έχω πρόβλημα στον αυχένα (3 δισκοκοίλες) θέλω όσο το δυνατόν χαμηλή ανάκρουση. Τι λέει η Μ2 σε θέμα ανάκρουσης και λειτουργίας γενικά; Σαν όπλο μου αρέσει πολύ αλλά δεν έχω ρίξει καμιά φορά. Τη σκέφτομαι με 53 – 61 cm κάνη. Όσον αφορά την πατέντα με το αλουμίνιο περιμένω εντυπώσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #512596
    Παίδες την βοήθειά σας
    Εχω αποκτήσει πρόσφατα μία Winchester sx3  με  71 εκ. κάννες , ξύλινο κοντάκι και πάπια, η οποία αν δεν μου το λέγανε οτι είναι χρησιμοποιημένη θα την θεωρούσα καινούρια. Επάνω στην  κάννη  γράφει σε μία σειρά “Made by FN-Belgium — Imported by BACO , INC.  – Morgan , Utah”  και από κάτω γράφει “Winchester is a registered trademark of Olin  Corporation” . Το όπλο ήρθε στα χέρια μου χωρίς κάποιο συνοδευτικό έντυπο και γι’ αυτό θα ήθελα την βοήθειά σας για κάποιες πληροφορίες που τις παραθέτω:
      <li id=”yiv7804461222yui_3_16_0_ym19_1_1520353221019_13990″>Επειδή διάβασα οτι η SX3 από ενα σημείο και μετά βγήκε και με χρωμιωμένη κάννη, πως μπορώ να καταλάβω αν η  κάννη της είναι χρωμιωμένη ή αχρωμίωτη;
      <li id=”yiv7804461222yui_3_16_0_ym19_1_1520353221019_13993″>Για το μοντέλο αυτό ξέρω οτι δεν υπάρχουν φλάντζες αλλαγής κλήσης του κοντακιού. Μήπως ταιριάζουν αυτές  που συνοδεύουν το μοντέλο με τα συνθετικά κοντάκια;
      <li id=”yiv7804461222yui_3_16_0_ym19_1_1520353221019_13994″>Το πέλμα της είναι από λεπτό βακελίτη με το λογότυπο της Winchester. Ενας φίλος που έχει το ίδιο όπλο, το δικό του φοράει ένα πλήρως αντικραδασμικό πέλμα που το φοράνε κάποιες SX3 που βλέπω στο διαδίκτυο και που δεν έχει καμία σχέση με το δικό μου.Μήπως γνωρίζετε ποιές εκδόσεις του όπλου φοράνε  το αντικραδασμικό πέλμα;

    Ευχαριστώ και καλημέρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #512599

    Καλημέρα συνάδελφε,

    Καλορίζικη, καλοντούφεκη και να είσαι σίγουρος ότι πήρες ένα πάρα μα πάρα πολύ καλό όπλο που θα το ευχαριστηθείς για χρόνια. Τόσο βλητικά όσο και ως μηχανισμός είναι ό,τι καλύτερο θα μπορούσες να πάρεις.

    Είμαι κάτοχος μιας SX3 Field edition (http://www.kalkantzakos.com/Product/1136/super-x3-field,-karampina-winchester) τα τελευταία 3 χρόνια και δεν την αλλάζω με τίποτα. Θεωρώ ότι είναι από τις πιο πετυχημένες αγορές της ζωής μου ως σήμερα!

    Από την περιγραφή σου καταλαβαίνω ότι έχεις πάρει την εκδοχή που ονομάζεται SX3 Βlack Shadow (http://www.kalkantzakos.com/Product/1139/super-x3-black-shadow,-karampina-winchester).

    Στην Ελλάδα αν θυμάμαι καλά είχαν έρθει από ξύλινες SX3 η Βlack Shadow, η Field Edition και η Nickel Edition (http://www.kalkantzakos.com/product/1143/super-x3-nickel-limited-edition,-karampina-winchester).

    Το πέλμα Pachmayr Decelerator στο κοντάκι το είχαν η Field Edition και η Nickel Edition. Επίσης όλες οι συνθετικές είχαν αντικραδασμικό πέλμα είτε Pachmayr ή Inflex. Μόνο η Black shadow ήταν χωρίς αντικραδασμικό πέλμα. To είχε “μαμά” αυτό το πέλμα και είναι ολόιδιο με το δικό σου το όπλο αυτό του φίλου σου; Γιατί μου ακούγεται παράξενο…

    Αχρωμίωτες ήταν κάποιες πολύ πρώτες εκδοχές της SX3. Εμένα πάντως είναι χρωμιωμένη. Ίσως η ημερομηνία πρώτης αγοράς να βοηθούσε. Επίσης αν κοιτάξεις μέσα στην κάνη πρέπει να είναι εμφανής η διαφορά της καθρεφτιζέ σκούρας χρωμίωσης από την πιο θαμπή και τραχιά όψη του ασταλιού του εσωτερικού της κάνης.

    Για τις φλάτζες δεν γνωρίζω να σου απαντήσω.

    Καλή συνέχεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #512604

    Συνάδελφε Kyrmitsos τη χρωμιωμένη κάννη μπορείς εύκολα να τη διακρίνεις αν δεις την ουρά της (το σημείο που κουμπώνει το κλείστρο στη βάση) ή με τη βοήθεια ενός φακού από τη μία πλευρά της κάννης (π.χ. στόμιο) και το μάτι σου στην αντίθετη (αν είναι χρωμιωμένη θα το καταλάβεις αμέσως).

    Μάλλον δεν είχε στη συσκευασία της η φθηνότερη έκδοση Black Shadow, αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις φλάντζες από τα άλλα μοντέλα (Field, Nickel κτλ). Να τα παραγγείλεις από κάποιον οπλοπώλη.

    Πέλμα φοράνε όλες οι υπόλοιπες εκδόσεις, εκτός της δικιάς σου. Μπορείς να βρεις aftermarket πέλματα από 15€, ή να παραγγείλεις τα μανίσια. Η διαδικασία τοποθέτησης είναι πανεύκολη, ενώ αν πρόκειται για aftermarket, ενδεχομένως να χρειαστεί “λιμάρισμα” για να έρθει “πρόσωπο” με το κοντάκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #512605

    Μιχάλη και tsakalos ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα των απαντήσεων.

    Ολα τα οπλα μου είναι χρωμιωμένα . Αχρωμίωτο είναι μόνο το δίκαννο του παππού μου αλλά έχει τόση διάβρωση που δεν είδα ποτέ πως ήταν καινούριο κι έτσι δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά. Θα το συγκρίνω με την SX3 του φίλου μου που είναι αχρωμίωτη και πιστευω θα βγάλω άκρη.

    Οσον αφορά το πέλμα τα ξέρω τα after market και έχω και την εμπειρία να τα προσαρμόζω στα κοντάκια (με ταινιολειαντήρα)  , αλλά μου έκανε αντύπωση που το συγκεκριμένο όπλο έχει έναν απλό βακελίτη .

    Παντως τωρα που το σκέφτομαι είναι καλύτερα που είναι με τέτοιο πέλμα γιατί το συγκεκριμένο μου έρχεται 1,5 εκ πιό μακρύ και θέλει κόψιμο. Φαντάζεστε με το super απορροφητικό που κάνει κόλπα με καμπύλες μέσα στο κοντάκι τι μπελάς θα ήταν το κόντεμα; τωρα είναι πολύ πιό απλά τα πράγματα.

    Οσο για τις φλάντζες θα το ψάξω. Βλέπω οτι οι συνθετικές έχουν φλάντζες στην συσκευασία και λέω δεν θα ταιριάζουν και στην ξύλινη; πρέπει να δω πως συνδέεται  το ξύλο με το μέταλλο της βάσης και πως το συνθετικό. Αλλά ας μη βιάζομαι ακόμα δεν έκανα Churchill test . Μπορεί – λεμε τωρα μπορεί ε; – με το κόντεμα να μου κάτσει καλά το κοντάκι και να μην χρειαστούν φλάντζες . Πάντως όλα τα εργοστασιακά – εκτός από ενα Browning 525 που έχω – θέλουν παραπάνω cast off για να μου κάτσουν , γι αυτό ψάχνομαι από τώρα.

    Θα δούμε ευχαριστώ.

    Μήτσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #512662

    Καλημέρα

    προχθές πήγα την SX3 σε γνωστό οπλουργό της Θεσσαλονίκης (για το κοντάκι της που μου πέφτει μεγάλο) και με την ευκαιρία τον ρώτησα αν είναι χρωμιωμένη ή οχι. Μου είπε οτι γενικά δεν διακρίνεται εύκολα το αν μία κάννη της winchester είναι χρωμιωμένη ή οχι αλλά η συγκεκριμένη μάλλον είναι χρωμιωμένη. Εγω συμφωνώ μαζί του. Αλλωστε όπως είπα παραπάνω όλα τα άλλα όπλα μου είναι χρωμιωμένα και δεν βλέπω διαφορά, αλλά και πάλι ενα μικρό ποσοστό αμφιβολίας υπάρχει.

    Ανεβάζω και δύο φωτογραφίες από την ουρά της κάννης. Μπορεί  κανένας από σας να καταλάβει για το αν είναι ή όχι χρωμιωμένη η κάννη;

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    256
    Μιχάλης Rem870 στις #512688

    Εμένα μου φαίνεται χρωμιωμένη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #512701

    Τελικά όντως είναι χρωμιωμένη το διασταυρωσα και από αλλου.

    Μήπως ξέρετε πως μπορώ να μάθω ημερομηνία κατασκευής;

    Γενικά το σύστημα αριθμησης της FN είναι μπάχαλο αλλά μήπως υπάρχει κανένας τρόπος με τον αριθμό να μάθουμε την ημερομηνία κατασκευής; λέτε η αντιπροσωπία να ξέρει;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #512702

    Μάλλον η μητρική εταιρία θα ξέρει καλύτερα βάσει σειριακού αριθμού, αλλά δοκίμασε και στην εδώ αντιπροσωπεία…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #512703

    Εστειλα νήνυμα στην FN  . Αν μου απαντήσει θα σας ενημερώσω. Καλό Σ/Κ.

    Μήτσος

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 181 έως 192 (από 192 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων