Baikal Club

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    145
    giorgos70 στις #155138

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
    ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΕ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΝΑ BAICAL IJ 12 ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΡΘΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ 1967
    ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΟΥ?
    ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΨΟΓΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ
    Υ.Σ ΙΣΩΣ Η ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΒΟΛΙΚΗ ΠΑΠΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΙΑΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    giannos74 στις #156662

    καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας για ενα οπλο baikal μονοκανο που θέλω να αγοράσω. θα ειναι το πρωτο μου όπλο και ο σκοπός δεν ειναι απαραιτητα το κυνηγι. περισσότερο για το εχειν, σκοποβολή και δεδομένου ότι μενω στο βουνό θέλω να εχω ενα όπλο. βασικά προβληματίζομαι για το πιο διαμέτρημα ειναι το ιδανικότερο για την περιπτωση μου. εχω ακουσει και εχω διαβασει βασικά ότι το 12ca κλοτσαει αρκετά και κανει αρκετό θόρυβο. η ερωτηση ειναι για το 36ca. αν ξερει κανείς πόσο ζυγίζει αν κλοτσαει λιγότερο αν ακουγεται λιγότερο. χωρίς να εχω κανεναν για συμβουλο ανατρέχω στο φορουμ για να παρω πληροφορίες από γνώστες. καπου διαβασα ότι υπάρχουν μονοβολα για 36ca τα οποία πανε πολύ καλα σε σχεση με ενα 12ca. ισχυει? επίσης σκεφτομαι και για 20ca για το ιδιο όπλο. ποια ειναι η σωστή επιλογή με βαση τα δεδομενα που ανεφερα? σας ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    DELOS στις #156673

    Σχετικά με τα πλαγιόκαννα BAIKAL και τις μετατροπές-βελτιώσεις που κάνει ο Παπατσαρούχας, τις προάλλες είχα μία τηλεφωνική επικοινωνία μαζί του επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ. Το όπλο πρέπει πρώτα να αγοραστεί και στην συνέχεια να πάει στον ίδιο για τις βελτιώσεις. Το όπλο τελειωμένο ζυγίζει 2,8 κιλά. Οι κάννες κόβονται στους 65 πόντους και εκεί θέλει μία προσοχή με την άδεια, όπως μου εξήγησε ο ίδιος. Επειδή σήμερα στα Δελτία Κατοχής αναγράφεται το μήκος κάννης υπάρχει πιθανότητα στην ανανέωσή της μετά από 10 χρόνια, να δημιουργηθεί πρόβλημα γιατί ζητούν από την αστυνομία να δουν το όπλο. Βέβαια τόσο το μήκος της κάννης όσο και το συνολικό μήκος του όπλου παραμένουν μέσα στα όρια που ορίζει ο νόμος, ωστόσο μία ερώτηση στο αστυνομικό τμήμα, καλό είναι να γίνει προς αποφυγήν μελλοντικών προβλημάτων. Πάντως μόλις βρω χρόνο να ρωτήσω στο δικό μου αστυνομικό τμήμα θα ενημερώσω σχετικά. Επίσης καλό θα ήταν όποιος ενδιαφέρεται να μιλήσει πρώτα με τον Παπατσαρούχα (τηλ. 210 6445581) πριν αγοράσει το όπλο για να πληροφορηθεί τα χαρακτηριστικά που πρέπει να προσέξει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    653
    meligSpiros στις #156693

    Και τα δικά μου δελτία δεν αναγράφουν μήκος κάννης.
    Το Α.Τ. όμως, ζητα να τα δεί σε αγορά και ανανέωση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    277
    DELOS στις #157080

    Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το Αστυνομικό Τμήμα Νεάπολης Θεσσαλονίκης μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το κόψιμο της κάννης, αρκεί να υπάρχει απλή βεβαίωση από τον οπλουργό η οποία μπαίνει μέσα στον φάκελο του όπλου. Εξυπακούεται ότι το εναπομείναν μήκος δεν πρέπει να είναι μικρότερο των 51 εκατοστών και το συνολικό μήκος του όπλου μικρότερο του ενός μέτρου τα οποία είναι και τα ελάχιστα νόμιμα όρια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    506
    panosk27 στις #157118

    ΣΕ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΠΑΙΚΑΛ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΟΒΙΕΤΙΚΟ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΞΕΡΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΝ ΡΟΤΙΣΕ ΚΑΝΗΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    339
    skopeytis στις #157120

    KAI ENNOEITAI TA USSR ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΕΝΩ ΤΑ RUSSIA ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    181
    ChrysKane στις #158843

    Αν προχωρήσει κανείς σε κόψιμο κάννης απο 71 σε 65 εκ., είναι απαραίτητο να κανει και επιμήκυνση αυλού και αν ναι γιατί? Εχω ακούσει απόψεις, εμπεριστατωμένες, αλλά θα ήθελα προσωπικές εμπειρίες και απόψεις
    Χ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    prince027 στις #160685

    καλησπερα στην παρεα εχω και εγω ενα baical δικαννο ποζε,απο τσοκ εχω * *** **** σκεφτομαι να αγορασω και ενα τσοκ κυλινδρο αξιζει??εχει μεγαλη διαφορα απο το βελτιομενο που εχω? επισης ειχα ακουσει οτι στα baical οτι νουμερο γραφει το τσοκ ειναι ενα μικροτερο στην πραγματικοτητα ισχυει αυτο?? τωρα απο φυσιγγια ριχνω σε τσιχλες της nobel ta tordo 9 και σε καρτερι για φασσες η και τσιχλες σε νουμερο 7 και μπορω να πω οτι ειναι θανατηφορα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    77
    NIKOSRITA στις #160732

    Γειά σου φίλε prince027 το στένωμα του τσόκ στο βαικάλ είναι ακριβώς τα άστρα που αναγράφονται σε σχέση με τον αυλό , τώρα τα χαρακτηριστικά της ντουφεκιάς εχουν να κάνουν με την μορφολογία του κώνου του τσόκ και του φυσιγγίου.

    πιστεύω οτι ο συνδιασμός *** και **** είναι ότι πρέπει για τα κυνήγια μας και άν θές κάποια στιγμή διασπορά χρησιμοποίησε φυσίγγια διασποράς γιατί όσο νάναι έχεις πιό άμεση επιλογή .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #160733

    εχω το πλαγιοκαννο με τα τσοκακια σε μονσκανδαλλη εκδοση με επιλογεα.
    το οπλο ειναι αγορασμενο το 2004.εχει ριξει αρκετα φυσιγγια σε διαφορα κυνηγια(απο τσιχλα φασσα παπια μεχρι μπεκατσα) κ μεχρι κ 40γρ χωρις κανενα προβλημα…φετος το καλοκαιρι μου εκανε ομοβρωντια σε δοκιμη καλοκαιρινων φασσοφυσιγγων στα 34γρ με αποτελεσμα μια καλη μελανια στον ωμο…απο τοτε δεν εμφανισε προβλημα μεχρι κ σημερα που μου το εκανε δυο φορες σε καρτερι τσιχλας…για να πω την αληθεια απογοητευτηκα…
    φτιαχνει αυτο?το εχει παθει κανεις?υπαρχει τροπος να μετατραπει σε δισκανδαλο?κριμα το οπλο……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    588
    pkos στις #160763

    ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟΝ ΗΦΑΙΣΤΟ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΙς ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 850€ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ,ΑΞΙΖΕΙ?

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #331340

    ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟΝ ΗΦΑΙΣΤΟ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΙς ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 850€ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ,ΑΞΙΖΕΙ?

    Kalispera Pano(kairo exoyme na ta poyme file moy),aksizei i metatropi,steile kai ena pm ston LEON ,na sta pei kalitera :rolleyes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/03/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    geork_ij-26 στις #160772

    Παιδια εγω εκανα την μετατροπη στο οπλο μου ΙΖΗ 43 και ειμαι καταευχαριστημενος , εγινε αγγλικο δικαννο πολλων χιλιαδων ευρω το baikalaki μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    66
    prince027 στις #331266

    Γειά σου φίλε prince027 το στένωμα του τσόκ στο βαικάλ είναι ακριβώς τα άστρα που αναγράφονται σε σχέση με τον αυλό , τώρα τα χαρακτηριστικά της ντουφεκιάς εχουν να κάνουν με την μορφολογία του κώνου του τσόκ και του φυσιγγίου.

    πιστεύω οτι ο συνδιασμός *** και **** είναι ότι πρέπει για τα κυνήγια μας και άν θές κάποια στιγμή διασπορά χρησιμοποίησε φυσίγγια διασποράς γιατί όσο νάναι έχεις πιό άμεση επιλογή .

    σε ευχαριστω συναδελφε…βασικα σκεφτομουν να παρω κυλινδρο μονο για τα κυνηγια μπεκατσας και για τις μπηχτες στο περπατητο…οσο για τα φυσιγγια διασπορας ποτε δεν τα πηγενα καλα μαζι τους

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,043 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων