Baikal Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    517
    sotirislaw στις #153931

    Για να μπω και γω στη συζήτηση για να πω την εμπειρία μου.
    Εγώ για ένα ιζ43, (το πρώτο μοντέλο αγορασμένο περί το 80' λέει απάνω made in ussr) που πήρα μεταχειρισμένο έχω αφήσει στην άκρη τη remington. Τι μου λέτε τώρα, απίστευτο όπλο.
    Μάλιστα αυτός που το πήρα, το είχε στη θήκη σε κομάτια στο πορτ μπαγκάζ του και οπλισμένο συνεχώς εδώ και 18 χρόνια (απ' ό,τι θυμάμαι). Μόλις το έδεσα, έλεγα σιγά μην ρίξει…και έριξε.
    Baikal=κορυφή πλέον για μένα


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #153932

    Καλησπέρα παιδιά …

    Έχω και εγώ ένα Baikal πλαγιόκαννο κληρονομιά από τον παππού μου το οποίο είναι αγορασμένο περίπου το 1975-1980… Το όπλο πριν έρθει στα χέρια μου ήταν σε πολύ καλή κατάσταση τα μέταλα του αφού είχε πολύ λίγες τουφεκιές και το συντιρούσε άψογα ο παππούς μου. Τα ξύλα του όμως ήταν σε άθλια κατάσταση οπότε αποφάσισα να το βάψω μόνος μου αφού νόμιζα ότι είχα τις καταλληλες γνώσεις… Το μόνο που δεν ήξερα ήταν τι είδος υλικά να χρησιμοποιήσω οπότε εμπιστεύτικα κάποιους παλιούς επιπλοποιούς της περιοχής και το αποτέλεσμα για να μην σας κουράζω ήταν να τρίψω αρκετά το κοντάκι ώστε να φύγουν βρωμιές και χτυπήματα… Τελικά το αποτέλεσμα ήταν άψογο από πλευράς βαψίματος αλλά τώρα μου φένεται ότι επειδή το κοντάκι έγινε πιο λεπτό δεν μου έρχετε καλά στο ζυγωματικό καθώς επομίζω με αποτέλεσμα να χρειάζετε να κάνω κάθε φορά διόρθωση σηκώνοντας λίγο το κεφάλι για να δώ ολόκληρη την ρίγα στόχευσης καθώς και την μήρα μπροστά… Επειδή όμως δεν μπορώ να καταλάβω αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο ή αν είναι φαντασία μου ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    181
    ChrysKane στις #153943

    Πολύ ωραίο αποτέλεσμα, αλλά την ψάθα στη ντεμι πιστολέ λαβή πως την σκάλισες μόνος σου?
    Χ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    77
    NIKOSRITA στις #153945

    Πολύ ωραίο αποτέλεσμα, αλλά την ψάθα στη ντεμι πιστολέ λαβή πως την σκάλισες μόνος σου?
    Χ

    Δέν την πείραξα καθόλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    259
    ilias_sp στις #153990

    Οι ριγες στα δυκανα σε τι ακριβως βοηθανε??
    εχω δει δυκανα που δεν εχουν καμια ριγα και οι κανες ενονωνται στην αρχη και στο τελος…
    δεν ειναι προτιμότερο να μην υπαρχουν καθολου ριγες προκειμενου να αεριζονται απο ολες τις μεριες οι καννες??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    chiosmet στις #153993

    Καλησπεριζω τους συναδέλφους.Πρόσφατα έγινα κάτοχος μιας MP 153.To όπλο προσφέρει πολλαπλάσια από την τιμή του και είναι πραγματικός εργάτης. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι η δυνατότητά του να ρίξει ατσάλινα σκάγια. Το αναφέρω διότι παρόλο που στα τσοκάκια που το συνοδεύουν περιλαμβάνονται τσόκ για χρήση με ατσάλινα σκάγια, στο όπλο δεν είναι πουθενά τυπωμένη η σφραγίδα για χρήση με ατσάλινα σκάγια (αυτή που μοιάζει με το σήμα των προσκόπων ) η οποία αναφέρεται και στο εγχειρίδιο. Μπορεί να με διαφωτίσει σχετικά κάποιος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    517
    sotirislaw στις #154023

    Πέρυσι το Σεπτέμβρη το πήρα και έριξα καμιά 300αρια από τότε. Δεν έχει δείξει κενά, βάζω χαρτί, το κλείνω, το τραβάω και κόβεται. Αλλά για να πούμε μια αλήθεια όλα τα ελληνικά φυσίγγια είναι αρκετά δυνατά. Αν πάτε Αμερική, Βρετανία τα φυσίγγια τους είναι πολύ πιο μαλακά (με ελαφρά μικρότερες ταχύτητες) αλλά νομίζω πιο αποτελεσματικά. Τέλοσπάντων άλλο θέμα αυτό, αλλά πραγματικά δυσκολεύομαι να βρω φυσίγγια στις 550-600 πιέσεις. Να φανταστείτε πέρυσι είχα βρει κάτι κουτιά sporting nsi των 28γρ. νούμερο 8 1/2 και με αυτά έβγαλα όλο το χειμώνα στα περιστέρια και στις γερακότσιχλες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    tsaknis στις #154113

    Καποιες πληροφοριες για το baikal 43kh(με πραγματικα κοκκορια) ?Περνει τσοκ η ειναι σταθερο? Το εχει παρει καποιος συναδελφος ?Στον κυργια δεν γραφει πολλα στοιχεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    181
    ChrysKane στις #154153

    Noμιζω οτι αν μια Ελληνική βιοτεχνία κατασκεύαζε μαζικά σε CNC Αγγλέ κοντάκι για το ΙΖΗ 43, θα έκανε παγκόσμια επιτυχία. Και εμείς θα γλυτώναμε την ακριβή χειροποίητη μετασκευή σε Αγλλέ. Να μην ξεχνάμε όμως οτι το κόστος του όπλου είναι γύρω στα 440… Τέτοια κοντάκια μεμονωμένα, απο Αμερικάνικους οίκους, πωλούνται προς $100 , δηλαδή 70 ευρω. … + ΦΠΑ μπορεί να φτάνει τα 100 ευρώ. Πολύ λογική τιμή. Διατίθενται μάλιστα και χωρίς βερνίκι, και με πέλμα ή χωρίς πέλμα, φτηνότερα, ως επιλογή. Η ελευθερία της επιλογής είναι σημαντική. Όχι να αγοράσεις κατι υποχρεωτικά ως κουστούμι με πέλμα που δεν σου κάνει και να πληρώσεις ενα εξοργιστικό ποσό για προσθήκη νέου πέλματος….
    Η κατασκευή του Αγγλέ κοντακιού σε δύο διαφορετκά μήκη, θα μας γλύτωνε απο την περαιτέρω επίσκεψη σε οπλουργό ή κοντακά.

    Για παράδειγμα: http://www.gun-parts.com/remingtonstocks/
    http://www.gun-parts.com/marlinstocks/

    βλ. gusntocks in:
    http://www.gun-parts.com/index.html/

    Είναι μια καλή επιχειρηματική ιδέα, που ίσως ταίριαζε στο τόπικ: Ελληνικό όπλο.
    Χ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    tsaknis στις #154160

    Πραγματικα εξυπνη ιδεα.Εγω σκεφτομαι να αγορασω το δικανο με τα κοκκορια(43ΚΗ) και να το παω στον Χατζηνακο(θεσσαλονικη) για διαμορφωση των ξυλινων κοματιων.Αν υπηρχε η δυνατοτητα για ετοιμα κοντακια θα την προτιμουσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    181
    ChrysKane στις #154293

    Αν κάποιος σκανάριζε σε 3D scanner ενα κοντάκι αγγλέ, θα είχε έτοιμο ένα ψηφιακό αρχείο-αντίγραφο για αναπαραγωγή σε στερεοπαντογράφο – CNC. Αναρωτιέμεαι πόσο θα κόστζε η αναπαραγωγή του στην Ινδία….. αφού έστελνε το αρχείο με ε-μαιλ. Μετά η διανομή θα γινόταν απο δυο τρείς μεγάλους προμηθευτές, όπως ο Numrich, o http://www.gun-parts.com/index.html/, κ.α. Λέγεται "παγκοσμιοποίηση". : Ρωσία – Ελλάδα – Ινδια- ΗΠΑ – Ελλάδα. Αλλά με τόση διαφήμιση που γινεται στο όπλο αυτό η επιτυχία είναι εγγυημένη. (Όλα αυτά τα σκέφτομαι και ρίχνω την ιδέα μήπως πάρω κάποτε το Αγγλέ κοντάκι για 100 ευρώ…..)
    Θα ήταν βέβαια καλύτερο να έκανε το εγχείρημα αυτό ο οπλουργός που μετασκεύασε το κοντάκι, επειδή είναι ο κάτοχος των δικαιωμάτων.

    Χ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    203
    anbar56 στις #154298

    Χρύσανθε
    επίσης πολύ έξυπνο θα ήταν να τα αγοράζει ένας υποθετικός οπλουργός σε τιμή χονδρικής
    (πάπια & κοντάκι 150 €) και να τα μεταπουλάει, αφού τα περάσει με λινέλαιο, 400 €.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    tsaknis στις #154497

    Σε αυτους τους δυσκολους καιρους, επιχηρηματιες (οπλουργοι,ξυλουργοι,εισαγωγεις κυνηγητικων ειδων) ισως πρεπει να παρουν υποψιν τους αυτες τις εξυπνες προτασεις.Πραγματικα θα εδιναν λυση σε παλια οπλα, αλλα, και σε καινουργια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    149
    ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ 3 στις #155000

    Γεια σας παιδια!

    σκεφτομαι να αγορασω το BAIKAL MP43M NICKEL το οποιο θελω να το μετατρεψω για κυνηγι μπεκατσας,κοψιμο καννης,αγγλε κοντακι κτλ, αξιζει?
    φοβαμαι μην την πατησω,με την αποψη χαλασω το οπλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    149
    ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ 3 στις #155001

    Γεια σας παιδια!

    σκεφτομαι να αγορασω το BAIKAL MP43M NICKEL το οποιο θελω να το μετατρεψω για κυνηγι μπεκατσας,κοψιμο καννης,αγγλε κοντακι κτλ, αξιζει?
    φοβαμαι μην την πατησω,με την αποψη χαλασω το οπλο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων